PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نحوه تثبیت ولتاژ خروجی ترانس...؟

r0b0
30-10-2013, 10:58
سلام
خروجی ولتاژ ترانس در مدارم بصورت مربعی نوسان میکنه و ثابت نیست
و وقتی که به ترانس یه باری وصل میشه، بر اساس جریان مصرفی بار، ولتاژ خروجی کاهش پیدا میکنه، به قدری که دیگه نمیتونه بار رو فعال نگه داره!
از ترانس های با جریان بالا هم استفاده کردم ولی جواب نداد
برای رفع این مشکل پیشنهادی دارید؟
برای تثبیت ولتاژ خروجی،از چه مداراتی میشه کمک گرفت؟

سپاس

Ma3ood
30-10-2013, 11:12
در ابتدا حداکثر جریانی که لازم دارید را محاسبه کنید و برای تهیه ترانس دو برابر جریانی که احتیاج دارید را تهیه کنید (صرفا به دلیل ایرانی بودن ترانسهای موجود در بازار) و مثلا اگر ولتاژ 5 ولت احتیاج دارید حداقل برای انتخاب ترانس از 9 و یا 12 ولت استفاده کنید و برای تهیه یه ولتاژ تثبیت شده کافیه بعد از پل دیود خازنی حداقل با مقدار 2200 میکرو و بعد از رگولاتور هم خازنی با مقدار 1000 میکروفاراد استفاده کنید ولتاژ کاملا تثبیت شده می باشد .(انتخاب خازنها کاملا به بار و میزان جریان کشی بستگی دارد )

r0b0
30-10-2013, 13:44
در ابتدا حداکثر جریانی که لازم دارید را محاسبه کنید و برای تهیه ترانس دو برابر جریانی که احتیاج دارید را تهیه کنید (صرفا به دلیل ایرانی بودن ترانسهای موجود در بازار) و مثلا اگر ولتاژ 5 ولت احتیاج دارید حداقل برای انتخاب ترانس از 9 و یا 12 ولت استفاده کنید و برای تهیه یه ولتاژ تثبیت شده کافیه بعد از پل دیود خازنی حداقل با مقدار 2200 میکرو و بعد از رگولاتور هم خازنی با مقدار 1000 میکروفاراد استفاده کنید ولتاژ کاملا تثبیت شده می باشد .(انتخاب خازنها کاملا به بار و میزان جریان کشی بستگی دارد )

سپاس جناب مسعود خان
در مورد تثبیت ولتاژ، منظورم خروجی ولتاژ اینورتر بود
(خروجی 220 ولت)
بصورت مربعی نوسان میکنه و کاملا وابسته به بار هست
یعنی بسته به بار ، ولتاژ کاهش پیدا میکنه

میخوام هم مشکل ریپل مربعی رو رفع کنم و هم خروجی رو تثبیت کنم تا بسته به بار مصرفی تغییر نکنه

سپاس

Ma3ood
30-10-2013, 23:20
جناب عزیزی جایی اشاره نشد به اینورتر
خوب یکی از دلایلش ورودی ضعیف میتونه باشه شما بهتره مواقعی که ولتاژ خروجی تغییر میکنه ورودی را بررسی کنید ببنید تغییری در اون ایجاد میشه یا نه
دلیل دوم میتونه ترانس نامرغوب باشه
دلیل سوم در خروجی اینورتر هر مصرف کننده ای نمیشه قرار داد مثلا سلفی باشه با سیم پیچ خود ترانس موازی میشه و معادلات را به هم میریزه

r0b0
31-10-2013, 10:27
جناب عزیزی جایی اشاره نشد به اینورتر
خوب یکی از دلایلش ورودی ضعیف میتونه باشه شما بهتره مواقعی که ولتاژ خروجی تغییر میکنه ورودی را بررسی کنید ببنید تغییری در اون ایجاد میشه یا نه

بله ورودی به شدت کاهش پیدا میکنه
ورودی ترانس بدون بار 9 ولت هست و بعد اتصال بار به 3 ولت تغییر میکنه!

دلیل دوم میتونه ترانس نامرغوب باشه

با ترانس های مختلف تست کردم ولی رو همشون مشکل یکسان دارن

دلیل سوم در خروجی اینورتر هر مصرف کننده ای نمیشه قرار داد مثلا سلفی باشه با سیم پیچ خود ترانس موازی میشه و معادلات را به هم میریزه

بله متاسفانه بار خاصیت سلفی داره!
برای حذف اندوکتانس پیشنهادی دارید؟
باید خازن با دوسر اینورتر موازی کنم؟ ضرفیت خازن رو چطور تعیین کنم؟

