PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فتوسل بدون رله

espadana
09-11-2013, 00:00
سلام به همه اساتید گرامی.توی اینترنت خیلی دنبال مدار فتوسل بدون رله که منبع تغذیه دی سی هم نخواد گشتم ولی چیزی دستگیرم نشد دوستان اگر مداری دارند ممنون میشم کمکم کنید.:018::018::018:

KHM
09-11-2013, 00:31
سلام مهندس...واسه چه کاری میخوای؟قراره چیو کنترل کنه؟به چی وصل شه؟
خو یه منبع که حتمآ باید داشته باشه که کار کنه..بدون منبع که نمیشه...

espadana
09-11-2013, 14:39
سلام مهندس...واسه چه کاری میخوای؟قراره چیو کنترل کنه؟به چی وصل شه؟
خو یه منبع که حتمآ باید داشته باشه که کار کنه..بدون منبع که نمیشه...
سلام.والا میخام که یه سری لامپ کم مصرف رو روشن کنه.دقیقا 5 تا دونه لامپ.
والا یه سایت دیدم که کیتش رو میفروخت به این صورت که یه ترانزیستور داشت ورودی 220 بود.اگه بتونم سایت رو دوباره پیدا کنم آدرسش رو میزارم.

espadana
09-11-2013, 14:59
این (You can see links before reply) سایت رو ملاحظه کنید.

KHM
09-11-2013, 16:53
مهندس ترانزیستور نیس...تریستور هست....
بسته به مقدار جریان خروجیت هم نوع تریستور رو انتخاب میکنی...
دیتاشیت تریستور دانلود کن بخون میاد دستت باید چیکا کنی...

espadana
10-11-2013, 14:23
مهندس ترانزیستور نیس...تریستور هست....
بسته به مقدار جریان خروجیت هم نوع تریستور رو انتخاب میکنی...
دیتاشیت تریستور دانلود کن بخون میاد دستت باید چیکا کنی...
تریستور میتونه جایگزین رله بشه؟؟؟؟البته من تو یه سایت دیگه خوندم ترانزیستور های قدرت هم میتونیم جایگزین رله کنیم.ولی مسئله اینجاست که 220 رو به چه صورت باید به مدار داد.شما میتونی نقشه مدار رو زحمت بکشی طراحی کنی؟؟؟؟؟

espadana
11-11-2013, 22:55
در مدار زیر اگر نقطه b رو به بیس یک fet وصل کنیم و نقطه a رو به منبع;درست میشه.فقط مسئله اینجاست که 220 رو به کجاش بزنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Ma3ood
11-11-2013, 23:29
شما به عنوان پروژه میخواهید درست کنید و یا نه برای استفاده شخصی ؟
شما این شماتیکی که گذاشتی برای کار شما فایده نداره شماتیک زیر برای این کار میتونه مفید باشه فقط نکته مهم تامین ولتاژ 12 ولت هست که میتونی با استفاده از تقسیم خازنی به دست بیاوری

espadana
12-11-2013, 15:07
شما به عنوان پروژه میخواهید درست کنید و یا نه برای استفاده شخصی ؟
شما این شماتیکی که گذاشتی برای کار شما فایده نداره شماتیک زیر برای این کار میتونه مفید باشه فقط نکته مهم تامین ولتاژ 12 ولت هست که میتونی با استفاده از تقسیم خازنی به دست بیاوری
مهندس من اصلا پروژه دانشجویی و امثالهم کار نمیکنم برای مصرف خودمه.این مدار برای تامین 5 تا لامپ کم مصرف کافیه؟ضمن اینکه مدار بالا باز با رله هست هدف اصلیم اینه که رله رو حذف کنم...ممنون.

Ma3ood
12-11-2013, 17:52
خوب مهندس چند نکته : اول چرا نمی خواهید از فتوسل های موجود استفاده کنید .
دوم اینکه نقشه شماتیک پست قبلی و ... را با تغییرات میتوان برای راه اندازی تریاک تغییر داد .
سوم اینکه تریاک و لامپ کم مصرف میانه خوبی باهم ندارند چون لحظه روشن شدن لامپهای کم مصرف ورودیشون برای یک لحظه جریان زیادی میکشه باید تریاک جریان لحظه ای بالا و همچنین مدار اسنابر استفاده کنید .

cmuiran
12-11-2013, 20:03
به جای رله از ssr استفاده کن
برای اون تغذیه هم یک مدار rc ببند

espadana
13-11-2013, 00:06
خوب مهندس چند نکته : اول چرا نمی خواهید از فتوسل های موجود استفاده کنید .

ممنون از راهنماییت مهندس.والا من الکترونیک رو از دانشگاه یاد نگرفتم.ولی به اندازه یه لیسانس الکترونیک اطلاعات دارم.براشم خیلی زحمت کشیدم وهزینه کردم.الانم برای مواردی که اطرافم میبینم میخام خودم دست به هویه بشم(با اینکه خیلی هزینه و زمان بر هست) متوجهی که؟؟؟علاقه شخصیه.....نخندی بهم. :0013::0013::0013:

Ma3ood
13-11-2013, 00:20
خیلی هم خوب و عالی هست :0013:.
خوب دوستمون گفتن ssr ولی این قطعه برای کار شما گرون در میاد و صرف نمیده . شما میتونی تریاک را هم بهینه کنی و ازش استفاده کنی . شما شروع کن بنده و دوستان هم کمک میکنیم تا به یک شماتیک درست و بی نقص برسیم .