NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4089 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: ما چندان هم مردمان بافرهنگی نیستیم

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

پیش فرض ما چندان هم مردمان بافرهنگی نیستیم

سلام.
    مطلب جالب که در عصر ایران خوندم و توجهم را به خودش حسابی جلب کرد چیزیه که مربوطه به همین ایامه که گذشت و اون چیزی نیست جز کثیف کردن محیط زیست سیزده به در. نکته اساسیش اینه که بی تعارف واقعیتمان را بیان کرده . طبق عادت خوبی که همون داریم مطلب را عینا کپی می کنم !
    شما هم بخونید چون می دونم که وقتی ما برقی ها خودمون اصلاح کنیم جامعه هم درست میشه بماند که واقعیتش اصلا خنده نداره
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    سیزده بدر که به روز طبیعت نیز شناخته می شود ، هر چند یکی از نمادها و آیین های تاریخی و فرهنگی ما ایرانیان است ، اما واقعیت تلخ و زننده این است که اکنون تبدیل به نشانه ای از فرهنگ نازل بخش قابل توجه ما ایرانیان شده است.

سال هاست که می گوییم "مردم با فرهنگ ایران" و از "فهیم" و "متمدن" بودن مردم مان سخن می گوییم و بدان می بالیم.
    فرهنگ اما تنها کلمه ای برای خالی نبودن عریضه یا واژه ای برای اشاره به گذشته های تاریخی و آموزه های دینی و سپس پُز دادن نیست که نگاه کنید ما چه تاریخ پرشکوهی داریم و چه دین زیبایی!

فرهنگ را می توان در عرصه های عینی دید و درباره اش قضاوت کرد:
    مُشک آن است که خود ببوید نه آن که عطار بگوید

کافی است در غروب 13 فروردین هر سال ، به مکان هایی که "مردم با فرهنگ ایران" در آنجاها ، سیزده شان را به در کرده اند سری بزنید تا ببینید مردم با فرهنگ ایران تا چه اندازه با فرهنگ هستند.

تعارف نداریم و نمی خواهیم خودمان را گول بزنیم، آیا جز تلی از آشغال در جنگل ها ، مراتع ، ساحل ها و کوهپایه ها می بینید؟! این زباله ها را نه مریخی ها بر پهنه طبیعت ایران ریخته اند و نه پای استکبار جهانی در میان است ؛ ما مردم با فرهنگ این کار را کرده ایم ، همان هایی که به زیبایی از گذار به دموکراسی سخن می گوییم ، با معنویت تمام نماز اول وقت می خوانیم و با هیجان ، از سفرهایمان به خارج تعریف می کنیم که حتی سگ ها هم از چراغ قرمز عبور نمی کنند!
    بعد هم از قوطی نوشابه گرفته تا پلاستیک و بقایای مواد غذایی را در اطراف جایی که از آن لذت برده ایم می ریزیم و خوشحال و خندان به خانه هایمان برمی گردیم که چه خوش گذشت!

یک زمانی هست که کسی زباله ای در دل طبیعت می ریزد و نمی داند که چه جنایتی در حق طبیعت و نسل های آینده می کند. چنین کسی را حداکثر باید نادان نامید ولی وقتی که سال هاست آموزش داده می شود که زباله ها را بر طبیعت تحمیل نکنید چون 300 سال طول می کشد تا یک ظرف پلاستیکی تجزیه شود و به طبیعت بازگردد ، باز هم شاهد "گستردگی ملی زباله ریزی در طبیعت" هستیم چه باید بگوییم؟!

آیا واقعاً کار سخت و شگفت انگیزی است که هر خانواده ، کیسه زباله ای با خود ببرد و زائدات تفریحش را در آن بریزد و به سطل زباله منتقل کند؟! آیا این کار ساده تکنولوژی پیچیده ای می خواهد که بر اثر تحریم ها به آن دسترسی نداریم؟!

مردم ما ، هم می دانند که ریختن زباله در طبیعت چقدر مخرب است و چه کار زشتی است و هم بلد هستند که چگونه زباله ها را به سطل زباله بریزند، ولی وقتی برغم این آگاهی ، با بی مسؤولیتی تمام ، بعد از لذت بردن از طبیعت ، با زباله جوابش را می دهند ، باید به تلخی و شرمساری گفت که ما چندان هم مردم بافرهنگی نیستیم ؛ هر چند که عده ای از این بی پروا گویی و تعارف گریزی خوششان نیاید.

2. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

واقعیت تلخه
    مردم ایران ویژگیهاشون همه ظاهری هست اما در باطن ........

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

اول اینکه فرهنگی که حرفش میشه بر میگرده به سعدی و حافظ و سعدی و فردوسی و آثار باستانی و ... وگرنه از لحاظ اجتماعی و شهرنشینی خیلی مشکل داریم و این تنها مشکل نیست
    در بعضی زمینه ها هم بسیار بهتر شدیم و نباید نادیده گرفته بشه
    در بعضی زمینه ها هم حتی از اونور بهتر هستیم و متاسفانه به اینا فکر نمیکنیم و بخاطر تاثیر پذیری از اونا داریم از دست میدیم

این بدبختیه که میدونیم این کار اشتباه و انجام میدیم
    فقط هم این نیست
    میدونیم خوردن از بیت المال بده ولی خیلی راحت میریم و برای کار شخصی خودمون از دستگاه کپی اداره استفاده میکنیم و از شناسنامه ی خودمون کپی میگیریم. بله حتی همین کار ساده که میشه گفت همه به خودشون اجازه ی این کار رو میدن
    و بدتر از همه هم اینکه میگیم اونور فلان و فلان و به این میگن فرهنگ ولی به خودمون که میرسه ول کن بابا ما این کارو نکنیم یکی دیگه این کارو میکنه

فقط باید امید داشته باشیم که در یکی دو نسل اینده درست بشه چون فرهنگ سازی کاری هست که در چند نسل اتفاق می افته و همین طور فرهنگ های خوب خودمون هم قویتر کنیم و از دست ندیم
    ویرایش توسط esisafa : 05-04-2013 در ساعت 14:10

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

من کاملا با گفته های عصر ایران موافقم. گفتنش سخته ولی ماها از بی فرهنگترین آدما و کشورهای جهان هستیم. (البته به ساحت دوستان عزیزم جسارت نشه ، کلی گفتم)

این چیزیه که من همیشه بهش فکر می کنم و غصه می خورم (شاید ریاکارانه باشه اما واقعا اینطوریم). فرهنگ توی مملکت ما فقط یه کلمست یه صفت و لاغیر!

من خودم اهل شمالم با ماشین تا جنگل 7 - 8 دقیقه فاصله دارم. یادمه بچه که بودم (دوران ابتدائی و اوایل راهنمائی) وقتی می رفتیم جنگل آب رودخونه رو می خوردیم و رفع تشنگی می کردیم. ولی الان حدود 10 - 12 سالی میشه که دیگه نمیشه به آب رودخونه اعتماد کرد! از فرهنگ مردممه دیگه! الان فقط آب چشمه می خوریم اونم فقط از سر چشمه.

از کثیفی و آشغال های توی جنگل هرچی بگم کم گفتم ، اوضاع وحشتناکه آقایون.

ما خانوادگی رو این مساله حساسیم ، هروقت بریم بیرون (جنگل یا هرجائی) با خودمون پلاستیک می بریم (هر پلاستیکی باشه ، نه فقط پلاستیک زباله) و آشغالامونو میریزیم توش و برمی گردونیم و میندازیم توی اولین سطل زباله ی عمومی که دیدیم. یه سری هارو هم می سوزونیم.

خلاصه مردم کشور من از فرهنگ فقط ظاهرشو بلدن! لباس! می بینی طرف یه کت و شلوار پوشیده که 400 - 500 تومن قیمتشه ولی بلد نیست به اندازه ی لباسش شخصیت و فرهنگ داشته باشه. پسرا انواع جین های مد روز و مدل های تیشرت و پیراهن و مو .... دارن و به قول خودشون با کلاسن ولی در رفتار....

خلاصه اوضاع خرابه. این وسط صدا و سیما به عنوان رسانه ی ملی و پر بیننده بزرگترین نقش رو در فرهنگ سازی داره که متاسفانه خوابه انگار!
    ویرایش توسط morteza_rk : 05-04-2013 در ساعت 16:54
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نمیخوام به کسی توهین کنم ولی اتفاقی افتاد که فکم افتاد درباره ی همین جوونای خوش تیپ بگم.
    یک عده ای که از دوستام نبودن ولی میشناختم و با هم رفتیم بیرون با ظاهری کاملا تمیز و با کلاس تو یکی از خیابون های اصلی مشهد یهو شروع کردن به جیغ زدن با تمام فشار همون طوری که سر زمین همدیگه رو صدا میزنن که صدا تا یک کیلومتر پخش شد من یکی که تا تونستم بخاطر آبروی خودم ازشون فاصله گرفتم با همین فاصله هم دائم منو صدا میزدن که بیا کجا میری.
    اینم یک خاطره از جوونای خوش تیپ ما

البته در زمینه ی فرهنگ سازی پاکیزگی محیط زیست من خودم که تا حالا بارها و بارها دیدم که در زمینه ی پاک سازی محیط زیست و آشغال نریختن و ... برنامه پخش کردن و کاملا خواب نبودن. ولی به نظر من باید برای این کار هم مثل جریمه های سنگین رانندگی که باعث کاهش تصدفات شده جریمه در نظر گرفت. کاری که در غرب هم انجام میشه. باید مامورهایی در روز 13 بدر و ... برن مکانهای عمومی و کسانی آشغال رو دور و بر خودشون ریختن جریمه کنن و قطعا باعث بهتر شدن اوضاع میشه

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

کاری که در غرب هم انجام میشه. باید مامورهایی در روز 13 بدر و ... برن مکانهای عمومی و کسانی آشغال رو دور و بر خودشون ریختن جریمه کنن و قطعا باعث بهتر شدن اوضاع میشه
    از همون اول که بحث یارانه ها پیش اومد من این فکر به ذهنم خطور کرد! مثلا بیان افراد پیاده رو هم جریمه کنن. مثلا برای عبور از خط قرمز! جریمه هم توی یه سیستم ثبت بشه که سر ماه مبلغ جریمه بطور خودکار از یارانه ی این افراد کم بشه.

برای جریمه کردن کد ملی و شماره شناسنامه لازمه حتما. جالبه ها! نه؟!؟
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

بله این فکر که افراد هم جریمه بشن چند مدتی هست که اومده ولی باید شرایط و زیرساختها ایجاد بشه و مهمتر اینکه بخوان عملی کنن
    یک نمونه ی اولیه هم اینه که مسافرین اتوبوس در صورت نبستن کمربند ایمنی باید 50 درصد جریمه رو پرداخت کنن. ولی اینکه چطور انجام میشه رو نمیدونم. وقتی که بستن کمربند مسافرین اتوبوس اجباری شد باید شاگرد میرفت و به همه تذکر میداد که ببندن ولی اگه کسی گوش نمیکرد باز باید راننده جریمه رو میداد که این قانون جریمه ی مسافر به وجود اومد
    به هر حال در آینده این اتفاق میافته که افراد هم جریمه بشن.
    راستش تا بالا سر مردم ما زور نباشه با فرهنگ نمیشن و این تو رانندگی برای من اثبات شد که الان میگن 95 درصد مردم رعایت میکنن البته از ترس پلیس نه از ترس جونشون

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند: