PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سویچ کردن مثبت 12 ولت

hata6417
23-02-2013, 00:58
سلام دوستان ، همگی خدا قوت.
من واسه چند تا مدار از جمله یه تابلو روان نیاز به سویچ کردن ولتاژ 12 ولت با استفاده از پالس 5 ولتی میکرو دارم.
خب منفی یا همون زمین که خیلی راحت با یه ترانزیستور منفی سویچ میشه و مشکلی نداره. ولی واسه سویچ کردن ولتاژ مثبت 12 به مشکل خوردم . چند تا مدار رو هم امتحان کردم ولی هرکدوم یه مشکلی داشتند.
You can see links before reply
مدار اولی یه دیود زنر حول و حوش 8 تا 9 ولت داره که تو حالت شکست که قرار میگیره ولتاژ خاموش شدن ترانزیستور (beکمتر از 0.7) رو تامین میکنه ولی چون سرعت دیوده پایینه led ها موقع جاروب شدن خیلی کم نور میشدن.

مدار دومی یه جور ماست مالیه همونجور که مشخصه وقتی بیس ترانزیستور اولی یک میشه کلکتورش به زمین وصل میشه و ولتاژ بیس ترانزیستور دومی صفر میشه و چون امیترش 12 مثبته خب روشن میشه. و وقتی بیس اولی صفره کلکتورش به مثبت 12 وصل میشه یعنی بیس ترانزیستور دومی 12 میشه که چون ولتاژ بیس-امیتر کمتر از 0.7 میشه ترانزیستورمون خاموش میشه. اما مشکل اینجاست که تو حالت جاروب کردن سطرهای تابلو با این مدارو یه نور کم مثل پسماند توی led هایی که باید تو اون لحظه خاموش باشند باقی می مونه
اما مدار سوم که از uln استفاده شده توش از یه حالت high ampedance استفاده میکنه. یعنی وقتی ورودی uln یک میشه خروجی که بیس ترانزیستور مثبتمونه به com وصل میشه یعنی بیس high ampedance میشه و چون تو این حالت جریانی نداره ترانزیستور خاموش میشه. اما اگه ورودی uln صفر بشه خروجی زمین میشه و ترانزیستور روشن میشه. اما این مدار هم دقیقا مشکل مدار قبلی رو داره یعنی یه نور کم تو led ها یی که باید خاموش باشند باقی می مونه.
از همه دوستان و مهندسین عزیز خواهش می کنم هر کدوم برای حل این مشکل راه حلی دارید و مداری بلدید دریغ نکنید و پیشاپیش بی نهایت سپاسگذارم.

amin1139
26-02-2013, 13:43
میتونین از ic های ذوج دارلینتون استفاده کنین

hata6417
28-02-2013, 17:06
خیلی ممنون دوست عزیز لطف کردید. اما اگه امکانش هست یه مقدار بیشتر توضیح بدید. یا یه نمونه اش رو نام ببرید بازم متشکرم.

amin1139
01-03-2013, 12:28
اینم یک نمونه
uln2074b

hata6417
02-03-2013, 22:21
دوست عزیز باز هم از راهنماییتون ممنونم اما اگه دقت کرده باشید من تو سومین مدار که توی عکس هست از uln استفاده کردم.