NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2873 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 22

موضوع: اموزش تعمیر لامپ کم مصرف

مدیر باز نشسته arsalan681 آواتار ها
    تشکر شده 1,256 بار در 613 پست

پیش فرض اموزش تعمیر لامپ کم مصرف

دوستان در این مورد اطلاعاتی دارند؟؟

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

مشكلش چيه؟ چند واته؟

5. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته arsalan681 آواتار ها
    تشکر شده 1,256 بار در 613 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط armstk نمایش پست ها
    مشكلش چيه؟ چند واته؟
    با لامپ مشکلی ندارم فقط می خوام اطلاعات کسب کنم

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال alnz آواتار ها
    نام
    عادل جون
    تشکر شده 69 بار در 34 پست

9. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما alnz برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    http://rapidshare.com/files/127497789/ballast.zip
    این لامپ ها از دو قسمت تشکیل می شود
    1 -قسمت حباب
    2- قسمت سویچینگ
    قسمت حباب (شیشه ) که داخلش مواد فلورسنت است (مانند لامپ مهتابی)
    و قسمت سویچینگ:
    ولتاژ 220ولت بعد از ورودی به دستگاه(مدار) به وسیله یک پل دیود و خازن یکسو و صاف شده (380 ولت dc) وبه دو ترانزیستور سویچینگ اعمال می شود (این ترانزیستور ها به صورت پوش پول بسته شده اند ) دو ترانزیستور های سویچینگ این ولتاژ دی سی را به ولتاژ ac(تقریبا مربعی) با فرکانس بالا تبدیل میکنند .سپس این ولتاژ به یک سلف اعمال میگردد (در لحظه اول ) و ولتاژ زیادی بوجود می اید این ولتاژ به سیم های حباب ( سیم های داخل مهتابی )اعمال شده و باعث فعال شدن مواد فلور سنت می شود بعد از یک زمان بسیار کوتاه که سلف میرا شد همه چیز به حالت عادی برمیگردد و لامپ روشن می ماند.بعد از این زمان عملکرد مدار مانند مهتابی عادی است .

اگر شما یک لامپ کم مصرف شکسته داشته باشید میتونین حباب لامپ رو بردارید و به جاش یه دونه مهتابی بزارید ،یا مهتابی رو بردارید به جاش حباب بزارید ، هر دوتاش کارمیکنه (بالبته باید توان ها برابر باشند ( به جای یه لامپ 20 وات مهتابی 1000 وات نذاری))

اینم توضیحاتش:
    R6, C2 and DIAC mades first pulse to base of transistor Q2 and cause his opening. After start is this section blocked by diode D1. After every opening of Q2 is discharged C2. There is not possible to collect enough energy for reopening of diac. Next are transistors excitated over very small transformer TR1. It consists of ferrite ring with three windings (5 to 10 coils).
    Now are filaments powered over capacitor C3 from voltage rises from resonant circuit from L1, TR1, C3 and C6. Than the tube lights up is resonation frequency specified by capacity of C3, because he has much lower capacity than C6. In this moment is voltage on a C3 over 600V in a relation to used tube. During start is peak collector current about 3 to 5 times bigger than during normal operation. When the tube is damaged, there are hazard of transistor destroying
    خب این انگلیش فارسی هم در زیر موجود هست :
    نمیدونم چی نوشته ولی تا اونجا که من میدونم ، ولتاژ 220 ولت از طریق فیوز f1 و سلف l2 به یک پل دیود اعمال میشه تا یکسو بشه ، نقش فیوز حفاظت از لامپ در برابر ولتاژ اضافه هست و نقش سلف نیز حذف نویز های است که توسط ترانزیستور ها روی شکل موج جریان برق شهر ایجاد میشه( معمولا یک خازن نیز با ورودی موازی میکنند ، این خازن و سلف تشکیل یک فیلتر به نام emi میدن که باعث میشه توان غیر مصرفی ( یا راکتیو) از شبکه کشیده نشه ، خازن بعد از پل دیود نقش صاف کردن ولتاژ رو داره ، ولتاژ دو سر خازن 380 ولت dc هست ، که اگه بهش دست بزنی برق میگرتد .نقش دیود d3 و دیود d3 فقط محافظت از ترانزیستور های q1 و q2 در برابر ولتاژ برگشتی سلف ( لگد) است.
    خب در لحظه اول ولتاژ صفره ، لامپ خاموشه و همه خازن ها دشارژ هستند.
    به محض اینکه شما لامپ رو به برق متصل میکنید ولتاژ از 0 ولت به 380 ولت میرسه ( یه پالس ایجاد میشه) ، پالس فقط میتونه از طریق c2 و r6 و دیاک به بیس q2 برسه همین پالس ترانزیستور q2 رو روشن میکنه ، روشن شدن q2 باعث القا شدن یه پالس در سیم پیچ میشه سیم پیچ یه ترانس افزاینده است که ولتاژ زیادی در سر دیگش ایجاد میشه ، همین ولتاژ باعث میشه تا محتویات لامپ راه بیفته و...، از اونجا که پالس باعث میرا شدن سیم پیچ میشه ، ترانزیستور q1 مدام روشن میمونه و تغذیه لامپ از طریق اون تامین میشه

11. کاربران : 10 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

مدیر باز نشسته REZA_KLNTR آواتار ها
    نام
    مشهد مقدس
    تشکر شده 233 بار در 122 پست

مداری هم وجود داره که با ولتاژ 12 ولت بشود روشن نمود؟
    (لامپ تنها در بازار موجود است)

اطلاعات خویش را به دیگران بیاموزید تا دیگران راه رفته شما را دوباره نروند بلکه ادامه دهند!

13. تشکرها از این نوشته :

باید ببیند ولتاژ تغذیه ی لامپ چقدر هست .
    این مدار که توی لامپ های کم مصرف وجود داره ، برای یونیزه کردن گاز موجود توی لامپ هست . میشه با همین مدار مهتابی های کم وات رو هم روشن کرد

15. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

بله چنين مداري وجود داره كه ميتونه مهتابه و يا خود حباب لامپ هاي كم مصرف رو با 12 ولت روشن كنه كه البته من فقط مدار آماده ي اونو ديدم كه يك مغازه داخل خيابون جمهوري اين مدار رو به صورت آماده داره ولي شماره ي ترانزيستور اونو پاك كرده اگر كسي تونست مدار اينورتر رو گير بياره بزاره همين جا

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما armstk برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مشهد مقدس

نقل قول نوشته اصلی توسط 1nafar نمایش پست ها
    باید ببیند ولتاژ تغذیه ی لامپ چقدر هست .
    این مدار که توی لامپ های کم مصرف وجود داره ، برای یونیزه کردن گاز موجود توی لامپ هست . میشه با همین مدار مهتابی های کم وات رو هم روشن کرد
    یبار من خروجی مدار رو در محلیکه به لامپ وصل میشه گرفتم فرکانسش حدود 100 هرتز بود ولی ولتاژش یادم نیست!
    از مدارات موجود برای راه اندازیش باید بدست بیاد!

اینجا

اطلاعات خویش را به دیگران بیاموزید تا دیگران راه رفته شما را دوباره نروند بلکه ادامه دهند!

19. تشکرها از این نوشته :

مدارت مربوط به تغذیه ی اضطراری :

http://images.google.com/images?hl=e...pell=1&start=0

21. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مشهد مقدس

خوب احتمالا بشه با این مدارات شما با دانستن ولتاژ و فرکانس کار لامپ ، شرائط روشن شدن رو محیا کرد!
    چون میشه فرکانس رو در مدارات بالا تنظیم نمود!
    پس باید یک بالاست سالم پیدا کنیم و خروجیش رو بررسی کنیم!

23. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

با سلام
    توضیحاتتون واقعا قشنگ بود. ولی من دوست داشتم به صورت کاربردی بدونم اگر یک لامپ کم مصرف خراب به من دادند چگونه و از کجا برای تعمییرش اقدام کنم؟
    منتظر جوابتون هستم.
    از قبل تشکر میکنم.

25. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

پیش فرض تعمیر لامپ های کم مصرف

سلام خسته نباشد میخواستم بگم سی دی اموزش تعمیرات لامپ کم مصرف رو دارین چون من فعلا کاری ندارم ومیخام واسه خودم یه منبع در امدی داشته باشم اگه دارین لطفا یه پیام ویا زنگ به این شماره بدین09193479303 به خاطر این که من خیلی کم میرم اینترنت لطفا جواب من یه کم زود بدین خیلی ممنون

27. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط 1nafar نمایش پست ها
    سلام
    http://rapidshare.com/files/127497789/ballast.zip
    این لامپ ها از دو قسمت تشکیل می شود
    1 -قسمت حباب
    2- قسمت سویچینگ
    قسمت حباب (شیشه ) که داخلش مواد فلورسنت است (مانند لامپ مهتابی)
    و قسمت سویچینگ:
    ولتاژ 220ولت بعد از ورودی به دستگاه(مدار) به وسیله یک پل دیود و خازن یکسو و صاف شده (380 ولت dc) وبه دو ترانزیستور سویچینگ اعمال می شود (این ترانزیستور ها به صورت پوش پول بسته شده اند ) دو ترانزیستور های سویچینگ این ولتاژ دی سی را به ولتاژ ac(تقریبا مربعی) با فرکانس بالا تبدیل میکنند .سپس این ولتاژ به یک سلف اعمال میگردد (در لحظه اول ) و ولتاژ زیادی بوجود می اید این ولتاژ به سیم های حباب ( سیم های داخل مهتابی )اعمال شده و باعث فعال شدن مواد فلور سنت می شود بعد از یک زمان بسیار کوتاه که سلف میرا شد همه چیز به حالت عادی برمیگردد و لامپ روشن می ماند.بعد از این زمان عملکرد مدار مانند مهتابی عادی است .

اگر شما یک لامپ کم مصرف شکسته داشته باشید میتونین حباب لامپ رو بردارید و به جاش یه دونه مهتابی بزارید ،یا مهتابی رو بردارید به جاش حباب بزارید ، هر دوتاش کارمیکنه (بالبته باید توان ها برابر باشند ( به جای یه لامپ 20 وات مهتابی 1000 وات نذاری))

اینم توضیحاتش:
    R6, c2 and diac mades first pulse to base of transistor q2 and cause his opening. After start is this section blocked by diode d1. After every opening of q2 is discharged c2. There is not possible to collect enough energy for reopening of diac. Next are transistors excitated over very small transformer tr1. It consists of ferrite ring with three windings (5 to 10 coils).
    Now are filaments powered over capacitor c3 from voltage rises from resonant circuit from l1, tr1, c3 and c6. Than the tube lights up is resonation frequency specified by capacity of c3, because he has much lower capacity than c6. In this moment is voltage on a c3 over 600v in a relation to used tube. During start is peak collector current about 3 to 5 times bigger than during normal operation. When the tube is damaged, there are hazard of transistor destroying
    خب این انگلیش فارسی هم در زیر موجود هست :
    نمیدونم چی نوشته ولی تا اونجا که من میدونم ، ولتاژ 220 ولت از طریق فیوز f1 و سلف l2 به یک پل دیود اعمال میشه تا یکسو بشه ، نقش فیوز حفاظت از لامپ در برابر ولتاژ اضافه هست و نقش سلف نیز حذف نویز های است که توسط ترانزیستور ها روی شکل موج جریان برق شهر ایجاد میشه( معمولا یک خازن نیز با ورودی موازی میکنند ، این خازن و سلف تشکیل یک فیلتر به نام emi میدن که باعث میشه توان غیر مصرفی ( یا راکتیو) از شبکه کشیده نشه ، خازن بعد از پل دیود نقش صاف کردن ولتاژ رو داره ، ولتاژ دو سر خازن 380 ولت dc هست ، که اگه بهش دست بزنی برق میگرتد .نقش دیود d3 و دیود d3 فقط محافظت از ترانزیستور های q1 و q2 در برابر ولتاژ برگشتی سلف ( لگد) است.
    خب در لحظه اول ولتاژ صفره ، لامپ خاموشه و همه خازن ها دشارژ هستند.
    به محض اینکه شما لامپ رو به برق متصل میکنید ولتاژ از 0 ولت به 380 ولت میرسه ( یه پالس ایجاد میشه) ، پالس فقط میتونه از طریق c2 و r6 و دیاک به بیس q2 برسه همین پالس ترانزیستور q2 رو روشن میکنه ، روشن شدن q2 باعث القا شدن یه پالس در سیم پیچ میشه سیم پیچ یه ترانس افزاینده است که ولتاژ زیادی در سر دیگش ایجاد میشه ، همین ولتاژ باعث میشه تا محتویات لامپ راه بیفته و...، از اونجا که پالس باعث میرا شدن سیم پیچ میشه ، ترانزیستور q1 مدام روشن میمونه و تغذیه لامپ از طریق اون تامین میشه
    سلام لطفا به من بگید بخوام مدار برد را شبیه سازی کنم چه کار کنم ممنون

29. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 6 بار در 5 پست

Gadid

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed.re69 نمایش پست ها
    با سلام
    توضیحاتتون واقعا قشنگ بود. ولی من دوست داشتم به صورت کاربردی بدونم اگر یک لامپ کم مصرف خراب به من دادند چگونه و از کجا برای تعمییرش اقدام کنم؟
    منتظر جوابتون هستم.
    از قبل تشکر میکنم.

لطفا اساتید راهنمایی کنند

31. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی
    تشکر شده 531 بار در 212 پست

تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: DSC00018.JPG
مشاهده: 244
حجم: 44.9 کیلو بایت  

33. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alishekarriz برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 9 بار در 5 پست

سلام توی لامپ کم مصرف دیاک و ptc چه کاری انجام میدن

35. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال alimicro آواتار ها
    نام
    علی غلامی
    تشکر شده 102 بار در 55 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط saroveh نمایش پست ها
    سلام توی لامپ کم مصرف دیاک و ptc چه کاری انجام میدن
    سلام دوست عزیزمن توی لامپ کم مصرف نه دیاک دیدم ونه پی تی سی لطفااگرامکان داره عکسی ازمدارلامپ کم مصرفی که توش دیاک وپی تی سی کارگزاشته شده بزاریدتابیشترراهنمایی کنیم.باتشکرموفق باشید

کاربر فعال mapmap آواتار ها
    نام
    M
    تشکر شده 74 بار در 61 پست

سلام بر اساتید محترم

ضمن یادآوری بی جواب موندن سوالات دوستای دیگه،یه سوال خدمتتون داشتم:

اگه یکی از فیلامانهای لامپ کم مصرف بسوزه و اتصال نده میشه بجاش یه مقاومت 8-10 اهم گذاشت؟؟
    آخه من این کارو کردم جوابم گرفتم اما از آینده اش بی خبرم!!

متشکرم

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

Thumbs up سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط mapmap نمایش پست ها
    سلام بر اساتید محترم

ضمن یادآوری بی جواب موندن سوالات دوستای دیگه،یه سوال خدمتتون داشتم:

اگه یکی از فیلامانهای لامپ کم مصرف بسوزه و اتصال نده میشه بجاش یه مقاومت 8-10 اهم گذاشت؟؟
    آخه من این کارو کردم جوابم گرفتم اما از آینده اش بی خبرم!!

متشکرم
    سلام

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین