PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش ابداعی ساخت Pcb

gate_crasher
12-11-2013, 16:17
سلام
یکی از دوستانم از یه روش فوق العاده جالب برای درست کردن Pcb استفاده می کرد که بسیار ظریف هست.
توی این روش بعد از آماده شده فایل مورد نظر، اون رو روی طلق آلومینیوم بسیار نازک(از اونایی که بعضی وقتا واسه گذاشتن غذا توی فر استفاده می کنن) با پرینتر لیزری، باید پرینت کنید به ایت صورت که فقط یه تکه آلومینیوم که یکم از pcb مورد نظر بزرک تر هست رو روی کاغذ a4 می چسبونید و می ذاریدش توی پرینتر.
فقط 2 تا نکته رو اگع رعایت کنید کاغر مورد نظر توی پرینتر گیر نمی کنه.
1- کاغر a4 که انتخاب می کنید باید خیلی نازک باشه
2 فقط قسمت بالایی الومینیومی که می خوایین بچسبونید به کاغذ رئ با چسب نواری چسب بزنید (دور تا دور الومینیوم رو چسب نزنید)
بعد از اینکه پرینت با موفقیت انجام شد مانند کاری که قبلا انجلم می دادید اسه کاغذ معمولی. الومینیوم روی برد مسی قرار بدبد و اتو بکشید تا خطوط به مس بچسبه و نکته مهم اینجاس که دیگه لازم نیست الومینیوم رو از بورد مسی جدا کنید بدون جدا مردن آلومینیوم اونو توی اسید بندازید الومینیوم هم حل می شه توی اسید.

sobhan537
12-11-2013, 16:35
مهندس قسمت وقتگیر زدن pcb همون قسمت اتو کشیدنش هست که متاسفانه این روش هم اون قسمت رو داره. :( بعلاوه به مرور زمان چاپگر هم خراب میکنه!

agape
12-11-2013, 17:09
و البته اسید هم زود خراب میشه
ولی در کل ایده جالبی هست !

Ma3ood
12-11-2013, 17:48
بهترین روش برای این کار استفاده کاغذهای زرد رنگی هست که معمولا برای پشت برچسبها استفاده میکنند . در ابعاد a4 هم موجود هست .
این کاغذ ها لیز هستند و بعد از پرینت و اتو کشی به راحتی و بدون گذاشتن اثری اضافه از فیبر مسی جدا میشه .

r0b0
12-11-2013, 19:34
این روش ابداعی جالبه ولی از نظر اقتصادی به صرفه نیست
اسید بیشتری نیاز میشه تا آلومینیوم رو حل کنه
ضمنا کافیه یه بار اتفاقی ورق آلومینیوم داخل پرینتر گیر کنه:brk:

gate_crasher
12-11-2013, 19:49
کاملا درسته این روش برای تعداد زیاد به درد نمی خوره و به درد مواقع ضروری می خوره ولی به شدت کار راه اندازه مخصوصا واسه کسایی که به شرکت های سازنده pcb دسترسی ندارن.

ppittl
13-11-2013, 02:00
سلام
شرمنده اینو نوشتم . اما !!!
اصلا مورد جالبی نیست . هیچ آپشنی نداره که یه جایی ، حتی یه جای کوچولو بدرد بخوره
فقط موقعی بدرد میخوره که ورق گلاسه نباشه برای روش مورد نظر
که این مورد هم پیش نمیاد اصلا و همیشه ورق هست

Doloop
13-11-2013, 02:37
ایده فوق العاده ای هست :0013:

مشکل استفاده از کاغذ های گلاسه اینه که بعد از اتو میچسبه به بورد و برای بورد های کیفیت پائین جواب میده ... :sa:
ولی با این شیوه یا اون کاغذ های روغنی که مسعود گفت به نظرم بورد های با کیفیت بالاتری میشه زد :wink:

زحمت کار که تقریبا یکسانه اما من به شخصه اگر کیفیت هر روشی با استفاده از اتو بالا باشه بدون در نظر گرفتن هزینه میپذیرم :wink:

همیشه ورق هست

بله درسته کاغذ تقریبا دسترسی بهش بیشتره اما چون جذب جوهر داره کیفیت چاپش خیلی پائینه حتی گلاسه هم خوب جواب نمیده ..

gate_crasher
13-11-2013, 08:52
سلام
شرمنده اینو نوشتم . اما !!!
اصلا مورد جالبی نیست . هیچ آپشنی نداره که یه جایی ، حتی یه جای کوچولو بدرد بخوره
فقط موقعی بدرد میخوره که ورق گلاسه نباشه برای روش مورد نظر
که این مورد هم پیش نمیاد اصلا و همیشه ورق هست

در صورتی که یه بار تست کنی و با روش کاغذ مقایسه کنی که چقدر کیفیت بالا می ره فقط چند لحظه اتو کشیدن می خواد شما هم با من هم عقیده می شی.

ppittl
13-11-2013, 12:49
تست نکردم
شاید هم همینطور باشه که می فرمائید
موفق باشید

sjafarim
13-11-2013, 23:05
چسب زدن آلمینیوم و فرستادنش تو پرینتر خیلی ریسکه، یه کم دمای کوره پرینتر بالا بره فاتحه...
من با این کاغذ زرد لیزا هم خیلی درگیری داشتم، معمولا روش چاپ که میکنی بعضی قسمتا بعد چاپ یه ضربه کوچیک که میخوره به کاغذ بلند میشه(یا از همون اول خوب نمیشینه رو کاغذ)، ولی اگه پرینتت سالم در بیاد کیفیت برد خیلی خوب میشه، سریع پس میده و کامل.
ترنسپرنت هم گزینه خوب ولی گرونیه، پرینتر خوبی هم باید داشته باشید که بتونه خوب روش پرینت بزنه.

gate_crasher
14-11-2013, 00:18
چسب زدن آلمینیوم و فرستادنش تو پرینتر خیلی ریسکه، یه کم دمای کوره پرینتر بالا بره فاتحه...
من با این کاغذ زرد لیزا هم خیلی درگیری داشتم، معمولا روش چاپ که میکنی بعضی قسمتا بعد چاپ یه ضربه کوچیک که میخوره به کاغذ بلند میشه(یا از همون اول خوب نمیشینه رو کاغذ)، ولی اگه پرینتت سالم در بیاد کیفیت برد خیلی خوب میشه، سریع پس میده و کامل.
ترنسپرنت هم گزینه خوب ولی گرونیه، پرینتر خوبی هم باید داشته باشید که بتونه خوب روش پرینت بزنه.

ولی من تاحالا مشکلی نداشتم. دلیل اینکه می گید دما میره بالا چیه؟ هر جور حساب کنید آلومینیوم باعث می شه دماش بیاد پایین!

sjafarim
14-11-2013, 12:25
دلیل نداره!:mrgreen:
مربوط به خود پرینتره، مثلا پرینترا هر 10-15 تا پرینتی که باهاشون میزنی دماشون کاملا محسوس بالا میره، یا مثلا 50 تا پرینت بزن، دمای کاغذ اولی با آخری خیلی فرق داره.
بعضی از پرینترا هم (مثل مال من!) کلا قانون خاصی نداره، همون دفعه اول دماهای متفاوتی داره، من با پرینترم طلق پرینت میزنم، بعضی وقتا طلقو نیمه مچاله میکنه، خوب تو این حالت اگه چسب اون تو باشه قطعا ذوب میشه.
کلا به نظر روش خوبیه چیزی که شما گفتی، ولی واقعا من برا یه بار هم ریسکشو نمیکنم که یه تونر 100 هزار تومنی بیوفته رو دستم.

Ma3ood
14-11-2013, 12:51
در صورتی که یه بار تست کنی و با روش کاغذ مقایسه کنی که چقدر کیفیت بالا می ره فقط چند لحظه اتو کشیدن می خواد شما هم با من هم عقیده می شی.

به نظرم یه نمونه بردی که با این روش زدید عکسشو بگذارید نتیجه کار با این روش با مدرک دیده بشه و از بحثهای حاشیه ای بیشتر کاسته بشه .
با تشکر :wink:

farzadf
10-05-2021, 13:53
چسب نواری (You can see links before reply) 36 و 72 یارد کریستال جهت استفاده در کارخانجات ,ادارات و منازل با کیفیت بسیار بالاو شفافیتی بی نظیر درهر کارتن چسب نواری 36 کریستال 600 حلقه موجود میباشد