PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل قفل شدن میکروکنترلر pic 16f877a

irsmeco
21-04-2013, 01:31
سلام دوستان
بعد از مدتهای بازی با میکرو و خراب کردن انواع قطعات به مشکل جدیدی برخوردم به تازگی مداری رو برای کنترل دقیق یک موتور DC طراحی کردم که باید یک کدی رو بگیره و مطابق اون کد گردش به راست یا چپ داشته باشد در این مدار از l298 استفاده کردم مدار و نرم افزار کاملاٌ درست کار می کنه مشکل اینجاست که گاهی وقت ها میکرو روشن نمی شه و بعد از یک تحریک با نویز مثل نزدیک کردن دست به کریستال یا تماس با پایه های خازن متصل به کریستال روشن می شه و عجیب تر اینکه با تغییر فیوز بیت های میکرو توسط پروگرامر npp106 توآوران میکرو به حالت کما رفته و دیگر هیچ عکس العملی را از خود نشان نمی دهد . جالب اینجاست که برنامه و فیوز بیت ها در میکرو ثبت می شود و یا پاک می شود ولی میکرو روشن نمی شود ؟
آیا کسی مشکل مشابه داشته ؟
لطفا کمک کنید . مدت زیادی معطل این موضوع هستم و البته تا الان 4 تا میکرو از کار افتاده .

sadmonew
21-04-2013, 09:22
سلام دوستان
بعد از مدتهای بازی با میکرو و خراب کردن انواع قطعات به مشکل جدیدی برخوردم به تازگی مداری رو برای کنترل دقیق یک موتور dc طراحی کردم که باید یک کدی رو بگیره و مطابق اون کد گردش به راست یا چپ داشته باشد در این مدار از l298 استفاده کردم مدار و نرم افزار کاملاٌ درست کار می کنه مشکل اینجاست که گاهی وقت ها میکرو روشن نمی شه و بعد از یک تحریک با نویز مثل نزدیک کردن دست به کریستال یا تماس با پایه های خازن متصل به کریستال روشن می شه و عجیب تر اینکه با تغییر فیوز بیت های میکرو توسط پروگرامر npp106 توآوران میکرو به حالت کما رفته و دیگر هیچ عکس العملی را از خود نشان نمی دهد . جالب اینجاست که برنامه و فیوز بیت ها در میکرو ثبت می شود و یا پاک می شود ولی میکرو روشن نمی شود ؟
آیا کسی مشکل مشابه داشته ؟
لطفا کمک کنید . مدت زیادی معطل این موضوع هستم و البته تا الان 4 تا میکرو از کار افتاده .
سلام مهندس
میکرو و موتور از یک منبع تغذیه میشن؟ یا جدا هستن؟

sarbaz13
21-04-2013, 10:23
مدار و نرم افزار کاملاٌ درست کار می کنه

سلام
اگر درست کار می کرد که چنین مشکلی نداشتی شما.
بعدم قابل توجه شما میکرو های PIC نویزپإیریشون تقریبا میشه گفت صفرهست.
یک نمونه که از این آی سی ها در موتور هواپیماها استفاده میکنند کهمن فکر نکنم دیگه بیشتر از موتور هواپیما جای باشه که نویز زیاد باشه.
شما مدار و برنامه خودتون رو بگذارید تا من به شما کمک کنم.
در خصوص این حرف شما

عجیب تر اینکه با تغییر فیوز بیت های میکرو توسط پروگرامر npp106 توآوران میکرو به حالت کما رفته و دیگر هیچ عکس العملی را از خود نشان نمی دهد . جالب اینجاست که برنامه و فیوز بیت ها در میکرو ثبت می شود و یا پاک می شود ولی میکرو روشن نمی شود ؟

هم باید بگم ابتدا پروگرامر خودتون رو تنظیم کنید.(رجوع به دفترچه یا فایل PDF راهنمای استفاده از پروگرامر که در داخل CD مربوطه هست بکنید و با دقت بخوانید.)
چون شما می خواهید با L298 دوتا موتور DC را کنترل کنید .که حالا نمیدونم با PWM آیا می خواهید سرعت چرخ موتورهاتو کنترل کنید (ریجستر های ccp1 و ccp2)یا فقط می خواهید با یک و صفر کردن پین های میکرو چپ گرد و راست گرد بچرخه و هیچ کنترلی روی سرعت موتور نداشته باشید.(توضیح بیشتر بدهید.
تنظیم کردن ریجسترهای میکرو خیلی مهم هست که این موضوع ها رو مطرح نکردین بعدم شما نگفتین از چه زبان و چه برنامه ای برای میکروی خودت استفاده می کنی ؟

sigma-mx
21-04-2013, 12:40
مشکل اینجاست که گاهی وقت ها میکرو روشن نمی شه و بعد از یک تحریک با نویز مثل نزدیک کردن دست به کریستال یا تماس با پایه های خازن متصل به کریستال روشن می شهاین مشکل معمولا از کریستال هست . یعنی اسیلاتور اتصال داره یا آسیب دیده . از اتصال صحیح کریستال و همچنین صحت کریستال مطمئن شوید .. پایه ریست رو حتما با مقاومت به vcc وصل کنید و برای تغذیه میکرو خازن 100 نانو بگذارید ..

عجیب تر اینکه با تغییر فیوز بیت های میکرو توسط پروگرامر npp106 توآوران میکرو به حالت کما رفته و دیگر هیچ عکس العملی را از خود نشان نمی دهد
از کریستال چند استفاده میکنید؟ فیوز بیت رو روی چه گزینه ای میگذارید ؟

irsmeco
22-04-2013, 01:05
منبع تغذیه یک سویچ 9 ولت 1 آمپر است که با یک رگولاتور میکرو رو تغذیه می کنه و موتور هم با این منبع 9 ولت تامین می شه در ورودی 9 ولت و 5 ولت خازن مناسب قرار داره تا نوسانات احتمالی را حذف کنه تمام خروجی های میکرو هم با اپتوکوپلر ایزوله شده .
خدمت بزرگواران عرض کنم که از کریستال 20 mhz استفاده کردم برای بررسی سالم بودن یا نبودن آن چند کریستال دیگه رو هم عوض کردم حتی کریستال 12 و 4 مگ هم تست کردم با این 4 میکرو که عرض کردم کار نمی کنه ولی همین مدار با یک میکرو نو و جدید کاملاً کار می کنه .
دوست گرامی sarbaz13 چرا نسبت به pic غیرتی می شی من که نگفتم میکروی سالم نویز می گیره اولاً بنده با نرم افزار mikrobasic کار می کنم دوماً موتور با دور ثابت کار میکنه که توسط یک سیستم مکانیکی بصورت PID خروجی کنترل می شه و تنها میکرو جهت و زمان گردش رو کنترل می کنه همچنین خدمت شما دوست گرامی عرض کنم دفترچه راهنمای این پروگرامر کاملاً مطالعه شده ولی متاسفانه راهنمای ناقصی داره و تنها می شه به راهنمای pickit2 اکتفا کرد. مشکل اینجاست که وقتی برای دومین بار فیوزبیت رو تغییر می دم میکرو قفل میشه و کاملاً از کار می افته هنگام برنامه ریزی هیچ مشکلی نداره ولی وقتی توی مدار قرار می گیره کار نمی کنه حتی برای برنامه های ساده ای مثل روشن کردن یک پایه c . البته منظور بنده از نویزپذیری این بود که در این شرایط که میکرو کار نمی کنه اگه به پایه 13 و خازن نویز وارد کنم قسمتی از برنامه اجرا می شه ولی مابقی برنامه اجرا نمی شه و این حالت تا اونجا ادامه داره که به پایه دوم کریستال و یا mclr نویز بدم اون وقت میکرو خاموش میشه.
فیوز بیت های تنظیم شده بصورت 2f4a مطابق دیتا شیت میکرو است . جالب اینه که وقتی یک میکروی جدید رو با همین برنامه و مدار تست میکنم کار می کنه.
حالا سوالم اینه که چطور میشه فهمید میکرو سوخته ؟ آیا میکرو سوخته بدون خطا برنامه ریزی می شه ؟
آیا تغییر فیوز بیت باعث قفل شدن میکرو میشه ؟ آیا راهی برای احیا این میکروها هست ؟
احتمال داره میکرو ها بد پروگرام شده باشه و یا به حالت کما رفته باشه؟

sigma-mx
22-04-2013, 01:24
پروگرامر رو مد verify هم قرار داره ؟ حتما باید بعد از هر پروگرام یه وریفای بکنی ! وگرنه نمیتونی بفهمی که درست برنامه ریخته شده یا نه ....

اگر برنامه درست ریخته شده و وریفای هم شده قانونا میکرو سالمه !

irsmeco
22-04-2013, 15:26
پروگرامر روی مد verify قرار دارد و هیچ خطای پروگرام کردنی را نمی دهد

sarbaz13
22-04-2013, 23:42
پروگرامر روی مد verify قرار دارد و هیچ خطای پروگرام کردنی را نمی دهد
سلام
دوست عزیز من این موضوع رو به شما بگم میکروهای Pic کار کردن باهاش به همین راحتی نیست و قواعد و قانون خاص خودش رو داره .
کمی برنامه نویسی دقیق و کمی تنظیمات خاص و کمی صبوری میخواد.
شما برنامتون رو هنوزم نذاشتین تا من و دوستان ببینیم.

irsmeco
23-04-2013, 00:28
برنامه ای که میکروها رو با اون تست میکنم اینه
program mikrotester92
main:
intcon = $00
TRISA = $FF
trisB = $00
TRISD = $00
trisC = 0

while TRUE
portc.1=1
delay_ms(500)
portc.1=0
delay_ms(500)
wend
end.

irsmeco
23-04-2013, 00:31
فیوزبیت ها هم بصورت زیر هستند
wdt_off
lvp_off

sigma-mx
23-04-2013, 01:13
فیوز بیت کریستال رو ، چه مقداری قرار میدهید ؟ xt یا hs ؟

irsmeco
23-04-2013, 23:01
دوستان در میکروهای غیر فعال پایه 13 دارای 3.28 ولت و پایه 14 دارای 4.36 ولت می باشد این در حالی است که در میکرو سالم با همان برنامه و مدار پایه های 13 و 14 به ترتیب دارای 1.28 و 2.13 ولت می باشد آیا کسی توضیحی در این باره دارد ؟ ایا واحد نوسان ساز این میکروها معیوب شده است ؟

منتظر نظران کارشناسی شما عزیزان هستم

irsmeco
23-04-2013, 23:39
hs

irsmeco
25-04-2013, 15:12
آیا یاریگری نیست ؟؟

irsmeco
28-04-2013, 14:53
کوووووووومک