PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انتخاب مقدار خازن برای اسیلاتور

Hesam_K
27-09-2007, 18:56
میگم این PIC‌ خیلی سخت تر از AVR ها. تا حالا 100 تا بورد برا AVR ساختم یدونش مشکل نداشته این یکی همین اول بسم الله کار نمیکنه.
و اما مشکله من. من یه برد ساختم که از PIC 16F877A به عنوان پردازنده استفاده میکنه و امکاناتی مثه التراسونیک و IR و LCD و 4*7Seg و پورت سریال رو روش قرار دادم. خب مساله اینا نیست. من هر کریستالی که بگید با هر خازنی رو امتحان کردم، مطلقاً ICیم کار نمیکنه. از کریستال 4M تا 20M با انواع خازنها استفاده کردم جواب نداده.
حالا میخوام اگه کسی این شاخه غول رو شکسته، به من بگه از چه کریستالی با چه خازنی استفاده کنم.
کلی ممنون!

kavir
27-09-2007, 23:11
سلام
با pic هم كار كردم ولي اين مشكلاتي كه شما گفتين نه نداشتم سوختن pic سريعتر avr هست كه من يكيش سوزوندم
در مورد كريستال من كامل منظورتون نفهميدم چيه
يعني ما شما اصلا pic رو نمي تونيد راه بندازيد؟
حتي يك مدار ساده؟

Hesam_K
28-09-2007, 01:12
باورت میشه جناب کویر 30 هزار تومن خرجش کردم آخرش جواب نمیده. ac) 8987((

راستش من تو زمینه طراحی مدار بی تجربه نیستم و همه غم و غصه من از همینه. اتصالات درسته، 5 ولت ثابت تو تمامه مدار دارم. جایی جریان نمی کشه، IC هم تو مدار هم تو پروگرمر برنامه ریزی میشه. فقط نمیدونم چرا برنامه ای که میریزم توش کار نمیکنه. حتی با Protus هم که شبیه سازیش میکنم درست جواب میده ولی در عمل هیچ جوابی نمیده.
من راحتترین برنامه رو هم که مینویسم مثلاً یه چراغ چشمک زن وقتی کلید روشن رو میزنم، معمولاً که اصلاً LED روشن نمیشه ولی وقتی هم که منتی میزاره و روشن میشه وقتیه که من دستم رو نزدیک کریستال میبرم تازه اونوقت فقط روشن میمونه و اصلاً خاموش نمیشه. ضمناً نورش هم خیلی کمه. برای LED هم از پایه میکرو به یه مقاومت 330 دادم و اونره مقاومت هم به LED اومده و زمین شده.
یه جایی خوندم که این آی سی ها به مقدار خازنی که برایه کریستال انتخاب میکنیم حساس هستند. به پیشنهاد اون من یه کریستال 20M با خازن 12pf گذاشتم که حالا اون LED اصلاً روشن نمیشه. بدبختانه شماتیک مدار رو بد بکاپ گرفتم و وقتیکه CD رو تو درایوش میزارم CD بالا نمیاد وگرنه اصل مدار رو براتون میفرستادم.

لطفاً به من بگید شما برای راه اندازی پروژهاتون از چه کریستالی و با چه خازنی استفاده میکنید.
با تشکر

kavir
28-09-2007, 01:40
سلام
من برلي avr بيشتر وقت ها كه اصلا خازن نمي ذارم حتي براي كار با usb !!!!
در مورد PIC بايد بگم بايد نمونه برنامه بفرستين تا كمك كنم در مورد كريستال هم حدودا 25p بذارين

irmicro
29-09-2007, 06:11
بود یا نبود خازن ها اهمیتی نداره .
بدون خازن هم کار می کنه . حازن ها به عنوان تریمر به کار میرن که فرکانس ساخته شده رو تا حد مناسبی فیکس کنن .
شاید ایراد از قسمت دیگه ای باشه . پایهء ریست رو چه جوری بایاس کردید ؟

Hesam_K
30-09-2007, 18:33
irmicro جان ممنون از توجهت.
آقا برای پایه ریست این کارو کرم : یه مقاوت10K رو یه پایشو دادم به VCC و پایه دیگشو وصل کردم به پایه ریست میکرو و یه خازن 10u و یه Push botton و سره دیگه خازن و پوش باتون رو به زمین وصل کردم.

irmicro
02-10-2007, 09:48
کریستالی که به کار بردید فرکانسش چقدر هست ؟
موقع پروگرام کردن میکرو ، نوع اسیلاتور رو چی انتخاب می کنید ؟

Hesam_K
02-10-2007, 16:49
کریستالم : 20M
خازناش : 12P

موقع پروگرم هم اسیلاتور رو بر روی HS میزارم ولی باقیش رو هم امتحان کردم (RC, XT, LP) ولی نتیجه یکی بوده. ضمناً من از پروگرمر مدل PMP با کابل سریال استفاده میکنم. برای پروگرم کردن هم خودش یه نرم افزار داره که تحت اون آی سی پروگرم میشه.

من فکر نمیکنم مشکل از پروگرمر باشه چون آی سی رو برنامه ریزی میکنه و وقتی هم که محتویات آی سی رو میخونم، همون چیزی رو که ریخته میخونه.

