PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تفاوت میکروی avr و pic و مزیت هر یک.

bidgol
22-06-2009, 21:03
سلام خدمت دوستان.

تفاوت ميکروهاي avr و pic در چيست؟ آيا ميکروي PIC نسبت به avr اصلا مزيتي دارد يا خير.
يک سوال دیگر، بعضي از سري هاي pic داراي دو خروجي pwm ( به صورت سخت افزاری) ، مي باشد آيا ميکروي avrسراغ داريد که دو تا يا بيشتر pwm داشته باشد.
ضمنا کامپايلر c , آموزش زبان c براي pic چيست؟

ممنون.

kavir
23-06-2009, 10:24
سلام
بحث AVR,pic کدو بهتره همیشه بوده و هست و الان من می گم ARM
اول مشخص کنید شما برای چه کاری می خواهید هدف چیست؟
اگه به فکر این هستید که پروژه های ساده و نسبتا حرفه ای بسازید که در صنعت بکار نروند AVR
بهتره ولی

من خودم به شخصه با AVR می کنم البته قدیم با PIC شروع کردم ولی این چند وقته برای همیشه نه (به خاطر مسائل کاری) و لی خیلی کم از AVR استفاده می کنم چون کار بیشتر برای کارهای صنعتی هست و اصلا نمی شه روی AVR حساب کرد
در کل همونطوری که گفتم اگه می خواین یک کاری بدست مشتری بدید و حفظ آبرو کنه PIC و پروژه های ساده و تا نمیه حرفه ای که زیاد خطا مهم نیستند AVR
و هم اکنون
با همه گیر شدن ARM پیشنهاد من اینه چون یک چیز اساسی هست و قیمتش هم نسبت به کارائیش خیلی پایین
مثلا سری AT91sam7x256 که توی فروشگاه هم هست سری جدید هست با قابلیت بسیار بالا ولی مشکل ARM ها طراحی بردهای اونا هست که بسادگی نمی شه راه انداخت
در کل تصمیم با خودتون هست و نسبت پروژه ای که در دست دارید
حالا کامپایلرها
برای AVR من همیشه گفتم بازم می گم WinAvr و آموزشش هم اینجا هست winavr.kavirelectronic.ir
برای PIC فقط CCS که پرتابلش هم هست kavirelectronic.ir/download
و بهترین منبع اموزشی PIC هم همون کلاسهای اموزشی میکرو چیپ هست با اسم مجموعه کنفرانس های میکرو چیپ که کاملش در فروشگاه هست
آخرش اینم اضافه کنم قابلیت ها پرسیده بودید:
اول بگم PIC قابلیت های بالا داره ولی با قیمت بالاتر نمی شه گفت AVR بالاتره
من با یک بررسی که کردم PIC16f628A رو می شه جایگزین PIC18f84 کرد و حدود 1700 هست و برای پروژه های تولید بسیار مناسب یا PIC12c508 که حدودا 700/800 هست
البته باید همون CCS کار کنید و کد بهینه تولید کنید
و یا PIC18F452 و یا PIC16f877 اینا بیشتر استفاده می شن
اگه توضیح بیشتر خواستید روی یکی زوم کنید و هدف ها رو بگید تا بحث رو باز تر کنیم

bidgol
24-06-2009, 17:12
آقای کویر از پاسخ گویی شما ممنونم.
من میکرو رو برای کار صنعتی می خوام.
ضمنا میخوام بدونم آموزش برنامه نویسی به زبان اسمبلی و سی برای pic سراغ دارید.؟
البته آموزش اسمبلی سری pic16f84 را دارم، منتهی به یه برنامه برخوردم که توی اون از دستوراتی مثل bz و bra استفاده می کنه، لطف کنید یه توضیح مختصر در مورد این دستورات بدید. ضمنا یه مرجع کامل برای دستورات اسمبلی pic لازم دارم، شما سراغ دارید؟

سوال دیگه که خدمت شما دارم اینه که تو یه برنامه اسمبلی به کد زیر برخورد کرده ام
cblock 0x0C
outPortBuffer
valueA
valueB
valueC
timeA
timeB
timeC
stateVar
endc

این قطعه کد به چه معنی هستش؟

آقای کویر با عرض پوزش ، این کامپایلر ccs کامپایلر سی هستش یا اسمبلی یا بیسیک؟

ممنون.

kavir
24-06-2009, 19:32
سلام
خوبه تصمیم عاقلا نه ای بود که PIC رو انتخاب کردید
به نظر من اگه پیش زمینه C دارید مستقیم با C شروع کنید و بی خیال ASM بشید
تقریبا می شه گفت کاملترین راهنمایی که برای میکرو PIC می شه پیدا کرد بالا هم گفتم یکی خود نرم افزار CCS که به زبان C هست و یکی هم کنفرانس های میکرو چیپ
راهنمای CCS با وجود اینکه زبان اصلی هست ولی با مثال هایی که داره خیلی راحت می تونید با این نرم افزار کنید
برای اسمبلی و اون چیزایی که در خواست دادین ، من ندارم
به اینجا سری بزنید
You can see links before reply

bidgol
24-06-2009, 21:25
آقای کویر از زحمات شما بسیار ممنونم

Hesam1984
25-06-2009, 17:53
آقای مدیر

شما تجربه خاصی در مورد PIC و AVR در محیط صنعتی داشته اید ؟ و آیا تجربیاتی متفاوت با این دو محصول به دست آوردید؟

شاید این که اکثر دستگاههای خارجی روشون PIC هستش همین باشه. البته خوب PIC قدمتش بیشتره و شاید دلیلش این باشه.

به هر حال ما منتظریم توضیحات بیشتر و ریز تر رو ببینیم.

kavir
25-06-2009, 19:40
آقای مدیر

شما تجربه خاصی در مورد PIC و AVR در محیط صنعتی داشته اید ؟ و آیا تجربیاتی متفاوت با این دو محصول به دست آوردید؟

شاید این که اکثر دستگاههای خارجی روشون PIC هستش همین باشه. البته خوب PIC قدمتش بیشتره و شاید دلیلش این باشه.

به هر حال ما منتظریم توضیحات بیشتر و ریز تر رو ببینیم.
سلام
بله ،
در کارهایی که جدی باشند و به صورت صنعتی و کنترلرهای صنعتی به شمار بیان AVR توصیه نمی شه ، در دو تا از کارها این اواخر از AVR استفاده شد( یکی کنترل بالمیل های یک کارخانه و یکی هم زمان بندی یک دستگاه بسته بندی بود ) که با وجود اینکه همه پیش بینی برای نویز شده بود به هیچ عنوان نتیجه مطلوب نداشت حتی از منبع تغذیه های صنعتی موجود در بازار استفاده شد و بقیه کارایی که برای جلوگیری از نویز می کنند که خودتون بهتر می دونید
در کل بالا هم گفتم AVR بیشتر به درد کارهای تولیدی و یا آزمایشگاهی می خوره که نویز چندان مهم نباشه.اینم بنا به درخواست سفارش دهنده بود و از اون موقع AVR رو برای کار صنعتی کنار گذاشتیم

شما فرض کنید یک دستگاه صنعتی که کارائیش خیلی مهمه و کوچکترین خطا چند میلیون ضرر می رسونه قیمت حالا فوقش 4/5 تومن یک میکرو بیشتر باشه که مهم نیست. مثلا بهترین گزینه ها که بالا هم اشاره کردم PIC16f877 و PIC18f452 هست و برای کارای تولیدی PIC16f628 که خیلی عالیه و با بررسی قبلی که داشتم اونو می شه جایگزین بسیار عالی برای PIC16f84 دو نست و خیلی ارزون تره
در کل پیشنهاد من برای دوستانی که تازه می خوان شروع کنند و یا دارند با AVR کار می کنند و بین دو راهی موندند PIC یا ARM هست .تمامی میکرو PIC ها قابل اعتماد هستند و اینم یاد آور بشم میکرویی که در ایران بدست ما می رسه همینه .ما سعی کردیم از شرکت های معتبر
میکروها تهیه بشه و اصلی باشند البته منظور از اصلی بودن تایوان هست یا غیر چینی
در مورد مارک سفید بودن میکروها بسیاری که تماس داشتند همینجا بگم که توی بازار ایران دیگه چیزی به نام مارک سفید نیست و همه مارک لیزری هست و مهم سازنده اون میکرو هست که چینی نباشه
این مژده هم بدم اولین اموزش های جدید که شروع می شه برنامه نویسی میکرو ARM یا PIC به زبان C هست و یکی از دلایلی که اموزش Winavr متوقف شد همینی هست که گفتم
ARM هم خیلی عالیه ولی تا حالا تو صنعت تست نکردم .البته سری اتمل رو آوردیم و بعد از راه اندازی نمایندگی شروع به کار می کنیم
اینم بگم که نسل بعد ARM هست و جایگزین همه این میکرو ها خواهد شد سری Xmega هم جدیدا اومده و 2 تا برای تست گرفتیم ولی هسته اصلی اون همون AVR فقط یکم سرعت بالا رفته و با سابقه ای که از AVR دارم فکر نکنم جوابگوی صنعت باشه
به هر حال این تجربه ای که تو این چند سال بدست آوردم و به نتیجه ای که رسیدم گفتم
موفق باشید

Hesam1984
26-06-2009, 13:21
با درود مجدد

ممنون از توضیحاتتون

آیا شما همون مدارات رو که با AVR پایداری نداشتند، با PIC و روی همون برد و با همان شرایط بستید بدون مشکل جواب داد ؟

راستش من خود برد مدار چاپی رو خیلی مهم می دونم. ولی اگه PIC بازم روی همون برد خوب جواب داره و AVR ناپایدار بوده، این می تونه دلیل خوبی باشه که PIC انتخاب بشه. چون شرایط یکسان بوده.

kavir
26-06-2009, 20:27
حرف شما منطقی هست
خیر همون مداربا PIC بسته نشد
در کل مداراتی که با PIC بسته شده اند پایداری خیلی زیادی نسبت به AVR دارند
به ریسکش نمی ارزه که با AVR ببندید
فقط یکی ساعت با AVR برای خودم درست کردم و چندین ساله به خوبی کار میکنه و می تونم بگم پایداری خوبی داره :mrgreen: ولی کارای صنعتی به هیچ عنوان توصیه نمی کنم

bidgol
28-06-2009, 11:19
سلام
در رابطه با همین پروژه نیاز به یک درایور IGBT و سوئیچ IGBT دارم.

آیا این دو قطعهداخل بازار موجود هستش؟
ضمنا برای کار با pic بیشتر از کدام سری میکروهای pic استفاده می شود؟

bidgol
28-06-2009, 12:18
درایور igbt

IR21362

mohamad_musav
01-09-2012, 23:01
سلام مهندس
میشه لطف کنی و لینک دانلود کامپایلر pic رو بزارید؟ ممنون

mj3747
02-09-2012, 01:32
سلام مهندس
میشه لطف کنی و لینک دانلود کامپایلر pic رو بزارید؟ ممنون
اینجا پیدا میکنی.

کامپایلر صفحه 2 تکنو الکترو - سایت تخصصی برق و الکترونیک (You can see links before reply)

mohamad_musav
02-09-2012, 11:14
اینجا پیدا میکنی.

کامپایلر � صفحه 2 � تکنو الکترو - سایت تخصصی برق و الکترونیک (You can see links before reply)
سلام دوست عزیز
این کامپایلر کرک داره؟ منظورم اینه فقط برای آموزش نیست؟ توی نظر دهیاش که یچه هایی که دانلود کردند میگن فقط آموزشیه!!!!!!