PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رادار

hasros
24-01-2013, 21:32
سلام.من تازه بااین سایت آشنا شدم.میخواستم پیشنهاد بدم درمورد رادار هرکس اطلاعاتی داره به اشتراک بذاره.اگر سوالی هم بود خوشحال میشم کمک کنم.

hamid_67
02-03-2013, 19:20
سلام. آخه در مورد رادار با یه سرچ ساده میشه کلی اطلاعات بدست آورد. به نظرم بهتره بیاییم در مورد ساخت رادار صحبت کنیم. اتفاقن رادار یکی از مواردیه که من بشدت بهش علاقه مندم. آیا برای ساخت یه رادار ساده کسی حرفی داره؟

abolfazld
10-03-2013, 01:27
سلام. آخه در مورد رادار با یه سرچ ساده میشه کلی اطلاعات بدست آورد. به نظرم بهتره بیاییم در مورد ساخت رادار صحبت کنیم. اتفاقن رادار یکی از مواردیه که من بشدت بهش علاقه مندم. آیا برای ساخت یه رادار ساده کسی حرفی داره؟

دوستان من برای ساخت رادار علاقه مندم و پیگیرش هم هستم اگر اطلاعاتی هم خواستید میتونم بهتون بدم
البته تجهیزات فرکانس بالا نیاز داره
و آنتن آرایه ای
یک فرستنده و یک گیرنده
ROTARY JOJINT
,...:wink:
در چه سطحی میخواین کار کنیمSSR,PSR,ASR,ARSR,....?

hamid_67
06-04-2013, 12:41
دوستان من برای ساخت رادار علاقه مندم و پیگیرش هم هستم اگر اطلاعاتی هم خواستید میتونم بهتون بدم
البته تجهیزات فرکانس بالا نیاز داره
و آنتن آرایه ای
یک فرستنده و یک گیرنده
rotary jojint
,...:wink:
در چه سطحی میخواین کار کنیمssr,psr,asr,arsr,....?

من مایلم از اطلاعاتتون استفاده کنم. شما خودتون این موضوع رو بصورت عملی کار کردین یا اینکه اطلاعات تئوری دارین؟ من کارشناسی مخابرات دارم و دوست دارم اگه شرایطش باشه یه رادار کوتاه برد بسازم. اگه ممکنه ایمیل خودتون رو بذارید

abolfazld
08-04-2013, 23:59
اطلاعات تئوری رو تا جایی که بتونم میتونم بهتون بدم کمی هم با رادارهای ssrکار کردم ولی وارد جزئیات نشدم.خوب میتونیم بحث تئوری را شروع کنیم و ببینیم چی میخواهیم
.abolfazl.dehghani@gmail.com

hamid_67
09-04-2013, 19:07
بسیار خوب. چون رشته تحصیلیم مخابراته یه پیش زمینه ای در مورد تئوری دارم اما اگه سایتی میشناسید که بطور خلاصه اطلاعات مناسبی داره به من معرفی کنید یا اگه نکاتی هست که خودتون باید بگید.
آیا تجهیزات فرکانس بالا برای ساختش در دسترس هست؟
و یه سوال دیگه اینکه برای ساخت آماتور یه رادار ساده چه بردی رو میشه ازش انتظار داشت؟ مثلن به 1 کیلومتر میشه رسید؟ نمیدونم چقدر میشه انتظار داشت

abolfazld
10-04-2013, 00:10
شاید بشه گفت سخت ترین قسمت رادار قسمت چرخان آن و انتن اونه حالا اگه ما بتونیم با یک ایده ای این انتن چرخان رو حذف و به انتن ثابت تبدیل کنیم یک کار نو و بزرگی انجام داده ایم.من دقیقا نمیدونم شما چه نوع راداری مد نظرتون هست و قصد آشکار کردن چه نوع موانع و یا اهدافی رو دارید اگه هدف رو محدود کنید بهتر میتونیم تصمیم گیری کنیم.در زیر یک فایل pdf گذاشتم که خودم نوشتم و ممکنه اشتباهاتی هم توش داشته باشه ولی اصوال کلی یک رادار اولیه و ثانویه رو آموزش میده.رادار مد نظر ما جزئ رادارهای اولیه محسوب میشه که امواجج حاصل از سیگنالهای برگشتی رو بایستی دریافت نماییم.

abolfazld
10-04-2013, 00:16
البته برای نوع ابتدایی ان فکر میکنم تجهیزات زیادی نیاز نداشته باشیم البته چون هنوز وارد کار نشدیم فکر میکنم .
اگر ما نیاز نداشته باشیم که جهت هدف رو بدونیم و فقط قصد آشکار کردن هدف بدون نیاز به جهت رو داشته باشیم قضیه آنتن به خودی خود حل میشه(آنتن چرخان)
ساختن حتی آنتن رادار به خودی خود جزئ پروژه های بزرگ محسوب میشه

abolfazld
10-04-2013, 00:25
You can see links before reply %20Tracking%20Part%201.pdf

You can see links before reply

اینم سری pdfدر مورد رادهای پالسی نوع اولیه یاPSR

abolfazld
10-04-2013, 00:40
بلوک دیاگرام کلی یک رادار

abolfazld
10-04-2013, 00:43
انواع رادارها:
رادارهای هواشناسی
رادارهای اکتشاف زمینی
رادارهای تشخیص اهداف زمینی
رادارهای تشخیص اهداف فضایی شامل:psr-ssr-arsr-par,....

hamid_67
11-04-2013, 19:26
ممنون بابت اشتراک اطلاعاتتون
فکر میکنم برای یه رادار ابتدایی هیچ مشکلی نباشه اگه آنتن چرخان رو حذف کنیم و فرض کنیم که همیشه جهت هدف رو میدونیم و از یه آنتن ثابت استفاده کنیم.
در مورد نوع رادار هم من رادار تشخیص اهداف هوایی مد نظرم هست. البته اگه بشه اون رو سبک ساخت قصد استفاده کردنش روی یک ربات پرنده رو دارم. کاش در مورد بردی که میشه بهش رسید هم یه تخمین میزدید.
من این فایلها رو میخونم و بعد میتونیم تخصصی تر صحبت کنیم و به موضوعات اصلی بپردازیم.

abolfazld
13-04-2013, 01:10
به زبان ساده عملکرد رادار را شرح میدهم
رادار ما شمامل 2 بخش است
1-بخش فرستنده
2 بخش گیرنده

بخش فرستنده در مدت زمان کوتاهی سیگنالی(پالس مربعی) را به آنتن می فرستد این زمان در مقایسه با زمان گیرندگی بسیار کوتاه است.زمانی که سیستم در حال ارسال و یا در مد فرستندگی است بخش گیرنده غیر فعال است و هیچ سیگنالی وارد نمیگردد برای آنکه سیگنالهای ارسالی از خودمان را دریافت نکنیم.امواج الکترومغناطیس با سرعت نور در فضا منتشر میشوند(300000متر بر ثانیه) و به اشیای اطراف خود برخورد میکنند و برمیگردند(اکو)

بخش گیرنده بعد از ارسال سیگنال فرستنده وارد گود میشود و انتن را در اختیار خود میگیرد مدت زمان گیرندگی چندین برابر مد فرستندگی است تا گیرنده فرصت داشته باشد سیگنالهای برگشتی از اهداف دوردست را نیز دریافت نماید.سیگنال دریافتی توسط گیرنده بایستی پردازش گردد .ما با این نوع رادار با استفاده از اثر داپلر و سرعت خود میتوانیم فاصله و سرعت اجسام را تشخیص دهیم
در صورتی که از آنتن چرخان نیز استفاده نماییم جهت نیز قابل محاسبه است حتی زاویه هدف را با انتن های مخصوص در می آورند.

abolfazld
13-04-2013, 01:16
در مورد قیمت نمیتونم فعلا نظری بدم چون نمیدونم قطعاتی که میخواهیم اصلا پیدا میکنیم یا نه
ما برای سوئیچ از مد فرستندگی به گیرندگی نیاز به قطعهای به نام سیرکولاتور داریم تا آنتن را مرتب بین فرستنده و گیرنده سوئیچ نماید (نمیدونم گیر میاد یا نه؟)در صورتی هم که نخواهیم از سیرکولاتور استفاده نماییم باید از دو انتن استفاده کنیم
احتمالا فرکانس رو هم بایستی در رنج گیگاهرتز انتخاب کنیم ( چون این رادار بایستی درون شیئ پرنده نصب بشه و نمیشه انتن رو بزرگ در نظر گرفت )که قطعاات اون هم نمیدونم هست یا نه و اگه هم باشه گرون در میاد و اگه رنج فرکانس رو بیاریم پایین طوال انتن بزرگ میشه
در این مورد باید دقیق بررسی کرد
شما چه هدفی رو میخواهید تشخیص بدی؟موانع رو یا اهداف مهاجم و در حال حرکت؟

hamid_67
14-04-2013, 23:49
سپاس که وقت میذارید
امیدوارم قطعاتش پیدا بشه، حالا با گرونی و ارزونی میشه یه جوری کنار اومد. در هر صورت بحث مفیدیه.
اگه وزن این سیستم زیاد نباشه و حجیم هم نباشه و بشه روی یه پرنده ازش استفاده کرد، میخوام که برای دیدن موانع جلوی پرنده بکار بره.
چندتا سوال:
ما از رنج طول موج امواج رادیویی استفاده خواهیم کرد؟
برای پردازش از میکروکنترلر میتونیم استفاده کنیم؟ منظورم اینه که میکرو قدرت پردازشی لازم رو داره؟
برای تولید موج از چه قطعه ای استفاده میکنیم؟
چه نوع انتنی بکار میبریم؟ توی پستهای اول گفتید آرایه ای. آره؟ ابعاد انتن در چه حدودی باید باشه؟

abolfazld
21-04-2013, 22:17
با سلام و پوزش بابت تاخیر
من در مورد انتن های زمینی میدونم که طول برخی انتن ها تا 10 متر هم میرسه با اون شکل خاصش ولی توی هواپیما رو ندیدم تا الان که از چه نوع تکنولوژی و یا شکلی استفاده شده.این رو فکر کنم شما بهتر بتونید طراحی و یا آنالیز کنید چون رشتتون مخابرات هم هست
فرکانس رادارهای که جهت شناسایی اهداف در صنعت هواپیمایی استفاده میشن 2.7 تا 2.9 گیگاهرتز است و توانی تا بعضا چند کیلو وات پخش میکنند.

بسته به رنج انتخابی فرکانس ما و طول انتن ما تغییر میکند
حال ما باید ببینیم که میتوانیم رادرای با رنج فرکانسی پایین طراحی کنیم
به عنوان مثال فرضا فرکانس ارسالی 100 مگاهرتز ویا بالاتر
البته ما پردازنده هایی داریم که تا 1.5 گیگاهرتز (در سطح اماتور و پروژه ای میگم)نیز کار میکنند
ما باید فرکانس خروجی سیستم را طوری انتخاب کنیم که بتونیم پردازشش هم بکنیم و این مستلزم اینه که فرکانس پردازشی بالاتر از خروجی سیستم باشه و کم نیاریم

abolfazld
21-04-2013, 23:18
در صورتی ما به فرض از فرکانس 100 مگاهرتز به روی انتن بفرستیم در ان صورت طول انتن قابل محاسبه است.
طول موج = c/f=300000/100000=3mو همانطور که میدانیم طول آنتم مضربی از لاندا دوم است یعنی طول انتن ما 1.5 متر خواهد شد البته اگر در فرمول اشتباه نکرده باشم
حال اگه فرکانس خروجی از آنتن ما به یک گیگاهرتز افزایش یابد طول آنتن ما هم یک دهم مقدار محاسبه شده یعنی 15 سانتی متر خواهد شد.البته اینها همه تئوری است و بایستی وارد عمل شد

abolfazld
21-04-2013, 23:24
در مورد توان سیستم هم باید بگم که نیاز هست بدونیم برد رادار ما چقدر میخواهیم باشه
همه چیز بستگی به برد داره و هرچه برد رادار کمتر باشه توان مصرفی آن کمتر خواهد شد.و نيز المانهايي هم كه استفاده خواهند شد كمتر و ارزانتر خواهد شد

abolfazld
22-04-2013, 09:54
راستي امروز اطلاعات تازه اي در مورد سيستم هاي درون هواپيما به دست اوردم
توي هواپيما سيستمي به نام gpws و يا taws جهت هشدار نزديكي هواپيما به موانع استفاده ميگردد.كه يك نمونه از ان ميتواند تا 30 ثانيه قبل از برخورد به مانع آنرا هشدار دهد
Ground Proximity Warning System (GPWS)
Terrain Avoidance and Warning System (TAWS)
Enhanced Ground Proximity WarningSystem (EGPWS)

hamid_67
24-04-2013, 21:24
درود
ببخشید منم تاخیر داشتم
من باید رجوع کنم به درس تئوری آنتن ها که خیلی وقت پیش پاس کردم و اطلاعاتی بدست بیارم. بله درسته، طول انتن مضربی از نصف طول موج هست. اما صرفا اولین مضرب اون نیست و این قاعده شرط "لازم" برای ارسال و دریافت امواج رو بیان میکنه و پارامترهایی مثل توان فرستنده هم در ابعاد آنتن دخیل هست.

hamid_67
24-04-2013, 21:27
در مورد برد این رادارمون که به نوبه خودش توان فرستنده رو تعیین میکنه هم باید بگم که شاید حتا برد 100 متر برای چیزی که من توی ذهنم دارم هم کاملا مناسب باشه چون پرنده ای که قصد ساختش رو دارم(ایشالا حتمن تابستون) سرعت زیادی نداره و اگه بتونه فضای 100 متر جلوی خودش رو ببینه ایده آله

hamid_67
24-04-2013, 21:45
انتن رادار هواپیما رو من دیدم. انتن تقریبن دایره ای با قطر حدود 1-1.5 متر هست و برد رادار هم بستگی به تکنولوژی مورد استفاده داره اما در جنگنده های نیروی هوایی خودمون(که تکنولوژی 5 دهه قبل هست!) در حدود 150 کیلومتر هست و به خاطر برد زیادی که داره، فرستنده ای با توان بسیار زیاد داره. بطوریکه مهندس ها و تکنسین های نیروی هوایی که روی رادار هواپیما کار میکنن توی فیش حقوقیشون مبلغی به عنوان حق اشعه دریافت میکنن! چون اثرات مخربی روی بدنشون داره.

hamid_67
24-04-2013, 21:53
فرض رو بر این بذاریم که راداری با برد 100 متر قراره داشته باشیم و محاسبات و سخت افزار لازم رو محاسبه کنیم.
راستی من هنوز نفهمیدم که تولید موج رو چه قطعه ای انجام میده. توی رادارهای زمینی(وشاید هوایی) از لامپ مگنترون استفاده میشه اگه اشتباه نکنم. برای رادارهای ساده تر چی؟ آیا قطعه دیگه ای هس؟
به زودی خودم هم با رجوع به کتابهای درسیم وارد محاسبات میشم و همچنین طی هفته آینده با یکی از اساتید مخابرات که خودش هم رادار تدریس میکنه صحبت میکنم و امیدوارم اطلاعات مفیدی بدست بیارم و به اشتراک بذارم.

hamid_67
26-04-2013, 00:59
راستی یه چالش اساسی در رادار پردازش سیگنالهای دریافتیه و این کار رو یه نرم افزار انجام میده. حالا سوالم اینه که آیا روی میکرو کنترلر میشه نرم افزار نصب کرد؟! اون بوردهایی که قابلیت نصب لینوکس دارن رو میشه برای نصب نرم افزار هم بکار برد؟
فکر نکنم با یه برنامه به زبان c بشه کار پردازش سیگنال رو انجام داد

abolfazld
27-04-2013, 12:56
سلام
در مورد سخت فركانس كاري فكر ميكنم بتوانيم با مدارات pll به فركانس مورد نظر دست يافت.

در مورد لامپ مگنترون اطلاعاتي ندارم اگه شما اطلاعاتي داريد بزاريد.

يك نكته خيلي مهم در مورد راداهاي پالسي كه در يك زمان سيستم فرستنده ودر زمان ديگر سيستم گيرنده ميشود حداقل فاصله اي كه رادار قادر به تشخيص اهداف نيست تعريف ميشود وآن بستگي به زمان فرستندگي دارد چون در اين حالت گيرنده خفه است و قادر به دريافت اكو هاي برگشتي نيست.به فرض اگر زمان فرستندگي برابر 10 ميكروثانيه تعريف گردد بر اساس سرعت امواج الكترومغناطيس (هر يك ميكروثانيه 300متر و با توجه به رفت و برگشت 150 متر)1500 متر را از دست خواهيم داد يعني رادار قادر به تشخيص اهداف تا فاصله 1500 متري نيست چون ديگر اكوهاي اين اهداف دريافت نمي گردند.

براي آنكه بتوان اهداف خيلي نزديك را آشكار نمود بايستي فركانس كاري را آنقدر بالا ببريم تا بتوان به فاصله هاي كمتر دست يافت مثلا با ارسال پالس در فاصله زماني 100 نانو ثانيه اين فاصله به 15 متر كاهش مي يابد

abolfazld
27-04-2013, 14:29
براي حل اين مشكل رادارهاي cw(continus wave) ,و FMCW طراحي شده اند كه به طور مداوم و بدون قطعي فضا را اسكن ميكنند كه نوع دوم FMCW كاملتر از نوع اول است.

به نظر من ما بايد يك مدار ابتدايي خيلي ساده كه شامل يك فرستنده و يك گيرنده باشه و يك نرم افزار تحليل رو طراحي و بسازيم تا قلق و روش كار دستمون بياد.

در مورد نرم افزار اگر فركانس ارساليمون بزرگ نباشه ميتونيم از همين بردهاي مارس كه روش لينوكس و اندرويد تصب ميشه استفاده كنيم.و براش نرم افزار بنويسيم.
من چند سال پيش نوعي رادار آموزشي كوچك با آنتن بشقابي مثل ديش ماهواره ولي در حد نصف ابعاد آن ديدم كه حدود فضاي 100 متري رو اسكن ميكرد و روي مانيتور نمايش ميداد پس ميشه راداري در اين حد و ابعاد ساخت .

abolfazld
27-04-2013, 14:33
البته نمونه خيلي پيش پا افتاده رادار كه از اكو برگشتي جهت شناسايي استفاده ميكنه همين سنسورهاي اولتراسونيك هست كه تا فاصله 10 متري يا بيشر جلوي خودش رو اسكن ميكنه.من ميگم فركانس پايه رو از كم شروع كنيم مثلا فركانس 100 مگاهرتز و فركانس پردازش 1 گيگا هرتز كه با همين بردهاي مارس هم بتونيم كار كنيم و براش نرم افزار تحليل بنويسيم.

hamid_67
28-04-2013, 10:18
درود
آره فکر خوبیه که بیاییم از یه رادار ساده شروع کنیم و کم کم و با سعی و خطا ارتقاش بدیم. پس باید به فکر خرید یه مارس برد باشم. این برد مارس و یه سری قطعات دیگه رو برای یه پروژه دیگه هم نیاز دارم و فکر خریدش بودم. بهرحال همین زودی ها میخرمش. تا اونموقع بهتره بیکار نمونیم و به نرم افزار بپردازیم. در مورد نرم افزار چه ایده ای دارید؟

hamid_67
28-04-2013, 10:32
يك نكته خيلي مهم در مورد راداهاي پالسي كه در يك زمان سيستم فرستنده ودر زمان ديگر سيستم گيرنده ميشود حداقل فاصله اي كه رادار قادر به تشخيص اهداف نيست تعريف ميشود وآن بستگي به زمان فرستندگي دارد چون در اين حالت گيرنده خفه است و قادر به دريافت اكو هاي برگشتي نيست.به فرض اگر زمان فرستندگي برابر 10 ميكروثانيه تعريف گردد بر اساس سرعت امواج الكترومغناطيس (هر يك ميكروثانيه 300متر و با توجه به رفت و برگشت 150 متر)1500 متر را از دست خواهيم داد يعني رادار قادر به تشخيص اهداف تا فاصله 1500 متري نيست چون ديگر اكوهاي اين اهداف دريافت نمي گردند.

براي آنكه بتوان اهداف خيلي نزديك را آشكار نمود بايستي فركانس كاري را آنقدر بالا ببريم تا بتوان به فاصله هاي كمتر دست يافت مثلا با ارسال پالس در فاصله زماني 100 نانو ثانيه اين فاصله به 15 متر كاهش مي يابد

درسته همینطوره. من به این فکر نکرده بودم. توی اون اسلایدهای انگلیسی که لینکشو گذاشته بودین هم این نکته رو گفته بود. و همونطور که گفتید فرکانس کاری بالاتر قطعات قوی تر و در نتیجه گرونتر (و سنگینتر) میخواد. یه فکر دیگه دارم: برای راحتی با فرکانس پایینتر کار کنیم، عوضش چون سرعت حرکت پرنده رو میدونیم (و سرعتش هم ثابته) میتونیم برخورد به مانع رو برای t ثانیه بعد برای میکرویی که پرنده رو کنترل میکنه پیش بینی کنیم تا در موقع مناسب تغییر ارتفاع یا تغییر جهت بده. البته 1500 متر گاف زیادیه و شاید تا حدود 500 متر مناسب باشه. اما چون اینطوری دقت زیادی نداریم باید در کنارش در جلوی پرنده از یک یا دو تا سنسور اولتراسونیک هم برای اطمینان از عدم برخورد استفاده کنیم. البته این دیگه یه مساله بهینه سازیه و باید دید کدوم ترکیب از نظر وزن و ابعاد و هزینه به صرفه تره. شما نظری دارید؟

abolfazld
28-04-2013, 12:55
درود
آره فکر خوبیه که بیاییم از یه رادار ساده شروع کنیم و کم کم و با سعی و خطا ارتقاش بدیم. پس باید به فکر خرید یه مارس برد باشم. این برد مارس و یه سری قطعات دیگه رو برای یه پروژه دیگه هم نیاز دارم و فکر خریدش بودم. بهرحال همین زودی ها میخرمش. تا اونموقع بهتره بیکار نمونیم و به نرم افزار بپردازیم. در مورد نرم افزار چه ایده ای دارید؟
نرم افزار هم داستاني ميشه
ما الكترونيكي ها عادت كرديم با ميكرو كار كنيم و با نرم افزارهايي مبتني بر C يا basic كار كنيم و كوچ كردن از ان برامون قدري دشوار هست كه بياييم زبان هاي ديگر خصوصا اينكه بخواهيم در محيط لينوكس برنامه بنويسيم ولي اين تغيير را بايد هر چه سريعتر انجام بديم اينو حداقل برا خودم ميگم
برد مارس يا كوبي براي پروژه كنوني گزينه خيلي خوبي هست من يه دونش رو گرفتم و فقط يه تست زدم روش سيستم عامل اندرويد نصبه و همه جور امكاناتي از قبيل پورت USB,LAN,HDMI,USB OTG,,Vورودي و خروجي صوت و محل اتصال هارد ساتا و ميكرو اس دي.خلاصه يه ميني كامپيوتر خوب محسوب ميشه و ميتونيم روش حساب ميشه.يه مشكل كوچولو كه داره خروجي تصويرش HDMIهست كه با يه مدار ساده ميتوان به VGA تغيرش داد تا از روي مانيتور هم قابل استفاده باشه.
قدم بعدي هم نرم افزار نويسي براي رادار هست كه بتونه اطلاعات رو پردازش كنه.

hamid_67
28-04-2013, 13:17
من یکم تحقیق کردم دیدم برای پردازش سیگنالهای رادار از تراشه های dsp استفاده میکنن. Dspهای فرکانس پایین 40 مگاهرتزی رو میشه گیر آورد ولی اینطور که چند جا گفته بودن فرکانسهای بالاتر رو بدلیل اینکه کاربرد نظامی پیدا میکنه رو به ایران نمیفروشن. باید دید میکروکنترلر هم از پس پردازش این سیگنالها بر میاد یا نه

hamid_67
28-04-2013, 13:21
برد مارس يا كوبي براي پروژه كنوني گزينه خيلي خوبي هست من يه دونش رو گرفتم و فقط يه تست زدم روش سيستم عامل اندرويد نصبه و همه جور امكاناتي از قبيل پورت usb,lan,hdmi,usb otg,,vورودي و خروجي صوت و محل اتصال هارد ساتا و ميكرو اس دي.خلاصه يه ميني كامپيوتر خوب محسوب ميشه و ميتونيم روش حساب ميشه.يه مشكل كوچولو كه داره خروجي تصويرش hdmiهست كه با يه مدار ساده ميتوان به vga تغيرش داد تا از روي مانيتور هم قابل استفاده باشه.
قدم بعدي هم نرم افزار نويسي براي رادار هست كه بتونه اطلاعات رو پردازش كنه.

خوبه پس. برای برنامه نویسی چه پیشنهادی دارید؟

abolfazld
28-04-2013, 14:18
خوب در مورد نرم افزار بياييد صحبت كنيم تا ببينيم چي ميخواهيم تا كاملش كنيم

ورودي ها:زمان ارسال-زمان دريافت-پالس ارسالي-چك پالس برگشتي كه از خود آنتن ما ارسال شده باشد.زمان بندي ها و در اوردن فاصله نسبت به موانع-چك انكه هدف متحرك هست يا نه و در آوردن سرعت و فاصله تا هدف با توجه به سرعت و جهت حركت خودمون

اين نرم افزار فقط براي پردازش انتهايي است و سگنالينگ جهت ارسال و دريافت در بخش فرستنده و گيرنده بايستي از همان dsp و يا ميكروكنترلر هاي قدرتمند كنوني نظير arm استفاده كنيم

abolfazld
28-04-2013, 18:32
درسته همینطوره. من به این فکر نکرده بودم. توی اون اسلایدهای انگلیسی که لینکشو گذاشته بودین هم این نکته رو گفته بود. و همونطور که گفتید فرکانس کاری بالاتر قطعات قوی تر و در نتیجه گرونتر (و سنگینتر) میخواد. یه فکر دیگه دارم: برای راحتی با فرکانس پایینتر کار کنیم، عوضش چون سرعت حرکت پرنده رو میدونیم (و سرعتش هم ثابته) میتونیم برخورد به مانع رو برای t ثانیه بعد برای میکرویی که پرنده رو کنترل میکنه پیش بینی کنیم تا در موقع مناسب تغییر ارتفاع یا تغییر جهت بده. البته 1500 متر گاف زیادیه و شاید تا حدود 500 متر مناسب باشه. اما چون اینطوری دقت زیادی نداریم باید در کنارش در جلوی پرنده از یک یا دو تا سنسور اولتراسونیک هم برای اطمینان از عدم برخورد استفاده کنیم. البته این دیگه یه مساله بهینه سازیه و باید دید کدوم ترکیب از نظر وزن و ابعاد و هزینه به صرفه تره. شما نظری دارید؟
در مورد اسکن کوتاه برد منم با شما موافقم فکر میکنم استفاده از چندین سنسو رالتراسونیک در اطراف پرنده بتونه مشکل رو حل کنه

hamid_67
28-04-2013, 23:55
خوب در مورد نرم افزار بياييد صحبت كنيم تا ببينيم چي ميخواهيم تا كاملش كنيم

ورودي ها:زمان ارسال-زمان دريافت-پالس ارسالي-چك پالس برگشتي كه از خود آنتن ما ارسال شده باشد.زمان بندي ها و در اوردن فاصله نسبت به موانع-چك انكه هدف متحرك هست يا نه و در آوردن سرعت و فاصله تا هدف با توجه به سرعت و جهت حركت خودمون

اين نرم افزار فقط براي پردازش انتهايي است و سگنالينگ جهت ارسال و دريافت در بخش فرستنده و گيرنده بايستي از همان dsp و يا ميكروكنترلر هاي قدرتمند كنوني نظير arm استفاده كنيم

زمان ارسال و زمان دریافت رو چرا باید در برنامه پردازش سیگنال لحاظ کنیم؟

برای زمانبندی ارسال و دریافت موج باید از تایمر داخلی میکروکنترلر استفاده کنیم. در مورد مارس برد چیز زیادی نمیدونم ولی به طور کلی سریعترین تایمر میکروکنترلر آرم با فرکانسی برابر با نصف فرکانس کلاک اصلی کار میکنه. یعنی اگر فرکانس میکروی بکار رفته در مارس برد 1 گیگاهرتز هست، فرکانس سریعترین تایمر 500 مگاهرتز خواهد بود. معنیش اینه که ما نهایتن میتونیم در هر ثانیه 250 ملیون بار عمل ارسال موج رو انجام بدیم و 250 ملیون بار موج ارسالی رو دریافت کنیم. پس فرکانس موج ارسالی ما 250 مگاهرتز هست که با محاسبه، طول موج اون میشه 1.2 متر.(برای طراحی آنتن) و همینطور چون زمان فرستندگی 4 نانو ثانیه هست، با محاسبه مسافتی که موج در مدتی که آنتن روی مد گیرندگی کار میکنه، طی میکنه برابر 1.2 متر میشه و این گاف رادارمونه. خصوصن گاف رادار یخورده غیر معقول به نظر میاد، اگه اشتباهی رخ داده بگید

abolfazld
29-04-2013, 14:38
ببينيد من مد فرستندگي رو تشريح كنم
ما در مد فرستندگي يك نوع پالس مخصوص خودمون رو ميفرستيم كه درون اين پالس سيگنال ديگري قرار دارد به فرض مثال دو عدد پالس مربعي با پهناي پالس 1 ميكرو ثانيه كه بين آن دو 3 ميكروثانيه صفر داريم حالا درون اين پالس مربعي سيگنال ديگري با پهناي پالس 1 نانو قرار ميگيرد اسن نوع پالسها ميتوانند سينوسي باشند
علت اينكه 2 پالس ارسال ميكنيم با فاصله 3 ميكر ثانيه off شناسايي اين سيگنال هنگام بازگشت در گيرنده است كه گيرنده پالسهاي برگشتي را آناليز كند در صورتي كه از فرستنده خودي پخش شده باشد اجازه پردازشهاي بعدي دهد وگرنه انرا حذف نمايد.اين فاصله ميتواند در هر ارسال متغير باشد و گيرنده تشخيص دهد كه اكوي برگشتي مربوط به كدام ارسالش بوده و زمان بندي نمايد.

البته فاصله خاموشي دست خودمون هست و ميتونيم كم و زيادش كنيم همچنين طول پالسهاي ارسالي.

بلوك زير نحوه كار رو بهتر نشون ميده

abolfazld
29-04-2013, 14:43
اين تصوير متحرك تقريبا كل كار ما را به همراه نمودار زمان با اكوي برگشتي نشون ميده

Pulse radar: The round-trip time for the radar pulse to get to the target and return is measured. The distance is proportional to this time.

abolfazld
29-04-2013, 15:13
در اين تصوير يك محاسبه كوچك براي در اوردن فاصله انجام دادم

hamid_67
29-04-2013, 23:26
این که گفتید دو پالس با فاصله مشخص میفرستیم خیلی جالبه و کارایی رو بالا میبره.

شما مدولاسیون رو توضیح دادید. اما من متوجه نمیشم که اصلن ما چرا باید مدولاسیون رو بکار ببریم؟ درواقع ما که نمیخوایم پیامی رو به جایی منتقل کنیم که اون رو مدوله کنیم تا بردش بیشتر بشه و نویز نگیره. فرض کنید ما سیگنالی رو روی یه موج سینوسی سوار کنیم و ارسال کنیم و بعد از برخورد به شئ اون رو دریافت کنیم، حالا فرکانس موج حامل تغییر کرده و ما این تغییر فرکانس و همینطور زمان بازگشت رو باید برای بدست آوردن سرعت و مکان شئ پردازش می کنیم، پس نقش سیگنال مدوله شده اینجا چیه؟ فکر نکنم مدولاسیون توی رادار انجام بشه

hamid_67
29-04-2013, 23:50
پس الگوریتم کار اینطوریه:

-میکرو کنترلر به واحد تولید موج دستور ایجاد یه موج سینوسی با فرکانس f رو میده (از این به بعد این موج دائمن تولید میشه) و به آنتن دستور ارسال موج رو میده. این لحظه رو به عنوان مبنای زمان در نظر میگیره.
برنامه پردازشگر f رو ثبت میکنه

-بعد از گذشت زمان t میکروکنترلر دستور ارسال سیگنال دوم رو میده

-میکروکنترلر به مدت مشخص اجازه ارسال هیچ موجی رو نمیده، در این مدت آنتن رو روی مدار گیرنده سوییچ میکنه

-اگر مدار گیرنده سیگنال موجی رو دریافت کنه، میکروکنترلر فرکانس موج و همچنین ساعت دریافت رو ثبت میکنه و منتظر میمونه تا سیگنال موج دوم هم برسه. اگر موج دوم رسید، فاصله بین این دو سیگنال رو چک میکنه و اگر با t برابر بود آنگاه فرکانس و ساعت دریافت رو به برنامه میده
در غیر اینصورت بعد گذشت زمان مشخص مجددن آنتن رو در اختیار فرستنده قرار میده

-برنامه ساعت دریافت رو برای بدست آوردن فاصله و فرکانس موج دریافتی رو برای بدست آوردن سرعت شئ بکار میبره

-این سیکل ادامه پیدا میکنه

abolfazld
30-04-2013, 08:34
این که گفتید دو پالس با فاصله مشخص میفرستیم خیلی جالبه و کارایی رو بالا میبره.

شما مدولاسیون رو توضیح دادید. اما من متوجه نمیشم که اصلن ما چرا باید مدولاسیون رو بکار ببریم؟ درواقع ما که نمیخوایم پیامی رو به جایی منتقل کنیم که اون رو مدوله کنیم تا بردش بیشتر بشه و نویز نگیره. فرض کنید ما سیگنالی رو روی یه موج سینوسی سوار کنیم و ارسال کنیم و بعد از برخورد به شئ اون رو دریافت کنیم، حالا فرکانس موج حامل تغییر کرده و ما این تغییر فرکانس و همینطور زمان بازگشت رو باید برای بدست آوردن سرعت و مکان شئ پردازش می کنیم، پس نقش سیگنال مدوله شده اینجا چیه؟ فکر نکنم مدولاسیون توی رادار انجام بشهببنيد عمل مدولاسيون انجام نميشه در حقيقت ما سيگنال fرا به مدت 1ميكرو ثانيه وصل و بعد به مدت 3 ميكروثانيه قطع و دوباره 1 ميكروثانيه ميفرستيم.اين وسط مدولاسيوني صورت نميگيره

hamid_67
30-04-2013, 12:47
آها پس شما منظورتون از اون موجهایی که توی پالس مربعی کشیدید این بوده که اون پالس خودش یه موج سینوسیه. ولی اونجوری که نشون دادید عمل مدولاسیون رو تداعی میکنه

abolfazld
01-05-2013, 10:49
در قسمت گيرنده بايد اين پالس رو كه ناشي از برخورد با موانع هست و به صورت اكو بر ميگرده دريافت كنيم بعد بررسيش كنيم كه آيا اين سيگنال از سيستم ما ارسال شده يا خير كه بايد با مشخصات پالس ارسالي مقايسه كنيم در صورتي كه پالس برگشتي خودي بود آنگاه نسبت به پردازش هاي بعدي اقدام كنيم

abolfazld
01-05-2013, 10:50
آها پس شما منظورتون از اون موجهایی که توی پالس مربعی کشیدید این بوده که اون پالس خودش یه موج سینوسیه. ولی اونجوری که نشون دادید عمل مدولاسیون رو تداعی میکنه

بله همينطوره
اگه شما فكر ديگري داريد كه كار رو ساده تر ميكنه بگيد تا روش بحث كنيم

hamid_67
01-05-2013, 12:46
چند دقیقه پیش با یکی از اساتیدی که رادار تدریس میکنه صحبت کردم. زیاد مایل به حرف زدن نبود و فقط اینا دستگیرم شد:

-اون فرمول نصف طول موج برای آنتن، فقط برای آنتنهای دوقطبی(dipole) صدق میکنه. برای رادار باید آنتنهای جهتدار مثل آنتنهای دیش شکل، شیپوری، یاگی یودا و ... رو بکار برد که هرکدوم فرمول خاصی برای طراحی دارن. خودمم محاسباتشونو قبلنا توی درس آنتن خوندم ولی الان خاطرم نیس. گفت برای رادار ساده از دیش نمیشه استفاده کرد

-برای تولید موج از همین تولید کننده های موج معمولی مثل اسیلاتور باید استفاده کرد. (با یکی از این اسیلاتورها خودم توی آزمایشگاه سر و کار داشتم و براحتی میشه خرید و اندازه یه حبه قنده. البته باید براش یه مدار راحی کرد)

-موج رو راحت میشه تولید کرد اما چیزی که مهمه طراحی مدار تقویت کننده برای ارسال به فاصله های دوره.

-میشه از C هم برای برنامه نویسیش استفاده کرد

-برای این سوالم که از چه روشی برای تشخیص امواج خودی از بقیه امواج باید استفاده کرد جواب قانع کننده ای نداشت و پیچوند!

hamid_67
01-05-2013, 13:04
بله همينطوره
اگه شما فكر ديگري داريد كه كار رو ساده تر ميكنه بگيد تا روش بحث كنيم
من فعلن نظر خاصی ندارم و باید بهش فکر کنم. اما الان به نظر من ما توی یه لوپ افتادیم! چون فقط داریم در مورد اساس کار بحث میکنیم. شاید برنامه نویسی و تشخیص سیگنالهای خودی ساده ترین قسمت این کار باشه. من میگم اول باید مشخص کنیم که چه بلاک هایی توی رادارمون قراره داشته باشیم و بعد از اولین بلاک شروع کنیم و مدارهاشو طراحی کنیم و بریم سراغ بعدی.

You can see links before reply[IMG]You can see links before reply

abolfazld
01-05-2013, 15:28
چند دقیقه پیش با یکی از اساتیدی که رادار تدریس میکنه صحبت کردم. زیاد مایل به حرف زدن نبود و فقط اینا دستگیرم شد:

-اون فرمول نصف طول موج برای آنتن، فقط برای آنتنهای دوقطبی(dipole) صدق میکنه. برای رادار باید آنتنهای جهتدار مثل آنتنهای دیش شکل، شیپوری، یاگی یودا و ... رو بکار برد که هرکدوم فرمول خاصی برای طراحی دارن. خودمم محاسباتشونو قبلنا توی درس آنتن خوندم ولی الان خاطرم نیس. گفت برای رادار ساده از دیش نمیشه استفاده کرد

-برای تولید موج از همین تولید کننده های موج معمولی مثل اسیلاتور باید استفاده کرد. (با یکی از این اسیلاتورها خودم توی آزمایشگاه سر و کار داشتم و براحتی میشه خرید و اندازه یه حبه قنده. البته باید براش یه مدار راحی کرد)

-موج رو راحت میشه تولید کرد اما چیزی که مهمه طراحی مدار تقویت کننده برای ارسال به فاصله های دوره.

-میشه از c هم برای برنامه نویسیش استفاده کرد

-برای این سوالم که از چه روشی برای تشخیص امواج خودی از بقیه امواج باید استفاده کرد جواب قانع کننده ای نداشت و پیچوند!
اين حرف شما رو كاملا قبول دارم اكثر كساني كه در مورد رادار ميدونند مايل به صحبت نيستند و اصلا از دادن اطلاعات هم پرهيز ميكنند انگار كه در مورد يه كار نشدني صحبت كنند.من خودم سه سال پيش انرژي فراواني براي اين كار داشتم ولي با چند نفر اهل فن كه صحبت ميكردم منصرف شدم.ما توي كشور افراد با سواد و خبره زياد داريم ولي نميدونم تو اين جور كارها چرا به جايي نمي رسيم

abolfazld
01-05-2013, 15:32
خوب حالا به قول شما از لوپ خارج شيم بريم ببينيم چه كار مي تونيم بكنيم
شما اصلا نگران تشخيص امواج خودي از غير خودي نباش اينها همه با برنامه نويسي حل ميشه
الان بايد نگران ساخت آنتن و اجزاي فرستنده و گيرنده باشيم و روي اونا كار كنيم

hamid_67
01-05-2013, 20:26
اوکی. من میگم اگه بریم سراغ طراحی قسمتهای اصلی ممکن هست که کورمال کورمال پیش بریم اما همین کورمال رفتن هم بهتر از اینه که هیچ کاری نکنیم.

اول باید برد رادار رو مشخص کنیم. شما چه بردی مد نظرتون هست؟

ابتدا از قسمت فرستنده شروع کنیم و بعد از اون بریم سراغ آشکارساز. پیشنهادم اینه که یه تقسیم کار انجام بدیم تا سریعتر پیش بریم. اگه موافق باشید من روی مدار مولد موج متمرکز میشم و شما به مدار تقویت کننده بپردازید. در حین کار باهم تبادل اطلاعات میکنیم.

طی تحقیقی که کردم دیدم طراحی مولد موج فرکانس بالا(در حد 800-900 مگاهرتز) چندان آسون هم نیس. بهرحال من روش وقت میذارم تا به نتیجه برسم

hamid_67
01-05-2013, 20:32
یه سوال دیگه: باید حتمن موج سینوسی داشته باشیم یا اگه دندانه اره ای(مثلثی) هم تولید کنیم بکارمون میاد؟

abolfazld
02-05-2013, 19:01
[QUOTE=hamid_67;68340]یه سوال دیگه: باید حتمن موج سینوسی داشته باشیم یا اگه دندانه اره ای(مثلثی) هم تولید کنیم بکارمون میاد؟[/QUOTE
فکر میکنم فرق داره و باید موجی رو انتخاب کنیم که هارمونیک کمتری تولید بشه اینو باید روش تحقیق کنیم

mosleh88
03-05-2013, 14:39
سلام به دوستان عزیز
همگی خسته نباشید
آقا هر کسی از رادار هواپیما به صورت تخصصی اطلاعات داره لطفا لینک بدید و یا اینکه راهنمایی کنید
عملکرد+نوع رادار هایی که استفاده می شه

abolfazld
03-05-2013, 19:31
سلام به دوستان عزیز
همگی خسته نباشید
آقا هر کسی از رادار هواپیما به صورت تخصصی اطلاعات داره لطفا لینک بدید و یا اینکه راهنمایی کنید
عملکرد+نوع رادار هایی که استفاده می شه

تو صفحه اول و پست های ابتدایی چندین لینک و فایل قرار دادیم مطالعه کنید

hamid_67
05-05-2013, 20:52
:hi:هستیم