در هر حال دارم یه برد دیگه طراحی میکنم. اگه مشکلی نباشه که هیچ ولی اگه بازم کار نکرد، میرم همه سهام میکروچیپ رو میخرم و زیر قیمت میفروشمش تا وقتی ورشکست شد درس عبرتی بشه براش تا دیگه از این آی سی های سره کاری درست نکنه!!! 0956( :twisted: در ضمن کله بازار رو برای پیدا کردن 16F88 که دارای اسیلاتور داخلیه گشتم ولی پیداش نکردم. بنابراین مجبورم بازم از 16F877A با همون کریستالهای کزایی استفاده کنم. 3322))

alitaroosheh
02-10-2007, 23:15
بزن زنگو
به اعصاب خودتون مسلط باشيد
اقا كار نميكنه فداي سرتون يه ميكرو ديگه كار نكرد رو برد بورد آزمايش كنيد
نشد ديگه شرمنده چون خودم هم از pic دل خوشي ندارم شما هم بريد سر avr .دل بكنيد از pic
چون سهامش هم مفت نمي خرن

:lol: (الان طرفداراي pic فحش ميدن به ما) :lol:

kavir
02-10-2007, 23:44
سلام
فكر مي كنم كه از كريستال باشه موقع پروگرام كردن بايد روي xt باشه

irmicro
03-10-2007, 07:08
جای f88 از f628a هم می تونید استفاده کنید که اسیلاتور داخلی داره .

Hesam_K
04-10-2007, 14:43
مژده! مژده! مژده!
ایول آقا دیشب مدارم شفاشو گرفت. فکر کنم خیلی نظر کرده شده. فکر کنم بخاطر تهدید بالام بود و میکروچیپ ترسی ورشکستش کنم!!!
دست همتون بابت راهنمایی هاتون درد نکنه. بالاخره بعد از یکسال و سه ماه مدارم خجالت کشید و یه نیمچه فعالیتی از خودش نشون داد. به هر حال با کمک شما دوستان بود که علائم حیاتیش برگشت.
حالا مشکل چی بود؟ جداً مسخرس.
برای پروگرم کردن علاوه براینکه باید نوع کریستال رو HS میزاشتم باید LVP رو هم Disable میکردم. ولی فقط همین نبود مسخرش اینجاست که باید سیم پروگرمر رو هم از مدارم خارج میکردم. از اونجایی که PIC ها رو میشه تو مدار پروگرم کرد، من پروگرمر رو با سیم به مدار خودم وصل میکردم تا تو مدارم میکرو رو پروگرم کنم. حالا فوت کوزه گزیش این بود که باید بعد از پروگرم کردن، این سیم کذایی رو از مدار خارج کنم. ولی جالبه که AVR اصلا این قرتی بازی ها رو نداره و اگه خودتون هم آزمایش کرده باشین، اگه این سیم به مدارتون وصل باشه باز هم میتونید مدارتون رو آزمایش کنید.

یک باره دیگه هم از همتون بابت راهنمایی هاتون تشکر میکنم.

التماس دعا

farzad4444
14-03-2011, 20:45
کریستالم : 20M
خازناش : 12P

موقع پروگرم هم اسیلاتور رو بر روی HS میزارم ولی باقیش رو هم امتحان کردم (RC, XT, LP) ولی نتیجه یکی بوده. ضمناً من از پروگرمر مدل PMP با کابل سریال استفاده میکنم. برای پروگرم کردن هم خودش یه نرم افزار داره که تحت اون آی سی پروگرم میشه.

من فکر نمیکنم مشکل از پروگرمر باشه چون آی سی رو برنامه ریزی میکنه و وقتی هم که محتویات آی سی رو میخونم، همون چیزی رو که ریخته میخونه.

در هر حال دارم یه برد دیگه طراحی میکنم. اگه مشکلی نباشه که هیچ ولی اگه بازم کار نکرد، میرم همه سهام میکروچیپ رو میخرم و زیر قیمت میفروشمش تا وقتی ورشکست شد درس عبرتی بشه براش تا دیگه از این آی سی های سره کاری درست نکنه!!! 0956( :twisted: در ضمن کله بازار رو برای پیدا کردن 16F88 که دارای اسیلاتور داخلیه گشتم ولی پیداش نکردم. بنابراین مجبورم بازم از 16F877A با همون کریستالهای کزایی استفاده کنم. 3322))
سلام.شما فیوربیت آی سی رو در قسمت mclrروی input pin قرار بدین.حتما حل می شه.

avangcom
23-05-2011, 03:16
سلام خدمت همه دوستان

منم همین مشکل رو دارم

من یک چشمک زن ساده هم طراحی کردم نشد که نشد ولی ایراد اینه که وقتی مدار راه اندازی میشه چراغ با نور خیلی کم روشن میمونه و وقتی دست به پایه ال ای دی میزاری یکمی نورش تغییر میکنه ولی اون عملکردی که باید داشته باشه رو نداره

من تمام نکات بالا رو در نظر گرفتم همه کار ها رو انجام دادم ولی ایراد همچنان هست

من فایل پروتئوس و فایل هگز رو اینجا میزارم ممنون میشم راهنمایی کنید

avangcom
23-05-2011, 23:58
کسی نیست کمک کنه ؟؟؟ :(

avangcom
25-05-2011, 23:01
:(

smaeil.irib
27-07-2011, 13:11
بزن زنگو
به اعصاب خودتون مسلط باشيد
اقا كار نميكنه فداي سرتون يه ميكرو ديگه كار نكرد رو برد بورد آزمايش كنيد
نشد ديگه شرمنده چون خودم هم از pic دل خوشي ندارم شما هم بريد سر avr .دل بكنيد از pic
چون سهامش هم مفت نمي خرن

:lol: (الان طرفداراي pic فحش ميدن به ما) :lol:
یکی طلبت تا بعدا بهت بگم

smaeil.irib
27-07-2011, 13:20
باسلام - لازم نیست هنگام برنامه نویسی فرکانس کار رو تعریف کنی
اگر از 16f778a استفاده می کنید گریستال 4M و خازن 22p استفاده کنید
موفق باشید .
ضمنا pic عشق منه توهین نکنید قاطی کنم کل سایتو یکجا می پوکونم