PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مدار تشخیص مقدار اسکناس

sobhan537
10-05-2013, 17:50
سلام... سلام... سلام... (اکوی صدام بود!) :)
من میخوام مداری بسازم که مقدار اسکناس رو تشخیص بده. نظر خودم استفاده از دوربین کوچک و وصل کردن اون به میکرو برای پردازش تصویره. البته فقط مقدار اسکناس مدنظره و تقلبی بودن مد نظر نیست...
دوستان لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم؟
اگر روش ساده تری هست لطفا بفرمایید...

Ma3ood
10-05-2013, 18:24
شما فقط میتونی از پردازش تصویر استفاده کنی و خیلی هم اسون هست و خیلی هم کم خرج نهایتا یه وبکم میخواد و بس

sobhan537
10-05-2013, 22:59
مهندس جان میشه یه منبع خوب برای یادگیری سریع پردازش تصویر معرفی کنید. آخه تا حالا با پردازش تصویر و وبکم کار نکردم.
ممنونت میشم...

wantedboy
10-05-2013, 23:14
سلام‏ ‏دوست‏ ‏عزیز‏ ‏به‏ ‏این‏ ‏لینک‏ ‏یک‏ ‏سری‏ ‏بزن
You can see links before reply
(You can see links before reply)You can see links before reply

beroz
10-05-2013, 23:49
مهندس جان میشه یه منبع خوب برای یادگیری سریع پردازش تصویر معرفی کنید. آخه تا حالا با پردازش تصویر و وبکم کار نکردم.
ممنونت میشم...

SimpleCV (You can see links before reply)

sobhan537
11-05-2013, 00:28
ممنون از پاسخ های دوستان...
ولی این لینکهایی که معرفی کردید مربوط به پردازش تصویر بوسیله کامپیوتره. اما من میخوام بوسیله میکروکنترلر avr تصویر رو پردازش کنم و نتیجه رو روی lcd نشون بدم. نمیخوام از کامپیوتر استفاده کنم.

wantedboy
11-05-2013, 00:47
ولی این لینکهایی که معرفی کردید مربوط به پردازش تصویر بوسیله کامپیوتره. اما من میخوام بوسیله میکروکنترلر avr تصویر رو پردازش کنم و نتیجه رو روی lcd نشون بدم. نمیخوام از کامپیوتر استفاده کنم.

سلام‏ ‏دوست‏ ‏عزیز‏ ‏برای‏ ‏این‏ ‏کار‏ ‏احتیاج‏ ‏به‏ ‏میکرو‏کنترلر‏ ‏های‏ ‏سرعت‏ ‏بالا‏ ‏مثل‏ ‏آرم‏ ‏و‏ ‏atxmega و......‏ ‏داری.

beroz
11-05-2013, 10:42

شما با AVR که به هیچ وجه نمیتونید کوچکترین پردازش تصویری بکنید
با آرم هم من تست کردم متاسفانه مستندات کاملی وجود نداره و کارتون نصفه کار می‌مونه
تنها راه استفاده از بورد هایی نظیر مارس و کوبی هست که خودم الان دارم باش کار می‌کنم
شما نیاز دارید یه سیستم عاملی مثل لینوکس رو نصب کنید بعد از کتابخانه‌های کاملی نظیر SimpleCV استفاده کنید
شما همین الان اگه لینوکس داشته باشی‌ رو لپتاپت با وبکم خود لپتاپ میتونید خیلی‌ سریع یک پردازش تصویر ساده رو با کتابخانه SimpleCV شروع کنید کمتر از ۳-۴ ساعت

Ma3ood
11-05-2013, 11:02
پردازش تصویر با AVR :mrgreen: نه بابا اصلا فکرشو نکن کلا اتمل و این حرفا :mrgreen: حتی سری AT91 هم حیف وقت گذاشتن روی این ارم در این زمان:baad: پردازش تصویر حداقل به کلاک بالای 200 مگاهرتز نیاز داره گوشی های همراه نسل قدیمی تر با کلاک 220 مگاهرتز کار میکنند حالا مارس و کوبی پول داشته باشی که حرفی توش نیست :wink:

skiboys
11-05-2013, 11:28
شما با avr که به هیچ وجه نمیتونید کوچکترین پردازش تصویری بکنید

پردازش تصویر با avr :mrgreen: نه بابا اصلا فکرشو نکن کلا اتمل و این حرفا :mrgreen: حتی سری at91 هم حیف وقت گذاشتن روی این ارم در این زمان:baad: پردازش تصویر حداقل به کلاک بالای 200 مگاهرتز نیاز داره گوشی های همراه نسل قدیمی تر با کلاک 220 مگاهرتز کار میکنند حالا مارس و کوبی پول داشته باشی که حرفی توش نیست :wink:
سلام اینکه با avr یا arm هایی که روی انها سیستم عامل نصب نمی شود نمی توان پردازش تصویر انجام داد هم حرف درستی نیست بستگی به قدرت و سرعت پردازش دارد گرفتن یک عکس و ذخیره و پردازش ان اگر بحث زمان مطرح نباشد با avr هم می شود ولی جایی که پای سرعت پردازش مطرح می شود و در کنار این کار کارهای دیگر هم باید انجام شود وجود یک سیستم عامل که کار پردازش را برعهده بگیرید انکار ناپذیر است

همان طور که دوستان گفتند اگر امکان استفاده از کامپیوتر را داریدبرای سادگی کار هم که شده می تونید از این روش استفاده کنید
یا اینکه از بوردهایی که دوستان بهش اشاره کردند می توانید استفاده کنید

ali_h
11-05-2013, 11:31
سلام
شما برای پردازش تصویر نیاز به سیستم قدرتمند ندارید. با avr هم می تونید پردازش تصویر انجام بدین.
شما چون تو این پروژه نیازی ندارین که چند فریم بر ثانیه پردازش داشته باشین اصلاً لازم نیست نگران قدرت پردازنده باشید. فقط صرفاً باید حافظه بزرگی داشته باشید (باید حافظه خارجی به avr متصل کنید.)
مرحله انتقال تصویر به avr یه مرحله جداییه که البته ربطی هم به avr نداره. می تونید از همین دوربین های موجود در سایت استفاده کنید.
البته کار بسیار سختی دارید چون از هیچ کدوم از کتابخانه های آماده نمی تونید استفاده کنید. پردازشتون رو هم تا حد امکان باید ساده کنید که avr در عرض چند ثانیه بتونه این پردازش رو براتون انجام بده.
مثلاً با یک سیستم سخت افزاری جای اسکناس رو ثابت نگهدارید که یک مرحله تشخیص محل اسکناس حذف شه.
یا مثلاً فقط گوشه های اسکناس رو در تصویر پردازش کنید.
یا فقط عمومیت رنگ اسکناس رو ملاک تشخیص قرار بدین.

sobhan537
11-05-2013, 13:49
ممنون از راهنمایی همه دوستان عزیز...
خدا کنه همونطوری که مهندس علی گفتند با avr بشه مقدار اسکناس رو تشخیص داد...
در این باره تحقیق میکنم و نتیجه رو همینجا اعلام میکنم...

Ma3ood
11-05-2013, 13:58
خوب شما اگه در نرم افزار متلب عکس اسکناس های مختلف را بگیری و پردازش کنی و عددش را فقط در بیاری و سپس به صورت یه ماتریس سیو و خروجی c بگیری و بعد بریزی داخل میکرو فکر کنم خیلی از مشکلاتتون حل میشه صرفا از میکروی با حافظه بالا مثل 128 استفاده کنید و سپس دوربین را به میکرو وصل کنید و یه فریم و یا چند فریم از دوربین را با خروجی هایی که برای هر اسکناس گرفتی از متلب با هم مقایسه و اگر مثلا شباهت بالای 70 درصد داشت یه مبلغی را روی ال سی دی بنویسه

ali_h
11-05-2013, 14:20
خوب شما اگه در نرم افزار متلب عکس اسکناس های مختلف را بگیری و پردازش کنی و عددش را فقط در بیاری و سپس به صورت یه ماتریس سیو و خروجی c بگیری و بعد بریزی داخل میکرو فکر کنم خیلی از مشکلاتتون حل میشه صرفا از میکروی با حافظه بالا مثل 128 استفاده کنید و سپس دوربین را به میکرو وصل کنید و یه فریم و یا چند فریم از دوربین را با خروجی هایی که برای هر اسکناس گرفتی از متلب با هم مقایسه و اگر مثلا شباهت بالای 70 درصد داشت یه مبلغی را روی ال سی دی بنویسه

این روش معمولاً امکان پذیر نیست. چون تشخیص میزان شباهت دو pattern در حالتی که یکی از اونها کمی جابه جا شده یا چرخیده کار سختیه و نیاز به محاسبات پیچیده داره.

مگر اینکه مطمئن باشیم اندازه و زاویه تصویری که از اسکناس در دوربین دیده می شه دقیقاً مانند نمونه ای هست که توی مطلب پردازش شده. (با فرض اینکه از چسب خوردگی ، تا شدگی و ... صرف نظر کنیم.)

Ma3ood
11-05-2013, 14:49
خوب اره دارای پیچیدگی های مربوط به خودشه ولی اگه محفظه ای درست کنیم و همیشه دوربین همیشه یه تصویر را ببینه یه جورایی میشه روش فکر کرد ؟
البته بازهم علی اقا حق داره این روش مشکلات خودشو داره ولی امکان پذیر هستش