PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل ولتاژ پایین خروجی‌های میکروهای 8051

elektor
11-10-2013, 18:52
سلام دوستان
من تا به حال فقط AVR کار می‌کردم!
چندتا میکروی 8051 از 5-6 سال پیش داشتم که همینطور داشت خاک می‌خورد!
حالا یه چند روزیه که اوردمشون تو کار و با یه چالش جدی تو این میکروها مواجه شدم!
میکروهایی که من دارم اینها هستن:
AT89C51
AT98C2051
AT89S51
AT89S52
مشکلی که با همشون داشتم اینه که من یه برنامه‌ی فلاشر ساده روشن و خاموش LED برای یه پین نوشتم و روی همه میکروها پروگرام کردم؛ چیزی که تو همه میکروها مشترک بود این بود که LED نورش خیلی کم بود حتی بدون مقاومت هم که مستقیم به پورت میکرو می‌زدم هم همینطور بود و نور ضعیفی داشت.
AVR ها اینطوری نبودن و حتی برای اینکه LED آسیب نبینه باید مقاومت میذاشتیم! ولی نمی‌دونم چرا 8051 اینطوریه!؟8O
نکته جالب توجه اینجاست که تا هنگامی که LED رو هنوز به اون پین وصل نکردم وقتی با مولتی‌متر ولتاژ خروجی اون پین رو میگیرم در حالت روشن درست 5 ولت ولتاژ رو روی پین نشون میده ولی تا LED رو به پین میکرو وصل می‌کنم ولتاژ به 1.8 ولت تنزل پیدا می‌کنه!
حالا سؤالم از دوستانی که کار کردن اینه که:
شما هم به همچین مشکلی برخورد کردید؟
مشکل کجاست آیا 8051ها اینطورین یا تو مدار من یه اشکالی هست؟
ممنون
شماتیک مداری که به عنوان مثال بستم:
You can see links before reply

sajjad_AD
11-10-2013, 20:43
سلام میکرو کنترولر های 8051 Open Collector هستن این لینک رو ببینید (You can see links before reply)

برای روشن کردن LED با استفاده از پین های Open Collector باید مدار رو به این صورت ببندید:

elektor
11-10-2013, 21:39
سلام میکرو کنترولر های 8051 Open Collector هستن این لینک رو ببینید (You can see links before reply)

برای روشن کردن LED با استفاده از پین های Open Collector باید مدار رو به این صورت ببندید:

ممنون سجاد جان که وقت گذاشتی و پاسخ دادی:wink:
حق با تو بــــود! مشکل حل شد.
باید به صورت سینک می‌بستم.