NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3945 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: راهنمایی برای ساخت تابلو روان

کاربر فعال
    تشکر شده 161 بار در 54 پست

پیش فرض راهنمایی برای ساخت تابلو روان

سلام دوستان

من یه سفارش برای گرفتم که قرار هست یه عدد رو به همراه یه اسم روی تابلو روان نشون بده. منتهای کار تو عمرم یک تابلو روان هم نساختم. مطلبی که در مورد تابلو روان من هست اینه که انیمیشن زیاد نداره و اکثر روز تابته به جزء شماره ها معمولا اسم تغییر نمیکنه و از طرف دیگه تابلو قرار داخل یه سالن باشه.

1. حالا با توجه به اطلاعات بالا به نظر شما از کدوم مدل ساخت تابلو روان استفاده کنم؟
    2. از میکروهای AVR استفاده کنم یا ARM ؟ ( یکی از دوستان تو تاپیکی گفته بود که از avr برای تابلو روان استفاده نکنید)
    3. اگر خودم LED تهیه کنم و روی برد بذارم ارزونتر تموم میشه یا اینکه از LEDهای دات ماتریس استفاده کنم؟ (البته کیفیت هم مهم هست برام)
    4. با توجه به محیط سال چه نوع LED استفاده کنم بهتره؟ (فکر نکنم شدت نور باید خیلی زیاد باشه در حد متعادل خوبه )
    5. میشه نور تابلو رو به هر نحوی (مخصوصا کنترل نرم افزاری ) کنترل کرد؟
    6. LEDها پنج ولت هستند یا 12 ولت؟
    7. منبع تغذیه یه تابلو با همچین ابعادی حدودا چند آمپر میشه؟

دوستان میدونم سوالهام ابتدایی هستند اما نه بودجه زیاد برای تست کردن دارم و نه اینکه زمان زیاد.
    ویرایش توسط pswin : 11-08-2013 در ساعت 14:21

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال

دوستان مابین این LEDها کدوم یکیشون برای تابلو داخل ساختمون مناسب هستند:

LED تابلو - روز دید اوال و کلاهی) - فروشگاه تخصصی برق و الکترونیک ECA

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

سلام

1. حالا با توجه به اطلاعات بالا به نظر شما از کدوم مدل ساخت تابلو روان استفاده کنم؟
    برای داخل سالن به خودت دردسر نده و از تابلو های چینی استفاده کن هم کیفیتش خوبه هم نورش برای داخل سالن کافیه

2. از میکروهای AVR استفاده کنم یا ARM ؟ ( یکی از دوستان تو تاپیکی گفته بود که از avr برای تابلو روان استفاده نکنید)
    خودش بورد کنترلر داره که میکروهای شرکت TI روشه که ARM هستن البته مشکل برنامه نویسی هم نداری از این نظر هم راحتی

3. اگر خودم LED تهیه کنم و روی برد بذارم ارزونتر تموم میشه یا اینکه از LEDهای دات ماتریس استفاده کنم؟ (البته کیفیت هم مهم هست برام)
    اینو توصیه نمیکنم چون اگه بخواهی فاصله LED هارو به 1سانت برسونی بوردت دولایه میشه و بیشتراز یه ماژول 16در32 چینی میشه

4. با توجه به محیط سال چه نوع LED استفاده کنم بهتره؟ (فکر نکنم شدت نور باید خیلی زیاد باشه در حد متعادل خوبه )
    بالا پاسخ دادم , نور تابلو های چینی مناسبه

5. میشه نور تابلو رو به هر نحوی (مخصوصا کنترل نرم افزاری ) کنترل کرد؟
    شدن میشه اما همه بورد های کنترلر این قاببلیت رو ندارن

6. LEDها پنج ولت هستند یا 12 ولت؟
    5 ولت

البته 5 ولت دوسر LED و مقاومت سری با LED میافته وگرنه ولتاژ کار LEDها 2.7 تا 3.5 هست برای رنگ های مختلف متفاوته
    7. منبع تغذیه یه تابلو با همچین ابعادی حدودا چند آمپر میشه؟
    ابعاد نگفتی ولی برداشتی که من داشتم فکر کنم ابعادت نهایتا چهارتا ماژول باشه 2*2 و یه منبع 40 آمپری برای کارت کافیه
    ویرایش توسط Doloop : 11-08-2013 در ساعت 14:53
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

برای داخل سالن به خودت دردسر نده و از تابلو های چینی استفاده کن هم کیفیتش خوبه هم نورش برای داخل سالن کافیه
    آخه این تابلوهای چینی یه مادر بودر دارن که با اونها کار میکنن. من میکرو از طریق وایرلس داده میگیره و تابلو رو به روز میکنه. میشه میکرو رو به این ماژولهای چینی متصل کرد؟

ابعاد نگفتی ولی برداشتی که من داشتم فکر کنم ابعادت نهایتا چهارتا ماژول باشه 2*2 و یه منبع 40 آمپری برای کارت کافیه
    ابعاد در سطح یک سر در اتاق هست. فکر کنم حدود یک متر در 20، 30 سانت.

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

خوب میتونی از ماژولهای rs232 به وایرلس استفاده کنی چون تمامی بردهای تابلو روان های چینی دارای پورت کام استاندارد هستند .

نام
    حسين

خوب میتونی از ماژولهای rs232 به وایرلس استفاده کنی چون تمامی بردهای تابلو روان های چینی دارای پورت کام استاندارد هستند .
    این مورد برای بورد های کوچیکش شک دارم عملی باشه

چون یه پورت سریال دارن که اونم دیتا رو از نرم افزارHD2013 میگیره و دیتای دیگه ای رو نمیشه براش فرستاد تا نمایش بده چون باید بدونی داخل اون میکرو چه برنامه ای ریخته شده من خودم چند روزه دارم با این تابلو هاسرو کله میزنم هنوز به نتیجه نرسیدم
    برای این کاری که شما میخای باید خودت بورد کنترلرش رو بزنی که تو این زمینه صادق محمدی Sadmonew یه بورد داره ولی وایرلس نیست و باید ببینی میتونه برات قرار بده

کاربر فعال

چون یه پورت سریال دارن که اونم دیتا رو از نرم افزارhd2013 میگیره و دیتای دیگه ای رو نمیشه براش فرستاد تا نمایش بده چون باید بدونی داخل اون میکرو چه برنامه ای ریخته شده من خودم چند روزه دارم با این تابلو هاسرو کله میزنم هنوز به نتیجه نرسیدم
    این مورد عملی نیست. چون برنامه من دیتا رو باید بفرسته نه یه برنامه دیگه. یا اینکه بشینیم کلا نحوه فرستادن دیتا رو دیکد کنیم که فکر کنم خیلی زمان ببره.

برای این کاری که شما میخای باید خودت بورد کنترلرش رو بزنی که تو این زمینه صادق محمدی sadmonew یه بورد داره ولی وایرلس نیست و باید ببینی میتونه برات قرار بده
    اگر خودش رو بسازیم بقیه چیزهاش هم حله. فکر نکنم کار خاصی داشته باشه.

بازهم اگر کسی میتونه از طریق پورت سریال دیتا خودش رو بدون کمک نرم افزار hd به ماژول بفرسته فکر کنم بهترین گزینه همین ماژولها باشن.

کاربر فعال

سلام دوستان یه دات ماتریس ( 2x8) دو رنگ گرفتم و شروع کردم به تست کردن. چرا مصرف این دات ماتریسها اینقدر زیاده؟ با ولتاژ 2.8 حدود 1.5 آمپر مصرف می کنه. این یعنی مثلا توی تابلو من که 14 تا دات ماتریس لازم دارم حدود 21 آمپر فقط LED ها مصرف می کنن. ( که اگر با توجه به دو رنگ بودن ضرب در دو بکنید میشه حدود 40 میلی آمپر که دیگه واقعا خیلی زیاده).

نکته دیگه گرمای سطح دات ماتریس هست که خیلی زیاد نیست اما بازهم زیاده. این عادیه. یا مدار رو اشتباه بستم؟ ( اگر عادیه برای تابلو روانهایی که 24 ساعته روشن هستن باید سیستم خنک کننده مثل فن و ... گذاشته بشه؟ )

اگر این مقدار جریان عادیه باید عرض سیم رو مدار چاپی چقدر باشه؟ (یا اینکه سیم باید با لحیم و ... ضخیم شه؟)

مورد دیگه ای که متوجه شدم این بود که بعد از ولتاژ 2.6 تقریبا شدت نور ثابت می موند. راهی وجود داره که برای شدت نورهای مختلف ولتاژهای متفاوت رو بدم؟ مثل یوزر یه کامنت بفرسته و شدت نور کم شه. ( تنها چیزی که ذهن من میرسه مقاومت هست که با این سطح آمپر نمیشه ازش استفاده کرد )
    ویرایش توسط pswin : 12-08-2013 در ساعت 14:17

نام
    حسين

سلام
    من قبلا یه تابلو با دات ماتریس ( 8x8) دو رنگ ساختم در ابعاد 8*24 چون شیوه جاروب رو استفاده کردم جریان مصرفیش پائینه سه تا دات ماتیس و 6 تا بافر و یک میکرو حداکثر مصرف کل مدار 70 میلی آمپر البته این نورش هم کم بود که به نظرم برای شما 1.5 آمپر اونم برای تک رنگ خیلی زیاده !!!
    چطوری اندازه گرفتی ؟؟؟ جریان یه دات رو اندازه گرفتی و در 128 ضرب کردی ؟؟؟
    جریان قرمز با سبز رو جدا گانه حساب کن ببین کلا چقدر میشه

ترک ها هم نیاز نیست ضخیم باشه چون دات ماتریس کوچیک هر LED مصرفش خیلی پائینه مگر اینکه شما ماتریس بزرگ گرفته باشید...

شدت نور رو هم میشه نرم افزاری کنترل کرد

( تنها چیزی که ذهن من میرسه مقاومت هست که با این سطح آمپر نمیشه ازش استفاده کرد )
    مقاومت هم برای هر دات یکی حتما قرار بده

12. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

چطوری اندازه گرفتی ؟؟؟ جریان یه دات رو اندازه گرفتی و در 128 ضرب کردی ؟؟؟
    نه همه رو روشن کردم و جریان رو از روی منبع خوندم.

اما الان که یه 595 گذاشتم جریان تا 20 میلی برای هر سطر کاهش پیدا کرده. البته شدت روشنایی هم خیلی کم شده. اونجوری که من متوجه شدم زمانی که بیشتر از 2.3 ولت به دات ماتریس میدم گرم میکنه و شدت نور تغییر زیادی نمیکنه. توی 2.3 ولت جریان مصرفی حدود 800 میلی آمپر هست.

دات ماتریس من آند ( + ) مشترک هست .

شدت نور رو هم میشه نرم افزاری کنترل کرد
    چه شکلی می تونم اینکار رو بکنم؟

مقاومت هم برای هر دات یکی حتما قرار بده
    مقاومت ها باید یا سطی باشن یا ستونی چه شکلی می توم برای هر دات یکی بذارم؟

کاربر فعال ramin.st آواتار ها
    نام
    R . F . S
    تشکر شده 90 بار در 42 پست

سلام می تونید از خود ماژول چینی استفاده کنید ولی نه با برد کنترلش با میکرو راش بندازین داخلش همون 595 هست که خیلی کار باهاش راحته !!!!