PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درایو ماسفت کانال p با موج pwm

saeed210
25-05-2013, 23:35
سلام دوستان و مهندسین گرامی
یک ماسفت کانال p دارم (irf9540) می خوام باهاش یک موتور dc رو کنترل کنم
ولتاژ اعمالی 24 ولته و موتور جریان 1 آمپر می کشه زیر بار و بدون بار 0.2 آمپر
من با موج pwm تقریبا 2000 هرتز تا 15000 هرتز امتحان کردم وقتی دیوتی سایکل موج من به زیر 20 درصد میرسه ماسفت سریع داغ میکنه ولی بالای 50 درصد مشکل نداره.
اونجوری که من توی دیتاشیتش خوندم سرعت سوییچینگش حدود 77 نانو ثانیه هستش که اگه من pwm با فرکانس 15000 هرتز هم بدم دیوتی 20 درصد تقریبا میشه 12 میکرو ثانیه ولی ماسفت داغ میشه. :unh::unh::unh:
برای درایو گیت هم از این مدار استفاده کردم
لطفا راهنماییم کنید که دارم دیوانه میشمcry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cr y::cry::
تا یادم نرفته بگم که درین ماسفت رو ول نکردم ها به موتورم وصله دیگه نکشیدمش
You can see links before reply

wantedboy
26-05-2013, 00:15
سلام دوستان و مهندسین گرامی
یک ماسفت کانال p دارم (irf9540) می خوام باهاش یک موتور dc رو کنترل کنم
ولتاژ اعمالی 24 ولته و موتور جریان 1 آمپر می کشه زیر بار و بدون بار 0.2 آمپر
من با موج pwm تقریبا 2000 هرتز تا 15000 هرتز امتحان کردم وقتی دیوتی سایکل موج من به زیر 20 درصد میرسه ماسفت سریع داغ میکنه ولی بالای 50 درصد مشکل نداره.
اونجوری که من توی دیتاشیتش خوندم سرعت سوییچینگش حدود 77 نانو ثانیه هستش که اگه من pwm با فرکانس 15000 هرتز هم بدم دیوتی 20 درصد تقریبا میشه 12 میکرو ثانیه ولی ماسفت داغ میشه. :unh::unh::unh:
برای درایو گیت هم از این مدار استفاده کردم
لطفا راهنماییم کنید که دارم دیوانه میشمcry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cr y::cry::
تا یادم نرفته بگم که درین ماسفت رو ول نکردم ها به موتورم وصله دیگه نکشیدمش

سلام دوست عزیز
دیود هرز گرد برای موتور ها قرار بده درست میشه.
دلیل داغ کردنش ولتاژ القای سیم پیچ موتور که به ترازیستور بر میگرده و داخل دیوتی سایکل های بالا و فرکانس بالا کمتر داغ میشه.

saeed210
26-05-2013, 00:30
علیک سلام مهندس شما کل سایت رو به تسخیر خودتون در آوردین ها.:wink: بنده از پروژه های شما و راهنمایی هاتون و کلا فعالیتتون توی سایت تشکر می کنم
این ماسفت که خودش دیود داره تازه منم براش یک دانه گذاشتم که تو شماتیک نکشیدم ولی بازم داغ میشه:baad:
چه کنم مهندس

Ma3ood
26-05-2013, 00:55
به نظرم با پل ترانزیستوری راه اندازی کنید بهتر جواب میده تا با یه دونه ترانزیستور و این مشکلات را هم نخواهید داشت البته برای جریان پایین که شما میخواهید استفاده کنید

saeed210
26-05-2013, 01:06
سلام آقا مسعود
راستش این یک ماسفت از چهارتا ماسفت پل h هست و مشکلش داغ شدنه که نتونستم حلش کنم
از 6203 نا امید شدم ولش کردم حالا این هم داغ مشه چه کارش کنم؟

wantedboy
26-05-2013, 09:15
سلام آقا مسعود
راستش این یک ماسفت از چهارتا ماسفت پل h هست و مشکلش داغ شدنه که نتونستم حلش کنم
از 6203 نا امید شدم ولش کردم حالا این هم داغ مشه چه کارش کنم؟
سلام دوست عزیز
این مسئله کاریش نمیشه کرد من هر چی سعی کردم به طور کامل از بین نرفت و با هیت سینگ و بالا بردن فرکلنس موج و دیوتی سایکل این مورد داغ شدن کم کردم.
میتونی از درایور های معروف مثل l298 _ l293 _uln2803 و سری بافر های مثبت استفاده کنی فکر کنم از ترازیتو بهتر باشه از نظر جریان هم خوب جواب میده.

saeed210
26-05-2013, 10:36
مهندس اگه دیوتی سایکل رو زیاد کنم خوب سرعت موتور زیاد میشه ولی بعضی وقت ها نمی خوام زیاد بشه
از بچگی با l298 و l6203 مشکل داشتم :xهیچ کدوم به طرز قابل اعتمادی کار نمی کردند
l 293 رو میشه دوتا درایور توش رو با هم موازی کرد؟؟؟؟؟؟؟ من یک سرچی کردم خارجیا گفتن که نکنید. توی دیتا شیت هاش هم چیزی ننوشه.
اصلا این ماسفت با این سرعت سوییچینگ پایین برای چی باید داغ بکنه؟ دلیلش رو می دونید؟

Ma3ood
26-05-2013, 11:24
از نظر تئوری نباید داغ بکنه و باید از 1 تا 100 درصد درست کار بکنه به نظرم از نقشه هایی که جواب گرفتن استفاده کنید چون جریانتون پایین هست میتونید از نرانزیستور های bjt هم استفاده کنید و از پل های h اونا را هم یه تستی بزنید

saeed210
26-05-2013, 12:05
مسعود جان این رو هم خودم طراحی نکردم و از چندتا سایت خارجکی در آوردم که اونجا شبیه سازی کرده بود و شکل موج و اینا هم داده بود ولی نشد دیگه
با BJT هم بستم قبلنا هم خودم طراحی کردم هم از اینتر نت و سایت های مختلف در آوردم هم از دوستان همین سایت نقشه گرفتم و بستم ولی اصلا خوب حواب ندادهcry:: همین ماسفت بهتر جواب داد ولی این مشکل داغ شدنش رو نمی دونم چطوری حل کنم

wantedboy
26-05-2013, 14:03
مسعود جان این رو هم خودم طراحی نکردم و از چندتا سایت خارجکی در آوردم که اونجا شبیه سازی کرده بود و شکل موج و اینا هم داده بود ولی نشد دیگه
با bjt هم بستم قبلنا هم خودم طراحی کردم هم از اینتر نت و سایت های مختلف در آوردم هم از دوستان همین سایت نقشه گرفتم و بستم ولی اصلا خوب حواب ندادهcry:: همین ماسفت بهتر جواب داد ولی این مشکل داغ شدنش رو نمی دونم چطوری حل کنم

سلام با هیت سینگ حل نمیشه؟

saeed210
26-05-2013, 14:10
علیک سلام
آخه این جریان کم که جریانی نیست تازه من با دماسنج اندازه گرفنم توی زیر 10ثانیه هیتسینک خود ماسفت رسید به 80 درجه (دیوتی سایکل 20) اگه قرار باشه با این سرعت 1 ساعت یا نیم ساعت کار بکنه بنظر شما با هیتسینک حل میشه؟

wantedboy
26-05-2013, 14:22
سلام دوستان یافتم یافتم
با تحقیقاتی که با استاد هایم انجام دادم به این نتایج رسیدم که مانع داغ شدن ترانزیستور میشود:
۱-حتما از دیود هرز گرد استفاده شود.
۲- برای کنترل از مد fast pwm استفاده نشود و ازمد دیگر pwm یعنی phase curent استفاده شود تا موتور حالت استاپ و استارت پیدا نکند و در نتیجه جریان کمتری از ترازیستور کشیده میشود و مانع داغ شدن ترانزیستور میشود.
۳- برای کنترل حتما فرکانس بالا انتخاب شود که دوباره حالت قبل پیش نیاید و جریان زیاد کشیده نشود .
برای کنترل سرعت هم به راحتی دیوتی سایکل هم تغییر میدهیم.

saeed210
26-05-2013, 14:46
از شما و اساتیدتون بسیار بسیار سپاس گذارم:hi:
خوب
1-دیود که گذاشتم
2-از fast pwm استفاده کردم
3-فرکانسم 15 کیلو هرتزه
حالا سوال
1- تا چقدر فرکانس رو زیاد کنم؟
2- چرا از Fast استفاده نکنم و از phase correct استفاده کنم؟اینم که بازم موتور رو قطع و وصل میکنه چه فرقی داره باهم. بعدش هم خوب موتور قطع و وصل بشه چرا باید جریان زیاد بکشه ؟ مگه اون مسئله جریان راه اندازی موتور فقط برای وقتی نیست که موتور از حالت سکون می خواد حرکت کنه؟ یعنی اگه موتور رو بادست تا یک جایی بچرخونی بعد قبل ایستادن برقش رو وصل کنی دیگه اون جریان راه اندازی رو نمیکشه یا کمتر میکشه. خوب اینجا هم وقتی pwm میدیم درسته موتور قطع میشه ولی قبل ایستادن دوباره وصل مشه پس جریان راه اندازی نمیکشه. تازه من گفتم این مداری که گذاشتم یک قسمت از پلH هستش یعنی زیر این ماسفت و بعد موتور یک ماسفت نوع N هستش که به اون دیگه PWM نمی دم و مستقیم به 5 ولت وصلش میکنم حالا اگه موتور جریان زیادی بکشه و ماسفت نوع P داغ بشه خوب همین جریان از ماسفت N هم میگذه و اونم باید داغ بشه ولی نمیشه؟
چرا ؟

wantedboy
26-05-2013, 15:27
از شما و اساتیدتون بسیار بسیار سپاس گذارم:hi:
خوب
1-دیود که گذاشتم
2-از fast pwm استفاده کردم
3-فرکانسم 15 کیلو هرتزه
حالا سوال
1- تا چقدر فرکانس رو زیاد کنم؟
2- چرا از fast استفاده نکنم و از phase correct استفاده کنم؟اینم که بازم موتور رو قطع و وصل میکنه چه فرقی داره باهم. بعدش هم خوب موتور قطع و وصل بشه چرا باید جریان زیاد بکشه ؟ مگه اون مسئله جریان راه اندازی موتور فقط برای وقتی نیست که موتور از حالت سکون می خواد حرکت کنه؟ یعنی اگه موتور رو بادست تا یک جایی بچرخونی بعد قبل ایستادن برقش رو وصل کنی دیگه اون جریان راه اندازی رو نمیکشه یا کمتر میکشه. خوب اینجا هم وقتی pwm میدیم درسته موتور قطع میشه ولی قبل ایستادن دوباره وصل مشه پس جریان راه اندازی نمیکشه. تازه من گفتم این مداری که گذاشتم یک قسمت از پلh هستش یعنی زیر این ماسفت و بعد موتور یک ماسفت نوع n هستش که به اون دیگه pwm نمی دم و مستقیم به 5 ولت وصلش میکنم حالا اگه موتور جریان زیادی بکشه و ماسفت نوع p داغ بشه خوب همین جریان از ماسفت n هم میگذه و اونم باید داغ بشه ولی نمیشه؟
چرا ؟

سلام دوست عزیز
فرکانس تا جای زیاد کن که بتونی موتر کامل کنترل کنی و داغ نکنه.
از مد دوم استفاده کنی هم فرکانست زیاد میشه و هم فرصت برای القای جریان معکوس نمی زاره.
شماتیک تون کامل بزارید ببینم تا روش کار کنیم.
نکته مهم
زمانی شما ولتاژ را دو سر موتور قطع کنید موتور هرز میگرده و یا توقف میکنه و حالا دوباره به آن ولتاژ میدهید.ولتاژی که می دهید سرف خنثی کردن ولتاژ القای سیم پیچ و روشن کردن دوباره موتور میشه.
حالا زمانی که شما فرکانس را به مراتب افزایش میدهید این اتلافات و ولتاژ معکوس کاهش پیدا میکند و در نتیجه از ترازیستور جریان کمتر کشیده میشود و همچنین ولتاژ معکوس روی سورس کمتر میشود.

saeed210
26-05-2013, 15:39
علیک سلام و تشکر از پیگیری تون:wink:
شماتیک کامل مدار اینه که پایین گذاشتم ولی چون داغ میشد گفتم تیکه تیکه بررسیش کنم برای همین فقط یک پل رو بستم یعنی یک ماسفت 9540 و یک 540 که بازم داغ میشه. ( گفتم که بدونید داغ شدن ماسفت برای این نیست که اون یکی پل نشتی داره و نمیتونه قطع کنه) ماسفت نوع N هم اصلا داغ نمیشه (چون PWM بهش وصل نیست).

wantedboy
27-05-2013, 01:10
سلام آقا سعید
شما قبل از درین های ماسفت های نوع مثبت یک مقاومت وات بالا سری کن ترجیحا آجری باشه ومقدارش هم پایین باشه شما مقاومت معمولی وات بالا تست کن نشد آجری بزار جواب شو قرار بده تا بگم مشکل کجاست.

Ma3ood
27-05-2013, 01:11
دوست عزیز نوع دیود هاتون چیه؟؟ از چه دیودی برای هرز گرد استفاده میکنید .

esisafa
27-05-2013, 01:38
دلیل داغ شدن ماسفت p اینه که درست درایو نشده یعنی در هنگامی که مثلا جریان 1 آمپری ازش عبور میکنه 2 ولت هم روش افت کنه میشه 2 وات که گرم میشه حالا اگه درست درایو بشه حتی کمتر از 0.5 ولت افت خواهیم داشت و این یعنی گرمای کمتر ماسفت و توان بیشتر موتور. ماسفت نوع n هم به خاطر همین داغ نمیشه
توصیه: سعی کنید همیشه ماسفت رو به مرز اشباع کامل ببرید
همچنین برای درایو از ترانزیستور bjt استفاده شده که فرکانس کاری رو به شدت محدود میکنه و اگه فرکانس از یه حدی بیشتر بشه مثل اینه که به جای ولتاژ 0 و 12 ولت مثلا 2 و 10 ولت یا 5 ولت به گیت ترانزیستور برسه و درست اشباع نشه به دلیل سرعت سوئیچ کمتر bjt . از bjt ای استفاده کنید که برای سوئیچ طراحی شده باشه

alishekarriz
27-05-2013, 01:49
لطفا موجي كه به نقاط pwm , FW وارد ميكنيد رو از اسكوپ عكس بگيريد و بگذاريد .. همچنين نقطه گيت ماسفتي كه گرم شده رو و همچنين نقطه بين موتور و ماسفت گرم شده

saeed210
27-05-2013, 11:06
سلام به همه دوستان و تشکر بخاطر جواب ها تون
- آقای علی‏ ‏محمد‏ ‏شکرالهی اگه منظورتون از قبل درین این بود که بین سورس و تغذیه مقاومت بزارم. گذاشتم و امتحان کردم یک مقاومت 0.47 اهم 5وات ولی فرقی نکرد (البته مدار رو همون نیم پل بستم یعنی یک ماسفت مثبت و یک منفی)

- آقا مسعود دیود هرز گرد رو 1N4148 گذاشتم.

- آقایاحسان صفامنش توی دیتاشیت ترانزیستورهای 2n3906 و 2n3904 سرعت سوییچینگ رو نوشته 370 و 320 نانوثانیه درسته که توی 3ولت نوشته و من 24 ولت دارم سوییچ می کنم ولی زمان سوییچ من خیلی بیشتر از اینه یعنی حدود 12میکرو ثانیه. بنظرتون بازم باید BJT هارو عوض کنم؟

-آقای alishekarriz (You can see links before reply) متاسفانه دسترسی به اسکوپ ندارم که اگه داشتم خیلی خوب بود . خیلی خیلی خوب بود.

من با پروتوس و موتور Dc که خودش داشت این مدار رو یعنی فقط یک دونه ماسفت مثبت رو گشیدم و شکل موج گرفتم که خیلی خیلی عجیب بود اگه میشه بهش استناد کرد بگید شکلش رو بزارم

esisafa
27-05-2013, 13:39
یک آزمایش:
شما بدون pwm یعنی فقط روشن کردن موتور با تمام سرعت ولتاژ روی ماسفت ها ی n و p رو با ولتمتر اندازه گیری کنید و نتایج اندازه گیری بدون pwm ( حالت dc ) رو اینجا قرار بدین

wantedboy
27-05-2013, 14:19
سلام آقا سعید
حالا شما همون مقاومت و با موتور موازی کن ببین چطور میشه؟
در ضمن باید مقدارش بالا باشه شما فعلا با قبلی تست کن نشد باید مقدارشو افزایش بدی.

saeed210
27-05-2013, 15:34
سلام دوستان
آقای احسان صفامنش اگه منظورتون از ولتاژ رو ماسفت ها ولتاژیه که دوسر موتور می افته تقریبا 23 ولته اگه چیز دیگه منظورتونه بفرمایید ولتاژ بین کجا رو می فرمایید که بنده بگم بهتون
آقای علی‏ ‏محمد‏ ‏شکرالهی منظورتون اینه که یک مقاوت مثلا 1کیلو بزارم دوسر موتور و تست کنم؟

توی همون مدار 2تا ماسفتی دوسر علاوه بر دیود های سر ماسفت ها یک دیود هم گذاشتم سر موتور( مثل شکل زیر) دیگه داغ نمی شه اصلا داغ نمی شه :018:
ولی اگه بخوام همین رو پل H ببندم که نمیشه دوتا دیود بزارم و برعکس هم ببندم اینجوری هیچی جریان تو موتور نمیره و از دیود اتصال کوتاه میشه.:x
چه کنم؟؟؟؟

Ma3ood
27-05-2013, 16:38
اقا سعید دیودهاتونو از نوع سریع انتخاب کنید شاید در سرعت پایین که نسبت خاموشی به روشن بودن موتور بالاتره جریان برگشتی ایجاد کنه

saeed210
27-05-2013, 17:54
آقا مسعود اینم توی دیتاشیتش نوشته High switching speed: max. 4 ns
اگه فکر میکنید کنده ممنون می شم یک دیود معرفی کنید

wantedboy
27-05-2013, 20:03
بله منظورم همین بود حالا مقاومت بزارید ببینیم چی میشه.

wantedboy
27-05-2013, 20:12
سلام آقا سعید میتونید چندتا ترازیستور اضافه کنید که داخل جهت های مختلف بین دیود ها سوئیچ کنه فقط باید سرعت دیود ها و ترازیستور ها بالاباشه.

saeed210
27-05-2013, 22:12
سلام آقای شکرالهی
هنوز مقاومت نزاشتم تا ساعت 11 امشب می زارم و جوابش رو میگم روی ترانزیستور هایی هم که گفتید دارم کار می کنم اگه به جواب رسیدم خبر میدم.

saeed210
27-05-2013, 23:05
آقای شکرالهی یک بار با 2.2k یک بار هم یا 33k امتحان کردم کمتر داغ میشه ولی قدرت موتور هم گرفته میشه
دلم می خواد این کار رو بکنم :cry:
ببینید من الان پل H رو کامل بستم بدون دیود هم بستم مثل ساعت داره کار میکنه(همون پل H که چند تا پیغام قبل هست) داغ هم نمیشه البته روی برد بورد بستم ولی وقتی pcb چاپ کردم داغ میشد اتصالی هم نداشت مطمئنم اشتباه هم نبود بازم مطمئنم. البته هنوز هم وقتی فقط با 2تا ماسفت می بندم داغ میشه.
حالا می خوام روی همون ترانزیستور ها که گفتید کار کنم بنظرتون لازمه یا برم دوباره PCB بکشم و چاپ کنم و امتحان کنم؟

wantedboy
28-05-2013, 00:25
آقای شکرالهی یک بار با 2.2k یک بار هم یا 33k امتحان کردم کمتر داغ میشه ولی قدرت موتور هم گرفته میشه
دلم می خواد این کار رو بکنم :cry:
ببینید من الان پل h رو کامل بستم بدون دیود هم بستم مثل ساعت داره کار میکنه(همون پل h که چند تا پیغام قبل هست) داغ هم نمیشه البته روی برد بورد بستم ولی وقتی pcb چاپ کردم داغ میشد اتصالی هم نداشت مطمئنم اشتباه هم نبود بازم مطمئنم. البته هنوز هم وقتی فقط با 2تا ماسفت می بندم داغ میشه.
حالا می خوام روی همون ترانزیستور ها که گفتید کار کنم بنظرتون لازمه یا برم دوباره pcb بکشم و چاپ کنم و امتحان کنم؟

سلام سعید جان
سوال آیا مدار با پل اچ روی بردبرد داغ نمی کرد و روی پی سی بی داغ میکنه
اگه این طوری باشه پس اشکال از بردتونه.
با این آزمایش مقاومت می فهمیم که هنوز خاصیت القای موتور را حذف نکردیم.
شما چهار تا دیود به صورت پل در اطراف موتور قرار دهید حتما به موتور بخوره . دو تا به زمین دوتا به تغذیه.
مثل شماتیک تاپیک زیر
برد اصلی میگم.

esisafa
28-05-2013, 00:53
منظورم ولتاژهای gs و gd و ds هست برای تمام ترانزیستورها.

alishekarriz
28-05-2013, 02:05
سلام به همه دوستان و تشکر بخاطر جواب ها تون

-آقای [/size]alishekarriz (You can see links before reply) متاسفانه دسترسی به اسکوپ ندارم که اگه داشتم خیلی خوب بود . خیلی خیلی خوب بود.

من با پروتوس و موتور dc که خودش داشت این مدار رو یعنی فقط یک دونه ماسفت مثبت رو گشیدم و شکل موج گرفتم که خیلی خیلی عجیب بود اگه میشه بهش استناد کرد بگید شکلش رو بزارم

سلام .. از هيچي خيلي بهتر هست .. ترجيحا مدار شماتيك همان مدار حقيقي باشد .. اصلا خود فايل مدار را بگذاريد

saeed210
28-05-2013, 19:27
سلام دوستان سلام
ببخشید دیر جواب دادم سرعت اینترنتم اومده در حد چند بچه لاکپشت در سال
آقای محمد شکرالهی عزیز با اون برد کذایی بعد کلی کار روش کاری کردم که با لباس های پادگانم نکردم:mrgreen:
یکی دیگه دارم چاپ میکنم جوابش رو میگم. ولی روی برد بورد که همونجوری که شما گفتید از 1n4148 استفاده کردم ولی وقتی موتور روشن میشه ویز ویز میکنه منم قطعش کردم حالا با این 1n5819 ها امتحان می کنم و می گم بهتون.

آقای حسان صفامنش گرامی الان اومدم کاری که شکا گفتید رو انجام بدم گذاشتم موتور بدون PWM کار بکنه تا اندازه بگیرم ولی بعد 15 ثانیه ترانزیستور 2N3906 ( که PNP) هستش سوخت عوضش کردم دوباره امتحان کردم بازم سوخت. آخه چرا باید بسوزه تا جایی که من می دونم گیت توی DC جریان نمی کشه و اون ترانزیستور pnp رو برای ولتاژ گیت AC می زارند که بتونه خازن بین گیت و درین یا گیت و سورس رو تخلیه کنه پس توی DC نباید جریانی ازش عبور کنه به نظرتون چرا می سوزه. البته من مدار رو نصفه بستم فقط بک ماسفت مثبت و یک منفی. ولی وقتی پل رو کامل بسته بودم و با PWM و دیوتی حدود 20 درصد 10 دقیقه کار کرد و چیزی داغ نشد. بنظرتون باید ترانزیستور رو عوض کنم یا مدار مشکل داره؟

آقای alishekarriz (You can see links before reply) بزرگوار (You can see links before reply)
اینم فایل پروتوس شکل موج دوسر موتور رو نگاه کنید (کانال C همون قرمزه) حالا یک دیود 1n4148 بزارید دو سر موتور و دوباره نگاه کنید

saeed210
28-05-2013, 19:40
راستی آقای شکرالهی با سوختن این ترانزیستوره فعلا چاپ بورد منتفیه
:fan:این از شدت ناراحتی ها

saeed210
28-05-2013, 20:39
من با ولتاژ 15 ولت بدون pwm هم امتحان کردم بازم همون 2n3906 که pnp بود تا 150 درجه داغ شد:(

esisafa
28-05-2013, 22:30
قطعا جریان زیاد و ولتاژ زیادی تحمل میکنه که اینقدر سریع داغ میشه و میسوزه پس طراحی مشکل داره
شما نیم پل هم ببندید و البته به شرطی که هر دو ماسفت رو با هم روشن و خاموش کنید فرقی با تمام پل نداره و فقط موتور یک جهته میچرخه
بدون pwm هم مثل pwm با دیوتی سایکل 100 درصده دیگه
فقط مشکل رو در صورتی میشه فهمید که اندازه گیری های جریان و ولتاژ قسمت های مختلف مدار رو داشته باشیم.
شما 10 ثانیه فرصت دارید که هر کدوم رو اندازه بگیرید و دوباره خاموش کنید تا سرد بشه. فرصت ندین که بسوزه

توجه: اگه ترانزیستور رو کاملا فهمیده باشین و به قولی جزیی از وجودتون شده باشه قطعا میفهمید که مشکل از کجاست

saeed210
29-05-2013, 12:40
آقا احسان من هردوتا ماسفت رو خاموش روشن نمی کنم یکیش همیشه روشنه(ماسفت منفی) و فقط اون یکی رو خاموش روشن می کنم
مشکل همینه که من فقط میدونم ترانزیستور 3تا پایه داره:mrgreen:
اگه جریان ها رو تونستم اندازه بگیرم خبرتون می کنم.

saeed210
29-05-2013, 22:49
سلام دوستان خوبم
من پل H رو این شکلیش کردم جواب گرفتم هم بدون PWM هم با PWM و دیوتی 20 درصد هر کدوم نیم ساعت کار کرد با 24 ولت و داغ هم نشد ولی نمی دونم چقد مدار درست اصولیه نظر بدید ممنون می شم
آقای شکرالهی دیود 1n5819 رو توی محلمون نداشت باید برم جمهوری که فعلا وقت نکردم برم اگه راجعبه این مدار پایینی نظر بدید ممنون میشم

esisafa
29-05-2013, 23:37
خوب طبق دیتا شیت پالس ورودی به گیتها باید 10 تا 12 ولت باشه. حالا شما باید r1 و r2 رو طوری طراحی کنید که ولتاژ کلکتور q3 و q5 برابر VCC-12 بشه و ولتاژ گیت بین vcc و vcc-12 سوئیچ کنه تا ماسفت p درست درایو بشه.
ماسفت های نوع n هم باید به گیتشون ولتاژ 0 تا 12 ولت داده بشه

alishekarriz
30-05-2013, 00:08
با اين تعيير كه شما داديد نشون ميده كه ماسفت شما كامل خاموش نميشده .. در پالسي كه به گيت ها ميرسه دقت كن .. گيت ماسفت رو ترجيح داره با درايور روشن كني وگرنه بايد در حداقل زمان و با قدرت كافي بايد بهش انرژي بدي .. ديتا شيت ماسفتت رو نگاه كني نوشته براي استارت چه جرياني لازم داره .. جرياني بين 1 تا 4 امپر در چند لحظه اول براي روشن شدن كامل و سريع ماسفتهاي قدرت لازم هست

ولتاژ گيت بايد كاملا به حداكثر و حداقل ولتاژش برسه يك راهش كاهش مقاومت بالاي q3 هست تا حد صفر .. پيشنهاد ميكنم كلا r3 رو برداري .. چون اونجا هم گه گذاشتي قدرت جرياندهي به گيت رو از بين بردي

موفق باشيد

saeed210
30-05-2013, 00:42
دوستان ممنون از پاسخ ها و راهنماییتون
آقا احسان الان که من به ماسفت N دارم 5 ولت میدم همون ولتاژ تغذیه دوسر موتور می افته و ماسفت هم داغ نمیشه و موتور همون جریانی رو میکشه که اگه مستقیم و بدون درایور به آداپتور وصل می کنم. بازم به نظرتون باید 12 ولت بهش بدم یا همین طوری خوبه؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آقای alishekarriz (You can see links before reply) باشه مقاومت ها رو بر میدارم و امتحان می کنم و بهتون می گم ولی الانم داغ نمی شه ها!
درایور هم اگه منظورتون مثل IR2110 هستش که توی فروشگاه ایران میکرو زده حدود 5 تومن که گرونه و اگه مثل ULN هاست که باشه بهش فکر می کنم

esisafa
30-05-2013, 01:04
چون جریان موتور کمه مشکلی نداره. ولی برای اشباع کامل ماسفتها ی قدرت که مقاومت ds کمترین مقدار بشه و حداکثر جریان رو درایو کنه باید با 10 ولت درایو بشن.
در کل ماسفت قدرت n با gnd+10v روشن میشه و gnd خاموش و ماسفت قدرت p با vcc-10v روشن میشه و با vcc خاموش

saeed210
30-05-2013, 10:52
آقا احسان چون می خوام یادبگیرم می پرسم
این نمودار زیر برای IRF640 هستش که نوع N هست ببینید توی شکل برای جریان درین 16 آمپر که ماکزیمم جریان قابل تحمل ماسفته زده ولتاژ Vgs حدود 5.5 ولت حالا این درسته یا من باید نمودار دیگه ای رو نگاه کنم؟؟؟

esisafa
30-05-2013, 13:28
اگه دقت کنید در این شکل بالا سمت چپ نوشته که

vds>id*rds(on)و این یعنی که تلفات برابر vds*id هست که بیشتر از id*rds(on) هست
اگه میخواین که کمترین تلفات و حرارت رو داشته باشه باید بین 0 و 10 ولت سوئیچ کنید تا VDS = ID*RDSon بشه
ولی خوب مثل اینکه کار شما با همین 5 ولت هم راه میافته و مشکلی ندارید

saeed210
30-05-2013, 18:40
آقا احسان ببخشید من خیلی سوال می کنم ها می خوام طرز استفاده از دیتاشیت رو یاد بگیرم
این جریان گیت رو که علی آقا فرمودند توی لحظه اول 1 تا 4 آمپر می کشه رو من از کجای دیتا شیت باید پیدا کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
ولتاژ 10 ولت گیت رو هم که گفتید پیدا کردم نوشته مقاومت Rds(on برای Vgs=10 و Id=8A برابر 130 تا 180 میلی اهم

alishekarriz
31-05-2013, 01:15
اگر قسمت
input capacitance
رو نگاه كنيد ظرفيت خازني چند هزار پيكوفارادي براي گيت نوشته شده براي روشن شدن سريع گيت بايد ظرف حدود 100 نانو ثانيه اين ظرفيت پر شود.. حالا شما بيابيد جريان لازم براي اين لحظه روشن شدن را :wink:

esisafa
31-05-2013, 01:22
این مربوط میشه به مقاومت از دید گیت که چند اهم باشه. در دیتا شیت پیدا نکردم ولی احتمالا با مدل سیگنال کوچک ماسفت بشه مقاومت گیت سورس رو محاسبه کرد. من اطلاعی ندارم ولی قطعا لازم نیست که درایور شما جربان به این زیادی رو تامین کنه چون واقعا مدت زمان خیلی کمی این جریان وجود خواهد داشت.
همچنین بهتره که خودتون یک مقاومت بین 10 تا 100 اهم با گیت سری کنید تا این جریان کم بشه البته سرعت سوئیچ کمتر میشه ولی جوابگوی کار موتور هست

saeed210
31-05-2013, 01:42
آره دیدمش علی آقا ممنون از راهنماییت
باشه آقا احسان اونم سری میکنم از صبر و شکیبایی شما هم متشکرم