PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قدم به قدم آموزش Atmel Studio

vahid0561
15-07-2013, 15:23
سلام
از اساتیدی که توی محیط atmel studio برنامه نویسی می کنن خواهشمند است به این تاپیک بیان و تجربیات و اموزش ها رو به دیگران منتقل کنند!!

M3R
15-07-2013, 15:59
سلام.
pdf زیر رو دانلود کن که آموزش برنامه نویسی تو محیط winavr هست که با avrstudio یکی هست!
You can see links before reply
به سایت extremeelectronics.co.in یه سر بزن چون مبنای آموزشش avrstudio هستش.
موفق باشی

M3R
15-07-2013, 15:59
سلام.
pdf زیر رو دانلود کن که آموزش برنامه نویسی تو محیط winavr هست که با avrstudio یکی هست!
به سایت extremeelectronics.co.in یه سر بزن چون مبنای آموزشش avrstudio هستش.
موفق باشی

vahidasm
15-07-2013, 16:36
سلام
همونطور که m3r گفت برنامه نویسی تو winavr با avrstudio زیاد فرقی ندارن
منم لینک زیر رو پیشنهاد میکنم که خیلی چیزا ازش یاد گرفتم
اینجا (You can see links before reply)
:wink:

vahid0561
16-07-2013, 10:19
اقا دمتون گرم !!
الان به نظر شما هر 2 تا کامپایلر رو موازی با هم کار کنم بهتره یا فقط atmel studio ؟
اخرین ورژن winavr رو از کجا میتونم تهیه کنم ؟؟
اگه مشکلی بود میتونم که مزاحمتون بشم ؟؟

vahidasm
16-07-2013, 14:38
الان به نظر شما هر 2 تا کامپایلر رو موازی با هم کار کنم بهتره یا فقط atmel studio ؟
هر کدوم که مایلی بنظرم زیاد فرقی ندارن فقط atmel studio یخرده پیشرفته تره من خودم winavr کار میکنم

فک کنم همون سایتی که گذاشتم هر سری آپدیت میکنه

من تا جایی که بتونم در خدمتتون هستم
ضمنا یادم رفت بگم winavr کاملا رایگانه من بخاطر همین رایگان بودنش خیلی مزایا ازش دیدم که اگه شما هم باهاش کار کنید خواهید فهمید
راستی من یک سری مثال برای خودم از برنامه نویسی با این کامپایلر دارم که با کمک اونا برنامه هامو مینویسم
اگه بخواین تو اولین فرصت آپلود میکنم براتون

vahidasm
16-07-2013, 14:38
هر کدوم که مایلی بنظرم زیاد فرقی ندارن فقط atmel studio یخرده پیشرفته تره من خودم winavr کار میکنم

فک کنم همون سایتی که گذاشتم هر سری آپدیت میکنه

من تا جایی که بتونم در خدمتتون هستم
ضمنا یادم رفت بگم winavr کاملا رایگانه من بخاطر همین رایگان بودنش خیلی مزایا ازش دیدم که اگه شما هم باهاش کار کنید خواهید فهمید
راستی من یک سری مثال برای خودم از برنامه نویسی با این کامپایلر دارم که با کمک اونا برنامه هامو مینویسم

M3R
17-07-2013, 15:50
سلام.
مشکل winavr اینه که یه محیط خسته کننده داره
مشکل avrstudio هم اینه که با بعضی از کتابخونه های قدیمی که واسه winavr نوشته شده مشکل داره
من راه حل زیر رو پیشنهاد میدم (خودمم از همین روش استفاده میکنم!):
استفاده از IDE یا همون محیط avrstudio و کامپایل کردن توسط winavr
تو ورژن های قدیم avrstudio مثلا 4 و ... برای کامپایل کردن برنامه باید حتما winavr هم روی سیستم نصب میشد چون برای کامپایل کردن کد نوشته شده از winavr استفاده میکرد.
ولی تو ورژنای آخری که اومده (فکر کنم 5 به بعد) نیازی به نصب winavr نیست و یه چیزی داره به اسم avr toolchain که کارای کامپایل رو انجام میده.
مشکل هم همینجاست!!
چون این avr toolchain که با avrstudio نصب میشه با کتابخونه های قدیمی مشکل داره!
حالا شما با استفاده از آموزشی که تو لینک زیر هست میتونید برای کامپایل کردن برنامتون از winavr استفاده کنید تا هم یک محیط IDE خوب داشته باشید و هم با کتابخونه های قدیمی بدون دردسر کار کنید.(امیدوارم که منظورم رو متوجه شده باشید)
البته واسه باز شدن سایت باید فن بزنی :0013:
موفق باشی

vahid0561
18-07-2013, 12:54

لطف میکینی اگه این کار رو بکنی !!

vahid0561
18-07-2013, 12:59
اگه بخواین تو اولین فرصت آپلود میکنم براتون[/quote]

لطف میکنی!!

vahidasm
19-07-2013, 01:22
سلام چشم الان سرم شلوغه بزودی همینجا میذارم :wink:

vahidasm
23-07-2013, 01:04
سلام
ببخشید دیر شد این یه قسمت از مثالهایی که من باهاشون کار کردم تو محیط winavr البته همشون نیست بقیشونم اگه عمری باشه میذارم
به لینک زیر مراجعه کنید:
اینجا (You can see links before reply)
ضمنا جا داره از آقای صادق (sadmonew) که منو خیلی تو راه یادگیری وین ای وی آر کمک کردن تشکر کنم
بیشتر این مثالها رو هم با کمک ایشون تونستم بنویسم و یاد بگیرم

vahidasm
23-07-2013, 02:52
آقا این لینک زیر رو هم ببینین وقتی من تازه داشتم یاد میگرفتم و هی با این وین ای وی آر سر و کله میزدم تو این لینک سوال میپرسیدم و آقا صادق و آقا پوریا و بقیه دوستان خیلی به من کمک کردن گفتم شاید موثر باشه:
مشکل با winavr(avrlib) - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

vahid0561
28-07-2013, 14:21
سلام
چطوری میشه debounce رو راه انداری کرد؟؟
تابع براش هست ؟؟
یا خودمون بابد درست کنیم ؟؟

vahidasm
28-07-2013, 23:12
سلام
چطوری میشه debounce رو راه انداری کرد؟؟
تابع براش هست ؟؟
یا خودمون بابد درست کنیم ؟؟
سلام منظور شما از debounce تاخیر زمانی موقع فشار دادن کلیده؟؟
دقیقتر بگین لطفا

vahid0561
29-07-2013, 00:45
سلام منظور شما از debounce تاخیر زمانی موقع فشار دادن کلیده؟؟
دقیقتر بگین لطفا
بله منظورم تاخیر موقع فشردن کلیده
هر وقت کلید رو فشار بدم یک تابع رو فراخوانی کنه !!مثلا!!

vahidasm
29-07-2013, 05:43
سلام میتونید با استفاده از یک دستور if تغییر سطح پین رو تشخیص بدین به شکل زیر:

if(bit_is_set(PINB,1))_delay_us(1),function();
این برای حالتی بود که اگه پایه یک بشه فعال دستور مورد نظر انجام بشه ولی اگه بخواین صفر شدنش رو چک کنید به شکل زیر مینویسید:

if(bit_is_clear(PINB,1))_delay_us(1),function();

به جای عبارت function() اسم تابعتون رو بنویسید که فراخوانی بشه
:wink:

CINAPA
29-07-2013, 22:57
سلام.
مشکل winavr اینه که یه محیط خسته کننده داره
مشکل avrstudio هم اینه که با بعضی از کتابخونه های قدیمی که واسه winavr نوشته شده مشکل داره
من راه حل زیر رو پیشنهاد میدم (خودمم از همین روش استفاده میکنم!):
استفاده از IDE یا همون محیط avrstudio و کامپایل کردن توسط winavr
تو ورژن های قدیم avrstudio مثلا 4 و ... برای کامپایل کردن برنامه باید حتما winavr هم روی سیستم نصب میشد چون برای کامپایل کردن کد نوشته شده از winavr استفاده میکرد.
ولی تو ورژنای آخری که اومده (فکر کنم 5 به بعد) نیازی به نصب winavr نیست و یه چیزی داره به اسم avr toolchain که کارای کامپایل رو انجام میده.
مشکل هم همینجاست!!
چون این avr toolchain که با avrstudio نصب میشه با کتابخونه های قدیمی مشکل داره!
حالا شما با استفاده از آموزشی که تو لینک زیر هست میتونید برای کامپایل کردن برنامتون از winavr استفاده کنید تا هم یک محیط IDE خوب داشته باشید و هم با کتابخونه های قدیمی بدون دردسر کار کنید.(امیدوارم که منظورم رو متوجه شده باشید)
البته واسه باز شدن سایت باید فن بزنی :0013:
موفق باشی

مهندس من با 6 AvrStudio کار میکنم . ولی در مورد WinAvr . چون من نتونستم با اون Makefile لش کنار بیام . رجوع کردم به AvrStudio که اون دنگو فنگ Makefile را نداشته باشه

ولی اگه بتونین بصورت تصویری نحوه ساخت Makefile را اموزش بدین عالی میشه .
در ضمن مهندس . یه سوالی که برام هست این که چطوری بفهمم که تمام libc های
6 AvrStudio هست و از چه راهی میتونم اونها را ببینم تو IDE

و این ارور را ببینین از چی میتونه باشه ...........:baad::baad::baad::baad:

Error 2 config.h: No such file or directory

Warning 1 #warning "F_CPU not defined for <util/delay.h>"

M3R
30-07-2013, 06:08
سلام.
شما یه سر به اون لینکی که دادم بزنین همه چی حله!!
اسم سایت رو ولش آموزش واسه avrstudio 6 هست:wink:

چون من نتونستم با اون Makefile لش کنار بیام . رجوع کردم به AvrStudio که اون دنگو فنگ Makefile را نداشته باشه

ولی اگه بتونین بصورت تصویری نحوه ساخت Makefile را اموزش بدین عالی میشه .
با اون روشی که تو اون سایت گفته دیگه نیازی به Make file دستی نیست و خودش تمام کارها رو انجام میده.فقط کافیه شما گزینه کامپایل رو بزنید

در ضمن مهندس . یه سوالی که برام هست این که چطوری بفهمم که تمام libc های
6 AvrStudio هست و از چه راهی میتونم اونها را ببینم تو IDE
منظورتون رو درست متوجه نشدم.
شما هر فایلی رو اینکلود کنید تو محیط IDE میتونید مشاهده کنید.

و این ارور را ببینین از چی میتونه باشه ...........

Error 2 config.h: No such file or directory

Warning 1 #warning "F_CPU not defined for <util/delay.h>"

ارور:همینطور که از متن ارور معلومه شما هدر config.h رو فراخوانی کردید ولی این هدر در محل مربوطه وجود نداره.شما باید هدر config.h رو در جایی که فولدر برنامه نوشته شده قرار داره کپی کنید
بعدی هم که warning هست: شما باید فرکانس کاری میکروتون رو توی هدر delay.h مشخص کنید
همچنین میتونید از مسیر زیر هم استفاده کنید:
Project> project properties
بعد یه tab جدید باز میشه که باید از قسمت AVR/GNU C Compiler گزینه symbols رو انتخاب کنید.
بعد از قسمت Defined Symbols روی شکل + که همون add هست کلیک کنید و مقدار فرکانس رو به صورت زیر وارد کنید:
F_CPU=1000000UL
که با تغییر 1000000 میتونید فرکانس کاری رو تغییر بدید بعدش هم OK میزنید و تمام.
اگه جایی متوجه نشدید بگید تا با شکل توضیح بدم
موفق باشی

CINAPA
30-07-2013, 07:29
سلام.
شما یه سر به اون لینکی که دادم بزنین همه چی حله!!
اسم سایت رو ولش آموزش واسه avrstudio 6 هست:wink:

با اون روشی که تو اون سایت گفته دیگه نیازی به Make file دستی نیست و خودش تمام کارها رو انجام میده.فقط کافیه شما گزینه کامپایل رو بزنید

منظورتون رو درست متوجه نشدم.
شما هر فایلی رو اینکلود کنید تو محیط IDE میتونید مشاهده کنید.

ارور:همینطور که از متن ارور معلومه شما هدر config.h رو فراخوانی کردید ولی این هدر در محل مربوطه وجود نداره.شما باید هدر config.h رو در جایی که فولدر برنامه نوشته شده قرار داره کپی کنید
بعدی هم که warning هست: شما باید فرکانس کاری میکروتون رو توی هدر delay.h مشخص کنید
همچنین میتونید از مسیر زیر هم استفاده کنید:
Project> project properties
بعد یه tab جدید باز میشه که باید از قسمت AVR/GNU C Compiler گزینه symbols رو انتخاب کنید.
بعد از قسمت Defined Symbols روی شکل + که همون add هست کلیک کنید و مقدار فرکانس رو به صورت زیر وارد کنید:
F_CPU=1000000UL
که با تغییر 1000000 میتونید فرکانس کاری رو تغییر بدید بعدش هم OK میزنید و تمام.
اگه جایی متوجه نشدید بگید تا با شکل توضیح بدم
موفق باشی

سلام
در مورد ارور. config.h که در فولدر هست یه نگاه به تصویر بندازین ..:baad:
در مورد warning .هم که Project> project properties این قسمت را من ندارم . منظورم از منوی
Project که وارد میشم project properties را نذاره .:baad:

CINAPA
30-07-2013, 12:31
درست شد .
مشکل من اساسي بود تمام کتابخونه ها را هم داشتم البته داخل فولدر و بايد اينا رادر قسمت solution Explorer هم اضافه ميکردم (Existing Item) که اين کار را نکرده بودم .
:018:

vahid0561
30-07-2013, 14:01
سلام
چند تا سوال برام بوجود اومده
وقتی که بخوایم زمانی رو با تایمر تولید کنیم از چه فرمول هایی باید استفاده کرد؟؟
و اینکه مثلا باید prescale رو چند بگذارم یا فرکانس میکرو روی چند تنظیم بشه؟؟ و مقدار اولیه تایمر رو چند بگذارم یا اینکه تایمر به چه مقداری برسه زمان تولید شده؟؟
و همینطور برای pwm از چه مدی باید استفاده کنم مقدار ocrx چند باشه ؟؟

با تشکر!!

vahidasm
30-07-2013, 14:33
وقتی که بخوایم زمانی رو با تایمر تولید کنیم از چه فرمول هایی باید استفاده کرد؟؟
سلام
باید با در نظر گرفتن فرکانس کریستال و همچنین مقدار تقسیم فرکانسی که برای تایمر انتخاب میکنی زمان مورد نظر رو دربیاری
به فرض مثال اگه بخوای زمان 1 ثانیه رو ایجاد کنی باید به تایمر هات نگاه کنی
میدونیم که تایمر0 هشت بیتی هستش و تایمر 1 شانزده بیتی
من به صورت پیشفرض با استفاده از تایمر یک اینو برای شما توضیح میدم
فرض کنید که فرکانس کریستال شما 8 مگاهرتز باشه و برای تایمر 1 هم تقسیم فرکانسی 256 رو در نظر گرفته باشید
پس:

8000000/256=31250
خب در این حالت میدونیم که فرکانس کلاک وارد شده به تایمر 31250 بار در ثانیه اس
پس زمان هر پله بالا رفتن تایمر میشه: (تایمر درواقع همون کانتره)

1/31250=32us
و چون میخوایم یک ثانیه بسازیم داریم:

1000000/32=31250
پس عدد تایمر باید به 31250 برسه که بدونیم 1 ثانیه گذشته(با توجه به تنظیمات انجام شده)
اگه تایمر 1 رو تو مد ctc بذارین و عددش رو هم 31250 بذارین سر 1 ثانیه میتونید وقفه هم داشته باشید
امیدوارم جواب بقیه سوالهاتونم داده باشم
در مورد انتخاب تقسیم فرکانسی برای تایمر هم باید بگم که باید نگاه کنید که از بین اعداد پیشفرض کدوم عدد برای کار شما مناسبه این کار با تجربه براتون راحتتر میشه
برای ایجاد pwm هم دو مود داریم که مد fast pwm در حالت یک شیبه هستش و اون یکی دو شیبه ، تو fast pwm از روی شیب تایمر میتونید درصد دیوتی رو تغییر بدین و دو دوشیبه هم همینطور یعنی شما با تغییر ocrx میتونید تغییراتی در دیوتی سایکل ایجاد کنید
موفق باشید

vahid0561
30-07-2013, 15:03
اقا وحید
دمت گرم با این سریع جواب دادنت
میرم کار میکنم اگه مشکلی بود مراحمت خواهم شد
راستی من هم یک سری فایل اموزشی از atmel studio گیر آوردم که به زبان انگلیسی هست ولی خیلی روان توضیح داده
لینک رو قرار میدم

M3R
30-07-2013, 17:58
سلام

در مورد warning .هم که Project> project properties این قسمت را من ندارم . منظورم از منوی
Project که وارد میشم project properties را نذاره .
چرا ناراحت میشی؟
منظور من از project اسم پروژتون بود!!
شما از منوی project گزینه آخر رو که اگه اسم پروژه رو تغییر نداده باشی GCC Application properties هست.
همچنین میتونی از کلید ترکیبی alt+f7 هم استفاده کنی.

vahid0561
01-08-2013, 12:35
سلام

توی تایمر1 منظور از top=ISR,OCRX چیه؟؟
کاربرد هرکدوم کجاست؟؟

vahidasm
01-08-2013, 14:06
سلام

توی تایمر1 منظور از top=ISR,OCRX چیه؟؟
کاربرد هرکدوم کجاست؟؟
isr مخفف اینتراپت سرویس روتین هستش یعنی زیر روال وقفه top هم توی تایمر معمولا در مود ctc و PWMاستفاده میشه
ctc مخفف کلماتی هستش که معناش میشه پاک کردن تایمر (رجیستر) وقتی مقدارش به اون عددی که شما براش تعیین کردید میرسه
top=isr یعنی وقتی که تایمر به مقدار top رسید وقفه رخ بده که شما در زیر روال وقفه میتونید دستوراتی که میخواین رو بنویسین
منظورتون رو از OCRX نفهمیدم
ولی 4 تا رجیستر وجود داره به نامهای OCR1AL و OCR1AH و OCR1BL و OCR1BH
در دوتای اولی مقدار 16 بیتی این دو رجیستر با رجیستر TCNT1 مقایسه میشه که همون عملی که در بالا بهت گفتم رخ میده
دوتای بعدی هم کارشون همینه فقط شما باید به L و H آخرشون دقت کنید که اشتباهی پیش نیاد

CINAPA
01-08-2013, 14:07
سلام

چرا ناراحت میشی؟
منظور من از project اسم پروژتون بود!!
شما از منوی project گزینه آخر رو که اگه اسم پروژه رو تغییر نداده باشی GCC Application properties هست.
همچنین میتونی از کلید ترکیبی alt+f7 هم استفاده کنی.

سلام:hi:
نه رفیق عزیز من که ناراحت نیستم برعکس .
ولی همون موقع مشکلم را پیدا کرده بودم .
حل شده .ممنون
-----------------------------------
راستی این ارور از چی هست ؟ میگه اتمگا 128 در دایرکتوری نیست ولی من خودم انتخاب کردم و بود

M3R
01-08-2013, 14:44
سلام :hi:
اینطور که معلومه شما دارید از کتابخونه آقای نوربخش که واسه lcd1100 نوشتن استفاده میکنید.
به نظرم شما به جای استفاده از ورژن winavr از ورژن مخصوص کدویژن این کتابخونه دارید استفاده میکنید چون هدر مگا 128 فراخوانی شده!
اگه فایل پروژتون رو بزارید بهتر میشه راهنماییتون کرد
موفق باشید :wink:

CINAPA
01-08-2013, 15:06
اینطور که معلومه شما دارید از کتابخونه آقای نوربخش که واسه lcd1100 نوشتن استفاده میکنید.
به نظرم شما به جای استفاده از ورژن winavr از ورژن مخصوص کدویژن این کتابخونه دارید استفاده میکنید چون هدر مگا 128 فراخوانی شده!
اگه فایل پروژتون رو بزارید بهتر میشه راهنماییتون کرد
موفق باشید :wink:

بله از اقای نور بخش هست .ولی همون ورژن WIN هست نه کدویژن
اینم لینک دانلود

vahid0561
01-08-2013, 15:07
سلام
ببخشید اشتباه نوشتم
icr
توی درس میکرو دانشگاه
استاد گفت مقدار top در pwm میتونه icr هم باشه
حالا من نمیدونم قضیه چیه و فرقش با oc1x چیه؟؟ و کجا استفاده میشه
راستی فرمولی برای تعیین فرکانس pwm و dutycycle نیست؟؟
که به مقدار n و oc1x رو بدست اورد ؟؟

M3R
01-08-2013, 20:29
سلام.
این کتابخونه هم برای کدویژن قابل استفاده هست و هم winavr !!
برای همین شما اول باید مشخص کنید که از کدوم کامپایلر میخواید استفاده کنید!
شما هدر app_config.h رو باز کنید خطوط 5 و 6 رو نگاه کنید:
دو تا ثابت تعریف شده شما مقدار winavr رو به 1 و مقدار codevision رو به 0 تغییر بدید و یک بار دیگه برنامه رو کامپایل کنید.
انشالله که درست میشه
موفق باشید

M3R
01-08-2013, 20:40
سلام
ببخشید اشتباه نوشتم
icr
توی درس میکرو دانشگاه
استاد گفت مقدار top در pwm میتونه icr هم باشه
حالا من نمیدونم قضیه چیه و فرقش با oc1x چیه؟؟ و کجا استفاده میشه
راستی فرمولی برای تعیین فرکانس pwm و dutycycle نیست؟؟
که به مقدار n و oc1x رو بدست اورد ؟؟

سلام.
جواب سوال اولتون رو نمیدونم!
ولی واسه تعیین فرکانس pwm شما صفحه 121 دیتاشیت مگا 16 رو مطالعه کنی همه چی دستگیرت میشه
اگه متوجه نشدی بگو یا من یا دوستان راهنماییت میکنیم
موفق باشی

CINAPA
02-08-2013, 06:59
سلام.
این کتابخونه هم برای کدویژن قابل استفاده هست و هم winavr !!
برای همین شما اول باید مشخص کنید که از کدوم کامپایلر میخواید استفاده کنید!
شما هدر app_config.h رو باز کنید خطوط 5 و 6 رو نگاه کنید:
دو تا ثابت تعریف شده شما مقدار winavr رو به 1 و مقدار codevision رو به 0 تغییر بدید و یک بار دیگه برنامه رو کامپایل کنید.
انشالله که درست میشه
موفق باشید

سلام .
ممنون که پیگیری کردین .:wink:
ولی خوب بود نقل قول میکردین . من الان هم مطمعن نیستم که جواب سوال من را دارین میدین ولی از اون جایی که همچین جوابی به سوال من ربط داره احساسم این که مال منه .:018:
بازم تشکر

M3R
02-08-2013, 17:33
سلام .
ممنون که پیگیری کردین .:wink:
ولی خوب بود نقل قول میکردین . من الان هم مطمعن نیستم که جواب سوال من را دارین میدین ولی از اون جایی که همچین جوابی به سوال من ربط داره احساسم این که مال منه .:018:
بازم تشکر

سلام.
آره منظورم با شما بود :mrgreen:
تست کردید؟
جواب گرفتید؟

CINAPA
02-08-2013, 22:02
سلام.
آره منظورم با شما بود :mrgreen:
تست کردید؟
جواب گرفتید؟

بله . البته فقط ایرادش همون نکته نبود ولی رفع شد .
در ضمن این تصاویری که گذاشتم ارور هست فکر کنم که هنگام نصب as6 بود برای چی هست . ؟

CINAPA
03-08-2013, 07:20
سلام جناب m3r
شما در جریان برنامه های اقای نوربخش هستین . خودشون که وقت نمیکنن جواب مشکلات دوستان را بدن .
اگه شما در جریان برنامه هاشون هستین . سوالم این که میتونید روتین ها و توابعی که برای فایل ساعت RTC تعریف کردن را توضیح بدین . من تو یه برنامه میخواستم برنامه ساعت را اضافه کنم ولی اون فایلی که اقای نوربخش گذاشته و از روتین هاش سر در نمیارم . میشه راهنمایی کنین چه کار کنم

M3R
03-08-2013, 14:44
سلام.
آقای نوربخش برنامه و کتابخونه واسه winavr و codevision زیاد نوشتن!
اگه امکان داره کتابخونه رو قرار بدید شاید من یا دوستان بتونیم راهنماییتون کنیم.

CINAPA
03-08-2013, 15:12
سلام.
آقای نوربخش برنامه و کتابخونه واسه winavr و codevision زیاد نوشتن!
اگه امکان داره کتابخونه رو قرار بدید شاید من یا دوستان بتونیم راهنماییتون کنیم.

سلام
بفرمایین اینم پوشه کتابخونه rtc
فقط اگه میشه توابع و روتین هایی که مربوط به انتقال دیتای زمان (ساعت)و تاریخ هست را برام یه توضیح روی هر روتین وتابع بدین
ممنون میشم

M3R
04-08-2013, 16:12
سلام.
دوست عزیز من زیاد از توابعش سر در نیاوردم به غیر از اونایی که از اسمشون مشخص هست!!
بهتره تو همون تاپیکی که آقای نوربخش این کتابخونه رو گذاشتن سوالتون رو مطرح کنید قطعا راهنماییتون میکنن.
البته اگه به برنامه ای که به همراه هدر فایل ارائه دادن یه نگاهی بندازید کاربرد توابع رو تقریبا متوجه میشید.

M3R
04-08-2013, 16:13
سلام.
دوست عزیز من زیاد از توابعش سر در نیاوردم به غیر از اونایی که از اسمشون مشخص هست!!
بهتره تو همون تاپیکی که آقای نوربخش این کتابخونه رو گذاشتن سوالتون رو مطرح کنید قطعا راهنماییتون میکنن.
البته اگه به برنامه ای که به همراه هدر فایل ارائه دادن یه نگاهی بندازید کاربرد توابع رو تقریبا متوجه میشید.

CINAPA
04-08-2013, 23:19
سلام.
البته جواب میدن ولی نه سواد ما کم هست و به پای اقای نور بخش و دوستان نمیرسه . واز طرفی ایشون هم ظاهرا وقت توضیح دادن ندارن . بخاطر همین اخرش .....:sa:

حالا اونو ولش . شما کتابخونه و یا کد اماده ساعت با DS1307 که برای WINAVR باشه ندارید .
ممنون میشم قرار بدین lov:

M3R
05-08-2013, 06:29
سلام.
تو نت سرچ کنید کتابخونه زیاد پیدا میشه!
ولی چرا از همین کتابخونه آقای نوربخش استفاده نمیکنید؟
اگه فایل پروژه رو کامل دانلود کنید و برنامه نمونه رو مطالعه کنید همه چیز دستگیرتون میشه.

vahid0561
06-08-2013, 17:26
سلام

دارم با usart کار میکنم ولی وقتی هم به صورت رجیستری و هم با دستور putchar کار میکنم توی گیرنده روی lcd کاراکترهای بی ربط نمایش داده میشه !!
فایل ها رو پیوست کردم
میکرو atmega32

M3R
06-08-2013, 20:44
سلام

دارم با usart کار میکنم ولی وقتی هم به صورت رجیستری و هم با دستور putchar کار میکنم توی گیرنده روی lcd کاراکترهای بی ربط نمایش داده میشه !!
فایل ها رو پیوست کردم
میکرو atmega32

برنامه رو نرسیدم نگاه کنم ولی 3 تا از بهترین کتابخونه ها که واسه uart نوشته شده رو پیوست کردم.با اینا یه تستی بزن راحت جواب میگیری.
کریستال هم اگه خارجی استفاده میکنی که 11.0592 ولی اگه میخوایی از داخلی استفاده کنی بزار رو 4 مگاهرتز با باود رت 9600.
داخل فایل زیپ سه تا فولدر به شماره 1 تا 3 قرار داره:
فولدر 1: کتابخونه ای که آقای نوربخش نوشته و هم واسه winavr و هم codevision قابل استفاده است.
فولدر 2: درایور پورت سریال برای دو پورت که فقط در WinAVR و برای تمامی میکروهای AVR جواب میده و اگر بخوای از دو پورت uart به کار ببری میتونی از این کتابخونه استفاده کنی
فولدر 3:این هم مثل فولدر دوم هست، فقط نویسنده اش یکی دیگه است و همه چیزش رو تجمیع کرده در دو فایل که کتابخونه خوبی هم هست!
فایل فشرده بعدی هم همون کتابخونه فولدر 3 به همراه یه مثال از نحوه کارکدش هست.
موفق باشی:0013:

vahid0561
06-08-2013, 21:29
سلام
مرسی از راهنماییتون
ولی من میخواستم اول کار کردن با رجیستر ها رو به خوبی یاد بگیرم بعد برم سراغ کتابخونه ها
اگه یک لطفی میکردی در اولین فرصت که نگاه کردی به فایل هام مشکل رو می گفتی !!

processor
10-08-2013, 13:25
سلام دوستان
یه راهنمایی می خواستم
نیاز دارم که پروژه هایی با arm و avr بنویسم
با avr studio میشه راحت کار کرد ؟
میخوام برنامه هایی که واسه arm تو keil مینویسم با کمترین تغییر توی avr هم قابل اجرا باشه
قبلا با بسکام کار میکردم
چند روز با کدویژن سرو کله زدم درست حسابی جواب نداد
avr studio توابعش چطوریه؟
یه پندی نصیحتی اگه میشه راهنمایی کنید

vahidasm
10-08-2013, 21:45
میخوام برنامه هایی که واسه arm تو keil مینویسم با کمترین تغییر توی avr هم قابل اجرا باشه
سلام
مهندس معمولا عکس این صادقه ولی این چیزی که شما میخواین یخرده سخته
یعنی پروژه های آرم رو (هموشونو) نمیتونید تو avr پیاده کنید ولی پروژه های avr تو آرم پیاده سازی میشه :0013: :mrgreen:

با avr studio میشه راحت کار کرد ؟
میشه ولی بستگی داره شما چیکار بخوای بکنی

چند روز با کدویژن سرو کله زدم درست حسابی جواب نداد
avr studio توابعش چطوریه؟
یه پندی نصیحتی اگه میشه راهنمایی کنید

این سوالتون خیلی کلیه یکم بیشتر توضیح بدین چیکار میخوای انجام بدی تا بیشتر بتونیم راهنمایی کنیم

processor
10-08-2013, 23:12
یعنی پروژه های آرم رو (هموشونو) نمیتونید تو avr پیاده کنید ولی پروژه های avr تو آرم پیاده سازی میشه

چون من واسه avr بیسیک کار میکردم
الان واسه arm زبان c
میخوام پروژه هایی که می نویسم مثلا توابعی که واسه مموری یا مثلا منویی که واسه یه ال سی دی گرافیکی درست میکنم رو بتونم بینشون با حداقل تغییر جابجا کنم
میخوام مث بسکام نشه که کلی باهاش کار کردم الان باید دوباره همه رو بنویسم
فکر میکنم کار کردن با avr studio بهتر از codvision باشه اما منابع و یادگیریش سخت تره
شما پیشنهادتون چیه کدوم بهتره و اگه منبع خوبی هم دارید بسیار ممنون میشم

vahidasm
11-08-2013, 02:35
من خودم با winavr کار میکنم
راس میگی اوایلش سخته ولی به مرور راه میوفتی
بله به نظر منم کار با atmel studio بهتر از کار کردن با کدویژن هستش
اگه شما این تاپیک رو از اول بخونید یه چیزایی دستگیرتون میشه
منبعی هم که من ازش یاد گرفتم همونیه که اوایل این تاپیک گفتم
موفق باشید

CINAPA
06-02-2015, 22:44
سلام

دوستان در اتمل استدیو چطوری میشه تو دستورات فارسی نوشت . هر کاری کردم نتونستم فارسی تایپ کنم ؟؟؟؟؟

CINAPA
11-02-2015, 13:02
سلام دوستان این ارور و خطا هنگام کامپایل کردن تو اتمل استدیو 6.2 رخ داده :؟؟؟؟؟؟

dostajn
11-02-2015, 13:40
سلام دوستان این ارور و خطا هنگام کامپایل کردن تو اتمل استدیو 6.2 رخ داده :؟؟؟؟؟؟

سلام
قبل از متغییر pemap (خطای اولی) از const استفاده کنید تا بتونید متغییر رو (احتمالا توی ایپرام) ذخیره کنید.
توی فایل اصلی اینو بنویسید:

#define F_CPU 1000000

البته با هر فرکانسی که کار می کنید من فکر کنم 1 مگ گذاشتم.
بقیه غیر از 10 هم احتمالا تعریف نشده اند یا دسترسی به اونها نیست(فایل به پروژه اضافه نشده!)
10 هم میگه یه متغییر ایجادکردی اما استفاده نشده!

CINAPA
11-02-2015, 14:30
سلام
قبل از متغییر pemap (خطای اولی) از const استفاده کنید تا بتونید متغییر رو (احتمالا توی ایپرام) ذخیره کنید.
توی فایل اصلی اینو بنویسید:

#define F_CPU 1000000

البته با هر فرکانسی که کار می کنید من فکر کنم 1 مگ گذاشتم.
بقیه غیر از 10 هم احتمالا تعریف نشده اند یا دسترسی به اونها نیست(فایل به پروژه اضافه نشده!)
10 هم میگه یه متغییر ایجادکردی اما استفاده نشده!

سلام مهندس من که حالیم نشد چطوری . هر کاری کرد م نشد فایل برنامه را در اختیارتون قرار میدم بببینید میتونید درست کنید .
ممنون

CINAPA
11-02-2015, 15:32
سلام
درست کردم ولی اخرش یه ارور میده
.

dostajn
11-02-2015, 18:34
سلام
درست کردم ولی اخرش یه ارور میده
.
سلام
خوشحالم که تونستید خودتون مشکلتون رو حل کنید. :)
متاسفانه بنده atmel studio رو ندارم و با همون winavr کار می کنم:
1- دوخط اول فایل اصلی مربوط به کدویژن نه arvgcc
2- متغییر PEmap نیست و باید PEMAP بنویسید
3- من خودم یه دونه makefile درست کردم و با اصلاحاتی برنامه شما کامپایل شد.
4- من حدودی گفتم کلاک رو چه جوری تعریف کنید ظاهرا شما باید یه ul آخر کلاک بذارین...
اگر سخت افزار رو آماده دارین کد بنده رو برزین ببینین نتیجه می ده یا نه؟
در ضمن اگر جواب گرفتین در صورت تمایل با توضیحات کامل برای همه بذارین فکر کنم جالب باشه!

CINAPA
11-02-2015, 22:12
سلام
4- من حدودی گفتم کلاک رو چه جوری تعریف کنید ظاهرا شما باید یه ul آخر کلاک بذارین...
در ضمن اگر جواب گرفتین در صورت تمایل با توضیحات کامل برای همه بذارین فکر کنم جالب باشه!

ممنون از توضیحات . برنامه را تست میزنم نتیجه را اعلام میکنم . بازم ممنون

CINAPA
11-02-2015, 22:40
سلام

نشد رفیق باز همون یه دونه ارور کلاک میکرو را میده . بقیه موارد که گفته بودی درست بود .

dostajn
12-02-2015, 08:17
نشد رفیق باز همون یه دونه ارور کلاک میکرو را میده . بقیه موارد که گفته بودی درست بود .
سلام
فایل ویرایشی بنده شامل یه فایل makrfile که توش من سرعت رو تعریف کردم برای همین با WINAVR مشکلی نداره اما تو اتمل که از makfile داخلی استفاده می کنه هنوز باید خطا باشه شما توی فایل اصلی کلاک رو تعریف کنید:

Method 1: By adding "#define F_CPU 8000000UL" on top of source file.
Method 1: By defining F_CPU symbol in IDE:
Project properties > Toolchain > Symbols: F_CPU=8000000UL

البته از اینجا گرفتم:
Atmel Studio 6 and trouble with F_CPU | AVR Freaks (You can see links before reply)
در ضمن فکر کنم بتونید makefile رو داخل نرم افزار به حال خارجی و از فایل ارسالی بنده بذارید.

CINAPA
12-02-2015, 09:26
سلام
فایل ویرایشی بنده شامل یه فایل makrfile که توش من سرعت رو تعریف کردم برای همین با WINAVR مشکلی نداره اما تو اتمل که از makfile داخلی استفاده می کنه هنوز باید خطا باشه شما توی فایل اصلی کلاک رو تعریف کنید:

Method 1: By adding "#define F_CPU 8000000UL" on top of source file.
Method 1: By defining F_CPU symbol in IDE:
Project properties > Toolchain > Symbols: F_CPU=8000000UL

البته از اینجا گرفتم:
Atmel Studio 6 and trouble with F_CPU | AVR Freaks (You can see links before reply)
در ضمن فکر کنم بتونید makefile رو داخل نرم افزار به حال خارجی و از فایل ارسالی بنده بذارید.

ممنون مهندس جان . کمی درست شد ولی هنوز یه ارور داره شکل زیر