PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مدار ترموستات

nashakiba
05-10-2007, 14:28
سلام
دوستان من نیاز به مدار ترموستات همراه با lcd دارم.
نوع ای سی میکرو فرقی نداره . فقط اگر از سنسور lm35 استفاده بشه بهتره.
ممنون میشم اگه کمکم کنید

kavir
05-10-2007, 15:41
سلام

دوست عزيز لطفا در مورد مدار بيشتر بگين كه چه قابليت هايي داشته باشه

saeed_niknami
06-10-2007, 13:06
با سلام
فكر كنم سايتو بگردين يه نمونه ژيدا مي كنين

nashakiba
07-10-2007, 01:29
ممنون از توجهتون
در سایت سرچ کردم ولی ترموستات پیدا نکردم.
یه مدار ترموستات میخوام که دمای محیط را روی lcd نشان بده و دمای مورد نظر را از کاربر بگیره.
هر وقت دمای محیط به دمای مورد نظر کاربر رسید رله فعال بشه.
اگه ممکنه یه مدار کوچک و کم حجم معرفی کنید چون احتمالا باید در یک جای نسبتا کوچک کار بزارم.
ممنون میشم اگه کمکم کنید.
راستی نوع ای سی میکرو خیلی مهم نیست البته اگه atmega 8 باشه بهتره چون این ای سی را دارم. در مورد سنسور هم یه چیزی باشه که تو بازار پیدا بشه. من تو شهر خودم فقط lm35 پیدا کردم. شنیدم دقت زیادی نداره.
هر طور صلاح میدونید فقط خواهش میکنم یه مدار مناسب معرفی کنید .

kavir
07-10-2007, 01:51
سلام
تا 2 روز صبر كنيد يك برنامه اي كه خواستين مي نويسيم شايدم زودتر :wink:

nashakiba
07-10-2007, 23:54
خیلی ممنونم.
منتظر میمونم.
فقط خواهشا یه مدار کوچک و کم حجم معرفی کنید.

kavir
08-10-2007, 13:45
سلام
اينم مداري كه خواستين با برنامه اون كه با bascom-avr نوشتم ب35 LM
دماي 0تا 100 درجه سانتي گراد اندازه مي گيره و در دمايي كه تنظيم مي كنيد رله وصل مي شه
تنظيمات:
sw1 :ورود به حالت تنظيم دمايي كه مي خواين رله وصل بشه
sw2 :افزايش
sw3:كم
در حالت عادي هم براي اينكه ببيني در چه دمايي رله وصل مي شه sw2 رو مي زني
You can see links before reply

دانلود به همرا سورس و فايل پروتئوس (You can see links before reply)

nashakiba
09-10-2007, 02:07
دستت درد نکنه .
فقط شما خودت این مدار را ساختی؟
جواب داده؟

kavir
09-10-2007, 13:24
سلام
دوست عزيز به نيازي به عملي بستن همه مداري نيست بله كار ميكنه ودر ضمن من با LM35 كار كردم خيالت راحت باشه :wink:

nashakiba
09-10-2007, 13:46
ممنون از لطفت
دو تا سوال دارم:
مدار را دقيقا همانطوري كه در نقشه نشون دادي مونتاژ كنم؟
در ديتا شيت atmega 8 كه نگاه كردم پايه 7 به vcc و پايه 8 به GND بايد وصل بشه ولي در مداري كه طراحي كردي اين پايه ها به هيچ جا وصل نميشن.

سوال دوم اينكه اين lcd كه در مدار نشان دادي 16*2 است يا 16*1 ؟ اگه اشتباه نكنم پايه 3 lcd به يه پتانسيومتر 10 كيلو وصل ميشد. ولي در مدار شما اينطور نيست

البته ببخشيد كه جسارت كردم. من رشته ام اصلا الكترونيك نيست و اينارو هم به صورت تجربي ديدم.

kavir
09-10-2007, 14:03
سلام
خواهش مي كنم
بله پايه vcc وصل +5 ولت و gnd وصل زمين
بله پتانسيومتر مي خواد
و lcd2*16 هست
موفق باشين

nashakiba
10-10-2007, 15:26
شرمنده كه دوباره جسارت ميكنم.
من يكم گيج شدم. چون تجربه زيادي در مورد مدارات ميكرو ندارم.
لطف ميكنيد نحوه اتصال پايه هاي lcd را توضيح بديد؟ من مدار شما را با چند تا مدار ديگه مقايسه كردم ديدم در مدارات ديگه پايه سوم lcd به پتانسيومتر 10 كيلو وصل شده و پايه پنجم به بلا استفاده است و به زمين وصل نشده اما در مدار شما پايه 3 بلا استفاده است و پايه پنجم به زمين وصل شده.
لطفا راهنمايي كنيد
مرسي

Hesam_K
10-10-2007, 16:16
پایه 1 : زمین
پایه دو : VCC
پایه 3 : زمین. این پایه برای تنظیم نور LCD است. میتونی یه پتانسیومتر ما بین ولتاژهای صفر تا پنج ولت بزاری. من هم معمولاً این پایه رو زمین میکنم.
پایه 4 : RS
پایه 5 : RW. میتونی اینو به پورت میکروت هم بدی. برای نوشتن اطلاعات باید بهش صفر بدی (همونطور که تو شکل اومده) و اگه بخوای ازش اطلاعات بخونی (وقتی کیبورد بهش وصل شده باشه) باید بهش یک بدی.
پایه 6 : Enable

پایه های 7-14 : Data. هم میتونی از هر هفتاش استفاده کنی و هم مطابق شکل از 4 تاش.

پایه 15 : یه ترانزیستور مثلاً BC558B رو کلکتورش رو به پایه 15 وصل کن.به بیسش یه مقاومت 10K بده و سره دیگه مقاومت رو به میکروت بده. یه مقاومت 10K دیگه هم یه سرشو بین بیس و مقاومت اولی و سره دیگشم به VCC وصل کن. امیتر هم به VCC وصل میشه.
پایه 16 : زمین

این دو پایه آخر برای تنظیم نور Back light است. میتونی هم بهش دست نزنی و جفتشو Float بزاری.

kavir
10-10-2007, 20:43
شرمنده كه دوباره جسارت ميكنم.

اول از آقا ي hesam_k تشكر مي كنم كه جواب دادن
دوست عزيز سوالات شما باعث جسارت و دلخوري كسي در اين سايت نمي شه
ما در اينجا جمع شديم تا پايگاهي داشته باشيم كه دوستاني كه به مشكلي بر مي خورند و يا دوست دارن به ديگران كمك كنند بتونند فعاليت كنند
موفق باشين :wink:

nashakiba
10-10-2007, 21:32
ممنون از پاسختون
يه سوال ديگه دارم
چرا در طراحي مدار اين نكته ها را نشان نميدن؟
مثلا همان پايه 7 اي سي كه بايد به vcc وصل بشه و پايه 8 كه به زمين بايد وصل بشه. اگه من نميژرسيدم و مونتا‍ژ ميكردم جواب نميگرفتم.
در مورد lcd هم هنوز مشكل دارم. توضيحاتي كه شما دادي با اوني كه در مدار جناب kavir ميبينم فرق داره. اخرش من چطوري بايد مونتاژ كنم؟
دقيقا مثل مداري كه طراحي كردن يا طبق توضيحي كه شما دادي؟ مثلا اگر پايه 3 lcd را مطابق مدار بدون استفاده بزارم چه مشكلي ژيش مياد يا اگه پايه 5 را به زمين وصل كنم چه مشكلي داره؟
لطفا راهنمايي كنيد

Hesam_K
10-10-2007, 22:01
ناشکیبا جان یذره شکیبا باش :wink:
هیچ تفاوتی بین حرفهای من و مداری که کویر جان زحمتشو کشیده وجود نداره. ببین این از خصوصیات نرم افزاره که برای جلوگیری از شلوغی احتیاج نداره که همه چیز براش نوشته شه(مدار کامل کشیده شه) که خب این برای بعضیها هم ایجاد مشکل میکنه. اگه دقت کنی متوجه میشی که در شکل حتی برای آی سی هم VCC و GND گذاشته نشده ولی برای تحلیل یا شبیه سازی نرم افزار خودش این مسائل رو در نظر میگیره. البته من در زمینه طراحی PCB با این نرم افزار کار نمیکنم و اطلاعات لازم رو ندارم. احتمالاً کویر بهتر میتونه راحنماییت کنه.
در پستت گفتی پایه های 7 و 8 باید به VCC و GND وصل بشه!!! پایه های 7 تا 14 پایه های دیتاست و باید به میکروت وصل بشه. ولی بعضی از کامپایلرها هم هستند که اجازه میدن از 4 خط به جای 7 خط استفاده شه(برای کمک کردن به کم شن حجم مدار). در هر حال مدار کاملاً درسته ولی اگه بخوای مونتاژش کنی باید جزئیاتش رو هم درست کنی.

برای طراحی کامل یه LCD پیشنهاد میکنم یه سری به تاپیک You can see links before reply***** کتابهای الکترونیکی برای PIC ***** بزنی و یکی از کتابها رو بگیری و از روی اون مدارتو کامل کنی.
پیشنهاد میکنم کتاب PIC microcontrollers for biginners رو برا شرو بگیری. اگه هم خیلی کاری با الکترونیک نداری قسمتی از این کتاب رو که به کارت مربوط میشه بخون. اینجا رو نگاه کن : You can see links before reply

nashakiba
11-10-2007, 01:06
حق با شماست . اطلاعات من در اين مورد كمه
اما متاسفانه الان شديدا به اين مدار نياز دارم بايد هر چه زودتر منتاژ كنم.
لطفا نكاتي كه به صورت ژنهاني در مدار وجود داره را گوشزد كنيد. البته ببخشيد پررويي ميكنم اگه ممكنه نقشه pcb مدار را بزاريد تا تلاشم بي نتيجه نمونه
please help

nashakiba
11-10-2007, 14:25
سلام
مدار را مونتاژ كردم.
متاسفانه اصلا lcd روشن نميشه. هيچ عكس العملي نشون نميده.
اينطور كه شما گفتيد مدار مشكل نداره پس حتما يه جاي كار من ايراد داره. لطفا نقشه pcb مدار را بزاريد . من واقعا كم اوردم.
please help

kavir
11-10-2007, 15:18
دوست عزيز چه زود نا اميد ميشي
مدار پروتئوس كه شبيه سازي شده رو براتون فرستادم و از اون لحظ مشكلي نيست در مورد pcb اگه دوستان دستشون توي كار كمك كنن تا فردا بگن لطفا

Hesam_K
11-10-2007, 15:19
مدار با جزئیاتش رو که در پست قبلی برات گذاشتم. این آدرسو ببین : You can see links before reply
عین همین مدار رو درست کن کد برنامش هم هست میتونی ازش استفاده کنی.
اگر هم حتماً میخوای با AVR باشه میتونی از اون نقشه ایده بگیری مداری هم که کویر زحمت تهیشو کشیده هیچ مشکلی نداره.

nashakiba
12-10-2007, 00:55
اگه محبت كنيد نقشه pcb مدار را بزاريد فكر كنم مشكلم حل بشه.
حقيقتش را بخواهيد من دانشجوي عمران هستم و اين مدار را براي يه قسمتي از طرحي كه دارم روي اون كار ميكنم نياز دارم. اما الان طوري شده كه اين مدار بيشتر از خود طرحم منو درگير كرده.
فكر كنم اگه نقشه pcb كامل مدار را بزاريد از ژسش بر بيام چون تهيه مدار چاژي و سوراخكاري و... را بلدم اما از جزييات ميكرو كه دوستان به عنوان ژيش فرض ميشناسند اطلاعي ندارم و متاسفانه انقدر هم فرصت ندارم كه خودم مطالعه كنم و ياد بگيرم .

nashakiba
13-10-2007, 14:15
هل من ناصر ينصرني!!!

Hesam_K
13-10-2007, 20:20
بابا اشکمو دراوردی. :roll: حالا شدم ناصر تو! :lol:

کشیدم برات فقط چون پروتلم ظاهراً خوب کرک نشده نتونستم نسخه PDF رو برات بزارم. عکسشو برات میزارم تا دانلودش کنی.

دریافت نقشه مدار ترموستات (You can see links before reply)

اگه کیفیتش خرابه بگو تا یه فکر دیگه بکنم.
برای برنامه نرم افزارش میتونی از همون برنامه ای که کویر عزیز زحمتش رو کشیده استفاده کنی. نقشه رو هم با توجه به همون نقشه کویر کشیدم. ولی با جزئیاتش (فقط اگه ملیونر شدی ما رو فراموش نکنی!!!).

سه نکته مهم :
اول تو نقشه برای درایو رله دو مدار گذاشتم یکیشو انتخاب کن (یا ترانزیستور رو یا اپتوکوپلر رو). اپتوکوپلر برای مدارات با ولتاژ بالا بهتره. اینطوری خیالت راحته مدارت منفجر نمیشه! ولی ترانزیستوره هم بدک نیست. از اون میتونی استفاده کنی.

نکته دوم اینکه ببین رلت با 12 ولت کار میکنه یا با 5 ولت. اگه 12 ولته منبعش باید مطابق شکل باشه و از منبعی به غیر از منبع مدارت استفاده کن (یکی دیگه باید مثه اونچه که برای VCC تو نقشه میبینی طراحی کنی) ولی اگه رلت با 5 ولت کار میکنه به جای VDD از VCC استفاده کن.

نکته سوم خیلی مهم نیست ولی بهتره بین VCC و AVCC میکرو (پایه های 7 و 20) یه سلف 10uH بزاری.

kavir
13-10-2007, 22:55
آقا دستت درد نكنه ممنون
منم مونده بودم آخه پروتل نصب نداشتم
كي باشه اين cms سايت هم ورژن جديدش بياد و ما در جواب تشكر نديم :wink:
براي دوستمون هم بگم در قوانين سايت كه به زودي مي ذارم در خواست كامل پروژه كه كسي انجام بده ممنوع است و هدف اينه كه شما استارت رو بزنيد و فقط مشكلات رو مطرح سازيد كه بيشتر به نفع شخص شما مي شود ودر ياد گيري خودتون خيلي موثر هست
موفق باشين

TOM
14-10-2007, 05:22
حسام جان فايلي كه شما قرار داديد انگار شماتيكش هست نه؟

nashakiba
14-10-2007, 14:17
اقا دستت درد نكنه. خيلي با مرامي
كوير جان من عمراني همش با تير و ستون و ارماتور و فونداسيون سروكار دارم. خدايي كلي نكته توي اين مدار بود كه اصلا فكرشم نميكردم. خداييش اگه از همين الان هم شروع كنم باز هم 5-6 ماه طول ميكشه تا اين نكته ها رو ياد بگيرم.
لطفا توي قانون سايت يه ذره تخفيف بده واسه امثال من كه كارشون گيره.
اما چند تا سوال فني:
براي تغذيه مدار حتما بايد اون مداري كه شما قرارا داديد باشه؟ نميشه فقط از اي سي رگلاتور تنها استفاده كرد؟ مشكلي پيش مياره؟

سوال بعدي اينكه در مورد atmega8 در همه مداراتش بايد پايه هايي كه شما به vcc و gnd وصل كردي وصل بشه؟ چون در مدارات ديگه كه ديدم يكم فرق داره. مثلا من نميدونستم پايه 22 هم بايد به GND وصل بشه

سوال بعدي اينكه شاسي ريست چه بلايي سر مدار مياره؟

Hesam_K
14-10-2007, 18:55
خواهش میکنم دوستان این سایت هم برای این درست شده تا با کمک هم مشکلات یکدیگر رو حل کنیم. حالا من اینجا مشکل شما رو رفع میکنم یه جای دیگه شما به من کمک میکنید. در مورد قانونی هم که کویر عزیز گفتن من خیلی از ایشون ممنونم. انصافاً درست نیست که از همدیگه درخواست برنامه کامل رو داشته باشیم. چون تمام زحمت ها گردن یکنفر میافته بدون اینکه سودی از کاری که میکنه و زحمتی که میکشه، ببره.

Tom عزیز، بله فقط نقشه شماتیکش هست. همونطور که گفتم از تو خود پروتل نتونستم پرینتش کنم و پیغام خطا میداد. فکر میکنم مشکل از کرکش باشه.خود فایل رو هم نزاشتم چون ورژن های پایینتر نمیتونن این فایل رو باز کنن. بنابراین فکر کردن یه عکس از مدار بزارم تا همه بتونن استفاده کنن.

nashakiba ی عزیز، انشاءلله که این مدار دیگه مشکلت رو حل کنه. در مورد تغذیه مدار حتماً باید خازنها باشن، حداقل در طرف خروجی. این دو خازن برای حذف نویز از تغذیه میباشند. ولی مقاومت و LED نیاز نیست. این فقط برای اینه که بدونی برق تو مدارت داری یا نه. میتونی حذفش کنی. ولی حداقل یک خازن به پایه خروجی رگلاتور باید وصل کنی(100n).
خازنهای C1,C2,C3 وحی منزله که باشن اونم بیخه پایه هایی که بهشون وصله. این خازنها هم برای حذف نویز هستن و باعث میشن که یه ولتاژ صاف به پایه اعمال بشه. اصولاً میکروها به نویز حساسن و ممکنه باعث سوختن آی سی بشه.

دستت درد نکنه دیگه. اگه GND و VCC آی سی تو وصل نکنی پس چطور آی سی روشن شه؟ شاید یکی از مشکلات مدارت که گفتی کار نمیکنه همین باشه. بنابراین شک نکن که تمام پایه های تغذیه مدارت باید وصل باشن.

دکمه ریست بلایی سره مدار نمیاره فقط اگر بعد از n سال مدارت آی سیت هنگ کرد میتونی مجدد راه امدازیش کنی مثله دکمه ریست کامپیوترت. میتونی دکمه رو حذف کنی. ولی اشتباه نکن مقاومت باید باشه.

nashakiba
14-10-2007, 23:04
حسام جان خيلي دستت درد نكنه
خلاصه جواب گرفتم.
اين سومين مداري بود كه منتاژ ميكردم كه خلاصه جواب داد. خيلي از ميكرو خوشم اومده..
راستش را بخواي مدار تغذيه را اصلا نبستم فقط از اي سي رگلاتور استفاده كردم البته تازه الان پست شما را خوندم.
چند تا سوال دارم:
با هر بار تغيير دما كل نوشته هاي روي lcd براي يك لحظه كوتاه ميره و دوباره مياد. نميدونم چطوري بگم . مثل يه فلاشر خيلي سريع. ايا اين طبيعي است؟

براي وضوح بيشتر lcd چه ترفندهايي وجود داره؟ من lcd ابي رنگ گرفتم. ميخوام بدونم سبز بهتره يا ابي؟

سوال بعدي در مورد مدار رله است. چرا بايد اون ترانزيستور و... به رله وصل بشن؟ اگه از رله 5 ولتي استفاده كنم باز هم بايد اون مدار را براش ببندم؟
سوال اخر هم اينه كه من ميخوام نقشه pcb اين مدار را براي فيبر طراحي كنم. از چه نرم افزاري استفاده كنم؟

Hesam_K
15-10-2007, 08:48
خب خوشحالم که بالاخره جواب گرفتی و موفق شدی.
آره اون مشکلی نیست. علتش Refresh شدن LCD یته. هر بار کله اطلاعات رو LCD یت نوشته میشه و این تاخیر رو چشم میبینه. اگه بخوای کمتر بشه فقط باید خط دوم رو رفرش کنی تا سرعتت بیشتر شه و خیلی این حالت به چشم دیده نشه. البته خیلی مهم هم نیست ولی اگه بخوای درستش کنی زحمتت بیشتر میشه. چون باید برنامت رو عوض کنی.

راستش من از هیچکدومش استفاده نکردم و دوستانی که از اینها استفاده کردن بهتر میتونن جوابتو بدن. من معمولاً برای ارزون دراومدن از LCD های بدون Back light استفاده میکنم و خودم یه Light مناسب براشون درست میکنم.

همونطور که تو نقشه یه "OR" گذاشتم از یکی از دو مدار باید استفاده بشه نه از هر دو. بنابراین یا باید از مدار ترانزیستور (ترانزیستور و دو مقاومت) استفاده کنی یا از مدار اپتوکوپلر. بنابراین در مدارت یکی از این دو باید باشن نه هردو.
اگه رلت 5+ ولتیه احتیاجی به مدار VDD نداری و بجای VDD ، میتونی VCC بزاری. و دیگه به مدار مشابه احتیاج نداری.
برای نقشه باید از پروتل استفاده کنی. البته نرم افزارهای دیگه ای هم هستند که از این کارها میکنن. کارکردن با پروتل رو هم باید بلد باشی و به این سادگیها هم نیست. ولی میتونی مدار شماتیکت رو بدی تا PCB یش رو برات بزنن که هزینت هم بالا میره. تمام مغازه ها یا شرکت هایی که کار PCB میکنن، نقشه ها رو هم تبدیل به PCB میکنن. من بهت پیشنهاد میکنم یه الکترونیکی وارد پیدا کنی تا اون برات نقشه رو بکشه. ولی من بهت پیشنهاد میکنم قبل از اینکه PCB رو بزنی اول قطعاتت رو تهیه کن چون PCB برمبنای اندازه قطعات زده میشه.

nashakiba
17-10-2007, 01:06
حسام جان در مورد رله اگه از رله 5 ولتي استفاده كنم و هيچ كدام از مدارهاي پيشنهادي شما را نبندم چه مشكلي پيش مياد؟

دوستان در مورد كيفيت lcd پيشنهادي ندارين؟

kavir
17-10-2007, 12:27
براي رله بگم كه نه حتما بايد از ترانزيستور يا درايور ديگه باشه چون حداكثر 20mA مي تونيه از هر پايه ميكرو بكشي كه باعث سوختن مي شه
در مورد LCD هم پايه 3 رو با پتانسيو متر وصل كنيد من شخصا براي دونوعي كه توي بازار هست مستقيما مقاومت 1.5k وبراي نوع ديگش 150 اهم وصل مي كنم

nashakiba
21-10-2007, 10:40
دوباره سلام
كوير جان به مشكل برخوردم:
1- هر كاري ميكنم نميتونم دماي ترموستات را تغيير بدم. منظورم دماي ورودي است. دو تا منو بيشتر نداره اولي مينويسه relay on : 31 وقتي اين منو مياد هر شستي كه ميزنم فايده نداره و عددش تغيير نميكنه.
منوي بعدي هم مينويسه change tempreture: yes no وقتي واردش ميشه و يس ميزني اين عبارت مياد max:100 min: 0 و هر شستي كه ميزنم چيزي تغيير نميكنه.

2- مشكل دوم كه بهش برخوردم اينه كه خوروجي رله اين مدار بايد به به پمپ مثل پمپ در ماشين وصل بشه و يه شفتي را بالا و پايين كنه. اما مشكل اينه كه وقتي رله فعال ميشه تا وقتي كه دما در همان محدوده است اكتيو ميمونه در صورتي كه پمپ فقط 5 ثانيه نياز به ولتاژ داره تا كارش را انجام بده و بعد از اون اگه جريان بهش وصل باشه اسيب ميبينه. متاسفانه امكان وصل تايمر و... نيست. ميشه برنامه مدار را طوري تغيير داد كه رله فقط 5 ثانيه اكتيو بشه؟؟؟؟؟
ممنونم

saeed_niknami
21-10-2007, 15:55
با سلام
اگه وقت كردم من تايمرو به برنامه اضافه مي كنم

saeed_niknami
21-10-2007, 15:57
اقا مهدي من برنامه كامپيوتري ذماسنج رو تو چند تا كامپيوتر تجرا كردم اجرا نميشه
صحفه رو باز مي كنه بعد از 2 ثانيه مي بنده

ممنون مي شم راهنمايي كنيد

kavir
22-10-2007, 01:41
منظورتون شبيه ساز پروتئوس هست يا نه؟

Hesam_K
22-10-2007, 14:10
اگه منظور تو پروتئوسه من مشكلي ندارم و تا وقتي دكمه توقف رو نزنم كار ميكنه و مشكلي ناره

nashakiba
22-10-2007, 18:22
اقا دستتون درد نكنه.
من منتظرم.
راستي براي تنظيم درجه حرارت هنوز مشكل دارم. كوير جان نظر شما چيه؟ چرا نميشه دماي ورودي را تغيير داد؟ هر كاري ميكنم همون 30 درجه پيش فرض خودش را نشون ميده و هيچ جور هم تغيير نميكنه.

saeed_niknami
22-10-2007, 20:21
با سلام
نه با برنامه ويندوزش مشكل دارم به چه زباني نوشته شده سي ++ بيلدر يا دلفي
اگه مشه سورسشو برام بفرستسن

nashakiba
24-10-2007, 00:37
سلام
تازه فهميدم مشكلش چيه
منو هاش كار ميكنن اما مشكلش اينه كه هر 3 ثانيه دستورات را اجرا ميكنه يعني بايد هر شستي را 3 ثانيه نگه دارم تا دستورش را اجرا كنه.
بدبختي اينه كه براي تغيير دما يك دهم يك دهم تغيير ميده يعني اگه بخواي 2 درجه دما را تغيير بدي بايد 20 بار و هر بار 3 ثانيه شستي را فشار بدي تا عمل كنه.
ميشه اين مشكل را برطرف كرد؟

البته مشكل تايم 5 ثانيه اي براي رله هنوز ژابرجاست

kavir
24-10-2007, 23:35
شما كريستال رو براي ميكرو درست تنظيم كردين؟
منظورم تغيير فيوز بيت Atmega8 هست

nashakiba
25-10-2007, 18:02
كوير جان من اصلا متوجه نشدم شما چي گفتي
من هيچ تنظيماتي انجام ندادم. فقط برد مدار را مونتاژ كردم و اي سي را هم يكي از دوستان برام پروگرام كرد.
ميشه توضيح بدي چيكار بايد بكنم؟
راستي اون قضيه 5 ثانيه براي رله هم هنوز مشكل دارم. ميشه برنامه را يكم تغيير بدي؟
ممنونم

kavir
25-10-2007, 19:14
در حالت عادي ميكرو با كرستال داخلي 1MZ كار مي كنه كه من كريستال برنامه رو 8MZ انتخاب كردم يادآور دوستتون بشين ببينيد اين كارو كرده تا مرحله بعد

nashakiba
26-10-2007, 11:44
اگه تنظيم كريستال تغيير بدم مشكل منو ها حل ميشه؟

nashakiba
30-10-2007, 10:50
كوير جان حق با شما بود.
اي سي را دوباره پروگرام كردم و تنظيمات كريستال هم تغيير دادم و مشكل منو ها حل شد. الان مثل ساعت كار ميكنه.
فقط اگه يكي از اساتيد لطف كنن و برنامه را يكم تغيير بدن و تايم 3 ثانيه براي رله بزارن ممنون ميشم.

nashakiba
31-10-2007, 11:48
هل من ناصر ينصرني!!!

kavir
31-10-2007, 13:40
دوست عزيز اين تاپيك خيلي خيلي شلوغ شده لطفا توي يك تاپيك بگين ترموستات چه امكاناتي رو مي خواين داشته باشه تا من تموم كنم و اين تاپيك رو ديگه ختم كنم

nashakiba
31-10-2007, 18:59
كوير جان ممنون از لطفت
چيز زيادي نمونده فقط يه تايمر 3 ثانيه واسه رله ميخوام.
ميخوام هر وقت رله اكتيو ميشه فقط 3 ثانيه اكتيو بمونه و بعدش دوباره به حالت اولش برگرده
مرسي

kavir
31-10-2007, 19:30
سلام
دانلود ورژن2 (You can see links before reply)

nashakiba
01-11-2007, 21:01
دستت درد نكنه.
يه سوال برام پيش امده. اين مداري كه الان ساختيم دقتش در حد 0.5 درجه است و از سنسور lm35 استفاده كرديم. وقتي عملكرد مدار را دقيق بررسي كني متوجه ميشي كه دما دائما در حال تغيير است اما جزئي. مثلا اگه رله را براي دماي 30 درجه تنظيم كرده باشي وقتي به اين دما ميرسه مدار دائما رله را قطع و وصل ميكنه اليته با اختلاف دماي خيلي جزئي.
خالا ميخوام بدونم كلا اين نوع مداراتن اينطوري هستند يا سنسور اين مدار همچين خاصيتي داره؟
سنسورهاي ديگه عملكردشون چطوريه؟
راهكاري براي از بين بردن اين مورد وجود داره؟

kavir
01-11-2007, 22:43
دو کار می شه کرد یکی اینکه چند بار دما رو اندازه گرفته و میانگین بگیرین و یک تلرانس در نظر بگیرین
و دوم اینکه سرعت نمونه برداری بیارین پایین یعنی مثلا 2 ثانیه یکبار دما رو آپدیت کنید

nashakiba
02-11-2007, 19:49
امروز از صبح دارم مدار را تست ميكنم.
تقريبا با مشكل جدي مواجه شدم. وقتي به دماي مورد نياز نزديك ميشه تقريبا دقيقه اي 10-15 بار رله اكتيو ميشه.
فرض كنيد دماي ترموستات را روي 26 تنظيم كردم. وقتي به 25.5 ميرسه ديگه نميشه كاريش كرد چون داپما نوسان ميكنه و داپم رله اكتيو ميشه و...
از اين دو تا پيشنهادي كه دادي به نظرت كدوم بهتره؟
اينكه هر 2-3 ثانيه پردازش كنه فكر كنم باز هم همين مشكل وجود داشته باشسه منتها با يه تاخير 2 ثانيه اي.
به نظرت اگه دماهايي را كه پردازش ميكنه هر 5 ثانيه ميانگين بگيره مشكل حل ميشه؟ به نظر اين پيشنهاد خيلي بهتره.
مثلا هر 5 ثانيه ميانگين دماهايي را كه پردازش كرده بگيره و تا 0.5 درجه تلرانس در نظر بگيره. اينطوري فكر كنم ديگه يه حالت نسبتا ثابت براي رله داريم.
نظرتون چيه؟

kavir
02-11-2007, 20:43
بله فکر می کنم یک تلرانس در نظر بگیرین بهتره

nashakiba
02-11-2007, 20:52
به نظر من هم اينطوري جواب ميده.
زحمتشو ميكشي؟
هر 5 ثانيه ميانگين بگيره و يك درجه تلرانس محاسبه كنه به نظرم خوب باشه

nashakiba
04-11-2007, 12:04
كوير جان من همچنان دارم با مدار كلنجار ميرم. دامنه نوسان سنسور به 1.5 درجه در فضاي اتاق هم ميرسه.
تقريبا با اين وضعيت نميشه از رله استفاده كرد چون دائما قطع و وصل ميشه. اگه بشه يه منو براي تلرانسش در نظر بگيري خيلي خوب ميشه.
چون مطمئن نيستم ميانگين 5 ثانيه اي كاملا مشكل را حل كنه. ميترسم جواب نده باز مجبور شم مزاحمت بشم. يه تايمي براي گرفتن ميانگين در نظر بگير كه بتونم تغييرش بدم. اينطوري خلاصه به يه شرايط دلخواه ميرسم.
فقط اگه جسارت نيست هر دو تا ورژن را تغيير بده. چون از اين مدار در يك طرح ديگه هم دارم استفاده ميكنم.

nashakiba
05-11-2007, 20:29
كوير جان يه نظري به اين تاپيك هم بنداز.
مرسي 8)

nashakiba
02-12-2007, 13:39
سلام
امروز با يكي از اساتيد دانشگاه مشكل را مطرح كردم. ايشون گفتن بهتره سنسور را عوض كنم.
حالا يه سوال دارم
سنسوري كه الان در مدار گذاشتم lm35dz است. البته انواع ديگر lm هم در بازار هست. به نظر شما چه مدلي بزارم جواب ميده و مشكل حل ميشه؟
ميتونم از سنسور ds1820 استفاده كنم يا بايد برنامه را تغيير داد؟
ممنون ميشم راهنمايي كنيد

kavir
02-12-2007, 15:46
سلام
مثل اينكه هنوز شما كارتون حل نشده
سنسور DS1820 هم سنسور دقيقي هست و يا مي تونيد از SMT160 هم استفاده كنيد

nashakiba
03-12-2007, 13:27
نه هنوز مشكل حل نشده.
اگه بخوام از اين سنسورها استفاده كنم بايد برنامه را تغيير داد؟؟
يكي از دوستان گفتن كه بايد از pid استفاده كنم. جريانش چيه؟

kavir
03-12-2007, 17:49
بله برنامه تغییر می کنه
این سنسور دیتا رو به صورت سریال می فرسته و نیازی نیست میکرو A/D هم داشته باشه

saeed_niknami
03-12-2007, 20:10
با سلام
فکر کنم اگه مشکل ترموستات حل می شد
تمام مشکلات حل می شد
لطفا تو تاپیک دیگه سوالا تتون رو مطرح کنید

nashakiba
05-12-2007, 00:00
مدير جان مشكلو تو كدوم تاپيك مطرح كنم؟

nashakiba
05-12-2007, 22:54
سلام
امروز با يه نفر اشنا شدم كه همين مشكل را قبلا داشته.
ايشون هم يه ترموستات با همين سنسور ساخته بوده و همين مشكل را داشت.
گفت بايد به برنامه يه حلقه اضافه بشه كه هر 8 ثانيه دما را بخواند و دماي گرفته شده از كاربر را با دماي اين حلقه مقايسه كند. گفت بايد با دستور floor نوشت.
يه مسلمون پيدا ميشه اين حلقه را اضافه كنه؟؟

saeed_niknami
06-12-2007, 14:44
سورسشو بذار من واست اضافه کنم

nashakiba
06-12-2007, 22:55
مهندس منم همين فايلي كه در اول اين تاپيك هست را دارم.
جناب كوير زحمت نوشتن برنامه را كشيدن.
كوير جان امكانش هست سورس را به دوستمون بدين تا برنامه كامل بشه؟

پ.ن:
مشكل را در سايت همسايه مطرح كردم چند نفر از دوستان نظرات مختلفي دادن كه كپي ميكنم:

1- چند تاكار مي توني بكني. اول اينكه چند بار دما رو بگيري و ميانگين اونها رو حساب كني و نمايش بدي.
كار دوم هم اينه كه يك خازن 10 ميكرو و يك مقاومت مثلا 10 كيلو بين پايه ADC و زمين قرار بده. با اين كار تا حد خيلي خيلي زيادي ريپل يا پرش گرفته ميشه.

2- آقا من هم توی یک پروژه از روش میانگین گیری استفاده کردم.

به این صورت که هر یک ثانیه که توی برنامه من میکرو می خواست از دما نمونه گیری کنه , این دما را با 15 نمونه قبل جمع می کرد و میانگین می گرفت . از اون جایی که دما یک کمیت پیوسته است و در چند ثانیه نمی تونه چندین درجه اختلاف دما داشته باشه , می تونیم امیدوار باشیم که این روش خوبیه...

به این روش من دما را با دقت دهم درجه نمایش دادم. پرش هم نداشت. کاملا هم دقیق بود.

3- من یک روش خوب دیگه سراغ دارم.
اونم اینه که برای تغذیه ولتاژ پایه AVCC از یک 7805 استفاده کنید.
من امتحان کردم .جواب داد.
البته نباید فراموش کرد نرخ نمونه برداری ADC توی این قضیه خیلی مهم هستش.

4- سلام

اين يه ميانگين گيره كه هر 200 ميكرو ثانيه يه نمونه ميگيره و وقتي تعداد نمونه ها به 20 رسيد يه ميانگين از بين اين اعداد ميگيره و در متغير Final ذخيره ميكنه

کد:

...

Config Adc = Single , Prescaler = Auto

'Now give power to the chip

Start Adc

Dim W(21) As Word , Channel As Byte , M As Byte , Final As Single

Cls

Channel = 0

Do

For M = 1 To 20

'any other code
W(m) = Getadc(channel)
Waitus 200

Next m

For M = 1 To 20

Final = Final + W(m)

Next M

Final = Final / 20

Locate 1 , 1
Lcd Final

Loop

End

اينا نظرات دوستان بود. مهندس نظر شما چيه؟

nashakiba
08-12-2007, 19:29
كوير جان يكي از اساتيد دانشگاه هم قبول كردن كه مشكل برنامه را حل كنن.
ممكنه سورس برنامه را اينجا بزاريد؟

haddadi_mahdi
02-05-2009, 01:41
با سلام
می شه این ترموستات تو دمای پایین هم رله رو فعال کنه یعنی دو حالته باشه برای دما بالا ودمای پایین هم رله رو فعال کنه......................................
برنامه و مدارش رو میزارید....................
ممنون میشم