NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2910 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 23

موضوع: عدم شارژ باتری لیتیوم پلیمر

کاربر دائمی raminrayat آواتار ها
    نام
    رامین چمن ارا
    تشکر شده 608 بار در 256 پست

Exclamation عدم شارژ باتری لیتیوم پلیمر

سلام دوستان بلاخره برگشتم
    اما نیومده با یه مشکل برخوردم.باتری لیتیوم پلیمر رو به یه فن وصل کردم تا کلا خالی بشه.تا مثل باتری موبایل بتونم یه فول شارژ کاملش کنم.اخه یه ساله که ازش استفاده نکرده بودم
    بعد دوروز از تهران برگشتم واسه این باتری یه شارژر FMS هم خریدم .اما حالا که بهش میزنم اصلا شارژنمیشه
    چون باتری ولتاژش رسیده به 1 ولت
    مجبور شدم با منبع تغذیه جداگانه سلول هاشو توسط 4 سیم خروجیش شارژ کنم
    سلول اولی رو هرچی شارژ میکنم باز ولتاژش برمیکرده به 0.8
    سلول دومی کاملا عالی شارژ شده وو ثابت روی 3.7 مونده
    سلول سومی هم متاسفانه بعد شارژ کامل باز برمیگرده به حدودای 2 ولت
    اینو هم بگم که با جریان بالا شارژ نکردم خیلی حوصله به خرج دادم تا اروم شارژ شه وو باد نکنه یا داغ نشه
    با این توضیحات حالا چه کاری باید بکنم تا باتری درست شه؟
    اصلا راهی وجود داره؟

ویرایش توسط raminrayat : 21-02-2014 در ساعت 21:09

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

سلام ، بهتر بود باتری لیتومی را کاملا خالی نمی کردید ، حالا با این تفاسیر به باتری شک وارد کنید ( حدود 30 ثانیه با جریان زیاد و ولتاژی دوبرابر ولتاژ اسمی باتری )

4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال soodi آواتار ها
    نام
    مسعود محمدی
    تشکر شده 296 بار در 138 پست

سلام

باطری های لیتیومی نباید از یه حدی بیشتر خالی بشن چپه لیتیوم آیون و چه لیتیوم پلیمر ، و نیاز به شارژ مثلا 6 ساعت هم ندارن (طبق گفته موبایل فروشی ها که باطری لیتیوم آیون گوشی ها رو میگن بزار 6 ساعت شارژ بشه) در صورت که موقعی که به فول شارژ رسید خود سیستم گوشی ، عملیات شارژ رو موقف میکنه ، همونطور که میبینید بعد از نهایتا 2 ساعت شارژ ، شارژر گوشی دیگه در حال کار نیست و خنک خنک هست و همینطور توی عملیات دشارژ هم ، خود گوشی موقعی که باطری به یه سرحد ولتاژ رسید فکر کنم 3 ولت ، دیگه گوشی خاموش میشه ، و نمیزاره که از 3 ولت کمتر بشه
    شرایط نگهداری یا همون storage باطری های لیتیومی هم میزان شارژ 60 درصد و دمای پایین هست
    شما میتونید الان باطری رو بزارید توی فیریزر تا خنک بشه و بزارید با شارژ باطری های Ni-Mh شارژر بشه تا به یه حد شارژی برسه و بعد با شارژر های مخصوص باطری لیتیوم پلیمر شارژش کنید

*** پس همیشه از شارژر های هوشمند باطری های لیتیوم پلیمر استفاده کنید ، چون روند شارژ باطری های لیتیومی با باطری های معمولی فرق داره و توی شارژ باید ولتاژ و جریان و دمای باطری کنترل بشه که این فقط با شارژر های مخصوص امکان پذیر هست
    *** شارژر های مخصوص مد Storage یا همون نگهداری دارن که باطری رو 60 درصد شارژ میکنن و شما میتونید توی کیسه های ضد رطوبت باطری رو توی یخچال تا مدت طولانی نگهداری کنید

باطری های لیتیوم پلیمر شرایط نگهداری خاصی دارن که من چندتاشون رو ذکر کردم ، من خودم یه موقعی 300 هزار تومان بابت باطری های لیتیوم پلیمر/آیون ضرر کردم چون مثل شما تا آخر خالیش کردم
    این خالی کردن تا آخر و شارژ کردن تا حد مرگ برای باطری های Ni-MH هست که توی گوشی های قدیمی استفاده میشد ، چون این باطری های نیکلی ، یه حافظه دارن که توی این حافظشون ، حد Max و حد Min شارژ شدن باطری ذخیره میشه ، پس به همین دلیل موبایل فروشی ها میگن بزار کامل خالی بشه تا این حد Min دست باطری بیاد و بعد بزار 6 ساعت شارژ بشه تا حد Max شارژ باطری هم مشخص بشه ولی در صورتی که خیلی وقته دیگه از باطری های نیکل متال توی گوشی و دیگر لوازم استفاده نمیشه

***پس سخن فروشندگان موبایل طبق توضیحات بالا کذبی بیش نیست ***

6. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما soodi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    رامین چمن ارا

نقل قول نوشته اصلی توسط Ma3ood نمایش پست ها
    سلام ، بهتر بود باتری لیتومی را کاملا خالی نمی کردید ، حالا با این تفاسیر به باتری شک وارد کنید ( حدود 30 ثانیه با جریان زیاد و ولتاژی دوبرابر ولتاژ اسمی باتری )
    ممنون از راهنماییتون اما هیچ تاثیری نداشت.حتی مدت رو بیشتر کردم اما جریان خیلی زیادی میکشه ولی باز بعد از قطع منبع تغذیه ولتاژ اون دوتا سلول هیچ تغییری نکرد
    (واسه اطیمینان جداگانه اون دوتا سلول که مشکل داشت رو شوک دادم اما نشد) چه راه حل دیگه ای پیشنهاد میکنید؟؟

نام
    رامین چمن ارا

نقل قول نوشته اصلی توسط soodi نمایش پست ها
    سلام

باطری های لیتیومی نباید از یه حدی بیشتر خالی بشن چپه لیتیوم آیون و چه لیتیوم پلیمر ، و نیاز به شارژ مثلا 6 ساعت هم ندارن (طبق گفته موبایل فروشی ها که باطری لیتیوم آیون گوشی ها رو میگن بزار 6 ساعت شارژ بشه) در صورت که موقعی که به فول شارژ رسید خود سیستم گوشی ، عملیات شارژ رو موقف میکنه ، همونطور که میبینید بعد از نهایتا 2 ساعت شارژ ، شارژر گوشی دیگه در حال کار نیست و خنک خنک هست و همینطور توی عملیات دشارژ هم ، خود گوشی موقعی که باطری به یه سرحد ولتاژ رسید فکر کنم 3 ولت ، دیگه گوشی خاموش میشه ، و نمیزاره که از 3 ولت کمتر بشه
    شرایط نگهداری یا همون storage باطری های لیتیومی هم میزان شارژ 60 درصد و دمای پایین هست
    شما میتونید الان باطری رو بزارید توی فیریزر تا خنک بشه و بزارید با شارژ باطری های Ni-Mh شارژر بشه تا به یه حد شارژی برسه و بعد با شارژر های مخصوص باطری لیتیوم پلیمر شارژش کنید

*** پس همیشه از شارژر های هوشمند باطری های لیتیوم پلیمر استفاده کنید ، چون روند شارژ باطری های لیتیومی با باطری های معمولی فرق داره و توی شارژ باید ولتاژ و جریان و دمای باطری کنترل بشه که این فقط با شارژر های مخصوص امکان پذیر هست
    *** شارژر های مخصوص مد Storage یا همون نگهداری دارن که باطری رو 60 درصد شارژ میکنن و شما میتونید توی کیسه های ضد رطوبت باطری رو توی یخچال تا مدت طولانی نگهداری کنید

باطری های لیتیوم پلیمر شرایط نگهداری خاصی دارن که من چندتاشون رو ذکر کردم ، من خودم یه موقعی 300 هزار تومان بابت باطری های لیتیوم پلیمر/آیون ضرر کردم چون مثل شما تا آخر خالیش کردم
    این خالی کردن تا آخر و شارژ کردن تا حد مرگ برای باطری های Ni-MH هست که توی گوشی های قدیمی استفاده میشد ، چون این باطری های نیکلی ، یه حافظه دارن که توی این حافظشون ، حد Max و حد Min شارژ شدن باطری ذخیره میشه ، پس به همین دلیل موبایل فروشی ها میگن بزار کامل خالی بشه تا این حد Min دست باطری بیاد و بعد بزار 6 ساعت شارژ بشه تا حد Max شارژ باطری هم مشخص بشه ولی در صورتی که خیلی وقته دیگه از باطری های نیکل متال توی گوشی و دیگر لوازم استفاده نمیشه

***پس سخن فروشندگان موبایل طبق توضیحات بالا کذبی بیش نیست ***
    سلام.ممنون دوست عزیز.گذاشتم تو فریزرو با راهنمایی اقا مسعود بهش شوک دادم .الان یک سلول دیگش هم خوب شده.اما هنوز یکی از سه سلولش ولتاژش تقریبا صفره
    به نظرتون چه راهکاری وجود داره؟

کاربر فعال soodi آواتار ها
    نام
    مسعود محمدی
    تشکر شده 296 بار در 138 پست

سلام

نگه باطریتون چند سل هست ؟؟؟؟
    اگر پکیج بود که زودتر میگفتید تا بهتر راهنماییتون کنم !!!
    من خودم از 2 تا باطری 3 سل لیتیوم پلیمر فقط 1 سل رو تونستم برگردونم

الان شما باید سل های باطری رو جدا کنید ، بعدا هر کدوم رو داخل فریزر بزارید یا هنگام شارژ داخل یخ بزارید و عملیات شارژ رو با شارژر غیر از لیتیوم پلیمر شروع کنید

الان باطری شما باید تا حدود متورم شده باشه یا خواهد شد ، به همین دلیل بسیار بسیار مراغب باشید ، باید در حین شارژ ، دما باطری حداقل ممکن باشه یعنی وسط چندتا قالب یخ باشه (البته یخ ها توی کیسه باشه که رطوبت به باطری نرسه) و اگر ممکن هست باطری ها داخل کیسه ضد حریق قرار بگیره چون بسیار بسیار باطری های لیتیومی خطرناک هستند ، به خصوص موقعی که مرده باشن و متورم شده باشن ، میتونید فیلم های منفجر شدنشون رو توی Youtube ببینید ، این خطرناکی موقعی که باطری خراب در حال شارژ هست چند برابر میشه پس باید تا حد ممکن دمای باطری کم باشه

هر سل باید به طور جداگانه شارژ بشه و بعد که به ولتاژش مثلا به 3.5 ولت رسید ، حالا دیگه میتونید با شارژر لیتیوم پلیمر شارژ کنید

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما soodi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    رامین چمن ارا

بازم ممنونم از لطفت که راهنمایی میکنی .باتریم 3 سل هست.سلول اول که به سیاهو زرد متصل شده خرابه.با 0.5 ولتی که توسط منبع تغذیه بهش میدم 1.5 امپر میکشه.اما ذره ای داغ نمیشه
    حتی برای نیم ساعت مداوم که این جریان ازش میگذره
    سلول های دیگه ی باتریم هم اصلا باد نکردن.این یه سلول هیچ مقدار شارژو تو خودش نگه نمیداره.چه کنم ؟

کاربر فعال
    نام
    عربعامری
    تشکر شده 92 بار در 60 پست

سلام من هم یک باتری پلیمر 1200 ملی امپر دارم برای هلیکپتر بود.شب زدم به شارژ ولی یادم رفت بعد از شارژ درش بیارم.صبح که زدم به هلیکپتر اصلا کار نکرد.مثل همین اقا امپر زیاد میکشه ولی هیچی ولتاز نداره.توی فریزر هم گداشتم.با 12 ولت شک هم دادم ولی نشد.راهی داره نرم 80 هزارتومان پول ندم

نام
    مسعود

نقل قول نوشته اصلی توسط arvin2009 نمایش پست ها
    سلام من هم یک باتری پلیمر 1200 ملی امپر دارم برای هلیکپتر بود.شب زدم به شارژ ولی یادم رفت بعد از شارژ درش بیارم.صبح که زدم به هلیکپتر اصلا کار نکرد.مثل همین اقا امپر زیاد میکشه ولی هیچی ولتاز نداره.توی فریزر هم گداشتم.با 12 ولت شک هم دادم ولی نشد.راهی داره نرم 80 هزارتومان پول ندم

نحوه شارژتون چطور بوده ؟

نام
    رامین چمن ارا

به نظرتون راه حلی واسه درست کردن این یک سلول وجود داره؟

نام
    مسعود

اینطوری که شما می فرمایید باتری عمرخودشو کرده ، معمولا همون دو راه بالایی کمک میکنه ولی صددرصد نیست ، فریز کردن هم باید به مدت 14 تا 16 ساعت بکشه

نام
    رامین چمن ارا

باتری رو باز کردم.متوجه یه نکته ای شدم.من قبلا چون با منبع تغزیه این باتریو با جریان بالا شارژ کرده بودمو دیدم یهو یه طرفش باد کرده.زودی منبع تغذیه رو خاموش کردمو باتریو گذاشتم تو یخچال.بعد از یکی دوساعت که درش اوردم دیدم هنوز ورم داره واسه همین اشتباه کردمو با سوزن مثلا بادشو خالی کردم.الان میبینم همون سلوله که شارژ نمیشه.پس اینطور که معلومه خدابیامرز شده

نام
    مسعود

اوه اوه خیلی خدا بیامرزدش

18. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    نام
    عربعامری
    تشکر شده 92 بار در 60 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Ma3ood نمایش پست ها
    نحوه شارژتون چطور بوده ؟
    من با شارژر معمولی که روی این هلی بود شارژ میکردم.از اول وقتی شارژش میکردم باطری داغ میشد که فکر میکنم معمول باشه.یکی دیگه هم قبلا داشتم داغ میشد.این باتری برای شارز کامل باید 7 ساعت به برق میبود تا 10 دقیقه کار کنه.سری اخر من زدم به شارژ و مثل اینکه از 7 ساعت بشتر شده بوده با اینکه شارژر قطع کن معمولی داشته.وقتی وصل کردم به هلی انگار خالی بود باتری.راهی داره برش گردونم؟

نام
    رامین چمن ارا

باتریو که باز کردم همونطور که تو فایل(عکس) پیوست میبینید
    به موارد جالبی برخوردم
    1)اول از همه سردرد عجیبی گرفتم وقتی بوی تندی که از باتری حس میشه رو تنفس کردم
    2)سلول شماره 1 که اصلا باد نکرده سلولی هست که ولتاژشو که با شارژ میرسوندم به 3.7 ،بعد یه چند دقیقه ای دوباره برمیگشت به 2 یا حتی کمتر.که با یه حرکتی به نظر میاد درست شده چون رو 3.7 مونده وو کم نمیشه .حالا میگم چه حرکتی روش رفتم
    3)سلول وسطی یا همون سلول 2 همونیه که کاملا سالمه یعنی 3.7 ولتاژ داره با اینکه خیلی باد کرده
    4)سلول 3 همونیه که اشتباها سوراخش کرده بودم.الانم کاملا خرابه وو از صفر جم نمیخوره.اما بازم با یه حرکتی وضعیتشو یه کوچولو بهتر کردم لا اقل الان 0.2 ولت ثابت میمونه

کاری که کردم این بود:چون به خاطر تورم سلول وسطی دوتا سلول کناری انهنا پیدا کرده بودن ،با فشار دست اونا رو صاف کردم
    حالا هم یه سلول 1 که شارژو نگه نمیداشت کاملا خوب شده.

تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2.JPG
مشاهده: 261
حجم: 47.4 کیلو بایت  
    ویرایش توسط raminrayat : 22-02-2014 در ساعت 00:58

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

وقتی یه باطری ولتاژش خیلی میاد پایین، مقاومت داخلی اش میره بالا..و این باعث میشه به روش معمول شارژ نشه...شوک دادن به باطری این نیست که ولتاژ مثلا 12ولت رو چند ثانیه بدی بش...روش اصولی اش اینه که وصل کنی به منبع تغذیه و جریانش رو محدود کنی (بسته به آمپر ساعت باطری) و ولتاژ رو ببری بالا...برای یک سل شاید لازم باشه تا 40 ، 50 ولت هم ولتاژ رو بالا برد...
    اینجوری میتونی ببینی که تو چه ولتاژی جریان میکشه...چون جریان محدود شده، ولتاژ از یه جدی بالاتر نمیره که نشون میده وضع باطری چطوره...
    قضیه ی باطری مرده هم همینه...میدی بیرون برش گردونن برات، الکی یه ولتاژ میدن..بدون محدود کننده جریان..که اصولیش با محدود کردن هست...
    1توصیه هم بکنم...اون گازی که ا باطری در میاد خطرناکه و سرطان زا...باطری سوراخ شده رو اصلا دیگه به شارژ وصل نکن چون گاز تولید میکنه.
    ویرایش توسط KHM : 22-02-2014 در ساعت 01:06

22. تشکرها از این نوشته :

نام
    رامین چمن ارا

نقل قول نوشته اصلی توسط KHM نمایش پست ها
    وقتی یه باطری ولتاژش خیلی میاد پایین، مقاومت داخلی اش میره بالا..و این باعث میشه به روش معمول شارژ نشه...شوک دادن به باطری این نیست که ولتاژ مثلا 12ولت رو چند ثانیه بدی بش...روش اصولی اش اینه که وصل کنی به منبع تغذیه و جریانش رو محدود کنی (بسته به آمپر ساعت باطری) و ولتاژ رو ببری بالا...برای یک سل شاید لازم باشه تا 40 ، 50 ولت هم ولتاژ رو بالا برد...
    اینجوری میتونی ببینی که تو چه ولتاژی جریان میکشه...چون جریان محدود شده، ولتاژ از یه جدی بالاتر نمیره که نشون میده وضع باطری چطوره...
    قضیه ی باطری مرده هم همینه...میدی بیرون برش گردونن برات، الکی یه ولتاژ میدن..بدون محدود کننده جریان..که اصولیش با محدود کردن هست...
    1توصیه هم بکنم...اون گازی که ا باطری در میاد خطرناکه و سرطان زا...باطری سوراخ شده رو اصلا دیگه به شارژ وصل نکن چون گاز تولید میکنه.
    دقیقا حق رو بشما میدم.و من یه مشکلی که دارم مسئله منبع تغذیمه که ولتاژش حداکثر 15 ولته با جریانی که بین 0 تا 2 امپر قابل تنظیمه
    سرطان زا بودن این گاز رو شکی توش ندارم.چون هنوز سرم یه جوریه وو سنگینه بابت اون استشمام گازش
    البته دورشو چسب پهن زدم.ازونایی که باهاش کتاب جلد میکنن.فکر نکنم تا سلول باد نکنه گاز ازش خارج شه با این حال احتیاط شرط عقله
    به نظر شما اگه من سلول خرابمو وصل کنم به یه ترانس دی سی شده ی 16 یا 24 یا حتی 50 ولت که بتونه حداقل 4 امپر بکشه اشکالی داره؟اخه منبع تغذیه ی من وقتی جریا ن به 2 امپر میرسه کلا اتصال کوتاه اعلام میکنه وو ولتاژ رو قطع میکنه
    به نظرتون دادن جریان بیشتر تاثیر مثبت داره؟
    ویرایش توسط raminrayat : 22-02-2014 در ساعت 01:28

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط raminrayat نمایش پست ها
    دقیقا حق رو بشما میدم.و من یه مشکلی که دارم مسئله منبع تغذیمه که ولتاژش حداکثر 15 ولته با جریانی که بین 0 تا 2 امپر قابل تنظیمه
    سرطان زا بودن این گاز رو شکی توش ندارم.چون هنوز سرم یه جوریه وو سنگینه بابت اون استشمام گازش
    البته دورشو چسب پهن زدم.ازونایی که باهاش کتاب جلد میکنن.فکر نکنم تا سلول باد نکنه گاز ازش خارج شه با این حال احتیاط شرط عقله
    به نظر شما اگه من سلول خرابمو وصل کنم به یه ترانس دی سی شده ی 16 یا 24 یا حتی 50 ولت که بتونه حداقل 4 امپر بکشه اشکالی داره؟اخه منبع تغذیه ی من وقتی جریا ن به 2 امپر میرسه کلا اتصال کوتاه اعلام میکنه وو ولتاژ رو قطع میکنه
    به نظرتون دادن جریان بیشتر تاثیر مثبت داره؟
    جریان زیاد اتفاقآ بدتره...اگه جریان زیادی بش بدی میترکه هاا..اصلا همچین کاری نکن...
    مثلا میتونی 1ترانس بذاری بعد یکسوسازی کنی و 1خازن بزرگم بذاری تو خروجیش بعد وصل کنی به باطری...ولی خو مهم اینه که جریانت زیاد نشه...
    1روش کم هزینه واسه ساخت منبع تغذیه، lm2576adj میگیری..2 یا 3تا و به همون تعداد ترانس 220 به 35 ولت...بعد به ازای هر کردوم 1منبع تغذیه داری..مهم اینه که واسه هر کدوم ترانس جدا بذاری چون زمین ها مشترک نباشه...بعد با 1آمپر متر و تنظیم ولتاژ منبع هات میتونی جریان رو کنترل کنی...
    مقدار حداکثر جریان بستگی به مقدار آمپر ساعت باطریت داره...
    سعی کن تو محیط باز باطری سوراختو بزنی شارژ..

25. تشکرها از این نوشته :

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

سلام
    به نظر من که کلا از محیط زندگیت دورش کن
    با این چیزی که من میبینم وضعش خیلی وخیمه
    توی مسابقات ربوولند فیروزکوه یادمه یه شب تا ساعت 5 یا 6 صبح بیدار بودم و با یکی از بچه ها کار میکردم
    بعد خوابیدم
    تقریبا ساعت 8 صبح یه صدای انفجار به شدت بلند شنیدم که از خواب پریدم ولی گفتم ولش کن
    بروبچ دارن یه کارهایی میکنن آخه سابقه اش رو داشتن
    وقتی که بیدار شدم متوجه شدم که اون صدا بخاطر انفجار یه باطری لیتیومی که کلا وزنش یه 300 گرم هم نمیرسید
    بود که برای یکی از تیم های شرکت کننده اتفاق افتاده بود
    به شعاع یک متری از فرش سوخته بود
    اون ها رو هم به بیمارستان بردن البته خدا را شکر کسی
    صدمه ی جدی ندیده بود و فقط مسموم شده بودند

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sadeghbakhshi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    رامین چمن ارا

سلام نه بابااااااااااااااا یعنی خدابیامرز شدن؟ ههه شوخی کردم.خداروشکر که مشکل جدی پیش نیومد
    با اجازتون من تا نفهمم این باتری چشه وو یا خودمو نکشم یا این باتریه رو ول بکن نیستم.باید از سرش سر دربیارم
    اونی که باد کرده بود یکم روکششو باز کردم گازش خالی شد.الان هرسه تا رو تو یه نایلون گذاشتمو یه روزو اندی هست تو یخچال فیریزر هستن
    کامل چوب شدن.تا موقعی که من این جوجه کشی رو درست کنم باید اون تو بمونن اب یخ بوخورن ههههه

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین