PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنسور ضربه ماشین و میکرو

behnam6500
25-08-2013, 09:57
سلام

سنسور ضربه ماشین (برای دزدگیر) سه پین داره. یکی +12 ولت یکی هم گراند و یکی دیگه خروجی سنسوره

خروجی سنسور تو حالت عادی 12 ولت داخلشه که با ضربه ای که به سنسور میخوره خروجی صفر میشه.

روی سنسور هم چراغی هست که موقع ضربه روشن میشه.

میکرو avr با 5 ولت کار میکنه. برای اینکه تشخیص بدم که 12 ولتم صفر شده (یعنی سنسور ضربه خورده) با تقسیم مقاومتی ولتاژ رو کردم 5 ولت. منتها دیدم که تقسیم مقاومتی روی سنسور تاثیر گذاشته و خروجی سنسور رو به جای 12 ولت کرده 5 ولت!!!

تقسیم مقاومیت رو با دیود زنر عوض کردم ولی دیدم که چراغ روی سنسور همینطوری روشن مونده و موقع ضربه یه کم پر نور تر میشه که این هم باز به دردم نمیخوره! نمیدونم رو چه حسابی چراغ روی سنسور روشن میمونه!!! هر چی باشه به دیود زنر ربط داره! البته این روشن بودنش روی تقسیم مقاومتی هم اعمال میشد

حالا من چطوری میتونم این 12 ولت رو با میکرو چک کنم که این مشکلات رو نداشته باشم؟

ممنون میشم اگه شماتیکی در این زمینه ارائه بدید

ممنونم

Ma3ood
25-08-2013, 11:09
سلام بهنام جان
از اپتوکوپلر میتونی استفاده کنی و یا از مدار شکل زیر
موفق باشی

zoz_zozm
25-08-2013, 11:41
خوب مگه تقسیم مقاومتی نزاشتین که 5 ولت بشه؟ خوب این که درسته ایراد کجاست؟
من اون شوک سنسور ها رو با 5ولت راه انداختم و جواب هم گرفتم. خروجیش فک کنم چیزی حدود 4.3 ولت باشه. شما هم تست کنی بد نیست.

esisafa
25-08-2013, 12:50
احتمالا بخاطر محدودیت جریان خروجی سنسور با تقسیم مقاومتی افت ولتاژ پیدا میکنه. مقاومت های تقسیم ولتاژ رو 10 برابر کنید ببینید چی میشه

behnam6500
27-08-2013, 10:38
خوب مگه تقسیم مقاومتی نزاشتین که 5 ولت بشه؟ خوب این که درسته ایراد کجاست؟
من اون شوک سنسور ها رو با 5ولت راه انداختم و جواب هم گرفتم. خروجیش فک کنم چیزی حدود 4.3 ولت باشه. شما هم تست کنی بد نیست.

ایراد تقسیم مقاومتی این بود که خروجی سنسور رو میکرد 5 ولت (قبل از تقسیم مقاومتی) و بعد از تقسیم مقاومتی یعنی به سمت میکرو میشد حدود 1.2 ولت!!!!

سنسور با 5 ولت کار میکنه؟ اخه من از روی یه دزدگیر دیدم که ورودیش 12 داده!

اگه با 5 ولت سنسور راه بیفته که دیگه نیاز به تقسیم مقاومتی و چیزی نیست.. درسته؟ چون خروجی سنسور هم همونقدر میشه..

hossein1387
27-08-2013, 10:59
سلام آقا بهنام

خوب نمیشه از این mini رله ها استفاده کنی؟ من خودم یک پروژه با SIM908 انجام میدادم که کل مدار با استارت ماشین روشن و خاموش میشد و من از یک رله 12 ولت مینی برای وقفه دادن به میکرو استفاده کردم. از اپنوکوپلر هم دقیقا به همین صورت میشه استفاده کرد

behnam6500
27-08-2013, 11:05
سلام حسین عزیزم متاسفانه نمیشه از رله استفاده کرد...

اگه سنسور با 5 ولت راه بیفته و خروجی 5 هم بده طبیعتن باشد انجام بشه بدون قطعه اضافی سر راهش!

Ma3ood
27-08-2013, 12:44
خوب شما اول یه بررسی بکن مقدار ولتاژ رو بگیر
12 بود که راهکار معرفی کردند دوستان 5 ولت هم بود که دیگه هیچ !
ولی اکثرا در ماشینها 12 استفاده میکنند دیگه تغییر ولتاژ نمیدن