PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پیشنهاد ساخت hmi با میکروکنترلرهای موجود در بازار

mohsen_microcontroni
12-04-2013, 02:26
سلام به دوستان
انجمن های ایران میکرو واقعا فعال هستن به خاطر همین می خواستم پیشنهاد بدم دوستانی که اطلاعات خوبی در زمینه کار با میکرو مخصوصا ARM رو دارن بیان HMI طراحی کنن وبسازن لازم نیست نمونه های اولیه خیلی پیشرفته وبا امکانات بالا باشه می تونه با ال سی دی 2 رنگ باشه البته اگه با 4.3 اینچرنگی باشه بهتر بتونه با RS232 یا RS485 به PLC های معمول توبازار در رده های پایین مثل دلتا و فاتک و استپ سون 200 و میتسو بیشی وصل شه لازم نیست سرعت میکروش خیلی بالا باشه مثلا همین آرم اتمل که برد آموزشیش هم تو سایت هست کافیه لازم نیست برنامش هم خیلی پیچیده باشه در حد تغییر رجیستر ها ودسترسی به فلگ ها و ورودی ها وخروجی های پی ال سی برای شروع کار کافیه وطوری ساخته بشه که قیمتش برای مصرف کننده دوروبر 200 بشه ونه بیشتر این قیمت باید برای آخرین مصرف کننده باشه چون معادل چینیش الان 240 تومن البته تو اون آرم به کار نرفته و هستش یک میکروکنترلر 8051 هست که کمی بهینه شده ولی چندان با همون 8051 فرق نداره فقط سرعتش کمی بالاتره ودر حد 5 عدد پایه هاش بیشتره و 2کیلو رم و64 کیلو فلش داره صفحه نمایشش گرافیکی دو رنگ 192*64 پیکسل هست وصفحش هم تاچ نیست وکلید داره اسمش sh-300 واینم لینک اطلاعات کاملش
You can see links before reply برنامش رو هم می تونین از تو سایتش دانلود کنین ببینین چقدر سادست اینم قطعات مهم داخلیش 1- ميکروکنترلر اصلي يک ميکروکنترلر از خانواده 8052 است با 44 پايه به نام SM59264
2- 74HC245 دو عدد
3-MAX489
4- Z232EEN
5- 2201184
6- JM12AN
یه نمونه دیگه هم هست که میکروکنترلر آرم داره وباید کیفیتش خوب باشه قیمت اینم اگه بیاد ایران همین حدود می شه اینم لینک سایت شرکت سازنده You can see links before reply
این پیشنهاد رو تو سایت eca هم دادم اما متاسفانه استقبال نشد در حالی که این hmi ساختش تو ایرا سادست مخصوصا با آرم 7 چون شما می تونید یه ال سی دی رنگی با تاچ بزارید و کیپد که تولیدش یه کم تو ایران هزینه بره رو کم می کنیید و یه برنامه دقیقا در حد همن ها بسازید برای شروع ونه بیشتر اگه قرار دادن پی ال سی های متعدد سخته اول فقط دلتا و فاتک و یک مد باس RTUو ASCII استاندارد بزارید چون پی ال سی های پر کاربرد سطح پایین ایران اینها هستن هزینه تمام شده این hmi رو تعداد 1000 تا تقریبا 90 می شه که هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک و هزینه تحقیقات اولیش رو این 1000 تا سرشکن شده می تونی راحت تو بازار دونه ای 140 بفروشی که 180 برسه دست مشتری اصلی و دایما همینو تولید کنی وحالشو ببری و هر از چند گاهی یه تغییری روش بدی مطمئن باشید به اندازه دوستان اینجا اطلاعات داشتم این کارو می کردم حیف که خودم برنامه نویسی کامپیوتر نکردم و میکرو خیلی کار کردم اما حیف که با آرم کار نکردم در این حد حرفه ای هم کار نکردم حال دوستانم دانشجویانی که می خوان از اطلاعاتشون استفاده کنن و یک کاری کنن که هم برای خودشون درآمد خوبی داشته باشن و هم خدابیامرزی این کارو گروهی دست بگیرن مطمین باشن که اگه این کارو انجام بدن فروش می ره چون خودم یکی از کسایی هستم که تو کارام ازشون ماهی حداقل 50 تا می خرم وبراشون بازاریابی می کنم چون جنس ایرانیه فقط دقت کنید که یک جنس استاندارد بسازید یک سازنده ایرانی هم هست که می سازه اما چون استاندارد نیست فروش خوبی نداره اسم شرکتش هم فرارو صنعت هست البته کار طرف خیلی درسته وقطعاتش هم خیلی پیشرفتست اما کار با نرم افزارش سخته یادتون باشه یه چیز ساده ولی کارآمد در حد همین دو نمونه گفتم کار کنین خیلی عالیه
با تشکر

h.davoodi
18-10-2013, 14:10
سلام
دوست عزیز می خواستم ببینم کسی به فکر عملی کردن این ایده افتاده چون من در حال حاضر دنبال خرید تعداد زیادی hmi هستم و ترجیح میدم از داخل بخرم

behnam6500
18-10-2013, 14:23
ببخشید دوستان ولی یه توضیح در مورد hmi میدید؟ چی هست؟

shahrivar88
18-10-2013, 14:45
human machine interface

پانل هایی که باهاش دستگاه ها و ماشین ها رو کنترل میکنند. معمولا یک صفحه لمسی داره که به وسیله اون میشه دستگاه رو کنترل کرد.

عکس
Graphical Operator Interface Terminal | Movicon 11 SCADA HMI-AIS (You can see links before reply)

sadeghbakhshi
19-10-2013, 00:09
شدنش که خب خوب هست ولی قبل از هرچیز نیاز به این داره که شما طریقه ی برقراری ارتباط با plc رو بلد باشید و باید بدونید که چکارهایی باید انجام بدید
مثلا اینکه اون PLC قرار هست چکارکنه؟
دو تا دونه موتور کنترل کنه یا یک خط تولید ؟

قرار هست روی ال سی دی چه چیزهایی نشون بده ؟
و چه دستوراتی ارسال کنه
در ضمن اینرو هم یادتون باشه که قرار هست صنعتی کارکنه

mzarkoob
19-10-2013, 20:29
سلام
میکروش زده:

ARM CORTEX-M3 high speed 32 bit RISC CPU.

CPU:
32 Bit 72MHz ARM RISC
یعنی از چی استفاده کرده!؟
این hmi دقیقا قراره چه کاری انجام بده؟ یعنی چه برنامه ای باید روش پیاده سازی بشه؟

1nafar
22-10-2013, 08:02
سلام

یعنی از چی استفاده کرده!؟

این hmi دقیقا قراره چه کاری انجام بده؟ یعنی چه برنامه ای باید روش پیاده سازی بشه؟
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد hmi به آدرس برید :
HMI چیست ؟ دانلود نرم افزار مرتبط | مرجع تخصصی برق-الکترونیک و کنترل (You can see links before reply)
پیشنهاد میکنم نرم افزار "PM Designer 2.0 نرم افزار HMI شرکت cermate" رو دانلود کنید و باهاش کار کنید تا با نحوه ی کار اشنا بشید .

اصول عملکرد hmi خیلی ساده هست و نیازی نیست شما از نحوه ی عمل کرد plc اطلاع داشته باشید ، معمولا plc های که از hmi ساپورت میکنن روی خودشون پورت شبکه یا can یا rs485 رو دارن و در نرم افزار میشه به ازای وضعیت های مختلف یک رجیتسر رو تعریف کرد .
به عنوان مثال :
فرض کنید میخوایید با plc دلتا یک برنامه بنویسید که در اون با یک شدن یکی از ورودی ها ، یکی از خروجی ها روشن بشه ( با صفر شدن ورودی ، خروجی خاموش بشه ) .
برای نوشتن این برنامه مطابق روال قبلی برنامه ی خودتون رو به یکی از زبان های لدر یا fbd بنویسید و در برنامه ورودی و خروجی مورد نظر رو با ورودی و خروجی سخت افزاری دلخواه آدرس دهی کنید .

برای کنترل کردن خروجی با hmi کافیه ، بیتی که مربوط به ورودی هست رو در واحد rs485 دستگاه plc مقدار دهی کنید .
مثلا در آدرس شماره ی 25 .

در سمت hmi ، کافیه در نرم افزار مربوط به hmi با استفاده از ابزار موجود یک کلید بکشید و بعد برای کلید وضعیت تعریف کنید ( که در اینجا ما دو وضعیت داریم ، یک = فشردن کلید و صفر = رها بودن کلید )
بعد از ایجاد کلید ، کافی وضعیت های صفر و یک اون رو به آدرس 25 در پورت rs485 یا can یا شبکه یا ... ارسال کنید .
تمامی مراحل ارسال و دریافت داده توسط نرم افزار و سخت افزار hmi انجام میشه و شما باید بشینید و از تکنولوژی لذت ببرید .

معمولا شرکت های تولید کننده ی hmi لیست hmi های معتبر رو در لیست نرم افزار خودشون قرار دادن تا کاربرا بتونن بدون نیاز به تنظیمات سخت افزاری ، مستقیم نوشتن برنامه رو شروع کنن ( نرم افزار رو دانلود کنید تا لیست plc های معروف در هنگام ورود به نرم افزار رو بیینید ) .

ساخت hmi خیلی ساده هست ، چون سخت افزار اون مانند برد های mini pc هست و برای اون سیستم عامل های مختلفی وجود داره .
مثال :
SPLat Controls - SimpleHMI - Free Android HMI app (You can see links before reply)
دانلود نرم افزار InduSoft Web Studio v6.1sp4 | مرجع تخصصی برق-الکترونیک و کنترل (You can see links before reply)
دانلود CitectSCADA V7.20 SP3 | مرجع تخصصی برق-الکترونیک و کنترل (You can see links before reply)
البته برای دو نرم افزار آخر ، باید بر روی سخت افزار hmi ویندوز ce نصب بشه .

TABRIZMACHINE
30-10-2013, 01:27
به قول دوستمون "ساخت hmi خیلی ساده هست"
من 7-8 سال پیش بفکر ساختش افتادم و امکانات هم داشتم ولی رهاش کردم چون توی بازار ایران فروش انچنانی نداره و از این بازار هم نهایتا 10-20 درصد سهم شما میشه.
منطقی نیست بنظرم توجیه نداره.
شما توجیه بفرمایید ما بسازیم.