PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : call progress

Navid_Micro
08-08-2013, 00:45
سلام دوستان
کسی می تواند در مورد call progress کمک کنه ؟؟؟
میخوام بدونم که خط آزاده یا اشغاله یا داره زنگ میخوره یا گوشی برداشته شده ....
لطفا کمک کنید خیلی ضروریه

skiboys
08-08-2013, 12:54
سلام
من تا این حد می دونم که فرکانس بوق آزاد ، اشغال و بوق انتظار باهم متفاوت هستندو معمولا در حدود 400 تا 425Hz می باشند:mrgreen:

mahdi74
08-08-2013, 13:09
سلام
اگر پروژه آمادهای میخوای که من ندارم ولی میتونم راهنماییت کنم.
در حالت عادی خط تلفن ولتاژ dc بالای 40 ولت داره ( 48 برای مراکز دیجیتال و 60 برای مراکز قدیمی )
در حالتی که گوشی برداشته شده باشه ولتاژ میشه dc زیر 20 ولت ( بسته به نوع و تعداد گوشیهای متصل به خط و امپدانس هر گوشی بین 6 تا 20 ولت میتونه باشه )
در حالتی که داره به خط زنگ میخوره ولتاژ AC بالای 30 ولت تا 110 ولت ( بسته به نوع مرکز تلفن و ....)
اگر هم نوع ring back tone رو میخوای تشخیص بدی همونطوریکه دوستمون گفت از روی فرکانس صدای بوق میشه این کار رو کرد .
امیدوارم برات مفید بوده باشه
اگر سوال دیگه ای داری واضح تر بپرس تا ببینم مشکلت چیه ؟

mahdi74
08-08-2013, 13:12
راستی این سطح ولتاژها رو هم میتونی با میکرو مشخص کنی و هم با op amp یک مدار خیلی ساده میخواد

Navid_Micro
08-08-2013, 13:46
ممنون از بابت راهنمایاتون
ولی من دنبال Call progress هستم
یعنی دستگاه به طور خودکار خط رو اشغال میکنه
بعد از تشخیص بوق آزاد ، شماره گیری میکنه
و بعد از برداشته شدن گوشی توسط شخص مقابل و قطع شدن باید به صورت خودکار خط رو قطع کنه
به این میگن Call progress
یعنی تشخیص بوق آزاد ، بوق اشغال و بوق زنگ خوردن و ...
دوستمون آقای Skiboys درست فرمودن ، ولی من برای اندازه گیری این فرکانس ها از همه راهی استفاده کردم
الگوریتم Goertzel ، اندازه گیری T on و T Off ، اندازه گیری فرکانس خط ولی هیچ کدوم درست جواب نمیده
یه نگاهی به فایل پیوست بندازید

mahdi74
08-08-2013, 14:19
خوب ببین برای بوق آزاد یک تک فرکانس نیست اغلب دو تا فرکانس میکس شده با هم هستند ( بین 400 تا 500 هرتز . دقیقش رو الان نمیدونم ) که بعضی مواقع فرکانسهاشون هم به هم نزدیکه . شاید به خاطر این نمیتونی با میکرو تشخیص بدی .
برای بوق اشغال هم تقریبا همینه که در فواصل حدود 2 ثانیه ای قطع و وصل میشه .
خوب یک نکته ای که از همه مهمتره اینه که تو شهرهای مختلف که مراکز تلفن با هم فرق میکنند این فرکانسها کمی عوض میشه هر چند که طبق استاندارد باید یکی باشند ولی ...
من پیشنهاد میکنم اگر با میکرو شناسایی دو تا فرکانس مخلوط شده برات سخته بیا با pll و مدارات آنالوگ این کار رو بکن .

Navid_Micro
08-08-2013, 19:01
من نمیخوام مدار و بزرگ کنم
می خوام اگر بشه از همون الگوریتم های موجود استفاده کنم