PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آنتن اکتیو gps

safavism
29-06-2013, 11:12
با سلام خدمت دوستان گرامی خیلی وقته بخاطر مشکلاتی که داشتم نتونستم به سایت سر بزنم....خدا رو شکر دوباره برگشتم..
gps ماژول sim908 یه pin داره برای انتن و دو pin دیگه به نام vantenin,vantenout که طبق دیتا شیت مربوط میشه به تغذیه آنتن اکتیو..سوال من اینه که آنتن اکتیو به کجا وصل کنم ؟ به همون ufl رو برد وصل کنم؟
من اینجوری از دیتا شیت متوجه شدم که اگه تغذیه آنتن اکتیو 2.8 ولت باشه میشه از این پین vantenout جهت تغذیه استفاده کرد و به vantenin وصل کرد در غیر اینصورت اگه ولتاژ تغذیه چیزه دیگری بود باید ولتاژ کار آنتن را با یه تغذیه جدا به پایه vantenin داد و اون پایه آزاد نگه داشت..درسته؟یا چوله چوله؟

sobhan537
29-06-2013, 16:20
سلام...
پایه ی GPS-ANT پایه ی شماره ی 79 : کلا بر روی ماژول SIM908 دوتا سوکت نری UFL وجود داره ، یکی در سمت راست که برای آنتن GSM هست و یکی هم در سمت چپ که برای آنتن GPS هست. در حالت عادی شما می تونید آنتن اکتیو یا پسیو GPS رو به سوکت نری UFL سمت چپ وصل کنید. اما اگر به هر دلیلی تمایل به انجام این کار نداشته باشید می تونید از پایه ی GPS-ANT برای اتصال آنتن استفاده کنید که در این صورت باید خودتون در طراحی PCB یک سوکت UFL یا SMA رو به این پایه وصل کنید.

پایه ی GPS VANT OUT پایه ی شماره ی 75 : این پایه از طریق یک رگولاتور داخلی، ولتاژ 2.8 ولت رو برای آنتن اکتیو فراهم می‏کنه. اگه آنتن اکتیو با ولتاژ 2.8ولت کار کنه، میتونیم این پایه رو به پایه ی GPS VANT IN متصل کنیم.

پایه ی GPS VANT IN پایه ی شماره ی 76 : این پایه مربوط به ولتاژ مناسب برای کارکرد آنتن اکتیو می باشد. فرض کنید یک آنتن اکتیو 2.8 ولتی دارین. بنابراین این پایه باید به یک ولتاژ 2.8 ولتی وصل بشه. حالا شما می تونید برای تامین ولتاژ 2.8 ولتی از یک رگولاتور استفاده کنید یا اینکه این پایه رو مستقیما وصل کنید به پایه ی GPS VANT OUT که از قبل یک ولتاژ 2.8 ولتی برای شما مهیا کرده.
اما اگه آنتنی داشتین که مثلا 4 ولتی بود باید پایه ی GPS VANT IN رو وصل کنید به یک ولتاژ 4 ولتی و پایه ی GPS VANT OUT رو آزاد بذارید به هیچ جا وصل نکنید.

نکته : آنتن های اکتیو معمولا در رنج های 2.7 تا 5 ولت وجود دارن. بنابراین شما می تونید بجای استفاده از یک رگولاتور جداگانه برای تامین ولتاژ پایه ی GPS VANT IN ، این پایه رو مستقیما به پایه ی Vbat ماژول وصل کنید. چون پایه ی Vbat ماژول معمولا ولتاژی بین 3.7 تا 4.2 داره.

پایه ی GSM-ANT پایه ی شماره ی 59 : توضیحات مربوط به این پایه دقیقا مثل پایه ی GPS-ANT هست با این تفاوت که برای آنتن قسمت GSM استفاده میشه.

منبع: مهندس مرتضی (morteza_rk)

safavism
30-06-2013, 11:29
با سلام
ممنونم
مگه پایه 59 و 79 بترتیب به ufl نری آنتن gsm و gps رو بورد ماژول وصل نیستند..من تست زدم وصل هستند..پس انتن اکتیو به کجا وصل میشه ؟احتمالا به همون ufl رو بورد ماژول وصل میشه..نمیدونم والا شاید من اشتباه کنم..ولی هرچی بود ماژول سوخت چون txوdx هردو به زمین راه میدن همچنین آنتن.. فعلا ضرر مالی کردم ولی عوضش تجربه شد تا هر وقت حوس سوزندن یه قطعه یا ماژول کردم بنزین آزاد بریزم روش تا زغال و خاکستر بشه تا جلو چشام نباشن و حرص نخورم.

hossein1387
30-06-2013, 11:48
با سلام
ممنونم
مگه پایه 59 و 79 بترتیب به ufl نری آنتن gsm و gps رو بورد ماژول وصل نیستند..من تست زدم وصل هستند..پس انتن اکتیو به کجا وصل میشه ؟احتمالا به همون ufl رو بورد ماژول وصل میشه..نمیدونم والا شاید من اشتباه کنم..ولی هرچی بود ماژول سوخت چون txوdx هردو به زمین راه میدن همچنین آنتن.. فعلا ضرر مالی کردم ولی عوضش تجربه شد تا هر وقت حوس سوزندن یه قطعه یا ماژول کردم بنزین آزاد بریزم روش تا زغال و خاکستر بشه تا جلو چشام نباشن و حرص نخورم.

سلام مهندس

ببین مغزی آنتن GPS امپدانس خیلی کمی داره یعنی اگر با اهم متر چک کنی در حد اتصال کوتاه با زمین نشون میده. من خودم یک SIM908 داشتم فکر میکردم سوخته آخه چند تا از پایه های اصلیش
اتصال کوتاه بودن. بعدا فهمیدم که اشکال از لحیم کاری بوده. در کل خیلی ماژول مقاومی هست! من هر کار کردم نسوخت! حالا شما لحیم کاری رو چک کن ببین مشکل از اونجا نباشه.

آنتن اکتیو هم باید به همون کانکتور UFL وصل شه. فقط با این تفاوت که باید vantenout ( یا vantein دقیق یادم نیست توی همین سایت خیلی بحث شده) رو به تغذیه وصل کنی

morteza_rk
30-06-2013, 14:24
پس انتن اکتیو به کجا وصل میشه ؟

سلام مهندس

شما آنتن اکتیو رو به همون پد UFL سمت چپی روی برد وصل کن. در مورد پایه های Vantin و Vantout هم همون مطلبی که گفتی درسته.

safavism
30-06-2013, 21:21
با سلام خدمت مهندس رحیمی و مهندس عسکری
از راهنمایی شما متشکرم

راجع به سوختن ماژول باید بگم که موقعیکه rx,tx به max232 وصل میکنم آی سی max داغ میکنه در حد ی که دست بهش نمیشه زد و همچنین رگولاتور lm350 مربوط به تغذیه بسیار داغ میکنه البته موقعیکه به آی سی 232 وصل میشه...یعد از داغ کردن آی سی 232 این آی سی رو برداشته و رو یه مدار دیگه تست زدم دیدم سوخته یه آی سی 232 جدید گذاشتم باز به همین بلا گرفتار شد. مغزی آنتن مربوط به gsm به زمین راه میده ولی آتتن gps مشکلی نداره البته این ماجرا که توضیح دادم مربوط به قسمت gsm ماژول بود چون اگه gsm کار نکنه از gps ماژول نمیشه استفاده کرد.ضمنا من از هدر بورد آماده sim908 که خود ماژول روش لحیم شده استفاده میکنم.. خلاصه نمیدونم درست توضیح دادم یا نه!!!!

morteza_rk
30-06-2013, 22:29
مهندس این مازول sim908 خیلی خیلی بهتر و مقاوم تر از sim900 هست. فکر نکنم سوخته باشه. احتمالا قسمت مربوط به max232 اتصالی داره.

هر دو قسمت انتن ها اکثر مواقع اینجورین. یعنی مغزی با زمین ارتباط میده.

ضمن اینکه قسمت gps از gsm جدا هست. اگه gsm پورتش مشکل داشته باشه به قسمت gps ربطی نداره و این قسمت همچنان قابل استفاده هست.

safavism
01-07-2013, 01:47
با سلام خدمت استاد گرامی مهندس رحیمی

من دستورات at command برای فعال کردن gps از rx قسمت gsm به ماژول میدادم و از طریق پورت سریال gps اصلا ارتباط برقرار نمیشد(میزان باود ریت پیش فرض طبق دیتا شیت رعایت میشد 115200) ...اما بعد از فعال سازی اطلاعات را از tx قسمت gps میگرفتم...پس اگه قسمت gsm خراب بشه چه جوری میشه gpsرا فعال کرد ؟جالب اینجاست چرا موقعیکه بورد ماژول جهت اطمینان از تست از مدار جدا میکنم و هیچگونه ارتباطی با max232 و تغذیه نداره tx , rx قسمت gsm باز به زمین راه میده یعنی اتصال کوتاه شده !!!!!! ای بوآ بوآ مازولم سوخته! داغش رو دلم مونده !!!cry::