PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پایه های gnd میکرو

saate777
02-06-2013, 22:45
سلام
تو دیتاشیف ATmega8 هر دو پایه ی 8و22 رو زده gnd
1-سوال من اینجاست که چه فرقی دارند؟
مهم مهم مهم :2-اگر فرقی ندارند میشه یکی رو به gnd مدار وصل کرد (مثلا 8 رو) و اگر توی مدار gnd برای بقیه قطعات کم آوردیم پایه ی 22 میکرو رو به عنوان gnd بدیم؟؟؟(یعنی از داخل میکرو به هم وصلند؟خطری برای میکرو نداره؟)
مرسی

morteza_rk
02-06-2013, 23:38
سلام

یکی از دلایل استفاده از پایه های متعدد Vcc و GND در سری های SMD تامین مناسب جریان مورد نیاز قطعه هست.

مثلا شما فرض کن یه آی.سی SMD داری که 20 تا پایه داره و باید 500 میلی آمپر جریان بکشه. طبیعیه که کشیدن همه ی این جریان از یک پایه کار درستی نیست. پس میان برای این آی.سی مثلا 2 تا Vcc و دوتا GND در نظر می گیرن.

دلیل دیگه هم به حداقل رسوندن نویز و شیلد کردن خود آی.سی هست.

حالا در سری AVR تقریبا این قوانین حاکمه. اما مثل اینکه منظور شما نوع DIP هست. در سری AVR یادتون باشه که اون پایه ای که به عنوان GND معرفی شده و نزدیک واحد ADC هست (یعنی نزدیک پایه های AVcc و AGND) مربوط به قسمت مبدل آنالوگ به دیجیتال هست. و با وصل نکردنش مشکلی پیش نمیاد.

توجه : پیشنهاد شرکت اتمل اینه که شما همیشه قسمت ADC رو با یه فیلتر پائین گذر(شامل سلف 10 میکرو و خازن 100 نانو - ترجیحا نوع MKT) تغذیه کنید. حتی مواقعی که نمی خواید از واحد ADC استفاده کنید. و من همیشه این کارو می کنم!

ali_h
03-06-2013, 10:09
سلام ،
یکی از دوستان من یکبار همین کاری که شما گفتید رو انجام داد ولی به مشکل برخورد کرد. مشکلش با اتصال هر دو gnd حل شد. پیشنهاد می شه هر دو رو به gnd مدار وصل کنید.

morteza_rk
03-06-2013, 13:03
یکی از دوستان من یکبار همین کاری که شما گفتید رو انجام داد ولی به مشکل برخورد کرد. مشکلش با اتصال هر دو gnd حل شد. پیشنهاد می شه هر دو رو به gnd مدار وصل کنید.

در اتصال GND میکروکنترلرهای DIP من تا حالا مشکلی نداشتم. منظورم اینه که فقط یک زمین رو وصل کردم و مشکلی پیش نیومده. مدارمم روی بردبرد بوده.

ولی در حالت SMD قضیه فرق می کنه احتمالا. چون جدیدا من خوردن به مشکل!

مثلا شما ATMega8 از نوع SMD رو در نظر بگیرید. 3تا پایه ی زمین داره. پایه ی 21 که قبلا توضیحشو دادم (قسمت ADC) ولی دوتا پایه ی 3 و 5 هم زمین هستن. ظاهرا اگه هردو رو به زمین وصل نکنیم میکروکنترلر دچار مشکل خواهد شد.