PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رگولاتور جریان بالا با 78xx

sadeghbakhshi
17-05-2013, 16:36
سلام به همه ی دوستان :hi:
اولین نیاز هر کسی که شروع به کار عملی میکنه دسترسی به یک ولتاژ تغذیه ی ثابت هست که این
ولتاژ رو میشه از راه های مختلفی دست یافت از جمله استفاده از رگولاتور های ولتاژ :wink:
خب در نگاه اول این رگولاتور ها گزینه ی خوبی به نظر میرسه ولی مشگل از انجایی شروع میشه که
جریان مورد نیاز ما بیشتر از 1 یا 1.5 آمپر باشه
اولین و ساده ترین راه حلی که به فکر خیلی ها میرسه موازی کردن چندتا رگولاتور 78XX با هم هست که خب بد نیست ولی برای دستیابی به جریانی مثل 5 یا 6 آمپر حداقل نیازمند 6یا 7 عدد از این رگولاتور ها هست که از نظر اقتصادی اصلا به صرفه نیست :x
من در این بخش قصد دارم یک مداری رو در اختیار شما قرار بدم که به راحتی میتونید با کمترین هزینه به یک ولتاژ ثابت با جریان بالا دست یابید
شخصا این مدار رو امتحان کردم و توانستم تا 5 امپر ازش بکشم که مطمئنا میشه با تعویض ترانزیستور ها با ترانزیستورهای قویتر به جریان های بالاتر هم دست یافت.
فقط یک نکته رو در نظر داشته باشد که حتما برای ترازیستورها هیت سینگ مناسبی استفاده کنید چون بیشترین فشار در این مدار بر روی ترانزیستور ها Q1 و Q2 هست
موفق باشید
:0013::wink:

morteza_rk
17-05-2013, 21:55
سلام

بله ، این مدار خوبیه. بهتر بود که توان مناسب مقاومت هارو هم می نوشتید. به این مدار شامل ترانزیستور ، مدار توسعه ی جریان میگن که توی دیتاشیت سری 78xx هم توضیح داده شدن و مدارهای توسعه ولتاژ هم ،‌ باز توی دیتاشیت هست.

با تشکر از دوست عزیزمون که این تاپیکو ایجاد کردن ، این مساله جریان برای خیلی ها مشکل ساز هست.

sadeghbakhshi
18-05-2013, 16:47
morteza_rk سلام :hi:
وات مقاومتی که خودم استفاده کردم 0.25 وات بود و تونستم 5 آمپر از این مدار بکشم
ولی بدون شک میشه جریان بالاتر از این هم از مدار کشید چون منبع تغذیه ای که من برای تست استفاده کردم حداکثر 5 آمپر خروجی داشت و متاسفانه در حال حاضر به باطری لیتیوم دسترسی ندارم و منبع تغذیه خودم هم
حداکثر 2 آمپر میده :x

sadeghbakhshi
18-05-2013, 17:22
در مورد توسعه ی ولتاژ فکر میکنم اگر از LM2574_Adj استفاده کنید بهتر هست
شکل یک مدار رو برااتون اپلود میکنم
این مدار 40 ولت رو میگیره و خروجی رو می تونیم از 1.2 ولت تا 35 ولت تغییر بدید حداکثر جریانی هم که میتونید از مدار بکشید 0.5 آمپر هست :wink:

rgh9898
22-08-2013, 15:26
سلام به همه ی دوستان :hi:
اولین نیاز هر کسی که شروع به کار عملی میکنه دسترسی به یک ولتاژ تغذیه ی ثابت هست که این
ولتاژ رو میشه از راه های مختلفی دست یافت از جمله استفاده از رگولاتور های ولتاژ :wink:
خب در نگاه اول این رگولاتور ها گزینه ی خوبی به نظر میرسه ولی مشگل از انجایی شروع میشه که
جریان مورد نیاز ما بیشتر از 1 یا 1.5 آمپر باشه
اولین و ساده ترین راه حلی که به فکر خیلی ها میرسه موازی کردن چندتا رگولاتور 78xx با هم هست که خب بد نیست ولی برای دستیابی به جریانی مثل 5 یا 6 آمپر حداقل نیازمند 6یا 7 عدد از این رگولاتور ها هست که از نظر اقتصادی اصلا به صرفه نیست :x
من در این بخش قصد دارم یک مداری رو در اختیار شما قرار بدم که به راحتی میتونید با کمترین هزینه به یک ولتاژ ثابت با جریان بالا دست یابید
شخصا این مدار رو امتحان کردم و توانستم تا 5 امپر ازش بکشم که مطمئنا میشه با تعویض ترانزیستور ها با ترانزیستورهای قویتر به جریان های بالاتر هم دست یافت.
فقط یک نکته رو در نظر داشته باشد که حتما برای ترازیستورها هیت سینگ مناسبی استفاده کنید چون بیشترین فشار در این مدار بر روی ترانزیستور ها q1 و q2 هست
موفق باشید
:0013::wink:
من از مدار زير استفاده كردم ولي جريانش برام كافي نيست راه حلش چيه؟

shahin
22-08-2013, 17:42
سلام
به جای اینکه یه ترانزیستور بزرگ و این همه چیز به مدار اضافه کنید بهتر نیست که از یه رگولاتور سوییچینگ استفاده کنید که هم جمع و جور تره و هم راندمان بالاتری داره!!! تلفات این مدار رو از روی هیت سینک هایی که نیاز هست میشه فهمید!
اگر بخواید 12 ولت رو به 5 ولت تبدیل کنید و از اون بخواید از اون 5 آمپر بکشید تلفات مدار به صورت خوش بینانه میشه (12-5)*5 که میشه 35 وات!!!!!!!! توانی که به بار تحویل داده میشه 25 وات هست و توانی که از منبع گرفته میشه 60 وات.دیگه راندمان کار ملومه دیگه!!!

sadeghbakhshi
22-08-2013, 20:25
خب شما میتونید با استفاده از ترانزیستورهای قوی تر اینکار رو انجام بدید
و در مورد حرف Shahin باید بگم یه جورایی حق با شماست
ولی این رو بدونید که کاهش ولتاژ همیشه با اتلاف انرژی همراه هست
و این مدار فقط جریان عبوری رو از روی رگولاتور بر میداره و از ترانزیستور ها عبور میده
و اینرو هم در نظر داشته باشید که رگولاتورهای جریان بالا خیلی گرون هست
مبدلهای DC to DC هم از اونها گرونتر هست

shahin
23-08-2013, 20:44
بله حق با شماست همیشه تلفات رو داریم ولی بازده 40% به نظر بهتر میاد یا بازده بالای 80% ؟
اونقدر ها هم که فکر میکنید گرون نیستند. مثلا یه 2576 با سلف و دیود و این داستان هاش 2500 در میاد که این رگولاتور به شما 3 آمپر رو میده. حالا 7805 با ترانزیستور قوی ترش و هیت سینک هایی که نیاز داره و ..... چند در میاد؟ این اختلاف قیمت در حدی هست که مدار رو بزرگ کنیم و تلفات بالایی که داره رو تحمل کنیم؟
به نظر من برای جاهایی که بیش از 500 میلی آمپر جریان نیاز دارند رگولاتور های خطی اصلا مناسب نیستند!

sadeghbakhshi
24-08-2013, 00:31
وقتی ورودی و خروجی ثابت باشه
این وسط هر اتفاقی که بیوفته اتلاف انرژی هم ثابت است
ولی به شرطی که ورودی و خروجی ثابت باشه که توی هردو تا مدار فوق میبینید ثابت هست
اخرین قیمتی هم که من یادم هست میشد این مدار رو با 2000 تومن بست
یه رگولاتور 78xx نهایتا خیلی بی انصاف باشه 1000 تومن هست
دوتا دونه ترانزیستور هم میشه دونه ای 500 خرید
هیت سینک هم قیمتی نداره