NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3287 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13

موضوع: چند نکته ساده

کاربر فعال processor آواتار ها
    نام
    محمد صداقتی
    تشکر شده 262 بار در 120 پست

پیش فرض چند نکته ساده

سلام
    اول میخواستم نصیحت رو بگم چون این انجمن اسمش خاطراته با اصل خاطره رو تعریف می کنم

فک کنم همه فهمیدین چی میخوام بگم
    یه بار که خیلی سرم شلوغ بود گوشیم پشت سر هم زنگ می خورد اتاق هم پر از اشیا مختلف
    با عصبانیت رفتم گوشی رو جواب بدم پام گیر کرد به یه سیم و برای حفظ تعادل پام رو گذاشتم روی همین پنس (البته برعکسش) چشمتون روز بد نبینه
    حالا همونجوری رفتم گوشی رو جواب دادم دوستمون اعتبار نداشته قطع کرد (بقیه اتفاقات رو نمی تونم عمومی بگم )
    حالا واسه راحتی کار پیشنهاد میکنم بخرین اما حتما حواستون باشه کجا میذارین

2. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما processor برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

ممنون بابت هشدارتون
    بلا دور باشه همیشه

5. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

اتفاقا من از اون دسته آدم هائی هستم که همیشه و همیشه این احتیاط هارو می کنم و شکر خدا تا به حال مشکلی نداشتم مگر در مواقعی که احتیاط نکردم. و صد البته توی همون یه باری هم که احتیاط نکردم بلا سرم میاد!

مثلا همین پنسو من 100 بار جای درست گذاشتم ، اگه یه بار جای درست نذارم ، عهد همون یه بار بلا سرم میاد!
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

7. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    یه بار که خیلی سرم شلوغ بود گوشیم پشت سر هم زنگ می خورد اتاق هم پر از اشیا مختلف
    با عصبانیت رفتم گوشی رو جواب بدم پام گیر کرد به یه سیم و برای حفظ تعادل پام رو گذاشتم روی همین پنس (البته برعکسش) چشمتون روز بد نبینه
    حالا همونجوری رفتم گوشی رو جواب دادم دوستمون اعتبار نداشته قطع کرد (بقیه اتفاقات رو نمی تونم عمومی بگم )
    حالا واسه راحتی کار پیشنهاد میکنم بخرین اما حتما حواستون باشه کجا میذارین
    برای من هم چنین شرایطی پیش اومده ، یه بار سوزن رفت توی پام و کارم به بیمارستان و عمل جراحی کشید ( سوزن رفته بود توی استخون ) .
    -------------------
    خیلی وقت ها برای ما پیش میاد که به صورت گروهی ( دو یا چند نفره ) بر روی یک پروژه ( مونتاژ یک برد ، ساخت ربات ، تعمیر دستگاه ، برنامه نویسی میکروکنترلر و... ) کار میکنیم .
    معمولا در این نوع کار ها ابزار الاتی بین افراد رد و بدل میشه ...
    همیشه ابزار رو از سر بگیرید و به فرد دیگه بدید ، مثلا برای دادن پیچ گوشتی ، سر فلزیش توی دست خودتون باشه ، تا فرد دیگه برای باز کردن پیچ ، نیازی به چرخوندن پیچ گوشتی نداشته باشه . در کل ابزار رو طوری به فرد مقابل بدید که نیازی به چرخوندن ، تست کردن ، تنظیم کردن و ... نداشته باشه .
    ------------------
    هیچ وقت سیم هویه رو دور بخش فلزی ( قسمتی که گرم میشه ) نپیچید . ممکنه هویه گرم باشه یا سهوا دوشاخش به برق زده بشه .
    -----------------
    هیچ وقت از دست برای تست کردن گرم بودن هویه استفاده نکنید ، اگر هم این کار رو میکنید حتما دستتون رو خیس کنید ( )
    ----------------
    سر راه برق ورودی اتاق ، کارگاه ، مغازه ف محل کار و... خودتون یک فیوز با کلید قرار بدید که با قطع اون برق تمامی مصرف کننده ها قطع بشه .
    ----------------

9. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال r0b0 آواتار ها
    نام
    امید عزیزی
    تشکر شده 198 بار در 80 پست

سلام
    داشتم رد میشدم گفتم یه پیشنهادم ما بدیم
    همیشه قبل اتصال منبع تغذیه به مدار، اول منبع تغذیه رو روشن و چک کنید بعد به مدارتون وصل کنید
    چون ممکنه بیش از ماکزیمم تغذیه به مدارتون بدید و به مدار آسیب بزنید
    ما که بیشتر از این کارا کردیم

11. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما r0b0 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی
    تشکر شده 358 بار در 203 پست

من پام رو روی لامپ 3 ولت با پایه ، وقتی که حدود 10 سال داشتم گذاشتم. کف پام به صورت گرد پاره شده بود و فکر کنم 15 سالی همش احساس می کردم شیشه توو پام هست !
    بماند اون اوایل که یکبار هویه افتاد روی تختم با دست برش داشتم و مثل همه که اول متوجه گرم بودن اون نیستند، کل کف دستم ...

13. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

سلام

همیشه ابزار رو از سر بگیرید و به فرد دیگه بدید ، مثلا برای دادن پیچ گوشتی ، سر فلزیش توی دست خودتون باشه ، تا فرد دیگه برای باز کردن پیچ ، نیازی به چرخوندن پیچ گوشتی نداشته باشه . در کل ابزار رو طوری به فرد مقابل بدید که نیازی به چرخوندن ، تست کردن ، تنظیم کردن و ... نداشته باشه .
    البته با هویه کسی نمیتونه این کارو کنه
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

15. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط doloop نمایش پست ها
    سلام

البته با هویه کسی نمیتونه این کارو کنه
    قضیه بر میگرده به حداقل 7 سال پیش برادرم اومد هویه رو به من داد طوری که نوکش سمت من بود من هم گفتم سرده نگو گرم بود
    ولی در کل جدا از بحث چرخوندن و راحتی کار برای طرف مقابل سعی کنید سمت تیز ابزار به سمت خودتون باشه بعد به طرف مقابلتون بدید
    چون ممکنه اسیب بزنه

17. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما sadeghbakhshi برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

اینطور که مشخصه ، هر کسی خاطرات تلخ بسیار داره ، خوب ما هم از بقیه که جدا نیستیم ، هی وای
    تا دلت بخواد آیسی از 14 پایه تا 40 پایه رفته تو پام ، دستم ، خلاصه الان این اتفاق طبیعی به نظر میآد.
    یه بار سمت شیشه ای لامپ 20 وات رو گرفته بودم تو دستم ، غافل از این که حبابش ترک داشته و هوا کشیده ، زدم به برق چشمتون روز بد نبیته ، تنگستن با دمای باور نکردنی سوخت و دست ما هم روش، نه زمین بودم و نه آسمون تا هفته ها میسوخت!
    از خازن هم اگه بخوام بگم ، چندین بار شده که ترکیده ، یا وارو زده بودم یا ولتاژش پایین بوده ، اون اوایل هم که خازن ها سوپاپ اطمینان نداشتن که کل قسمت فلزی مثل موشک شوت میشد ،
    از ماسفت هم که تا دلتون بخواد خاطره داره ، تو مدارات قدرت مثل نقل و نبات ، تق و تق می ترکیدن
    از ذوب شدن سیم دوست هم تا دلت بخواد داشتم ، اون اویل از باطری ماشین به جای آداپتور استفاده می کردم (یادش بخیر اون زمونه تو کار فرستنده بودم) این لامصب هم تا 200 آمپر بدون معطلی خالی میکرد تو مدار، تکنولوژی فیوز هم که نداشتیم اون موقه ها ، چند بار مدار اتصالی داشت ، سیم تغزیه هم دست من بود و قشتگ ذوب میشد ،
    آقا دریل رو هم نگو ، حتما قبل از سوراخ کاری فلز با سمبه علامت بزنید که مته بازی نکنه ، یه بار میخواستم ورق گالوانیزه رو سوراخ کنم ، علامت نزده بودم ، مته لغزید و به جای ورق - دستم رو سوراخ کنم اونم سواراخ چند ؟ 8 میل
    آقا بیخیال - حال خودم بد شد

19. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما agape برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی
    تشکر شده 358 بار در 203 پست

خوب اگه کل کل شاهکاره ! هیچ وقت یادم نمی ره زمانی رو که آرمیچر اسباب بازی رو برای اینکه از خرید باطری خسته شده بودم زدم به 2 تا پایه لامپ های کوچیک روی 4 شاحه ها، آخه چون لامیه کوچیکه ! حتما داخلش کاری کردن که همون 3 ولته ...
    روی در آسانسور هایی که درشون مثل در اطاق خواب با دست باز و بسته میشه و کشویی نیست، معمولا یک 2 شاخه هست، این 2 شاخه داخل یک پریز که توو چهارچوب در نصب شده میره، اگر همه در ها بسته باشن یک مدار بسته میشه و فقط به اون شرط آسانسور حرکت می کنه. یاد سیمی که زدم اونجا تا آسانسور با در باز راه بیفته بخیر ! نمی گم چی شد تا خودتون امتحان کنین اگر شما هم شانس آوردین و هنوز بودین، بیاین اینجا نتیجه اش رو بگین. البته فکر کنم متاسفانه الان اکثرا از 12 ولت و بی خطرش کردن :d !

21. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    همه دستگاه های اندازه گیری استاندارد مثل اسیلوسکوپ ، مولتی متر های رومیزی و ...دارای سیم ارت هستند .
    در صورتی که قصد دارید با این دستگاه ها ولتاژ ac ( برق شهر یا ولتاژ سه فاز شبکه یا ...) رو اندازه گیری کنید ، حتما حواستون باشه که دوشاخه ی دستگاه رو داخل پریزی بزنید که سیم ارت نداشته باشه .
    در غیر اینصورت ممکنه سیم منفی دستگاه ( مثلا گیره سوسماری اسیلوسکوپ ) که در داخل دستگاه به سیم ارت متصل شده ، به سیم فاز متصل بشه و دستگاه به تاریخ بپیونده . ( با این کار ممکنه سیم فاز به از طریق پراپ منفی دستگاه زمین بشه ) .
    ========================================
    همیشه قبل اتصال منبع تغذیه به مدار، اول منبع تغذیه رو روشن و چک کنید بعد به مدارتون وصل کنید
    چون ممکنه بیش از ماکزیمم تغذیه به مدارتون بدید و به مدار آسیب بزنید
    رعایت این مورد در هنگام کار با میکروکنترلر ها و مدارات دیجیتال خیلی مهم هست ، توی بعضی از منابع تغذیه جدید قابلتی وجود داره که میشه ولتاژ خروجی و مقدار جریان رو تنظیم کرد و بعد خروجی متصل کرد ( یه کلید به نام output داره ) .
    در این منابع بعد از زدن کلید output ولتاژ خروجی گاهی تا 2 برابر ولتاژ تنظیمی بالا میره و بعد به ولتاژ تنظیمی برمیگرده ( خروجیش برای چند میلی ثانیه آورشوت داره ) که این افزایش ولتاژ باعث سوختن ایسی ها و میکروکنترلر ها میشه .

23. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    م.مقصودی
    تشکر شده 35 بار در 13 پست

رعایت این مورد در هنگام کار با میکروکنترلر ها و مدارات دیجیتال خیلی مهم هست ، توی بعضی از منابع تغذیه جدید قابلتی وجود داره که میشه ولتاژ خروجی و مقدار جریان رو تنظیم کرد و بعد خروجی متصل کرد ( یه کلید به نام output داره ) .
    در این منابع بعد از زدن کلید output ولتاژ خروجی گاهی تا 2 برابر ولتاژ تنظیمی بالا میره و بعد به ولتاژ تنظیمی برمیگرده ( خروجیش برای چند میلی ثانیه آورشوت داره ) که این افزایش ولتاژ باعث سوختن ایسی ها و میکروکنترلر ها میشه .
    با سلام
    این یه نکته ی خیییلی مهم هست و من با بیتوجهی به این نکته یه ماژول وایرلس را سوزوندم.
    یعنی من منبع را تنظیم و خاموش کردمش . بعد به مدار وصل کردم و منبع را روشن کردم.و دیدم چیزی رد و بدل نمیشه و ماژول رحمه ا... شده بود.
    (اما گذاشتمش داخل دفتر خاطرات که همیشه این نکته یادم باشه)
    ویرایش توسط mohamad0 : 16-01-2014 در ساعت 11:41

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

آخ آخ آخ ... امان از این حواس پرتی ها ... فکر کنم واسه همه پیش اومده که جای یک چیزی رو بدجا گذاشتن من هم برام اتفاق افتاده تا حالا :/
    امیدوارم که از این نوع اتفاقات برای هیچ کسی پیش نیاد.