NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3694 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: تاخیر در مدار 12 ولت dc برای 3 ثانیه کممککک

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض تاخیر در مدار 12 ولت dc برای 3 ثانیه کممککک

سلام دوستان ببخشید من میخوام یک ولتاژ 12 ولت که وصل شد 3 ثانیه بعد خروجی بده با خازن میتونم این کارو انجام بدم؟ لطفا کمک کنید

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    در صورتی که جریان کمی در خروجی نیاز داشته باشید ، میتونید از خازن استفاده کنید . شما باید یک مقاومت رو به خروجی متصل کنید و سر دیگه مقاومت رو به یک خازن و بار متصل کنید .
    در این روش ، در مدت زمان t=r.c ولتاژ خروجی از به تدریج از صفر به 12 ولت میرسه ( ولتاژ به صورت یک منحنی افزایش پیدا میکنه ، کلید واژه " منحنی شارژ خازن " رو در گوگل جستوجو کنید ) .
    در صورتی که میخوایید قبل از زمان 3 ثانیه ، ولتاژ خروجی برابر با صفر باشه ، باید از رله یا ترانزیستور برای وصل ولتاژ استفاده کنید .

4. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون ولی من کلید واژه رو سرچ کردم ولی چیزی دستگیرم نشد میشه یک لطفی کنید بگید چه مقاومتی با چه خازنی باید بزارم؟ خازنم باید چند ولت باشه؟ باید انذازه خروجی مقاوت باشه یا 12 ولت؟

سلام
    تصویر زیر یک مدار rc رو نشون میده :

تصویر زیر هم منحنی شارِِژر و دشارژ خازن رو نشون میده :

در این مدار ولتاژ خروجی بعد از 5 ثابت زمانی (t ) به 99 درصد ولتاژ تغذیه میرسه . همچنین t=R.C هست .
    مثلا اگه میخوایید زمان رسیدن خروجی به 12 ولت برابر با 3 ثانیه بشه :
    5 ثات زمانی برابر 3 ثانیه هست ، پس یک ثابت زمانی میشه 0.6 ثانیه . در این حالت R.C=0.6 باید بشه
    مقدار R رو مثلا 1 کیلو اهم در نظر می گیریم و مقدار C رو حساب میکنیم . در این حالت C برابر با 600 میکرو فاراد خواهد بود . با تغییر مقادیر مقاومت و خازن و میتونید به اعداد استاندارد برسید .
    همون طور که قبلا هم گفتم در این روش ولتاژ تغذیه به صورت تدریجی زیاد میشه ، در همین مدار بعد از گذشت 0.6 ثانیه از وصل شدن تغذیه اصلی ولتاژ خروجی برابر با 7.584 ولت خواهد بود و این ولتاژ مطابق منحنی و جدول افزایش خواهد یافت .
    توی این مدار جریان خروجی محدود هست .

7. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

آقا خیلی خیلی دستتون درد نکنه خیلی ممنون فقط منه خنگ تموم این کار هارو کردم ولی زمانی که به اهمتر وصل میکنم برق تا 12 ولت زیاد میشه ولی مقتی به رله وصل میکنم تا 5.5 ولت بیشتر نمیشه اینو چیکار کنم؟؟؟ به خدا شرمندم

سلام
    همون طور که قبلا هم گفتم :
    در صورتی که جریان کمی در خروجی نیاز داشته باشید ، میتونید از خازن استفاده کنید .
    جریان خروحی این مدار محدود هست .
    لطفا مطالب موجود در آدرس زیر رو بخونید :
    چطور بپرسیم ؟
    و دقیقا بگید که چه کار میخوایید بکنید .

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

در اصل من 4تا رله و تایمر راه پله(که ترانس اونو در آوردم و 12ولت dc شده) رو بهم بستم به رله اولی که برق میدم وصل بشه تایمر رو فعال میکنه وجای رله رو با همون برق عوض میکنه چون خروج رله به برق خود رله وصل شده تا فرمان میاد خودش رله دوم رو فعال کرده و فرمان بعدی اجرا میشه من میخوام 3ثانیه به تاخیر بندازم تا همزمان تمام فرمان ها صادر نشه در اصل این طرح دکمه استارت واسه ماشین هست که اگه دکمه رو بزنی برق acc وصل شه بار دوم پشت آمپر بیاد اگه پا روی ترمز بزاری دکمه رو بزنی استارت بخوره اگه پا روی ترمز نزاری بق کل سیستم یک لحظه قطع بشهبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: IMG_20140415_010545.jpg
مشاهده: 83
حجم: 156.0 کیلو بایت

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

من دیگه منظورمو ازین واضح تر نمیتونستم بگم....