PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی سنسورهای رطوبت

علیدلی
03-06-2013, 07:33
سلام
دوستان من برای یه مکان نیاز به رطوبت سنج دارم از خانواده sht هم بدلیل گران بودن و بدلیل اینکه با دماسنج یکی هست نمیخام استفاده کنم .اکثر بچه ها هم sh1101 دیدم استفاده می کنند .ممنون میشم دوستان نظرخودشون رو بفرمایند که از چه سنسوری استفاده کنم ؟

morteza_rk
03-06-2013, 13:00
سلام

اصلا سنسور مناسبی نیست. برای اطمینان خاطر باید از سنسورهای سری sht استفاده کنید.

خودم sht11 رو پیشنهاد می کنم.

Ma3ood
03-06-2013, 18:44
دقیقا با نظر اقا مرتضی موافقم به هیچ عنوان به این سنسور اعتماد نکنید برای چنین پروژه ای هزینه کردن این سنسور بسیار اصولی و معقول است

bascom2
03-06-2013, 18:59
با سلام
بهترین و ارزان ترین سنسور ها برای این کار
dht11
dht22 هستند
که دارای خروجی دیجتال و کالیبره شده داخلی و از نوع خازنی هستند
من اولی را هفته پیش از جهان کیت 15 هزار تومان خریدم

morteza_rk
03-06-2013, 21:10
dht11
dht22 هستند

راستش من با اینا کار نکردم. تازه هم فهمیدم که وجود دارن. ولی دیتاشیتاشونو الان دانلود کردم. بازم به نظر من sht11 بهتره. قیمتش بالاست ولی ارزشش رو داره.

bascom2
04-06-2013, 00:05
حالا از من نشنیده بگیرید اما
dht11 مدل کپی شده sht11 که قیمت اون 15 است اما قیمت sht 50 است
با همون کیفیت

morteza_rk
04-06-2013, 02:26
dht11 مدل کپی شده sht11

بله ، از قرار معلوم چینی هم هست. ولی سری sht توی دنیا معروفن ، خیلی قدرتمند هستن. حالا من نظرم اینه. نمی دونم دیگه.

علیدلی
04-06-2013, 11:26
سلام

اصلا سنسور مناسبی نیست. برای اطمینان خاطر باید از سنسورهای سری sht استفاده کنید.

خودم sht11 رو پیشنهاد می کنم.

سلام
ممنونم
من میخام فقط و فقط رطوبت رو نشون بده .رطوبت اون محیط هم بین 75 تا 99 درصد هست .یعنی به عبارتی نمیخام خروجی رو فعال کنه یا کار دیگه ای انجام بده فقط نمایشگر باشه .

این sht11 که فرمودید از پروتکل چند سیمه استفاده میکنه ؟؟

بنظرتون در این نوع دستگاها از چه سنسوری استفاده شده قیمتشون با سنسور و دستگاه بین 95 تا 130 هست :

You can see links before reply

You can see links before reply

علیدلی
04-06-2013, 11:53
با سلام
dht11
dht22 هستند
که دارای خروجی دیجتال و کالیبره شده داخلی و از نوع خازنی هستند
من اولی را هفته پیش از جهان کیت 15 هزار تومان خریدم

سلام
مشکلی که این نوع داره اگه اشتباده نکنم طبق دیتاشیت 20تا 80 رو ازندازه میکنه .در صورتیکه من میخام تا 100 رو اندازه کنی .یعنی بازه اندازه گیری برای من بین 75 تا 99 هست .

bascom2
04-06-2013, 12:09
سلام
مشکلی که این نوع داره اگه اشتباده نکنم طبق دیتاشیت 20تا 80 رو ازندازه میکنه .در صورتیکه من میخام تا 100 رو اندازه کنی .یعنی بازه اندازه گیری برای من بین 75 تا 99 هست .

با سلام
dht22 می تونه 0 تا 100 درصد را با خطایی کمتر از dht11 اندازه گیری کنه فکر کنم قیمت حدود 20 تا 25 باشه

علیدلی
04-06-2013, 12:52
با سلام
dht22 می تونه 0 تا 100 درصد را با خطایی کمتر از dht11 اندازه گیری کنه فکر کنم قیمت حدود 20 تا 25 باشه

من میخام حدودا 10-15 متر سنسور رو از مدار فاصله بدم بنظرتون جواب میده؟

علیدلی
04-06-2013, 12:52
سلام
ممنونم .
من میخام حدودا 10-15 متر سنسور رو از مدار فاصله بدم بنظرتون جواب میده؟؟

bascom2
04-06-2013, 13:54
بله طبق دیتا شیت و چون خروجیش فرکانسی هست( که در صنعت سنسور های انالوگ را بر اساس جریان و سنسور های دیجتال را بر اساس خروجی فرکانسی استفاده میکنند) تا 20 متر جواب میده
فقط خواهش اگر انرا راه اندازی کردید کد ان را برای استفاده دوستان در اینجا به اشتراک بگذارید
موفق باشید

علیدلی
04-06-2013, 23:12
سلام
دوستان یه چیز عجیب دیدم هنوز متحیرم .
همانطور که قبلا گفتم یه کارخانه قارچی دستگاه رطوبت سنجی رو سفارش داده بود این رطوبت سنج رو گذاشته بودند داخل سالن و 20 متر کابل کشیده بودند برای دستگاه اصلی اون رطوبت سنج اینه :(رو عکس کلیک کنید)

You can see links before reply (You can see links before reply)

همینطور که میبینید دارای 2 استوانه و یک جعبه سفید رنگ هست

داخل استوانه 2 تا سنسور گذاشته از نوع PT100 :eek: :eek: بعد اومده بود یه روکش نخی مثل وارنیش گشیده بود روی یکی از سنسورها و یه فن هم گذاشته بود که دمای بیرون رو میکشید داخل استوانه و میزد روی سنسور .چون سالن مورد نظر رطوبتی بود اون روکش نخی که روی سنسور بود رطوبتی میشد:

این فن که اول دهنه استوانه هست :

این هم سنسور که داخل استوانه هست که کیفیت نداره در اولین فرصت عکس با کیفیت جایگزین میشه :

اولش من تعجب کردم که ما سنسور رطوبت به این کوچیکی ندارم جعبه سفید رنگ که مدارش داخلش بود رو بازم کردم و دیدم که 2تا سنسور PT100 گذاشته همراه با AD7705 .

حالا سوالم این که چطور از PT100 که سنسور دما هست داره برای رطوبت استفاده میکنه ؟؟ چه رابطه ای بین دما و رطوبت هست و جالبتر اینکه روکش نخی که کشیده بود روی PT100 رطوبت جذب میکرد .

چرا از سنسور رطوبت استفاده نکرده ؟؟

ضمن اینکه دقتش هم زده بود 2.5 درصد

sigma-mx
05-06-2013, 02:16
بله درسته ، رابطه ای هست بین دما و رطوبت ....
تو بعضی کارخونه ها من قبلا دیدم . البته این روش قدیمیه . ولی دقتش هم بد نیست !
اساس کار اینه که یک سنسور دما ( از هر نوع ) ، دما رو در حضور رطوبت اندازه میگیره ( رطوبت زیاد یا حتی داخل ظرف آب "100%")و یکی بدون رطوبت ( آزاد در هوا ) .... از اون رابطه که گفتم میشه رطوبت نسبی رو فهمید . در واقع تعریف رطوبت نسبی رو هم برید پیدا کنید ، روش کار دستتون میاد .

meysam.z
05-06-2013, 07:45
تاپیک رو خوندم ولی من خودم با sht11 کار کردم ... واقعا قطعه ی بی نقصیه .... سرعت پایخگویی در حد تیم بارسلنا....در ضمن دقت sht11 اگه اشتباه نکنم 1 تا 3 درصد

علیدلی
05-06-2013, 11:22
سلام
طبق مشورتی که با دوستان داشتیم و بررسی های که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که از سنسورDHT22 استفاده کنم .چون هم رنجش بین 0تا 100 هست .هم دقتش نسبت به مابقی سنسورها خوبه .هم کالیبره شده هست واز همه مهتر اینکه تا 20 متر رو بدون هیچ مشکلی جواب میده

بنابراین خاستم دوستانی که این نوع سنسور رو راه اندازی کردند تجربه و دانش خودشون رو در اختیار ما قرار بدند تا ما هم به نتیجه برسیم .

