PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کمک: انتخاب اشتباه فیوزبیتهای مگا8

saeed210
07-04-2013, 21:11
سلام و درود
می خواستم فیوزبیت های مگا8 رو برای کریستال 2مگ خارجی تنظیم کنم فکر کنم اشتباه زدم و میکرو دیگه پروگرم نمی شه. احتمالا رفته روی اسیلاتور یا کلاک خارجی
قبلا تو تایپیک ها دیده بودم که مهندسین گفتند که باید یک کلاک دیگه با یک میکروی دیگه تولید کرد و داد به میکرو تابشه پروگرمش کرد
منم همین کار رو کردم بایک مگا 16 یک بار فرکانس 1 مگ و یک بار 250 کیلو تولید کردم دادم به xtal1 مگا8 ولی نشد پروگرمش کنم حالا چکار کنم؟؟
اصلا این کارم درست بوده؟
(فکر کنم فیوز بیتی که روی مگا 8 تنظیم کردم و قفل شد برای فیوزبیتهای CKSEL3..0 یا 1001 بود یا 0110.)

morteza_rk
07-04-2013, 23:08
سلام

الان سه تا احتمال وجود داره :

1. اگه فیوزبیت ها 1001 باشن باید کریستال ساعت بین xtal1 و xtal2 بذاری. کریستال 32.768 کیلوهرتز منظورمه.

2. اگه فیوزبیت ها 0110 باشن باید از یک مقاومت خازن بصورت سری استفاده کنی که یه سر مقاومت 10 کیلو به Vcc وصل میشه و یک سر خازن 10 پیکو به زمین. سر مشترک هم به پایه ی xtal1 و پایه ی xtal2 آزاده.

3. اگه واقعا روی کریستال 2 مگاهرتز تنظیم کرده باشی تنظیم فیوزبیت ها میشه 1011 ، در این صورت باید یه کریستال با فرکانس بین 1 تا 3 یا 4 مگاهرتز بذاری بین پایه های xtal1 و xtal2.

pirozy
07-04-2013, 23:37
با سلام
به نظرم مشکل شما از جاییه دیگه هست
چون میکرو نو با کریستا داخلی 1 مگا خودش کار می کنه که اونوقت طبق گفته های شما میکرو اصلا نباید پروگرم بشه
از پروگرمر usbasp استفاده کن من که با این پروگرمر میکرو رو رو هرکلاکی که تنظیم می کنم چه داخلی چه خارجی پروگرم می کنه

saeed210
08-04-2013, 00:34
مهندسین خیلی ممنون که جواب دادیدaa)
آقا مرتضی کریستال 2مگ گذاشتم نشد خازن و مقاومت هم جواب نداد دیگه کریستال 32768 نداشتم cry::امتحان کنم
راستی این ارور رو می ده
avrisp error entering programming mode
حالا چه کنم :alc:

morteza_rk
08-04-2013, 03:57
آقا مرتضی کریستال 2مگ گذاشتم نشد خازن و مقاومت هم جواب نداد دیگه کریستال 32768 نداشتم امتحان کنم
راستی این ارور رو می ده

والا من نمی دونم شما دقیقا چیکار کردید. این نظراتی هم که دادم بنابر گفته های شما بود.

ضمن اینکه اگه از USBasp استفاده می کنید باید سرعت برنامه ریزی میکروکنترلر رو کم کنید. اگه با این پروگرمر کار می کنید بگید تا در این زمینه بیشتر راهنمائیتون کنم.

wantedboy
08-04-2013, 11:44
سلام و درود
می خواستم فیوزبیت های مگا8 رو برای کریستال 2مگ خارجی تنظیم کنم فکر کنم اشتباه زدم و میکرو دیگه پروگرم نمی شه. احتمالا رفته روی اسیلاتور یا کلاک خارجی
قبلا تو تایپیک ها دیده بودم که مهندسین گفتند که باید یک کلاک دیگه با یک میکروی دیگه تولید کرد و داد به میکرو تابشه پروگرمش کرد
منم همین کار رو کردم بایک مگا 16 یک بار فرکانس 1 مگ و یک بار 250 کیلو تولید کردم دادم به xtal1 مگا8 ولی نشد پروگرمش کنم حالا چکار کنم؟؟
اصلا این کارم درست بوده؟
(فکر کنم فیوز بیتی که روی مگا 8 تنظیم کردم و قفل شد برای فیوزبیتهای CKSEL3..0 یا 1001 بود یا 0110.)

سلام‏ ‏به‏ ‏دوست‏ ‏عزیر
کلا‏ ‏شما‏ ‏دو‏ ‏راه‏ ‏دارید
۱.اول‏ ‏اگر‏ ‏از‏ ‏پروگرام‏ ‏usbasp استفاده‏ ‏می‏ ‏کنی‏ ‏اپتدا‏ ‏باید‏ ‏فیوز‏ ‏بیت‏ ‏ها‏ ‏کلا‏ ‏به‏ ‏حالت‏ ‏اولیه‏ ‏برگردونی‏ ‏وجمپر‏ ‏پروگرامر‏ ‏را‏ ‏روی‏ ‏slow بزاری‏‏ ‏
دیگه‏ ‏کارت‏ ‏درست‏ ‏میشه‏ ‏هم‏ ‏پروگرام‏ ‏میکنه‏ ‏و‏ ‏هم‏ ‏فیوزبیت‏ ‏ها‏ ‏رو‏ ‏میتونی‏ ‏تغییر‏ ‏بدی.
۲. اگه روی ۲mhz‏ ‏RC‎ ‎‎‏ ‏خارجی تعریف کردی یا کریستال خارجی تعریف کردی باید میکرو را روی برد برد یا مدارن بزاری و یکی از مدار های بالا را ببندی و پایه های xtal1,2 وصل کنی وسپس پایه های vcc,gnd,mosi,miso,sck,reset‎ ‎‏ ‏را از پروگرمر به میکرو وصل کنی و حالا فیوز بیت ها درست کن.

روش اول صد در صد جواب میده

saeed210
08-04-2013, 14:03
راستش این usbasp که شما می فرمایید نمی دونم چیه پروگرمر من usb هستش و برای دلتا تراشه است روشم نوشته DAP300 یک جامپر هم داره برای پروگرم کردن با خودش یا روی برد بورد
آقا مرتضی من با کدویژن فقط فیوز بیت های CKSEL3..0 رو تغییر دادم و بعد تغییر اینها به 1001 یا 0110 دیگه میکرو کار نکرد قبلش هم همین CKSEL3..0 هارو به چیزای دیگه مثل 1111 تغییر دادم که بازم کار میکرد ولی بعد 1001 یا 0110 دیگه نه کار کرد نه پروگرم شد.
مهندس wantedboy (You can see links before reply)
من هم اون مدار RC رو روی برد بورد بستم و هم کریستال 2مگ هر 2تا رو روی برد بورد امتحان کردم بازم پروگرم نشد.

wantedboy
08-04-2013, 14:24
فهمیدم
میکرو‏ ‏شما‏ ‏الان‏ ‏با‏ ‏ف‏رکانس‏ ‏خارجی‏ ‏را‏ ‏می‏ ‏افته‏ ‏و‏ ‏نیاز‏ ‏به‏ ‏کلاک‏ ‏داره.
‏یه‏ ‏کریستال‏ ‏۸‏ ‏مگ‏ ‏بردار‏ ‏‏ ‏و‏ ‏یه‏ ‏مدار‏ ‏ببند‏ ‏همون‏ ‏پای‏ ‏هایی‏ ‏که‏ ‏گفتم‏و‏ ‏بزن‏ ‏به‏ ‏پرو‏گ‏رامر‏ ‏و‏ ‏کریستال‏ ‏۸‏ ‏مگ‏ ‏هم‏ ‏به‏ ‏پایه‏ ‏های‏ ‏کریستال‏ ‏وصل‏ ‏کن.
نکته
اگه‏ ‏می‏ ‏خوای‏ ‏از‏ ‏کریستال‏‏ ‏۸ مگ‏‏ ‏خارجی ‏استفاده‏ ‏کنی‏ ‏چهار‏ ‏بیت‏‏ ‏انتخاب‏ ‏فرکانسو‏ ‏باید‏ ‏یک‏ ‏کنی‏ ‏و‏ ‏اگر‏ ‏۱۶‏ ‏مگا‏ ‏هرز‏ ‏چهار‏ ‏بیت‏ ‏۱‏ ‏و‏ ‏سپس‏ ‏کلاک‏‎ ‎clkopt باید‏ ‏صفر‏ ‏کنی.

saeed210
08-04-2013, 14:40
مهندس من روی بردبورد بستم و کریستال 8مگ گذاشتم و پایه هایی هم که گفتید رو از پروگرمر به میکرو وصل کردم ولی بازم همون پیغامی که گفتم رو میده

morteza_rk
08-04-2013, 14:43
فهمیدم
میکرو‏ ‏شما‏ ‏الان‏ ‏با‏ ‏ف‏رکانس‏ ‏خارجی‏ ‏را‏ ‏می‏ ‏افته‏ ‏و‏ ‏نیاز‏ ‏به‏ ‏کلاک‏ ‏داره.
‏یه‏ ‏کریستال‏ ‏۸‏ ‏مگ‏ ‏بردار‏ ‏‏ ‏و‏ ‏یه‏ ‏مدار‏ ‏ببند‏ ‏همون‏ ‏پای‏ ‏هایی‏ ‏که‏ ‏گفتم‏و‏ ‏بزن‏ ‏به‏ ‏پرو‏گ‏رامر‏ ‏و‏ ‏کریستال‏ ‏۸‏ ‏مگ‏ ‏هم‏ ‏به‏ ‏پایه‏ ‏های‏ ‏کریستال‏ ‏وصل‏ ‏کن.
کدوم حالت فیوزبیت های cksel اینو میگه؟
0110 یا 1001 ؟ به نظر من هیچ کدوم!

یه عکس از پست و روی این پروگرمر بذار ، بعدم از قسمت Device manager کامپیوتر اسم پروگرمر رو پیدا کن و از قسمت properties درایورش رو چک کن ببین اسمش چیه؟

کریستال ساعت رو هم حتما چک کن.

راستی به فیوزبیت RSTDISBL دست نزدی یه وقت؟

wantedboy
08-04-2013, 15:05
اصلا‏ ‏شما‏ ‏میکرو‏ ‏دیگه‏ ‏ای‏ ‏هم‏ ‏میتونی‏ ‏باش‏ ‏پروگرام‏ ‏کنی.
اگه‏ ‏پروگرام‏ ‏میشه‏‏ ‏پس‏ ‏اشکال‏ ‏حتما‏ ‏برای‏ ‏می

saeed210
08-04-2013, 15:18
آقا مرتضی کلا هر کاری می خوام بکنم روی این میکرو همین پیغام رو می ده ( چه بخوام پاک کنم یا بخوام فلش رو پروگرم کنم یا بخوام فیوزبیت هارو هر تغییری بدم همین رو میگه)
نه فیوز دیگه ای رو دست نزدم مطمئنم
اینم عکس
You can see links before reply

مهندس میکروی دیگه رو پروگرم می کنه. پروگرمر سالمه

morteza_rk
08-04-2013, 15:47
پروگرمر شما همون USBasp هست. اون جامپر برای چیه؟ به نظر نمی رسه که برای سرعت ISP باشه.

در حالت کلی همیشه سرعت باس SPI باید یک چهارم سرعت میکروکنترلر باشه. مثلا اگه میکروتونو روی کریستال 4 مگ تنظیم کردین سرعت پروگرم کردن از طریق SPI باید 1 مگاهرتز یا کمتر باشه. کم کردن سرعت باس SPI در ورژن های قدیمی این پروگرمر از طریق یک جامپر انجام می شد. الان به نظر می رسه که این پروگرمر اون جامپر رو نداره.

ولی عیبی نداره ، ورژن جدید این قابلیت رو داره که بدون اون جامپر هم سرعتش کم و زیاد میشه. اما ما نمی دونیم که این پروگرمر داره از ورژن قدیمی فایل هگز استفاده می کنه یا ورژن جدید.

همراه این پروگرمر احتمالا راهنمای نصب و استفاده وجود داشته. لطفا اونارو پیوست کنید تا ببینیم چی میشه؟

saeed210
08-04-2013, 18:58
اون جامپر برای تغییر حالت بین پروگرم کردن با zip سوکت یا روی بردبورد گذاشته شده
طبق دیتاشیت هم بستم روی برد بورد ولی نشد.
سرعت پروگرم شدن رو مگه توی کدویژن با sck frq نمی شه تغییر داد؟
اینم لینک دیتاشیت

scienceaddict
08-04-2013, 22:35
اون جامپر برای تغییر حالت بین پروگرم کردن با zip سوکت یا روی بردبورد گذاشته شده
طبق دیتاشیت هم بستم روی برد بورد ولی نشد.
سرعت پروگرم شدن رو مگه توی کدویژن با sck frq نمی شه تغییر داد؟
اینم لینک دیتاشیت