سپاس

Ma3ood
31-10-2013, 11:05
در ابتدا ورودیتون چی هست ؟ اگه باتری هست مثلا برای تست دو تا از باتری ها را موازی کنید برای جریان دهی بیشتر و دوباره تست کنید .
شما باید خاصیت سلفی بارتون را تا جای ممکن خنثی کنید و برای این کار احتیاج به اندازه گیری کسینوس فی و یا محاسبه اون دارید . که مثلا روی .8 تا 1 قرار بدهید . قبل از محاسبه شما یک خازن سرامیکی 0.47 میکروفاراد 400 ولت با خروجی ترانس و مصرف کننده موازی کنید نتیجه را بررسی کنید .

r0b0
31-10-2013, 14:42
بسیار سپاس مسعود خان
خازن خروجی موازی کردم، ریپل هاش حذف شد
الان با اتصال بار هم خروجی ثابت میمونه

فقط مشکل اینه که توان خروجی خیلی پایینه و نمیتونه بار رو فعال نگه داره!
که مجبورم ولتاژ ورودی رو زیادی بالا ببرم که به مدار آسیب میزنه
برای افزایش توان پیشنهادی دارید؟
ضمنا اگه نیاز به نقشه اینورتر بود پیوست کردم

You can see links before reply

Ma3ood
31-10-2013, 14:54
اینورتر شما چند وات هست ؟
مشخصات باتری خود را هم بفرمایید ؟

r0b0
31-10-2013, 17:33
اینورتر شما چند وات هست ؟
مشخصات باتری خود را هم بفرمایید ؟

اینورتر 90 وات هست
ولی فکر نمیکنم 90 وات رو بده
لامپ 25 وات رو نتونست روشن کنه!

مدار رو با منبع 12 ولت 5 آمپر تغذیه میکنم

Ma3ood
31-10-2013, 20:08
خوب دوست عزیز اول اینکه هیچ موقع نمی تونید 90 وات را دریافت کنید چرا ؟ 12*5=60 وات که از این مقدار تقریبا چند واتش هم هدر میره میشه خروجی حتما کمتر از 60 وات خواهید داشت !
برای کارکرد صحیح و برای داشتن خروجی 90 وات احتیاج به باتری با ولتاژ 12 ولت 8 امپری دارید تا مدارتون به طور صحیح کار بکنه

r0b0
31-10-2013, 22:14
خوب دوست عزیز اول اینکه هیچ موقع نمی تونید 90 وات را دریافت کنید چرا ؟ 12*5=60 وات که از این مقدار تقریبا چند واتش هم هدر میره میشه خروجی حتما کمتر از 60 وات خواهید داشت !
برای کارکرد صحیح و برای داشتن خروجی 90 وات احتیاج به باتری با ولتاژ 12 ولت 8 امپری دارید تا مدارتون به طور صحیح کار بکنه

مهندس گفته شما درسته
ولی 12 ولت 5 آمپر ثابت نیست
طی مدار تقویت میشه

Ma3ood
01-11-2013, 00:31
شما حداکثر توانی که به ورودی اعمال میکنید 60 وات هست شمااگه نقشه های اینورتر های نت را هم بررسی کنید به ازای توان خروجی مثلا 500 وات ورودی 12 ولت 50 امپر متصل کرده است بدین معنی هرچی ورودی بدهی همونو با کمی اتلاف میتونی در خروجی بگیرید . که مثلا میشه 220 ولت 2.27 امپر

r0b0
01-11-2013, 01:18
سپاس
منظورتون از 12 ولت با جریاندهی فرضا 50آمپر، تغذیه مستقیم ورودی است بدون تقویت؟
همچین تغذیه ای رو چطوری میشه تعمین کرد؟
در اینورتر این تغذیه چطوری تعمین میشه؟

Ma3ood
01-11-2013, 15:21
اساس کار اینورتور تبدیل dc به ac هست که همه ازش اطلاع دارند ولی نکته مهم تغذیه خوب و کافی ورودی است شما توان dc را با مداری به ac تبدیل میکنید و تقویتی روی اون ندارید در مرحله اول یک مدار بی استابل بسته میشود که dc به نوسان بیفته و سپس این موج نوسانی تقویت میشه به وسیله ترانزیستورهای قدرت تا کجا ؟؟
خوب تا حداکثر توان ورودی ! پس توانی اضاف نمیشه بلکه طی چند مرحله سیگنال تقویت میشه فقط تبدیل سیگنال انجام میشه نکته بعدی ما اتلاف هم داریم پس اونو هم باید در نظر بگیریم .
مثلا باتری موجود روی ماشین ها میتوانند تا 100 امپر و بیشتر هم تامین کنند مثلا مشخصات نوشته 12 ولت 100 امپر ساعت به شخصه بیشترین استفاده از اینورتر ها را در ماشینهایی مانند اتوبوس ، کامیون و ... دیدم که به دلیل باتری خوب مشکلی در تامین باتری خود ندارند .
شما کاربردتون برای کجاست ؟
و ایا با جریان دهی بیشتر مدارتون را تست کردید؟