PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل نویز روی lcd کاراکتری در کار با کنتاکتور!

morteza_rk
15-07-2013, 21:11
پست اول ویرایش شد (بعداز رفع مشکل و گرفتن نتیجه مطلوب)

================================================== ===

سلام

مشکل این بود ==> توی یه پروژه ای دارم 5تا کنتاکتور رو با 5 تا رله سوئیچ می کنم. میکروکنترلر من ATMega128A هست. رله ها 12 ولت هستن و باید کنتاکتورهای 220 ولتی رو سوئیچ کنن.

الان یه مشکلی وجود داره. وقتیکه کنتاکتورهارو به برق 220 وصل می کنم روی LCD کاراکترری (2*16 هست ، بک لایت آبی) نویز می افته و کلی کاراکتر عجیب و غریب نشون میده ، ولی خود میکرو نه هنگ می کنه و نه ریست میشه. اصلا توی قسمت میکرو مشکلی نیست.

دوتا نکته ی کنکوری هم این وسط وجود داره :

1. وقتی با رله ها مستقیم سیم فاز رو قطع و وصل می کنم هیچ نویزی روی LCD نیست. ولی وقتی سیم فاز رو به ورودی کنتاکتور وصل می کنم نویز میاد! درحالیکه اصلا رله وصل نشده هنوز! (جل الخالق!)

2. در لحظه ی وصل شدن کنتاکتورها نویز کمتره ، ولی در لحظه ی قطع شدن نویز بیداد می کنه! ولی بازم میکرو داره به کارش ادامه میده. این LCD هست که کاراکترهای مختلف نشون میده.

با یک کنتاکتور هم همین موضوع وجود داره. الان میام هر یک ثانیه صفحه ی LCD رو پاک می کنم ولی روش ضایعی هست.

LCD در مد 4 بیتی راه اندازی شده ، 4 بیت پائین رو هم با مقاومت 4.7 کیلو Pull Down کردم. ولی فایده ای نداشت. :unh:

راهکارهای موثر در رفع نویز مدارات صنعتی :

1. میکروکنترلر از نوع مرغوب و ترجیحا SMD باشه.

2. حتما فیلتر پائین گذر شامل خازن 100 نانو و سلف 10 میکروی قسمت آنالوگ به دیجیتال میکرو رو وصل کنید. حتی در مواقعی که نمی خواید از مبدل آنالوگ به دیجیتال استفاده کنید.

3. تا جائیکه ممکنه فرکانس کاری میکرو رو با انتخاب کریستال مناسب پائین بیارید.

4. حتما از مقاومت های پول آپ خارجی استفاده کنید. برای ولتاژ 5 ولت بهترین مقاومت در محدوده ی 4.7 کیلو تا 10 کیلو هست.

5. از مدار ریستی که در فایل پیوست اومده استفاده کنید.

6. تا اونجائیکه ممکنه از LCD در مد 8 بیتی استفاده کنید یا در مد 4 بیتی ، بیت های کم ارزش رو Pull Down کنید. یا اینکه از LCDهای اشمیت تریگر استفاده کنید.

7. برای کنترل رله ها استفاده از سری ULN‌ به جای ترانزیستور توصیه میشه.

8. رله ها رو در یک طرف برد و دور از میکروکنترلر و سایر قطعات قرار بدید. حتی بهتره که برای رله ها یک برد جداگانه طراحی کنید که با کابل فلت به برد میکروکنترلر وصل بشه.

9. حتما برای روشن و خاموش کردن رله ها از اپتوکوپلر و تغذیه جداگانه برای رله ها استفاده کنید. اپتوکوپلرها ULNهارو کنترل می کنن و ULNها ، رله ها رو.

10. در تنظیم فیوزبیت ها زمان استارت آپ رو بیشترین مقدار ممکن در نظر بگیرید.

11. خازن های کریستال میکرو خیلی خیلی مهم هستن. حتما در محدوده 10 تا 22 پیکو (بطور تجربی 18 پیکو) باشن. (اگه به دیتاشیت خود کریستال مراجعه کنید بهتره)

12. حتما فیوزبیت BODEN رو فعال کنید و فیوزبیت BODLEVEL رو روی 2.7 ولت تنظیم کنید.

13. حتما فیوزبیت CKOPT رو فعال کنید. حتما حتما! این فیوزبیت باعث میشه که پالس های تولید شده توسط کریستال دامنه ی 0 تا Vcc داشته باشن.

14. بین زمین میکرو و زمین مدار از یک فریت کوچیک استفاده کنید. از فریت بزرگتر میشه در خروجی منبع تغذیه متصل به مدار استفاده کرد.

15. حتما در دو سر بار سلفی 220 ولت از مدار اسنابر استفاده کنید. بطور مثال یک مقاومت 100 اهمی 3 وات که با یک خازن 100 نانو 450 ولت سری شده ، باید با دو سر بار سلفی 220 ولت موازی بشن.

16. حتما برای پایه های وقفه ی میکروکنترلر از یک خازن متصل به زمین هم استفاده کنید. در اینصورت بهتره که پایه وقفه با یک مقاومت 4.7 کیلو Pull up شده باشه. اندازه خازن حتی می تونه به محدوده ی 1000 میکرو هم برسه! البته این بستگی داره به اینکه مدت زمان Low بودن پایه وقفه چقدر هست. اگر این زمان خیلی کوتاه باشه مقدار خازن هم باید کوچیک باشه.

در ادامه فایل های شماتیک و PCB و عکس بردهائی که برای کنترلر رله ها و تشخیص ولتاژ 220VAC طراحی کردمو قرار میدم. این بردها تست شدن و 100٪ جواب میدن.

توجه : عکس مربوط به برد رله ها قبل از لحیم کردن ULN2003 گرفته شده. یعنی جای این آیسی ها توی عکس خالیه.

esisafa
16-07-2013, 01:10
مگه چه مشکلی داره هر یک ثانیه یکبار ریست کنید. اگه در ظاهر معلوم میکنه. اگه مشکل داره هر یک ثانیه یکبار پاک نکن. هر موقع کنتاکتورها رو میخواین تغییر وضعیت بدین، قبلش السیدی رو خاموش کنید یا پایه ی ریست رو فعال کنید و بعد از اتمام کار روشن کنید.
کنتاکتورها از بورد میکرو و السیدی چقدر فاصله دارن؟

morteza_rk
16-07-2013, 02:49
مشکلی که نداره احسان جان. ولی باید مشکلو ریشه ای حل کرد.

کنتاکتورهای به برد نزدیکن. ولی فاطله رو هم زیاد می کنم بازم بی تاثیره. نمی دونم دیگه!

Ma3ood
16-07-2013, 12:09
با سلام دادا
برای LCD پایه های D0 تا D3 را با مقاومت 3.3 کیلو Pull up کن
روی خود ال سی دی بین پایه های یک و دو خازن مولتی لایر 100 نانو استفاده کن
برای اتصال فاز از رله به کنتاکتور هم از مدار اسنبر (شامل یک دیود سریع و خازن پلی استر ولتاژ بالا به طور موازی) استفاده کن
موفق باشی

gangi
16-07-2013, 20:20
با سلام

بوبین کنتاکتور و هسته آهنی که دارای یک قسمت لولایی و جدا شونده است،
در لحظه قطع جریان بوبین بنابه قانون سلفها، انرژی جریان بوبین را به صورت جرقه و تشعشع ( انرژی الکترومغناطیسی )
به بیرون شلیک کرده و بخشی از آن انرژی در مدارات ورودی چیپهای ال سی دی جذب شده و نویز ولتاژی ایجاد می کنند. و تنظیمات و کاراکترهای ناخواسته تولید می کنند.

آن انرژی را با اسنابر باید جذب و دمپ کنید

( خازن 470 نانوفاراد و 600 ولت به بالا با مقاومت 3 وات و 100 اهمی سری شود و مجموعه با بوبین کنتاکتور موازی شود)

البته مقدار خازن را بر اساس رفتار اهمی و سلفی و سرعت کنتاکتور باید کم و زیاد کرد تا بهترین جواب را بگیرید.
با سپاس

Ma3ood
16-07-2013, 23:22
بله دقیقا این کاری بود که در یکی از پروژه ها انجام دادم و تقریبا نویز حاصل از کنتاکتور رفع شد .
( دیود و خازن اشاره شده در پست قبلی بنده اشاره شد برای قطع و وصل ولتاژ دی سی امپر بالا با کمک رله برای قطع و وصل یه بوبین بزرگتر مانند شیر برقی استفاده می شود )

morteza_rk
17-07-2013, 23:03
برای LCD پایه های D0 تا D3 را با مقاومت 3.3 کیلو Pull up کن

مسعود جان با مقاومت 4.7 کیلو pull up کردم ولی اونجوری LCD چیزی نشون نمیده اصلا. ولی وقتی pull down‌ کردم ، کار می کنه ولی اثر نویز همچنان باقیست.

برای اتصال فاز از رله به کنتاکتور هم از مدار اسنبر (شامل یک دیود سریع و خازن پلی استر ولتاژ بالا به طور موازی) استفاده کن

موازی با بوبین کنتاکتور دیگه؟ دیود بایاس معکوسه و سری با خازن ، درسته؟

خازن 470 نانوفاراد و 600 ولت به بالا با مقاومت 3 وات و 100 اهمی سری شود و مجموعه با بوبین کنتاکتور موازی شود

متاسفانه الان به مقاومت وات بالا دسترسی ندارم. وگرنه خیلی دوس داشتم که این روشو امتحان کنم.

ولی فکر کنم دیود 1n5822 با خازن سری رو بتونم امتحان کنم! فعلا خازن 0.39 میکرو فاراد 400 ولت دارم.

Ma3ood
18-07-2013, 00:30
مرتضی جان روش اولی که من معرفی کردم برای تغذیه بوبینهای هست که از ولتاژ dc تغذیه میکنند چون بوبین کنتاکتور ac هست این مدار اسنبر به کار نمیاد و از همون مجموع خازن و مقاومت وات بالا باید استفاده کنید .
در مورد پول اپ کردن D0 تا D3 شما باید تک تک پایه ها را با مقاومت 3.3 کیلو پول اپ کنید نه همه را به یه مقاومت

morteza_rk
18-07-2013, 00:33
مرتضی جان روش اولی که من معرفی کردم برای تغذیه بوبینهای هست که از ولتاژ dc تغذیه میکنند چون بوبین کنتاکتور ac هست این مدار اسنبر به کار نمیاد و از همون مجموع خازن و مقاومت وات بالا باید استفاده کنید .

ممنون ، متوجه شدم.

در مورد پول اپ کردن D0 تا D3 شما باید تک تک پایه ها را با مقاومت 3.3 کیلو پول اپ کنید نه همه را به یه مقاومت
منم تک تک pull up کردم دادا. ولی نشد. LCD هیچی نشون نمیده اونجوری.

morteza_rk
18-07-2013, 00:41
البته مقدار خازن را بر اساس رفتار اهمی و سلفی و سرعت کنتاکتور باید کم و زیاد کرد تا بهترین جواب را بگیرید.
با سپاس

مهندس اگه فرمولی برای محاسبه ی میزان خارن هست لطفا بگید. البته من توی نت سرچ زدم درباره ی Snober ولی مدارش یه دیود هم داشت.

Ma3ood
19-07-2013, 15:05
ممنون ، متوجه شدم.

منم تک تک pull up کردم دادا. ولی نشد. Lcd هیچی نشون نمیده اونجوری.

من با این کار جواب گرفتم نباید مشکلی پیش میومد

morteza_rk
19-07-2013, 17:48
آقا اگه توی ورژن بعدی lcd رو تو مد 8 بیتی راه اندازی کنم این مشکل رفع میشه؟

من تست کردم. فقط وقتی مشکل دارم که سیم 220 از کنار یا زیر lcd رد بشه. البته دوتا خازن 0.39 میکرو فاراد رو به تنهائی با کنتاکتورها موازی کردم.

الان فاصله کنتاکتورها با lcd فقط 3 سانته ولی نویزی در کار نیست. ولی اگه سیم 220 ولت رو بیارم کنار lcd یا زیر برد lcd ، نویز می گیره.

Ma3ood
19-07-2013, 18:41
خوب سیم 220 ولتی شامل جریانی هست که باعث میدان مغناطیسی میشه و یکی از نویز های اصلی روی میکرو کنترلر ها هم همینه شما مثلا میتونی دور بردت یه ورقه الومینیومی بزنی و یه سطح مسی زمین زیر بردت داشته باشی که این ها را به ارت موجود در سیستم متصل کنید

morteza_rk
20-07-2013, 00:06
خوب سیم 220 ولتی شامل جریانی هست که باعث میدان مغناطیسی میشه و یکی از نویز های اصلی روی میکرو کنترلر ها هم همینه شما مثلا میتونی دور بردت یه ورقه الومینیومی بزنی و یه سطح مسی زمین زیر بردت داشته باشی که این ها را به ارت موجود در سیستم متصل کنید

درسته مهندس. سطح مسی الان هست. پولیکان زدم. ولی ورق آلومینیومی ندارم و نمی خوام استفاده کنم. واقعا موضوع جالبی شده ها!؟

esisafa
20-07-2013, 01:13
بین السیدی و کابل Ac 220 ولتی از یک ورقه ی فلزی (فویل آلومینیوم) متصل به زمین مدار استفاده کنید. امواج الکترومغناطیس رو ضعیف میکنه ولی مغناطیس رو نمیدونم. میتونید ورق آلومینیوم رو به صورت نوار با عرض 1 سانت برش بدین و بعد مارپیچی دور سیم 220 ولتی بپیچین و به زمین وصل کنید

shahabelec
15-12-2013, 23:26
با سلام.
این راه هایی که میگم انجام بده حتما مشکلت حل خواهد شد.
1- باید در خروجی میکرو اپتوکوپلر بزاری.
2- تغذیه ال سی دی و میکرو و رله ها رو از یک رگولاتور نگیر.
3- اگه از avr استفاده می کنی حتما تغذیه قسمت آنالوگ (avcc , agnd) وصل کن.
در ضمن به نظر من توی اینجور پروژه ها میکرو pic بهتر جواب میده.
موفق باشی.

morteza_rk
28-12-2013, 22:21
سلام

بازم یه پروژه دیگه و همین مشکل!

الان رله ها میان یه فن 220 ولت رو روشن و خاموش می کنن ولی همچنان نویز دارم که باعث هنگ کردن میکرو میشه. البته جریانی که فن می کشه خیلی خیلی کمه ها!

اینم بگم که برد مال دوستمه ، قراره بفرسته که من تست کنم. منتظر برسه دستم. ولی باید ریشه ای حلش کنم. مسخره کردن این رله ها مارو!

sadeghbakhshi
28-12-2013, 23:42
سلام
تا بحال سعی کردی بین میکرو و زمین از فریت استفاده کنی؟
بین پایه های زمین میکرو و منفی رگولاتور یک فریت بید به صورت سری قرار بده
این هم عکس فریت بید
You can see links before reply
بین مثبت و منفی رگولاتور هم چندتا خازن با ظرفیت ها مختلف بزار
سیم ال سی دی رو هم شیلد کن این طوری You can see links before reply
و حتما به زمین متصل کن
و یه نکته ی مهم هم توی طراحی مدار هم توی قطعه چینی و حتی طراحی دستگاه
سعی کن سیم های پر قدرت رو مثل فاز یا سوئیچ رو از قسمت دیتا دور کنی
و مواظب باش که اطراف سیم برق رو به هیچ وجه پلیگان نکنی
چون همون طور که توی درس الکترومغناطیس خوندیم و به گفته های اقای جورابلو نه تنها باعث کاهش نویز نمیشه بلکه باعث افزایش هم میشه

modj.ir
29-12-2013, 00:02
وقتی که lcd در مد 4 بیتی استفاده میشه، باید پایه های d0 تا 3 مستقیما به زمین وصل شوند. نوع ال سی دی هم باید صنعتی باشه.
البته روش ها محکم کاری زیادی هم هست . اما معولا مشکل از طراحی های ناقص تغذیه و ... هست

علیدلی
29-12-2013, 00:04
سلام
اقای مهندس کی نژاد یه منبع تغذیه ای رو برای مناطق پرنویز و صنعتی پیشنهاد کردند و من از این مدار استفاده کردم و مثل شما از رله و کنتاکتور استفاده میکنم و مشکلی برای نویز نداشتم دقیقا این مدارو استفاده کنید اون فیلم اموزشی اینه بفرمائید:
آموزش AVR - بخش بیستم (You can see links before reply)

morteza_rk
29-12-2013, 00:26
تا بحال سعی کردی بین میکرو و زمین از فریت استفاده کنی؟

نه! ولی می دونم فریت بد چیه دادا. دارم.

بین مثبت و منفی رگولاتور هم چندتا خازن با ظرفیت ها مختلف بزار
دستت درد نکنه دیگه! بعداز یه عمر گدائی روزهای پنجشنبه جمعه رو خوب می شناسیم دادا! (البته ممنون از پیگیریت)

سیم ال سی دی رو هم شیلد کن این طوری و حتما به زمین متصل کن

این کارو تا به حال نکردم.

سعی کن سیم های پر قدرت رو مثل فاز یا سوئیچ رو از قسمت دیتا دور کنی

مواظب باش که اطراف سیم برق رو به هیچ وجه پلیگان نکنی
چون همون طور که توی درس الکترومغناطیس خوندیم و به گفته های اقای جورابلو نه تنها باعث کاهش نویز نمیشه بلکه باعث افزایش هم میشه

البته روش ها محکم کاری زیادی هم هست . اما معولا مشکل از طراحی های ناقص تغذیه و ... هست
اینام قضیه گدائی هست!

اما معولا مشکل از طراحی های ناقص تغذیه و ... هست

تغذیه که فکر نکنم مهندس! فقط من اپتوکوپلر نذاشتم. باید از این به بعد این روش رو تست کنم.

دوستان! الان مشکل ریست شدن میکرو و هنگ کردنشه! Lcdرو بی خیال کلا.

morteza_rk
29-12-2013, 00:35
آقا در استفاده از رله کلا دوتا مشکل وجود داره.

یکی اینکه سوئیچ کردن رله بدون بار خودش مشکل آفرینه! یعنی چون بار سلفی هست ممکنه باعث ریست شدن میکرو بشه ، اما من از آی.سی uln2003 استفاده کردم با خازن های 1000 میکرونزدیک ولتاژ اون. ولتاژ خارج شده از رگولاتور مخصوص رله ها از یه سلف 10 میکرو رد میشه و از اونطرف زمین قسمت رله ها هم با یه سلف 10 میکرو به زمین دیجیتال وصل میشه.

من با روشن و خاموش کردن رله ها (حتی 10تائی با هم) هیچ مشکلی ندارم. مشکل وقتی شروع میشه که برق 220 ولت رو وصل می کنم به رله ها!

در این لحظه مدار آماده نویز گرفتنه! کافیه که یک رله رو قطع یا وصل کنم، فاتحه!

Ma3ood
29-12-2013, 00:35
دادا ، نوع تغذیه ات چیه ؟
سوئچینگ و یا خطی

morteza_rk
29-12-2013, 00:39
تغذیه سوئیچینگه ، 12 ولت 3 آمپر. ولی رله ها 5 ولت بچه میلون هستن. که به رگولاتور 7805 وصل شدن.

Ma3ood
29-12-2013, 00:46
توصیه میشه که ولتاژ کاری رله نسبت به مدار دیجیتال و به خصوص میکروکنترلر 2 تا 5 برابر باشه
دو تا کار میتونی انجام بدی
1- ولتاژ کاری رله ها را 12 ولت بکنی
2- تغذیه جدا بزاری برای رله ها اگه امکانش نیست از یه رگولاتور استفاده نشه و رگولاتور برای میکرو 2 مرحله ای بشه 9 ولت و سپس 5 ولت

morteza_rk
29-12-2013, 01:02
2- تغذیه جدا بزاری برای رله ها اگه امکانش نیست از یه رگولاتور استفاده نشه و رگولاتور برای میکرو 2 مرحله ای بشه 9 ولت و سپس 5 ولت

اینارو می دونم مهندس. ولی فکر نمی کنم الان تاثیری داشته باشه. هر دوی این روش ها مال وقتی هست که روشن و خاموش کردن خود رله (بدون بار) باعث هنگ کردن میکرو بشه. که بخاطر اثر سلفی سیم پیچ های رله هست.

ولی الان من این مشکلو ندارم. حتی وقتی 10تائی روشنشون می کنم هیچ مشکلی نیست. ضمن اینکه جدا کردن تغذیه ها برای موقعی هست که از اپتوکوپلر استفاده کنیم. یعنی هم زمین رله ها و هم Vcc اونها از مدار جدا میشه.

dariush_ab
29-12-2013, 01:04
مشکل وقتی شروع میشه که برق 220 ولت رو وصل می کنم به رله ها!
سلام.
این خیلی بده. من از اول نخوندم ببخشید. از خروجی رله چقدر جریان میکشید؟عجیبه نباید اینجوری بشه!
همانطور که آقا مسعود گفتن ترجیحا باید ولتاژ رله و مدار متفاوت باشه.به نظرم مشکل اینجاست که مثبت رله رو بعد از رگولاتور میگیرید!بعد از دیودها که بگیرید مشکلی پیش نمیاد.من با رله 30 آمپر تست کردم تاثیری روی میکرو و السیدی نداشت.البته الان خودم هم دارم از یک آداپتور سویچینگ استفاده میکنم و رله 5 ولت امیدوارم 220 رو وصل کنم نویز نندازه!
موفق باشید.

sadeghbakhshi
29-12-2013, 01:04
توصیه میشه که ولتاژ کاری رله نسبت به مدار دیجیتال و به خصوص میکروکنترلر 2 تا 5 برابر باشه
دو تا کار میتونی انجام بدی

چرا ؟ چرا؟ چرا؟

morteza_rk
29-12-2013, 01:10
داداها!!؟ من شماتیک کارو پیوست کردم که از تغذیه و خازن ها و سلف ها و .... مطلع باشید.

dariush_ab
29-12-2013, 01:15
داداها!!؟ من شماتیک کارو پیوست کردم که از تغذیه و خازن ها و سلف ها و .... مطلع باشید.

من دادا نیستم داریوشم! بچه که زدن نداره خوب من که شما رو به استادی قبول دارم!
من از همین uln2003 و رله آمپر بالا استفاده کردم سلف اینا رو نذاشتم ولی مشکلی پیش نیامد.نمیدونم مشکل شما از کجاست!
من میروم شما خودتون استادید به امید خدا پیداش می کنید.

Ma3ood
29-12-2013, 01:18
چرا نداره ! اولش به دلیل تجربه ست :mrgreen: دوم هم تجربه است :mrgreen:چون هیچ موقع با توصیه هایی که کردم به مشکل بر نخوردم هر چی بگی امتحان کردم ( جارو برقی ، سشوار ، یخچال و کولر ! و .............)
سوم یه رله معمولی 5 ولت 70 میلی امپر جریان میکشه (به طور دایم ) لحظه روشن شدن در هزارم ثانیه رفتارش نامشخض و میتونه باعث کاهش لحظه ولتاژ و.... بشه ( بار سلفیه رفتار های خاص خودش )
دادا روشن و خاموش کردن رله مشخصه نویز نمیندازه !
زمانی که وسیله ای موازی با برق تامین شده رله و بلخص سلفی باشه کار بکنه این رفتار ها پیش میاد ، اصل تغذیه هست واسه همینه اینکه میگن سوئچینگ ( یه چیز استاندارد باشه مشکلی نداره نه این چیزایی که غالب میشه به اسم سوئچینگ ) در محیط بهتره .
یه سوال چطوری 10 تا رله 5 ولت با 7805 روشن شده ؟ 10*70=700 میلی امپر فقط رله هاست بقیه هیچی :baad:

morteza_rk
29-12-2013, 01:19
من دادا نیستم داریوشم!

دادا یعنی برادر!

بچه که زدن نداره خوب من که شما رو به استادی قبول دارم!

ما شاگرد شمائیم دادا!

من از همین uln2003 و رله آمپر بالا استفاده کردم سلف اینا رو نذاشتم ولی مشکلی پیش نیامد

من دارم کمتر از 0.5 آمپر جریان می کشم! الان شما با 220 ولت تست کردی؟

morteza_rk
29-12-2013, 01:24
چرا ؟ چرا؟ چرا؟
در این رابطه مهندس هاشمی (1Nafar) یک پست بسیار کامل قرار داده توی سایت. بخش الکترونیک صنعتی فک کنم. یه سرچ بزن دادا.

دادا روشن و خاموش کردن رله مشخصه نویز نمیندازه !
100٪ نویز میندازه دادا! دقیقا در همون هزارم ثانیه که پیک جریان و افت ولتاژ داریم. اصلا بخاطر همین ولتاژ نامی رله رو 4 - 5 برابربیشتر از ولتاژ میکرو می گیرن دیگه.

یه سوال چطوری 10 تا رله 5 ولت با 7805 روشن شده ؟ 10*70=700 میلی امپر فقط رله هاست بقیه هیچی
رگولاتور 1 آمپر میده. این رگولاتور مخصوص رله هاست. بقیه قطعات مدار یه رگولاتور دیگه دارن!

Ma3ood
29-12-2013, 01:32
در این رابطه مهندس هاشمی (1Nafar) یک پست بسیار کامل قرار داده توی سایت. بخش الکترونیک صنعتی فک کنم. یه سرچ بزن دادا.

100٪ نویز میندازه دادا! دقیقا در همون هزارم ثانیه که پیک جریان و افت ولتاژ داریم. اصلا بخاطر همین ولتاژ نامی رله رو 4 - 5 برابربیشتر از ولتاژ میکرو می گیرن دیگه.

دقیقا منم یه ساعت همینو میگم و جای تشکر داره قبول کردی دادا :mrgreen:
100 درصد رله بدون جریان در کنتاکتهاش نویز نمیندازه این مورد بیشتر بردهای خیلی ضعیف و سخت افزار نا مناسب اتفاق میفته

در ورودی یه خازن 10 نانو مولتی لایر بعد اون سلف 10 میکرو هانری قرار بده ( علت تشکیل فیلتر پایین گذر و حذف هارمونیک های مخرب )
اگر برد دست خودت هست یه خازن 100 نانو دقیق بزار دو سر سیم پیچ رله
و یه خازن 470 نانو فاراد 400 ولت هم بزار موازی اون تهویه یه تست بگیر ؟

jonbakhsh
29-12-2013, 01:34
من این مشکلو توی یک ساعت ناظم که ساخته بودم داشتم . کنتاکتور نبود ولی خود زنگ چندین برابر کنتاکتور نوئیز تولید میکرد که میکرو ... هنگ میکرد . من روی یک هسته فریت (حتما فریت ) 2 دور سیم بر خلاف هم پیچیدم و هر کدوم 50 دور بود و اونو سر راه تغذیه 220 گذاشتم مشکل حل شد . حتی با ترانس هم تست کردم مدار آخ نگفت . نمونه آماده این سلف توی بازار هست ولی درست جواب نمیده . هستش کمه خودت بپیچ.

morteza_rk
29-12-2013, 01:34
در ورودی یه خازن 10 نانو مولتی لایر بعد اون سلف 10 میکرو هانری قرار بده
اگر برد دست خودت هست یه خازن 100 نانو دقیق بزار دو سر سیم پیچ رله
و یه خازن 470 نانو فاراد 400 ولت هم بزار موازی اون تهویه یه تست بگیر ؟

یکی دو روز دیگه می رسه دستم. تست می کنم حتما. چشم.

morteza_rk
29-12-2013, 01:38
من روی یک هسته فریت (حتما فریت ) 2 دور سیم بر خلاف هم پیچیدم و هر کدوم 50 دور بود و اونو سر راه تغذیه 220 گذاشتم مشکل حل شد . حتی با ترانس هم تست کردم مدار آخ نگفت . نمونه آماده این سلف توی بازار هست ولی درست جواب نمیده . هستش کمه خودت بپیچ.

هسته چه شکلی بود مهندس؟ قطرش؟ سیم ها چی بودن دقیقا؟ نمرش؟

jonbakhsh
29-12-2013, 01:48
اگه هسته گرد باشه عالیه . من از توی پاور کامپیوتر در آوردم . سیم بسته با جریانی که میخوای بکشی ازش استفاده کن . من با هر سیمی که دستم اومده بستم ولی باید حتما اگه جهت سیمی که فاز ازش رد میشه به طرف چپه اون یکی باید به طرف راست پیچیده بشه . باید یه چیزی بشه مثل سلفی که اول منبع تغذیه های سوئیچینگ هست ولی اونا به درد نمیخوره چون هستش کوچیکه . برای فاز من 50 دور پیچیدم و برای نول 50 دور و هر دوشون روی یک هسته .

1nafar
29-12-2013, 07:33
سلام
وجود نویز ، هنگ کردن میکروکنترلر ، نمایش کاراکتر های نامربوط روی lcd و... تنها یک دلیل داره :
صنعتی بودن یا نبودن
پایداری مدارات یا صنعتی بودن ، صفر و صد هست ، یعنی مرز نداره که بگیم این برد 50 درصد یا 70 درصد صنعتیه
این مشکل به دلیل عدم رعایت موراد زیر ایجاد شده :
1- برابر بودن تغذیه رله ها با تغذیه ی میکروکنترلر و LCD : اطلاعات بیشتر در پست شماره 18 این تاپیک (You can see links before reply)
2- عدم رعایت صحیح گراند : اگه توی مداراتون اندازه گیری آنالوگ ندارید و منبع تغذیه استفاده شده از شبکه ایزوله هست ( ترانسش دارای سیم پیچ اولیه و ثانویه هست ) گراند مدار رو مستقیما به ارت متصل کنید ، اگه پولی گان موجود در فیبر مدار چاپی به جایی غیر از گراند متصل هست ، جداش کنید و به ارت متصلش کنید .
3- شرط وجود ارت ، متصل شدن سیم نول از طریق شبکه تامین کننده ی برق به زمین هست . در صورتی که سیم نول از داخل اداره ی برق یا ... به زمین متصل نشده ، شما باید گراند مدار رو به سیم نول متصل کنید .
4- سیم های حامل ولتاژ و جریان بالا به هیچ عنوان نباید از زیر یا روی برد الکترونیکی رد بشن : با رد شدن این سیم ها میدان الکتریکی در برد القا میشه و به هیچ عنوان نمیشه این میدان رو حذف کرد .
5- برای ارسال داده به LCD از ای سی های اشمیت تریگر استفاده کنید .
6- و...

dariush_ab
29-12-2013, 11:21
من دارم کمتر از 0.5 آمپر جریان می کشم! الان شما با 220 ولت تست کردی؟

بله من به المنت وصل کرده بودم.

dariush_ab
29-12-2013, 12:30
دوستان دو سوال:
1- یک جایگزین خوب برای رله سراغ ندارید؟اپتو و ترایاک خوبه ولی مانند رله حالتی باشه که با قطع یک کنتاکت یک کنتاکت دیگه وصل بشه.
2- به دلیل اینه باید ولتاژ رله از مدار بیشتر باشه اگر از منبع سوییچینگ 12 استفاده کنیم باید یک رگولاتور 5 بگذاریم.به نظرم 12 برای رگولاتور 5 زیاده و حداقل در دراز مدت بهش آسیب میزنه. رگولاتور دو مرحله ای هم که جالب نیست.رله و منبع 9 ولت هم که زیاد نیست پس باید چه کار کرد؟

Ma3ood
29-12-2013, 13:24
دوستان دو سوال:
1- یک جایگزین خوب برای رله سراغ ندارید؟اپتو و ترایاک خوبه ولی مانند رله حالتی باشه که با قطع یک کنتاکت یک کنتاکت دیگه وصل بشه.
2- به دلیل اینه باید ولتاژ رله از مدار بیشتر باشه اگر از منبع سوییچینگ 12 استفاده کنیم باید یک رگولاتور 5 بگذاریم.به نظرم 12 برای رگولاتور 5 زیاده و حداقل در دراز مدت بهش آسیب میزنه. رگولاتور دو مرحله ای هم که جالب نیست.رله و منبع 9 ولت هم که زیاد نیست پس باید چه کار کرد؟

1بهترین قطعه در این سطح که میتونه جایگزین رله بشه SSR هست ولی خوب کنتاکت اضافه نداره و مانند کلید عمل میکنه قیمت تقریبی حدود 6 برابر یه رله هم سطح
2-بهتر هست از رگولاتور غیر خطی استفاده بشه و هیچ گونه اسیبی نمی بینه ( چون حتی گرم هم نمیشه ) و تلفات رگولاتور های خطی را ندارند .

خودم هم یه سوال دارم چرا جدیدا این رگولاتور های 7805 و مشابه با چند میلی امپر ( زیر 100 ) گرم که نه داغ میشن قبلا اینطوری نبودا :baad: الان بخواهیم نیم امپر ازش بکشیم یه هست سینگ میخواد اندازه یه برگ A4 :mrgreen:

dariush_ab
29-12-2013, 14:08
1بهترین قطعه در این سطح که میتونه جایگزین رله بشه ssr هست ولی خوب کنتاکت اضافه نداره و مانند کلید عمل میکنه قیمت تقریبی حدود 6 برابر یه رله هم سطح
2-بهتر هست از رگولاتور غیر خطی استفاده بشه و هیچ گونه اسیبی نمی بینه ( چون حتی گرم هم نمیشه ) و تلفات رگولاتور های خطی را ندارند .

خودم هم یه سوال دارم چرا جدیدا این رگولاتور های 7805 و مشابه با چند میلی امپر ( زیر 100 ) گرم که نه داغ میشن قبلا اینطوری نبودا الان بخواهیم نیم امپر ازش بکشیم یه هست سینگ میخواد اندازه یه برگ a4

مهندس به قیمت هم توجه کنید. رگولاتور غیر خطی ارزان چی سراغ دارید؟به نظرتون ولتاژ 12 ولت برای ورودی 7805 جقدر مشکل ساز خواهد بود؟
آره این رگولاتور های جدید واقعا بی کیفیت شدن.فکر نکنم بیشتر از 250-300 میلی آمپر بدون هینت سینک جواب بدن من تعجب کردم آقا مرتضی میگن 1 آمپر جریان میکشن!

Ma3ood
29-12-2013, 14:29
به نظر من اول کارایی پروژه و میزان اهمیت اون باید مد نظر باشه تا قیمت ، حق با شما هم هست قیمت بالاتر میره ولی چیزی که نصیبمون میشه کارایی و ضریب امنیت بیشتر هست .
به شخصه جریانی بیشتر از 200 میلی امپر داشته باشم دیگه از خطی استفاده نمی کنم و سوئچینگ انتخاب میکنم مثلا یه 7805 در بازار قیمتی حدود 500 تومان داره ( که با ولتاژ حداکثر ورودی 27 ولت و جریان 0.5 امپر ) سوئچینگ معروفی مث lm2576 دربازار 1200 تومان ( با ولتاژ ورودی 40 ولت و جریان 3 امپر ) .

dariush_ab
29-12-2013, 14:49
به نظر من اول کارایی پروژه و میزان اهمیت اون باید مد نظر باشه تا قیمت ، حق با شما هم هست قیمت بالاتر میره ولی چیزی که نصیبمون میشه کارایی و ضریب امنیت بیشتر هست .
به شخصه جریانی بیشتر از 200 میلی امپر داشته باشم دیگه از خطی استفاده نمی کنم و سوئچینگ انتخاب میکنم مثلا یه 7805 در بازار قیمتی حدود 500 تومان داره ( که با ولتاژ حداکثر ورودی 27 ولت و جریان 0.5 امپر ) سوئچینگ معروفی مث lm2576 دربازار 1200 تومان ( با ولتاژ ورودی 40 ولت و جریان 3 امپر )
بله کاملا حق با شما است 700-1000 تومن بیشتر به کیفیت بالاتر می ارزد هرچند یک سری قطعات دیگه هم اضافه میشه من برای کار خودم اصلا میتونم این رگولاتور استفاده نکنم مشکل این رله هستش که به خاطر اون باید منبع رو 12 کنم و بعد یک رگولاتور بگذارم.

morteza_rk
29-12-2013, 15:57
بله من به المنت وصل کرده بودم.

مهندس المنت یه بار اهمی-سلفیه که مقدار اهمیش خیلی خیلی بیشتر از سلفیه. با کنتاکتور یا فن 220 ولت تست کن.

منتظرم که این برد برسه تا ببینم چه میشه کرد. آقا شماتیکو دیدن؟ نظری ندارید؟

راستی تصمیم گرفتم که برد با ATMega8 و اپتوکوپلر بزنم با 12 تا رله فقط برای تست کار با رله ها. به رله ها هم بارهای مختلف وصل کنم. خلاصه باید ایراد کارو دریابم. ببینم با اپتوکوپلر و تغذیه کاملا جدا ، مشکل حل میشه یا نه؟

jonbakhsh
29-12-2013, 18:35
ببین طبق گفته خودت وقتی رله ها سوئیچ میشند مشکلی نیست ولی وقتی کنتاکتورها قطع و وصل میشند مشکل پیش میاد . این کاری به رله ها نداره . اگه 2 کیلو خازن توی مدار بزاری باز هم این مشکل داری . یه کاری کن تغذیه مدار با باطری تامین کن و کنتاکتور هارو سوئیچ کن . اگه مشکلی پیش نیومد نوئیز از تغذیه 220 میاد که باید با همون سلفی که بهت گفتم بگیری . من این مشکلو داشتم فرقی هم نداشت تغذیه سوئیچینگ باشه یا ترانسی .

jonbakhsh
29-12-2013, 22:48
از این نویز فیلتر های آماده هم میتونی استفاده کنی

اگه پیدا نکردی یک پاور AT کامپیوتر قدیمی باز کن . توی خروجی 220 که برای منیتور داره یک برد کوچک هست که روی اون یک سلف و 2 تا خازن داره از برد اصلی جداست . اون هم جواب کارتو میده

Hesam1984
29-12-2013, 23:01
من با اقای مرتضی موافقم. تغذیه کاملا جدا و بدون گراند مشترک و ازتباط با اپتوکوپلر مشکلت رو حل می کنه. حتی تغذیه هم می تونه سوییچینگ ایزوله باشه اما مورد اولی مهم تره.
اگر اسیلوسکوپ داری می تونی خط ها رو چک کنی ببینی در چه حالن. من برد کنتاکتوری تو آسانسور دیدم که کاری که کرده بودند همین جدا کردن تغذیه بود. با استفاده از 2 ترانس جدا.

morteza_rk
29-12-2013, 23:02
یه کاری کن تغذیه مدار با باطری تامین کن و کنتاکتور هارو سوئیچ کن . اگه مشکلی پیش نیومد نوئیز از تغذیه 220 میاد که باید با همون سلفی که بهت گفتم بگیری .

این قسمت رو حتما تست می کنم مهندس. این تست شک و شبهه ی استفاده از منبع تغذیه سوئیچینگ رو از بین می بره.

اون روش هسته و سیم پیچ رو هم تست می کنم + این نویز فیلتر + اپتوکوپلر!

morteza_rk
29-12-2013, 23:04
حتی تغذیه هم می تونه سوییچینگ ایزوله باشه اما مورد اولی مهم تره.

راستی اینم پیشنهاد خوبیه. چطوری بیایم خروجی dc یک منبع تغذیه سوئیچینگ رو از مدار اصلی ایزوله کنیم؟

Hesam1984
29-12-2013, 23:08
راستی اینم پیشنهاد خوبیه. چطوری بیایم خروجی dc یک منبع تغذیه سوئیچینگ رو از مدار اصلی ایزوله کنیم؟

اون بر میگرده که ار چه توپولوژی و چه آی سی استفاده کنین. تگزاس و lt خیلی تولیدات دارن در این زمینه.

morteza_rk
30-12-2013, 00:12
اون بر میگرده که ار چه توپولوژی و چه آی سی استفاده کنین. تگزاس و lt خیلی تولیدات دارن در این زمینه.
مهندس لطف می کنی شماره ای.سی بدی؟

Hesam1984
30-12-2013, 01:36
باشه در اسرع وقت بهت میدم ولی در بازار به شکل ماژول آماده هم می فروشند. Dc to dc
ولی خوب قیمتش احتمالا پایین نیست.

morteza_rk
30-12-2013, 01:51
من یه نمونه پیدا کردم. ظاهرا همون چیزیه که مد نظر شماست. اما راجع بهش هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست و ظاهرا توی اون فروشگاه گفته شده که اینم renew هست .

You can see links before reply/products/detail/مبدل 3 آمپر DC به SD200 DC/

Hesam1984
30-12-2013, 03:01
یک زمانی یک مغازه در امجد بود که کارش فقط منبع تغذیه بود. انواع اینها رو با حتی درجه نویز مختلف داشت.

dariush_ab
30-12-2013, 10:44
مهندس المنت یه بار اهمی-سلفیه که مقدار اهمیش خیلی خیلی بیشتر از سلفیه. با کنتاکتور یا فن 220 ولت تست کن.

مهندس هوای به این سردی نمیشه تست فن رو بیخیال بشید.
من راستش اون مدار قبلی که السیدی و uln2003 داشت در دسترسم نبود تست کنم این جدیده که یک رله 5 داره و سون سگمنت رو با فن 220 تست کردم ولی نویز نداره!
برق همه هم از یک منبع تغذیه سوییچینگ 2 آمپر گرفتم و هیچ مورد دیگه ای هم تو مدار نیست. اختلاف ولتاژ رله و میکرو هم در کار نیست.

Hesam1984
30-12-2013, 16:52
جناب مرتضی شماره قطعه خواسته بودین، من پیشنهاد می کنم نرم افزارهای Swticherpro و LTpowercad را دانلود کنین و با توجه به قطعه موجود در بازار یک طرح رو برسی کنید. متاسفانه در ایران digikey یا farnell نیست باید به موجود بودن قطعه هم توجه کرد

JooJe
30-12-2013, 17:27
این فایل در مورد نکاتی هست که برای کاهش نویز در PLC ها استفاده میشه شاید به درد بخوره:

sadeghbakhshi
31-12-2013, 03:24
----

Ma3ood
31-12-2013, 12:18
سلام دوستان
ببخشید اینجا سوالم رو مطرح میکنم
نخواستم یه تاپیک جدید بزنم
می خواستم بدونم مصرف بکلایت یک lcd 2*16 آبی چند میلی آمپر هست
اخه من امروز دو تا باطری کتابی گرفتم گذاشتم توی مدار 2 دقیقه نشد باطری تموم کرد
البته به طرف گفته بودم معمولی ولی فکر کنم آشغالی داده بی وجدان

بعضا تا 100 میلی امپر هم جریان میکشه :baad:کلا یه مقاومت تپل بزار سر راهش حالش جا بیاد :mrgreen:
البته من قبلا نمونه 10 میلی امپری هم داشتم ادمونه جریان میکشید . ولی جنس های زیادی تو بازار هست یکی از یکی بی کیفیت تر :x

morteza_rk
31-12-2013, 23:30
آقا برد رسید دستم. تست کردم.

تا اینجائیکه تست کردم میکرو اصلا هنگ نمی کنه. بلکه صفحه lcd محو میشه یا کاراکترهای بیخود نشون میده.
ضمن اینکه پایه های وقفه در لحظه ی قطع و وصل کنتاکتور یا فن 220 ولت (مخصوصا در لحظه قطع) یهو صفر میشن.

اینم شاید بخاطر این باشه که من برای وقفه هام (که با لبه پائین رونده فعال میشن) مقاومت پول آپ نذاشتم! چرا نذاشتم؟ چون اینا به ماژول هائی وصلن که خود اون ماژول ها خروجیشون پول آپ هست.

حالا موارد زیر رو هم تست می کنم و نتیجه رو اعلام می کنم.

1. استفاده از فریت بین زمین میکرو و زمین مدار
2. استفاده از مدار اسنابر در دو سر فن و کنتاکتور
3. استفاده از اپتوکوپلر

تذکر : هسته گیر نیاوردم برای پیچیدن سیم ، نویزگیر منبع تغذیه کامپیوتر هم گیر نیاوردم!

dariush_ab
31-12-2013, 23:51
مهندس یک سوال؟
شما برای چی برای رله ها رگولاتور گذاشتین؟

morteza_rk
01-01-2014, 01:55
مهندس یک سوال؟
شما برای چی برای رله ها رگولاتور گذاشتین؟

چون رله های من بچه میلون 5 ولت بود. من نتونستم از طریق اینترنت رله های بچه میلون 12 ولتی بخرم. وگرنه از 7805 اسفاده نمی کردم. الان 7805 هیت سینگ داره به اندازه ی 2*2.5*1.5 ، داغ می کنه ولی خوبه. البته 10 تا رله با هم روشن بشن داغیش دستو می سوزونه!

nobogh
01-01-2014, 02:05
به نظر من یه مقاومت 100 نانو بین + و- lcd بذار و مدارتو (lcd و میکرو) داخل یه جعبه فلزی بذار که زمینش به جعبه وصل بشه...احتمالا مشکل حل بشه...

jonbakhsh
01-01-2014, 09:31
تغذیه مدار با باطری دادی که با منبع تغذیه نباشه ؟؟؟

morteza_rk
07-02-2014, 01:40
با اینکه خیلی وقته از رفع مشکل من می گذره ولی یادم رفته بود که راهکارها و موارد مربوطه رو در این تاپیک عنوان کنم.

بهمین خاطر پست اول تاپیک رو ویرایش کردم. و نتایج مشاهدات و آزمایشات خودمو اونجا قرار دادم. لطفا مطالعه کنید.

علیدلی
25-09-2014, 13:20
پست اول ویرایش شد (بعداز رفع مشکل و گرفتن نتیجه مطلوب)

================================================== ===

سلام

مشکل این بود ==> توی یه پروژه ای دارم 5تا کنتاکتور رو با 5 تا رله سوئیچ می کنم. میکروکنترلر من atmega128a هست. رله ها 12 ولت هستن و باید کنتاکتورهای 220 ولتی رو سوئیچ کنن.

الان یه مشکلی وجود داره. وقتیکه کنتاکتورهارو به برق 220 وصل می کنم روی lcd کاراکترری (2*16 هست ، بک لایت آبی) نویز می افته و کلی کاراکتر عجیب و غریب نشون میده ، ولی خود میکرو نه هنگ می کنه و نه ریست میشه. اصلا توی قسمت میکرو مشکلی نیست.

دوتا نکته ی کنکوری هم این وسط وجود داره :

1. وقتی با رله ها مستقیم سیم فاز رو قطع و وصل می کنم هیچ نویزی روی lcd نیست. ولی وقتی سیم فاز رو به ورودی کنتاکتور وصل می کنم نویز میاد! درحالیکه اصلا رله وصل نشده هنوز! (جل الخالق!)

2. در لحظه ی وصل شدن کنتاکتورها نویز کمتره ، ولی در لحظه ی قطع شدن نویز بیداد می کنه! ولی بازم میکرو داره به کارش ادامه میده. این lcd هست که کاراکترهای مختلف نشون میده.

با یک کنتاکتور هم همین موضوع وجود داره. الان میام هر یک ثانیه صفحه ی lcd رو پاک می کنم ولی روش ضایعی هست.

Lcd در مد 4 بیتی راه اندازی شده ، 4 بیت پائین رو هم با مقاومت 4.7 کیلو pull down کردم. ولی فایده ای نداشت. :unh:

راهکارهای موثر در رفع نویز مدارات صنعتی :

1. میکروکنترلر از نوع مرغوب و ترجیحا smd باشه.

2. حتما فیلتر پائین گذر شامل خازن 100 نانو و سلف 10 میکروی قسمت آنالوگ به دیجیتال میکرو رو وصل کنید. حتی در مواقعی که نمی خواید از مبدل آنالوگ به دیجیتال استفاده کنید.

3. تا جائیکه ممکنه فرکانس کاری میکرو رو با انتخاب کریستال مناسب پائین بیارید.

4. حتما از مقاومت های پول آپ خارجی استفاده کنید. برای ولتاژ 5 ولت بهترین مقاومت در محدوده ی 4.7 کیلو تا 10 کیلو هست.

5. از مدار ریستی که در فایل پیوست اومده استفاده کنید.

6. تا اونجائیکه ممکنه از lcd در مد 8 بیتی استفاده کنید یا در مد 4 بیتی ، بیت های کم ارزش رو pull down کنید. یا اینکه از lcdهای اشمیت تریگر استفاده کنید.

7. برای کنترل رله ها استفاده از سری uln‌ به جای ترانزیستور توصیه میشه.

8. رله ها رو در یک طرف برد و دور از میکروکنترلر و سایر قطعات قرار بدید. حتی بهتره که برای رله ها یک برد جداگانه طراحی کنید که با کابل فلت به برد میکروکنترلر وصل بشه.

9. حتما برای روشن و خاموش کردن رله ها از اپتوکوپلر و تغذیه جداگانه برای رله ها استفاده کنید. اپتوکوپلرها ulnهارو کنترل می کنن و ulnها ، رله ها رو.

10. در تنظیم فیوزبیت ها زمان استارت آپ رو بیشترین مقدار ممکن در نظر بگیرید.

11. خازن های کریستال میکرو خیلی خیلی مهم هستن. حتما در محدوده 10 تا 22 پیکو (بطور تجربی 18 پیکو) باشن. (اگه به دیتاشیت خود کریستال مراجعه کنید بهتره)

12. حتما فیوزبیت boden رو فعال کنید و فیوزبیت bodlevel رو روی 2.7 ولت تنظیم کنید.

13. حتما فیوزبیت ckopt رو فعال کنید. حتما حتما! این فیوزبیت باعث میشه که پالس های تولید شده توسط کریستال دامنه ی 0 تا vcc داشته باشن.

14. بین زمین میکرو و زمین مدار از یک فریت کوچیک استفاده کنید. از فریت بزرگتر میشه در خروجی منبع تغذیه متصل به مدار استفاده کرد.

15. حتما در دو سر بار سلفی 220 ولت از مدار اسنابر استفاده کنید. بطور مثال یک مقاومت 100 اهمی 3 وات که با یک خازن 100 نانو 450 ولت سری شده ، باید با دو سر بار سلفی 220 ولت موازی بشن.

16. حتما برای پایه های وقفه ی میکروکنترلر از یک خازن متصل به زمین هم استفاده کنید. در اینصورت بهتره که پایه وقفه با یک مقاومت 4.7 کیلو pull up شده باشه. اندازه خازن حتی می تونه به محدوده ی 1000 میکرو هم برسه! البته این بستگی داره به اینکه مدت زمان low بودن پایه وقفه چقدر هست. اگر این زمان خیلی کوتاه باشه مقدار خازن هم باید کوچیک باشه.

در ادامه فایل های شماتیک و pcb و عکس بردهائی که برای کنترلر رله ها و تشخیص ولتاژ 220vac طراحی کردمو قرار میدم. این بردها تست شدن و 100٪ جواب میدن.

توجه : عکس مربوط به برد رله ها قبل از لحیم کردن uln2003 گرفته شده. یعنی جای این آیسی ها توی عکس خالیه.

سلام
با تشکر از جناب مهندس رحیمی بابت اعلام نتیجه و رفع شدن مشکلشون

منم در صنعت با چنین مشکلی مواجه شدم و زمانی که کناکتورها قطع و وصل میشند lcd به هم میریزه .ولی میکرو ریست نمیشه و به کار خودش ادامه میده و این مشکل بر میگیرده به lcd که نویز پذیری بسیار بالایی داره

من خودم مدارهامو میسازم و همراه مدارهام هم یه تابلو برق صنعتی که چند تا کنتاکتور و قطعات جانبی داره به مشتری میدم و این تابلو برق هارو خودم میسازم

روشی که من انجام میدم به شرح ذیل است

1= میکرو و رله و lcd و تمام قطعات الکترونیکی رو ؛ روی یک برد پیاده سازی میکنم

تمام دوستان و از جمله جناب مهندس رحیمی با توجه به توضیحاتی که دادند برای ؛کنترل کنتاکتور؛ برق 220 رو از داخل رله 12 یا 5 ولتی که روی مدار الکترونیکیشون هست عبور میدند .یعنی عملا دارند ولتاژ 220 ای که دارای هزار تا مخلافت هست روی میبرند روی مداری که داره با ولتاژ 5 ولت کار میکنه و بعد به این مشکل پی بردنند که این کار نویز پذیری داره و قسمت رله ها رو از میکرو کنترلر توسط یه کابل ارتباطی دور کردنند یعنی برد رله ها از برد اصلی جدا میشه

2= من روی تابلو برق های صنعیتم به ازای هر کنتاکتور یه دونه رله 24 ولت صنعتی مخصوص تابلوبرق میذارم . یعنی اگر 10 تا کنتاکتور باشه 10 تا رله 24 ولت میذارم داخل تابلوبرق . و ولتاژ 220 کناکتور که قرار هست کنترل بشه رو میدم به این رله 24 ولتی که داخل تابلو برق هست و من رله 24 ولتی داخل تابلو رو با رله داخل مدارم کنترل میکنم .بعنی به عبارتی ولتاژ 24 ولت رو میارم میدم به رله مدار اصلیم و توسط رله های مدارم ؛ رله های تابلو برق رو کنترل میکنم . با این روش عملا ولتاژ 220 رو نمیارم داخل مدارم و با ولتاز24 ولت کار میکنم

و تا تارییخ امروز هنوز با مشکل ریست میکرو و کاراکترهای عجیب غریب lcd مواجه نشدم

==================================
فقط یه مشکلی دارم که اونو تا الان نتونستم حلش کنم
زمانیکه دستگاهمو میذارم داخل تابلو برق ؛ و کنتالکتورها on/off میشه بعد از نیم ساعت نویز می افته روی lcd و lcd بهم میریزه . با این که ولتاژ 220 از داخل مدارم عبور نمیدم ولی این مشکل رو باهاش مواجعه هستم که این نویز ؛ نویز الکترومغناطیسی هست که داره تششع میکنه ؛ مثل امواج های مخابراتی هست

حتی دستگاهم رو از حالت کنترلی خارج کردم و خودم بصورت دستی کنتاکتورها رو خاموش روشن میکنم که بعد از نیم ساعت بازم lcd میریزه بهم .که این مسله نشون میده بخاطر نویز تششعشی هست .ولی وقتی 20 سانت دستگاه رو از تابلو برق دور میکنم چنین مشکلی ندارم .ولی به محض اینکه دستگاهم رو میذارم داخل تابلو ؛ بعد از نیم ساعت که کنتاکتورها on/off میشند روی lcd نویز می افته

برای حل این مشکل چه راه حلی رو دوستان پیشنهاد میکنند ؟

morteza_rk
25-09-2014, 14:13
سلام مهندس

به نظر من روش جدا کردن برد رله ها از برد میکروکنترلر و lcd بهتر هست. چون هم در هزینه رله های 24 ولتی صرفه جوئی میشه و هم اینکه می تونید برد میکروکنترلر و lcd رو دورتر از منبع نویز قرار بدید.

من الان برای برد میکروکنترلر از یک جعبه پلی کربنات استفاده می کنم که با فاصله نیم متری از برد رله ها قرار گرفته (برد رله ها داخل جعبه برق صنعتی هست). اینطوری به مشکل نمی خورم. تغذیه برد میکروکنترلر از تغذیه برد رله ها جداست و از اپتوکوپلر استفاده می کنم.

نکته مهم اینه که lcdها واقعا نامرغوب هستن که دچار این مشکل میشن. وگرنه میکرو داره به درستی کار می کنه.

علیدلی
25-09-2014, 16:53
سلام

واله هر کسی یه نظری داره و با توجه به شرایط کاریش مدارش رو طراحی میکنه .روشی که من استفاده میکنم. برای زمانی هست که از قبل مدارو ساختی و نمیخای دیگه pcb رو بهم بریزی

اینکه گفتید مرغوبیت lcd

.مدت گذشته یه جا رفتیم دیدم که ی نفر از lcd 128*128 استفاده کرده و اومده مدارش رو کلا بدون هیچ جعبه ای گذاشته داخل تابلو برق . دور تا دورش هم رله های صنعتی و کنتاکتور و یه دونه اینورتر . Lcd داشت مثل یه مردی کار میکرد . اتفاقا تا من مدارو دیدم تعجبم کردم گفتم این چه جوری این مدارو گذاشته داخل تابلو برق .یعنی مدارو مستقیم پیچ کرده بود روی تابلو . 4 تا تابلو گذاشته بود داخل هر تابلو یه دونه مدار .

فروشگاه بهار ؛ فک نکنم جعبه های پلی کربنات داشته باشه . شما از تهران خریداری میکنید ؟ در صورت مثبت بودن ممنون میشم ادرسشو بهم بدید

morteza_rk
25-09-2014, 19:39
بهارو نمی دونم داره یا نه؟ الانم که نمی تونم سایتش رو باز کنم.

من بخاطر قیافه و قیمت از پلی کربنات استفاده می کنم. پلی کربنات هم یه نوع پلاستیکه. وقتی جعبه مدارمو میذارم توش صفحه lcd از پشت درب بسته پلی کربنات دیده میشه. من سایز 30*25 رو می خرم 27 تومن که ارزونتر از جعبه تابلو برق فلزی هست.

علیدلی
03-10-2014, 18:34
سلام

رله ها رو در یک طرف برد و دور از میکروکنترلر و سایر قطعات قرار بدید. حتی بهتره که برای رله ها یک برد جداگانه طراحی کنید که با کابل فلت به برد میکروکنترلر وصل بشه.

در این قسمت که فرمودید برد رله ها از برد اصلی جدا باشه .بنظرتون روی این فلت که از میکرو اومده به برد اصلی نویز نمی افته یا خللی ایجاد نمیکنه ؟ بنظرتون میشه این فلت رو تا 2 متر افزایش داد؟

در ادامه فایل های شماتیک و PCB و عکس بردهائی که برای کنترلر رله ها و تشخیص ولتاژ 220VAC طراحی کردمو قرار میدم. این بردها تست شدن و 100٪ جواب میدن.

چه جوری در مدارتون ولتاژ 220 رو تشخیص میدید ؟ با قطعه ای خاص این کار اونجام میدید یا اینکه باکم کردن ولتاژ و در نهایت adc

ضمن اون قطعه ابی رنگ که شبیه رله هست چیه ؟؟

و در نهایت کدوم از پایه های lcd رو باید PULL UP و PULDOWN کنم ؟

morteza_rk
03-10-2014, 19:09
در این قسمت که فرمودید برد رله ها از برد اصلی جدا باشه .بنظرتون روی این فلت که از میکرو اومده به برد اصلی نویز نمی افته یا خللی ایجاد نمیکنه ؟ بنظرتون میشه این فلت رو تا 2 متر افزایش داد؟

نه مهندس. تازه همین نیم متر هم ریسکه. اگه به فاصله بیشتری احتیاج دارید بجای کابل فلت از کابل های چند رشته شیلددار استفاده کنید و حتما شیلد رو وصل کنید به زمین مدار.

چه جوری در مدارتون ولتاژ 220 رو تشخیص میدید ؟ با قطعه ای خاص این کار اونجام میدید یا اینکه باکم کردن ولتاژ و در نهایت adc

ضمن اون قطعه ابی رنگ که شبیه رله هست چیه ؟؟

با همون مداری که با راهنمائی جناب 1Nafar تهیه کردم. شماتیکشو گذاشتم. البته برای برق 3 فاز مقدار خازن 330 نانو باید به 47 میکرو (450 ولت) افزایش پیدا کنه.

اون آبی ها خازن MKT هستن. 330 نانو 250 ولت.

و در نهایت کدوم از پایه های lcd رو باید PULL UP و PULDOWN کنم ؟
همون 4تا پایه ای که در حالت عادی به هیچی وصل نیستن. یعنی D0 تا D3. باید pull down بشن.

علیدلی
03-10-2014, 20:17
رله ها رو در یک طرف برد و دور از میکروکنترلر و سایر قطعات قرار بدید. حتی بهتره که برای رله ها یک برد جداگانه طراحی کنید که با کابل فلت به برد میکروکنترلر وصل بشه.

من فک میکنم این کار ریکسش بالا باشه .چون شما uln رو میذارید روی برد رله . و از روی برد یه کابل کشیده میشه به میکرو .حالا فرقی نمیکنه چه cat5 شیلد و فویل دار باشه یا فلت . این وسط هیچ واسطی بین uln و میکرو نیست .اگر نویزی بیافته روی کابل انتقالش میده روی میکرو

مگر اینکه اپتوکوپلر بذاریم روی برد اصلی و uln گذاشته بشه روی برد رله . اینجوری دیگه کابل مستقیم با میکرو در ارتباط نیست

البته همه اینا نظریه هست که باید در عمل تست بشه

این نمونه برد رو ببینید

morteza_rk
03-10-2014, 20:36
وقتیکه از اپتوکوپلر استفاده میشه باید تغذیه میکرو از تغذیه اپتوکوپلر جدا باشه. یا ابید دوتا منبع تغذیه داشته باشیم یا اینکه با استفاده از فیلرتها و قطعات مناسب نویزهای دو طرف میکرو و اپتوکوپلر رو از هم ایزوله کنیم.

من که نتونستم مدار مناسبی برای ایزولاسیون پیدا کنم بنابراین از روش دو منبع تغذیه و جداسازی برد رله ها استفاده کردم. حالا اگه بخواید که اپتوکوپلرها روی برد میکرو باشن باید تغذیه اونارو از برد رله بیارید توی برد میکرو. و این دقیقا عمون کاریه که من نمی خواستم انجام بدم. راه دیگه هم استفاده از منبع تغذیه سوم هست.

علیدلی
05-10-2014, 18:46
سلام

یه مقاله مطالعه کردم که خیلی جالب هست . این مقاله ب دو صورت پیاده سازی مدار اسنابر رو پیشنهاد داده. یکی موازی با سویچ و دیگری موازی با بار

این بسیار مفید رو مطالعه کنید و ببینید کدوم روش بهتر هست که اسنابر پیاده سازی بشه ؟اسنابر موازی بشه با بوبین کنتاکتور یا موازی بشه با بار ؟

eagle
05-10-2014, 21:07
مهندسای عزیز اپتوکوپلر چطوری نویز انتقال نمیده؟
اسنابر چیه؟
علیدلی
05-10-2014, 21:33
مهندسای عزیز اپتوکوپلر چطوری نویز انتقال نمیده؟
اسنابر چیه؟
برای اپتوکوپلر باید بگم که هیچ ارتباط فیزیکی بین قسمت اولیه و ثانویه نیست .مثل ترانس که ثانویه و اولیه باهم ارتباط فیزیکی ندارند ولی روی همدیگه اثراتی رو القا میکنند

مدار rc رو میگن اسنابر. مقاله رو بخونید خودتون متوجه میشید

علیدلی
18-10-2014, 20:58
سلام
در بسکام یه دستور هست به نام INITLCD . این دستور کارش رفرش یا جاروب کردن LCDهس .دوستانی که در زمینه نویز LCD به مشکل برمیخورن از این دستور استفاده میکند اگر LCD بهم ریخت توسط این دستور LCD رو رفرش میکنند و این مشکل برطرف میشه

ولی مشکلی که داره اینکه خط تیره ( - )هایی؛؛ تو صفحهLCD از بالا تا پاین حرکت میکنه و نوشته های LCD رو بهم میریزه .

از دستورات Cursor Off و Cursor NOBLINKو .... هم استفاده کردم ولی مشکل هم چنان پا برجاست .ممنون میشم در این زمینه راهنمایی بفرمایئد .

djhamid
29-12-2020, 01:18
بهترین راه حل برای راه اندازی lcd کاراکتری اینه که آز آردوینو استفاده کنی.
آردوینو کتابخونه آماده داره و دردسرش خیلی کمه
فقط نیاز به یه پتانسومتر 10 کیلو داری دیگه به چیز دیگه ای نیاز نداری
در ضمن کد نویسیشم خیلی سادس
lcd کاراکتری 16*2 بک لایت آبی | الکترونیک | سنسور | برق | قطعات الکترونیک (You can see links before reply)