سلام دوست عزیز
من هم دقیقا پروگرمر شما رو دارم و دقیقا مشکل شما رو داشتم ، شش هفت ماه رود یک مگا8 و یک 2313 رو هر کاری که دوستان گفتند انجام دادم نشد که نشد ، هر چیزی که به ذهنتون برسه تو این تاپیک ها انجام دادم دقیقا همین پیغام رو میداد ، فقط هم رو این دوتا میکرو ، تا اینه رفتم به سایت فلزیاب.پرشین گیگ ، یه مدار داشت برای برگردوندن میکرو به تنظیمات کارخانه ، من این یکی رو نه شنیده بودم و نه دیده بودم ، خلاصه رو دوتا برد بورد با فلاکت بستمcry:: ، میکرو رو برگردوند به تنظیمات کارخانه ، مگا 8 رو زدم تو همین پرروگرمری که عکسشو گذاشتید ، وقتی خوندمش مشکلی نداشت حتی میکرو رو کریستال داخلی یک مگاهرتز تنظیم شده بود ، چند بار پاکش کردم هگز توش نوشتم دیدم به به درست شد ، فایل رو میریختم ، درست بود ، verify میکردم درست بود ، خوشحال بودم و زدم تاینی2313 رو هم زنده کنم اما نشد ، به همون مگا8 اکتفا کردم ، تا اینکه چند روز پیش همون مگا8 رو برداشتم پروگرم کردم یه برنامه ای رو ، میکرو هیچی خروجی نمیداد ، اصلا انگار مرده بود ، فایل توش ریخته میشه هیچ مشکلی نداره اما هیچکدوم از پایه های مگا8 فعال نمیشد ، انگار که یکی تو کماست فقط دستگاه ها نشون میدن زنده است اما در عمل مرده ، اما به احتمال زیاد من و شما میکرو رو روی Programming and verification disabled تنظیم کردیم که این بلا سرمون اومد ، حالا شما اون مدارو ببند ببین میکروت زنده میشه یا نه

Good Luck

saeed210
08-04-2013, 23:09
محمد جان ممنون از در اختیار گذاشتن تجربتون
اگه وقت شد مداری که گفتید رو می بندم ببینم چی می شه
یک سوال: توی فیوز بیت ها می گیم که صفر یعنی ست شدن و تنظیم شدن اون فیوز بیت درسته؟ حالا توی کد ویژن وقتی موقع پروگرم کردن اگه یک فیوزبیت رو علامت نزنی یعنی تیک نزنی و خالی بمونه یعنی اون فیوز رو ست کردی یا نه؟؟
چون من وقتی فیوز رو تغییر دادم همه فیوز ها خالی بود و فقط cksel3 و cksel0 رو تیک زدم یا cksel2 و cksel1 رو تیک زدم
حالا این یعنی اینکه من همه فیوز هارو تغییر دادم یا فقط cksel3..0 رو تغییر دادم؟

scienceaddict
08-04-2013, 23:38
محمد جان ممنون از در اختیار گذاشتن تجربتون
اگه وقت شد مداری که گفتید رو می بندم ببینم چی می شه
یک سوال: توی فیوز بیت ها می گیم که صفر یعنی ست شدن و تنظیم شدن اون فیوز بیت درسته؟ حالا توی کد ویژن وقتی موقع پروگرم کردن اگه یک فیوزبیت رو علامت نزنی یعنی تیک نزنی و خالی بمونه یعنی اون فیوز رو ست کردی یا نه؟؟
چون من وقتی فیوز رو تغییر دادم همه فیوز ها خالی بود و فقط cksel3 و cksel0 رو تیک زدم یا cksel2 و cksel1 رو تیک زدم
حالا این یعنی اینکه من همه فیوز هارو تغییر دادم یا فقط cksel3..0 رو تغییر دادم؟

سلام دوست عزیز
خواهش میکنم ، در مورد قسمت اول سوالت من متوجه منظورت نشدم اما توصیه میکنم از جدول های دیتاشیت فیوز بیت ها رو ببینی و پروگرم کنی ، تو کدویژن هم اگه فیوز بیت رو تیک بزنی یعنی اون فیوز بیت رو مساوی با صفر قرار دادی ، برای اینکه ابهامت رفت بشه تو صفحه پروگرم کردن از منوی read گزینه ی fusebit رو انتخاب کن تا بهتر متوجه بشی ، با این اوصاف شما فیوز بیت کلاک سلکت رو 1001 قرار دادی که یعنی کریستال خارجی فرکانس پایین ، یا 0110 قرار دادی که یعنی اسیلاتور RC خارجی از 0.9 کیلو تا 3 مگاهرتز ، اما وقتی این پروگرمری که داری ، به XTAL1 کلاک میده ، اگر میکرو رو روی زیف بذاری فرقی نمیکنه چون کلاک خارجی داره میگیره ، اما اگه isp پروگرم کنی باید کریستال خارجی یا اسیلاتور مناسب با اونی که پروگرم کرده بودی رو بذاری ، و سعی کن از نرم افزار AVR Studio برای پروگرم کردن استفاده کنی ، چون میبینی که داری رو کلاک خارجی تنظیم میکنی یا داخلی یا هرچی ، و اینکه هیچوقت تو پروگرم کردن با کدویژن programme all رو نزن ، از تب programme هر کدومو خواستی دونه دونه پروگرم کن

Good Luck

saeed210
08-04-2013, 23:47
بازم سلام و تشکر محمد آقا
با isp روی برد بورد هم سعی کردم پروگرم کنم هم با کریستال 2مگ هم 8مگ امتحان کردم با یک میکرو دیگه هم فرکانس 1مگ و هم 250 کیلو ساختم دادم به xtal1 مدار RC رو هم امتحان کردم ولی نشد.
programe all نزدم می خواستم فیوز رو برای کریستال 4 مگ تنظیم کنم از دیتاشیت هم استفاده کردم ولی بعد پروگرم شدن باز با همون 1مگ داخلی کار میکرد توی این بازی ها بود که بقول کتاب عربی وقع ما وقع

morteza_rk
09-04-2013, 01:39
سعید جان پروگرمر شما اصلا مدل USBasp نیست. بلکه مدل AVRISP هست.

با این اوصاف فقط می مونه دو راه!

1. امتحان کریستال ساعت

2. امتحان مداری که دوستمون معرفی کردن.

ضمنا وقتی توی کدویژن تیک مقابل یک فیوزبیت رو میزنی یعنی اونو برابر صفر کردی یعنی برنامه ریزی شده ، ست شده.

saeed210
09-04-2013, 19:18
تشکر از پی گیری و پاسخ هاتون
موفق باشید

amin1139
09-04-2013, 21:06
من یک پیشنهاد دارم برو میکروتو بزن به lpt هیچی نمیخواد مقاومت هم نذار مستقیم سیماشو وصل کن و تغذیه بده اگه نشد یک کریستالم بذار من سیصدو پنجاه و شیش سال و دو ماهه از این روش استفاده میکنم و میرم تو کد ویژن پروگرمرو میزارم رو stk200/300 خودش زحمت فیوز بیتارو میکشه خیلی هم راحت از داخل خود کدویژن هم پروگرام میشه شما فقط یک بار پروگرم کن که فیوز بیتات حال بیان

amin1139
09-04-2013, 21:10
راستی رو اون عکس چکش تو منو ابزار هم کلیک کن برو سر برگ آخر گزینه ی program after compile رو تیک بزن
موفق باش
راستی مدارش تو همه جا چه اینترنت و چه تو کتابا هست اگه گیر نوردی برات بزارم یادت نره این سوسول بازی های گذاشتن مقاوت رو نمیخواد avr خودش مرد هست و هیچیش نمیشه پروگرامرت فقط فقط یک تیکه سیم هست که تهش یک مادگی lpt وصل هست امیدوارم مشکلت حل بشه

morteza_rk
10-04-2013, 00:08
من یک پیشنهاد دارم برو میکروتو بزن به lpt هیچی نمیخواد مقاومت هم نذار مستقیم سیماشو وصل کن و تغذیه بده اگه نشد یک کریستالم بذار من سیصدو پنجاه و شیش سال و دو ماهه از این روش استفاده میکنم
طبیعتا ساده ترین پروگرمر برای avr هست. اما همه ی کامپیوترها و لپ تاپ ها که پورت lpt ندارن مهندس.

دوره ی این پورت چند ساله که به سر اومده.

amin1139
10-04-2013, 00:17
طبیعتا ساده ترین پروگرمر برای avr هست. اما همه ی کامپیوترها و لپ تاپ ها که پورت lpt ندارن مهندس.

دوره ی این پورت چند ساله که به سر اومده.
درست قربان به همین علت گفتم فقط راش بندازه برای حال دادن به فیوز بیت ها نه برای استفاده ی همیشه

saeed210
10-04-2013, 01:17
امین جان ممنون از راهنماییت
منم اول که شروع به کار کردم از همین یک تیکه سیم استفاده می کردم ولی اون موقع نمی دونستم فیوز چیه. الان هم کالبلش رو نمی دونم چه کردم ولی پیداش می کنم امتحان می کنم
بازم تشکر:wink:

esmaeil57
11-04-2013, 23:44
سلام Saeed210 گرامی
روی یه میکروی سالم دیگه این برنامه ای که در زیر نوشتم رو پروگرام کن و پایه ای که خروجی تعریف کردم رو به پایه XTAL 1 میکروی خرابت وصل کن ، پایه GND هر دو تا میکرو هم که مطمئناً به هم وصل میشه سپس برق هر دو آی سی رو وصل کرده و بعد میکروی خرابت رو براحتی پروگرام کن . من خودم اینکار رو کردم و جواب داده:

$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 8000000
Enable Interrupts

Config Portd.0 = Output

Do
Toggle Portd.0
Loop
End

وبلاگ شخصی من (You can see links before reply)

sobhan537
12-04-2013, 01:41
...رفتم به سایت فلزیاب.پرشین گیگ ، یه مدار داشت برای برگردوندن میکرو به تنظیمات کارخانه ، من این یکی رو نه شنیده بودم و نه دیده بودم ، خلاصه رو دوتا برد بورد با فلاکت بستمcry:: ، میکرو رو برگردوند به تنظیمات کارخانه

مهندس بی زحمت اون مدار رو همینجا قرار بده تا ما هم ازش استفاده کنیم... هر چی گشتم پیداش نکردم...

saeed210
12-04-2013, 20:40
سلام مهندس esmaeil57 (You can see links before reply)
من با بسکام کار نکردم ولی این برنامه یک موج با فرکانس شاید 4 یا 2 مگ ایجاد میکنه درسته؟
من این کار رو با pwm میکرو کردم با فرکانس 2مگ و1 مگ و 250 کیلو ولی جواب نداد
بازم این روش رو امتحان می کنم جوابش رو میدم

saeed210
12-04-2013, 20:55
آقا سبحان من این رو پیدا کردم ولی نه قطعاتش رو داشتم که ببندم نه وقتش رو
شما اگه امتحان کردی لطفا جوابش رو به ما هم اطلاع بده.

esmaeil57
13-04-2013, 16:55
سلام مهندس esmaeil57 (You can see links before reply)
من با بسکام کار نکردم ولی این برنامه یک موج با فرکانس شاید 4 یا 2 مگ ایجاد میکنه درسته؟
من این کار رو با pwm میکرو کردم با فرکانس 2مگ و1 مگ و 250 کیلو ولی جواب نداد
بازم این روش رو امتحان می کنم جوابش رو میدم

سلام مجدد
من خودم این رو روی یه میکروی دیگه (نیاز به کریستال خارجی هم نیست) فقط اسیلاتور داخلی رو روی 8 مگ قرار دادم و با STK200/300 اون رو پروگرام کردم که در این صورت فرکانسی تقریبا برابر با 8 به ما خواهد داد و با همون روش فوق که توضیح دادم 4 تا آی سی خراب رو برگردوندم.
برنامه رو داخل BascomAVR قرار بدید و بعد از وصل مدار فوق اول برین داخل منوی تنظیم فیوز بیت ها . اگه منو رو باز کرد موفق شدین . سپس فیوز بیت تنظیم کریستال رو انتخاب کرده و دکمه مربوط رو بزنید تا پروگرام شه . بعداز انتخاب و تنظیم فیوز بیت کریستال میتونید مدار فوق را قطع کنید و برنامه اصلیتون رو روی آی سی خودتون بریزید.
اگر روش کارتون درست باشه قطعا موفق میشین نیازی به هزینه های اضافه هم نیست.
موفق باشید:hi: