PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نصب ubuntu در NAND FLASH در مارس برد

damon_hu90
14-04-2013, 15:27
سلام دوستان :hi:
اگر امکانش هست نصب ubuntu در NAND FLASH در مارس برد را توضیح بدهید ؟
و بعد مراحل گرفتن ایمیج از NAND FLASH رو توضیح دهید؟ (البته با امکان اینکه بتوان بعدا این ایمیج را مجددا روی NAND Flash بریزیم مثلا با استفاده از Phonixcard)

خیلی متشکرم

kavir
14-04-2013, 18:47
سلام
همه مطالب مورد نیاز در بخش ویکی هست
نصب لینوکس روی nand ویکی ایران میکرو (You can see links before reply)

damon_hu90
15-04-2013, 00:51
با سلام وخسته نباشید

بله این ویکی رو مطالعه کردم ولی ظاهرا مربوط به Cubieboard است .
مشکلی که من با نحوه نصب توضیح داده شده دارم این است که در این مثال فقط 3 تا nand درایو است ولی در برد مارس حدود 10 nand درایو است . (فکر می کنم شرکت، جهت نصب Android به این صورت پارتیشن بندی کرده است)
به چه شکل می توانم nand داریو ها رو در مارس برد پاک کنم و جهت نصب لینوکس آماده کنم؟

خیلی متشکرم

mahdichi
15-04-2013, 14:07
با سلام
دوست عزیز نند یک حافظه هست مثل هارد دیسک. وقتی آندروید نصب می کنیم تعداد پارتیشن ها حدود 10 تایی میشه ولی وقتی می خواهیم لینوکس را روی نند بریزیم به این پارتیشن ها نیازی نداریم. برای کیوبی یا مارس هیچ فرقی نمیکنه. اگه مراحل گفته شده در ویکی را انجام بدید وقتی به این دستور رسیدید:

dd if=/home/linaro/cubie_nand_uboot_partition_image.bin of=/dev/nand

بعد از اون یک بار دیگه پارتیشن های نند را ببینید، همون دوتا پارتیشن nanda و nandb خواهد شد.

damon_hu90
15-04-2013, 15:47
خیلی متشکرم از وقتی که گذاشتید
بررسی می کنم

damon_hu90
15-04-2013, 18:44
سلام و خدا قوت

بعد از اینکه شما فرمودید بنده مجددا دستور ذکر شده در بالا را اجرا کردم و بعد دستور Sync بعد ریست کردم و منتطر شدم دستگاه بوت شود .

اما... هیچ اتفاقی نیفتاد ،NAND Flash هم پاک نشده بود !:sa:

عکس نتایج حاصل از دستورات را (بعد و قبل از ریست) در پیوست تقدیم کرده ام.

نکته: سیستم عاملی که در حال استفاده هستم Lubuntu (دانلود شده ازسایت مارس) است.

متشکر می شوم اگر راهنمایی کنید .

با تشکر

mahdichi
15-04-2013, 19:14
نمی دونم چرا جواب نمیده. می خواهید ابتدا با دستور fdisk نند را فرمت کنید و بعد دوباره امتحان کنید.
احتمال وجود داره که SPL و U-boot مارس با کیوبی متفاوت باشه ولی بعید میدونم.

dariush_ab
15-04-2013, 21:10
سلام.
مهندس چنگانی عزیز من فکر می کنم این u-boot کوبی برای مارس کار نمیکند.

damon_hu90
15-04-2013, 21:40
اگر راهکاری پیدا کردید متشکر می شوم بنده را در جریان بگذارید .

ایمیل بنده:da.abdoli@gmail.com

بازهم متشکرم

kavir
15-04-2013, 22:17
خوب راه ساده تر انجمن خودش هست مطرح کنید

kavir
16-04-2013, 00:21
اینجا رو بخونید نحوه پارتیشن بندی نند رو گفته
You can see links before reply-3046

dariush_ab
16-04-2013, 01:29
خوب راه ساده تر انجمن خودش هست مطرح کنید
مهندس زارعی عزیز هر دو اونجا پرسیدیم.اما میگن این کار و کلا آموزشها زمان بر هستش و خود ما از همه جلوتریم!

dariush_ab
16-04-2013, 01:32
اینجا رو ببینید:
Nuking the NAND with a premade image. (You can see links before reply)
فکر کنم باید u-boot را باید با توجه به لینک زیر بسازیم:
You can see links before reply

dariush_ab
16-04-2013, 01:51
اگر امکانش هست نصب ubuntu در NAND FLASH در مارس برد را توضیح بدهید ؟
و بعد مراحل گرفتن ایمیج از NAND FLASH رو توضیح دهید؟ (البته با امکان اینکه بتوان بعدا این ایمیج را مجددا روی NAND Flash بریزیم مثلا با استفاده از Phonixcard)

شما با چه ubuntu ای کار میکنید و میخواهید از sd به nand منتقلش کنید؟
اگر linaro 40 درصد سریعتر باشه چون hard float هستش مثل اینکه کار نمیکنه!؟

I am working with mk802 and alip-armhf-12.11 in a headless project. I have rootfs in internal nand, but kernel is in microSD yet. I can't boot from internal nand.

در ضمن من یک ایمیج که برای Phonixcard و نند فلش یک برد a10 دیگه طراحی شده بود را روی کوبی ریختم کار نکرد!
فکر کنم بردها تو این قسمت یک تفاوتی دارند و هر سازنده ای باید ایمیج مخصوص خودشو برای nand بسازه شاید هم حرفم کاملا اشتباه باشه .نمیدونم؟!
اما ایمیجهای برای sd همه برای همدیگه کار میکنن.
حالا چه اصراری دارید روی نند بریزید؟؟

damon_hu90
17-04-2013, 17:22
سلام و خسته نباشید

مهندسین عزیر لطفا در این زمینه به بنده کمک کنید. این موضوع برای بنده دارای اهمیت بسیار زیادی است.

شما پیش از این در سایت اعلام کرده بودید کوبی و مارس کاملا شبیه به یکدیگر هستند ولی ظاهرا در بعضی از موارد به این صورت نیست!

متشکر می شوم این موضوع را پیگیری بفرمایید

damon_hu90
17-04-2013, 17:35
شما با چه ubuntu ای کار میکنید و میخواهید از sd به nand منتقلش کنید؟
اگر linaro 40 درصد سریعتر باشه چون hard float هستش مثل اینکه کار نمیکنه!؟

در ضمن من یک ایمیج که برای Phonixcard و نند فلش یک برد a10 دیگه طراحی شده بود را روی کوبی ریختم کار نکرد!
فکر کنم بردها تو این قسمت یک تفاوتی دارند و هر سازنده ای باید ایمیج مخصوص خودشو برای nand بسازه شاید هم حرفم کاملا اشتباه باشه .نمیدونم؟!
اما ایمیجهای برای sd همه برای همدیگه کار میکنن.
حالا چه اصراری دارید روی نند بریزید؟؟

به دلیل اینکه سرعت میکرو SD در بهترین حالت 10 MB/s است که این سرعت خیلی پایین است

kavir
17-04-2013, 18:18
سلام و خسته نباشید

مهندسین عزیر لطفا در این زمینه به بنده کمک کنید. این موضوع برای بنده دارای اهمیت بسیار زیادی است.

شما پیش از این در سایت اعلام کرده بودید کوبی و مارس کاملا شبیه به یکدیگر هستند ولی ظاهرا در بعضی از موارد به این صورت نیست!

لطفا پشت سر هم تاپیک نزنید دوستان بدستشون برسه روش کار میکنن
حتی سایت اصلی این برد هنوز وقت نکرده آموزش ها آماده کنه:0013: یکم صبور باشید!

dariush_ab
20-04-2013, 12:00
سلام و خسته نباشید

سلام دوست عزیز.
برد به دستم رسیده دارم براتون چک میکنم.نتیجه رو براتون میذارم.
موفق باشید.

damon_hu90
20-04-2013, 15:44
سلام دوست عزیز.
برد به دستم رسیده دارم براتون چک میکنم.نتیجه رو براتون میذارم.
موفق باشید.

خیلی متشکرم از بابت لطفتون aa)

dariush_ab
20-04-2013, 22:04
من نتایج رو براتون میذارم :
من کد:

dd if=/home/linaro/cubie_nand_uboot_partition_image.bin of=/dev/nand
رو روی حتی خود کوبی برد هم که تست کردم با این lubuntu کار نمیکنه و شما باید از همون linaro استفاده شده برای کوبی استفاده کنید.
من فکر میکنم دستور فوق با اون ایمیجهایی کار میکنه که در ساختشون از u-boot کوبی استفاده شده است.
2-من lubuntu رو روی مارس چک کردم تعجب میکنم شما چرا قصد ریختن روی نند رو دارید؟
این که سرعتش واقعا خوبه و حتی از کامپیوتر خودم هم بیشتره!
در ضمن این نظر رو بخونید:

In my humble opinion it is still best to install Linux on a microSD card. For the simple reason that if the SD card fails for any reason, you can just throw it out and buy a replacement for a couple of dollars and next day delivery to your door. Whereas if the internal flash fails, you have a bricked device.
In terms of performance there is little difference between a fast class 10 microSD card and internal flash, as far as reads are concerned. For writes the internal flash may be faster, but really, who cares?

damon_hu90
21-04-2013, 09:46
با سلام و خسته نباشید

واقعا از لطفی که انجام دادید متشکرم .

ببینید اگر من از این محصول یکی می خواستم و فقط برای مصرف شخصی بود مشکلی نبود ولی زمانی که کاربرد این محصول تغییر می کند و به شکلی قرار است روی این محصول نوعی سرمایه گذاری انجام شود نیاز است که این محصول در هر موردی امتحان شود و بتوانیم از حداکثر امکانات ارائه شده استفاده کنیم تا قیمت تمام شده کاهش پیدا کند و در عین حال بالا ترین کارایی را داشته باشد.

خرید SD کارت کلاس 10 (یا هر SD کارت دیگر)یک سربار است در صورتیکه عملا نیاز به خرید آن نیست و در اصل شما یک بار بابت حافظه پول پرداخت کرده اید. و در عین حال شما هرگز به سرعت NAND FLASH نخواهید رسید.

باز هم از وقتی که گذاشتید متشکرم :hi:امید وارم هر چه زودتر HELP این محصول در سایت اصلیش کامل شود.

kavir
21-04-2013, 09:56
با سلام و خسته نباشید

ببینید اگر من از این محصول یکی می خواستم و فقط برای مصرف شخصی بود مشکلی نبود ولی زمانی که کاربرد این محصول تغییر می کند و به شکلی قرار است روی این محصول نوعی سرمایه گذاری انجام شود نیاز است که این محصول در هر موردی امتحان شود و بتوانیم از حداکثر امکانات ارائه شده استفاده کنیم تا قیمت تمام شده کاهش پیدا کند و در عین حال بالا ترین کارایی را داشته باشد.

خرید sd کارت کلاس 10 (یا هر sd کارت دیگر)یک سربار است در صورتیکه عملا نیاز به خرید آن نیست و در اصل شما یک بار بابت حافظه پول پرداخت کرده اید. و در عین حال شما هرگز به سرعت nand flash نخواهید رسید.

باز هم از وقتی که گذاشتید متشکرم :hi:امید وارم هر چه زودتر help این محصول در سایت اصلیش کامل شود.
بله این مورد حق با شما هست باید همه بخش ها تست بشه
واقعیت قضیه اینه مارس هنوز ارائه نشده بود ما پیش فروش داشتیم و همزمان باسایت اصلی ارائه شد ولی کوبی چندین ماه از پخش می گذشت و تقریبا بیشتر قسمت های اصلی راه اندازی شده بود
شما در فروم اصلی پیگیر باشید و منم یک برد برای مهندس چگانی فرستادم تا ایشون هم اگر وقت کردن روش کار کنن انشاءالله همه بخش ها راه می افته

dariush_ab
22-04-2013, 00:00
با سلام و خسته نباشید

خرید SD کارت کلاس 10 (یا هر SD کارت دیگر)یک سربار است در صورتیکه عملا نیاز به خرید آن نیست و در اصل شما یک بار بابت حافظه پول پرداخت کرده اید. و در عین حال شما هرگز به سرعت NAND FLASH نخواهید رسید.

باز هم از وقتی که گذاشتید متشکرم :hi:امید وارم هر چه زودتر HELP این محصول در سایت اصلیش کامل شود.

خواهش میکنم.قابل شما رو نداره.
ما همه موارد رو حتما تست میکنیم.
برای نصب روی نند فعلا یک ایمیج بهتون معرفی میکنم که نصبش روی نند خیلی راحته.باچند کلیک.
این رو فعلا داشته باشید تا با محیط گرافیکیش هم آماده بشه.
این نسخه رو من خودم تست کردم فوق العاده سریع هستش چون برای کارهای server و io سریع در نظر گرفته شده و headless هستش یعنی x-display رو نداره.
این نسخه قابلیت استفاده از کل رم رو هم داره.
این نسخه برای اونایی که میخواستن با JTAG برنامه بریزن هم خوبه چون دیگه GUI نداره که سرعت رو بگیره.
در ضمن درایورهای GPIO و IR و ... رو هم داره و SSH اون هم فعاله.
برای SSH هم :USERNAME:root password:root
نصبش راحته باز اکر جاییش نامفهوم بود بگید توضیح بدهم.
اول تو sd بریزید و بعد با دستور PIMP_MY_MELE تو نند.
این هم لینک دانلودش:
Mele headless: Debian wheezy (aka testing) armhf with nand install (v1) | Guillaume's playground (You can see links before reply)

damon_hu90
22-04-2013, 14:17
خواهش میکنم.قابل شما رو نداره.
ما همه موارد رو حتما تست میکنیم.
برای نصب روی نند فعلا یک ایمیج بهتون معرفی میکنم که نصبش روی نند خیلی راحته.باچند کلیک.
این رو فعلا داشته باشید تا با محیط گرافیکیش هم آماده بشه.
این نسخه رو من خودم تست کردم فوق العاده سریع هستش چون برای کارهای server و io سریع در نظر گرفته شده و headless هستش یعنی x-display رو نداره.
این نسخه قابلیت استفاده از کل رم رو هم داره.
این نسخه برای اونایی که میخواستن با jtag برنامه بریزن هم خوبه چون دیگه gui نداره که سرعت رو بگیره.
در ضمن درایورهای gpio و ir و ... رو هم داره و ssh اون هم فعاله.
برای ssh هم :username:root password:root
نصبش راحته باز اکر جاییش نامفهوم بود بگید توضیح بدهم.
اول تو sd بریزید و بعد با دستور pimp_my_mele تو نند.
این هم لینک دانلودش:
mele headless: Debian wheezy (aka testing) armhf with nand install (v1) | guillaume's playground (You can see links before reply)

برای چندمین بار از پیگیری هاتون متشکرم من تا به حالا چنین انجمن به این قدرتمندی و پیگر ندیده بودم . انشا الله بتونم در جایی جبران کنم.

چشم من این روشی که فرمودید امتحان می کنم

damon_hu90
26-04-2013, 10:38
سلام خسته نباشید
متشکر از بابت ارسال لینک جدید نحوه نصب لینوکس در NAND .

جسارتا در ایتدا این آموزش در قسمت ساخت uSD لینوکس لینارو برای مارس بورد (You can see links before reply)
گفته اید که "همه مراحل مشابه آموزش است"

کدام آموزش ؟ در صورت امکان بیشتر توضیح دهید؟

damon_hu90
26-04-2013, 15:03
سلام دوستان

بعد از اینکه بنده دستور زیر را وارد می کنم ،

خطا می دهد و قادر به فرمت کردن uSD نیست . تصویر خطا رو ارسال کرده ام.
لطفا بنده رو راهنمایی کنید متشکرم

./scripts/sunxi-media-create.sh /dev/sdb a10_mid_1gb_hwpack.tar.xz linaro-precise-alip-20121124-519.tar.gz

damon_hu90
26-04-2013, 16:04
دوستان اگر به اشکال بالا برخوردید می توانید از فایل زیر استفاده کنید و این فایل را جایگزین فایل
sunxi-media-create.sh در سرشاخه sunxi-bsp/scrtipts کنید.

dariush_ab
26-04-2013, 17:18
دوستان اگر به اشکال بالا برخوردید می توانید از فایل زیر استفاده کنید و این فایل را جایگزین فایل
sunxi-media-create.sh در سرشاخه sunxi-bsp/scrtipts کنید.
مهندس خوشم میادکه خودتون یکی یکی اشکالات رو رفع می کنید.

damon_hu90
26-04-2013, 17:54
خواهش می کنم

مهندس با کار بالا خطا رفع میشود و فایل لینارو هم بر روی میکرو SD میریزد و بعد هم طبق مراحل گفته شده چند فایل گذاشته شده را بنده کپی میکنم:
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
فایل Uenv.txt و فایل u-boot.bin و پوشه sunxi-tools را در آدرس
Home/linaro
کوپی می کنیم و فایل uImage را با uImage قبلی جایگزین می کنیم.
خوب حالا برد را با uSD بوت می کنیم.
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

ولی هر کاری می کنم مارس بوت نمی شود. فکر می کنم پارتیشن Active تنظیم نمی شود!

لطفا راهنمایی کنید. متشکرم

dariush_ab
26-04-2013, 20:47
خواهش می کنم

مهندس با کار بالا خطا رفع میشود و فایل لینارو هم بر روی میکرو SD میریزد و بعد هم طبق مراحل گفته شده چند فایل گذاشته شده را بنده کپی میکنم:
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """""""""""""""""""""""""""""
فایل Uenv.txt و فایل u-boot.bin و پوشه sunxi-tools را در آدرس
Home/linaro
کوپی می کنیم و فایل uImage را با uImage قبلی جایگزین می کنیم.
خوب حالا برد را با uSD بوت می کنیم.
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """"""""""""""""""""""""""""""""""""

لطفا راهنمایی کنید. متشکرم

مهندس کار با نند یک کمی مشکله.
من تا قسمت ساختن برای sd پیش رفتم مشکلی نبود.
این قسمت رو چک نکردم .مهندس چنگانی ان شا ا... اینجا رو ببینن راهنماییتون میکنن.

mahdichi
28-04-2013, 00:46

من با تغییر uImage به مشکلی برنخوردم ولی این روش را امتحان کنید. امیدوارم جواب بده.
اگه بوت نمیشه، فایل uImage را عوض نکنید و یک بار دیگه امتحان کنید. در پایان uImage را به پوشه linux در nanda انتقال بدید.

yraeisi
21-05-2013, 20:45
با سلام وخسته نباشید به همه
ببخشید اگه سوالم بی ربط به موضوع شماست.
لطفا اگه کسی با RL_Flash کار کرده و تونسته NAND FLASH رو با هاش به صورت یه درایو فرمت شده راه بندازه تجربیاتش رو بگه.ممنون از همه
(من از core board فروشگاه دارم استفاده میکنم : LPC1788 )