PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت یک دستگاه cnc کوچک

ghmasoud
09-05-2013, 03:45
سلام من میخوام یک دستگاه کوچک cnc بسازم و چون رشته تخصصیم الکترونیک نیست تو ساخت یه درایور bipolar ناکام موندم خواهش میکنم کمکم کنید.
درایور ساخته شده با l293d , 4027 , 4070ساخته شده و مدارشو از یه سایت خارجی گرفتم ولی نمیدونم چرا کار نکرد حدث میزنم سوخته
استپ موتور هم 4 سیمه است( 4.5 ولت و 1 آمپر و با 2 کیلوگرم سانتی متر گشتاور) تا به صورت bipolar بشه درایوش کرد.
چون میخوام درایورها به صورت مستقیم به پورت پرینتر (موازی) وصل بشن پس حتما ورودی درایور باید بیشتر از 3 تا نباشه(step ,enable, direction) تا برای سه محور بشه نه پین و سه تای باقی مونده از 12 تا پین فعال پورت موازی برای 3 عدد میکرو سویچ جهت کنترل ابعاد میز کار هستش.
با توجه به اینکه نرم افزار kcam بسیار مناسبه برای این کار بخش برنامه نویسیش حله.
طراحی سیستم سازه و تعویض بال اسکرو با پیچ بدون لقی برام راحته.
فقط مونده این درایور که در زیر هست فک کنم چون من به ورودی vs (پایه 8) 1 آمپر دادم (البته 4.5 ولت و 7 ولت) سوخته میشه بگید چطور تستش کنم؟؟؟؟

ضمنا با هرکی هم خواست تا اینجا بشه یه پاتوق عملی برای اینکار تا به سر انجام برسه من پایه ام شاید تعجب کنید ! من رشتم عمرانه ولی وقتی یه کاریو شروع کنم باید تمومش کنم حالا چند روزیه رفتم تو مد این کار بازم تشکر لطفا کمکم کنید.
You can see links before reply (You can see links before reply)

mahanb
13-05-2013, 11:40
سلام آقا خوب هستید؟

یک مشکل اصلی‌ که باعث می‌شه آی‌سی l293 در مدار شما سریع بسوزه دیود‌هایی‌ هستش که باید بذارید و نذاشتید!

این آی‌سی از روش ترانزیستوری استفاده می‌کنه در نتیجه اگه دیود pulldown و pullup براش نذارید جریان برگشتی‌ موتور‌ها یا جریان القایی میره داخل ترانزیستور‌ها و دود میشن :د

شما باید ۴ تا دیود سر هر سیم موتور بذاری سرشونو وصل کنی‌ به ۴.۵ولت و ۴ تا دیگه هم بذاری وصل کنی‌ به gnd ؛)

درضمن l293 هم ممکن ساخته باشه من با l298 کار می‌کنم تقریبا ۴،۵ تا سوزوندم واسه همین قضیه .

اگر هم نقشه ساده برد کنترل با پورت lpt و درایور l298/l297 می‌خوای برو اینجا توی سایتم هست: You can see links before reply

فقط درایوریکه من گذاشتم مال موتور‌های ۶ ولت به بالا هست ولی‌ معمولا اگه به موتور ۴.۵ ولتی ۶ هم بدی کار می‌کنه!
در ضمن من با این ۲ تا آی‌سی دیگه که استفاده شده در مدارتون کار نکردم، اگه با این دیود‌ها حل نشد بگو که یه نگاهی‌ به دیتاشیت اونها و بقیه مدار هم بندازم

موفق باشید

ghmasoud
15-05-2013, 17:09
مرسی داداش
دیدم اینجا You can see links before reply هم شما حضور دارید تو اونجا بحث رو ادامه میدیم .
با تشکر از محبتتون.