NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 5253 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: كامپايلر بيسيك براي arm

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

پیش فرض كامپايلر بيسيك براي arm

سلام
    من يك چند روزي دنبال كامپايلر بيسيك مي گشتم كه دو تا از اونارو يافت كردم
    يكي اولي HBBR BASIC COMPILER ARM بودش ولي هرچي سرچ كردم همگي فروشي بودن ولي داخل راپيد شير يه چند نسخه از اون بود ولي نمي دونم چه طوري دانلود مي شد ،داخل سايت خودش مي شدم تا نسخه آزمايشي از اونو بگيرم ، اصلا سايتش باز نمي شد و هيچي نشون نمي داد اين سايتش هست لطفا شما هم داخلش برين ببينين همين مشگل داره؟:www.hbbrbasic.com
    آقا اگه كسي تونست دانلودش كنه توي يك سايت ديگه آپلودش كنه تا ماهم بتونيم دانلودش كنيم

يكي دومي ARMBASIC بود وقتي پيداش كردم خيلي حال كردم و نسخه ي آزمايش اونو دانلود كردم ولي اصلا نفهميدم چه طوري بايد باهاش كار كرد وقتي داخلش NEW PROJECT مي زدم يك NOTE PAD باز ميشد
    اين كامپايلر يك بدي داره كه فقط با PHILIPS سازگاره اي كاش براي اتمل هم مي شد نمونه اي از سورس اونو اين جا مي زارم ببينيد چقدر آسونه كاملا مانند BASCOM مي مونه و كسايي كه قبلا با BASCOM كار كرده بودن به راحتي مي تونن از اين كامپايلر هم استفاده كنن
    راستي اين كامپايلر از همه ي پروتكل هاي USB I2C SPI CAN و... پشتيباني ميكنه و كار همه رو آسون ميكنه ،شما فرض بگيرين داخل KEIL اگر همين برنامه ي پايين رو مي خواستيم بنويسيم چند خط مي شد؟

DO
    IO(15) = 0 ' turn on the LED
    WAIT(1000) ' wait a second
    IO(15) = 1 ' turn off the LED
    WAIT(1000) ' wait a second
    UNTIL 0 ' loop forever
    محيط ظاهري نرم افزار و نحوه كد نويسي:

آقا لينك دانلودش ميزارم ببينيد شما مي تونيد ازش استفاده كنين
    http://coridiumcorp.com/files/setupARMbasic.exe
    سايت اصلي هم اينه:
    http://www.coridiumcorp.com/
    اگر بشه از اين كامپايلر هاي بيسيك براي آرم استفاده كرد ،برنامه نويسي آرم ها حداقلش داخل ايران ميكرو متحول ميشه و مطمنا ديگه هيچ كس از KEILوJARوWINARM استفاده نمي كنه
    آقا اگر ميشه اساتيد بزرگوار كمك كنن تا بتونيم از اين كامپايلر استفاده كنيم و خودمونو از شر زبان C راحت كنيم(البته اينو براي BASCOM نويس ها گفتم)
    ویرایش توسط armstk : 13-01-2010 در ساعت 12:49 دلیل: غلط املايي

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن farzadsw آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 745 بار در 309 پست

اون hbbr رو من هم چک کردم سایتش باز نمیشد
    armbasic رو دانلود کردم .
    متاسفانه:
    این برنامه نه تنها مخصوص lpc21xx هست بلکه فقط با بورد های خود اون شرکت کار میکنه (armexpress , ..)
    اساسا این برنامه کامپایلر نیست ، بلکه یه دیباگر هست . یعنی شما باید اون بوردی که از اون شرکت خردید رو به کامپیوتر وصل کنید و بعد برنامه به زبان بیسک رو خط به خط بنویسید و نهایتا RUN کنید !
    نکته قابل توجه : ARMbasic is written in ANSI-C compiled with GCC.

علت اینکه فقط کامپایلر c برای arm موجود هست اینه که :
    1. میکروکنترلر های arm رو (مثلا آرم7) حداقل 10تا شرکت تولید میکنن که هر کدوم ساختار peripheral های داخلی متفاوتی دارن . هر شرکت هم حداقل 4-5 تا خانواده از محصولات داره و هر خانواده هم چند تا عضو. در صورتی که avr , pic تولید یه شرکت هستن و آدرس بندی و نامگذاری و ... اجزای میکروشون شبیه به همه. به همین دلیل میتونن براشون کامپایلر با تابع آماده مثل bascom , picbasic , ... بسازن . درصورتی که میبینید مثلا کامپایلر keil میکرو های همه شرکتها رو ساپورت میکنه
    2. اساسا بیسیک زبان برنامه نویسی سطح پایین نیست . کاری که تو بسکام کردن اینه که با توجه به محدود و شبیه هم بودن میکرو های avr ، دستورات سطح پایین رو در قالب یه تابع آماده در اختیار شما میگذارن.
    اینکه بیان تابع آماده برای شما بنویسن و شما هم بدون هیچ زحمتی استفاده کنید چندتا مشکل داره:
    1. این کامپایلر ها تجاری میشن . چون اون بنده خدا اومده کلی تابع نوشته تا کار شما رو راحت کنه
    2. برنامه شما قطعا خیلی کند تر و غیر بهینه تر از برنامه مشابه با زبان c و اسمبلی خواهد بود
    3. شما به توابع آماده دست رسی نداربد ، یعنی نمیتونید اونا تغییر بدید و متناسب با کارتون بهینه کنید.
    4. شما چیز زیادی از برنامه نویسی واقعی میکرو نمیفهمید و همیشه عادت به توابع آماده میکنید.
    5. برای میکرو های جدید باید منتظر باشید تا یه کامپایلر با توابع آماده براش بیاد ، بعد از اون باز منتظر بشید کرکش کنن و نهایتا بگردید دنبال لینک کرک و دانلود!

که مورد 5 در مورد میکرو arm دقیقا مصداق داره . اگه شما میخواید با کامپایلر بیسیک کار کنید (زبان بیسک یه تنهایی مد نظر شما نیست ، بلکه داشتن تابع آمده مهمه) باید باز هم منتظر بمونبد تا شاید بعدا برای میکرو های آرم یه شرکتی کامپایلر اختصاصی بیاد
    اگه واقعا نیاز و یا علاقه دارید با میکرو های arm کار کنید ، باید برید زبان c رو یاد بگیرید که بعدا تو همه زمینه های embedded لازمتون میشه . اگرم فقط با بیسیک میخواید کار کنید فعلا باید برید سراغ همون avr , pic .(به عبارت دیگه اگر فقط میخواید کارتون راه بیوفته ، نیازی به استفاده از arm نیست . همون avr و بسکام کار رو راه میندازه.)
    البته با توجه به اینکه avr32 مخصوص اتمل هست احتمالا در آینده یه کامپایلر اختصاصی (با تابع آماده) براش میاد.
    ویرایش توسط farzadsw : 13-01-2010 در ساعت 14:32

4. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

اي داد بيداد چه بد شد كاش كه ما هم از اول با كدويژن و سي كار مي كرديم آخه ديگه به بسكام عادت كردم(شايد هم به تنبلي عادت كرده باشم) الان مشكل من اينه كه با KEIL فقط ميتونم در حد چشمك زن كار كنم و زياد هم دنبالش نبودم منتظر آمدن يه لقمه ي حاضر آماده بودم(مثل بسكام)
    ببينيد مشكل من اينه كه اصلا نمي دونم بايد چي كار كنم؟ مثلا ميخوام يك LCD گرافيكي رو به آرم وصل كنم يا از PWM و TIMER و CUONTER , ADC استفاده كنم ولي يك مرجع نيست كه كاملا بتونم با KEIL اين كار هارو انجام بدم اگر من اين كار هارو بصورت تك تك بخام با بسكام انجام بدم برنامه ي هركدوم اونها 10 خط هم نميشه ولي با KEIL.........
    متاسفانه مجله ايران ميكرو هم فكر ميكنم به دليل كمبود نيرو و كمكدست خيلي دير دير مجلات چاپ مي كنن ،اصلا خود اين مولف هاي مجله ايران ميكرو ،خودشون KEIL رو از كجا ياد گرفتن؟

نام
    تهران

2تا برنامه با c بنویسید راه میوفتید(به شرطی که برنامه رو کاملا بفهمید)
    تو شماره های قبلی فکر کنم در مورد lcd و تایمر صحبت شده(من اونا رو نخوندم) .فعلا همونا رو انجام بدید.
    تا اونجایی که من میدونم مجله تقربا هر ماه چاپ میشه.
    خود من از روی مثالهای سایتهای خارجی برنامه نویسیش رو یاد گرفتم و 4-5 تا برنامه هم تو تابستون نوشتم (برای اولین شماره مخصوص آرم هم فرستادم ) بقیه هم با دیدن مثال یاد گرفتن که البته اولش خیلی سخته.
    ولی شمار کارتون راحتتره چون مجله برنامه رو با توضیح فرسی مخصوص بوردی که دارید نوشته . یعنی هیچ نیازی به تغییر نداره . بعد از اینکه برنامه رو رو میکرتون اجرا کردید میتونید با خیال راحت کدش رو ( با راهنمای فارسیش) بررسی کنید و یاد بگیرید ! اگه قرار بود یه مثال بدون راهنما که برای یه میکروی دیگه و یه بورد دیگه نوشته شده رو بخونید میشد روشی که ما یاد گرفتیم !

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

سلام
    لینک دانلود ندارد
    http://www.hbbrbasic.com/downloads/
    قیمت 79 دلار Standard
    قیمت 119 دلار Premium

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 11 بار در 7 پست

این سایته برای ip های ایران اینطوریه ، با یک فیلترشکن میتونید سایتشو راحت ببینید
    البته چیز بدردبخوری برای دانلود کردن نداره

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام احتمالا چیز بدرد بخوری نیست ، اگه چیز خوبی بود حتما تا الان کرکش کرده بودن .
    1. میکروکنترلر های arm رو (مثلا آرم7) حداقل 10تا شرکت تولید میکنن که هر کدوم ساختار peripheral های داخلی متفاوتی دارن . هر شرکت هم حداقل 4-5 تا خانواده از محصولات داره و هر خانواده هم چند تا عضو. در صورتی که avr , pic تولید یه شرکت هستن و آدرس بندی و نامگذاری و ... اجزای میکروشون شبیه به همه. به همین دلیل میتونن براشون کامپایلر با تابع آماده مثل bascom , picbasic , ... بسازن . درصورتی که میبینید مثلا کامپایلر keil میکرو های همه شرکتها رو ساپورت میکنه
    2. اساسا بیسیک زبان برنامه نویسی سطح پایین نیست . کاری که تو بسکام کردن اینه که با توجه به محدود و شبیه هم بودن میکرو های avr ، دستورات سطح پایین رو در قالب یه تابع آماده در اختیار شما میگذارن.
    چند تا مورد دیگه :
    --تمامی کامپایلر های بیسیک ابتدا برنامه رو به زبان c یا اسمبلی و سپس توسط اسمبر به هگز تبدیل میکنن ، در واقع کامپایلر های بیسیک فقط تبدیل کد رو انجام میدن .
    -- برای arm شرکت های سازنده تمامی ریسحتر های موجود برای زبان c رو گرد اوری کردن و در اختیار شرکت های سازنده کامپایلر قرار دادن ، اما برای بیسیک چنین کاری انجام نشده .

نام
    تهران

یه نونه از یرنامه به زبان بیسیک کاپایلر hbbrbasic رو براتون ضمیمه کردم ، تنها تفاوتی که با keil داره اینه که از کلمات کلیدی basic به جای c استفاده کرده !
    خب با این قیمت انتظار بیشتری هم نمیره !
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده