NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4060 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: یادگیری کاربردی الکترونیک

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 15 بار در 12 پست

Exclamation یادگیری کاربردی الکترونیک

سلام وتبریک سال نو به همه مهندسین عزیز.
    دوستان من 15 سال پیش دیپلم ریاضی گرفتم ولی از همون زمان خیلی به الکترونیک علاقه داشتم و دلم میخواست بتونم مثلا یه مدار فلاشر طراحی کنم.البته کتابای هنرستان رو خوندم و مفاهیم پایه رو بلدم ولی میخام بتونم بهشکل عملی و کاربردی ودر حد طراحی,الکترونیک رو یاد بگیرم.
    اگر ممکنه منو راهنمایی کنید که اگه کتاب باید بخونم چه کتابایی بخونم(که خیلی درگیر تئوری نباشه)؟اگه کلاس باید برم کجا برم(البته ساکن اصفهانم)؟
    از راهنماییهاتون پیشاپیش سپاسگذارم.

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

اگه میخواهید واقعا یاد بگیرید سعی کنید هدفتون رو دقیق مشخص کنید (نه یک هدف عمومی)

مثلا الکترونیک شاخه های زیادی داره (مخابرات و کنترل و دیجیتال و ....)

شما یکی از اینا رو که زیاد بهش علاقه مندی رو انتخاب کن بعد داخل اینها باز به صورت تخصصی کار کن

مثلا طراحی مدارات دیجیتال (من خودم به این علاقه دارم)
    طراحی مدارات آنالوگ (به نظر من داره منسوخ میشه وکم کاربرد و در آینده جاشو مدارات دیجیتالی میگیره)
    طراحی مدارات مخابراتی (آینده خوب ولی سخته )
    طر...فرکانس بالا (پر درآمد و سخت)
    طر...فرکان پائین (...)
    طر...مدارات high voltage
    یا اصلا یکی دوتا نرم افزار برق رو خیلی خوب یاد بگیر تا ده تا رو دستوپا شکسته یاد بگیری

ولی سعی کن در کنار این یاد گیری یه مدرک هم داشته باشی (میدونی که الان نه دیپلمه کار بلد کار گیرش میاد نه فوق لیسانسه کار نا بلد)

با وجود اینکه الان اگه یادگیریت خوب باشه حتی با یه شغل آزاد میتونی درآمد فوق العاده ای داشته باشی

منبع من کتاب های الکترونیک هنرستان رو واقعا قبول دارم بعنوان پایه خوب هستن
    موریس مانو هم برای مدارات دیجیتالی خوبه
    تحلیل مدار هیت هم برای مدار الکتریکی خوبه (جبه دار هم خوبه)

اینایی که گفتم همه بعنوان پایه برای الکترونیکه

از اینجا به بعد اگه تخصصی میخای پیش بری :

فرضا میخای روی مدارات دیجیتالی تخصص پیدا کنی همون کتاب موریس مانو و چندتا کتاب برای کار با میکروکنترلر ها زبان برنامه نویسی C هم نیازه (اینترنت هم که حتما باید باشه)

برای موارد دیگه من منبع خوب جز اینترنت سراغ ندارم

برای تست مدارات دیجیتالی هم میتونی از پروتئوس استفاده کنی
    ویرایش توسط Doloop : 23-03-2013 در ساعت 01:15
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

4. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

راستش من شغل خودم رو دارم.اینکه میخام برم دنبال طراحی مدارات صرفا بخاطر علاقه ایه که وقتی 19-20ساله بودم داشتم والبته هنوزم دارم.
    اگر ممکنه در مورد مدارات دیجیتال,آنالوگ و...و کاربردشون مختصر توضیحی بدید.همینطور اینکه لطف کنید بگید میکرو کنترلر ها در کدوم حوزه قرار میگیره.
    متشکرم.
    ویرایش توسط espadana : 23-03-2013 در ساعت 13:22

نام
    حسين

اگر ممکنه در مورد مدارات دیجیتال,آنالوگ و...و کاربردشون مختصر توضیحی بدید.همینطور اینکه لطف کنید بگید میکرو کنترلر ها در کدوم حوزه قرار میگیره.
    ببینید مدارات الکترونیک به دو قسمت آنالوگ و دیجیتال تقسیم میشن

به تمام مداراتی که اصول کارکردشون با سیگنال 0 و 1 باشه مدارات دیجیتالی میگن
    توی دیجیتال میدونید که سطح ولتاژ 0 به معنای همون 0 هست و سطح ولتاژ 2 تا 5 هم به معنای 1 هست
    گاهاََ اون سطح 2 تا 5 میتونه دقیق تر هم باشه (مثلا 3 تا 5)(3 تا 4) که بسته به نوع قطعه مورد نظر مقدار خاصی تعریف میشه که توی دیتا شیت قطعه ذکر میشه (همون ولتاژ کاریش هست)

به تمام مداراتی هم که اصول کارکردشون غیر دیجیتالی باشه آنالوگ میگن

میکروکنترلر ها توی بخش دیجیتالی قرار میگیرن

در مورد مثال خوب برای شما الان دقیق حضور ذهن ندارم

ولی تفاوتشون اینطوری هست که :

شما تفاوت بین یک سیگنال سینوسی (آنالوگ) و یک سیگنال مربعی (دیجیتال) رو ببین
    مدارات دیجیتال تنها دو سطح منطقی 0 و 1 رو میشناسن ولی مدارات آنالوگ اینطور نیست و سطح منطقی خاصی ندارن (به جز محدوده ولتاژ کاری مدار)

نمیدونم خوب منظور رو رسوندم یا نه ...!!

ولی باز شما فقط به این دو مورد اکتفا نکنید

گفتید این یادگیری رو برای کار نمیخواهید وگر نه من فرکانس بالا رو پیشنهاد میکردم

موفق باشید
    ویرایش توسط Doloop : 23-03-2013 در ساعت 16:40

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

خیلی ممنون از راهنماییتون.تا حدودی منظورتون رو متوجه شدم.اما اینجا 2تا سوال بوجود میاد:1-این ویژگی که برای مدارات دیجیتال گفتید چه مزیتی نسبت به آنالوگ بوجود میاره؟؟2-آیا منظور از مدارات دیجیتال مداراتی هست که در آن یک یا چند آی سی بکار رفته؟یا نه شامل مدارات ترانزیستوری و امثالهم هم میشه؟؟؟؟
    ضمن اینکه چیزی که من بیشتر نیاز دارم اینه که یادبگیرم مثلا در یک مدار فلاشر چرا ما از خازن مثلا10uf استفاده میکنیم چرا از 10nf استفاده نمیکنیم؟یا مثلا چرا از ترانزیستور مثلا 1nxxxx استفاده میکنیم چرا از 2nyyy استفاده نمیشه؟
    این خیلی برام مهمه که علم استفاده از قطعات وتحلیل رو یاد بگیرم.سوای از کتابهای دانشگاهی یکی از دوستان کتاب الکترونیک خیلی مشکل نیست رو پیشناد کرد.گفت با مطالعه اون الکترونیک رو عملی یاد میگیرم.شما از این دست کتابا(غیر دانشگاهی و کاربردی) چی پیشنهاد میکنید؟
    متشکرم از کمکتون.
    ویرایش توسط espadana : 23-03-2013 در ساعت 22:58

9. تشکرها از این نوشته :

نام
    حسين

1-این ویژگی که برای مدارات دیجیتال گفتید چه مزیتی نسبت به آنالوگ بوجود میاره
    توان مصرفی مدارات دیجیتالی پائینه
    پایداری سیستم های دیجیتال در مقابل خطا بیشتره
    سیستم های دیجیتال دقت تنظیم بالایی دارند که این دقت رو ما برای سیستم مشخص میکنیم در حالی که برای سیستم های آنالوگ ایجاد این دقت کار بسیار دشواری است
    هزینه تعمیر سیستم های دیجیتال کمتر و نگهداری آسان تر است
    تولید سیستم های دیجیتالی هم راحت تر از سیستم های آنالوگ هست
    و....

2-آیا منظور از مدارات دیجیتال مداراتی هست که در آن یک یا چند آی سی بکار رفته
    خیر آیسی هم میتونه دیجیتال باشه هم آنالوگ
    مثلا op-amp آیسی هست که هم کاربرد آنالوگ داره هم دیجیتالی (اشباع مثبت و منفی) ولی بیشتر آنالوگ استفاده میشه
    آیسی دیجیتال هم که فراوونه ...

IC مخفف عبارت integrated circuit به معنای مدا مجتمع هست
    یعنی مجموعه ای از مدارات با کارکرد های متفاوت رو داخل یک پکیج قرار میدن که میشه IC
    یا نه شامل مدارات ترانزیستوری و امثالهم هم میشه؟؟؟؟
    میشه گفت اصول کلیه مدارات دیجیتالی همین دیود ها هستند که ترانزیستور هم از دو دیود تشکیل شده
    داخل این پکیج های IC بیشتر المان هارو با همین نیمه هادی ها درست میکنن مثل مقاومت و ترانزیستور و دیود و خازن و ...
    یعنی ساختار کلی مدارات مجتمع همین مقاومت و خازن و ترانزیستور و ... هستن منتها با نیمه هادی ساخته شدن
    میدونید که بین دوتا صفحه نیمه هادی فرضا سه ظرفیتی و پنج ظرفیتی هم مقاومت وجود داره هم ظرفیت خازنی وجود داره وو ...
    یا مثلا اگه بیس و کلکتور ترانزیستور رو به هم متصل کنید تبدیل به یک مقاومت میشه
    خلاصه از همین شیوه ها استفاده کردن

ضمن اینکه چیزی که من بیشتر نیاز دارم اینه که یادبگیرم مثلا در یک مدار فلاشر چرا ما از خازن مثلا10uf استفاده میکنیم چرا از 10nf استفاده نمیکنیم؟یا مثلا چرا از ترانزیستور مثلا 1nxxxx استفاده میکنیم چرا از 2nyyy استفاده نمیشه؟
    اینی که شما دوست داری یاد بگیری هم دیجیتال رو در بر میگیره هم آنالوگ رو
    اینی که شما گفتید از کار مدار میشه علتشو فهمید
    توی مدار فلاشر با یکسری محاسبات به اون مقدار رسیدن یا حالا شاید به صورت عملی آزمایش کردن که انرژی مورد نیاز فلاشر رو خازنی با این ظرفیت به بالا میتونه تامین کنه اما بهترین حالت رو این مقدار داره

برای این قضیه شما باید موارد مربوط به خازن رو یاد بگیری
    مثل :
    ظرفیت خازن
    زمان شارژ
    زمان دشارژ
    انرژی ذخیره شده
    فرکانس
    و ...

اونوقت میتونی با دونستن کار مدار تشخیص بدی خازن چیکاره هست و چرا این مقدار باید باشه (البته نه به این راحتی)
    با دیدن موارد متعدد چون خازن ها کاربرد های محدودی دارن و شما کافیه که این رو تشخیص بدی
    بعنوان فیلتر فرکانسیه یا کوپلاژ بین دو طبقه و...

در مورد کاربرد ترانزیستور من دیتاشیت ترانزیستور رو معرفی میکنم که بهترین منبع میتونه باشه

شما با توجه به ویژگی های ترانزیستور میتونی تا حدودی به کاربردش توی مدار پی ببری (باز میگم نه به این راحتی که من تایپ میکنم و شما میخونی بلکه نیازمند تمرین و مشاهده مدارات مختلف و... هست)
    مثلا توی دیتا شیت تمام مواردی که مربوط به ترانزیستور میشه درج شده و طراح با توجه به نیازش میاد یک ترانزیستور رو استفاده میکنه

مثلا یک مدار دارین که نیازه تقویت ولتاژ بالایی صورت بگیره و محیط هم نویزی هست , گاهی اوقات شاید اندازه المان هم مهم باشه , فرکانس کاری ترانزیستور و ...

حالا طراح بعد از جستجو , چند مورد رو گیر میاره اما دنبال بهترین و به صرفه ترین هست
    میره توی دیتاشیت ها به موارد زیر ترانزیستور ها توجه میکنه تا ترانزیستور مورد نیاز رو پیدا کنه

بتا ترانزیستور
    حداکثر توان ترانزیستور ( حداکثر ولتاژ و جریان قابل تحمل )
    حداکثر فرکانس کاری
    ابعاد ترانزیستور
    حداکثر بهره
    گاها قیمت ها هم مورد بررسی قرار میگیره
    و از این قبیل ...

و خیلی اطلاعات دیگه که فقط توی عمل شاید بهشون برخورد کنید
    این خیلی برام مهمه که علم استفاده از قطعات وتحلیل رو یاد بگیرم.سوای از کتابهای دانشگاهی یکی از دوستان کتاب الکترونیک خیلی مشکل نیست رو پیشناد کرد.گفت با مطالعه اون الکترونیک رو عملی یاد میگیرم.شما از این دست کتابا(غیر دانشگاهی و کاربردی) چی پیشنهاد میکنید؟

کتابهای دانشگاهی بیشتر این مطالب رو داره ولی چون پراکنده هست به درد شما نمیخوره
    شما برای شروع میتونی از کتابایی استفاده کنی که یه توضیحی هم در مورد المان های مدارات داده باشه
    من کتاب مخابرات هنرستان یادمه که خیلی کتاب توپی بود و توضیح تک تک المان هارو داشت
    حقیقتش توی این زمینه کتاب دیگه ای رو نمیشناسم ولی پیشنهاد میکنم به یه نمایشگاه کتاب برید و چند مورد رو خودتون ببینید اگه این شرایط رو داشتن بخرید

برای نمونه هم میتونید کتابهای 300 مدار و از این قبیل رو نگاه کنید

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

پیش فرض کتاب

نقل قول نوشته اصلی توسط espadana نمایش پست ها
    اولا خیلی ممنون که با صبر وحوصله لطف میکنید وبه سوالات من پاسخ میدید. حالا با توجه به اینکه نیاز من ترکیبی از مدارات آنالوگ و دیجیتال هست و باتوجه به نقل قول بالا و لزوم شناخت قطعات برای بکارگیری آنها در مدارات,وضمن اینکه من مختصر مطالعه ای در مورد کتابهای فنی حرفه ای داشتم به نظر شما در گام اول و برای شروع یادگیری از چه کتابی استفاده کنم بهتر هست؟؟؟؟
    اگر مایلید و اشکالی نداره ایمیلتون رو هم بهم بدید تا قدم به قدم کتابا رو ازتون بپرسم و پیش برم.
    مطمئن باشید خیلی مزاحمتون نمیشم.بسیار متشکر و ممنونم.

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

دوستان عزیز سلام
    اگه ممکنه کمکم کنید
    پدرم مغازه الکتریکی داره و من بعد از دانشگاه بخاطر اینکه کار گیرم نیومد همونجا موندگار شدم.
    تازگی ها به این فکر افتادم تا بزنم به تعمیر لامپ کم مصرف سوخته و چراغ خوابهایی که خراب شدن یا چراغ دستی شارژِی و چراغ شارژی و یا حتی تلفن تا اینطوری هم از غصه بیکاری در بیام و شاید اینطوری بتونم یه در آمدی هم به مغازه اضافه کنم
    جالبش اینجاس که من از مدار ها هیچی نمیدونم. آخه رشته دانشگام متالورژِ صنعتی بود و هیچ ربطی به این قضیه تداره
    حالا باید چکار کنم. حالا در حد حرفه ای هم نشدم مهم نیست. فقط بتونم تعمیراتو یاد بگیرم خوبه
    ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنین چون از نظر روحی خیلی بهم ریخته ام.
    اینم بگم که بابام یه اهم متر عقربه ای هم داره طرز کارش رو بلد نیستم