NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3728 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 39 از 39

موضوع: فرمان به میکرو با 220 ولت

کاربر فعال saeed210 آواتار ها
    نام
    سعید
    تشکر شده 78 بار در 61 پست

سلام دوباره به مهندسین
    من مدار پست 19 ( جناب 1nafar ) رو بستم با یک 10 کیلو اهم و 5 تا زنر 51 ولت و خازن 22uF خروجی رو هم دادم به یک اوپتوکوپلر و خروجی کوپلر رو هم دادم به یک LED خوب هم کار میکنه
    فقط همون بحث تخلیه خازن ویک تاخیر حدود 1 ثانیه ای زمان قطع شدن برق هستش چه کارش کنم؟
    به نظرتون اگه خازن 4.7uF بزارم بهتر میشه؟ آخه 4.7uf 400v نداشتم امتحان کنم باید اونم بخرم امتحان کنم
    راستی بعد اینکه زنر51ولت خریدم و اومد خونه دیدم توی پروتوس تا 200 ولت هم زنر داریم کسی میدونه اینها توی بازار پیدا میشه یا نه

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

به نظرتون اگه خازن 4.7uF بزارم بهتر میشه؟ آخه 4.7uf 400v نداشتم امتحان کنم باید اونم بخرم امتحان کنم
    راستی بعد اینکه زنر51ولت خریدم و اومد خونه دیدم توی پروتوس تا 200 ولت هم زنر داریم کسی میدونه اینها توی بازار پیدا میشه یا نه
    مقدار خازن رو باید محاسبه کنید .
    دیتاشیت اپتوکوپلر مورد نظرتون رو پیدا کنید و ببینید مقدار جریان مصرفیش چقدر هست .
    در این حالت باید خازن طوری محاسبه بشه که میزان ریپل خروجی یکسوساز از حد مجاز بیشتر نشه .
    در اغلب موارد به دلیل کم بودن جریان مصرفی led اپتوکوپلر خازن های در حد نانو فاراد ( 100 نانو / یک کیلو ولت ) به خوبی جواب میده .

4. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 47 پست

سلام گرم به تمامی مهندسین عزیز
    فقط برای خودم یه چندتا سوال اساسی این جا پیش میاد
    1- زنر در مقابل ولتاژ های لحظه (اسپایک و .....) اتصال کوتاه هست (چون مثل باتری هست!)برای اپتوکوپلر اسیبی بوجود نمیاره ؟
    2- ایا این مدار واقعا صنعتی هست یا ازمایشگاهی ؟ یعنی بعد از یه مدتی سوختگی قطعات پیش خواهد امد یا خیر؟ ایا در صنعت برای استفاده از کلید 220 ولتی از این روش استفاده می شود؟
    سپاس فراوان

6. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط meysam.z نمایش پست ها
    سلام گرم به تمامی مهندسین عزیز فقط برای خودم یه چندتا سوال اساسی این جا پیش میاد 1- زنر در مقابل ولتاژ های لحظه (اسپایک و .....) اتصال کوتاه هست (چون مثل باتری هست!)برای اپتوکوپلر اسیبی بوجود نمیاره ؟
    اگه دقت کنید ، در ورودی مدار خازنی به نام c1 وجود داره ، همونطور که میدونید خازن در برابر نوسانان ناگهانی ولتاژ اتصال کوتاه هست و نمیزاره این پالس ها به طبقات بعدی برسه .
    2- ایا این مدار واقعا صنعتی هست یا ازمایشگاهی ؟ یعنی بعد از یه مدتی سوختگی قطعات پیش خواهد امد یا خیر؟ ایا در صنعت برای استفاده از کلید 220 ولتی از این روش استفاده می شود؟ سپاس فراوان
    بله ، این مدار کاملا صنعتی هست . اگه شما ملاحضاتی رو که در پست 19 اورده شده رو راعایت کنید ، این مدار بدون هیچ مشکلی ، کار میکنه .

8. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 47 پست

تشکر اقای هاشمی
    عذر خواهی می کتم چون من تابه حال حداکثر ولتاژ ac که سروکار داشتم 12 ولت ترانس هست سوال زیاد میپرسم
    من مدار رو به شکل عملی کشیدم یعنی یه کلید اضافه کردم وقتی کلید در زمان t=t1 بسته بشه( فرض t1 غیر صفر باشه) اون وقت چون خازن تخلیه هست اتصال کوتاه فرض می شه پس یه 310 ولت میفته دوسر دیود (یکسو کننده) در نتیجه ممکنه در اثر طولانی مدت دیود اسیب ببینه ؟
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: rec.jpg
مشاهده: 54
حجم: 57.2 کیلو بایت

10. تشکرها از این نوشته :

