PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونگی استفاده از باتری در مواقع قطع برق

morteza_rk
03-06-2013, 00:22
سلام

فرض می کنیم که یه مدار با میکروکنترلر داریم که در حالت عادی با ولتاژ یک آداپتور داره کار می کنه. حالا یهو برق قطع میشه ولی شرایط به گونه ایه که مدار نباید خاموش یا ریست بشه. بنابراین اینجا باید یه باتری داشته باشیم که با قطع ولتاژ اصلی بیاد توی مدار.

حال چطور میشه این کارو انجام بدیم؟ یعنی در حالت عادی باتری کار نمی کنه ولی بلافصله بعداز قطع برق توان مجموعه رو تامین می کنه.

zoz_zozm
03-06-2013, 00:32
ولتاژ آداپتور از باطری بشتر باشه با یه دیود میشه. من واسه مدار درزد گیر ازش استفاده کردم.

morteza_rk
03-06-2013, 00:46
این روش به ذهن خودم رسیده بود. ساده ترین حالت ممکن هست. ولی فکر نمی کنم اصولی باشه!

zoz_zozm
03-06-2013, 00:52
اگه افت ولتاژ کمتر بخوای میتونی از دیود های ژرمانیوم استفاده کنی. مثل شاتکی 1n5822 که حدود 0.2ولت افت داره.

sobhan537
03-06-2013, 09:57
ولتاژ آداپتور از باطری بشتر باشه با یه دیود میشه. من واسه مدار درزد گیر ازش استفاده کردم.

دزدگیرهای ماشین هم از این روش استفاده میکنن...

ali_h
03-06-2013, 10:06
سلام ،
استفاده از دیود شاتکی خیلی مرسومه. خودم هم تو یک مدار 24 ساعته روشن، استفاده کردم جواب داده.

behnam6500
03-06-2013, 11:31
اقا یه شماتیکی از نحوه ساختش و دیوده میزارید؟ من بدجور لازمش دارم... ممنونم

morteza_rk
03-06-2013, 12:57
سلام دادا بهنام

چیز خاصی نداره. عکسی که پیوست کردم نگاه کن. در حالت کلی اگه ولتاژی که داره از آداپتور میاد بیشتر از 3.6 ولت (ولتاژ باتری که می تونه هر چقدر که دوس داری باشه ، برای مثال 3.6) باشه دیود هدایت نمی کنه ، بنابراین جریان از همون آداپتور تامین میشه. ولی اگه برق قطع بشه دیگه ولتاژ آداپتور وجود نداره و دیدو هدایت می کنه و تامین کننده ی جریان مدار باتری خواهد بود. البته بخاطر وجود دیود یک افت ولتاژ0.2 ولتی (دیود ژرمانیوم) داریم. یعنی عملا ولتاژ مدار 3.4 ولت هست.

خروجی مدار هم باید اون قسمت پائین باشه به زمین. (زمین ها مشترکن دیگه)

Ma3ood
03-06-2013, 18:50
یه شماتیک دیگه با اجازه اقا مرتضی عزیز :0013:

esisafa
03-06-2013, 19:52
این روش برای باتری شارژ نشدنی هست.
اگه شارژ شدنی میخواین دیود هم نمیخواد ولی باید شارژرتون اصولی طراحی شده باشه و شرایط شارژ اولیه و نگهداری و ... رو داشته باشه

morteza_rk
03-06-2013, 20:30
اگه شارژ شدنی میخواین دیود هم نمیخواد ولی باید شارژرتون اصولی طراحی شده باشه و شرایط شارژ اولیه و نگهداری و ... رو داشته باشه

چرا دیود نمی خواد دادا؟ باتری منم شارژ شدنیه ولی بیرون از مدار شارژش می کنم و بعد میذارم سر جاش.

behnam6500
04-06-2013, 12:37
حالا اگه ولتاژ اداپتور و باطری یکی باشه چطوری باید مدار رو بست؟

Doloop
04-06-2013, 15:25
مهندس فرقی نداره باز همون مداره ...

اگه هر دو فرضا 12 ولت باشه باز جواب میده فقط اینم در نظر بگیر که موقعی که از آداپتور استفاده میکنی مدارت 12 ولت داره ولی وقتی از باتری استفاده میکنی مدارت 11.8 ولت داره :0013: البته اگه 0.2 زیاد برات مهم نیست

البته به شرطی که منابعت نسبتا" دقیق باشند و جریان مصرفی اونقدری بالا نباشه که باعث افت ولتاژ بشه مثلا 12 آداپتور ها معمولا دقیق نیستند و ما توی تئوری راحت محاسبه میکنیم اما توی عمل به مشکل میخوریم

بهترین راه بستن سخت افزاری و جواب گرفتن هست :wink:

esisafa
04-06-2013, 19:32
در باطری شارژی که روی مدار شارژ بشه، شارژر مهم هست. مثلا یک باطری لیتیم 11.1 ولتی به ولتاژی بیشتر از این برای نگهداری و شارژ نیاز داره. باطری 3.7 ولت موبایل در زمان فول شارژ 4.1 ولت داره و ته شارژش حدود 3.2 ولت و ولتاژ نگهداری باطری باید از 4.1 هم مقداری بیشتر باشه. این خصوصیات کاملا به نوع باطری و منحنی شارژ و دشارژ اون بستگی داره.
اگه میخواین داخل مدار شارژ و دشارژ بشه اون دیود نباید باشه و شارژر هم مخصوص همون باطری باشه و اصلا فکر اونو که با ولتاژ ثابت بخواین باطری نگه دارین نکنین

zoz_zozm
04-06-2013, 23:54
میشه مدار شارژر رو تو مدار گذاشت و با آپ امپ (هیسترزیس) تنظیم کرد که هر وقت بر فرض به ولتاژ 3.5 ولت رسید شارژر بیاد تو مدار و وقتی به 4.2 رسید شارژر از مدار خارج بشه.

sadeghbakhshi
05-06-2013, 02:37
در باطری شارژی که روی مدار شارژ بشه، شارژر مهم هست. مثلا یک باطری لیتیم 11.1 ولتی به ولتاژی بیشتر از این برای نگهداری و شارژ نیاز داره. باطری 3.7 ولت موبایل در زمان فول شارژ 4.1 ولت داره و ته شارژش حدود 3.2 ولت و ولتاژ نگهداری باطری باید از 4.1 هم مقداری بیشتر باشه. این خصوصیات کاملا به نوع باطری و منحنی شارژ و دشارژ اون بستگی داره.
اگه میخواین داخل مدار شارژ و دشارژ بشه اون دیود نباید باشه و شارژر هم مخصوص همون باطری باشه و اصلا فکر اونو که با ولتاژ ثابت بخواین باطری نگه دارین نکنین

سلام :hi:
آقا ما هم بازی :mrgreen:
بزارید یه جور کلی من هم بگم
در اصل برای بایاس شدن دیود ولتاژ دو سرش باید بزرگتر از صفر باشه یعنی اگر اختلاف پتانسیل دو سر دیود منفی بشه دیودمون آف میشه
ولی در مورد شارژ باطری لیتیوم باید بگم بهتر هست که 100 درصد شارژ نمونه چون عمر مفید باطری کاهش پیدا میکنه و حتی ممکنه که باطری تون یکبار هم دشارژ نشده باشه ولی خراب بشه و یه سوال
اگر ولتاژ کاریمون AC باشه چکار بکنیم ؟؟؟
یا اگر جریان مصرفی توی همین مدار بالا باشه مثلا 10 امپر باید چکاری انجام بدیم ؟؟آیا این دیود نامبرده توی این مدار میتونه یه همچین جریانی رو تحمل کنه ؟؟؟
بحث من مربوط به میکرو نیست چون توی میکرو بایه رگولاتور میشه سر و ته قضیه رو به هم اورد و باطری تک سل هم ارزش چندانی نداره

morteza_rk
06-06-2013, 00:03
اگر ولتاژ کاریمون ac باشه چکار بکنیم ؟؟؟

مهندس برای ولتاژ ac که اصلا از باتری نمیشه استفاده کرد! فرض مساله اینجوری غلط میشه!

یا اگر جریان مصرفی توی همین مدار بالا باشه مثلا 10 امپر باید چکاری انجام بدیم ؟؟آیا این دیود نامبرده توی این مدار میتونه یه همچین جریانی رو تحمل کنه ؟؟؟

شما کافیه دیودتونو عوض کنید. مثلا 1n5822 برای جریان ماکزیمم 3 آمپر هست. اگه 10 آمپر خواستی یه دیود 10 آمپری میذاری.

zoz_zozm
11-06-2013, 14:46
برای آمپر های بالا میتونی چند تا دیود باهم موازی کنی. برای 10 آمپر 4تا دیود 3 آمپری.

esisafa
11-06-2013, 20:33
برای حالت Ac از ups استفاده میکنن

morteza_rk
12-06-2013, 15:20
برای آمپر های بالا میتونی چند تا دیود باهم موازی کنی. برای 10 آمپر 4تا دیود 3 آمپری.

مهندس این روش رو خودت امتحان کردی؟ با توجه به اینکه ولتاژ آند و کاتد دیودها یکسان هست. اگه فقط یکی از دیودها دارای ولتاژ هدایت کمتری باشه باعث میشه که بقیه روشن نشن ها!

Doloop
12-06-2013, 16:26
مهندس این روش رو خودت امتحان کردی؟ با توجه به اینکه ولتاژ آند و کاتد دیودها یکسان هست. اگه فقط یکی از دیودها دارای ولتاژ هدایت کمتری باشه باعث میشه که بقیه روشن نشن ها!

دادا مرتضی درسته توی تئوری ما همیشه ایده آل فرض میکردیم این قضیه صادق بود اما اگه همه دیود ها از یه نوع باشن توی عمل هم مشکلی نداره من قبلا امتحان کردم :0013:

zoz_zozm
13-06-2013, 13:40
بله از یه نوع باشن مشکلی پیش نمیاد. تو سیستم های برقی ماشین برای آمپر های بالا از این روش استفاده میشه. البته دیود های آمپر بالاتر هم هست ولی چون سایزش بزرگ میشه فقط تو موارد صنعتی استفاده میشه.

morteza_rk
13-06-2013, 13:55
دادا مرتضی درسته توی تئوری ما همیشه ایده آل فرض میکردیم این قضیه صادق بود اما اگه همه دیود ها از یه نوع باشن توی عمل هم مشکلی نداره من قبلا امتحان کردم

به نظر من کار اصولی ای نیست. آخه محصولات یک شرکت هم با درصدی از خطا تولید میشن. مثلا 5 درصد خطا ، همینم ممکنه ایجاد مشکل کنه.

ولی در کل روش جالبی بود.

behnam6500
21-06-2013, 12:16
دوستان یه راهنمایی کنید...

شماتیک زیر رو بستم.. شاتکی DS2 که تو نقشه مشخصش کردم همون دیودی هست که وقتی ولتاژ اداپتور قطع شه، ولتاژ باتری رو هدایت میکنه...

منتها وقتی که اداپتور 12 ولت داره، یعنی +12VIN دارای 12 ولت اداپتور هست، این 12 ولت به vbat هم میرسه... مگه نباید دیود اجازه رد شدن بهش نده؟
مدار هم از کار میفته که مجبورم این شاتکی رو از مدار خارج کنم...

لازم به ذکره که vbat به باتری وصل نیست و ازاده... حالا اینگه بتری بزاریم یا نه دیگه دست خودمونه...

ایرادش از چیه؟

esisafa
21-06-2013, 13:03
حالا چرا شاتکی بزاری؟
معمولی چشه؟
شاید بخاطر نشتی دیود باشه

behnam6500
21-06-2013, 15:18
منم نمیدونم چرا شاتکی! توی اولین پست شاتکی رو گفتن... منم شاتکی بستم!

اگه معمولی شدنیه خب معمولی میزارم... مثل 1n4007

sobhan537
21-06-2013, 17:31
حالا چرا شاتکی بزاری؟
معمولی چشه؟
شاید بخاطر نشتی دیود باشه

چون افت ولتاژ دوسر دیود شاتکی کمتره. دیود شاتکی 0.2v ولی دیود معمولی 0.7v

behnam6500
21-06-2013, 17:50
دوستان یه راهنمایی کنید...

شماتیک زیر رو بستم.. شاتکی DS2 که تو نقشه مشخصش کردم همون دیودی هست که وقتی ولتاژ اداپتور قطع شه، ولتاژ باتری رو هدایت میکنه...

منتها وقتی که اداپتور 12 ولت داره، یعنی +12VIN دارای 12 ولت اداپتور هست، این 12 ولت به vbat هم میرسه... مگه نباید دیود اجازه رد شدن بهش نده؟
مدار هم از کار میفته که مجبورم این شاتکی رو از مدار خارج کنم...

لازم به ذکره که vbat به باتری وصل نیست و ازاده... حالا اینگه بتری بزاریم یا نه دیگه دست خودمونه...

ایرادش از چیه؟

چرا وقتی این دیود رو میزارم، رگولاتور 2576 از کار میفته؟
و اینکه برای رفع مشکل برگشت ولتاژ تویvbat چه کنم؟

morteza_rk
21-06-2013, 18:31
دادا صد در صد یه جای سخت افزارت ایراد داره. چون اگه مدارت مثل همین عکسی که گذاشتی باشه هیچ مشکلی نباید پیش بیاد. حالا اگه باتری تو مدار بودو می خوردی به مشکل یه چیزی. ولی وقتی یه سر دیود ds2 آزاده که اصلا نباید مشکلی پیش بیاد.

حتما سخت افزارتو از نظر اتصال کوتاه تست کن. بعد که مطمئن شدی مشکل نداره این روشم تست کن ، دیود ds2 رو بذار بعداز 1n4007 درست موازی با خازن c1 .

ali_h
22-06-2013, 13:11
سلام ،
اگر باتری رو متصل نکنید به Vbat مشخصاً مدارتون اصلاً بسته نمی شه که شما بخواید ولتاژ رو اندازه گیری کنید.
اگر هم ولتمتر رو بذارید بین Vbat و GND که ولتاژ رو اندازه گیری کنید دقت کنید که امپدانس ولتمتر مگااهمیه و باعث می شه مدار با جریان نشتی دیود به صورت بایاس معکوس بسته بشه و شما همون ولتاژ 12 ولت رو ببینید.
برای تست درست یه بار مثلاً 1 کیلو اهمی بذارید بین Vbat و GND و بعد ولتاژ دو سر مقاومت رو بگیرید.

glimpser
18-07-2015, 20:58
دوست عزیز متاسفانه حضور ذهن دقیق ندارم
ولی یک سری دیتاشیت بود که فقط یک قطعه هم خروجی هم ورودی آدابتور و هم محل اتصال باطری را داشت
تفاوت قطعه ها هم جدا از ولتاژ کار اصلی در نوع باطری بود که کنترل شارژ میکرد متاسفانه حتی اسمش را یادم نمیاد ولی 5 و 3.3 و 12 ولت را یادمه بطور عمومی تولید و به بازار میدادند

glimpser
18-07-2015, 21:07
یک چیزی شبیه به این
Linear Technology - Product Page (You can see links before reply)