NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3662 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 27 از 27

موضوع: طریقه ی ساخت کلید لمسی

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hamidSa نمایش پست ها
    مرسی دوست خوب
    الآن من درست فهمیدم حرفتو؟ باید برای مثل پین a.0 رو به عنوان خروجی و صفر بدم و یبار دیگه به عنوان adc؟ مثلا هر t= rc اونو خروجی و صفر کنم و بعد t/2 اونو adc و ولتاژو اندازه بگیرم یا نه، باید از یه پورت دیگه استفاده کنم برا خروجی؟
    آره برا من فقط 1023 نشون میده!!! حتی وقتی به منفی هم وصلش میکنم!
    خواهش رفیق...خود همون پایه رو خروجی کن و مقدارش رو صفر کن، ولی زمانش مهم نیست..چون زود دشارژ میکنه.بعدش ورودی کن پایه رو با pull up و مثلا همو t/2 صبر کن و بعدش مقدارش رو بخون.
    اینحوری تست کن. اگه باز 1023 داد زمانو کم کن و ببین چی میشه..
    موفق باشی...

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

من تو یهپروژه از cny70 استفاده کردم کاملا راه افتاد
    حتی از پشت شیشه
    اما فقط یه مشکل داشت
    چون محیط کمی رو به گرد و خاک بود احتمال کثیف شدن و لکه دار شدن شیشهبود که این مورد باعث ایجاد فرمان نا خاسته و خلاصه آبرو بری درست و حسابی میشه..
    ولی در کل واسه کار راه اندازی خوبه
    در ضمن اینم بگم واسه در آوردن مکان سنسور (چشمی)به دردسر خواهید افتاد

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط rezaqwer نمایش پست ها
    من تو یهپروژه از cny70 استفاده کردم کاملا راه افتاد
    حتی از پشت شیشه
    اما فقط یه مشکل داشت
    چون محیط کمی رو به گرد و خاک بود احتمال کثیف شدن و لکه دار شدن شیشهبود که این مورد باعث ایجاد فرمان نا خاسته و خلاصه آبرو بری درست و حسابی میشه..
    ولی در کل واسه کار راه اندازی خوبه
    در ضمن اینم بگم واسه در آوردن مکان سنسور (چشمی)به دردسر خواهید افتاد
    سلام
    اگر تاپیک رو از اول مطالعه میکردید متوجه میشدید که یکی از دوستان این مورد رو پیشنهاد داده و به فکر خودم
    هم قبل از ایججاد تاپیک رسیده بود
    ولی به خاطر گرون بودن این سنسور اصلا ارزش سرمایه گذاری در کار مورد نظر نداشت
    و میشد بجای cny از دوتا مادون قرمز استفاده کرد ولی به محض قرار گرفتن یک جسم روی شیشه
    شیشه و اون جسم نقش یک آینه رو ایفا میکنه و . . .

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط KHM نمایش پست ها
    خواهش رفیق...خود همون پایه رو خروجی کن و مقدارش رو صفر کن، ولی زمانش مهم نیست..چون زود دشارژ میکنه.بعدش ورودی کن پایه رو با pull up و مثلا همو t/2 صبر کن و بعدش مقدارش رو بخون.
    اینحوری تست کن. اگه باز 1023 داد زمانو کم کن و ببین چی میشه..
    موفق باشی...
    آقا خیلی ممنون، هم اینکه خیلی چیز جدید یاد گرفتم از شما، هم اینکه فعلن کار میکنه ولی هنوز پشت شیشه امتحانش نکردم چونکه تو فیلمی که آپ کردم میگفت حداکثر ظرفیت دست 15 پیکو فاراد هست (البته باید چکش کنم) ولی اگه اینطور باشه پس برا t=rc باید یه فکر اساسی کنم و باید 1M مقامت باشه که با این حال بازم تایمه کمیه... راستی کسی نمیدونه پشته شیشه ظرفیت دست تقریبن چقدره؟

7. تشکرها از این نوشته :

KHM

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط KHM نمایش پست ها
    با تایمر و خوندن adc هم میشه. من به دنبال این بودم که یه چیز مطمئن تر و کامل تر کار کنم. بخاطر همی دنبال اون موضوع های دیگه رفتم و به شما هم توضیح دادم. شما فرض کنین به جای keypad از کیپد تاچ این مدلی استفاده کنین.بهتر نیست؟
    واسه یه پایه شاید راحت ترین adc ساده باشه ولی برا تعداد بیشتر نه.
    سلام دوباره دوست عزیز... آقا من adc رو امتحان کردم و باهاش خیلی کلنجار رفتم ولی همونطور که شما قبلن هم گفتین، خیلی بالا و پایین داره اندازه هاش و این که برا بیشتر از یکی واقعن کار سخت میشه ... هرچی کردم نشد و از اونجایی که من دارم کیپد تاچ میسازم به حداقل 7 تا سنسور به صورت ماتریسی نیاز دارم (3x4) اگه میشه درمورد اپ امپ بیشتر توضیح بدین ممنون میشم
    راستی مهندس، نمیدونم چرا وقتی عایق میزارم حتی از 5-6 سانت دور تر از مثبتو لمس میکردم بازم به همون اندازه adc تغییر میکردتو این یکی که اینجوری نیست، هست؟ آخه من یه کیپد درست کردم این شکلی برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 09032014700.jpg
مشاهده: 38
حجم: 126.6 کیلو بایت آیا میسه یا نه برم یه کیپد معمولی بخرم

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hamidSa نمایش پست ها
    سلام دوباره دوست عزیز... آقا من adc رو امتحان کردم و باهاش خیلی کلنجار رفتم ولی همونطور که شما قبلن هم گفتین، خیلی بالا و پایین داره اندازه هاش و این که برا بیشتر از یکی واقعن کار سخت میشه ... هرچی کردم نشد و از اونجایی که من دارم کیپد تاچ میسازم به حداقل 7 تا سنسور به صورت ماتریسی نیاز دارم (3x4) اگه میشه درمورد اپ امپ بیشتر توضیح بدین ممنون میشم
    راستی مهندس، نمیدونم چرا وقتی عایق میزارم حتی از 5-6 سانت دور تر از مثبتو لمس میکردم بازم به همون اندازه adc تغییر میکردتو این یکی که اینجوری نیست، هست؟ آخه من یه کیپد درست کردم این شکلی برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 09032014700.jpg
مشاهده: 38
حجم: 126.6 کیلو بایت آیا میسه یا نه برم یه کیپد معمولی بخرم
    سلام رفیق...خوب خدارو شکر که از اون جواب گرفتی..
    میشه کیپد ساخت.تو همون فایلهایی هم که گذاشته بودم یه چیزایی در موردش بود.یه برنامه بود.نمیدونم به دردت بخوره یا نه..شماتیکشم بود.البته تو اون همه کارارو با میکرو انجام داده بود.
    اول آپ امپ رو با یکی بساز،ببین جواب میگیری..من خودم تا این مرجله اومدم ولی وقت نکردم ادامه بدم.
    ساختار کلی چیزی که مد نظرم بود رو بالا توضیح دادم.
    روش اول اینکه یه تایمر راه میندازی که یه پایه رو بعد مدتی صفر کنه و یکم صفر نگه داره..زمانشم که بستگی به مدارت داره.این پایه رو به بیس ترانزیستور میدی که نقطه بین خازن و مقاومت رو صفر کنه. اون پایه رو هم به وسیله ی یه مقایسه کننده(آپ امپ) با یه ولتاژ که با پتانسیومتر تنظیم میشه مقایسه میکنی. (مثلا ولتاژ ثابت رو بده به منفی مقایسه کننده و نقطه وسط خازن و مقاومت رو بده به پایه مثبت) حالا اگه تو هر دوره اون پایه یک بشه، یعنی کلید زده نشده و اگه یک نشه یعنی کلید زده شده.
    بعدش واسه یه مرحله پیشرفت 2تا تایمر راه میندازی..اولی که کارش مثل قبلیه.دومی مثل تایمر قبلی ولی pwm یکم کمتر از اولی. بعد خروجی تایمر دوم و خروجی مقایسه کننده و not تایمر اولی رو باهم or میکنی...
    خوب هدف چیه؟
    هدف اینه که تایمر دومی باید جوری تنظیم بشه که خروجی آپ امپ بسته به زده شدن یا نشدن کلید حالت نهایی خودش رو گرفته باشه.
    اینجوری اگه کلید نزده شده باشه، خروجی آپ امپ یک میشه و همین نتیجه or رو یک میکنه. و اگه کلید زده شده باشه خروجی آپ امپ صفره و تایمر دومی هم که خودش صفره و not تایمر اولی هم که صفر میشه.پس جوای or میشه صفر. در این حالت پس فقط زمانی که کلید زده شده باشه خروجی or صفر میشه و در بقیه ی مواقع یک هست..
    از همی میشه واسه وقفه هم استفاده کرد.
    یکم پیچیده شد. روش فک کن و محاسبه کن و شکل موج ها رو بکش، متوجه میشی چی به چیه...
    روش دوم تغییر فرکانس هست.یعنی با 555 فرکانس میسازی و با تغییر خازن مقدار فرکانس تغییر میکنه، بعد تو میای فرکانس رو میخونی و متوجه میشه کلید زده شده یا نه...
    از هر کدوم از این روشها نتیجه گرفتی بعد برو دمبال ساخت کیپد.
    ولی اگه نتیجه گرفتی نکته هاشو مطرح کن که ما هم استفاده کنیم.چون من خودم وقت نکردم انجامش بدم و فقط فکراشو کردم:د
    بالاخره وقتی دست میذاری رو کیپد کل مقدارها تغییر میکنه.باید ببینی کدوم قسمت بیشتر از قبل تغییر کرده، جواب اونه..کلا سیستم کاری تاچ خازنی یا کلید خازنی همینه
    موفق باشی...

10. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

بازم مرسی بابت کمکت دوست عزیز...
    آره تو فایل هست ولی زبانش c و کلی چیزای زیادی داره که چون من c میکرو رو بلد نیستم با اینکه کدویژن دارم! نمیدونم باید چیکار کنم و در کل هیچی نمیفهمم!
    مرحله اول با اپ امپ رو فهمیدم، ولی داستان اون تایمر دوم رو هنوزم نفهمیدم؟؟؟ و اینکه میشه برا دقیق تر شدن کار به جا تایمر از 555 استفاده کرد منظورم اینه که دقیق تر از میکرو هست یا فرقی نمیکنه؟
    درسته که کل مقدارا تغییر میکنه ولی اینی که من درست کردم بعضی وقتا دورتر بیشتر از نزدیک تغییر میکرد، که فک کنم بخاطر adc باشه، درسته؟

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12