PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اندازه گیری فرکانس سیگنال صوت

morteza_rk
24-02-2013, 21:12
سلام

می خواستم بدونم چطوری میشه فرکانس سیگنال های صوتی رو بدست آورد؟ مثلا همین حرف زدن حودمون. چطور میشه فرکانس صدامونو اندازه بگیریم؟

با توجه به اینکه فکر نمی کنم سیگنال صوتی شکل موج مشخص و ثابتی داشته باشه. از طرفی فکر می کنم که این سیگنال دامنه ی منفی هم داره!

Aghaeifar
24-02-2013, 21:22
سلام
یک فرکانس نیست. یک رنج است که برای زن و مرد و بچه می تونه متفاوت باشه و احتمالا این رنج باید مشخص باشه.
احتمالا باید دنبال این باشی که حداکثرتوان سیگنال در کجا قرار گرفته.

morteza_rk
24-02-2013, 22:08
سلام دادا

طبیعتا یک فرکانس نیست. بلکه مخلوطی از فرکانس های مختلفه که می تونه بصورت لحظه ای تغییر کنه. ولی مهم اینه که چطور اندازه بگیرمش با توجه به شکلش.

ضمنا متوجه حداکثر توان نشدم. این موضوع چطور می تونه کمک کنه؟

Aghaeifar
24-02-2013, 22:53
دادا الان مشخص نشد می خوای چی رو اندازه بگیری! صوت متشکل از یه رنج فرکانس هست که همزمان تمام فرکانس هایی موجود در این رنج وجود دارند. اینطور نیست که در یک لحظه یکی هست و در لحظه ی بعد دیگری. یعنی الان شما می خوای یک فرکانس خاص رو اندازه بگیری؟ اگر اینطوره به نظرم همچین چیزی نیاز به تعریف داره که کدوم فرکانس! چون همشون همزمان هستن فقط دامنه هاشون فرق می کنه. شاید دادا چیزی که دنبالش هستی فرکانس مرکزی هست.

در مورد توان، نظر من این هست بطور مثال وقتی یه زن داره حرف می زنه، توان مربوط به فرکانس های بالاش بیشتره در حالیکه فرکانس پایین هم در صوتش وجود داره و اینطور نیست که صفر باشه. لذا مقایسه اونها می تونه مشخص کنه فرد مورد نظر زن هست یا نه.

morteza_rk
24-02-2013, 23:06
صوت متشکل از یه رنج فرکانس هست که همزمان تمام فرکانس هایی موجود در این رنج وجود دارند. اینطور نیست که در یک لحظه یکی هست و در لحظه ی بعد دیگری.

اینو نمی دونستم! پس برای موسیقی چطوره؟

اگه همزمان همه ی فرکانس ها هستن پس برای جداسازیشون نیاز به فیلتر داریم که! کار سخت شد. حالا موسیقی اوضاعش چطوره؟ مثلاصدا گیتار؟

ali_h
25-02-2013, 15:35
سلام،
مهندس FFT دقیقاً همین اطلاعاتی که شما می خواید رو بهتون نشون میده. محور افقی نمودار FFT ، فرکانس (معمولاً به واحد رادیان بر ثانیه) و محور عمودی شدت صوت است. یعنی طول هر ستون این نمودار شدت صوت در اون فرکانس خاص رو نشون میده.
می تونید Spectrum صداهای مختلف رو تو اینترنت سرچ کنین حتماً نمونه هاش هست. مثل همین که پیوست کردم.
5226

Aghaeifar
25-02-2013, 16:54
اینو نمی دونستم! پس برای موسیقی چطوره؟

اگه همزمان همه ی فرکانس ها هستن پس برای جداسازیشون نیاز به فیلتر داریم که! کار سخت شد. حالا موسیقی اوضاعش چطوره؟ مثلاصدا گیتار؟
اینی که ما حرف می زنیم اینطوره. اگر قرار بود یه فرکانس باشه شکل موجش باید سینوس میشد که هی فشرده می شه و باز میشه. یه جورایی انگار موج fm هست دی:

برای مثال صدات رو ضبط کن و با matlab ازش یه تبدیل فوریه بگیر ببین چه شکلی هست.
مال موسیقی رو نمی دونم که هر نت یه فرکانسه یا جمع چند فرکانس.

esisafa
25-02-2013, 16:57
هر سیم گیتار که زده میشه یک فرکانس داره ولی وقتی همه با هم زده میشن اونوقت 6 فرکانس همزمان داریم حالا اگه چند نفر با هم مشغول نواختن باشن ما هم چندین فرکانس رو بصورت همزمان داریم. راه حل اون استفاده از فیلتر هست که فقط محدوده ی فرکانسی خاصی رو تقویت میکنه و بقیه رو حذف میکنه. فیلترهای دیجیتال هم که هستن
شما میتونید دنبال مطالب تونر دیجیتال گیتار بگردین و در موردش اطلاعات کسب کنید. در حال حاضر برای کوک کردن گیتار از تونر های دیجیتال استفاده میکنن که یک فرکانس متر با کاربرد خاص هست

morteza_rk
25-02-2013, 19:50
ممنون از همکاری دوستان.

الان یه مشکلی هست. من نه بلدم با متلب از سیگنال تبدیل فوریه بگیرم نه اینکه تا حالا با fft سروکار داشتم!

حالا خوبه که سیم های گیتار فرکانسشون تکیه! به نظرم فعلا زوم کنیم روی فرکانس های ایجاد شده توسط گیتار! به نظر شما چطوری بیام این فرکانس هارو اندازه بگیرم؟ دامنش چقدره به نظر شما؟ با یه تقویت کننده و مدار مقایسه کننده میشه اندازه بگیرم؟

esisafa
25-02-2013, 20:10
شاید بشه. آیسی تقویت میکروفن هست. از اون استفاده کنید. و دیگه بقیه میشه چندتا مدار و بعد به میکرو میدین