PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سویچ کردن بار های سلفی با ترایاک

sajjad_AD
30-01-2013, 21:10
سلام به همه :hi:
یه سوال برام پیش اومده که تو نت هم که گشتم موضوعات منحرف کننده ای دیدم و نظرات متفاوت بود:

می خوام بدونم آیا واقعا اینکه می گن با ترایاک نباید بارهای سلفی مثل موتور کولر و یخچال رو سویچ کرد درسته یانه؟!

و اینکه اعوجاج تقاطعی بوجود اومده ( که طبق اندازه گیری های من,تو هر پیک فقط 0.85 ولت اعوجاج ایجاد میکنه ) میتونه باعث سوختن یه چنین بار هایی بشه,من که خودم اندازه گرفتم جریان عبوری چه با ترایاک چه بدون ترایاک یکی بود پس چطور تو بعضی انجمنا نوشته بودن که این اعوجاج میتونه باعث افزایش جریان عبوری و سوختن بار بشه!!! :unh:

حتی یکی تو انجمن ECA گفته بود که یه شرکت به اصطلاح ایشون درپیت,محافظ یخچالی روانه ی بازار کرده بود که عمل قطع و وصل جریان رو با ترایاک انجام می داد و استفاده از ترایاک بعد از مدتی معایب خودشو نشون داده و باعث سوختن موتور یخچال ها شده,ولی من فکر نمی کنم چنین چیزی باشه شاید مشکل چیز دیگه ای بوده.

این به کنار که بار سلفی ممکنه (در صورت زیاد بودن خاصیت سلفی) بعد از قطع جریان گیت,از خاموش شدن ترایاک جلو گیری کنه...

و البته این رو هم بگم که بار سلفی به علت جریان برگشتی بعد از قطع جریان ورودی می تونه به ترایاک آسیب برسونه که برای جلوگیری از این پدیده باید از مدار Snubber استفاده کرد:

You can see links before reply

sajjad_AD
06-03-2013, 21:37
یک ماه بعد...
من همچنان منتظرم،خواهش می کنم نظر بدید و تجربتون رو در این زمینه به اشتراک بذارین

sobhan537
28-02-2015, 19:56
دوستانی که در زمینه الکترونیک قدرت تخصص دارن؛ نظری ندارن در این مورد؟

alghasi
28-02-2015, 20:53
موتور مخصوص سانتریفیوژ پزشکی رو با کنترل زاویه آتش کنترل میکردم.
اما این کار برای متور القایی غیر ممکنه. چون هم لرزش شدید ایجاد میکنه هم صدای وحشتناک و هم صدمه به موتور.
اما یه سیستم به اسم سیکلو کانورتر وجود داره که با کمک تریستور یا تریاک دور موتور های خفن رو کنترل میکنن.
خودم ساختم یه سیکلو کانورتر کوچیک و البته خیلی سخت بود.
حداقل چیزی که میتونم بگم اینه که تویه سیکلو کانورتر که از ترایک استفاده میشه برای بار سلفی.
فکر کنم اگه سویچ کامل داشته باشه و درست بایاس شده باشه مشکلی پیش نیاد.

alghasi
28-02-2015, 20:57
منظور شما سویچ کامل بود؟
راستی اندازه گیری پیک ولتاژ موقع سویچ یکمی سخته. اسیلوسکپ خوب مثلاً 100 mhz و پروپ درست و حسابی میخواد.

sobhan537
01-03-2015, 02:29
بله منظور بنده سوییچ کامل بود. مثل رله

مدار تست شده سراغ ندارید؟

alghasi
01-03-2015, 07:33
یه رله هایی هست به اسم solid relay . سالیدرله. فکر کنم جالب باشه. تو ایران هم هست. توش ترایاک استفاده کردن