NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4027 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 16

موضوع: تعمیر کالاهای برقی دارای مدار

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

Exclamation تعمیر کالاهای برقی دارای مدار

دوستان عزیز سلام
    اگه ممکنه کمکم کنید
    پدرم مغازه الکتریکی داره و من بعد از دانشگاه بخاطر اینکه کار گیرم نیومد همونجا موندگار شدم.
    تازگی ها به این فکر افتادم تا بزنم به تعمیر لامپ کم مصرف سوخته و چراغ خوابهایی که خراب شدن یا چراغ دستی شارژِی و چراغ شارژی و یا حتی تلفن تا اینطوری هم از غصه بیکاری در بیام و شاید اینطوری بتونم یه در آمدی هم به مغازه اضافه کنم
    جالبش اینجاس که من از مدار ها هیچی نمیدونم. آخه رشته دانشگام متالورژِ صنعتی بود و هیچ ربطی به این قضیه تداره
    حالا باید چکار کنم. حالا در حد حرفه ای هم نشدم مهم نیست. فقط بتونم تعمیراتو یاد بگیرم خوبه
    ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنین چون از نظر روحی خیلی بهم ریخته ام.
    اینم بگم که بابام یه اهم متر عقربه ای هم داره طرز کارش رو بلد نیستم

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال
    نام
    Dany
    تشکر شده 185 بار در 106 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط amirkhanlu نمایش پست ها
    دوستان عزیز سلام
    اگه ممکنه کمکم کنید
    پدرم مغازه الکتریکی داره و من بعد از دانشگاه بخاطر اینکه کار گیرم نیومد همونجا موندگار شدم.
    تازگی ها به این فکر افتادم تا بزنم به تعمیر لامپ کم مصرف سوخته و چراغ خوابهایی که خراب شدن یا چراغ دستی شارژِی و چراغ شارژی و یا حتی تلفن تا اینطوری هم از غصه بیکاری در بیام و شاید اینطوری بتونم یه در آمدی هم به مغازه اضافه کنم
    جالبش اینجاس که من از مدار ها هیچی نمیدونم. آخه رشته دانشگام متالورژِ صنعتی بود و هیچ ربطی به این قضیه تداره
    حالا باید چکار کنم. حالا در حد حرفه ای هم نشدم مهم نیست. فقط بتونم تعمیراتو یاد بگیرم خوبه
    ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنین چون از نظر روحی خیلی بهم ریخته ام.
    اینم بگم که بابام یه اهم متر عقربه ای هم داره طرز کارش رو بلد نیستم
    سلام دوست من نگران نباش و خدا را شاکر باش
    فکر خوبی کردی من و دوستان این انجمن هم کمک خواهیم کرد
    نگران این هم نباش که هیچی نمی دونی اگه بخوای و علاقه داشته باشی بعد از چند مدت می شی یک تعمیر کار حرفه ای
    برای شروع هم از یکی از این چیزهایی که گفتی شروع کن مثلا لامپ کم مصرف
    برو دنبالش ببین از چه اجزایی تشکیل شده، چطوری کار می کنه ، قیمت هایش به چه صورت هستشو خلاصه هرچی می تونی اطلاعات کسب کن

4. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما skiboys برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

آقا ممنونم که جوابمو دادین .
    از اجزای مدار فقط خازن و مقاومت رو میشناسم ولی بقیشونو نمیشناسم.

کاربر فعال
    نام
    Dany

آقا ممنونم که جوابمو دادین .
    از اجزای مدار فقط خازن و مقاومت رو میشناسم ولی بقیشونو نمیشناسم.
    عیب نداره شما شروع کن ، شروع کردن سخته بعدش راه میافتی

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

حرف شما درسته. من هم همینکارو میکنم.
    ولی بدلیل اینکه موارد زیاده و حجم اطلاعات زیاد و پراکنده هستش کار سخت میشه
    میخواستم بدونم منبعی هستش که اجزای مدار رو یک به یک همراه با عکسشون مغرفی کنه
    اگه من از این اجزا عکس بگیرم و بزارم اینجا میتونین اسماشونو بهم بگین؟

کاربر فعال
    نام
    Dany

حرف شما درسته. من هم همینکارو میکنم.
    ولی بدلیل اینکه موارد زیاده و حجم اطلاعات زیاد و پراکنده هستش کار سخت میشه
    بله ما هم که چندین سال این درس خوندیم و کارهای مختلف هم کردیم هنوز اول راهیم خیلی از چیزهاست که هنوز بلد نیستیم و این رشته اقیانوسی هست برای خودش
    میخواستم بدونم منبعی هستش که اجزای مدار رو یک به یک همراه با عکسشو
    خب بهترین منبع اینترنت هستش اگه می خواهی کتاب بخونی بهتره از کتاب های مدار شروع کنید مثل کتاب هیت (اصول مداری را می تونی توی این کتاب یاد بگیری)
    اگه من از این اجزا عکس بگیرم و بزارم اینجا میتونین اسماشونو بهم بگین؟
    چرا که نشه اگه بلد باشیم می گیم اگه ic بود شمارشو پیدا کن توی اینترنت سرچ کن دیتاشیتش را پیدار می کنی می خونی
    حس می کنم هنوز شزوع نکردی هاا

9. تشکرها از این نوشته :

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

دوستان راهنمایی های زیادی کردن ولی شما ابتدا قبل از شروع به تعمیر کاری به قطعه شناسی بپرداز که این کار سختی نیست
    خازن
    مقاومت
    سلف
    دیود
    ترانزیستور
    که معلومه
    در مورد ای سی ها هم کافیه شمارشو تو نت سرچ کنی دیتا شیتش موجوده
    البته تعمیرکاری بیشتر تعویض کاریه و کار تجربی هست زیاد علم الکترونیکی انچنانی احتیاج نداره فقط اصول اولیه هم برای این کار کافیه

11. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

دوستان سلام یه چند تا عکس از مدار لامپ کم مصرف گرفتم
    روی اجزای اون شماره گذاشتم . اگه ممکنه براتون اسمشونو واسم بنویسین

ویرایش توسط amirkhanlu : 13-05-2013 در ساعت 01:02

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

دوستان اگه ممکنه اسم و نحوه آزمایش کردن هرکدوم از اجزایی که شماره زدم رو با اهم متر برام بگین. در ضمن اهمتر که دارم آنالوگه. اگه لازمه تا یه عکس از اهم متر ی که دارم بزارم اینجا

کاربر فعال r0b0 آواتار ها
    نام
    امید عزیزی
    تشکر شده 198 بار در 80 پست

سلام
    شماره ها شامل؛

1-خازن الکترولیتی
    2-ترانسفورمر
    3-مشخص نیست-ترانزیستور یا رگولاتور
    4-خازن پلی استر
    5-خازن پلی استر
    6-سلف تیروئیدی
    7-سلف بشکه ای
    8-مشخص نیست-شاید دیاک باشه
    9-
    10-دیود معمولی
    11-خازن پلی استر
    12-خازن پلی استر

در مورد تست هرکدوم هم بخواهید من یا دوستان توضیح بدیم

خوش باشید.

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما r0b0 برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

از همه بچه ها که کمکم میکنن ممنونم.
    اگه ممکنه روش آزمایش کردن هرکدومو برام بگین.
    در ضمن تو یه مدار دیگه یه چیزی بود شبیه به عدس . اون دیگه چیه؟

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

در ضمن تو یه مدار دیگه یه چیزی بود شبیه به عدس . اون دیگه چیه؟
    چیزای زیادی تو الکترونیک شبیه به عدس ممکنه باشن-متداولترین اونها خازنهای عدسی هستن که با دو تا پایه به بورد مدار متصل میشن
    اگه ممکنه روش آزمایش کردن هرکدومو برام بگین.
    برای هر کدوم باید کمی وقت صرف کرد بنظر من قبل از اینکه نحوه آزمایش ای قطعات رو بخواین بدونین ابتدا کارشون رو یاد بگیرین-مثلا در مورد خازن به جواب سوالهای زیر برسید:
    خازن کارش چیه؟؟
    نحوه بستنش تو مدار چطوریه؟؟
    مفهموم سری و موازی بودن چیه؟؟
    چطور از طریق خوندن اعداد روی خازنهای مختلف به اندازه و کارکردش پی ببرم؟؟
    (چون میخواین در مورد لامپها کار کنید)تو مدار مورد نظر چه کاربردی داره؟؟
    و .....
    و همچنین در مورد بقیه قطعات
    اینا ممکنه که ظاهرا سخت باشن ولی مطمین باشید که اگه یکبار با دقت دربارش تحقیق کنید یادش میگیرید
    شما تازه کار هستید-بنظر من با مولتی متر عقربه ای کار نکنید بهتره-اگه بتونید یک دیجیتالیشو تهیه کنید خوب میشه لازم هم نیست نوع خیلی گرونش رو بخرید.
    برای فهمیدن کار قطعات میتونید روی قطعات رو بخونید و تو اینترنت سرچ کنید.برای گرفتن دیتا شیت قطعات به
    سایت datasheetcatalog.com برید.نام قطعه رو که سرچ کنید در صورت وجود براتون دیتاشیتش رو میاره
    توجه کنید که این سایت تنها در بر دارنده دیتا شیت قطعاتی مثل ترانزیستور ها و آیسی های مختلف هستش نه خازن و مقاومت و .... به این دلیل که خازنها و مقاومتها و قطعاتی از این دست یه روش متداول و استاندارد برای خوندن و استفاده ازشون وجود داره که احتیاجی به دیتا شیت ندارن مثلا در ال ای دی ها پایه آند بلندتر از پایه کاتده و این استانداردی هستش که معمولا تو همشون رعایت میشه.
    چیز دیگه ای به نظرم نرسید بگم-از این به بعد شما سوال بپرسید تا ما جواب بدیم
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

18. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

بازم سلام به همه
    من ورداشتم یه چراغ خوابو که خراب بود ( یه مقاومت و یه دیود) سوخته بود شمارشونو خوندم رفتم دنبالش تا نمونشو بخرم به یارو که گفتم اینارو با این مشخصات میخوام گفت اندازشم مهمه. ولی از اون چیزی که باید میگرفتم بزرگترشو بهم داد گفت ببند جواب میده و ما هم بستیمو جواب داد و چراغ خواب روشن شد.
    حالا سوال من اینه که
    1)آیا واقعا اندازه قطعه ها هم مهمه؟ ( مقاومت هایی که رنگهاشون یکیه ولی اندازشون فرق میکنه چه فرقی باهم دارن؟ آیا میشه اینارو بجای هم استفاده کرد؟)
    2) حالا این چراغ خواب قطعه ها سوخته و مشخص بود که چیو باید عوض کنم تو مداری که قطعه ها از نظر فیزیکی سالم باشن چطوری باید ایرادو پیدا کنم. ( دقیقا یه چراغ خواب دیگه شبیه به همون قبلیه دارم کهمدارش از نظر فیزیکی سالمه ولی کار نمیکنه . چکار باید کنم ضمن اینکه تعداد قطعاتش 8 تاس. 4 تا دیود معمولی داره و 2 تا مقاومت و یه خازن الکترولیتی و یک خازن پلی استر داره)
    لطفا راهنمایی کنین

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

در مورد دوست خوبم vahidsm که گفت باید سری و موازی و مفهوم قطعات رو بدونم بگم که من نمیخوام ( البته در حال حاظر) کامل یاد بگیرم فقط میخوام تعمیر کنم یا به عبارتی قطعه خرابو پیدا کنم و جاشو با قطعه نو عوض کنم و وسیله رو دوباره راه بندازم برای این کار چکار باید کنم( برای شروع هم همین چراغ خواب و لامپ کم مصرف و چراغ دستی شارژی و چراغ اظطراری و در کل وسایلی که مدار کوچیک با قطعات کم دارن هستش)
    لطفا راهنمایی کنین

کاربر فعال r0b0 آواتار ها
    نام
    امید عزیزی
    تشکر شده 198 بار در 80 پست

بازم سلام به همه
    من ورداشتم یه چراغ خوابو که خراب بود ( یه مقاومت و یه دیود) سوخته بود شمارشونو خوندم رفتم دنبالش تا نمونشو بخرم به یارو که گفتم اینارو با این مشخصات میخوام گفت اندازشم مهمه. ولی از اون چیزی که باید میگرفتم بزرگترشو بهم داد گفت ببند جواب میده و ما هم بستیمو جواب داد و چراغ خواب روشن شد.
    حالا سوال من اینه که
    1)آیا واقعا اندازه قطعه ها هم مهمه؟ ( مقاومت هایی که رنگهاشون یکیه ولی اندازشون فرق میکنه چه فرقی باهم دارن؟ آیا میشه اینارو بجای هم استفاده کرد؟)
    سلام
    در مورد مقاومت شماره باید تطابق داشته باشه و گاهی توان (وات بالا یا پایین) هم مدنظر هست
    معمولا مقاومت ها وات بالا ابعاد برگتر نسبت به مقاومت ها با توان پایین تر دارند
    ولی در مورد جایگزین کردن قطعه مشابه ابعاد قطعه مهم نیست و تنها باید خصوصیات مقاومت (مقدار مقاومت و توان مقاومت) مطابق باشند
    همچنن از آنجا که تولید کنندگان قطعات الکترونیک به تعداد پایین محدود نیستن لذا بین قطعات تولیدی ازلحاظ ظاهر نظیر ابعاد قطعه ایجاد تمایز می شود.

2) حالا این چراغ خواب قطعه ها سوخته و مشخص بود که چیو باید عوض کنم تو مداری که قطعه ها از نظر فیزیکی سالم باشن چطوری باید ایرادو پیدا کنم. ( دقیقا یه چراغ خواب دیگه شبیه به همون قبلیه دارم کهمدارش از نظر فیزیکی سالمه ولی کار نمیکنه . چکار باید کنم ضمن اینکه تعداد قطعاتش 8 تاس. 4 تا دیود معمولی داره و 2 تا مقاومت و یه خازن الکترولیتی و یک خازن پلی استر داره)
    لطفا راهنمایی کنین
    باید خصوصیات رفتاری قطعات رو بررسی کنید و قطعات معیوب رو تشخیص دهید
    فرضا برای تشخص سلامت خازن؛
    خازن نباید دچار نشتی یا برآمدگی شده باشد
    همچنین درصورت شارژ باید بتواند پتانسیل را درخود ذخیره کند
    و در مورد تست دیود؛
    اهم متر رو روی رنج محاسبه دیود قرار بدید و به دوسر هر دیود وصل کنید
    که دراین حالت برای دیود معمولی باید مقدار 0.7 نشان دهد
    و مقاومت؛
    این قطعه درصورت سوختن سیاه می شود و شما میتواند با اهم متر مقدار آنرا محاسبه کنید و از صحت آن مطمعن بشید.

خوش باشید.

22. تشکرها از این نوشته :

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

در مورد دوست خوبم vahidsm که گفت باید سری و موازی و مفهوم قطعات رو بدونم بگم که من نمیخوام ( البته در حال حاظر) کامل یاد بگیرم فقط میخوام تعمیر کنم یا به عبارتی قطعه خرابو پیدا کنم و جاشو با قطعه نو عوض کنم و وسیله رو دوباره راه بندازم برای این کار چکار باید کنم( برای شروع هم همین چراغ خواب و لامپ کم مصرف و چراغ دستی شارژی و چراغ اظطراری و در کل وسایلی که مدار کوچیک با قطعات کم دارن هستش)
    لطفا راهنمایی کنین
    سلام
    دوست گلم شما باید ابتدا مفاهیم اولیه رو بدونید
    مثلا اینکه چطور از روی نوارهای رنگی مقدار مقاومت رو یاد بگیرید
    تو نگاه اول شاید مفهوم سری و موازی بودن زیاد به تعمیرات ربطی نداشته باشه ولی من اینو با یک مثال برای شما توضیح میدم که مفهوم صحبتهامو بهتر درک کنید
    فرض کنید یک مقاومت درون مدار دارید که میخواهید اندازشو بفهمید اگه شرایط به صورتی باشه که نتونید از روی نوارهای رنگی اندازشو بفهمید آیا به نظر شما درسته که همینطوری با استفاده از اهم متر بزنید دوسرش بعد اندازه ای که برای شما نشون داد رو به عنوان اندازه اون مقاومت قبول کنید؟؟
    مسلما خیر!!!!!!!!
    باید اونو از مدار جدا کنید و در صورتی که جدا هست اندازشو به دست بیارید!!
    دلیل این کار اینه که چون مقاومت مورد نظر با ثسمتهای دیگه مدار ممکنه که به صورت موازی بسته شده باشند مولتی متر در این حالت به شما مقدار درستی رو نشون نمیده
    درسته که سری و موازی کردن مقاومتها و قطعاتی از این دست مربوط به بحث طراحی میشن ولی اگه کمی دقت به خرج بدین میبینید که خود تعمیرات یک فیدبک درون طراحی داره به صورتی که این دو رو جدا ناپذیر کرده
    این مثالی که من گفتم خیلی مثال ساده ای بود در کار های پیچیده تر مطمئنا به این بحث بر میخورید که ذهنتون به شما بگه که دیگه یواش یواش باید طراحی رو هم یاد بگیرید و توصیه من با شما اینه که اصلا از شروع طراحی نترسید ابتدای کار رو با مقاومتها شروع کنید اونها رو سری و موازی ببندید و رفتار هاشون رو بررسی کنید یک برد بورد بخرید-مدارهای مختلفی رو روی اون ببندید اونقد تست کنید که اگر ایرادی در مداری دیدید بتونید حدس بزنید که این ایراد از چیه و وقتی حدستون نتیجه داد اونوقت لذت بخش میشه پس نظر من اینه که همراه با شروع کار تعمیرات شروع به یادگیری هم کنید
    این کار ها که گفتم سخت نیست فقط کافیه واردش بشید و بعدش میبینید که به نوعی صاحب سبک میشید برای خودتون
    من خیلی دوس دارم به شما کمک کنم ایمیل من اینه : vg1368@gmail.com
    اینجا سوالاتتون رو میتونید بپرسید ولی اگه کار خاصی داشتید میتونید با من تماس حاصل کنید.
    موفق باشید
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

24. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند: