PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کمک در مورد ساخت فرستنده و آنتن fm با نفوذ بالا

elektor
03-03-2013, 14:29
سلام خدمت دوستان عزیز
یه مجتمع آموزشی هست که پیشنهاد راه‌اندازی یک شبکه رادیویی محلی رو بهم داده!
یه ساختمون 5طبقه مربع شکل که وسطش حیاطه و ساختمون دور تا دورش رو احاطه کرده.
حالا ما میخوایم یه فرستنده FM بسازیم که افراد داخل اتاق‌های ساختمون برنامه‌های این شبکه محلی که ما راه‌اندازی کردیم و از اتاق فرمان که با میکروفن پخش میشه رو با رادیوهای خودشون دریافت کنن.
من هنوز در مورد این کار که شدنیه یا نه هنوز ok بهشون ندام!
حالا سؤالات من از محضر دوستان اینه:
1- این کار شدنیه؟
2- با همین کیت‌ها و نقشه‌های فرستنده FM ای که تو اینترنت و یا کتاب‌ها موجود هست میشه همچین شبکه رادیویی راه‌اندازی کرد؟
3- راه تقویت کردن اون چجوریه؟ هم در ورودی برای میکروفن هم در خروجی برای آنتن؟
4- شکل آنتن برای فرستنده FM چجوری باید باشه تا ساختمون و اتاق‌ها رو پوشش بده؟ (میله‌ای - شاخه‌ای مثل آنتن تلویزیون)
5- آنتنش تو بازار هست؟
ممنون

You can see links before reply

rfbook
04-03-2013, 10:58
سلام
بله کار شدنی هست
شما برای این کار به یک فرستنده fm با کیفیت بالا نیاز دارین که بشه فرکانس ارسال را به صورت دیجیتال تعیین کرد و گیرنده ها بتونن به راحتی سیگنال را دریافت کنند .

2 نوع از این ماژول ها توی ایران پیدا میشه
1-
FM-F102BC-X (You can see links before reply)

2-

فرستنده fm با چیپ gt809

در رابطه با کیفیتشون هم باید بگم در حد فرستنده های fm player فندکی هست ولی بردشون خیلی بیشتر هست خودم 2 سال پیش تا 150 متر تست کردم

برای گیرنده اون هم رادیو های دیجیتال خیلی عالی هستند

میتونین تست کنین اگر جواب کارتون را توی 5 طبقه نداد یک آمپلی فایر fm استفاده کنید و سر راه خروجی اون قرار بدین تا با توان بالاتری ارسال انجام بشه

طرز کارشون هم به این صورت هست

ماژول فرستنده صوت FM

این ماژول یک چیپ ارسال کننده صوت روی موج FM می باشد که می تواند صدا را با کیفیت عالی و استریو ارسال کند . کار با این ماژول بسیار ساده بوده و از امکانات خوبی از جمله انتخاب فرکانس ارسالی برخوردار است یعنی می توانید فرکانس دقیقی که صدا روی آن ارسال می شود را تعیین کنید . پایه های ماژول به صورت زیر می باشند .

شماره پین
نام پین
کاربرد

1

band
انتخاب فرکانس

2

D0
دیتا 0

3

D1
دیتا 1

4

D2
دیتا 2

5

D3
دیتا 3

6

R-IN
ورودی صوت ، کانال راست

7

L-IN
ورودی صوت ، کانال چپ

8

GND
زمین

9

VCC
ولتاز تغذیه (2.2 ولت تا 4.5 ولت )

10

RF-OUT
خروجی ( آنتن)

11

GND
زمین

البته با 5 ولت هم کار می کند و می توانید برای آن از یک رگولاتور 5 ولت استفاده کنید نمونه این ماژول فرستنده های FM فندکی می باشد .
انتخاب فرکانس ارسالی :
شما می توانید با استفاده از جدول زیر فرکانسی را که می خواهید صوت روی آن ارسال شود و شما آن را در رادیو دریافت کنید مشخص کنید .البته در ایران که فرکانس موج FM تقریبا از 88 مگاهرتز تا 108 مگاهرتز می باشد باید پایه شماره 1 به VCC متصل شود اما در کشورهایی که فرکانس های پایین تر 88 مگا هرتز را دارا می باشند می توانند پین 1 را به زمین و VCC متصل کنند .

sky_man847
04-03-2013, 12:46
با عرض سلام
با تشکر از اساتید
میتونین کمکم کنید منم یه مدار فرستنده گیرنده ای لازم دارم که بتونم 4تا رله رو در فاصله 1km کنترل کنم این مدار رو برای یه بالابر لازم دارم اگه امکانش باشه یکم راهنماییم کنید

alipahlavi
02-06-2016, 04:15
سلام خسته نباشید
من یه ظبط خونگی قدیمی دارم خاستم به Fm player ماشین وصلش کنم
ضبطه دوتا جا واسه وصل انتن داره یکی واسه fm یکی am
انتن am تهش دوتا سیمه که سیم ها وصل میشن به دوتا گیره
ولی fm مثل فیش انتن پشت lcdهست ولی یکم کوچیکتره هرچی گشتم واسش انتن پیدا نکردم
ضبطو گذاشتم کنار fm player بعد اومدم انتن am رو دوتا سیماشو کنار هم گذاشتم تو فیش fm بعد به fm player شد ولی صداش کم بود انگار داشتی از نصف ولوم استفاده میکردی
میخ و سیم هم امتحان کردم بجا انتن باز همونطور بود صداش کمم بود
به نظرتون مشکل کم بودن صدا چیه