PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت پروگرامر avr در 1 دقیقه!

sobhan537
27-03-2013, 03:24
ساخت پروگرامر AVR در 1 دقیقه!
برای ساخت این پروگرامر فقط به 5 رشته سیم نیاز داریم و به هیچ قطعه دیگری احتیاج نداریم! این پروگرامر با پورت پرینتر (یا پورت ISP) کار می‏کنه. آموزش ساخت این پروگرامر تو قسمت Help نرم افزار Bascom اومده. این پروگرامر با کامپایلر بسکام سازگاری کامل داره. من خودم همینو ساختم و مدت زیادی ازش استفاده کردم و هیچ مشکلی نداره.
حالا می‏ریم سراغ ساخت این پروگرامر:
ابتدا از روی دیتاشیت میکرو، جای پایه های میکرو رو پیدا کنید. حالا:
- پایه MOSI میکرو رو به پین شماره 2 پورت پرینتر (یا PIN 2 کانکتور DB25) وصل کنید،
- پایه MISO میکرو رو به پین شماره 11 پورت پرینتر (یا PIN 11 کانکتور DB25) وصل کنید،
- پایه SCK میکرو رو به پین شماره 5 پورت پرینتر (یا PIN 5 کانکتور DB25) وصل کنید،
- پایه RESET میکرو رو به پین شماره 4 پورت پرینتر (یا PIN 4 کانکتور DB25) وصل کنید،
- پایه GND میکرو رو به پینهای شماره 18و 19و 20 و ... و 25 پورت پرینتر (یا PIN 18-25 کانکتور DB25) وصل کنید،
- پایه VCC میکرو رو به سر مثبت آداپتور 5 ولت (یا USB کامپیوتر) وصل کنید،
- پایه GND میکرو رو به سر منفی آداپتور 5 ولت (یا USB کامپیوتر) وصل کنید،
تمام...
حالا برای استفاده از پروگرامرتون، مراحل زیر رو طی کنید:
1- نرم‏افزار Bascom رو باز کنید.
2- از منوی Option گزینه Programmer رو انتخاب کنید.
3- تو لیست بازشدنی Programmer گزینه Sample Electronics Programmer رو انتخاب و OK کنید.
حالا به راحتی میتونید میکروکنترلرهای AVR خودتون رو بوسیله این پروگرامر و محیط Bascom پروگرام کنید...
شماتیک رو هم ضمیمه کردم...
اگه سوالی داشتید در همین تاپیک مطرح کنید...

یا علی...

golnazfam
27-05-2013, 22:41
ممنون
جالب بود كه نيازي ب پروگرمر نيست
فقط منظورتون از پورت پرينتر چيه؟
چه جوري ميشه تهيه ش كرد؟

M3R
27-05-2013, 23:24
سلام.

فقط منظورتون از پورت پرينتر چيه؟
به این میگن پورت پرینتر:
You can see links before reply

چه جوري ميشه تهيه ش كرد؟
اگه از pc استفاده میکنید که معمولا این پورت روی مادربورد قرار داره ولی اگر از لپ تاپ استفاده میکنید باید از مبدل usb به printer استفاده کنید که خیلی کم پیش میاد واسه پروگرامر جواب بده اگه هم جواب بده سرعتش خیلی پایینه!

esisafa
28-05-2013, 00:48
این پورت دیگه از روی مادربوردهای جدید هم داره حذف میشه. دیگه ما میمونیم و usb

alishekarriz
27-08-2013, 23:27
اين روش كار ميكنه اما يك خطر داره و اون هم فشار آمدن به پورت پرينتر در حالت معمول هست كه باعث ميشه مثل پورت مادر برد قبلي من بسوزه
در صورتي هم كه برد شما دچار افزايش ولتاژ يا اتصال كوتاه بشه باز مادر برد به خطر مي افتد

همين پروگرامر رو با اضافه كردن يك Max323 به راحتي و اطمينان ميتونيد استفاده كنيد كه مدارش همه جا هست

شاد باشيم