PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقایسه بوردهای مختلف از نظر قدرت پردازش

farzadsw
12-07-2013, 22:59
با سلام
من چندتا بورد مختلف رو برای انجام پردازش تصویر تهیه کردم ولی فرصت تست همشون رو نداشتم. تو ۲-۳ روز اخیر فرصتی پیش اومد که بالاخره بردهای مختلف رو تست کنم.
بوردهایی که بررسی کردم اینهاست:
1- MK802IIIS, CPU:RK3066
2- MK802, CPU:A10
3- MarsBoard, CPU:A10
4. MK808, CPU:RK3066
5- *CubieBoard2, CPU: A20

بوردهای شماره ۱و۴ دارای پردازنده ۲هسته ای Cortex-A9 با فرکانس 1.6 گیگا هرتزRK3066 - بوردهای 2و3 دارای پردازنده Cortex-A8 تک هسته ای ۱ گیگا هرتزA10 و بورد شماره ۵ دارای پردازه ۲ هسته ای Cortex-A7 با فرکانس 1.2گیگا هرتز هستند.

بنچمارک:
بهترین روش برای مقایسه پردازنده ها استفاده از برنامه های بنچمارکیینگ هست. من از برنامه Antutu 3.3 استفاده کردم. این برنامه تحت سیستم عامل اندروید اجرا میشه و تست های مختلفی برای عملیات ریاضی، سرعت حافظه و پردازش گرافیکی داره. اگر خودتو هم یکی از این بوردها رو دارید می تونید این برنامه رو نصب کنید و امتیاز تست ها رو مشاهده کنید.
با تست هایی که من انجام دادم دیدم، بیشتر نوع پردازنده تو کارایی اهمیت داره تا بورد. مثلا امتیاز کلی بوردهایی که پردازنده ۳۰66 دارند نزدیک به هم هست و تفاوت بیشتر در امتیاز تست هاس حافظه هست.
اما نتایج تست:
۱- 9500
2- 2200
3- 2300
4- 9600
5- 4400*
البته بورد شماره ۵ (کوبی۲) رو من شخصا تست نگرفتم و از اطلاعات موجود در اینترنت استفاده کردم. همونطور که میبینید پردازنده های 3066 بیشتر از ۴ برابر پردازنده های آ10 (مارس و کوبی) و بیش از ۲ برابر پردازنده های آ20 (کوبی ۲) توان پردازشی داره! به عبارت دیگه یک هسته (از ۲ هسته) ی 3066 دو برابر هسته های آ۱۰ و آ۳۰ قدرت پردازشی داره.

کارایی در استفاده:
با توجه به اینکه من این بوردها رو برای پردازش تصویر استفاده می کنم، از محیط اندروید استفاده نمی کنم. بنابراین امکان نصب لینوکس روی بورد حیاتی هست. خوشبختانه امکان نصب لینوکس روی هر ۴ بورد وجود داره اما برای پردازنده های ۳۰۶۶ فعلا این کار سخت تر هست.
من قبلا در مورد تجربیات خودم در اجرای لینوکس روی مارس بورد و گرفتن تصویر از دوربین تو تاپیک دیگه ای توضیح دادم. به طور خلاصه در صورتی که تصویر رو با رزولیشن ۱۲۰در160 در حالت فشرده نشده استفاده کنیم میتونیم با ۱۰ درصد لود پردازنده تصویر رو با نرخ ۳۰ فریم دریافت کنیم.
اما دیروز با پردازنده ۳۰۶۶ امتحان کردم. تفاوت خیلی زیاد هست! برای دریافت تصویر با رزولیشن 320در240 و نرخ ۷۵ فریم (!) پردازنده ۱۰ درصد لود میشه!
در حال حاضر من دارم از روی بورد ام کا 808 این مطلب رو می نویسم و پردازنده هم مشغول کامپایل کتابخونه پردازش تصویر هست برای همین فعلا در مورد برنامه های پردازش تصویر چیزی نمیتونم بگم ولی مسلما حداقل ۴ برابر سریعتر از مارس بورد امکان اجرای برنامه پردازش تصویر رو داره.

نکته جالب دیگه در مورد پردازنده ۳۰۶۶ قدرت گرافیکی نسبتا بالای اونه. به طور مثال من امولیتور پلی استیشن و بازی کوایک ۳ رو بدون هیچ مشکلی تونستم اجرا کنم.

به طور خلاصه، بین بوردهایی که لیست کردم، بدون شک بوردهایی که پردازنده ۳۰۶۶ دارند قدرت بالاتری دارند. البته یکسری پردازنده قوی تر (۲ برابر ۳۰۶۶) مثل ۳۱۸۸ یا ۴۴۱۲(سامسونگ) هم وجود دارند که فعلا با قیمت مناسب قابل تهیه نیستند.

*نکته قابل توجه: بوردهای mk808b با بوردهای mk808 توی چیپست وایرلس تفاوت دارند و تا این لحظه درایور لینوکس اونها در دسترس نیست (نیاز به مبدلهای خارجی خواهد بود).

esisafa
13-07-2013, 00:51
دوست عزیز ممنون. مشخصه که 3066 باید قویتر باشه. هم cortex-A9 هست که معماری قویتری از a7 و a8 داره هم 2 هسته ای هست هم فرکانس بیشتری داره. تفاوت A7 وa8 و A9 و a15 مثل تفاوت سلرون و پنتیوم و i3 و i5 و i7 اینتل میمونه. قیمت این پردازنده های اینتل به این صورت تغییر میکنه. از سلرون تا i7 . قیمت 130 بعدی 200 بعدی 400 بعدی 600 و بعدی بالای 1000 هزار تومان. البته i7 چهار هسته ای هست و بقیه همه دو هسته ای. با اینکه 4 سری اول همه دو هسته ای هستن و رنج فرکانسی تقریبا برابره اما تفاوت کارایی و قیمت بسیار قابل توجه هست