کالبد شکافی سنسور رو در پیوست می بینید ./

دیتاشیت DHT11

403 Forbidden (You can see links before reply)
دیتاشیت DHT22

403 Forbidden (You can see links before reply)

morteza_rk
06-06-2013, 00:09
آقا من چشم آب نمی خوره که این سنسور به پای سری sht‌برسه!

آخه خود سنسور رطوبت که پشت برد هست چیز ساده ایه! توی اینترنت بگردین یه همچین سنسوری رو به عنوان سنسور رطوبت می فروشن.

اون آی.سی روی برد هم کار اندازه گیری و تبدیل و ارسال رو خارج از برد انجام میده که با میکرو هم میشه همون کارو کرد.

خلاصه به دل من نشست(ننشست)!

sigma-mx
06-06-2013, 01:04
دقیقا منم همین نظر رو دارم ! احتمالا سنسورش خازنیه . تو دراز مدت دقتش کم میشه . حال اینکه همین اولش هم اون دقت سری sht رو نداره . بعدش هم به اینکه گفته تا 100 رو اندازه میگیره دل خوش نکنید که اصلا هیچ سنسوری تو 100 نمیتونه دوام بیاره بخصوص خازنی ! سنسورهای دقیق و گرانقیمت صنعتی هم گفتن مثلا 10 تا 90 !

علیدلی
08-06-2013, 16:35
آقا من چشم آب نمی خوره که این سنسور به پای سری sht‌برسه!

آخه خود سنسور رطوبت که پشت برد هست چیز ساده ایه! توی اینترنت بگردین یه همچین سنسوری رو به عنوان سنسور رطوبت می فروشن.

خلاصه به دل من نشست(ننشست)!

دقیقا منم همین نظر رو دارم ! احتمالا سنسورش خازنیه . تو دراز مدت دقتش کم میشه . حال اینکه همین اولش هم اون دقت سری sht رو نداره . بعدش هم به اینکه گفته تا 100 رو اندازه میگیره دل خوش نکنید که اصلا هیچ سنسوری تو 100 نمیتونه دوام بیاره بخصوص خازنی !

سلام
از بابت اظهارو نظر دوستان ممنون.دوستان چند تا استفاده کردند و تا الان که مشکلی نداشته .ضمن اینکه تا تو عمل وارد نشید نمیشه قضاوت کرد .من نمیگم مارک sht خوب نیست ولی نمیتونم این مدل هم بی دلیل و مدک ردش اونم مگر اینکه تو عمل تست بشه .

همین sht11 از چه پروتکلی استفاده میکنه ؟؟راه اندازیش راحت هست ؟؟

morteza_rk
08-06-2013, 17:23
همین sht11 از چه پروتکلی استفاده میکنه ؟؟راه اندازیش راحت هست ؟؟

پروتکلش i2c هست. و تا دلت بخواد توی نت براش مثال و کد هست.

dariush_ab
08-06-2013, 19:58
سلام دوستان.
من حدود 5-7 سالی هست که با سنسورهای رطوبت کار میکنم و تمام سنسورها را بررسی کرده ام.
اولین موردی که شما باید بگید اینه که چه resolution و accuracy لازم دارید؟
دوم اینکه تا چه مقدار می توانید هزینه کنید؟
برای رطوبت میتوانید از سنسور دما با یک فتیله و خواندن دمای مرطوب هم استفاده کنید.
sht دارای resolution و accuracy بالاتری نسبت به بقیه است اما خوب قیمتش بالاست.
راه اندازی sht راحته و برنامه اش داخل سایت خودش هست.
موفق باشید.

sjafarim
09-06-2013, 02:35
اولین موردی که شما باید بگید اینه که چه resolution و accuracy لازم دارید؟
دوم اینکه تا چه مقدار می توانید هزینه کنید؟
برای رطوبت میتوانید از سنسور دما با یک فتیله و خواندن دمای مرطوب هم استفاده کنید.
sht دارای resolution و accuracy بالاتری نسبت به بقیه است اما خوب قیمتش بالاست.
راه اندازی sht راحته و برنامه اش داخل سایت خودش هست.
موفق باشید.
منم در کل موافقم، ولی اگر هزینش خیلی مهمه برات تو ارزونا hs1101 از بقیه بهتره، همین سنسور اگه درست کالیبره بشه دقت بالایی داره، من خروجی کالیبره شده اونو با دستگاه testo آلمانی تو شرایط مختلف مقایسه کردم که واقعا عالی بوده؛ ولی بگم راجع به این که دوستان میگن در بلند مدت خروجی ناپایداری داره نظری ندارم.:wink:
(تو چندتا سایت خارجی خوندم که تو فصل های مختلف ممکنه تا 3 درصد خطا در خروجی این سنسور ایجاد بشه که البته اونم به نظر من به دلیل حساسیت دمایی قطعات مورد استفاده در مدار فرکانس ساز هست...)

morteza_rk
09-06-2013, 11:33
منم در کل موافقم، ولی اگر هزینش خیلی مهمه برات تو ارزونا hs1101 از بقیه بهتره، همین سنسور اگه درست کالیبره بشه دقت بالایی داره، من خروجی کالیبره شده اونو با دستگاه testo آلمانی تو شرایط مختلف مقایسه کردم که واقعا عالی بوده

مهندس شما چطور کالیبره کردی؟ ما که از مدار پیشنهادی دیتاشیت استفاده کردیم و راضی نبودیم.

علیدلی
09-06-2013, 18:14
سلام
در مورد هزینه که دوستان مطرح کردن .باید عرض کنم این پروژه ای که من قبول کردم و قرار هست بسازم هزینه یکی از آیتم های بسیار مهم هست و من باید تا می تونم هزینه رو بیارم پایئن ضمن اینکه تا میتونم کیفیت هم پائین نیارم .اینجور بگم که اگر قیمت بالا بره چند میلیون اسکناس پریده.!!sht 11 الان قیمت گرفتم حدوداد 60-65 تومن ولی سنسور dht22 رو تعداد بالا بهم قیمت داد 19 تومن ./ضمن اینکه یکی از دوستان چندتاشو تو مرغداری بسته و هیچ مشکلی تا الان نداشته

بدیهی است دستگاهای که عکسشون پیوست شده و تو صنعت بفروش می رسند اکثرا از سنسور HS1101 استفاده شده
در مورد رنج و دقت که دوستان پرسیدند باید بگم سنسور رطوبت تو رنج 70تا 99% کار میکنه البته خیلی کم به 95 میرسه .

دقت هم خیلی مهم نیست بلفرض مثال که 3-4% هم خطا بزنه .بنظرتون این 3-4%چه اتفاقی برای قارچ می افته .؟ من سفارش خرید دادم برسه بدستم تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم

sjafarim
09-06-2013, 21:55
من همون مدار دیتاشیتو استفاده کردم ولی از فرمول خودش واسه تبدیل فرکانس به رطوبت استفاده نکردم، یه معادله خطه باید 2 تا (یا بیشتر ) نقطه ازش داشته باشی تا معادله خطط در بیاد،هرچی این 2 تا نقطرو با دستگاه رطوبت سنج دقیق تری در بیاری قطعا خطط دقیق تر میشه، تو خود دیتا شیت هم گفته که مدارش شدیدا به 555 وابستس،حتی نوشته که وقتی از 555 های شرکت های مختلف استفاده می کنید معادله خططون تغییر میکنه و چند تا شرکت رو به عنوان مثال پارامترای خطشو گفته، پس از معادله تو دیتا شیت استفاده نکنین که 100% خطا خواهید داشت،فقط بعد از این که مدارو بستید مقاومتای بسته شده به پایه های 7و5 رو طوری تنظیم کنید که فرکانس خروجیتون حدودا تو رنج فرکانس اعلام شده تو دیتاشیت باشه.
دقت تایمرتونم که تا حدودی در دقت حاصله نقش داره...

اما در مورد این dht : اگر توش خازنی باشه و اون میکرو که توشه فقط داره مقدار خازنو میخونه که خوب فرقی با ایت hs نداره(تازه اگه خودتون بخونین میتونین با دقت بهتری اینکارو بکنید)، اما اگه سنسورش مقاومتیه اصلاااااا توصیه نمیکنم ازش استفاده کنید چون سنسورای مقاومتی علاوه براین که دقت خوبی ندارن تو رنج بالای 90 خطاشون بیشترم میشه(بعضا حتی رنج کاریشون 10-90 هست)...

dariush_ab
09-06-2013, 22:00
سلام.
ببینید منظور من دقت در حالت کلی نبود به فرق بین resolution و accuracy دقت کنید.
همانطور که اکثر دوستان میدونن accuracy انحراف از مقدار واقعی است ولی resolution گامهای قابل تشخیص یا به عبارت دیگر تشخیص پذیری است.
برای کار شما فکر میکنم accuracy در حد 3-4 درصد و resolution در حد 1 درصد کفایت کنه پس همون dht11 هم خوبه اما اگر این 4-5 هزار تومان مهم نیست مسلما dht22 بادقت و رزولوشن 0.1 خیلی بهتره.
یک سوال دیگه اینکه آیا شما دما رو هم نیاز دارید؟
sht1101 هم سنسور بسیار خوبی است و من موفق شدم چند وقت پیش تا رزولوشن 0.01 درصد پیش برم که حداقل جایی این دقت رو سراغ ندارم.
برای عکسهایی که بالا گذاشتید باید بگم که من با اینها هم کار کردم و سنسور اینا hs1101 نیست بلکه یک مدلها سنسور رطوبتی مقاومتی دارن و مدل samwon هم یک سنسور با کیفیت بسیار بالا HIH-4000-003 از HONYWELL
که 44 تومن هستش.البته برق صنعتی ها سنسور جدای اینها رو هم دارن.
من خیلی دنبال سنسور بودم چه رطوبت و چه دما و تقریبا با همشون کار کردم.این اواخر دنبال دو سنسور رطوبت خازنی دیگه بودم که تنها مشکل hs1101 رو نداشتن و اون خطی نبودن تغییرات است.
البته برای کار شما دقت آنچنانی لازم نیست و من فکر میکنم از یک سنسور ارزون هم استفاده کنید مشکل حل بشه.
من از این دو سنسور رطوبت خازنی خیلی خوشم اومده ولی جایی ندیدم داشته باشه بتونم تست کنم:
1-You can see links before reply
2-You can see links before reply

علیدلی
09-06-2013, 22:55
اما در مورد این dht : اگر توش خازنی باشه و اون میکرو که توشه فقط داره مقدار خازنو میخونه که خوب فرقی با ایت hs نداره(تازه اگه خودتون بخونین میتونین با دقت بهتری اینکارو بکنید)، اما اگه سنسورش مقاومتیه اصلاااااا توصیه نمیکنم ازش استفاده کنید چون سنسورای مقاومتی علاوه براین که دقت خوبی ندارن تو رنج بالای 90 خطاشون بیشترم میشه(بعضا حتی رنج کاریشون 10-90 هست)...

از کجا بفهمیم که سنسورش خازنی یا مقاومتی هست؟؟

sjafarim
10-06-2013, 01:40
خط اول دیتاشیتش نوشته :
Capacitive-type humidity and temperature module/sensor
چه جالب توش یه دونه 18b20 واسه دماش داره...
Polymer humidity capacitor & DS18B20 for detecting temperature
اما یه چیز خیلی بد، پریودش:
Sensing period Average: 2s
2ثانیهههه!!! مگه چی میخواد حساب کنهii998)

علیدلی
10-06-2013, 23:43
سلام
در مورد سنسور DHT22 داخل دیتاشیت خوندم که ::

8. Attentions of application:
(1) Operating and storage conditions
We don't recommend the applying RH-range beyond the range stated in this specification. The DHT22 sensor
can recover after working in non-normal operating condition to calibrated status, but will accelerate sensors'
aging.
(2) Attentions to chemical materials
Vapor from chemical materials may interfere DHT22's sensitive-elements and debase DHT22's sensitivity.
(3) Disposal when (1) & (2) happens
Step one: Keep the DHT22 sensor at condition of Temperature 50~60Celsius, humidity <10%RH for 2 hours;
Step two: After step one, keep the DHT22 sensor at condition of Temperature 20~30Celsius, humidity
>70%RH for 5 hours.

اگر اشتباه نکنم در مورد اشباح شدن سنسور توضیح داده .اگر درست هست دوستان یه توضیحی در این زمینه بدند ممنون میشیم ./

sjafarim
11-06-2013, 00:21
من یه سنسور خازنی داشتم (از رو یه دستگاهی باز کرده بودم) که وقتی تو رنج بالای 85 میرفت برگشتش با خدا بود! یعنی حدودا 20 دقیقه طول میکشید برگرده به حالت عادی، پایین این رنج مشکلی نداشتا درست کار میکرد و response خوبی داشت...
فک کنم اینم منظورش یه همچین چیزی باشه، شایدم منظورش ازین chemical materials که گفته چیزای خاصیه!!!

علیدلی
11-06-2013, 19:20
سلام
ممونم از بابت اطلاعاتی که دادید.اتفاقا منم شنیدم که بعضی ازسنسورهای خازنی تو رنج های بالا به اشباح میرند.
حالایه سوال.؟ وقتی که به اشباح می رفت ؛ تا زمانیکه رطوبت بالای 80بود هیچ تغییراتی اتفاق نیمی افتاد و به عبارتی قفل می کرد.؟؟ درنهایت چی میشد که به حالت عادی بر میگشت .؟؟

راه حل چی هست ؟؟

sjafarim
11-06-2013, 19:59
معمولا اگر مقدار رطوبت بیشتر میشد میفهمید (تا اینکه کامل اشباع بشه)، ولی کم که میشد نمی فهمید، بعد باید تو یه محیط با رطوبت کمتر از 50 نگهش میداشتم که از کما بیاد بیرون...
راه حلش اینه که ازش استفاده نکنی:mrgreen:

علیدلی
12-06-2013, 19:23
سلام دوستان یه برنامه برای DHT22 به زبان بسکام از اینترنت گرفتم که یه مطلبشو متوجه نشدم ضمن اینکه توضیحی هم داده و من نگرفتم دوستانی که با بسکام کار میکنن ممنون میشم در این زمینه توجیه بفرمایند.

در این برنامه اومده از کریستال 16 مگ استفاده کرده که من میخام از 12 مگ استفاده کنم .نویسنده کد اومده ]Const Min_time رو با توجه به کریستال 16 مقدار مربوطه رو 95 گذاشته و یه فرمول هم گذاشته که من متوجه نشدم چطور محاسبه کرده ممنون میشم یه توضیحی بدید .

این در مورد کریستال 16مگ هست من میخام کریستال 12 بذارم بنابراین باید Const Min_time چقدر باشه ؟؟

Timings: Bit = 0 ~ 28 µs / Bit = 1 ~ 70 µs
' Min_time = 28 µs < TCNT0 Value (ticks) < 70 µs (in ticks)
' every time > Min_time >>> Bit = 1
' every time < Min_time >>> Bit = 0
'
' Min_time ~ 20 (ticks) for 3.6864 MHz
'
' ~ ticks for Bit = 0: 26 µs * $crystal (in MHz) / Prescale
' ~ ticks for Bit = 1: 70 µs * $crystal (in MHz) / Prescale
'
'######################## DHT-22 Humidity & Temperature Sensor##################

$regfile = "m168def.dat"
$crystal = 16000000
$baud = 115200

'#####################################

Config Pind.4 = Input
Config Timer0 = Timer , Prescale = 8

'#####################################

Const Min_time = 95

علیدلی
16-06-2013, 14:26
سلام
از دوستان کسی نبود راهنمایی کنه؟؟

علیدلی
17-06-2013, 19:36
سلام
برنامه ای رو که در بالا قرار دادم در عمل پیاده کردم و الان مشکلی که داره اینکه وقتی میکرو رو راه اندازی میکنم برای مرتبه اول رطوبت و دماسنج رو نشون میده ولی بعدش دیگه هم دما و هم رطوبت ثابت هست و اصلا تغییر نمیکنه .خدوم حدسم میزنه که از محاسبات کریستال و Const Min_time
باشه خاستم ببینم دوستان نظرشون در این مورد چی هست .؟؟

meysam.z
18-06-2013, 03:45
دوست عزیز شما
فکر نکنم const باشه من برنامه رو چک کردم یه مشکلی که متوجه شدم در برنامه (من ندیدم) از دستور
start Timer0 و دستورات مربوط به راه اندازی تایمر رو نداره عجیبه...
به همین دلیل برنامه درست کار نمیکنه چون اصلا تایمر شروع بکار نمیکنه و همین دفعه اول یه عددی رو نشون می ده در ضمن در قسمت توضیحات برنامه نوشته شده بود اعدادی که دفعه ی اول نشون داده میشه درست نیستند از دفعه ی دوم اعداد نمایش داده شده صحیح هستند .....
حالا این نظر من بود کلا بسکام خیلی کار کردم و میدونم بدون start Timer0 تایمر کار نمیکنه

علیدلی
18-06-2013, 18:10
دوست عزیز شما
فکر نکنم const باشه من برنامه رو چک کردم یه مشکلی که متوجه شدم در برنامه (من ندیدم) از دستور
start Timer0 و دستورات مربوط به راه اندازی تایمر رو نداره عجیبه...
به همین دلیل برنامه درست کار نمیکنه چون اصلا تایمر شروع بکار نمیکنه و همین دفعه اول یه عددی رو نشون می ده در ضمن در قسمت توضیحات برنامه نوشته شده بود اعدادی که دفعه ی اول نشون داده میشه درست نیستند از دفعه ی دوم اعداد نمایش داده شده صحیح هستند .....
حالا این نظر من بود کلا بسکام خیلی کار کردم و میدونم بدون start Timer0 تایمر کار نمیکنه

سلام
من کل برنامه رو پیوست کردم ولی فکر کنم شما برنامه رو ندیدید .چون start Timer0 داره

Sub Read_timings

Count = 1

Config Pind.4 = Output : Portd.4 = 0 ' request data
Waitms 20 ' wait 20 ms
Config Pind.4 = Input ' wait for data, receive data

While Count < 43 'collect 42 timings / signals

Bitwait Pind.4 , Set 'signal goes high > start timer
Start Timer0
Bitwait Pind.4 , Reset 'signal goes low > stop timer
Stop Timer0
Signaltime(count) = Tcnt0 'store number of ticks per signal in Signaltime byte

Tcnt0 = 0
Incr Count

Wend

End Sub

با توجه به کل برنامه اشکال از کجا میتونه باشه که فقط دما و رطوبت رو برای یکسری نشون میده ؟؟

علیدلی
22-06-2013, 22:58
سلام
دوستان بالاخره تصمیم گرفتم که از سنسور dht22 استفاده کنم که خداروشکر سنسور خوبی هست و دارای دقت بسیار عالی .من دستگاه مورد نظر رو ساختم و گذاشتم داخل کارخانه قارچی برای تست .که تا الان خداروشکر مشکلی نداشته . انشاله در اینده توضیحاتی بیشتری خواهم داد ./

علیدلی
27-06-2013, 13:42
برای عکسهایی که بالا گذاشتید باید بگم که من با اینها هم کار کردم و سنسور اینا hs1101 نیست بلکه یک مدلها سنسور رطوبتی مقاومتی دارن و مدل samwon هم یک سنسور با کیفیت بسیار بالا hih-4000-003 از honywell
که 44 تومن هستش.البته برق صنعتی ها سنسور جدای اینها رو هم دارن.
من خیلی دنبال سنسور بودم چه رطوبت و چه دما و تقریبا با همشون کار کردم.این اواخر دنبال دو سنسور رطوبت خازنی دیگه بودم که تنها مشکل hs1101 رو نداشتن و اون خطی نبودن تغییرات است.
Nd/1783516

سلام
1- این سنسوری که گفتید 44 تومان هست یا با دستگاهاش؟؟

2- تا چقدر میشه این سنسور رو از مدار فاصله داد ؟؟

3-و از همه مهمتر میشه براش اطلاعاتی کسب کرد که از این سنسور در مدارها استفاده کرد ؟

4- سنسور باید در رطوبتی بین 80تا 98 درصد کار کنه .ایا این نوع سنسور به اشباح نمیرسه ؟؟

dariush_ab
28-06-2013, 13:42
سلام
1- این سنسوری که گفتید 44 تومان هست یا با دستگاهاش؟؟

2- تا چقدر میشه این سنسور رو از مدار فاصله داد ؟؟

3-و از همه مهمتر میشه براش اطلاعاتی کسب کرد که از این سنسور در مدارها استفاده کرد ؟

4- سنسور باید در رطوبتی بین 80تا 98 درصد کار کنه .ایا این نوع سنسور به اشباح نمیرسه ؟؟
سلام.
به نظرم همین dht22 رو بیشتر روش کار کنید از همه برای کار شما بهتر باشه.
44 تومن خود المان سنسور است و با دستگاه کره ای فکر کنم حدود 100-120 باشه خیلی وقته قیمتشو ندارم.البته این برق صنعتی ها خود سنسور جدا رو هم دارن فکر کنم همون حدود 40-50 بدن شاید هم کمتر.این سنسور که برق صنعنی ها جدا میدن قاب و سیم و خازن و همه چیز داره و خیلی به صرفه تر از خریدن خود المان سنسور است.در مورد فاصله تا 2-3 متر مشکلی نیست ولی حداکثرش رو دقیقا نمیدونم.برای بعضی سنسورها تو دیتاشیتش نوشته.در ضمن در محیطهای پر نویز طول زیاد سیم گاهی اوقات مشکل ساز میشه.
راه اندازی این سنسور هم زیاد سخت نیست .در ضمن تغییراتش هم خطی است.برای اشباع مطمئن نیستم ولی فکر نکنم مشکلی داشته باشه.
موفق باشید.

علیدلی
28-06-2013, 14:01
متاسفانه سنسور dht22 بعد از چند روز تست در عمل ،قسمت رطوبت سنجش به اشباع رفت و روی 99.9% قفل کرد و اصلا تغییر حالت پیدا نکرد ولی قسمت دماسنج مشکلی نداره .بنظرتون برای سنسورهای که به اشباع میرند باید چیکار کرد؟؟ محیطی که سنسور رو گذاشتم برای تست و باید همیشه در چنین شرایطی کار کنه رطوبتی بین 80تا 95 درصد رو داره که رطوبت بسیار بالای هست که متاسفانه این سنسور جواب نداد .

بنظرتون اگر یه فن رو بذارم روبروی سنسور باعث میشه که نذاره سنسور به اشباع نره ؟؟

andre
17-05-2014, 20:34
پاک شد
----------------------------
دوست عزیز اینجا سایت تبلیغی نیست. سایت علمی هست...

raminrayat
22-05-2014, 23:53
سنسور sht11 وخونوادش کاملا عالی هستن .

sjafarim
23-05-2014, 02:26
خیر باز هم به اشباع میره با فن .
تنها راه استفاده از hs1101 هست اگر میخوای اشباع نشه قبلا هم گفتم...
حتی تمام sht ها هم در این بازه رطوبتی به اشباع میرن!

danisignal
14-08-2014, 19:53
خیر باز هم به اشباع میره با فن .
تنها راه استفاده از hs1101 هست اگر میخوای اشباع نشه قبلا هم گفتم...
حتی تمام sht ها هم در این بازه رطوبتی به اشباع میرن!

چیکار کنیم ک hs1101 به اشباع نره ؟؟؟؟!!!

علیدلی
14-08-2014, 20:42
چیکار کنیم ک hs1101 به اشباع نره ؟؟؟؟!!!

100% در رطوبت بالای 80 به اشباح میشه

asicman
20-12-2014, 16:14
سلام دوستان عزیز .
من سنسورهای سری dht11 و dht22 رو به طور کامل راه انداختم. همچنین رطوبت های HIH4000 و همچنین HTG3500 رو نیز راه انداختم.
سنسور dht11 فقط قیمت پایینی داره و اصلا مناسب پروژه های صنعتی نیست. در ضمن حساسیت نسبت به تغییرات افتضاح و مقدار نمایش داده شده بسیار با مقدار واقعی متفاوته.
سنسور dht22 شامل AM230X میشوند که جایگزین مناسبی براشون هستش. حساسیت نسبت به تغییرات خوب و دقتشون هم خوبه. ولی اشکالی که من باهاشون برخوردم اینه که ابتدای روشن شدنشون نیاز به تحریک اولیه دارن. (البته در اکثرشون و صد البته در صورت خاموش بودن زیاد این موضوع شدت میگیره.) من روی 100 تا از این سنسورها امتحان کردم.
رطوبت های HIH4000 و همچنین HTG3500 خطی هستند و بسیار عالی هستند.

azadmard
04-01-2015, 22:28
آخه من نمیدونم چرا دوستان نمیخان از sht استفاده کنند؟؟؟؟
جواب کاملا دقیق...
هم رطوبت هم دما،شما از دماش استفاده نکن...
کابل خوب بذار،تغذیه درست بذار تا 20 متر جواب بگیر...اینقدر نریزید تو حلقوم این چینی ها...
موفق باشید