NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3672 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 58

موضوع: مفاهیم پایه مفید برای شروع فعالیت در زمینه الکترونیک

کاربر علاقه مند HGH آواتار ها
    تشکر شده 13 بار در 11 پست

Icon16 مفاهیم پایه مفید برای شروع فعالیت در زمینه الکترونیک

با سلام خدمت دوستان
    من یه دانشجوی ترم اول برق-الکترونیک هستم که در یکی از شهرستان های محروم کشور پا به این رشته گذاشتم، و ورودی ما جزء اولین ورودی های این رشته در این دانشگاه است و ما به عنوان یکی از امکانات آموزشی بسیار بسیار محدودی(استاد تخصصی معدود و عدم وجود کارگاه مناسب) در اختیار ما هست!!
    از اون جایی که بنده به شدت علاقه مند به الکترونیک و مباحث اون بودم و هستم قبلا با استفاده از راهنمایی دوستان مقداری آشنایی با این رشته کسب کردم !!
    حالا(سرتونو درد نیارم) من و یه تعداد از دوستان هم دانشگاهیم گروهی رو تشکیل دادیم که خودمون کار در این زمینه رو یاد بگیریم (و این محدودیت رو دور بزنیم!!!)اما با این مشکل رو به رو هستیم که نمی دونیم از کجا شروع کنیم و چه مطالب و موضوعاتی رو برای یادگیری در اول کار در برنامه یادگیریمون قرار بدیم!؟
    برای همین من تصمیم گرفتم که از شما دوستان(که تا حالا خیلی چیز ها ازتون یاد گرفتم )درخواست کنم که (با توجه به تجربه ای که دارید)ما رو در مورد نحوه ی شروع یادگیری الکترونیک راهنمایی کنید!!
    و پیشنهاد های خودتون رو برای نحوه ی شروع و مطالب مورد نیاز برای یاد گیری الکترونیک با ما در میان بگذارید!!!

واگه این راهکار ها با پیوست جزوه -کتاب -PDF-مقاله و لینک های مفید در این زمینه باشه که دیگه ما رو شرمنده می کنید!!
    باشه که این راهنمایی های شما دوستان باعث بشه ما هم از این سر در گمی و یأس خلاص بشیم و راه خودمون رو پیدا کنیم!!
    می بخشید اگه سرتون رو به درد آوردم اما اینا عقده شده بود تو گلوم گفتم بگم راحت شم!!
    (ولی خودمونیم عجب انشایی گفتم ولی همش درد رو دلم بود!!)

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

سلام، امیدوارم که موفق باشید...
    به نظر بنده ابتدا یک پروژه رو برای خودتون تعریف کنید، یعنی تصمیم بگیرید یه چیزی بسازید، بعد برید سراغ جمع آوری و یادگیری مطالب مربوط به آن پروژه. وقتی اون پروژه رو ساختید، یه پروژه دیگه رو شروع کنید. برای شروع هم از پروژه های ساده شروع کنید. میتونید از پروژه های قابل انجام با میکروهای avr شروع کنید.

4. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما sobhan537 برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

سلام
    اولین موضوع توی الکترونیک که خیلی روش تاکید میشه
    تحلیل مدار هست
    اینکه مش چیه؟
    جریان چطوری محاسبه میشه و از این قبیل
    که توی درس مدار 1 با این مباحث آشنا میشید
    پس توصیه میشه کتب تحلیل مدار رو مطالعه کنید
    بعد به همون مدارها قطعات دیگه ای هم اضافه میشه مثل دیود و ترانزیستور که در درسهای الکترونیک 123 و صنعتی
    به طور مفصل توضیح داده میشه
    اما پایه ی تمامی این مباحث دروس ریاضی هست به خصوص درس معادلات
    برای شروع ریاضیتون رو تقویت کنید
    نیازی هم نیست که تمامی این کتب رو به تنهایی بخوانید
    در دوران تحصیل این دروس اموخته میشه ولی شما باید در کنار دروس ارائه شده از اساتید تمرینات زیاد و مطالعه داشته باشید
    اگر هم می خواهید به طور کلی یه چیزهایی یاد بگیرید و از الکترونیک سر در بیارید توصیه میشه
    مدارات ساده رو ببندید و در مورد کار هر کدوم از قطعات و پارامترهای مدار تحلیل های اون مدار را مطالعه کنید
    و در کنار تحصیل سعی بر یادگیری یک زبان برنامه نویسی به خصوص زبان c و زیر شاخه هایش داشته باشید
    راستی هیچوقت سعی نکن همه ی پروژه رو توی یک نگاه بفهمی چون باعث ترس میشه
    مدارات رو به چند بخش تقسیم کن و دونه دونه انجام بده
    هرجایی هم که مشکل داشتید بروبچ ایران میکرویی بدون هیچ چشم داشتی کمکت میکنند

6. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما sadeghbakhshi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 9 بار در 5 پست

همون طور که sobhan537 گفت بهترین را برای این که شروع به یادگیری عملی کنید این است که برای خودتون پروژه تعریف کنید و به هر قیمتی هست به انتهاش برسونید
    حتما تو ورودیاتون کسانی هستند که آشنایی با الکترونیک دارند از آنها هم برای کار گرئهی دعوت کنید
    بدون داشتن هدف( منظورم پروژه) با خواندن جزوه و کتاب خیلی زود دال زده می شید و کلا بی خیال همه چیز می شوید. ضمن این که با دیدن این که کاراتون داره به نتیجه می رسه روحیه می گیرید
    بهتر از هر چیز این است که یک ضمینه فعالیت مناسب برا خودتان مشخص کنید و پروژه ها را در این راستا انجام دهید
    در ضمن نگران محرومیت ها نباشید وقتی اینترنت دارید یعنی همه چیز دارید

8. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mohsenarm برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsenarm نمایش پست ها
    همون طور که sobhan537 گفت بهترین را برای این که شروع به یادگیری عملی کنید این است که برای خودتون پروژه تعریف کنید و به هر قیمتی هست به انتهاش برسونید
    حتما تو ورودیاتون کسانی هستند که آشنایی با الکترونیک دارند از آنها هم برای کار گرئهی دعوت کنید
    بدون داشتن هدف( منظورم پروژه) با خواندن جزوه و کتاب خیلی زود دال زده می شید و کلا بی خیال همه چیز می شوید. ضمن این که با دیدن این که کاراتون داره به نتیجه می رسه روحیه می گیرید
    بهتر از هر چیز این است که یک ضمینه فعالیت مناسب برا خودتان مشخص کنید و پروژه ها را در این راستا انجام دهید
    در ضمن نگران محرومیت ها نباشید وقتی اینترنت دارید یعنی همه چیز دارید
    ممنون از حضورتون
    حق با شماست !اعضای انتخاب شده در گروه همه یه خورده آشنایی قبلی دارند اما محدودیت هایی که گفتم هم سنگ جلو پامونه مثلا همین اینترنت که گفتید ،اینجا مشکلات زیادی داره یکی هم قطع و وصلی های زیاد روزانه اش هست !!!
    ولی تشکر ویژه برای پاسخ گویی تون!!

کاربر فعال amiray آواتار ها
    نام
    عباس یکانلو
    تشکر شده 360 بار در 187 پست

با سلام
    اینا که میگم نظرات شخصی بنده هست و ممکنه دوستان دیگه نظرات گونا گونی داشته باشن.
    اول تبریک میگم ورود شما به دنیای برق.
    اولین چیزی که به ذهنم میرسه اینه اولا هرگز از کار هایی شروع نکنید که احساس میکنید سختن. و تحت تاثیر جذابیت کار هایی که میشه با الکترونیک میشه کرد نشید یعنی در اول نگید فلانی میگفت میشه با میکرو یه همچین کاری کرد ما هم انجامش بدیم درسته شاید بعضی ها بگن از این کار میشه خیلی چیزا یادگرفت ولی در اصل اگه ناموفق باشه. کلا زیده میشین. من خیلی ها رو دیدم یه کار رو در اول راه شروع کردن که توش موفق نبودن و در نهایت کلا علاقشون رو از دست دادن.
    نظر دوم من هم اینه که هرگز از تلاش دست برندارین هرگز راکد نمونین و به سرعت یادگیری و پیشرفت دقت نکنین اگه هم مشکلاتی داشتین هرگز روند پیشرفتتون رو متوقف نکنین و همیشه آهسته پیشرفت کردن رو بهتر از پیشرفت نکردن بدونین. اینم دیدم که میگم.
    بعد هم زیاد به دانشگاه و استاد خرده نگیرین چون خیلی چیز ها هستن که اصلا تو دانشگاه نمیشه یاد گرفت حتی تو دانشگاه هم از یه کلاس در 40 سطح دانشجو هست در حالی که همشون تو شرایط یکسان بودن پس چرا یکی میشه الف یکی مشروط میشه. تنها علتش اینه که یکی تلاش میکنه یکی نه. و یکی کم و یکی زیاد.
    پس تنها تفاوت آدم ها تلاششون هست و محیط تنها میتونه 20 درصد رو تشکیل بده و 80 درصد بقیه خودمون هستیم.
    و مسلما پیشنهاد من اینه که اول یکم برنامه نویسی بلد باشین از خانواده c و بعد برید سراغ میکرو کنترلر در عین حال از دروس دانشگاه هم غافل نمونید.
    مثل این که من انشام خوب نیس. از اولم تو این درس مشکل داشتم.

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما amiray برای ارسال این پست سودمند:

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

با سلام خدمت دوستان

من یه دانشجوی ترم اول برق-الکترونیک هستم که در یکی از شهرستان های محروم کشور پا به این رشته گذاشتم، و ورودی ما جزء اولین ورودی های این رشته در این دانشگاه است و ما به عنوان یکی از امکانات آموزشی بسیار بسیار محدودی(استاد تخصصی معدود و عدم وجود کارگاه مناسب) در اختیار ما هست!!

از اون جایی که بنده به شدت علاقه مند به الکترونیک و مباحث اون بودم و هستم قبلا با استفاده از راهنمایی دوستان مقداری آشنایی با این رشته کسب کردم !!

حالا(سرتونو درد نیارم) من و یه تعداد از دوستان هم دانشگاهیم گروهی رو تشکیل دادیم که خودمون کار در این زمینه رو یاد بگیریم (و این محدودیت رو دور بزنیم!!!)
    اما با این مشکل رو به رو هستیم که نمی دونیم از کجا شروع کنیم و
    چه مطالب و موضوعاتی رو برای یادگیری در اول کار در برنامه یادگیریمون قرار بدیم!؟
    برای همین من تصمیم گرفتم که از شما دوستان(که تا حالا خیلی چیز ها ازتون یاد گرفتم )درخواست کنم که (با توجه به تجربه ای که دارید)ما رو در مورد نحوه ی شروع یادگیری الکترونیک راهنمایی کنید!!
    و پیشنهاد های خودتون رو برای نحوه ی شروع و مطالب مورد نیاز برای یاد گیری الکترونیک با ما در میان بگذارید!!!

واگه این راهکار ها با پیوست جزوه -کتاب -PDF-مقاله و لینک های مفید در این زمینه باشه که دیگه ما رو شرمنده می کنید!!
    باشه که این راهنمایی های شما دوستان باعث بشه ما هم از این سر در گمی و یأس خلاص بشیم و راه خودمون رو پیدا کنیم!!
    می بخشید اگه سرتون رو به درد آوردم اما اینا عقده شده بود تو گلوم گفتم بگم راحت شم!!
    (ولی خودمونیم عجب انشایی گفتم ولی همش درد رو دلم بود!!)
    سلام.
    به نظر من همین علاقه کلید پیشرفت شما خواهد بود به شرط اینکه واقعی و مداوم باشد.
    دنیای الکترونیک و کامپیوتر دنیای بزرگی است.قبل از هر چیز باید ببینید هدفتون چیست و میخواهید درچه زمینه ای فعالیت کنید.
    تعریف پروژه هم همانطور که دوستان گفتند کمک بسیار بزرگی است.
    هم اکنون موارد آموزشی خوب شده.پیشنهاد من تا حد ممکن و در صورت وجود استفاده از آموزشهای تصویری برای سرعت در کار است.
    شما اول مشخص کنید که به سمتی می خواهید برید و هدفتون چیست دوستان با استعداد و تجربه و توانایی خوبی در این فروم هستند و تجربیاتشون را در حد امکان در اختیارتون میگذارند.
    موفق باشید.

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما dariush_ab برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال sarab1 آواتار ها
    تشکر شده 172 بار در 100 پست

به نظر من دروس دانشگاهی رو دقیق و عمیق بخونید
    همین کتاب ها و رفرنس هایی که به نظر ما مثلا 30-40 سال پیش خارجی ها نوشتن پس چه لزومی داره ما الان تو این عصر تکنولوژی اینا رو بخونیم ..... این افکار رو از ذهنتون بیرون کنید
    اینها بیس طراحی آیسی در ارشد هستن و....
    کسایی کار عملی بهتر انجام میدن که بیس تئوری دانشگاهیشون قوی باشه کسایی که با به چالش کشیدن اساتید با تجربه مقدار زیادی از تجربه چند ساله اونا رو بدست میارن
    از الان هم دنبال پروژه و .... نباشید گروه علمی شما باید حداقل تا ترم 6-7 باید روی درس های دانشگاهی تمرکز داشته باشه نه ساخت دستگاه !!!
    ولی دروس تئوری رو با فرض یاد گیری برای طراحی و ساخت دستگاه ها در آینده- بخونید تا سوالاتی که در سر تدریس استاد ممکنه به ذهنتون برسه رو بپرسید.

از الان خیلی زوده که همچین فکر هایی داشته باشید هر چیزی یه وقتی داره پس بهتره تو وقت خودش فقط اون کار رو به بهترین شکل ممکن انجام بدیم برای ما کافی هستش

به عنوان آخرین مورد هم اینکه اگه دروس تئوری دانشگاهیتون رو با اساتید سخت گیر پاس کنید خیلی بهتره ولی در کنار اینها یه چشم اندازی هم به کار های عملی داشته باشید البته از ترم 4 به بعد آروم آروم...
    به نظرم حالا اگه شما بخایید که میکرو یاد بگیرید و .... جز اینکه در حالت ابتدائی تو این زمینه اطلاعات کسب کردید کار دیگه ای انجام نداده اید شما از ترم 7 هم که شروع کنید تو عرض یه ماه میتونید میکرو رو مسلط بشید.
    ولی اینکه بعد از حالا با این میکرو چیکار کنیم....؟؟؟؟ خدا میداند.
    ولی اگه شما درس سیگنال بخونید میتونید تو بحث های آنالوگ به دیجیتال با بیس علمی خوب مانور بدید...
    کنترل خطی هم خیلی زیاد و .... تکنیک پالس و بیشتر از همه به نظرم مخابرات 1 و 2
    ویرایش توسط sarab1 : 15-03-2014 در ساعت 02:09

15. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما sarab1 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال abbasalifix آواتار ها
    نام
    عباسعلی محمدنیا
    تشکر شده 139 بار در 80 پست

نظر من از همین ابتدای کار بر این هست که سعی کنید تا برنامه نویسی رو خیلی خووب یا بگیرید هم برنامه نویسی برای میکرو و هم برنامه نویسی برای کامپیوتر و گوشی
    بعد از اون شروع کنید به کار کردن روی پروژه های رباتیکی و ارتقای محیط توسط پروژه هایی که می سازید
    الکترونیک خود به خود از میکرو کنترولر براتون شروع خواهد شد

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما abbasalifix برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 5 بار در 4 پست

باسلام
    پیام شما رو همین امروز دیدم
    من تخسسم میکرو کنترلل های arm هست میشه گفت با بیشتر خانواده های arm کار کردم اگه پروژه ای تعریف کردید و کمکی خواستید در خدمتم

19. تشکرها از این نوشته :

HGH

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

با سلام من با نظر sarab1 کاملا" موافقم فقط یک چیزی رو بدونید اینکه در مهندسی برق مهمترین نکته فهم الکترومغناطیس میدان و موج و خطوط انتقال هست که متاسفانه در رشته الکترونیک به قدر کافی به آن پرداخته نمیشود . این دانشی که گفتم وقتی پا به میدان عمل و طراحی میگذارید به شدت اهمیت خودش را نشان میدهد . هر چه توان دارید تا وقتی که در دانشگاه هستید در کلاسهای مربوطه برای مخابراتی ها شرکت کنید و سعی کنید کاملا" مفاهیم آن را درک کنید . به عنوان چند کاربرد این دانش چند مثال میزنم که مطمئنا" بدون داشتن این دانش به هیچ وجه موفق نخواهید بود. به عنوان مثال طراحی برد مدار چاپی و کلا" سیستمهای الکترونیکی که بایستی استانداردهای EMC را اخذ کنند.
    با آرزوی موفقیت وسلامتی.

21. تشکرها از این نوشته :

HGH

با سلام
    ممنون از حضور همه دوستان
    کسی مطب مرتبط با نظری که گذاشته بود یا هر متن آموزشی که برای شروع دونستش می تونه برام مفید باشه رو آماده نداره تا برام پیوست کنه؟؟
    ممنون میشم اگه PDf کتاب های مفید رو قرار بدید یا این که پروژه هایی رو که میتونه برای شروع مفید باشه رو پیشنهاد بدید و اگر دیگه خیلی لطف کنید اهدافی که در پروژه ی مربوطه ،میشه دنبال کدر ویا مواردی رو که این پروژه می تونه باعث تقویت یادگیری اون بشه رو مشخص کنید که عالی خواهد بود!!
    پیشاپیش ممنون از کمک و همکاری دوستان

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    مشکل اغلب دوستان تازه کار ، این هست که میخوان در عرض چند روز همه چیز رو یاد بگیرن و متوجه نیستند که الکترونیک چیزی نیست که بشه با خوندن چند تا کتاب و مقاله و ... درش حرفه ای شد .
    به نظر من برای شروع روی مفاهیم پایه ( کتاب های دانشگاهی ) کار کنید و در کنارش یادگیری یک میکروکنترلر هشت بیتی مثل pic رو شروع کنید . بعد از گذشت چند ماه که در کار با میکروکنترلر های ذکر شده حرفه ای شدید ، به سراغ راه اندازی ماژول ها و قطعات مختلف برید و با ایجاد پروژه های مختلف برای خودتون ، کار رو به صورت عملی ادامه بدید .

نقل قول نوشته اصلی توسط HGH نمایش پست ها
    با سلام
    ممنون از حضور همه دوستان
    کسی مطب مرتبط با نظری که گذاشته بود یا هر متن آموزشی که برای شروع دونستش می تونه برام مفید باشه رو آماده نداره تا برام پیوست کنه؟؟
    ممنون میشم اگه PDf کتاب های مفید رو قرار بدید یا این که پروژه هایی رو که میتونه برای شروع مفید باشه رو پیشنهاد بدید و اگر دیگه خیلی لطف کنید اهدافی که در پروژه ی مربوطه ،میشه دنبال کدر ویا مواردی رو که این پروژه می تونه باعث تقویت یادگیری اون بشه رو مشخص کنید که عالی خواهد بود!!
    پیشاپیش ممنون از کمک و همکاری دوستان
    توی این انجمن تمامی مطالب مفید هستند ، اگر میخوایید همه چیز رو یاد بگیرید ، از اینجا شروع کنید به خوندن ، با این کار فقط از این شاخه به اون شاخه پردید و بعد از گذشت مدتی در حالی که همه چیز رو میدونید ، چیزی نمی دونید ( خودم هم نمی دونم معنیش چی هست )
    اما اگه دوست دارید به صورت تخصصی کار کنید و در یک شاخه همه چیز رو بدونید ، در کنار درس های دانشگاهی که برای درک مطلب و افزایش بار علمی خونده میشن ( نه برای پاس کردن و گرفتن نمره ) از این کتاب شروع کنید .
    البته میکروکنترلر های pic فقط یک پیشنهاد هست و شما میتونید با هر میکروکنترلر دیگه ای هم کار کنید .

24. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند electera آواتار ها
    نام
    مصطفی
    تشکر شده 190 بار در 67 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط abbasalifix نمایش پست ها
    نظر من از همین ابتدای کار بر این هست که سعی کنید تا برنامه نویسی رو خیلی خووب یا بگیرید هم برنامه نویسی برای میکرو و هم برنامه نویسی برای کامپیوتر و گوشی
    بعد از اون شروع کنید به کار کردن روی پروژه های رباتیکی و ارتقای محیط توسط پروژه هایی که می سازید
    الکترونیک خود به خود از میکرو کنترولر براتون شروع خواهد شد
    مطالب برای یادگیری زیاد هستند اما شما باید ببینید با انجام چه کاری لذت میبرید، کار تئوری یا تحلیلی، کار عملی یا ساخت سخت افزار، برنامه نویسی یا نوشتن کد یا ایجاد یک گروه و رهبری آن جهت انجام پروژه های متعدد یا...
    بنظرم این مهمه و شما اگر تاحالا به این موضوع نرسیدین پس میبایست تحقیق کنید یا هرکدوم را تجربه کنید سپس در اون مورد تمرکز کنید.
    شخصاً اگر قرار بود برگردم به گذشته، صحبت عباس آقا رو جدی میگرفتم، چراکه جایی که میتوان ایجاد مزیت کرد و چینی ها نخواهند توانست در آن دست ببرنند همین نرم افزار است که هرجا میتوان به این مقصود رسید.
    موفق باشید.

26. تشکرها از این نوشته :

HGH

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

سلام - دوست گرامی
    نمیدونم این محرومیت که ازش حرف میزندی چقدره ، من خودم از همین محرومیت ها و شاید هم بیشتر الکترونیک رو شروع کردم
    اولین چیزی که واقعا نیاز دارید قبل از هرچیزی - علاقه هست !
    بعد از اون هوش خوب و تلاش و پشتکار هست ، تلاش و هموش تو یه کفه هستن نه مقابل هم
    اگه الان نتوانید مداری بسازید مهم نیست ، مهم اینه که بتونید مداری رو که بقیه طراحی کردن رو تحلیل کنید ، چرا این آیسی - چرا اینجا مقاومت - اونجا خازن و... مهمه
    بعد تخیل ، فرض کنید فلان آیسی رو دارید (اون موقع ها واقعا ما امکان داشتن آیسی ها رو نداشیتم فقط تخیلش بود اون موقه ها مثل الان فروشگاه الکترونیکی نبود که) چه کارایی میشه باش کرد - چطور میشه ازش استفاده کردو.....
    اگه این اصول رو جلو برید - بعد از مدتی با توجه به الگوهایی که از مدارات بقیه برداشتید میتونید مدارات خودتون رو هم طراحی کنید

28. تشکرها از این نوشته :

HGH

نقل قول نوشته اصلی توسط 1nafar نمایش پست ها
    سلام
    مشکل اغلب دوستان تازه کار ، این هست که میخوان در عرض چند روز همه چیز رو یاد بگیرن و متوجه نیستند که الکترونیک چیزی نیست که بشه با خوندن چند تا کتاب و مقاله و ... درش حرفه ای شد .
    به نظر من برای شروع روی مفاهیم پایه ( کتاب های دانشگاهی ) کار کنید و در کنارش یادگیری یک میکروکنترلر هشت بیتی مثل pic رو شروع کنید . بعد از گذشت چند ماه که در کار با میکروکنترلر های ذکر شده حرفه ای شدید ، به سراغ راه اندازی ماژول ها و قطعات مختلف برید و با ایجاد پروژه های مختلف برای خودتون ، کار رو به صورت عملی ادامه بدید .

توی این انجمن تمامی مطالب مفید هستند ، اگر میخوایید همه چیز رو یاد بگیرید ، از اینجا شروع کنید به خوندن ، با این کار فقط از این شاخه به اون شاخه پردید و بعد از گذشت مدتی در حالی که همه چیز رو میدونید ، چیزی نمی دونید ( خودم هم نمی دونم معنیش چی هست )
    اما اگه دوست دارید به صورت تخصصی کار کنید و در یک شاخه همه چیز رو بدونید ، در کنار درس های دانشگاهی که برای درک مطلب و افزایش بار علمی خونده میشن ( نه برای پاس کردن و گرفتن نمره ) از این کتاب شروع کنید .
    البته میکروکنترلر های pic فقط یک پیشنهاد هست و شما میتونید با هر میکروکنترلر دیگه ای هم کار کنید .
    خب قرار شد دوستان نظرات خود شون رو بدن و ما رو راهنمایی کنن ولی من آخرش منظور دقیق شما رو متوجه نشدم بالآخره با شروع کار با الکترونیک پیش از دروس دانشگاه موافقید یا مخالف؟
    واین که ما می خواهیم جلو تر از دیگر هم کلاسی های خودمون برای یاد گیری اقدام کنیم رو شما مفید می دونید یا مضر؟
    حالا که منت گذاشتید و اینجا حضور پیدا کردید لااقل ما رو راهنمایی کنید!!
    و راستی گفتم بگم که نمی خوام یک شبه یه مهندس حرفه ای بشم ولی باید برای رسیدن اول قدم زدن رو شروع کنیم !؟حالا ما هم گفتیم از دوستانی که چند پیرهن از ما بیشتر پاره کردن برای برداشتن اولین قدم ها راهنمایی بخوایم!!همین!!
    در کل می خواستم بگم اگه خودتون به گذشته و ترم یک دانشگاه بر می گشتید دوست داشتید چه مباحثی رو در اول کار درش فعالیت می کردید؟؟؟
    ممنون از همه ی بزرگواران!!
    ویرایش توسط HGH : 16-03-2014 در ساعت 00:29

نقل قول نوشته اصلی توسط agape نمایش پست ها
    سلام - دوست گرامی
    نمیدونم این محرومیت که ازش حرف میزندی چقدره ، من خودم از همین محرومیت ها و شاید هم بیشتر الکترونیک رو شروع کردم
    اولین چیزی که واقعا نیاز دارید قبل از هرچیزی - علاقه هست !
    بعد از اون هوش خوب و تلاش و پشتکار هست ، تلاش و هموش تو یه کفه هستن نه مقابل هم
    اگه الان نتوانید مداری بسازید مهم نیست ، مهم اینه که بتونید مداری رو که بقیه طراحی کردن رو تحلیل کنید ، چرا این آیسی - چرا اینجا مقاومت - اونجا خازن و... مهمه
    بعد تخیل ، فرض کنید فلان آیسی رو دارید (اون موقع ها واقعا ما امکان داشتن آیسی ها رو نداشیتم فقط تخیلش بود اون موقه ها مثل الان فروشگاه الکترونیکی نبود که) چه کارایی میشه باش کرد - چطور میشه ازش استفاده کردو.....
    اگه این اصول رو جلو برید - بعد از مدتی با توجه به الگوهایی که از مدارات بقیه برداشتید میتونید مدارات خودتون رو هم طراحی کنید
    خب این محرومیت که می گم تا این حده که یه روز اینترنت داریم یه روز نداریم!!
    خود دانشگاه هم که از داشتن این امکانت معافه!!
    در تمام دوره ی تحصیل برای دروس تخصصی مون فقط 3 سه استاد مرتبط داریم که تا حالا هیچ کدوم عملی در حوزه ی الکترونیک فعالیت نداشته و یا اگر هم داشته بسیار جزئی بوده (و یه قضیه که شاید به بحث مطرح شده ربطی هم نداره اینه که از یکی از این اساتید در مورد یکی دو پروژه از همین سایت راهنمایی خواستیم تنها جواب دل گرم کننده اش این بود که شما هنوز برا این کار ها بچه اید !!! نیازی نیست سراغ این ها برید و گذاشت رفت....!!!
    کارگاه که نداره!!!حتی در 7،8 شهر دوربر هم برای جور کردن قطعات ساده دچار مشکلیم برای مثال میگم من یک مقاومت 5 وات نیاز داشتم مجبور شدم از شیراز تهیه کنم که 15000 تومن هم کرایه به آن اضافه شد!!!
    این هم از محورمیت ما !! راستی کتاب هم که باید دورش خط بکشیم!!!
    و درباره ی علاقه ،همه علاقه مند هستیم و تلاش می کنیم که توانایی لازم رو در خود ایجاد کنیم برای همین هست که من دیشب 3 ساعت(9 تا 12شب) نشستم و تمام کاربرانی را که وارد سایت شدن را به این مطلب با پیام خصوصی دعوت کردم!!!
    وتا جایی که از صحبت شما من برداشت کردم،تاکید شما بر تقویت توانایی تحلیل مدارات است یعنی مثل
    sadeghbakhshi فک می کنید درسته؟

کاربر دائمی
    نام
    روح الله خرم بخت
    تشکر شده 591 بار در 214 پست

سلام بر شما که به خاطر همتی که برای یادگیری گماردید هزار قدم از خیلیایی که به انتظار آینده نشتند جلوترید . اول این که نسیحت من به شما اینه که از استادها و امکاناتی که میگید محدودند نهایت استفاده رو بکنید اما به اونها محدود نشید. دوم این که تحلیل و عمل دو بال پروازند . بدون هرکدوم از اونها پرواز میسر نیست و مثل باری بر دوش میمونند . پس به نظر من این کار رو بکنید :
    اولویت اول و اول شما باید درستون باشه و بس . چون متاسفانه در سیستم آموزشی ما این تنها راه برای پیشرفت علمی هست . منظورم خرخونی نیست . بلکه منظورم خوندن با علاقه و هدف و درکه . اگه این کار رو بکنید نمره هم خواهد آمد . (چو صد آید نود نیز پیش ماست) . منظورم از پیشرفت اینه که شما از این راه میتونید وارد محیط هایی با سطح علمی و امکانات بالا تر بشید (دانشگا های تاپ تر).
    در کنار درس و در اولویت دوم من شدیدا یادگیری یک میکروکنترلر رو پیشنهاد میکنم و چون تازه کارید AVR رو مناسب میبینم . اما یادتون باشه فقط با زبون C کار کنید و سعی کنید ریجستر نویسی رو یاد بگیرید. توصیه ی اکید من اینه که نترسید و بزنید به کار رو میکرو بسوزونید و....

اما همیشه یک مساله وجود داره و اون اینه که همیشه درس و کار به خودی خود در دانشگاه ها ی ما همجهت نیستند . پس کار و درس رو تا جایی که ممکنه جوری انجام بدید که خوندن درس به کاتون و انجام کار به درک اون درس کمک کنه. اگه هم در برهه هایی از زمان امکان این همگام سازی وجود نداشت درس رو انتخاب کنید .
    ایامی که دانشگاه ندارید اولویت رو کار عملی خالص در نظر بگیرید.
    حتما زبان کار کنید . روش من هم خیلی سادست . فیلم ببینید . در اوقات فراغت فیلمهای زبان اصلی ببینید و زیاد هم ببینید . این کار بدون این که متوجه بشید باعث پیشرفتتون میشه . همچنین کلمات 504 رو با روش لایتنر شروع کنید .
    خودتون رو با جایی که درش هستید محدود نکنید و از کلاس های مجازی استفاده کنید . دو لینک زیر در این باره عالی هستند :
    www.maktabkhooneh.org
    www.coursera.org

در آخر از این که به خودم اجازه دادم به شما باید و نباید بگم معذرت می خوام .

32. تشکرها از این نوشته :

HGH

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

سلام
    خب شما نباید اهمیتی به اون استاد بدید
    من دو ترم گذشته دهن استاد الکترونیکم رو مسواک کردم تا جواب 10 درصد سوالاتم رو داد
    ادم پری هم هست ولی کمتر کسی پیدا میشه که اطلاعات رو رایگان منتشر کنه
    شما میگید قطعات نیست خوب به صورت شبیه سازی کار کنیم
    درسته که به پای عملی نمیرسه ولی به از هیچی هست
    از طرفی اون طور که من فهمیدم شما چیز زیادی در مورد این رشته تا قبل از ورودتون به دانشگاه نمیدونید
    پس یک دفعه سراغ میکرو کنترل نرید بهتره
    اول با همون مداراتی عرض کردم آشنا بشید
    دروسی که اساتید ارائه میدهند رو به صورت عملی یا سیمولینک تست کنید
    شما میگید توی محرومیت هستید ولی این محرومیت برای خیلی ها هست حتی کسانی که در تهران هستند
    ولی به نوع دیگه ای
    کلی فایل اموزشی خوب در اینترنت وجود داره
    فیلمهای آموزشی و پروژه های کامل
    از تمامی اینها استفاده کنید
    اون سایت مکتب خونه هم فیلمهای خوبی داره
    ولی این رو یادت باشه باید رس استادت رو بکشی ولی فقط به اون اکتفا نکن

34. تشکرها از این نوشته :

HGH

نقل قول نوشته اصلی توسط roohlla نمایش پست ها
    سلام بر شما که به خاطر همتی که برای یادگیری گماردید هزار قدم از خیلیایی که به انتظار آینده نشتند جلوترید . اول این که نسیحت من به شما اینه که از استادها و امکاناتی که میگید محدودند نهایت استفاده رو بکنید اما به اونها محدود نشید. دوم این که تحلیل و عمل دو بال پروازند . بدون هرکدوم از اونها پرواز میسر نیست و مثل باری بر دوش میمونند . پس به نظر من این کار رو بکنید :
    اولویت اول و اول شما باید درستون باشه و بس . چون متاسفانه در سیستم آموزشی ما این تنها راه برای پیشرفت علمی هست . منظورم خرخونی نیست . بلکه منظورم خوندن با علاقه و هدف و درکه . اگه این کار رو بکنید نمره هم خواهد آمد . (چو صد آید نود نیز پیش ماست) . منظورم از پیشرفت اینه که شما از این راه میتونید وارد محیط هایی با سطح علمی و امکانات بالا تر بشید (دانشگا های تاپ تر).
    در کنار درس و در اولویت دوم من شدیدا یادگیری یک میکروکنترلر رو پیشنهاد میکنم و چون تازه کارید AVR رو مناسب میبینم . اما یادتون باشه فقط با زبون C کار کنید و سعی کنید ریجستر نویسی رو یاد بگیرید. توصیه ی اکید من اینه که نترسید و بزنید به کار رو میکرو بسوزونید و....

اما همیشه یک مساله وجود داره و اون اینه که همیشه درس و کار به خودی خود در دانشگاه ها ی ما همجهت نیستند . پس کار و درس رو تا جایی که ممکنه جوری انجام بدید که خوندن درس به کاتون و انجام کار به درک اون درس کمک کنه. اگه هم در برهه هایی از زمان امکان این همگام سازی وجود نداشت درس رو انتخاب کنید .
    ایامی که دانشگاه ندارید اولویت رو کار عملی خالص در نظر بگیرید.
    حتما زبان کار کنید . روش من هم خیلی سادست . فیلم ببینید . در اوقات فراغت فیلمهای زبان اصلی ببینید و زیاد هم ببینید . این کار بدون این که متوجه بشید باعث پیشرفتتون میشه . همچنین کلمات 504 رو با روش لایتنر شروع کنید .
    خودتون رو با جایی که درش هستید محدود نکنید و از کلاس های مجازی استفاده کنید . دو لینک زیر در این باره عالی هستند :
    www.maktabkhooneh.org
    www.coursera.org

در آخر از این که به خودم اجازه دادم به شما باید و نباید بگم معذرت می خوام .
    سلام مهندس خرم بخت
    پس شما هم به یادگیری تحلیل تا کید دارید ؟
    برای یاد گیری avr قصد دارم از ویدئو های استاد کی نژاد( http://www.aparat.com/name/KnowledgePlus) استفاده کنم،خوبه به نظر شما؟
    بابت لینک ها هم خیلی ممنون!!!
    در آخر ممنون از حضورتون وراهنمایی تون واین نکته و یاد آور می شم که اینجا همین باید و نباید های شما مطرح خواهد شد پس معذرت خواهی نمی خواد!!!
    ویرایش توسط HGH : 16-03-2014 در ساعت 09:05

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین