NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3803 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: کمک در مورد باطری لیتیوم پلیمر تک سلولی

کاربر فعال mihman آواتار ها
    تشکر شده 164 بار در 121 پست

Icon2008 کمک در مورد باطری لیتیوم پلیمر تک سلولی

سلام.من برای تامین ولتاژ یه دستگاه قابل حمل یه باطری لیتیوم پلیمری طبق عکس زیر از بازار خریدم.
    اگه دقت کنید یه مداری داخل باطری بصورت پیشفرض وجود داره.من میخاستم بدونم که آیا این مدار همون مدار شارژ باطری هست یا فقط کنترل جریان و یا دما و یا ولتاژ را بر عهده داره.اگر این مدار همون مدار شارژ هست باید با چند ولت شارژش کنم؟؟؟پیشاپیش ممنون از راهنمایی دوستان

2. # ADS
    Circuit advertisement

سلام.حداقل یه نفر جواب سلام ما را بده

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام.من برای تامین ولتاژ یه دستگاه قابل حمل یه باطری لیتیوم پلیمری طبق عکس زیر از بازار خریدم.
    اگه دقت کنید یه مداری داخل باطری بصورت پیشفرض وجود داره.من میخاستم بدونم که آیا این مدار همون مدار شارژ باطری هست یا فقط کنترل جریان و یا دما و یا ولتاژ را بر عهده داره.اگر این مدار همون مدار شارژ هست باید با چند ولت شارژش کنم؟؟؟پیشاپیش ممنون از راهنمایی دوستان
    سلام
    این مدار توی باطری های مختلف وظیفه ی کنترل کردن دمای باطری ( اندازه گیری دما و ارسال اون از طریق سیم سوم ، در صورت وجود سیم سوم ) یا شارژ کردن سل های داخلی رو بر عهده داره .
    در کل افرادی که از باطری استافده میکنن نباید به این مدار توجه کنن و خودشون باید به صورت مجزا مدار شارژر برای باطری تهیه کنن .
    شارژ کردن تمامی باطری های لیتیوم به روش کنترل جریان انجام میشه . در این حالت شما باید مداری طراحی کنید که :
    - با اتصال باطری به خروجیش ، ولتاژ خروجی رو به سرعت کم کنه تا جریان باطری از 10 درصد مقدار نامی ( که برای این باطری115 میلی آمپر هست ) تجاوز نکنه .
    - با شارژ شدن باطری ، جریان کشیده شده از منبع کم میشه ، در این حالت شارژر باید ولتاژ خروجی رو زیاد کنه تا جریان به صورت پیوسته برابر با 10 درصد جریان نامی باشه .
    افزایش ولتاژ تا رسیدن ولتاژ باطری به ولتاژ نامی ادامه پیدا میکنه و بعد از اون شارژر باید خروجی خودش رو قطع کنه .
    اگه ولتاژ از روی باطری قطع نشه باعث باد کردن باطری میشه ، همچنین افزایش ولتاژ از حد مجاز ( از 3.7 ولت ) باعث خرابی باطری و ایجاد نشتی یا حتی ترکیدن اون میشه .

5. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

Icon2008

نقل قول نوشته اصلی توسط 1nafar نمایش پست ها
    سلام
    این مدار توی باطری های مختلف وظیفه ی کنترل کردن دمای باطری ( اندازه گیری دما و ارسال اون از طریق سیم سوم ، در صورت وجود سیم سوم ) یا شارژ کردن سل های داخلی رو بر عهده داره .
    در کل افرادی که از باطری استافده میکنن نباید به این مدار توجه کنن و خودشون باید به صورت مجزا مدار شارژر برای باطری تهیه کنن .
    شارژ کردن تمامی باطری های لیتیوم به روش کنترل جریان انجام میشه . در این حالت شما باید مداری طراحی کنید که :
    - با اتصال باطری به خروجیش ، ولتاژ خروجی رو به سرعت کم کنه تا جریان باطری از 10 درصد مقدار نامی ( که برای این باطری115 میلی آمپر هست ) تجاوز نکنه .
    - با شارژ شدن باطری ، جریان کشیده شده از منبع کم میشه ، در این حالت شارژر باید ولتاژ خروجی رو زیاد کنه تا جریان به صورت پیوسته برابر با 10 درصد جریان نامی باشه .
    افزایش ولتاژ تا رسیدن ولتاژ باطری به ولتاژ نامی ادامه پیدا میکنه و بعد از اون شارژر باید خروجی خودش رو قطع کنه .
    اگه ولتاژ از روی باطری قطع نشه باعث باد کردن باطری میشه ، همچنین افزایش ولتاژ از حد مجاز ( از 3.7 ولت ) باعث خرابی باطری و ایجاد نشتی یا حتی ترکیدن اون میشه .
    سلام
    ممنون از جواب کاملتون.با اجازتون چندتا سوال دیگه بپرسم :
    1- آیا مداری برای شارژباطری لیتیوم پلیمر (با در نظر گرفتن همه اون مواردی که خودتون اشاره کردین) سراغ دارین؟؟؟دعاتون میکنیم

2- من یه آیسی باطری شارژر به نام mcp73832 خریدم و طبق دیتاشیتش که ضمیمه کردم این آیسی را به همین باطری که عکسش را گذاشتم وصل کردم.مقاومت مورد نیاز را هم 3.9 کیلو گذاشتم که با این حساب جریان شارژ برابر با 250 میلی آمپر میشه.اما نمیدونم چرا led متصل به پایه stat ،هر چند ثانیه(حدود 30 ثانیه یکبار) یه چشمک میزنه و بعد از حدود 8 ساعت باطری شارژ نشده.
    اولش فکر کردم مشکل از همون مداری هست که شما توضیحاتش را دادین که خوب حالا معلوم شد فکرم اشتباه بوده.در این مورد نظری ندارین؟؟؟به نظرتون اشکال کار از کجاس؟؟؟ممنون
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

1- آیا مداری برای شارژباطری لیتیوم پلیمر (با در نظر گرفتن همه اون مواردی که خودتون اشاره کردین) سراغ دارین؟؟؟دعاتون میکنیم
    تاحالا به همچنین مداری نیاز نداشتم و بیشتر از شارژر های اماده استفاده کردم . ایسی mcp73832 هم که معرفی کردید چیز کاملی . باید چند تاش رو بخرم

2- من یه آیسی باطری شارژر به نام mcp73832 خریدم و طبق دیتاشیتش که ضمیمه کردم این آیسی را به همین باطری که عکسش را گذاشتم وصل کردم.مقاومت مورد نیاز را هم 3.9 کیلو گذاشتم که با این حساب جریان شارژ برابر با 250 میلی آمپر میشه.اما نمیدونم چرا led متصل به پایه stat ،هر چند ثانیه(حدود 30 ثانیه یکبار) یه چشمک میزنه و بعد از حدود 8 ساعت باطری شارژ نشده.
    اولش فکر کردم مشکل از همون مداری هست که شما توضیحاتش را دادین که خوب حالا معلوم شد فکرم اشتباه بوده.در این مورد نظری ندارین؟؟؟به نظرتون اشکال کار از کجاس؟؟؟ممنون
    مطالب صفحه ی 13 دیتاشیت رو خوندید ؟

8. تشکرها از این نوشته :

سلام.بله خوندم.حالا به نظر شما مشکل از کجاست؟لازم به ذکره که باطری نو هست و یخورده خالیش کردم که ببینم شارژ میشه یا نه.در حال حاضر ولتاژ باطری در حدود 3.3 ولت هست.
    همچنین ولتاژ ورودی به آیسی ،از یه رگولاتور lm2576 که خروجیش روی 5.25 تنظیم شده، تامین میشه

سلام.بله خوندم.حالا به نظر شما مشکل از کجاست؟لازم به ذکره که باطری نو هست و یخورده خالیش کردم که ببینم شارژ میشه یا نه.در حال حاضر ولتاژ باطری در حدود 3.3 ولت هست.
    همچنین ولتاژ ورودی به آیسی ،از یه رگولاتور lm2576 که خروجیش روی 5.25 تنظیم شده، تامین میشه
    در این مورد نمیشه همین جوری نظر داد و باید مدار دم دستم باشه . اما در کل برای عیب یابی مراحل زیر رو انجام بدید :
    1- چند تا نقشه ی شماتیک از اینترنت دانلود کنید ، معمولا نقشه های دیتاشیت کلی هستند و در 90 درصد مواقع جواب نمیدن ( مثلا توی بعضی از بسته بندی ها یه پایه به نام ep وجود داره که باید زمین بشه ( صفحه ی 11 ) ) .
    2- ولتاژ ورودی رو چک کنید ، یه مقاومت با ورودی موازی کنید تا ببنید منبع جریان مورد نیاز رو میتونه تامین کنه یا نه . ( مثلا با موازی کردن یک مقامت 10 اهم با ید ولتاژ 5.25 ورودی بدون اینکه ولت کنه ، جریان 525 میلی آمپر رو تامین کنه )
    3- باطری رو عوض کنید . ممکنه مشکل از باطری باشه .

11. تشکرها از این نوشته :

سلام.تمام اون کارایی که فرمودین انجام دادم ولی تغییری بوجود نیومد.الان با دوتا باطری دارم تست میکنم.یکیش باطری موبایله

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

سلام - این مدار داخلی صرفا کارش جلوگیری از تخلیه بیش از حد باطری هست که متشکل از یک یا دو ماس فت قدرت و یه کنترل کننده هست، که عملیات زیر رو انجام می ده
    1- جلوگیری از تخلیه بیش از حد
    2- جلوگیری از ورود ولتاژ بیش از حد
    3 جلوگیری از جریان کشی بیش از حد
    4 - کنترل دما
    الان براش شارژ باطری های لیتیوم من از آیسی lt4054 استفاده میکنم و ازشم راضی ام

14. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما agape برای ارسال این پست سودمند:

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

اقای مزارعی ای سی lt4054 را از کجا میشه تهیه کرد ؟

16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند: