PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یک سوال درباره ی موتور 3 فاز

sadeghbakhshi
16-09-2013, 04:51
سلام دوستان :hi:
یک سوال دارم شاید کمی خنده دار و پیش پا افتاده باشه
ولی از صبح تا بحال فکرم رو مشغول کرده:x
می خواهم بدونم
اگر یک موتور 3 فاز رو به برق 3 فاز به صورت مستقیم و بدون هیچ گونه مدار واسطی
وصل کنیم این موتور روشن میشه؟
اختلاف فاز هم با همون موتور یکی هست
یعنی می خواهم بدونم درایور موتور 3 فاز فقط برای کنترل دور موتور هست یا برای راه اندازی
موتور یک چیز لزومی هست؟

Ma3ood
16-09-2013, 11:06
بله دوست عزیز درایور موتور ها برای کنترل دور و قدرت موتور هست و شما اگر مستقیم به برق بزنید با حداکثر سرعت کار خواهد کرد
معمولا برای راه اندازی موتور ( صرفا منظور خاموش و روشن کردن - ستاره مثلت - چپ گرد و راست گرد ) از ادوات قدرتی مانند کنتاکتور - فیوز سه فازه - کنترل فاز - کنترل بار - فیوز بی متال استفاده می شود که حداقل قطعات برای راه اندازی یه موتور سه فازه جهت کاربرد عمومی می باشد .

amin1139
16-09-2013, 18:49
گشتاور راه اندازیو افزایش میده به طوری که نسبت به حالت مستقیم تو راه اندازی قدرت بیشتری داره

sadeghbakhshi
16-09-2013, 20:43
گشتاور راه اندازیو افزایش میده به طوری که نسبت به حالت مستقیم تو راه اندازی قدرت بیشتری داره
یعنی میشه گفت شما با درایور میتونید بدون افزایش ولتاژ گشتاور موتور رو بالا ببریم
یه جورایی مثل سروو موتور که یک گرم یا 10 گرم بهش بار میدیم ولی با یک سرعت توی موقعیت دلخواه قرار میگیره
و همون طور که آقا مسعود فرمودند سرعت موتور هم کنترل میکنه

Ma3ood
17-09-2013, 17:24
دوست عزیز یه موتور حداکثر توانی داره ، خوب شما نمی تونی از توان اسمی خودش بیشتر ازش توان بکشی درایو ها موتور را کنترل میکنند مانند یه l298 برای یه موتور DC

amin1139
17-09-2013, 19:56
نه اگه شما کتاب ماشین رو مطالعه بفرمایید مشاهده خواهید کرد که عیب موتور آسنکرون اینه که گشتاور راه اندازیش پایین هست اونم به علت اینه که در موقع راه اندازی فرکانس کاری و ولتاژ مناسبی برای موتور نیست

amin1139
17-09-2013, 19:58
البته علت دقیقش تاثیر این ولتاژ و فرکانس با مقاومت روتور هست که یک روش هم استفاده از موتور روتور سیم پیچی شده هست

Ma3ood
17-09-2013, 20:18
خوب درسته قبول دارم ولی من یه مثال زدم مثلا یکی از نکات دیگه میتونه راه اندازی نرم باشه ولی با قدرت مناسب که خیلی در عمر موتور تاثیر داره