تشکر اقای هاشمی عذر خواهی می کتم چون من تابه حال حداکثر ولتاژ ac که سروکار داشتم 12 ولت ترانس هست سوال زیاد میپرسم من مدار رو به شکل عملی کشیدم یعنی یه کلید اضافه کردم وقتی کلید در زمان t=t1 بسته بشه( فرض t1 غیر صفر باشه) اون وقت چون خازن تخلیه هست اتصال کوتاه فرض می شه پس یه 310 ولت میفته دوسر دیود (یکسو کننده) در نتیجه ممکنه در اثر طولانی مدت دیود اسیب ببینه ؟ برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: rec.jpg
مشاهده: 54
حجم: 57.2 کیلو بایت
    بله ، در صورتی که مقدار خازن از حد مجاز بیشتر باشه ، دیود میسوزه و مقدار خازن حتما باید محاسبه بشه . همونطور که قبلا هم گفته شد ، مقدار این خازن باید با توجه به میزان جریان مصرفی اپتوکوپلر محاسبه بشه و تا حد امکان ظرفیتش کم باشه ( مقادیر مقاومت ها جوری محاسبه بشن که led اپتوکوپلر جریان کمی بکشه ) . در کل ما یک مدار یکسوساز نیم موجوج داریم که قرار ولتاژ و جریان مورد نیاز یک led رو تامین کنه . شما باید برای این یکسوساز مقادیر خازن و دیود رو انتخاب ( محاسبه ) کنید . فایل زیر رو بخونید : http://vlab.ee.nus.edu.sg/~bmchen/co...Rectifiers.pdf و توی گوگل به دنبال diode Rectifier output capacitor calculation یا سایر کلید واژه های مشابه بگردید .

12. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

جناب 1nafar ممنون از pdf ای که معرفی کردید. من طبق این pdf و فرمول صفحه هشت حساب کردم که ( دیود کوپلر من 20mA جریان کشی داره) اگه خازن رو 4.7uF بزارم 85 ولت رایپل دارم فکر نکنم این خوب باشه درسته؟ اگه خازن بیشتر هم بزارم تخلیش طول میکشه و میکرو دیر قطع شدم کلید رو تشخیص میده. چکار کنم؟ ببخشید دیگه خوب بلد نیستم می پرسم که یاد بگیرم

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

من با راهنمائی هائی که جناب هاشمی در همین تاپیک داشتن یه مدار طراحی کردم و تست هم کردم و کاملا جواب میده. فایل هاشو ضمیمه کردم.

http://www.iranmicro.ir/forum/attach...5&d=1391720413
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

15. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

سلام آقا مرتضی من فایل های شما رو نتونستم باز کنم برای چه برنامه ای هستش؟ ببینید من با یک 1n4007 یک مقاومت 10کیلو و 2تا زنر 110 ولت و یک 30 ولت و یک کوپلر 817 و خازن 2.2uF این مدار آقای هاشمی رو بستم ( که خیلی هم از ایشون بابت راهنمایی ها شون سپاس گذارم) الان مشکل اینه که (خروجیه این کوپلر رو دادم به وقفه های پورت B که به صورت any change تعریف شده) بعد از 2 دقیقه کار میکرو هی روتین وقفه رو اجرا میکنه یهنی مثل اینکه هی کلید قطع و صل بشه توی 1 ثانیه 4 یا 5 بار وقفه اتفاق می افته با خازن 4.7uF امتحان کردم بهتر شد ولی کامل رفع نشد. اینم مدارم. بنظرتون مشکل کجاست؟ http://upload7.ir/imgs/2014-02/85013665057258202866.jpg
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: pic.jpg
مشاهده: 43
حجم: 147.1 کیلو بایت  

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

فایل ها مربوط به نرم افزار پروتل 2009 هستن. الان فایل pdf مربوط به ورودی 220 ولت رو پیوست کردم.

شما مگه ورودیت چند ولته؟ آخه 250 ولت دیود زنر گذاشتی! اینجوری که زنرها به شکست نمیرن! باید ولتاژی بزرگتر از 250 ولت بیفته سرشون ، حالا اون 1N4007 هم خودش 0.7 می خواد تا روشن شه.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    .

وبلاگ شخصی من

18. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید

ممنون از pdf ای که گذاشتید 250 ولت رو که dc می کنید میشه حدود 325 ولت که من 250 ولتش رو با زنر میگیرم کار هم میکنه ولی بعد 1 دقیقه این مشکل که گفتم ایجاد میشه. این مداری که شما گذاشتید خوب کار میکنه؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

ممنون از pdf ای که گذاشتید 250 ولت رو که dc می کنید میشه حدود 325 ولت که من 250 ولتش رو با زنر میگیرم کار هم میکنه ولی بعد 1 دقیقه این مشکل که گفتم ایجاد میشه. این مداری که شما گذاشتید خوب کار میکنه؟
    مهندس تا جائیکه من یادمه توی مدار یکسوساز نیم موج این روابط رو داشتیم :

1. Vdc=Vm/3.14 که منظور از 3.14 همون عدد پی هست.

2. Vrms=Vm/1.4142 که منظور از 1.4142 همون رادیکال 2 هست.

با این حساب ولتاژ DC در این یکوساز باید حدود 70 - 71 ولت باشه!؟

مداری که من ساختم خیلی خوب کار می کنه. بی نقص!
    .

وبلاگ شخصی من

21. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

من مهندس نیستم آقا مرتضیhttp://www.iranmicro.ir/forum/images/smilies/20.gif راتش من از روی روابط اون pdf ای که جناب هاشمی گذاشته بودند گفتم توی قسمت یکسوساز نیم موج جالا همینجوری هم اگه بعد از یکسوساز نیم موج یک خازن بزاریم که رایپل رو بگیریم ولی هیچ باری بهش وصل نکنیم که خازن تخلیه نشه اونوقت میشه گفته که خازن تا 320 ولت شارژ میشه دیگه یعنی تا همون پیک ولتاژ ( 220*1.4) درسته؟ فکر کنم فرمول های شما برای یکسوسازی بدون خازن صافی هست باشه به هر حال خیلی خیلی ممنون از کمک و فایلتون حتما حتما مدارتون رو امتجان میکنم. ولی بنظرتون این 2 خط بالا دریته هست یا من اشتباه می کنم؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

که خازن تخلیه نشه اونوقت میشه گفته که خازن تا 320 ولت شارژ میشه دیگه یعنی تا همون پیک ولتاژ ( 220*1.4) درسته؟
    یعنی ولتاژ پیک توی برق شهر 320 ولته؟ یادم نیست! ولمتر AC که یه دستگاه موثر سنجه. یعنی عددی که نشون میده Vrms هست. که طبق فرمول Vrms=Vm/1.4142 یعنی مقدار ولتاژ ماکزیمم یا پیک میشه حدود 312 ولت. که بازم در اینصورت اگه مقدار ولتاژ DC رو حساب کنید میشه حدود 100 ولت.

الانم کاری نداره که ، شما تعداد دیودهای زنرتو کم کن و نتیجه رو تست کن دیگه. منم به این خاطر از چنتا دیود زنر استفاده کردم که دیود زنر با ولتاژ شکست بالا گیر نیاوردم.
    .

وبلاگ شخصی من

24. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید

من مدار شما رو امتحان کردم ولی با زنر 140 ولت و مقاومت 6.6 کیلو 2 وات و یا با 33 کیلو نیم وات چون مقاومت دیگه ای نداشتم دم دستم مقاومت ها داغ میشد که خوب دلیلش مقدار و توان نامناسب بود ولی وقت نشد به میکرو وصلش کنم ببینم همون مشکل قطع و وصل شدن مدار خودم رو داره یا نه و یک چیز دیگه این که من بایه دیود و یک خازن یک یکسوساز نیم موج ساختم البته بدون بار و ولتاژ سر خازن رو به صورت Dc اندازه گرفتم 290 ولت بود.

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

مقدار زنر خوبه. ولی اگه مقاومت 2 وات بیشتر داری می تونی با هم سری کنی. مثلا 4تا یا 5تا مقاومت 6.6 کیلو سری کن.
    .

وبلاگ شخصی من

27. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید

دوتا 3.3 کیلو 2وات داشتم که سری کردم حالا مهم نیست چون فقط می خواستم روی بردبورد تست کنم بخوام برد بزنم مقاومت مناسب می خرم فقط 1 چیز دیگه با دوتا مقاومت 3.3 کیلو روی هر کدوم 60 ولت می افتاد که توانش میشه 1.1 وات که مقومت ها 2 وات هست ولی بعد کمتر از 1دقیقه انقد داغ میشه که از 5 یا 6 سانتی بالا سرش میشه حرارتش رو حس کرد این طبیعیه؟ با 33 کلیو 3 وات شما هم داغ میشه ؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

فقط 1 چیز دیگه با دوتا مقاومت 3.3 کیلو روی هر کدوم 60 ولت می افتاد که توانش میشه 1.1 وات که مقومت ها 2 وات هست ولی بعد کمتر از 1دقیقه انقد داغ میشه که از 5 یا 6 سانتی بالا سرش میشه حرارتش رو حس کرد این طبیعیه؟ با 33 کلیو 3 وات شما هم داغ میشه ؟
    ممکنه در این مرحله هنوز ولتاژ ac هم داشته باشی. اونم اندازه بگیر. بعد ولتاژ کل میشه جمع ولتاژ dc و ac که می افته روی مقاومت.

نه ف برای مقاومت های مدار من مقاومت ها گرم میشن ولی داغ نمیشن.
    .

وبلاگ شخصی من

30. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید

باشه امتحان میکنم میگم تشکر

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12