PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اندازی گیری فاصله تا جسم با دقت 1 میلیمتر(حداکثر 10 سانت)

M3R
18-05-2013, 20:36
سلام.
من میخوام فاصله مبدا تا جسمی که روبروش هست رو اندازه بگیرم.
حداکثر فاصله هم 10 سانت بیشتر نیست و چیزی که مهمه دقته که باید در حد 1 میلیمتر باشه!
حالا با این دقت فک نکنم بتونم از آلتراسونیک اسفاده کنم.
به نظر شما ماژولهای اندازه گیری مادون قرمز چنین دقتی رو دارن؟

Ma3ood
18-05-2013, 21:16
شما میتونی از ماژول های که معروف به شارپ هستند برای این کار استفاده کنید که تا فاصله 80 سانت را اندازه گیری میکنند . و همین طور التراسونیک اما نکته ای که وجود دارند هر دو ماژول زیر 10 برای مادون قرمز و زیر 3 سانت برای ماژول دومی را نمی تونند ببیند پس برای این کار باید ماژول را مثلا 10 سانت عقب تر از اون چیزی که میخواهید بگذارید و ماژول براتون اندازه گیری بکنه
موفق باشی

M3R
18-05-2013, 21:36
ممنون از راهنماییتون.
ولی همینطور که گفتم دقت هم مهمه!
این ماژول شارپ میتونه فاصله رو با دقت 1mm اندازه گیری کنه؟

farzadsw
18-05-2013, 23:55
ماژولهای شارپ مدلهای مختلفی دارند. همشون یک رنج مینیمم و یک رنج ماکزیمم دارند. چون شما 10 سانت رو میخواید اندازه بگیرید بهتره نوعی که رنجش کمتره مثلا 20 سانت رو تهیه کنید (شماره اش یادم نیست). دقتشون خوبه ولی بیشتر بستگی به adc و کالیبراسیون دقیق داره. چون خروجی آنالوگ هست و پاسخش غیر خطیه. برای همین باید تو فواصل مختلف اندازه دقیق رو با ولتاژ مقایسه کنید تا بعدا بتونید از اطلاعات استفاده کنید (کالیبراسیون). اگر درست کالیبره کنید 1 میلیمتر یا حتی بهتر دقت خواهید داشت.

ali_h
19-05-2013, 15:06
سلام ،
فاصله سنج های لیزری هم هستند که دقت میکرومتری دارند. قیمت هاشون بسته به کاربرد (تحقیقاتی ، تجاری ، آزمایشگاهی ، صنعتی ، نظامی و ... ) دقت اندازه گیری و بازه اندازه گیری تفاوت زیادی داره ولی معمولاً از ماجول های مادون قرمز گرانتر هستند.

M3R
19-05-2013, 15:35
سلام.
میشه یه لینک یا دیتاشیت از این سنسورهای لیزر بدید؟
قیمتها دور و بر چنده؟
تو ایران گیر میاد؟

farzadsw
19-05-2013, 22:50
لیزرها معمولا تو فاصله زیاد استفاده میشن. قیمتشون هم از 700-800 هزار تومن شروع میشه تا چند ملیون تومن . مثلا یه متر لیزری (توجه کنید متر لیزری نه لیزر اسکنر) آلمانی حدود 5 ملیون تومن پولش شده بود.

ali_h
20-05-2013, 10:39
به تایید حرف استاد فرزاد، من یه کاربرد دیگه اضافه کنم. لیزر در جاهایی که فاصله کمه ولی دقت اندازه گیری خیلی بالاست هم کاربرد داره. چون متدهای مختلفی برای فاصله یابی با لیزر وجود داره و هر کدوم قدرت ها و ضعف های خودشو داره.

من زیاد نمونه های خارجی تو ایران نمی شناسم. ما خودمون واسه چند تا شرکت و یه پروژه تحقیقاتی چندتا فاصله سنج و لرزه سنج تولید کردیم. قیمتش بر اساس رنج و دقت اندازه گیری و یه سری پارامتر دیگه متغیره ولی سعی کردیم قیمتاش نجومی در نیاد!

sadmonew
20-05-2013, 12:48
... ما خودمون واسه چند تا شرکت و یه پروژه تحقیقاتی چندتا فاصله سنج و لرزه سنج تولید کردیم. قیمتش بر اساس رنج و دقت اندازه گیری و یه سری پارامتر دیگه متغیره ولی سعی کردیم قیمتاش نجومی در نیاد!
سلام مهندس:hi:
لطفا در مورد مواردی که گفتین یه مقدار بیشتر توضیح بدین.
منظورم مشخصات و ویژگی های این قطعاتی هست، که تولید کردین و اگه عکسی هم بذارین که خیلی عالی میشه.
ممنون.

ali_h
20-05-2013, 13:50
مشخصات 2 مدل نمونه ساخته شده رو الان یادمه.

بازه اندازه گیری : 17 میلیمتر
دقت اندازه گیری (تکرارپذیر) : 3 میکرومتر
سایز : 120 * 60 * 15 میلیمتر (بهینه ساخته نشده و می شه کوچکترش کرد)

بازه اندازه گیری : 220 میلیمتر
دقت اندازه گیری (تکرارپذیر) : 14 میکرومتر
سایز : 200 * 80 * 20 میلیمتر (دقیق یادم نیست ولی تو همین حدود بود)

یه مدل هم برای ایران خودرو ساختیم که مایعات رو فاصله سنجی می کرد. مشخصاتش شبیه مدل دوم بود ولی دقت اندازه گیریش 100 میکرومتر بود.

عکسی از مدلهای دوم و سوم ندارم. عکس مدل اول هم رو توی کامپیوتر همراهم ندارم! رفتم خونه می فرستم :wink:

M3R
07-06-2013, 02:34
سلام.
یه سوال کوچیک:
با این ماژولهای شارپ میشه سطح آب درون مخزن رو تشخیص داد؟
یعنی اینکه من ماژول رو بالای سطح آب قرار بدم و بعد فاصله ماژول تا سطح رو اندازه بگیرم
به طور کلی این ماژول شارپ آب رو به عنوان مانع میشناسه و اینکه نور محیط روی کارکردش تاثیر نداره؟

M3R
07-06-2013, 02:34
سلام.
یه سوال کوچیک:
با این ماژولهای شارپ میشه سطح آب درون مخزن رو تشخیص داد؟
یعنی اینکه من ماژول رو بالای سطح آب قرار بدم و بعد فاصله ماژول تا سطح رو اندازه بگیرم
به طور کلی این ماژول شارپ آب رو به عنوان مانع میشناسه و اینکه نور محیط روی کارکردش تاثیر نداره؟

M3R
10-06-2013, 12:24
سلام.
کسی نمیدونه میشه استفاده کرد یا نه؟؟:sa:

M3R
10-06-2013, 12:24
سلام.
کسی نمیدونه میشه استفاده کرد یا نه؟؟:sa: