PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [خبر] CORTEX-A8 Cubieboard وارد ایران شد!

صفحه ها : [1] 2 3 4 5 6 7 8

dariush_ab
11-01-2013, 00:24
سلام
تاپیک ویرایش شد:
کویرالکترونیک به عنوان رسمی و انحصاری کوبی برد در ایران می باشد و طی این یکسال پشتیبانی بسیار خوبی از طرف سایت اصلی و شرکت کویرالکترونیک صورت گرفته است.
مهمترین اقدامات صورت گرفته:

فیلم آموزش لینوکس کوبی برد (You can see links before replyفیلم-آموزش-کوبی-برد-و-برنامه-نویسی-لینوکس-رسید-post84388.html#post84388)
فیلم آموزش اندروید کیوبی برد (You can see links before reply)
ایمیج اختصاصی لینوکس کوبی برد (کوبیک) (You can see links before replyایمیج-اختصاصی-کویر-برای-خانواده-کوبی-برد-کوبیک-cubik.html)
ایمجهای اختصاصی اندروید کوبی برد (You can see links before reply A%A9-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%AF.html#post95908)

توجه:این برد(کوبی برد) برای اولین بارتوسط شرکت کویرالکترونیک وارد ایران می شود کویرالکترونیک به عنوان نماینده رسمی فروش و انحصاری کوبی برد در ایران می باشد.You can see links before replyتاکنون تعداد بسیار زیادی کوبی برد درایران توسط شرکت کویرالکترونیک فروخته شده که گواه بر کیفیت خوب محصول .قیمت بسیار مناسب و ساپورت خوب آن می باشدتیم تخصصی ما دو محصول مکمل این برد ارائه نمود:

[*=right]برد توسعه کوبی برد با امکانات بسیار بالا ازجمله VGA,LVDS,TFT تاچ خازنی , مقاومتی و....
(You can see links before reply)

You can see links before reply (You can see links before reply)

[*=right]فیلم آموزشی لینوکس مقدماتی تا پیشرفته با کوبی برد (You can see links before reply)

You can see links before reply (You can see links before reply)موارد پیشنهادی:

[*=right]LED 15.6 با کیفیت با رزولیشین 1366x768 (You can see links before reply)
[*=right]تاچ اسکرین خازنی 10.1 اینچ/اتصال به usb/بدون نیاز به... (You can see links before reply)
[*=right]LED 10.1 با کیفیت بسیار بالا (You can see links before reply)
[*=right]کابل LVDS مخصوص LED های 10.1و12و14و15.6 اینچ (You can see links before reply)
[*=right]تاچ مقاومتی 10.1 اینچ/4پین/ (You can see links before reply)

السیدی 4.3 lcd اینچ بدون تاچ اسکرینtft 4.3(new 2013) (You can see links before reply)(40پین استاندارد)
السیدی 4.3 اینچ با تاچ اسکرین - (You can see links before reply)(40پین استاندارد)
السیدی 5 اینچ با تاچ اسکرین (You can see links before reply)(40پین استاندارد)
السیدی 7" TFT LCD Display + Touch Panel, Standard 40... (You can see links before reply)

السیدی 7 اینچ اورجینال:

[*=right]السیدی 7 اینچ با تاچ اسکرین با original (You can see links before reply)
[*=right]السیدی سایز 7 اینچ-اورجینال (You can see links before reply)
[*=right]تاچ اسکرین 7 اینچ مخصوص السیدی 7 اینچ (You can see links before reply)
[*=right]تاچ خازنی 7.0 اینچ با درایور GT811/مناسب کوبی و..I2c Capacitive Touch 7.0 (You can see links before reply)
[*=right]تاچ مقاومتی 10.1 اینچ Touch 10.1 inch (You can see links before reply)

توجه:این محصول همراه با کابل ساتا و پاور می باشد
همچنین مبدل usb2serial جهت دیباگ کردن مورد نیاز که در صورت نیاز می توانید آن را از فروشگاه تهیه نمائیدخرید مبدل usb به سریال کلیک کنید (You can see links before reply)سایت رسمی آن cubieboard (You can see links before reply).orgمی باشد که شما می توانید مشخصات کامل آنرا در سایت اصلی بیابید و فایلهاها و آموزش ها نیز در سایت اصلی موجود می باشد.بررسی در انجمن های تخصصی ماYou can see links before replyوارد-ایران-شد-post59664.html#post59664

kavir
11-01-2013, 12:15
سلام دوستان.
این برد CORTEX-A8 که آقای مهندس زارعی زحمت کشیدند آوردند برد جالبی است فیلم زیر مربوط به این برد است اگر سایت آپلود خوبی دارید بگید تا آپلودش کنم اگرم نه از همین لینک نگاه کنید.
موفق باشید.

Unboxing of the Cubieboard version 1G - HDD mounting - Assembly of the simple case - YouTube (You can see links before reply)
سلام
اقای عباسی عزیز لطف دارین
حالا که استارت رو زدین منم تاپیک رو مهم کردم توی همن پست اول هرچی مطلب براش هست بذاریم+عکس ها و مشخصاتش
بهترین سایت آپلود که روش جدید و بی نظیر برای اپلود داره دروپ باکس هست که لطفا از این لینک ثبت نام کنید که به گیگ من هم اضافه کنه
برای ثبت نام کلیک کنید (You can see links before reply)
که یک نرم افزار روی سیستم نصب میکنی و توی یک داریوت یک فولدر می سازی و فایلهات کپی میکنی داخل اون خودش به سایتش منتقل میکنه که این نمونه سایت تا حالا ندیده بودم

dariush_ab
11-01-2013, 14:21
You can see links before reply

سلام.
خیلی ممنون از معرفی سایت آپلود خوب.
این لینک فیلم بالا برای دوستانی که به youtube دسترسی ندارند.

Dropbox - Unboxing of the Cubieboard version 1G - HDD mounting - Assembly of the simple case.rar - Simplify your life (You can see links before reply)

Dropbox - T2FOPgXcdaXXXXXXXX_!!63014062.png - Simplify your life (You can see links before reply)

Pioneer
11-01-2013, 16:29
بهترین سایت آپلود که روش جدید و بی نظیر برای اپلود داره دروپ باکس هست که لطفا از این لینک ثبت نام کنید که به گیگ من هم اضافه کنه
برای ثبت نام کلیک کنید (You can see links before reply)
که یک نرم افزار روی سیستم نصب میکنی و توی یک داریوت یک فولدر می سازی و فایلهات کپی میکنی داخل اون خودش به سایتش منتقل میکنه که این نمونه سایت تا حالا ندیده بودم
اقای زارعی متاسفانه من قبلا ثبت نام کرده بودم به خاطر همین شرمنده شدم! از این نوع سایتها گوگل درایو و اسکای درایو هم هست که دومی هم برای مایکروسافته! که تو سه تاشون عضوم و سینک هستن! دقیقا همشون یه فولدر تو داکیومنت شما میسازن و سینک میکنن فایلهاتون رو!
سعی میکنیم قسمت های مختلفش رو راه اندازی کنیم.

mahdi74
12-01-2013, 02:35
سلام جناب زارعی
واقعا برد جالبیه دستتون درد نکنه .
فقط یک سوال !
آیا مثالها یا راهنمایی برای استفاده از gpio , uart , spi و بقیه قسمتها تو cd همراه دستگاه هست ؟ چون تو نت که من چیز به درد بخوری ازش پیدا نکردم !
اگر مثالهایی برای این قسمتهاش باشه خیلی عالی میشه .
نکته دوم اینکه بردی که تو فروشگاه هست رمش چقدره ( 512 یا 1G )؟

kavir
12-01-2013, 10:21
سلام جناب زارعی
واقعا برد جالبیه دستتون درد نکنه .
فقط یک سوال !
آیا مثالها یا راهنمایی برای استفاده از gpio , uart , spi و بقیه قسمتها تو cd همراه دستگاه هست ؟ چون تو نت که من چیز به درد بخوری ازش پیدا نکردم !
اگر مثالهایی برای این قسمتهاش باشه خیلی عالی میشه .
نکته دوم اینکه بردی که تو فروشگاه هست رمش چقدره ( 512 یا 1G )؟
سلام
منم دقیقا نمیدونم حقیقتش نپرسیدم مثال داره یا نه ولی چیزی که هست یک ماه قبل اموزش نصب ubuntu رو تازه گذاشتن یعنی خیلی خیلی جدیده و خوبیش اینه که اوپن سورسه و مثل raspberry pi سریع همه گیر میشه و روش کار میشه
فعلا مهمترین چیز نصب ubuntu و اندروید بود که براش فیلم گذاشتن و فایلهاش توی سایت اصلیش هست
من به این برد خیلی امیدوارم در اینده نزدیک که windows8 روی میکروهای آرم پورت بشه این برد یکی از اولین ها باشه
برای رم به احتمال 90 درصد یک گیگ هست
فعلا چند تایی سمپل اوردیم و خدا رو شکر استقبال خیلی خوبه شده توی این دو سه روز
همچنین من خودم شدیدا پیگیر هستم تا قبل از عید موارد تکمیلیش بیارم
از جمله خبر خوشی که بهتون میدم اینه که یک برد مبدل براش خرید زدم که می تونید السیدی های لپ تاپ و همچنین السیدی 7و 9 اینچ فروشگاه بهش وصل کنید
البته این مورد سکرت بود دیدم علاقه مند هستین گفتم زودتر خبر بدم بهتون
این برد ورودی HDMI,VGA,AV رو به LVDS,TTL تبدیل میکنه که هم برای سری mk802,mk808,raspberry piو cubieboard میشه استفاده کرد:wink:

ajax007
12-01-2013, 10:36
با سلام
کنترل از راه دور این بردها رو چجوری راه اندازی میکنند و آیا برای این بردها دانگل dvbt هم هست؟

Pioneer
12-01-2013, 15:05
با سلام
کنترل از راه دور این بردها رو چجوری راه اندازی میکنند و آیا برای این بردها دانگل dvbt هم هست؟
میتونید از دانگل تبلت ها استفاده کنید!

naatamam
12-01-2013, 23:18
سلام
یعنی این برد که آوردید هیچ سیستم عاملی روی آن نصب نیست ؟

در مورد windows 8 هم بگم ویندوزی برای میکروهای ARM ساخته شده windows 8 RT است ولی بنظرم این برد قابلیت این ویندوز را ندارد.
شاید در ورژن های بعدی این برد این قابلیت هم اضافه شود البته با امکانات کنترل لمسی ...

kavir
12-01-2013, 23:40
سلام
یعنی این برد که آوردید هیچ سیستم عاملی روی آن نصب نیست ؟

در مورد windows 8 هم بگم ویندوزی برای میکروهای ARM ساخته شده windows 8 RT است ولی بنظرم این برد قابلیت این ویندوز را ندارد.
شاید در ورژن های بعدی این برد این قابلیت هم اضافه شود البته با امکانات کنترل لمسی ...
فعلا ویندوز 8 به صورت رسمی برای آرم منتشر نشده مهم cpu هست که ساپورت میکنه و 1گیگ رم کافیه
این برد چیز جالبیه که براش دیدم اوپن سورس گذاشتن البته شخصا اصلا لینوکس کار نکردم و انشاءالله توی عید وقتم ازاد بشه میخوام برم سراغش الانم دارم این سورس اصلیش دانلود میکنم ببینم چجوری lvds مستقیم میشه روش فعال کرد در کل توی همه بردهایی که هست خیلی جمع و جور هست و انشاءالله مراحل بعدی عمده ای بخریم قیمتش رو هم یکم بیاریم پایین تر

naatamam
12-01-2013, 23:59
سلام
این هم دو تصویر از بلوک دیاگرام cubieboard

naatamam
13-01-2013, 00:05
فعلا ویندوز 8 به صورت رسمی برای آرم منتشر نشده مهم cpu هست که ساپورت میکنه و 1گیگ رم کافیه
این برد چیز جالبیه که براش دیدم اوپن سورس گذاشتن البته شخصا اصلا لینوکس کار نکردم و انشاءالله توی عید وقتم ازاد بشه میخوام برم سراغش الانم دارم این سورس اصلیش دانلود میکنم ببینم چجوری lvds مستقیم میشه روش فعال کرد در کل توی همه بردهایی که هست خیلی جمع و جور هست و انشاءالله مراحل بعدی عمده ای بخریم قیمتش رو هم یکم بیاریم پایین تر

بله به صورت رسمی رسمی منتشر نشده است ولی dvd انرا می شه در بازار خرید یا حتی دانلود کرد.

در هر حال من هم عاشق این برد و قابلیت هایش شدم و فعلا" مشغول مطالعه در موردش هستم...

dariush_ab
13-01-2013, 11:39
سلام.
دیدن این فیلم هم خالی از لطف نیست.
You can see links before reply 20.mp4 (You can see links before reply 20.mp4)
این هم فایل فشرده :
You can see links before reply 20.rar (You can see links before reply 20.rar)
موفق باشید.

kavir
13-01-2013, 15:13
:o بردها رسیدن فردا دست ما می رسه lpc1788-mk802-cubieboard خیلی سریع رسید !

dariush_ab
13-01-2013, 19:26
Cubieboard - linux-sunxi (You can see links before reply_ports)

External Headers2*48p (You can see links before reply_ports), including:

i2c (twi)
spi
rgb/lvds
csi/ts
fm-in
adc
cvbs
vga
spdif-out
touch-panel

pswin
13-01-2013, 19:33
سلام دوستان

واقعا عاليه؟ چند تا سوال

1.دوستان اين رو ميشه به TFT LCD متصل كرد؟ (از اين LCDهاي داخل سايت)
2. اون پايه هاي ext port 1 و 2 چي هستن؟
3. اگر بخوام براي كارهاي embedded ازش استفاده كنم. ميتونم كي پد ماتريسي و ... بهش وصل كنم؟

دوستان من تا يه حدودي برنامه نويسي لينوكس كردم. مي تونيد رو من از اين بابت حساب كنيد.

kavir
13-01-2013, 19:49
سلام دوستان

واقعا عاليه؟ چند تا سوال

1.دوستان اين رو ميشه به TFT LCD متصل كرد؟ (از اين LCDهاي داخل سايت)
2. اون پايه هاي ext port 1 و 2 چي هستن؟
3. اگر بخوام براي كارهاي embedded ازش استفاده كنم. ميتونم كي پد ماتريسي و ... بهش وصل كنم؟

دوستان من تا يه حدودي برنامه نويسي لينوكس كردم. مي تونيد رو من از اين بابت حساب كنيد.
1. با برد واسط بله بردش هم سفارش دادم
2.خوب پایه خروجی هستن توی wiki ببینید مشخصاتش داده مثلا lvds خروجی هاش روی این پورت ها هست
3.کلا پورت های usb برای همینه خوبیش اینه otg هم داره
ما قصد فعال کردن lvds روی این برد داریم اگر با اقای Pioneer همکاری کنید عالیه:wink:

pswin
13-01-2013, 20:11
ما قصد فعال کردن lvds روی این برد داریم اگر با اقای Pioneer همکاری کنید عالیه:wink:
من متاسفانه رشته ام برق نيست. زياد سر در نياوردم.

2.خوب پایه خروجی هستن توی wiki ببینید مشخصاتش داده مثلا lvds خروجی هاش روی این پورت ها هست
بله خوندمشون. فقط توي لينوكس نميشه مستقما به پايه ها دسترسي داشت و بايد حتما از API سيستم عامل استفاده بشه. من هرچي ميگردم نمي تونم مثال براي SPI و ... براي برد پيدا كنم.

3.کلا پورت های usb برای همینه خوبیش اینه otg هم داره
كي پد ماتريسي رو چجوري ميشه به usb تبديل كرد؟

1. با برد واسط بله بردش هم سفارش دادم
عاليه. فقط خدا كنه قيمتش زياد نباشه :mrgreen:

بابت اين محصول خوبتون كمال تشكر رو دارم. فكر كنم باهاش بشه كارهاي جالبي كرد.

dariush_ab
13-01-2013, 20:17
سلام.

فقط توي لينوكس نميشه مستقما به پايه ها دسترسي داشت و بايد حتما از api سيستم عامل استفاده بشه. من هرچي ميگردم نمي تونم مثال براي spi و ... براي برد پيدا كنم.

آره فکر نکنم بشه gpio مستقیم داشت - jtag هم نداره باید با دات نت یا چیز دیگری براش برنامه نوشت.

Pioneer
13-01-2013, 20:21
lvds برای ال سی دی های 10 اینچ و بالاتر هست! و هر چقدر رزولوشن بالاتر میره از کانالهای بیشتری از lvds استفاده میشه! راه اندازی ال وی دی اس رو سعی میکنیم راه بندازیم ولی برای ال سی دی های کوچکتر میتونید از مبدل استفاده کنید یا اینکه خروجی پین های برد رو راه بندازید که دارم روش کار میکنم!

kavir
13-01-2013, 20:23
در مورد کی پد ماتریسی حقیقتش نفهمیدم دقیقا چی منظورتون هست!
در مورد lvds همون السیدی های لپ تاپ هست
در مورد نمونه کد ها منم دنبالش هستم منم لینوکس قبلا اصلا کار نکردم!
cubieboard.org
توی فرومش سرچ بزنید یه چیزای مختصری هست ولی باید سوال بپرسین تا یه چیزایی بدست بیاریم

modj.ir
13-01-2013, 20:34
برای اینجور برد ها ، مثل کامپیوتر، بهتر هست از ورودی خروجی خود سیستم استفاده نشه و حتما یک میکروکنترلر معمولی که مثلا با رابط سریال یا هر چیزی به این سیستم وصل هست، کارها رو بر عهده بگیره. همیشه در سیستم های مالتی تسک که کارهای سیستم عامل دست ما نیست، بهتر هست روی زمان بندی ها حساب باز نشه و اونها رو به سیستم جنبی بسپاریم.
اصولا این برد هم باید کیبورد و ماوس معمولی بهش وصل بشه و دلیلی برای کیپد ماتیسی نداره ! فکر کنم اینبار هم مثل mk802 نتونم فعلا این برد رو تهیه کنم و کمکی برای این برد خاص از دستم بر بیاد، اما برای خود آندروید و اوبونتا و ... می تونم

و باز تاکید می کنم، با وجود این برد، از lpc1788 قافل نشید که به نظرم اون خیلی کاربردی تر هست !

pswin
13-01-2013, 20:38
آره فکر نکنم بشه gpio مستقیم داشت - jtag هم نداره باید با دات نت یا چیز دیگری براش برنامه نوشت.
اگر از اونتو استفاده كنيد. اصولا نميشه از (دات نت مگر اينكه تحت مونو) استفاده كرد. اما خب ميشه برنامه نويسي زبانهاي تحت كامپيلر GNU مثل C رو انجام داد. فكر كنم بهترين گزينه QT و كتابخونه هاي زبان C باشن.

lvds برای ال سی دی های 10 اینچ و بالاتر هست! و هر چقدر رزولوشن بالاتر میره از کانالهای بیشتری از lvds استفاده میشه! راه اندازی ال وی دی اس رو سعی میکنیم راه بندازیم ولی برای ال سی دی های کوچکتر میتونید از مبدل استفاده کنید یا اینکه خروجی پین های برد رو راه بندازید که دارم روش کار میکنم!
تا اونجا كه من ميدونم اگر درايور رو خود لينوكس بشناسه همه چي حله و راحت ميشه باهاش كار كرد. منتها اگر نشناسه بايد برنامه نويسي درايور و هسته بكنيد تا بتونيد ازش استفاده كنيد. ( و اين هم اونقدر آسون نيست). البته دقيقا نمي دونم ldvs چي هست اما اگر كار قسمت نرم افزاري هم داشته باشه. مثل ساخت درايور و .... خيلي سخت ميشهcry::

براي بررسي درايورها موجود ميتونيد از دايركتوري /dev يه ليت بگيريد:

ls /dev

pswin
13-01-2013, 20:44
برای اینجور برد ها ، مثل کامپیوتر، بهتر هست از ورودی خروجی خود سیستم استفاده نشه و حتما یک میکروکنترلر معمولی که مثلا با رابط سریال یا هر چیزی به این سیستم وصل هست، کارها رو بر عهده بگیره. همیشه در سیستم های مالتی تسک که کارهای سیستم عامل دست ما نیست، بهتر هست روی زمان بندی ها حساب باز نشه و اونها رو به سیستم جنبی بسپاریم.
اصولا این برد هم باید کیبورد و ماوس معمولی بهش وصل بشه و دلیلی برای کیپد ماتیسی نداره ! فکر کنم اینبار هم مثل mk802 نتونم فعلا این برد رو تهیه کنم و کمکی برای این برد خاص از دستم بر بیاد، اما برای خود آندروید و اوبونتا و ... می تونم سلام
يه جورايي حق با شماست اما لينوكس (باتوجه به ويرايش هسته) قابليت معرفي تسكهاي بلادرنگ رو داره. يه مزيت ديگه هم كه وجود داره اينه كه مي تونيد هر قسمتي رو كه دوست نداريد حذف يا عوضش كنيد. مثلا من ميخوام به جاي اينكه شل سيستم عامل بالا بياد . مسقيما خود برنامه رو اجرا كنم ( يا به عبارتي به غير از تسكهاي هسته هيچ تسك ديگه اي وجود نداشته باشه - بدون اجازه من ) براي اينكار كافيه كه برنامه init رو عوض كنم.

و باز تاکید می کنم، با وجود این برد، از lpc1788 قافل نشید که به نظرم اون خیلی کاربردی تر هست ! LPC 1788 برد خوبي هست به نظر منم ميتونه خيلي كاربردي باشه. اما خب اين برد هم نصبت به قيمتش خيلي عالي به نظر مياد. فقط بايد تست بشه و روش كار بشه. كاش يه مقدار قيمت اين LPC 1788 كمتر بود. با توجه به رم 32 مگي كه داره خيلي كارها ميشد باهاش كرد.

kavir
13-01-2013, 20:45
Nightly Builds for AllWinner A10 U-boot, Linux Kernel and Hardware Packs (You can see links before reply)
How to Create Your Own Debian / Ubuntu Image for Mele A1000 (AllWinner A10 Based STB) (You can see links before reply)

منم وقت نکردم خیلی روش زوم بشم چیزی که من میدونم اینه که اینا همه کد نویسی شدن و نیازی نداریم که کدنویسی کنیم فقط باید خروجی رو مثلا HDMI یا LVDS فعال کنیم توی فروم اصلیش یه چیزایی گفته .
You can see links before reply!searchin/cubieboard/lvds/cubieboard/4ZhyEFhaAjI/VZCKHqRnpAcJ
چیزی که مهمه اینه که چطور ایمیج میسازن؟
هسته اینا allwinner a10 هست توی نت خیلی روش کار کردن

modj.ir
13-01-2013, 20:52
... اما لينوكس (باتوجه به ويرايش هسته) قابليت معرفي تسكهاي بلادرنگ رو داره. يه مزيت ديگه هم كه وجود داره اينه كه مي تونيد هر قسمتي رو كه دوست نداريد حذف يا عوضش كنيد. مثلا من ميخوام به جاي اينكه شل سيستم عامل بالا بياد . مسقيما خود برنامه رو اجرا كنم ( يا به عبارتي به غير از تسكهاي هسته هيچ تسك ديگه اي وجود نداشته باشه - بدون اجازه من ) براي اينكار كافيه كه برنامه init رو عوض كنم...

به نظر شما یک میکروکنترلر Avr ساده اون کنار راحتتره یا اینکه توو سطح بالا برنامه نویسی اوبونتو :) من تنبل اولی رو انتخاب می کنم :)

راجع به اون 1788 هم فقط رم نیست که چشمگیر هست. هم قیمت، هم رابط ال سی دی هم nand و nor زیاد !! واقعا یکی سیستم کاملش می کنه.

افراد زیادی می تونن از این برد برای کارهایی مثل یک سیستم کنترلر مرکزی منزل که سوای سینمای خانگی بودن، محیط رو هم کنترل کنه استفاده کنند. یا یک hmi ! که توان پردازش خیلی بالا رو داره

dariush_ab
13-01-2013, 21:47
سلام آقا مرتضی.
Avr خوبه ولی الان بچه ها برای روباتیک میرن ازون استفاده میکنن.
برای ما کلاس نداره.حداقل بریم دنبال arm سطوح پایین.البته به قول شما برای خیلی کارا همون avr هم گاهی اوقات زیاد میاره!
هر گلی بوی خودشو داره این برد a8 هم لذت کار کردن خاص خودش.
موفق باشید.

kavir
13-01-2013, 21:58
سلام
دوستان لطفا مباحث رو به حاشیه نکشونید
برای lpc1788 هم برنامه داریم
این برد خیلی از شرکت های صنعتی کار میخواین
اقای مجتهدی بسم الله اگر وقت میکنید یکی تاپیک بزنید و مهمش کنم و توی اونم بحث 1788 راه بندازیم

دوستان برای ابونتو من نظرم اینه قدم به قدم شروع کنید مثلا خود من هنوز کار نکردم این موراد رو طی کنید تا مدام به سوالات تکراری برنخوریم:
1. اول سورس اصلی این هسته برای کامپایل کسی تونسته دانلود کنه؟
2. برای شروع مرحله به مرحله یکی بگه چطور میشه کامپایل کرد و img ساخت
3. بعد تغییرات سخت افزار هست مثلا فعال کردن lvds و...
در ضمن دوستان روی تعداد بالا قیمت ها برای ما کمتر در میاد ولی بخشی از سود حاصله برای توسعه قرار میگیره ودر قیمت کلی محصول تغییر چندانی نخواهد داشت
و اینکه هر کسی واقعا مطالب مفیدی و کاربردی بذاره و قدم مفیدی برداره 10 الی 50 درصد تحفیف میگیره
همچینین دوستانی که مراحل اولیه خرید داشته باشن حمایت میشن مثلا بردهای جانبی و... با قیمت کمتری بهشون میدیم
اگر وقت تایپ نمیکنید حتی بدون صدا فیلم بگیرین بذارین تا سریع تر کارها پیش بره البته توقع چندانی ندارم میدونم همه درگیر درس هستین:0013:
با تشکر

Pioneer
13-01-2013, 22:34
تو لینک زیر اندروید رو همراه با مثال برای این برد !
Android - linux-sunxi (You can see links before reply)

radi_linux
13-01-2013, 23:10
سلام
دوستان لطفا مباحث رو به حاشیه نکشونید
برای lpc1788 هم برنامه داریم
این برد خیلی از شرکت های صنعتی کار میخواین
اقای مجتهدی بسم الله اگر وقت میکنید یکی تاپیک بزنید و مهمش کنم و توی اونم بحث 1788 راه بندازیم

دوستان برای ابونتو من نظرم اینه قدم به قدم شروع کنید مثلا خود من هنوز کار نکردم این موراد رو طی کنید تا مدام به سوالات تکراری برنخوریم:
1. اول سورس اصلی این هسته برای کامپایل کسی تونسته دانلود کنه؟
2. برای شروع مرحله به مرحله یکی بگه چطور میشه کامپایل کرد و img ساخت
3. بعد تغییرات سخت افزار هست مثلا فعال کردن lvds و...
در ضمن دوستان روی تعداد بالا قیمت ها برای ما کمتر در میاد ولی بخشی از سود حاصله برای توسعه قرار میگیره ودر قیمت کلی محصول تغییر چندانی نخواهد داشت
و اینکه هر کسی واقعا مطالب مفیدی و کاربردی بذاره و قدم مفیدی برداره 10 الی 50 درصد تحفیف میگیره
همچینین دوستانی که مراحل اولیه خرید داشته باشن حمایت میشن مثلا بردهای جانبی و... با قیمت کمتری بهشون میدیم
اگر وقت تایپ نمیکنید حتی بدون صدا فیلم بگیرین بذارین تا سریع تر کارها پیش بره البته توقع چندانی ندارم میدونم همه درگیر درس هستین:0013:
با تشکر
سلام
منم تازه با انجمن شما آشنا شدم و خیلی خوشحالم:o
ولی یک نظر هم داشتم همین اول کاری. قطعا شما عمده این برد بیارید قیمت تموم شده میتونه خیلی کمتر بشه برای من که دانشجو هستم تهیه این برد با این قیمت یکم سنگین هست
وقتی من اصل برد نتونم بخرم خوب قطعا نمی تونم همکاری با دوستان داشته باشم
شاید خیلی ها مشکل مالی داشته باشند و نتونند این برد تهیه کنن و تخفیف هم بکار نمی یاد
خواهشی که دارم یک تجدید نظر بفرمائید اگر مقدور هست براتون
امید وارم این نظر بنده بتونه کمکی برای امثال من باشه
ممنون

kavir
13-01-2013, 23:56
سلام
منم تازه با انجمن شما آشنا شدم و خیلی خوشحالم:o
ولی یک نظر هم داشتم همین اول کاری. قطعا شما عمده این برد بیارید قیمت تموم شده میتونه خیلی کمتر بشه برای من که دانشجو هستم تهیه این برد با این قیمت یکم سنگین هست
وقتی من اصل برد نتونم بخرم خوب قطعا نمی تونم همکاری با دوستان داشته باشم
شاید خیلی ها مشکل مالی داشته باشند و نتونند این برد تهیه کنن و تخفیف هم بکار نمی یاد
خواهشی که دارم یک تجدید نظر بفرمائید اگر مقدور هست براتون
امید وارم این نظر بنده بتونه کمکی برای امثال من باشه
ممنون
سلام
به انجمن ما خوش اومدی
در مورد قیمت والله سری اول ما فقط 10 تومن روش کشیدیم !
ولی سری دوم که سفارش داده شده منبع اصلی رو پیدا کردیم و با کلی رایزنی و یک سری کار که بعدا اعلام میکنیم قیمت ها واقعا شکسته شد به حد خیلی زیاد البته تعداد ما هم خیلی بالا تر رفت!
دلیلی که من نوشتم قیمت تغییر ندیم چون هدفم این بود یک درصدی بدم دوستانی که فعالیت میکنن تا کار پابگیره
البته اینم حرفی هست وقتی برد اصلی نداشته باشید چطور میتونید فعالیت کنید!
دوستان نظرتون چیه قیمت کلی بیاریم پایین تا بیشتر بخرن؟ یا نه اختصاص بدیم برا توسعه؟
البته دوستانی که تا نظر قطعی اعمال بشه خرید داشتن حقشون محفوظ هست و هرچی ضررش باشه شرکت تقبل میکنه فقط من خودم شخصا به این برد خیلی علاقه دارم و میخوام نتیجه خوبی بگیریم ازش!:wink:

modj.ir
14-01-2013, 00:06
داریوش جان کلاس کار مهم نیست، حاصل کار مهمه ! حتی اگر با گین منطقی یا z80 باشه
فعلا که هیچکدوم از این 2 برد رو فرصت نکردم بخرم که براشون تاپیک بزنم :( ! اما خوب الان چرا دنبال کامپایل هسته هستیم ؟
آندروید که dvd برنامه نویسیش توو فروشگاه هست. تهیه کنین و خیلی راحت فعلا برنامه های پایه بنویسین، بعدا به کامپایل هسته هم می رسیم. اول از قدم های آسون شروع کنین که جمع از سختی زده نشه !

رام های خوبی توو :
Download (You can see links before reply)
هست ! اکر منظور از سورس کد
باشه که 2 گیگ هست همش، با اینترنت های شبانه الان فوقش 1 شبه دانلود میشه !
اما اصل فایلها و شماتیک و ... از اینجا بگیرین :
Index of / (You can see links before reply)

modj.ir
14-01-2013, 00:21
صفحه :
Cubieboard - linux-sunxi (You can see links before reply)
رو که نگاه می کنم، ظاهرا روو U15 خودش خروجی VGA داره و مانیتور هم که مستقیم وصل میشه.کافیه پایه هاش رو وصل کنین 27 29 31 ...

در مورد ورودی خروجی هم که پایه هاش :
A10/PIO - linux-sunxi (You can see links before reply)
اینجا به خروجی داده شده و توو اون لیست می تونین ببینین.

pswin
14-01-2013, 00:23
1. اول سورس اصلی این هسته برای کامپایل کسی تونسته دانلود کنه؟سورس هسته لينوكس داخل kernel.org هست. من قبلا براي x86 كامپايل و نصب كردم.

2. برای شروع مرحله به مرحله یکی بگه چطور میشه کامپایل کرد و img ساختاين يكي يه مقدار سخته. لينوكس دو قسمت ميشه. يكي سورس هسته و يكي ديگه برنامه هاي جانبي كه هر كدوم از اونها داستاني براي خودشون دارن. وقاعيتش اينه كه اين مورد خيلي سخته و تا حالا كسي توي ايران انجام نداده اما بچه هاي barnamenevis.org داران تلاش ميكنن كه اين موضوع رو حل كنن. اين تالار:

توسعه‌ی لینوکس و نرم افزارهای آزاد (You can see links before reply)

براي توسعه هسته لينوكس بهتره مراحل زير رو دنبال كنيد:
1. يادگيري محيط و مخصوصا شل
2. يادگيري برنامه نويسي (مخصوصا POSIX)
3. تغيير توي توزيع هاي آماده و ساخت ايميج (بچه هاي برنامه نويس تجربه دارن)
4. ساخت توزيع جديد
5. تغيير در هسته و ساخت درايور

بچه ها بايد اين نكته رو هم اضافه كنم كه هركسي بتونه هر 5 تا مرحله بالا رو تكميل كنه هم شركتهاي داخلي ولش نمي كنن و هم شركتهاي خارجي و يه نكته ديگه اينه كه هر 5 مرحله رو فكر نكنم كسي توي ايران بلد باشه (يا حداقل كامل) - يعني من نديدم -. اما تلاشهاي زيادي از طرف چندتا از برنامه نويسهاي سايت برنامه نويس داره انجام ميگيره. يكي از اونها اينجا هم عضو هست.

و اینکه هر کسی واقعا مطالب مفیدی و کاربردی بذاره و قدم مفیدی برداره 10 الی 50 درصد تحفیف میگیرهمن پسر خوبيم. :mrgreen: دوندونام مسواك ميزنم. بگذريم. اين خيلي خوبه كه از توسعه دهنده ها حمايت ميكنيد. من قبلا هم چند بار توي چند تا تاپيك اين موضوع رو ديده بودم. واقعا من هم از محصولاتي كه از سايت خريدم راضي هستم و هم از اين نحوه برخورد اين سايت ( برعكس بعضي سايت هاي ديگه.) - ديگه فكر كنم ته پاچه خواري بود :mrgreen:

فعلا که هیچکدوم از این 2 برد رو فرصت نکردم بخرم که براشون تاپیک بزنم :( ! اما خوب الان چرا دنبال کامپایل هسته هستیم ؟
آندروید که dvd برنامه نویسیش توو فروشگاه هست. تهیه کنین و خیلی راحت فعلا برنامه های پایه بنویسین، بعدا به کامپایل هسته هم می رسیم. اول از قدم های آسون شروع کنین که جمع از سختی زده نشه !اين گزينه منطقي تر هست.

دوستان دست آخر يكي دو تا كتاب خوب براي اينكه سريعتر كارها پيش بره:

1. براي برنامه نويسي لينوكس و درك ساختار اون :
the linux interface programming

2. ساخت يه توزيع از پايه:
Welcome to Linux From Scratch! (You can see links before reply)

3. ياديگري لينوكس و موارد ديگه سايت زير هم خوبه:
irantux.org

يكسري كتاب هم توي لينك زير معرفي كردم كه شايد بكارتون بياد:

منابع آموزشی سیستم عامل (You can see links before reply)

dariush_ab
14-01-2013, 00:35
سلام

دوستان نظرتون چیه قیمت کلی بیاریم پایین تا بیشتر بخرن؟ یا نه اختصاص بدیم برا توسعه؟

جناب زارعی منظورتون از توسعه چیست؟

kavir
14-01-2013, 00:39
سلام

جناب زارعی منظورتون از توسعه چیست؟
اشتباهی نوشتم همون اموزش هاو...

در مورد هسته حالا نمیدونم دقیقا چی میشه و کرنل چی میشه و چیز ی هم که نمیدونی بهتره نگی میدونم:mrgreen:
فقط توی انجمن اصلی لینک هایی که دادم بخونید اینا کلا تنطیمات انجام دادن و فقط یجا خوندم نوشته بود یه فایلی هست باید توی فولدر اسکریپت کپی کنی و بعد کامپایل
فکر نکنم ما درگیر این مسائلی که دوستان گفتن بشیم

modj.ir
14-01-2013, 00:42
الان چک کردم، برای VGA مدار ساده ای مثل این :
نیاز هست. البته به نظرم هنوز هم بهترین گذینه هست برای خروجی

kavir
14-01-2013, 00:44
اینم مدار خروجی برای lvds
توی انجمن اصلیش دوستانی که وقت دارن لطفا سرچی بزنن

pswin
14-01-2013, 00:51
مظئنيد اين همين CPU اين برد هست؟!!!‌ :
A10 - linux-sunxi (You can see links before reply)

اينجوري باشه كه پردازنده خيلي خفني داره:

واحد پرداش گرافيكي:
Mali400 - linux-sunxi (You can see links before reply)

GPU يه نوع پردازنده خاص منظوره براي كارهاي گرافيكي از جمله بازي هست. GPU از معماري SIMD و يا MIMD تبعيت مي كنن كه اين باعث ميشه بتونن چندين داده رو موازي پردازش كنن. يك از خواص اونها پردازش حجم داده اي اطلاعات بلوكي هست ( كه CPU ها توانشون براي اينكار كمه). ميشه گفت يه چيزي شبيه DSPها اما در عوضش برنامه هاي اونها بايد كوچيك باشه.

SIMD داره: توي اين معماري ميشه چندين داده رو همزمان جمع و تفريق و .... كرد. معمولا ريجيسترها توي اين معماري 4 تا ريجيستر معمولي رو توي خودشون جا ميدن بعدش با يه دستور ضرب اسمبلي و توي يه كلاك ميشه چهار تا داده رو توي چهار تاي ديگه ضرب كرد. اين معماري بيشتر براي پردازش هاي صوتي و تصويري به كار ميره.

OpenGL ES 2 رو ساپورت ميكنه: يعني ميشه باهاش بازيهاي سه بعد ساخت و يا كارهاي سه بعدي انجام داد. البته فكر نكنم پردازنده قابليت كار با حجم بالا رو داشته باشه اما اون روز يه مقاله در مورد يه A8 ميخوندم كه پردازنده توش مي تونست 10 ميليون مثلث رو توي يك ثانيه ضرب كنه. اگر پردازنده اين بتونه يه چيزي در حدود 60هزار * 30 فريم رو توي ثانيه رندر كنه. ميشه بازيهاي خوبي در سطح embedded ساخت.

OpenVG:اين هم براي كارهاي وكتور استفاده ميشه. مثل پلاتر و ... . البته من تا حالا باهاش كار نكردم.

dariush_ab
14-01-2013, 01:19
ساده ترین احتمالا همون vga هست.

dariush_ab
14-01-2013, 01:26
Instruction to build jellybean for cubieboard
cubieboard/manifest · GitHub (You can see links before reply)

roohlla
14-01-2013, 03:57
من اگه این برد رو داشتم و میتونستم روی lvds اون کار کنم . حالا ببینم پول جور میشه
البته من یه بد قولی هم کردم در مورد راه اندازی lcd لپ تاپ با برداهای راه انداز lcd موجود در سایت که اگه خدا بخواد بین دو ترم حتما راش میندازم . نقریبا نود درصد کارش رو انجام دادم .

naatamam
14-01-2013, 04:10
سلام

بحث جالبی شروع شده ولی همان طور که یکی از کاربران ( radi_linux) گفنن اول باید بتوانیم این برد را تهیه کنیم تا به دیگر موارد بپردازیم.
اگر بشود قیمت کلی این برد را ارزانتر کرد نعداد بیشتری آنرا تهیه خواهند کرد و ....

و اما برای شروع برنامه نویسی و را اندازی I/O این برد بنظر من اول باید روی یک رام ( اندروید یا اوبونتو «لينوكس» ) با هم به توافق برسیم و بعد به موارد دیگر بپردازیم.
اگر اشتباه نکنم فکر کنم برای برد raspberry pi بیشتر برنامه هایی که برای I/O نوشته شده در اندروید بوده.

kavir
14-01-2013, 09:18
سلام

بحث جالبی شروع شده ولی همان طور که یکی از کاربران ( radi_linux) گفنن اول باید بتوانیم این برد را تهیه کنیم تا به دیگر موارد بپردازیم.
اگر بشود قیمت کلی این برد را ارزانتر کرد نعداد بیشتری آنرا تهیه خواهند کرد و ....

و اما برای شروع برنامه نویسی و را اندازی I/O این برد بنظر من اول باید روی یک رام ( اندروید یا اوبونتو «لينوكس» ) با هم به توافق برسیم و بعد به موارد دیگر بپردازیم.
اگر اشتباه نکنم فکر کنم برای برد raspberry pi بیشتر برنامه هایی که برای I/O نوشته شده در اندروید بوده.
حقیقتش خودم هم با radi_linux نظرم عوض شد . حرف جالبی زدن وقتی اصلش نداریم روی چی کا ر کنیم
دوستان امروز سری دوم خریداری میشه و واقعا قیمت خوبی دادن و البته اینم بگم دوستان یک نوسان 5-8 تومن همیشه شاید باشه بعدا از ما گله نکنید
من امروز تا عصر باید یک میانگین بگیرم و قیمت ها هم میاریم پایین
دوستانی که وفادار بودن و همون اول با همین قیمت گرفتن نه تنها قیمت نهایی امروز براشون میزنیم بلکه مکمل بردهای اون هم تخفیف میگیرن
البته تا تاریخ امروز چه دوستانی که پول حواله کردن چه فقط ثبت سفارش کردن در فروشگاه

این مورد هم یاد اور بشم این برد برای ایرانی ها خیلی خیلی سریع تر از اون چیزی که میخواستین رسیده و شاید سایت اصلیش هم توقع نداشت ما این همه زود بگیریم
ولی اوپن سورسه و خیلی قویتر از رسپری و قطعا فراگیر میشه

من شخصا محیط ابونتو خیلی دوست دارم واخرش هم بگیریم طرف بخواد توی صنعت استفاده کنه شدنیه و انشاءالله با راه اندازی اینترنت ملی اگر راست بگن و سرعت بالا باشه یک مینی سرور خونگی میخوام باهاش راه بندازم چون مصرفش خیلی کمه:mrgreen:

kavir
14-01-2013, 09:23
من اگه این برد رو داشتم و میتونستم روی lvds اون کار کنم . حالا ببینم پول جور میشه
البته من یه بد قولی هم کردم در مورد راه اندازی lcd لپ تاپ با برداهای راه انداز lcd موجود در سایت که اگه خدا بخواد بین دو ترم حتما راش میندازم . نقریبا نود درصد کارش رو انجام دادم .
برای lvds بردهای vga به lvds خیلی ارزون هستن برای hdmi به lvds قدم اول اینه که برای خود برد راه بندازیم و بعدش hdmi به lvds

mansoory
14-01-2013, 10:39
سلام
به انجمن ما خوش اومدی
در مورد قیمت والله سری اول ما فقط 10 تومن روش کشیدیم !
ولی سری دوم که سفارش داده شده منبع اصلی رو پیدا کردیم و با کلی رایزنی و یک سری کار که بعدا اعلام میکنیم قیمت ها واقعا شکسته شد به حد خیلی زیاد البته تعداد ما هم خیلی بالا تر رفت!
دلیلی که من نوشتم قیمت تغییر ندیم چون هدفم این بود یک درصدی بدم دوستانی که فعالیت میکنن تا کار پابگیره
البته اینم حرفی هست وقتی برد اصلی نداشته باشید چطور میتونید فعالیت کنید!
البته دوستانی که تا نظر قطعی اعمال بشه خرید داشتن حقشون محفوظ هست و هرچی ضررش باشه شرکت تقبل میکنه فقط من خودم شخصا به این برد خیلی علاقه دارم و میخوام نتیجه خوبی بگیریم ازش!:wink:

آقای زارعی.
سلام.
بابت تفکر خوبی که دارید به شما تبریک میگم. من تازه کارم و چند وقت پیش یه برد LPC1768-mini-DK از شما خریدم وهنوز خیلی مونده تا کامل مسلط بشم.
انشالله بتونم در آینده باشما همکاری کنم
موفق باشید

roohlla
14-01-2013, 10:49
مگه برد برای خروجی lvds نیازی به مبدل داره ؟ به نظرم خودش این خروجی رو روی خودش داشت .

kavir
14-01-2013, 11:02
مگه برد برای خروجی lvds نیازی به مبدل داره ؟ به نظرم خودش این خروجی رو روی خودش داشت .
نه روی برد پایه هاش هست ولی خروجی اصلی hdmi هست
ولی فکر نکنم فعال باشه
تیم اصلی خودش هم داره هنوز داره کار میکنه

naatamam
14-01-2013, 11:24
سلام

در لینک زیر یک فیلم قرار دادم که دیدنش خالی از لطف نیست
در این فیلم کوتاه با این برد Cubieboard و با استفاده از چیپ NFC که در موبایل های جدید هم موجوده یک در را باز می کنند...

در ضمن من فضای دراپ باکس خیلی زیادی دارم درصورتی که فایل یا فیلمی را مشاهده کردید لینک آنرا بمن بدهید من دانلود و در دراپ باکس به اشتراک میزارم

dariush_ab
14-01-2013, 12:16
سلام.
برخی موارد کاربرد و استفاده برد :
home network file server
Home Automation
A lightweight Linux Desktop
Cubieboard – Single Board Computer (You can see links before reply)

:What can cubieboard be used for

Lightweight Linux Desktop - With USB mouse and keyboard and HDMI monitor to cubieboard, you can use it as a light weight linux desktop. Cubieboard support most of the ARM linux distributions such as Ubuntu, .Debian, Fedora, Arch ARM Linux, Puppy etc

Android TV - Connect wifi dongle and the wireless air mouse to cubieboard, and HDMI output to TV. You can enjoy Android with Youtube, Netflix and many more apps on cubieboard

NAS - Cubieboard can drive 2.5 inch hard disk, you can use it as a home network file server

Home Automation - There are 96 pin expansion headers on cubieboard, most of them can be used as GPIO. with network access, you can control a lot of things

dariush_ab
14-01-2013, 13:27
امکان ارتباط برد با جاوا:
لینک زیر رو نگاه کنید البته برای raspberry هستش ولی فکر کنم برای این برد هم بشه یک کارایی کرد.

dariush_ab
14-01-2013, 13:36
Getting Started with the Cubieboard

First Boot

First, connect USB keyboard & mouse, an Ethernet cable, an HDMI cable and finally the power supply to boot the board. I used the USB power supply that came with my Raspberry Pi. My board NAND flash came pre-loaded with a CyanogenMod with Android 4.0.4 and Kernel 3.0.42+, so after a few seconds it booted in Android. You then just need to go to Settings->Ethernet to enable Ethernet and get an IP address assuming your LAN has a DHCP server. At this point, you are good to go and do whatever you want with the board in Android.
Installing Linux

However, I assume most people actually plan to run Linux on this board. Maxnet’s BerryBoot (You can see links before reply) makes this very easy, and there are 2 methods.
Within Android – If you have Android running in your Cubieboard, install the APK from You can see links before reply (You can see links before reply), and follow the instructions in BerryBoot Android to install Linux in a microSD card.
From a Windows or Linux PC – See instructions below.
I mainly followed the instructions provided on Cubieboard.org (You can see links before reply) to install Linaro Ubuntu ALIP 12.08 on a microSD card.
Insert a microSD card to your computer (preferrably 4GB or higher).
Download “Berryboot-cubieboard-beta1.zip” from You can see links before reply (You can see links before reply) and extract it.

(You can see links before reply)
“Burn” the image in the microSD card
In Windows
Download “win32diskimager-binary.zip” from You can see links before reply (You can see links before reply)
Run Win32DiskImager.exe
Select “Berryboot-cubieboard-beta1.ddimg” file
Verify that correct disk drive is selected. This is very important. On my system, Win32DiskImager.exe selects my external USB hard drive by default…
Write the file to the microSD card
In Linux
Open a terminal window, and type:
sudo dd if=Berryboot-cubieboard-beta1.ddimg of=/dev/sdX
where /dev/sdX corresponds to your SD card.
You’re done.
Insert the microSD card into the Cubieboard, and power on the board.
Follow the instructions provided in BerryBoot user interface.
Select the media device where to install the Linux distribution. In my case, I had 2 choices: mmcblk0 or networked storage (iSCSI SAN). I’m not sure what the second choice does (NAS Boot, See Max’s comment (You can see links before reply-16996)), and selected the microSD card. (mmcblk0)
You can see links before reply (You can see links before reply) BerryBoot User Interface Showing List of OSes.

At this stage, it may tell you a new version is available, and ask you to download it. I did just that, but nothing changed after reboot, and asked me again to download the latest version. So you can safely say “No”.
Select a Linux distribution from the list.

Linaro Ubuntu ALIP 2012.08 (268 MB)

Debian Wheezy Raspbian 2012.09 (430 MB)

OpenELEC r11791 (71 MB)

Puppy Linux Alpha (123 MB)

RaspRazor (624 MB) – Distribution with Qt/Razor 0.4.9 desktop

Sugar OS (473 MB) – Education OS as used in OLPC Laptop

LTSP Thinclient Berry Terminal (22 MB) – Thin client OS to connect to LTSP/Edubuntu server

BerryWebServer (5MB) – Distribution with Lightppd, php 5.3 & SQLite

Memtester (<1MB) – Program to test the memory

After selection (I chose Linao ALIP), BerryBoot will download the image, and install it in your chosen storage device.
Once the installation is complete, exit the BerryBoot installer to reboot the board, and start your newly installed Linux operating system.

Read more: You can see links before reply

dariush_ab
14-01-2013, 14:19
سلام.
اگر A10 User Manual لازم شد:

Dropbox - A10 User Manual - v1.20 (2012-04-09).pdf - Simplify your life (You can see links before reply)

sigma-mx
14-01-2013, 14:37
امکان ارتباط برد با جاوا:
لینک زیر رو نگاه کنید البته برای raspberry هستش ولی فکر کنم برای این برد هم بشه یک کارایی کرد.

چون لایببری جاوا هست نباید مشکلی باشه . تو اوبونتو که جاوا نصب میشه حتما اینم ران میکنه ...

بنظر من از لحاظ نوشتن برنامه لینوکس قابل مقایسه با اندروید نیست اصلا !

شما با ده ها زبان میتونید برای لینوکس برنامه بنویسید ولی برای اندروید نه !

ولی البته فکر کنم اگه با جاوا بنویسید تو اندروید و لینوکس هر دو قابل اجراست .

naatamam
14-01-2013, 14:43
سلام
این هم یک فیلم که در مورد نصب اندروید روی Cubieboard حرف زده البته به زبان آلمانی

Dropbox - Cubieboard_-_System_installieren.webm - Simplify your life (You can see links before reply)

hamidam
14-01-2013, 15:12
به عقیده من مهم ترین مسئله اینه که ارزان تر بتونیم این برد را بخریم اینجوری طیف وسیعی از علاقه مندان می توانند برد را داشته باشند

dariush_ab
14-01-2013, 15:16
برخی سوالات پرسیده شده درباره برد :

open firmware for android supported
جواب:
yes, we will provide android firmware

How many pins can be used as digital i/o
جواب:
about 80

USB ports. Do they support 500mA each
جواب:
yes, 500mA each

Does Wake On Lan work via Eth connection
جواب:
sorry, no

which NAND controller is available on this board
جواب:
nand controller inside A10 soc

can i overclock more than 1,5 ghz(may unstable)?and is cooling needed on overclock
جواب:
no, 1.5G is the limit

is it able to run 3d java games
جواب:
yes, mali400 is not very good but not that bad

is the nand memory fast or should i use a sata hdd for the OS
جواب:
you can use either

whats about the power consumentation(without/with oc)
جواب:
5V/1A without sata, 5v/2A with sata

does the OS support a USB hub so i can use mouse, keyboard, wlan stick and a usb stick
جواب:
the OS support USB hub so you can connect multi devices.

Is it possibile to supply with power via usb port (for example from TV) or do i need some kind of external power source
جواب:
yes, it can be powered by usb port

What SATA revision is on the soc
جواب:
sata 2.0

I see there’s no either S-Video, Composite or SCART video out ports. Is there a way to connect the board to standard 4:3 CRT TV
جواب:
we have vga output, via another board, which can connect to the standard CRT monitor

the board have a mic input?
In the pictures i saw two 3.5 jack, are the MIC in and audio out
جواب:
No mic input but a line in. it’s not two 3.5 jack, one is headphone the other is line in

Is there a USB device or USB OTG connector
جواب:
yes, the micro usb port is usb OTG

Does this board expose i2s on the extension pins
جواب:
no i2s, but spdif

Which Linux distribution will be supported? Debian will be available? All ports I2C, UART, GPIO are all available in linux?
Thanks
جواب:
Fedora ARM is going to be ported, Puppy Linux and Arch Arm Linux is already ready to run on cubieboard. Debian can run on this board, but not official. We will try to get Debian official support. All ports, I2C, spi are all available under Linux.

Any support for Bluetooth/WIFI
جواب:
Yes, usb BT/WIFI

1.
we will make sub board support lcd and touch screen
2. android pre-installed
3. yes, boot when the power jack inserted.

kavir
14-01-2013, 15:17
به عقیده من مهم ترین مسئله اینه که ارزان تر بتونیم این برد را بخریم اینجوری طیف وسیعی از علاقه مندان می توانند برد را داشته باشند
تا 10 دقیقه دیگه اونور سری دوم خریدش انجام میشه
قیمت ها شکسته میشه نگران نباشید سری دوم توی چند جای تاپیک نوشتم منبع اصلی گیر اوردیم و تعداد بالا تر خرید زدیم قیمت ها پایین میاد
تا اخر شب توی سایت تغییر میکنه:wink:

dariush_ab
14-01-2013, 15:34
سلام.
برای دوستانی که تمایل به اجرای ubuntu در اندروید دارند:
فیلم آموزشی هم هست.
tutorial (You can see links before reply)

pswin
14-01-2013, 17:52
بنظر من از لحاظ نوشتن برنامه لینوکس قابل مقایسه با اندروید نیست اصلا !

بله 100 درصد اين شكلي هست. اندرويد دو تا فريم ورك به اسم ndk و sdk داره. Sdk براي برنامه نويسهاي جاوا و ndk براي برنامه نويسهاي c++ هست.

اما مهمتر از همه اينه كه اندرويد براي ارائه يك ريخت يكسان از پلتفرمهاي متفاوت از يك ماشين مجازي جاوا طراحي شده توسط خودش استفاده مي كنه كه اين ماشين مجازي داخل هسته كار ميكنه ( براي افزايش سرعت) كلا سرعت ماشينهاي مجازي كم هست و يه پردازنده يك گيگاهرتزي مثل اين فكر نكنم آنچنان خوب براي اندرويد جواب بده. ( گوشي من هم يه پردازنده يك گيگا با اندرويد داره و مرتبا قفل ميكنه و ريست ميشه اما گوشي دوستم كه سامسونگ هست و يكم پردازنده اون قويتر هست هيچ مشكلي نداره). يعني خلاصه كلام اين پردازنده تو دسته حداقلها براي اندرويد هست.

اما اگر با لينوكس برنامه بنويسيد. برنامه شما مستقيما توسط پردازنده اجرا ميشه و در نتيجه سرعت بيشتري پيدا ميكنه و در عوض قابليت پورت به سيستم هاي ديگه رو تا حدي از دست مي ديد (برنامه براي پلتفرم جديد بايد از اول كامپايل بشه)

ولی البته فکر کنم اگه با جاوا بنویسید تو اندروید و لینوکس هر دو قابل اجراست .
البته اين برنامه نويسي جاوا اندرويد يكم متفاوتر از اون چيزي هست كه داخل دسكتاپ انجام ميشه.

به نظر من اگر از لينوكس استفاده ميكنيد. بهترين گزينه همون c/c++ هست.

dariush_ab
14-01-2013, 20:13
سلام.
شکل PCB برد:You can see links before reply

dariush_ab
14-01-2013, 20:18
Cubieboard/JTAG

Cubieboard/JTAG - linux-sunxi (You can see links before reply)

به نظر شما آیا کامپایلری میشه پیدا کرد-مثل KEIL -که بشه با JTAG پروگرمش کرد-تازه اگر بشه پروگرمرها فکر نکنم ساپورتش کنن؟!

dariush_ab
14-01-2013, 20:28
Cubie Baseboard

2mm pitch female sockets to accept Cubieboard
All 96 Cubie pins brought out to 0.100" pitch headers
4-pin power header to match optional power input header on Cubieboard
LVDS header w/ separate LCD Backlight connector to match low cost LVDS cable
4-wire touch screen connector
Standard 2.5mm DC jack, 12V-18V input
Onboard 5.0V switching regulator to power Cubie and provide 3A (available on 0.100" header)
Onboard 3.3V switching regulator to power LCD and provide 3A (available on 0.100" header)
15W Stereo Class D Audio Amplifier
VGA circuit and HD15 connector

Looks like costs works out to ~$29

dariush_ab
14-01-2013, 20:38
کاربرهای دیگر و کاملتری از برد:

Uses of Cubieboard

October 4, 2012 | Filed under: Uncategorized (You can see links before reply)

Smart TV
Cubieboard can convert almost any kind of television into a smart tv. All types of displays can be connected to cubieboard through its Hdmi port. Internet can be connected through the ethernet port.So you can convert your current TV into an Android ICS Smart tv for just $49

Personal Computer
Cubieboard can act as a portable mini personal computer as it can be easily connected to any monitor using the HDMI cable and then the mouse and keyboard can be connected through the USB ports. Then if needed internet can be connected through the ethernet port. As cubieboard can run Ubuntu Linux and Android Ics there are lots of things which cubieboard is capable of doing.
Network Attached Storage
You can use cubieboard as a network attached storage for your other devices.
Downloading Rig
If you want to download a very large file from the internet and you dont want to keep your laptop/desktop on for 2-5days then you can use cubieboard and download in it. Also you can conserve a lot of electricity and also you dont need to worry about viruses and other malwares.
Android and Linux Gaming
You can play all those android games on you monitor.
Home automation
Too lazy to press a light switch? Can’t be bothered to open the curtains in the morning? Then the Cubieboard could be just what you’re waiting for. After some programing and developing cubieboard can be used for home automation
Media streamer
Setting up a media centre using the Cubieboard is the most popular choice, perhaps unsurprisingly given how easy it is to connect the board to a TV via composite or HDMI and then stream from a hard disk or online storage.
Carputer
Ever wanted to stick a computer in your car to manage all of those in-car entertainment and GPS issues?
Thanks to the cubieboard’s USB ports, a standard smartphone car charger can provide enough power for booting up, although there could be limitations to the USB ports when it comes to actually plugging devices in, such as a touchscreen displays,but cubieboard can act as a good and cheap carputers
There are even ambitious talks of further adding a web cam to the device to create a black box that would record the car’s journeys or, even more ambitiously, hooking it up to the car’s diagnostic system to provide a real time display of the engine’s state. Similarly a GPS unit might in theory be connected, but development in these areas are incomplete and is completely left towards the hobbyists.

Controlling robots
Hobbyists can use Cubieboard for controlling robots or they can use cubieboard’s resources for robots.
Security systems
Cubieboard can be used along with security cams to create a good and cheap security systems

FURTHUR MORE
Government or organisations or schools can give a cubieboard to all the students so that many students can get a chance to learn about computers and programming.

dariush_ab
14-01-2013, 20:47
این لینک هم ببینید.عکسش که برای من نمیاد.

Amazon.com: DURAGADGET Global Travel Charger With Worldwide Compatibility For Cubieboard A10 Processor: Cell Phones & Accessories (You can see links before reply)

kavir
14-01-2013, 21:07
دوستان خبر خوش اینکه خرید دوم انجام شده و قیمت ها تا فردا شکسته میشه و برای 5 نفر افر ویژه میذارم توی انجمن برخط باشید
و چیز جالبی که هست نمایندش گفته منتظر خبر خوش باشید!
حالا چی هست نگفت بهم

AnonyJavad
14-01-2013, 21:48
من هم وسوسه شدم از این بردهای جدید cortex بگیرم، ولی فعلا این mini2440 روی دستم هست که باهاش هنوز کار نکردم،برای همین وجدانم ناراحت هستش.
اگه زیر قیمت این برد mini2440 دست نخورده رو خواستین خبر بدید تا وجدان ما هم برای خریدن برد جدید ناراحت نباشه ;)

sigma-mx
14-01-2013, 22:53
بله 100 درصد اين شكلي هست. اندرويد دو تا فريم ورك به اسم ndk و sdk داره. Sdk براي برنامه نويسهاي جاوا و ndk براي برنامه نويسهاي c++ هست.

اما مهمتر از همه اينه كه اندرويد براي ارائه يك ريخت يكسان از پلتفرمهاي متفاوت از يك ماشين مجازي جاوا طراحي شده توسط خودش استفاده مي كنه كه اين ماشين مجازي داخل هسته كار ميكنه ( براي افزايش سرعت) كلا سرعت ماشينهاي مجازي كم هست و يه پردازنده يك گيگاهرتزي مثل اين فكر نكنم آنچنان خوب براي اندرويد جواب بده. ( گوشي من هم يه پردازنده يك گيگا با اندرويد داره و مرتبا قفل ميكنه و ريست ميشه اما گوشي دوستم كه سامسونگ هست و يكم پردازنده اون قويتر هست هيچ مشكلي نداره). يعني خلاصه كلام اين پردازنده تو دسته حداقلها براي اندرويد هست.

اما اگر با لينوكس برنامه بنويسيد. برنامه شما مستقيما توسط پردازنده اجرا ميشه و در نتيجه سرعت بيشتري پيدا ميكنه و در عوض قابليت پورت به سيستم هاي ديگه رو تا حدي از دست مي ديد (برنامه براي پلتفرم جديد بايد از اول كامپايل بشه)

البته اين برنامه نويسي جاوا اندرويد يكم متفاوتر از اون چيزي هست كه داخل دسكتاپ انجام ميشه.

به نظر من اگر از لينوكس استفاده ميكنيد. بهترين گزينه همون c/c++ هست.

بله ، درسته خود زبان جاوا نیست ولی با بیس جاوا نوشته شده . در واقع تا اونجا که میدونم از هسته لینوکس استفاده شده که با جاوا گسترشش دادند و البته لایببری های گوگل . به همین جهت باید حتما از همون لایببری ها استفاده بشه که همون SDK و NDK هستند و این خودش نوعی محدودیته . البته شاید در آینده یه گسترشی جهت development این OS صورت بگیره ... یا binding هایی از زبانهای دیگه مثل C هم بزارن لااقل .
در ضمن با این وجود برنامه های جاوا بصورت مستقیم در محیط اندروید اجرا نمیشه مگر ماشین مجازی Dalvik نصب بشه ! اون وقت مشکلی نیست ..

در مورد اینکه ماشین مجازی سرعت اجراش پایینتره و ... کاملا درسته من از نظر راحتی و مالتی پلتفرم بودن گفتم . من هم 100 درصد با لینوکس موافقم ..

در مورد برنامه و GUI هم نظر شخصی من رو +GTK هست کاملا native و بیس C .

pswin
14-01-2013, 23:43
در مورد برنامه و GUI هم نظر شخصی من رو +GTK هست کاملا native و بیس C .

من هم بصورت آماتور با GTK+ كار كردم و هم با APIهاي گرافيكي ديگه مثل QT و wxwidgets و ... در كل بايد بگم كه به نظرم از همه بهتر QT هست. مخصوصا كه ويرايش جديد اون هم اومده. منتها مساله توي اين نوع بردها اينه كه اول از همه بايد بتونيد اون كتابخونه رو كامپايل كنيد.

يكسري از نمونه كارهاي من و دوستانم:
Sourena Game Studio (You can see links before reply)
بلاگ تکنیکال پروژه سیستم عامل آراکس (You can see links before reply)
Kochol Game Engine (You can see links before reply)
Cyrus Script (Open Source Script Language) Sourena Game Studio (You can see links before reply)

قبلا هم يه كار با GTK انجام داده بوديم ( حدود سال 86-87) ولي كلا به نتيجه رسيدم كه ترتيب زير براي كتابخونه هاي UI زبان C/C++ گزينه بهتري هست:

1. QT
2. MFC
3. GTK/GTK+
4. wxWidgets
5. ...

من هم وسوسه شدم از این بردهای جدید cortex بگیرم، ولی فعلا این mini2440 روی دستم هست که باهاش هنوز کار نکردم،برای همین وجدانم ناراحت هستش.
منم اگر اعلانيه سايت رو نمي ديدم، يه بورد ديگه مي خريدم و ....

sigma-mx
15-01-2013, 00:37
قبلا هم يه كار با GTK انجام داده بوديم ( حدود سال 86-87) ولي كلا به نتيجه رسيدم كه ترتيب زير براي كتابخونه هاي UI زبان C/C++ گزينه بهتري هست:

1. QT
2. MFC
3. GTK/GTK+
4. wxWidgets
5. ...

یه سوال ؟ از QT مگه میشه تو ubuntuاستفاده کرد ؟ مگه فقط برای Kubuntu نیست ؟!

pswin
15-01-2013, 00:49
یه سوال ؟ از qt مگه میشه تو ubuntuاستفاده کرد ؟ مگه فقط برای kubuntu نیست ؟!

نه. كراس پلتفرمه. شما مي تونيد توي ويندوز هم ازش استفاده كنيد.

حتي نوكيا براي گوشي هاش از qt استفاده ميكنه

sigma-mx
15-01-2013, 01:32
پس اون برای کامپایلشه که نمیشه تو اوبونتو استفاده بشه ؟ من شنیدم باید یا کوبونتو یا kde اوبونتو باشه .

AnonyJavad
15-01-2013, 02:55
منم اگر اعلانيه سايت رو نمي ديدم، يه بورد ديگه مي خريدم و ....

من خیلی وقته اینو دارم...ولی فکر کنم اگه ارشد هم قبول بشم به دردم نخواهد خورد. اگه کسی واقعا لازم داره با قیمت خیلی پایین بهش می دم.

pswin
15-01-2013, 03:38
پس اون برای کامپایلشه که نمیشه تو اوبونتو استفاده بشه ؟ من شنیدم باید یا کوبونتو یا kde اوبونتو باشه . نه. من كه خودم اوبتو استفاده مي كنم و باهاش كار ميكنم. توي شلهاي gnome، lightdm و kde هم باهاش مشكل نداشتم. حتي روي يه سيستم embedded هم ديدم كه نصبش كردن و استفاده مي كنن.

مشكلي كه الان وجود داره اينه كه اكثر پكيجها براي پلتفرم x86 كامپايل شدن و آماده استفاده هستند و معمولا پكيج براي پلتفرمهاي ديگه كمه و شما مجبوريد خودتون سورس رو بگيريد و كامپايل كنيد و تجربه نشون ميده سورسهاي برنامه هاي بزرگ مثل QT و ... نه تنها كامپايلشون طول ميكشه بلكه ادا بازي دارن و وارد نباشين هي خطا ميدن. اما پكيج رو راحت ميشه نصب كرد.

سورس هسته لينوكس رو سيستم من حدود 6 ساعت طول كشيد كامپايل بشه. حلا فرض كنيد اين سورس روي اين كامپيوتر كوچيك چقدر طول بكشه. ( البته GCC يه گزينه كراس هم داره كه امكان ميده سورس رو براي پلتفرمهاي ديگه مثل ARM روي يه پلتفرم ديگه مثل x86 كامپايل كنيد. منتها من تا حالا ازش استفاده نكردم.)

اگر اين سيستم گزينه كارت شبكه بيسيم داشت خيلي، خيلي عالي ميشد و مي شد براش كاربردهاي خوب صنعتي پيدا كرد. ظاهرا چند تا پورت سريال داره، اگه اين شكلي باشه ميشه با استفاده از sim900 و يا ماژولهاي شبكه بيسيم و RF و ... كارهاي خوبي باهاش انجام داد.

لينوكس معمولا 300 تا 500 مگ رم مصرف ميكنه و اگر درست كانفيگش كنيد ميشه با 256 مگ رم هم راحت كار كرد. كاش ميزان رم اين بورد كمتر بود تا قيمتش تا يه حدود كمتر مي شد. اون موقع خيلي راحتر مي شد توي پروژه ها ازش استفاده كرد.

دوستان يكسري كتابخونه ها هستن كه امكان كار پردازش تصوير (مثل OpenCV) و يا كار با دوربينهايي مثل كينكت رو فراهم مي كنن. اگر همت كنيد به كمك هم اينها رو بتونيم راه بندازيم ميشه داخل رباتيك به كل از اين سيستم ها استفاده كرد. الان خيلي از تيم هاي معروف براي بعضي از روبات هاشون مثل امدادگر از لپتاپهاي صنعتي استفاده ميكنن. ( قيمتشون مابين 3 تا ... ميليون هست) اگر به اين شكل بخوايم هركس هم روي سخت افزار تمركز كنه هم نرم افزار فكر نكنم بتونيم چندان جلو بريم.

ehsaun_kkt
15-01-2013, 15:27
سلام!!!
قیمت جهانی این برد 49 دلار هست!!
چرا قیمتش در ایران 280 هزار تومن هست؟؟؟
دلاری چقد حساب شده؟؟؟؟؟
ببخشیداا... ابهام بود.. کسی رفع ابهام کنه..

kavir
15-01-2013, 15:58
سلام!!!
قیمت جهانی این برد 49 دلار هست!!
چرا قیمتش در ایران 280 هزار تومن هست؟؟؟
دلاری چقد حساب شده؟؟؟؟؟
ببخشیداا... ابهام بود.. کسی رفع ابهام کنه..
سلام
قیمت گذاری این برد مگه توی ایران هست که میگید 49 دلار؟
هیچ حساب و کتابی نداره ما هم سری اول توی تاپیک های قبلی ببینید نوشتم از سورس اصلی داریم میاریم که قرار شد قیمت ها بیاریم پایین وگرنه اگر از همون سورس بود ریالی نمیشد کم کرد
ولی با همه این حرفا تا امشب قیمت ها تعیین میشه و چند تا کد تخفیف امشب میذارم توی سایت برخط باشید توی هیمن تاپیک و استفاده کنید
قیمت حدودی تا این لحظه قرار شد 245-255 باشه
عزیزانی که همون سری اول ثبت کردن قرار شد شرکت ضررش رو بده و حتی زیر قیمت سایت بهشون بدیم چون اعتماد این عزیزان از همه چیز برای ما مهمتره!

zaghaghi
15-01-2013, 18:38
سلام،

من بعد از دو روز پیگیری از طریق سایت اداره پست امروز بسته به دستم رسید و با کلی خوشحال بازش کردم و متوجه شدم که اشتباهی ارسال شده :-( آخه چرا؟

ولی به هرحال من برنامه‌نویس لینوکس هستم و امیدوارم بتونم به این جمع کمکی انجام بدم.

kavir
15-01-2013, 19:35
سلام،

من بعد از دو روز پیگیری از طریق سایت اداره پست امروز بسته به دستم رسید و با کلی خوشحال بازش کردم و متوجه شدم که اشتباهی ارسال شده :-( آخه چرا؟

ولی به هرحال من برنامه‌نویس لینوکس هستم و امیدوارم بتونم به این جمع کمکی انجام بدم.
سلام
مهندس چیز مهمی نیست تلفنی هم عرض کردم روند عادی هست هر وقت بیش از حد بیزی بشیم این میشه:0013:
هنوز برای هیچ کدوم از دوستان فرستاده نشد تا قیمت تعیین بشه
فکر میکنم سایت اصلی یه کارایی داره برای راه اندازی بخش های مختلفش میکنه ! ولی چی هست هنوز معلوم نیست

modj.ir
15-01-2013, 21:10
عزیزان فکر کنم بهتر هست بعلا به جای بحث در مورد زبان برنامه نویسی ، بهتر هست مسائل سخت افزاری لازم رو تا فبل از رسیدن بردها حل کنین، بعد افرادی که برد ها رو خریدند و میتونن توو بحث شرکت کنند، راجع به زبان تصمیم بگیرن !
فراموش نکنید اکثر افرادی که این بردها رو تهیه می کنن برقی هستند و برنامه نویسی میکروکنترلر به زبان بیسکام رو هم به زور انجام می دن ! کمی ظلم هست محیط های ساده رها بشه و به برنامه نویسی توو اون سطح پرداختته بشه.
البته فعلا خودم نمی تونم برد رو تهیه کنم و به صورت تئوری اگر کمکی از دستم بر بیاد هستم.
خروجی hdmi که مستقیم روی برد هست و رام آندروید ظاهرا کافی ای براش توی سایت هست که خیلی راحت فقط روشن می کنین و استفاده می کنین، اما دلیل اینکه من دنبال خروجی مانیتور بودم این بود که می تونین جای منتظر برد های رابط جدید موندن، ال سی دی 7 اینچ موجود توو سایت رو با راه انداز مانیتور دار که اون هم توو سایت موجود هست فعلا استفاده کنید

zaghaghi
15-01-2013, 21:17
آیا از این مبدل (مبدل usb2rj45,usb 2 ethernet,usb 2lan (You can see links before reply)) میشه برای افزودن یک اترنت دیگه برای cubieboard استفاده کرد؟

modj.ir
15-01-2013, 21:25
به طور حتم از همه مبدل هایی که درایور لینوکس و آندروید دارن مثل حتی ft232 و pl2303 و ... و خیلی از وب کم ها و خیلی از برد های دیگه و اصولا اون برد شبکه، میشه استفاده کرد

dariush_ab
15-01-2013, 21:36
سلام
برای Linux Infrared Remote Control لینک زیر رو ببینید:
LIRC (Linux Infrared Remote Control) for the IR receivers and and remotes - linux-sunxi (You can see links before reply)

kavir
15-01-2013, 23:36
سلام به همگی
ساعت 10:30 شده و یکم دیر و برای اینکه دوستان این افر از دست ندن تعدادش زیاد تر کردم و نمیگم چند تا لو نره:mrgreen:
توضیح کلی:
بالاخره با کلی بالا پایین کردن قیمت ها بهترین قیمتی که ما در حال حاظر میتونستیم بزنیم با وضعیت دلار فعلی 245000 تومان هست البته با تخفیف ویژه هست(دوستانی که مرحله اول ثبت کردن براشون ایمیل میکنیم)
کابل ساتا و usb power هم 8000 تومان هست که پیشنهاد میکنم بگیرین دوباره این در اون در نزنید و ما یه موقع کابل نداشته باشیم که ما هم در مرحله دوم جدا جدا گرفتیم
همچنین برای دیباگ یک مبدل usb2serial نیاز هست که اینو خدا رو شکر از قبل خریده بودیم و توی فروشگاه هست هرکس لازم داشت میتونه بگیره
pl2303hx,pl2303,usb2ttl,usb2serial,usbtousart,usbt ousart,usb به سریال,usbبه تی تی ال (You can see links before reply)
و اما نحوه سفارش:
توی فروشگاه از لینک زیر برای خرید استفاده کنید:

Cubieboard-1G ARM cortex-A8-Android-Ubuntu-linux کیوبه برد (You can see links before reply)
سپس از پکیج ها پیشنهاد میکنم پکیج با کابل بگیرین که قیمتش یکم بالاتره
بعد محصول رو به سبد خرید اضافه کنید و روی ثبت و پرداخت نهایی سمت چپ بالای فروشگاه کلیک کنید:

بعد اونجایی که نوشته تخفیف‌ها این کد رو وارد کنید:
cubieboard

بعد روی افزودن حتما کلیک کنید تا تخفیف لحاظ بشه
10 هزار تومان تخفیف دیگه برای دوستانی گذاشتم که توی انجمن فعالیت دارن باشه که یک کمکی برای خرید بشه و در حق ما هم دعا کنید

بعد فیلد های لازم رو پرکنید و شرایط رو قبول کنید تا گزینه های پرداخت فعال بشه و در سیستم ثبت کنید

خواهشا بعد از این افر ویژه تقاضای تخفیف نکنید

naatamam
15-01-2013, 23:57
سلام

من که سریع خریدم فقط مهندس کی ارسال میشه ؟

kavir
15-01-2013, 23:59
سلام

من که سریع خریدم فقط مهندس کی ارسال میشه ؟
این سری دوم هست انشاءالله هفته دیگه می رسه بردها خریداری شده

lord67
16-01-2013, 01:29
حتما برای کار با این برد،سیستم عامل روش نصب کرد یا میشه stm برنامه نویسی هم کرد؟

naatamam
16-01-2013, 02:39
سلام

همانطور که می دانید در برد Cubieboard برای دیباگ کردن و برنامه ریزی یک مبدل usb2serial نیاز هست که در فروشگاه سایت موجود است
در اشکال زیر نحوه متصل کردن مبدل usb2serial به برد Cubieboard را می توان دید.

roohlla
16-01-2013, 03:22
این برد رو میشه با مبدل hdmi به dvi به مانیتور وصل کرد ؟ ما تو خونه تلوزیون یا مانیتوری که hdmi داشته باشه نداریم . اگه بشه اول این مشکل رو رفع کنید خیلی بهتره چون احتمالا خیلیا مثل من این مشکل رو دارن .

zaghaghi
16-01-2013, 11:35
این مبدل usb2serial برای پروگرام فلش ۴گیگ هست؟ نمیشه از لینوکس بوت روی یه مموری بوت کنیم دستگاه رو بعد از توی لینوکس فلش رو پروگرام کنیم؟

dariush_ab
16-01-2013, 11:53
این صفحه رو ببینید.بد نیست.شاید بتونه کمکی کنه.اما زیادم نکته خاصی نداره!cubieboard | André&#039;s Blog (You can see links before reply)

mahdichi
16-01-2013, 13:03
یه سوال
میشه با مبدل HDMI به VGA برد را به مانیتور وصل کنیم؟
با کابل مبدل میشه وصلش کرد؟

یا از این مبدل های گرون قیمت می خواد؟

dariush_ab
16-01-2013, 13:28
سلام.
لینک انتهایی رو نگاه کنید از مبدل شکل زیر استفاده کرده ولی فکر کنم جواب نگرفته!!

cubieboard | André&#039;s Blog (You can see links before reply)

dariush_ab
16-01-2013, 13:34
سلام.
جناب آقای ذقاقی شما که وارد هستید میشه لطف کنید راهنمایی کنید :

برای کسانی که یا مانتیور HDMI ندارند یا اصلا مانیتور ندارند باید راهی باشه که از طریق شبکه کردن برد داخل linux با برنامه ای شبیه remote desktop تصویر برد رو روی مثلا لپ تاپ یا ... داشت؟

من شبکه کار کردم اما ترکیب linux , windows نمیدونم آیا کار میکنه یا که نه؟!!

خیلی ممنون.

roohlla
16-01-2013, 13:35
Dvi چی ؟ از اون جواب گرفته شده ؟

dariush_ab
16-01-2013, 13:50
برد زیر رو یکی طراحی کرده حدود 10$ همه چیز داره .زیاد عجله نکنید برد جدیده خود سازنده احتمالا به زودی این مشکلات رو مرتفع میکنه.

dariush_ab
16-01-2013, 13:54
Remote Access to the Ubuntu Linux Desktop

Remote Access to the Ubuntu Linux Desktop - Techotopia (You can see links before reply)

mahdichi
16-01-2013, 14:01
تو لینک You can see links before reply
نوشته که VGA هم دار

پایه های اون هم مطابق تصویر پیوسته.

بنظرم میشه مستقیم به VGA وصلش کرد.

kavir
16-01-2013, 14:04
دوستان خیلی عجله نکنید
بردهای مبدل زیادی هست
اگر تا چند وقت دیگه سایت اصلی برای خود برد راه اندازی نکرد میاریم

dariush_ab
16-01-2013, 14:05
Dvi چی ؟ از اون جواب گرفته شده ؟

HDMI to VGA, Component or Composite cable support

نه مثل اینکه از مبدل dvi هم جواب نگرفتن! البته شاید برای شما جواب بده-فقط شاید!!!

لینک زیر رو ببینید :

HDMI-VGA will not work

HDMI-DVI will work if your LCD can handle YUV420, most of LCDs expect RGB DVI input which we cant handle right now on HDMI.

I can speak from personal experience, it doesn't work with HDMI to
DVI

اما همانطور که گفتید این گروناش کار میکنه:

این هم لینک گروه :

Google Groups (You can see links before reply!msg/cubieboard/p-gptsG192c/fjql2kUQsY8J)

dariush_ab
16-01-2013, 14:07
تو لینک You can see links before reply
نوشته که vga هم دار

پایه های اون هم مطابق تصویر پیوسته.

بنظرم میشه مستقیم به vga وصلش کرد.

نه مستقیم فکر نکنم کار کنه یک سری المانهای دیگر هم میخواد.

sadmonew
16-01-2013, 14:17
یه سوال
میشه با مبدل hdmi به vga برد را به مانیتور وصل کنیم؟
با کابل مبدل میشه وصلش کرد؟

یا از این مبدل های گرون قیمت می خواد؟
سلام
بله درسته با این مبدل میتونیم بردو به مانیتور با ورودی vga وصل کنیم.

sadmonew
16-01-2013, 14:25
لطفا این عکسارو نگاه کنید.
این عکسا شماتیک و برد مبدل HDMI to VGA رو نشون میده.

mahdichi
16-01-2013, 14:46
طبق تصاویر پیوست که از دیتاشیت A10 و شماتیک Cubieboard هست. می تونیم خوروجی انالوگ برای TV بگیریم.
پایه های R، G، B و CVBS.
فقط من هنوز نفهمیدم پایه CVBS چیه؟ تو سایت Wiki (You can see links before reply) گفته:
CVBS meaning Color, Video, Blanking, and Sync

file:///C:/Users/MA/Desktop/Composite%20video%20-%20Wikipedia,%20the%20free%20encyclopedia_files/300px-Composite-video-cable.jpg

کسی اطلاعات بیشتری داره؟

zaghaghi
16-01-2013, 14:54
وقتی شبکه متصل باشه
هم میشه از ssh استفاده کرد و هم از vnc

kavir
16-01-2013, 15:00
وقتی شبکه متصل باشه
اره این مورد خودم هم حواسم نبود خوب vnc میشه استفاده کرد
ولی من منتظرم تا سایت اصلی بخش های اصلی برد رو فعال کنه
احتمال اینکه در اینده نزدیک این اتفاق بیفته هست چون بردی هم که گذاشتن صفحه اول گویای این قضیه هست

mahdichi
16-01-2013, 15:03
وقتی شبکه متصل باشه
اگه بخواهیم از شبکه استفاده کنیم، باید یک سیستم دیگه هم داشته باشیم.
اگه یک سیستم دیگه داشته باشیم از ورودی های گرافیک آن استفاده کنیم که راحت تره. البته اگه کارت گرافیک ورودی مناسب کار ما مثل hdmi داشته باشه.

sigma-mx
16-01-2013, 16:21
طبق تصاویر پیوست که از دیتاشیت A10 و شماتیک Cubieboard هست. می تونیم خوروجی انالوگ برای TV بگیریم.
پایه های R، G، B و CVBS.
فقط من هنوز نفهمیدم پایه CVBS چیه؟ تو سایت Wiki (You can see links before reply) گفته:
CVBS meaning Color, Video, Blanking, and Sync

خب پس مشکلی نیست که ! اگه حالا راه اندازی نشده ، بالاخره که راهش میندازند . از لحاظ سخت افزاری امکاناتشو داره . خروجی RGB داره که با دو تا HSYNC و VSYNC بدون هیچ چیز اضافی قاعدتا باید VGA درست بشه . پایه CVBS یا همون Composite Video هم که دیگه عالیه . راحت میشه به تمام تلویزیونها ( ورودی Video ، فیش زرد ) وصل کرد . HDMI هم که رو خودش داره . حتما S-VIDEO هم داره . دیگه چی میخواین ؟! بردهای دیگه اینقدر کامل نبودند .. فقط اینا باید درایور براشون باشه تا کار بیفتن ! باید دید این درایور ها نوشته شدن یا نه . اگر هم نشده حتما بالاخره نوشته میشه . حتی فکر میکنم از لحاظ سخت افزاری براحتی میشه یه برد طراحی کرد که بنا به نیاز روش پورت های CVBS - S-VIDEO - و RGB باشه ....

mahdichi
16-01-2013, 16:32
تصویر زیر ماله یک برد A10 که پورت CVBS داره. این پورت درواقع همون پورت AV زرد رنگ پشت تلویزیونه.
فکر کنم بتونیم بورد را به تلویزیون وصل کنیم.

الان دارم manual کامل A10 را می خونم ببینم چیزی درباره CVBS گفته یا نه.

MMBMMB20
16-01-2013, 16:43
Android TV Box
این یعنی چی؟
آی سی TV هم داره؟

kavir
16-01-2013, 17:35
Android TV Box
این یعنی چی؟
آی سی TV هم داره؟
این همون mk802 سرچ بزنید متوجه میشید در اصل کوبی برد با اندروید میشه

edisonkocholoo
17-01-2013, 09:01
دوستان قبول دارین که تازمانی که برنامه نویسی اندروید بلد نباشیم هیچ کاری نمیشه با این برد کرد؟؟
( البته عذز خواهی میکنم . ببخشین . خدایی نکرده کسی ناراحت نشه )
بهتر نیست یه کم هم روی برنامه نویسی اندروید حرف بزنیم ؟؟

من حقیقتش یه MK802 از همین سایت خریدم و غیر از پخش اهنگ و فیلم هیچ کار دیگه ای باهاش نکردم.
یه چند روزی هست استارت اندروید را زدم. واقعا زمان بره. تا اومدم JDK و ُSDK را نصب کنم و بعدش ایکیلپس را نصبشون کنم و این هارا به هم لینک کنم و بتونم یه پروژه را کامپایل کنم واقعا زمان زیادی ازم گرفت .

حالا هم دارم رو OPENCV کار می کنم . تونستم OPENCV اخرین ورژنش را به VISUAL STUDIO 2013 لینک بدم که واقعا محشره . شاید نزدیک به 20 ساعت از من وقت گرفت تا تونستم این کارو بکنم فقط نصب OPENCV را میگم

در گام بعد باید برنامه OPENCV رو MK802 توسعه بدم این کار ها واقعا زمان بره و وقت میگیره
اخه می دونین مشکلش کجاست؟ این ها نه اوپن سور هستن مثل نرم افزار های ویندوز نیستن که تند و تند چند تا کلیک پشت سر هم بزنیم تا برنامه نصب بشه
باید فرضا تو محیط Variable Enviornoment متغیر تعریف کرد . توی ویژوال استودیو کلی تنظیمات انجام داد. همین نیستش که یه پروژه تشکیل بدیم و خلاص
خلاصه چاله چوله زیاد داره .( به قول اصفهانی ها ):mrgreen:
یه کم پس و پیش کنیم پروژه کامپایل نمیشه.

از طرف دیگه به نظر من این برد هایی مثل MK802 و کوبیه برد برا کنترل های پیش
رفته مثلا پردازش تصویر و صدا و کارهای گردن کلفته . امید وارم دوستان با من موافق باشن و کسی انتظار متصل کردن صفحه کلید 4x4 به کوبیه برد نداشته که واقعا خنده داره

اگه دوستان مواف باشن و همچنین مدیریت سایت اقای زارعی هم موافق باشن بهتر هست که یه تاپیک برنامه ننویسی اندزید و تسعه application های اون ایجاد بشه و بحث را به موازات به هم پیش ببریم

چون اگه قرار باشه این کوبیه برد را بیایم براش پورت ورود و خروج ویدئو پیدا کنیم و یه تصویر هم بهش وارد یا حارج کنیم. خوب بعدش چی؟؟؟؟
اگه فقط هدف نمایش ویدئو که یه تبلت هم انجام میده یا یه DVDپلیر ارزون قیمت چینی هم که این کارو میکنه

البته مجددا عذر خواهی میکنم. ولی خوب این نظر من بود. چون به نظر من راه اندازی بنامه نویسی اندرویر به مزاتب سنگین تر و انرژی بر تر هست پیشنهادم اینه که بیشتر تو این زمینه با هم کار کنیم و اطلاعاتمون را به اشتراک بزاریم.
الان خود من mk802 را خریدم 220 تومان . افتاده تو کمد :(
. هیییییییییچ برنامه ای هم براش ننوشتم.:baad:
حالا بیام یه کوبه برد بخرم. اونم همین ؟؟

اگه موافقین بگین تا استارت ار را بزنیم ؟ ان شا.. تاپیک توپی بشه

naatamam
17-01-2013, 10:46
دوستان قبول دارین که تازمانی که برنامه نویسی اندروید بلد نباشیم هیچ کاری نمیشه با این برد کرد؟؟
( البته عذز خواهی میکنم . ببخشین . خدایی نکرده کسی ناراحت نشه )
بهتر نیست یه کم هم روی برنامه نویسی اندروید حرف بزنیم ؟؟

من حقیقتش یه mk802 از همین سایت خریدم و غیر از پخش اهنگ و فیلم هیچ کار دیگه ای باهاش نکردم.
یه چند روزی هست استارت اندروید را زدم. واقعا زمان بره. تا اومدم jdk و ُsdk را نصب کنم و بعدش ایکیلپس را نصبشون کنم و این هارا به هم لینک کنم و بتونم یه پروژه را کامپایل کنم واقعا زمان زیادی ازم گرفت .

حالا هم دارم رو opencv کار می کنم . تونستم opencv اخرین ورژنش را به visual studio 2013 لینک بدم که واقعا محشره . شاید نزدیک به 20 ساعت از من وقت گرفت تا تونستم این کارو بکنم فقط نصب opencv را میگم

در گام بعد باید برنامه opencv رو mk802 توسعه بدم این کار ها واقعا زمان بره و وقت میگیره
اخه می دونین مشکلش کجاست؟ این ها نه اوپن سور هستن مثل نرم افزار های ویندوز نیستن که تند و تند چند تا کلیک پشت سر هم بزنیم تا برنامه نصب بشه
باید فرضا تو محیط variable enviornoment متغیر تعریف کرد . توی ویژوال استودیو کلی تنظیمات انجام داد. همین نیستش که یه پروژه تشکیل بدیم و خلاص
خلاصه چاله چوله زیاد داره .( به قول اصفهانی ها ):mrgreen:
یه کم پس و پیش کنیم پروژه کامپایل نمیشه.

از طرف دیگه به نظر من این برد هایی مثل mk802 و کوبیه برد برا کنترل های پیش
رفته مثلا پردازش تصویر و صدا و کارهای گردن کلفته . امید وارم دوستان با من موافق باشن و کسی انتظار متصل کردن صفحه کلید 4x4 به کوبیه برد نداشته که واقعا خنده داره

اگه دوستان مواف باشن و همچنین مدیریت سایت اقای زارعی هم موافق باشن بهتر هست که یه تاپیک برنامه ننویسی اندزید و تسعه application های اون ایجاد بشه و بحث را به موازات به هم پیش ببریم

چون اگه قرار باشه این کوبیه برد را بیایم براش پورت ورود و خروج ویدئو پیدا کنیم و یه تصویر هم بهش وارد یا حارج کنیم. خوب بعدش چی؟؟؟؟
اگه فقط هدف نمایش ویدئو که یه تبلت هم انجام میده یا یه dvdپلیر ارزون قیمت چینی هم که این کارو میکنه

البته مجددا عذر خواهی میکنم. ولی خوب این نظر من بود. چون به نظر من راه اندازی بنامه نویسی اندرویر به مزاتب سنگین تر و انرژی بر تر هست پیشنهادم اینه که بیشتر تو این زمینه با هم کار کنیم و اطلاعاتمون را به اشتراک بزاریم.
الان خود من mk802 را خریدم 220 تومان . افتاده تو کمد :(
. هیییییییییچ برنامه ای هم براش ننوشتم.:baad:
حالا بیام یه کوبه برد بخرم. اونم همین ؟؟

اگه موافقین بگین تا استارت ار را بزنیم ؟ ان شا.. تاپیک توپی بشه

منهم تا حدود زیادی با شما موافق هستم باید برنامه نویسی اندروید را بصورت اصولی و حرفه ای شروع کرد.
ولی از قرار معلوم میشه روی کوبه برد نسخه ای لینوکس را نصب کرد و با آن برنامه نویسی کرد.

من هم که کوبه برد را تهیه کرده ام دنبال راه اندازی بخش i/o اون و کاربرد صنعتی برای این برد هستم و برام فرقی نمیکنه در چه محیطی باشه چون فعلا" لینوکس که اصلا" کار نکرده ام و اندروید هم خیلی کم برنامه نویسی کرده ام...

بنطرم اگر با یکی از خانواده های زبان سی برای برنامه نویسی در اندروید بشه برنامه نویسی کرد بطوری که بتوان با i/o ارتباط برقرار کرد عالی هست.

همچنین در مورد opencv کمی توضیح دهید که چه خصوصیاتی دارد و ...

pswin
17-01-2013, 12:25
همچنین در مورد opencv کمی توضیح دهید که چه خصوصیاتی دارد و ...

OpenCV يك كتابخونه براي زبان C/c++ هست كه اكثر توابع آماده و لازم براي پردازش تصوير رو آماده داره. البته براي كار با اون بايد تا حدودي اصول پردازش تصوير رو بدونيد وگرنه به جزء كارهاي ساده كار ديگه اي نمي تونيد باهاش انجام بديد.

من هم که کوبه برد را تهیه کرده ام دنبال راه اندازی بخش i/o اون و کاربرد صنعتی برای این برد هستم و برام فرقی نمیکنه در چه محیطی باشه چون فعلا" لینوکس که اصلا" کار نکرده ام و اندروید هم خیلی کم برنامه نویسی کرده ام...
تا اونجا كه من توي ويكي ديدم اين دستگاه چندتا پورت سريال داره كه ميشه از اونها براي ارتباط با بردهاي ديگه استفاده كرد. به نظر من كاربردهاي خوب اين دستگاه ميتونه موارد زير باشه:

1. فراهم كردن رابط گرافيكي.
2. استفاده از ابزارهاي USB مثل wifi كه با USB كار ميكنه.
3. انجام پردازشهاي سنگين ( مثل پردازش تصوير)
4. نوشتن برنامه هاي پيچيده كه حافظه زياد ميخوان ( حافظه ميكروها به شدت محدد هست و نميشه الگوريتمهاي سنگين رو باهاشون پياده سازي كرد)

مشكلهاي اين بورد چيه:

1. VGA
2. پورت LCD ( اگر سوكت داشت بهتر بود)
3. نداشتن JTAG

همنطور كه اشاره كرديد اين پورت بيشتر بدرد كسايي ميخوره كه نرم افزار كار ميكنن تا سخت افزار

mahdichi
17-01-2013, 12:33
تصویر زیر یک تبلت با پردازنده A10 که توی این (You can see links before reply)لینک پیدا کردم.

نکته مهم خروجی های اونه که بصورت زیره
TV out HDMI & CVBS output HDTV

من تونستم شماتیک کامل این تبلت را پیدا کنم. (اگه خواستید براتون میزارم)

مهم قسمت CVBS اونه کم گفته به صورت خروجی RGB هست.

اگه تلویزیونی ورودی Scart ذاشته باشه براحتی میشه بهش وصل کرد. (مطمئن نیستم)

این لینک اطلاعات جالبی داره

zaghaghi
17-01-2013, 13:56
در ارتباط با برنامه نویسی لینوکس و برنامه نویسی OpenCV روی کمک من حساب کنید.

پیشنهاد میکنم که اگه با Processing آشنا نیستید. سایتش (processing.org) و نمونه کارهاش (openprocessing.org) را هم نگاه کنید. برای اندروید هم پورت میکنه.

mahdichi
17-01-2013, 14:42
شماتیک Cubieboard تو قسمت کانکتورهای توسعه اش قسمت انالوگ همه پایه های مربوط به VGA را داره

این تصویر هم پایه های مربوط به کانکتور VGA
You can see links before replyفقط باید درایور آن را برای لینوکس یا آندروید پیدا کنیم. (خودم به شخصه اطلاعاتی ندارم)

kavir
17-01-2013, 23:56
سلام
چند روزی بیزی بودم الان رسیدم به بحث
در مورد mk802 الان چینی هاش فراوون ریخته شده توی بازار که قیمتش شدیدا افت کرده که الان فروش ما شده 155-160 حدودی!
در مورد برنامه نویسی من شخصا اندروید رو دوست دارم ولی نه برای کوبی برد دلیلش هم اینه اندروید نیاز هایی که من دارم تامین نمیکنه اندروید شاید روی تبلت بیشتر کار بیاد البته نظر شخصی من هست
من شخصا ابونتو رو ترجیح میدم.
درمورد خود برد توی تاپیک های قبلی نوشتم این خودش مستقیما LVDS/VGAva... ساپورت میکنه و سایت اصلیش هنوز اینو به صورت عمومی منتشر نکرده
این برد جدید تر از اونه که همه چیزش درایو شده باشه .و امیدارم هرچه زودتر سایت اصلی منشتر کنه

توی فروم سایت اصلی دوستانی که لینوکس کار هستن در مورد LVDS بپرسن چجوری باید فعال کنیم
و نتیجه رو اینجا برای ما و دوستان بذارن

این بردها صرفا برای نوشتن یک برنامه ساده نیست و ما هم هدفمون این نیست
خیلی شرکت ها برای پروژه ها و... از این برد میتونن استفاده کنن کلا لینوکس صنعتی کارها بیشتر پسند میکنن و این برد واقعا با این قیمت تک هست و قطعا به زودی فراگیر میشه!

roohlla
18-01-2013, 05:29
سلام دوستان
من این ویدیو رو در مورد raspberry pi توی youtube پیدا کردم . توی این ویدیو توضیح داده که رسپبری در حالت عادی با مبدل های معمولی hdmi ّبه vga نمیشه به مانیتور وصل کرد . اما یه فایل config داره که با تغییر اون میشه برد رو با همون تبدیل به مانیتور وصل کرد و همچنین این تغییر رو اومده و کاملا شرح داده . من میگم شاید برای qubeiboard هم بشه شبیه به همچین کاری رو انجام داد .
این هم لینک:
HDMI to VGA Converter for Raspberry Pi & New Pi Enclosure Design Idea - YouTube (You can see links before reply)

kavir
18-01-2013, 10:27
دوستان در آینده نزدیک بهتون قول میدم خودتون بردهای لینوکسی بزنید فقط چون فعلا سکرت هست و در حال بررسی هستیم و کم نیستن هنوز ما چیزی بحث میکنیم اونا پیش دستی می کنن تا نهایی شدن این قضیه چیزی توی انجمن نمیذارم
ولی در اینده بردهای 1 گیا هرتزی میتونید تولید کنید و بهتون قول میدم اگر رایزنی ما نتیجه داد حتی نمونه هم شده اینکار انجام بدیم
پس روی بردهای سیستم عامل دار بیشتر برنامه ریزی کنید

naatamam
18-01-2013, 11:46
تا اونجا كه من توي ويكي ديدم اين دستگاه چندتا پورت سريال داره كه ميشه از اونها براي ارتباط با بردهاي ديگه استفاده كرد. به نظر من كاربردهاي خوب اين دستگاه ميتونه موارد زير باشه:

مشکل اینه که در چه محیط و زبانی بتوانیم با این پورت ها و پایه ها ارتباط برقرار کرد
در این برد پایه های i2c و spi هم بچشم میخورد و در صورت راه انداری آن طیف وسیعی از ماژول ها و قطعات الکترونیکی را میشه به این برد متصل کرد

naatamam
18-01-2013, 11:53
سلام
در مورد برنامه نویسی من شخصا اندروید رو دوست دارم ولی نه برای کوبی برد دلیلش هم اینه اندروید نیاز هایی که من دارم تامین نمیکنه اندروید شاید روی تبلت بیشتر کار بیاد البته نظر شخصی من هست
من شخصا ابونتو رو ترجیح میدم.

بنظر من خوبی اندروید اینه که رابط کاربری زیبا و خوبی داره و مهمتر اینه که روز بروز هم درحال گسترش و اضافه کردن قابلیت هاش است.
اگر بتوان در محیط اندروید با i/o ارتباط برقرار کرد عالی است.

pswin
18-01-2013, 22:58
مشکل اینه که در چه محیط و زبانی بتوانیم با این پورت ها و پایه ها ارتباط برقرار کرد
اينكار كه توي لينوكس راحته. كافيه در مورد برنامه نويسي پورت سريال در لينوكس سرچ كنيد. تمامي دستگاه ها و امكانات سخت افزاري پردزندازنده از طريق شاخه /dev در دسترس هست. مثلا اگر مي خوايين روهاي هارد ساتا بنويسيد (بيت به بيت‌) مي تونيد از دستگاه /dev/sda استفاده كنيد. و يا براي دسترسي به rtc از فايل /dev/rtc

dariush_ab
18-01-2013, 23:32
اينكار كه توي لينوكس راحته. كافيه در مورد برنامه نويسي پورت سريال در لينوكس سرچ كنيد. تمامي دستگاه ها و امكانات سخت افزاري پردزندازنده از طريق شاخه /dev در دسترس هست. مثلا اگر مي خوايين روهاي هارد ساتا بنويسيد (بيت به بيت‌) مي تونيد از دستگاه /dev/sda استفاده كنيد. و يا براي دسترسي به rtc از فايل /dev/rtc

سلام.
خوب اگر تو لینوکس مثلا بخواهیم یک پین را خاموش و روشن بکنیم ویا مثلا یک قرکانس ورودی به یک پین این برد رو بخونیم با لینوکس چطور امکان داره؟
ممنون.

zaghaghi
19-01-2013, 00:14
تا جایی که من میدونم برای دسترسی به اطلاعات سخت افزاری سطح پایین باید یک Device Driver نوشت که بتونه توی مد کرنل اجرا بشه و اطلاعات مورد نیاز را برای برنامه‌هایی که توی مد کاربر اجرا میشند فراهم کنه.
مثلا این رو نگاه کنید:

zaghaghi
19-01-2013, 00:16
و یا این لینک که در ارتباط با نحوه کار کردن با GPIO در لینوکس هست

Doloop
19-01-2013, 00:34
دوستان بهتره این تایپیک رو بیهوده شلوغ نکنیم
سوالات مربوط به برنامه نویسی لینوکس برای CORTEX-A8 رو توی این تایپیک (You can see links before reply) مطرح کنید

pswin
19-01-2013, 01:28
خوب اگر تو لینوکس مثلا بخواهیم یک پین را خاموش و روشن بکنیم ویا مثلا یک قرکانس ورودی به یک پین این برد رو بخونیم با لینوکس چطور امکان داره؟

ببخشيد فقط اين يه مورد رو كه باي نقل قول ميكردم.

بايد بگم كه اصولا شما توي برنامه نويسي نبايد بشكل مستقيم با سخت افزار درگير شيد. (برنامه نويسي لينوكس رو ميگم). براي اينكه برنامه شما قابل حمل باشه. يعني توي چندين نوع مختلف از پلتفرها كار كنه بايد از فايلهاي دستگاه تعبيه شده در /dev استفاده كنيد. اين عمل نه تنها باعث ميشه كه مدل سخت افزاريتون يسكان بشه. بلكه قدرت مانور بيشتري رو فراهم ميكنه. مثلا به كمك دستور زير ميتونيد خروجي يك برنامه ديگه رو براي يك دستگاه ارسال كنيد:

$program_example >>/dev/usart1

اين فقط يه گوشه قابليتها هست. مورد ديگه اينه كه برنامه شما درگير نوع دستگاه و پارامترهاي اون نميشه. يعني مثلا وقتي داريد فايل /usr/test.txt رو باز مي كنيد ممكنه اين فايل رو دستگاه شما باشه يا روي يك سيستم راه دور يا حتي امكان داره اين فايل ماهيت فيزيكي نداشته باشه و يه برنامه ديگه محتويات اون رو تامين كنه.

خوبي كار توي اينجاست كه يكبار برنامه نويسي لينوكس رو ياد ميگيريد و بعد از اون مدل پردازنده اهمين چنداني نداره مي خواد x86 باشه يا آرم شما با فايلها سروكار داريد و اينجا درايورها مسئول تامين و نحوه برقراري ارتباط هستند ديگه لازم نيست كه براي هر مدل ميكرو يا پردازنده كلي ثبات ياد بگيريد.

در مورد دسترسي به GPIO روي خود ويكي كه دوستان قرار داده بودن يه مثال بود كه ظاهرا توسعه دهنده هاي برد درايورهاي مورد نيازش رو نوشتن. همه توي سيستم عاملهاي مدرن مثل لينوكس بشدت بايد از اينكار دوري كنيد چون يكنواختي سيستم و برنامه ها رو بهم مي ريزيد.

موارد ديگه برنامه نويسي رو كه خواستيد توي تاپيك اشاره شده بگيد تا اونجايي كه از دستم بربياد سعي ميكنم كمك كنم.

mahdichi
20-01-2013, 00:46
تو این (You can see links before reply) آدرس یه بورد با پردازنده A10 معرفی کرده
خوبی این برد اینه که VGA هم داره.

شماتیک کل برد هم توی این (You can see links before reply) لینک هست.

edisonkocholoo
20-01-2013, 02:03
خوب بالاخره نتیجه بحث چی شد؟

استارت برنامه نویسی لینوکس را یزنیم ؟ یا اندروید ؟؟
می خواین دو تا پیک برنامه نویسی ایجاد بشه بعدا دیگه شروع می کنیم به جمع اموری اطلاعات .خوبه؟

دوستان زمان داره میگزره ها . وقت هم زیقه !!!!!! زودتر کارو شروع کنیم

zaghaghi
20-01-2013, 10:28
بالاخره بورد من رسید :018:

فکر کنم همه چیز خوب باشه فقط باید صبر کنم تا عصر که برم خونه و راهش بندازم. البته تنها چیزی که فکر کنم درست نیست رم هست که فکر کنم ۵۱۲ مگ باشه.
به هرحال اولین قدم نصب یه لینوکس روشه.

kavir
20-01-2013, 10:38
بالاخره بورد من رسید :018:

فکر کنم همه چیز خوب باشه فقط باید صبر کنم تا عصر که برم خونه و راهش بندازم. البته تنها چیزی که فکر کنم درست نیست رم هست که فکر کنم ۵۱۲ مگ باشه.
به هرحال اولین قدم نصب یه لینوکس روشه.
مهندس منتظر تست هستیم. 256x16 هست که دوتاش میشه 1گیگ نقل قول :D

zaghaghi
20-01-2013, 11:55
256x16 هست که دوتاش میشه 1گیگ نقل قول :d
چه خوب. دقت نکرده بودم اصلا بهش.

naatamam
20-01-2013, 14:16
سلام
برد من هم امروز صبح رسید ولی فعلا" مونیتوری که وردی htmi داشته باشه ندارم و باید صبر کنم برای راه اندازیش :sa:

ajax007
20-01-2013, 15:17
اگر امکان داره روی مبدلهای hdmi به vga rgb cvbs تحقیق کنیم چون الان نداشتن پورت hdmi مشکل خیلی هاست.

kavir
20-01-2013, 15:23
اگر امکان داره روی مبدلهای hdmi به vga rgb cvbs تحقیق کنیم چون الان نداشتن پورت hdmi مشکل خیلی هاست.
منم منتظرم تا سایت اصلی این بخش رو حل کنه البته از دوستان خواهشی که دارم تومی فروم اصلی سوال کنن
ایسی های مبدل براش خواهیم اورد اگر هیچ راهی نبود

kavir
20-01-2013, 15:27
سلام
دوستان این مورد تا یادم نرفته بگم
متاسفانه دلار خیلی بالا رفته و مرحله سوم رو دوشنبه خرید میزنیم 10 تومن گرون تر درمیاد
هرکسی لازم داشت حتما ثبت کنه توی سیستم تا توی این مرحله بخره بعدش از من گله نکنید چرا یهو قیمت ها رفت بالا.

edisonkocholoo
20-01-2013, 16:22
اخر کسی پایه برنامه نویسی نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟
عجب ....

kavir
20-01-2013, 16:27
اخر کسی پایه برنامه نویسی نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟
عجب ....
خوب چرا دیگه الان دقیقا توی امتحان بچه ها هست بذار تا سر دوم هم پخش بشه بعد شروع کنیم:0013:

kavir
20-01-2013, 17:00
اینم از مشکل LVDS که حل شدنیه
You specify output via uBoot compiled FEX files, so no, you don't need a new image.You'll need to throw a configured compiled fex file in with the uBoot then it can use the LVDS output.

Suggest look here for examples - probably the tablet ones are going to be relevant for LCD config.

a10-config/script.fex at master · cnxsoft/a10-config · GitHub (You can see links before reply)

And get the FEX tools.

I have some sparse info here - FEX files - and tools thereof (You can see links before reply)
and here CubieBoard uBoot - quick how to (You can see links before reply) that would be of use to you.

Lawrence Sheed

asdfghj18184
20-01-2013, 19:36
سلام :o
به نظر من برنامه نویسی اندروید خیلی خیلی راحت است و قابلیت های بسیار زیادی داره و هر کاری هم که دلتون می خواد میتونید انجام بدین در کل باید بگم بهترین سیستم عامل سبکی که بشه میان سخت افزار و نرم افزار ارتباط خوبی بر قرار کرد،اندرویده.....(هر چند زیر مجموعه ای از لینوکس است).
تقریبا میشه گفت من یک ماهه که برنامه نویسی اندروید را شروع کردم که توی این یک ماه واقعا از کار کردن باهاش لذت بردم واقعا به آسانترین شکل ممکن میشه با سخت افزار ور رفت.
من برنامه نویسی آندروید را با زبان جاوا و نرم افزار ایکیلیپس شروع کردم و پیشنهاد من به شما هم همینه چون خیلی کامله
اگه مایل بودید لیست نرم افزار های مورد نیاز و آموزششو براتون لینکشو میزارم:mrgreen:
من در حین آموزش همینطور که باهاش ور میرفتم یه برنامه اوقات شرعی نوشتم که بوسیله جی پی اس زمان دقیق اذان ها رو براتون محاسبه میکنه راس ساعت مشخص اذان را پخش میکنه البته بصورت دستی یعنی بدون جی پی اس هم میتونین شهرتون رو انتخاب کنید.
این اولین برنامه ای بود که واسه اندروید نوشتم ولی خوب تقریبا کامله.....لینکشو پایین واسه دانلود گذاشتم اگه دوس داشتید امتحان کنید خوشحال میشم
اگه اندروید رو استارت زدید و ما رو قبل دونستید میتونیدرو کمکم حساب کنید

kavir
20-01-2013, 19:43
سلام :o
به نظر من برنامه نویسی اندروید خیلی خیلی راحت است و قابلیت های بسیار زیادی داره و هر کاری هم که دلتون می خواد میتونید انجام بدین در کل باید بگم بهترین سیستم عامل سبکی که بشه میان سخت افزار و نرم افزار ارتباط خوبی بر قرار کرد،اندرویده.....(هر چند زیر مجموعه ای از لینوکس است).
تقریبا میشه گفت من یک ماهه که برنامه نویسی اندروید را شروع کردم که توی این یک ماه واقعا از کار کردن باهاش لذت بردم واقعا به آسانترین شکل ممکن میشه با سخت افزار ور رفت.
من برنامه نویسی آندروید را با زبان جاوا و نرم افزار ایکیلیپس شروع کردم و پیشنهاد من به شما هم همینه چون خیلی کامله
اگه مایل بودید لیست نرم افزار های مورد نیاز و آموزششو براتون لینکشو میزارم:mrgreen:
من در حین آموزش همینطور که باهاش ور میرفتم یه برنامه اوقات شرعی نوشتم که بوسیله جی پی اس زمان دقیق اذان ها رو براتون محاسبه میکنه راس ساعت مشخص اذان را پخش میکنه البته بصورت دستی یعنی بدون جی پی اس هم میتونین شهرتون رو انتخاب کنید.
این اولین برنامه ای بود که واسه اندروید نوشتم ولی خوب تقریبا کامله.....لینکشو پایین واسه دانلود گذاشتم اگه دوس داشتید امتحان کنید خوشحال میشم
سلام
خوب من پیشنهاد میکنم دو تاپیک مجزا باشه یکی اندروید یکی ابونتویی ها :mrgreen:
دو فروم مجزا
خوب برای هر دو فروم نظر بدین تا ایجادش کنم

asdfghj18184
20-01-2013, 19:56
به نظر منم خوبه ...
تازه بهترممیشه اگه یه فضای رقابتی بین تاپیک ها ایجاد کنیم

zaghaghi
20-01-2013, 20:58
من بورد رو وصل کردم و اندرویدش دفعه اول بالا اومد بعد دکمه کنار پاور رو زدم و ریست شد. بهش کابل شبکه و ماوس رو وصل کردم ولی دیگه برای بار دوم توی استارت آپ اندروید گیر کرده و جلو تر نمیره. البته مجددا شبکه و ماوس رو هم جدا کردم ولی هنوز گیره. متاسفانه هیچ کنسولی هم نداره بشه فهمید اگه ایرادی یا خطایی میده از کجاست.

mahdichi
20-01-2013, 21:48
امروز صبح کیوبی بدستم رسید.
اولین کاری که کردم نصب اوبونتو روی لبتاپم بود.

توی این (You can see links before reply_started) لینک گفته که ورژن 9/9/2012 کیوبی برد دارای یه ایمیج نصب شده برای تسته.
چون مانیتوری با ورودی HDMI ندارم فعلا فقط با کنسول می تونم کار کنم.

طبق این لینک (You can see links before reply) مبدل USB به سریال را وصل کردم.
با اجرای این دستورات تو ترمینال اوبوتو به کنسول کیوبی میشه وصل شد

stty -F /dev/ttyUSB0 -crtscts
chown uucp /dev/ttyUSB0
cu -s 115200 -l /dev/ttyUSB0

بعد از وصل شدن دستوراتی مثل reboot و ls را امتحان کردم، جالب بود.
فقط رم برد من 2 تا 256x16 ولی وقتی برد را ریست می کنم میزنه
DRAM: 512MiB :sa:

همین روش را دقیقا با vmware تو ویندوز امتحان کردم جواب داد.

برای کار با کنسول تو ویندوز اول درایور مبدل را باید نصب کنیم. این لینک (You can see links before reply)
تو ویندوز 8 درایور درست نصب نمیشه به خاطر همین با ویندوز XP مجازی امتحان کردم.
درایور مبدل را نصب کردم. بعد یه نرم افزاره ترمینال مثل این (You can see links before reply) را نصب کردم.
وقتی برنامه ترمینال را اجرا کردم، سه تا پورت سریال باز بود، با تنظیم باودریت و انتخاب پورت 3 به کنسول کیوبی وصل شد، دقیقا مثل اوبونتو.

امشب هم تونستم cubieboard_cm9_beta1 روی کیوبی بالا بیارم.
امکانات کنسولش خیلی بیشتر از Buildroot بود. (ایمیج از پیش نصب شده)
تونستم باهاش با SSH به لبتاپ خودم وصل بشم و کنترلش کنم. (مثل باز کردن درب سی دی رام)
فقط حیف که تصویر نداشتم.

بچه ها هر کسی هرکاری تونسته انجام بده بزاره همه استفاده کنن.

kavir
20-01-2013, 21:50
من بورد رو وصل کردم و اندرویدش دفعه اول بالا اومد بعد دکمه کنار پاور رو زدم و ریست شد. بهش کابل شبکه و ماوس رو وصل کردم ولی دیگه برای بار دوم توی استارت آپ اندروید گیر کرده و جلو تر نمیره. البته مجددا شبکه و ماوس رو هم جدا کردم ولی هنوز گیره. متاسفانه هیچ کنسولی هم نداره بشه فهمید اگه ایرادی یا خطایی میده از کجاست.
خوب بیاین اول توی فیلم آموزشی که هست آبونتو رو نصب کنید دلمون ترکید یه عکسی بذارید ببینیم:mrgreen:

mahdichi
20-01-2013, 22:26
خوب بیاین اول توی فیلم آموزشی که هست آبونتو رو نصب کنید دلمون ترکید یه عکسی بذارید ببینیم:mrgreen:

اقای زارعی خیلی دوست دارم اوبونتو را نصب کنم ولی حتما مانیتور با ورودی HDMI می خواد.
دارم بررسی می کنم اوبونتو را با LiveSuit نصب کنم.
اگه جواب گرفتم حتما بهتون می گم

Doloop
20-01-2013, 22:28

سلام مهندس بابا دمت گرم کجا بودی تا الان
به جمع ایران میکرویی ها خوش اومدی :hi:
راستی سخت افزارت چیه ؟
در ضمن من تایپیک برنامه نویسی اندروید رو هم ایجاد کردم :
برنامه نویسی برای اندروید (You can see links before reply)

لطفا اگه میشه یکم در مورد محیط برنامه نویسی و زبان برنامه نویسی که انتخاب کردید توضیح بدید
اگه برتری خاصی نسبت به سایر زبان ها یا محیط برنامه نویسی داره بفرمائید :wink:
تنظیمات مورد نیاز برای کار با این مورد رو هم عرض کنید دیگه عالی میشه :o

kavir
20-01-2013, 22:29
امروز صبح کیوبی بدستم رسید.
اولین کاری که کردم نصب اوبونتو روی لبتاپم بود.

توی این (You can see links before reply_started) لینک گفته که ورژن 9/9/2012 کیوبی برد دارای یه ایمیج نصب شده برای تسته.
چون مانیتوری با ورودی HDMI ندارم فعلا فقط با کنسول می تونم کار کنم.

طبق این لینک (You can see links before reply) مبدل USB به سریال را وصل کردم.
با اجرای این دستورات تو ترمینال اوبوتو به کنسول کیوبی میشه وصل شد

stty -F /dev/ttyUSB0 -crtscts
chown uucp /dev/ttyUSB0
cu -s 115200 -l /dev/ttyUSB0

بعد از وصل شدن دستوراتی مثل reboot و ls را امتحان کردم، جالب بود.
فقط رم برد من 2 تا 256x16 ولی وقتی برد را ریست می کنم میزنه
DRAM: 512MiB :sa:

همین روش را دقیقا با vmware تو ویندوز امتحان کردم جواب داد.

برای کار با کنسول تو ویندوز اول درایور مبدل را باید نصب کنیم. این لینک (You can see links before reply)
تو ویندوز 8 درایور درست نصب نمیشه به خاطر همین با ویندوز XP مجازی امتحان کردم.
درایور مبدل را نصب کردم. بعد یه نرم افزاره ترمینال مثل این (You can see links before reply) را نصب کردم.
وقتی برنامه ترمینال را اجرا کردم، سه تا پورت سریال باز بود، با تنظیم باودریت و انتخاب پورت 3 به کنسول کیوبی وصل شد، دقیقا مثل اوبونتو.

امشب هم تونستم cubieboard_cm9_beta1 روی کیوبی بالا بیارم.
امکانات کنسولش خیلی بیشتر از Buildroot بود. (ایمیج از پیش نصب شده)
تونستم باهاش با SSH به لبتاپ خودم وصل بشم و کنترلش کنم. (مثل باز کردن درب سی دی رام)
فقط حیف که تصویر نداشتم.

بچه ها هر کسی هرکاری تونسته انجام بده بزاره همه استفاده کنن.
ما خودمون وارد میکنیم ولی هنوز بردی برای خودمون نمونده
در مورد رم 1گیگ هست همه اینا
512 فکر میکنم 1 ایسی روش مونتاژ شده باشه
یه ابونتویی بالا بیارید ما هم ببینیم:o

zaghaghi
20-01-2013, 22:32

من داشتم فیلم میگرفتم که اندروید نیومد بالا. یعنی اومد ولی بعد از یه بار خاموش کردن دیگه نیومد. به تلویزیون وصلش کردم با کیفیت 720p نشون میده صفحه بوت اندروید رو. با سریال هم که بهش وصل شدم خطایی نداد که باعث بشه سیستم کامل بالا نیاد.
فعلا دارم LiveSuit رو برای لینوکس میگیرم تا یه بار دیگه اندروید روش بریزه اگه ببینم image اندروید داره اذیت میکنه لینوکس روش میریزم.

mahdichi
20-01-2013, 23:30
ما خودمون وارد میکنیم ولی هنوز بردی برای خودمون نمونده
در مورد رم 1گیگ هست همه اینا
512 فکر میکنم 1 ایسی روش مونتاژ شده باشه
یه ابونتویی بالا بیارید ما هم ببینیم:o

وقتی تو ترمینال آندروید دستور زیر را وارد می کنم
root@android:/ # cat /proc/meminfo
این اطلاعات درباره رم میاد

MemTotal: 833524 kB
MemFree: 552844 kB
Buffers: 4756 kB
Cached: 119768 kB
SwapCached: 0 kB
....

هنوز نفهمیدم مقداره رم برد چقدره
۱گیگ یا ۵۰۰ مگ یا ۸۳۳ مگ :unh:

هرکی می تونه امتحان کنه.

modj.ir
21-01-2013, 00:10
این تاپیک اسپم خور خیلی بالایی پیدا کرده ! احتمالا 1گیگ هست که بخشیش به هر دلیلی مصرف شده برای سیستم و 800 مگش آزاده. حالا 512 هم باشه فکر نکنم خیلی مهم باشه. منتظرم کمی هیجان های اولیه که شامل نصب انگری بردز و مواردی مثل اون میشه بخوابه و یک نفر شروع به کار کنه و سوال بپرسه اگر بشه جوابی براش پیدا کرد و گفت، آخه 10 صفحه آخر مرور 5 صفحه اول هست تقریبا و علل الحساب 7-8 بار برد vga شماتیک داده شده و بحث هنوز سر آندروید یا لینوکس هست، در حالی که منتظر یک روشن خاموش شدن ال ای دی معمولی هستیم :)

dariush_ab
21-01-2013, 01:10
سلام.
دوستان زیاد عجله نکنید این برد که قراره تولید بشه مشکل همه رو حل میکنه و چناب مهندس زارعی هم لطف میکنن و در آینده وارد میکنن.

:Baseboard for the Cubieboard

A developer board like the Cubieboard is very extensible and can connect to a variety of devices including sensors
Baseboard for the Cubieboard (You can see links before reply)

kavir
21-01-2013, 01:13
سلام.
دوستان زیاد عجله نکنید این برد که قراره تولید بشه مشکل همه رو حل میکنه و چناب مهندس زارعی هم لطف میکنن و در آینده وارد میکنن.

Baseboard for the Cubieboard

Baseboard for the Cubieboard (You can see links before reply)
بله دقیقا
دوستان برای راه اندازی lvds هم توی فروم اصلی بحث شده . به نظرم من بهترین راه اینه دوستانی که لینوکس کار کردن یه قدم جدی تر بر دارن
Google Groups (You can see links before reply!category-topic/cubieboard/ubuntu/VQGiHWHGqzI)

pswin
21-01-2013, 01:38
بحث میزان رم:

یه قسمت از رم برای کش بافرها استفاده میشه و این کش چند جا استفاده میشه و یکی از اونها توی بافر حافظه های سخت مثل SD هست تا دسترسی تندتر بشه. این میزان کش اینقدر پیشرفت میکنه تا کل حافظه رو پر کنه و هر موقعه حافظه لازم داشتید از میزان حافظه کش کم میشه.پس شما اگر کل حافظه در دسترس رو با حافظه کش جمع کنید متوجه میشید که یک گیگ درسته.

من هنوز برد دستم نرسیده تا خودم تست بگیرم. اما باید این شکلی باشه.

و بازهم در مورد رم: اگر رم برد ۵۱۲ هم باشه کافیه. لینوکس یا اندروید با میزان خیلی کمتری کار می کنن. مثلا هسته لینوکس همش ۶۴ مگ لازم داره (پیشنهادی) ولی با ۳۲ هم شنیدم کار میکنه. و یا گوشی خود من ۵۱۲ مگ رم داره و روش اندروید هم نصبه. همین الان سیستمی که دارم باهاش پست میدم همش ۵۱۰ مگ رم مصرف کرده که ۱۷۰ مگ اون رو فایرفاکس مصرف کرده و حدود ۱۰۰ تای دیگه رو گنوم. روی این سیستم من یه وب سرور و یه سرور mysql هم راه انداختم.

بحث لینوکس و اندروید:
اینجور بحثها خیلی داغه. مثلا IAR و کیل و ... . خدایش تا اینجا که از ۱۰۰ درصد امکانات این دو استفاده کرده که حالا بخواد یکیشون کم بیاره و اون یکی رو ترجیح بده. مطمئن باشید نه از تمام امکانات لینوکس می تونید استفاده کنید و نه اندروید. پس سعی کنید بجای بحث برید سراغ اونی که باهاش حال می کنید.

بحث vga:
آقا لطفا هر کی میتونه برای برد یک برد vga و lcd بسازه. (مطمئن باشه اولین نفر خودم میخرم) هی شکل نذارید. حداقل من یکی نمی فهمم چه خبره.

kavir
21-01-2013, 01:44
منم با اقای pswinموافقم بحث السیدی راه انداختن اول از همه باید دوستانی که قراره یه همکاری داشته باشن مشخص کنیم
من نحوه فعال کردن lvds رو نوشتم یکی که لینوکسی تا حدی کار کرده من لینک از فروم اصلی گذاشتم بیاد بگه چطور هست بعد سخت افزاری ما الکترونیکی ها حل میکنیم بردش میزنیم

dariush_ab
21-01-2013, 02:18
دوستان برای راه اندازی lvds هم توی فروم اصلی بحث شده . به نظرم من بهترین راه اینه دوستانی که لینوکس کار کردن یه قدم جدی تر بر دارن

مانیتوری که hdmi داشته باشه گرونه مثل LG2260 که 475000 هستش.

بهترین و جالبترین رابط ویدویی برای برد LVDS هستش.

این فروم که الان برای من باز نمیشه!!!

Pioneer
21-01-2013, 02:18
من هنوز برد رو با اینکه خودم جزء اولین پیشنهاد دهنده ها بودم نخریدم (به خاطر یه سری مسائل دیگه)یه بردی من دیدم نمیدونم چقدر در میاد اگه اقای زارعی وارد کنن ولی خیلی کوچیک هست که اگر ال وی دی اس خود برد هم راه نیوفتاده باشه میشه ازش استفاده کرد و مشکلی نداره حتی خودمون هم میتونیم بزنیم دو تا ای سی داره و یکی رو که اصلی هس اقای زارعی قیمت گرفته
مبدل hdmi به LVDS هست! که میشه تو ام کا هم ازش استفاده کرد اندازش هم 3 در 4 سانتی متره! پی سی بیش هم هست ولی خروجی صدا رو دیگه برای ام کا نداره! من خودم مانیتور ال وی دی اس خریدم و دارم روش کار میکنم

dariush_ab
21-01-2013, 02:26
من خودم مانیتور ال وی دی اس خریدم و دارم روش کار میکنم

خیلی خوبه.چند اینچ هستش و قیمتش؟

باید هر جور شده یه نمایشگری رو بدون این مانیتور ها بکار گرفت.

sigma-mx
21-01-2013, 02:36
آقا میگم یکی اول این CVBS رو که از همه راحتتره رو تست کنه که اگه کارکرد خیال همه راحت بشه ! همون Composite Video که به تمام TV ها میخوره .... هیچ چیز هم احتیاج نداره ... بزنید ببینید تصویر داره ؟

به این خاطر میگم که فعلا با این روش بچه ها بتونند رو نصب لینوکس و ... کار کنند و بی جهت دنبال مبدل ها نرند !

Pioneer
21-01-2013, 02:56
هر ال سی دی مانیتور دست دوم همون ال وی دی اس هست حالا قیمت به خودتون و فروشنده برمیگرده! حتی میتونید مانیتور ال سیدی پی سی خودتون رو باز کنید و کانکتور ال وی دی اس اون رو استفاده کنید!

dariush_ab
21-01-2013, 10:40
هر ال سی دی مانیتور دست دوم همون ال وی دی اس هست

یعنی این ال سی دی های جدید لپ تاپ ها ال وی دی اس نیستن؟

asdfghj18184
21-01-2013, 11:58
سلام عرض می کنم خدمت دوستان عزیزم
اگه کسی مشتاق بود با اندرویدکار کنه قدم اولش اینه که باید نرم افزاراشو نصب کنه که در فروم برنامه نویسی اندروید (You can see links before reply)گذاشتم.
پس مشتاقان اندروید را اونجا خواهم دید فعلا بای....

dariush_ab
21-01-2013, 12:35
سلام.
دوستانی که برد رو دارند :

یک سوال : آیا اندروید به طور پیش فرض روی برد نصبه؟یا نه برد هیچی از اول نداره؟
ممنون.

mahdichi
21-01-2013, 13:40
سلام.

ممنون.

با سلام
روی برد ورژنش را زده
اگه ورژن برد 8/8/2012 باشه به طور پیش فرض ایمیج Buildroot (You can see links before reply) روش نصبه. یه لینوکس سبکه.

اگه بخوایم می تونیم آندروید را با livesuit روش بریزیم. خود سایت کیوبی برد 3 تا ایمیج گذاشته برای دانلود.
2 تا ورژن از Android TV Box Allwinner و یکی CyanogenMod 9.
هر دو نسخه 4.0 آندرویده.

خود سایت کیوبی برد گفته ایمیج Android TV Box Allwinner بهتره.

naatamam
21-01-2013, 15:21
سلام.

ممنون.

سلام
بله اندروید 4.0.4 روی برد نصبه .
من امروز یک مانیتور hdmi از یکی برای 1 ساعت قرض گرفتم و برد Cubieboard را تست کردم

naatamam
21-01-2013, 15:27
امروز یک مبدل hdmi به DVI بدستم رسید که آنرا با برد Cubieboard تست کردم که متاسفانه جواب نداد
اولش آرم اندروید میاد و بعد صفحه بنفش رنگ میشه و بعد هم که اندروید بالا آمد باز بجای رنگ مشکی رنگ بنفش دیده میشه من این موضوع را روی 3 مانیتور با مارکهای مختلف تست کردم

ولی با کابل hdmi و مانیتوری که hdmi دارد خیلی خوب کار میکند

kavir
21-01-2013, 15:29
امروز یک مبدل hdmi به DVI بدستم رسید که آنرا با برد Cubieboard تست کردم که متاسفانه جواب نداد
اولش آرم اندروید میاد و بعد صفحه بنفش رنگ میشه و بعد هم که اندروید بالا آمد باز بجای رنگ مشکی رنگ بنفش دیده میشه من این موضوع را روی 3 مانیتور با مارکهای مختلف تست کردم

ولی با کابل hdmi و مانیتوری که hdmi دارد خیلی خوب کار میکند
اقای معماری تنها راهش اینه السیدی لپتابی یا همون lvds رو فعال کنیم
توی تاپیک های بالا نوشتم سایت اصلی توضیح داده چطور فعال کنید
این همه درد سر هم نداره:0013:

dariush_ab
21-01-2013, 18:14
سلام.
جناب زارعی من هم کاملا با شما موافقم چون این برد زمانی واقعا ارزشمند خواهد بود که یک lcd مستقل داشته باشد حالا چه lcd 7 اینچ معمولی و یا ال سی دی های لپ تاپی مثلا 10 اینچ.

همیشه که نمیشه یک مانیتور رو برای این برد اختصاص داد!

شما منظورتون اینه که خودمون طراحی کنیم؟بهتر نیست که از همون سایت اصلیش که طراحی خواهد کرد بگیریم.

البته فکر نکنم طراحی آن زیاد پیچیده باشه؟؟

Pioneer
21-01-2013, 18:15
یعنی این ال سی دی های جدید لپ تاپ ها ال وی دی اس نیستن؟
اینطوری بگم بهتره ال سی دی های بالای 10 اینچ و رزولوشن های بالای 600 در 800 اکثرا ال وی دی اس هستن! چون ال وی دی اس پروتکل سریع و ولتاژ پایینی هست برای ارتباط های سریع و داده زیاد بکار میره! مثل رزولوشن بالا یا adc های فست به عنوان مثال

hamidam
21-01-2013, 18:40
من در سایت کیوبی برد دیدم این بردها همه با جعبهای مقوایی و همراه با کابل و کیس مخصوص کیوبی برد بود
آیا شما هم که خریده اید همین طور است ؟

kavir
21-01-2013, 18:41
من در سایت کیوبی برد دیدم این بردها همه با جعبهای مقوایی و همراه با کابل و کیس مخصوص کیوبی برد بود
آیا شما هم که خریده اید همین طور است ؟
سری اول همه مثل هم هستن سری اول ما که خرید زدیم جدا جدا بوده باز برای اینکه مشتری ناراضی نشه کیسش رو جدا گرفتیم که اگر نخواست نخره
همچنین جعبه سری دوم جعبه داره و چون عمده ای بود قیمت جعبه خیلی بالا نزد
ولی این برد ارزشش به جعبش نیست دیگه
دوستان همین برد مرحله سوم 10-15 تومن افزایش قیمت خواهد داشت مرحله دوم تا اخر هفته بیشتر فروش نمیشه میره مرحله سوم

naatamam
21-01-2013, 20:59
سلام مهندس
پس ما که الان خریدیم کیس اونو باید جدا گانه بخریم؟
(در فروشگاه جایی برای فروش ندیدم)

kavir
21-01-2013, 21:01
سلام مهندس
پس ما که الان خریدیم کیس اونو باید جدا گانه بخریم؟
(در فروشگاه جایی برای فروش ندیدم)
سری اول کیس رو به بچه ها پیشنهاد دادیم تقریبا همه خریدن
سری دوم وارداتش با دلار الان 13 برای خود ما درمیاد:baad: باید بدیم برش لیزری بزنن شاید ارزون تر دربیاد

kavir
21-01-2013, 21:16
سلام.
جناب زارعی من هم کاملا با شما موافقم چون این برد زمانی واقعا ارزشمند خواهد بود که یک lcd مستقل داشته باشد حالا چه lcd 7 اینچ معمولی و یا ال سی دی های لپ تاپی مثلا 10 اینچ.

همیشه که نمیشه یک مانیتور رو برای این برد اختصاص داد!

شما منظورتون اینه که خودمون طراحی کنیم؟بهتر نیست که از همون سایت اصلیش که طراحی خواهد کرد بگیریم.

البته فکر نکنم طراحی آن زیاد پیچیده باشه؟؟
شماتیکش هست چیز خاصی نداره با دلار الان خیلی گرون درمیادبخوایم وارد کنیم. شما فقط یه بسم الله بگین و تا فردا هرچی قطعه میخواد برای من بفرستین چین هفته دیگه تا یکماه تعطیله!

naatamam
21-01-2013, 21:50
سری اول کیس رو به بچه ها پیشنهاد دادیم تقریبا همه خریدن
سری دوم وارداتش با دلار الان 13 برای خود ما درمیاد:baad: باید بدیم برش لیزری بزنن شاید ارزون تر دربیاد

اگر نقشه ای ازش با ابعاد دارید بدهید که ما هم بسازیم

شماتیکش هست چیز خاصی نداره با دلار الان خیلی گرون درمیادبخوایم وارد کنیم. شما فقط یه بسم الله بگین و تا فردا هرچی قطعه میخواد برای من بفرستین چین هفته دیگه تا یکماه تعطیله!

این برد چی (You can see links before reply) برای واردات چند در میاد

dariush_ab
21-01-2013, 22:09
شماتیکش هست چیز خاصی نداره

منظورتون همینه :

kavir
21-01-2013, 22:11
برای کیسش فکر میکنم یکی دونه سمپل توی انبار باشه چشم حتما براتون می فرستم 5 شنبه یه یاد آوری کنید :d
برای شماتیک هم من از فروم اصلی دانلود کردم در ضمن هر کسی اولین lvds عکس و سورس بذاره 50 درصد تخفیف برد میگیره یعنی نقدی برگشت میزنیم یا میتونه باهاش جنس از فروشگاه بگیره

naatamam
21-01-2013, 22:26
سلام
این لینک (You can see links before reply)را نگاهی بکنید !!
یک چیزای گفته ولی به زبان خودشان

dariush_ab
21-01-2013, 22:33
Hdmi رو به چی تبدیل میکنه؟؟

roohlla
21-01-2013, 23:02
این لینکا رو نگاه کنید :
Unterbahn Blog Archive HDMI to LVDS adapter for Raspberry Pi (You can see links before reply)
Raspberry Pi &bull; View topic - first design for an hdmi to lvds adapter (You can see links before reply)

kavir
22-01-2013, 02:08
حالا یه سوال:
چرا همگی زوم شدین روی hdmiکه تبدیلش کنید به یه چیزی دیگه؟
چرا vga یا lvdsیا rgbخود برد راه نندازیم؟

roohlla
22-01-2013, 11:25
این کار تا حد زیادی توی این مرحله نرم افزاری هستو من یکی توی نرم افزار اونقدر ماهر نیستم .اما اگه دوستان همت کنن معلومه که خروجی خود برد رو راه بندازیم خیلی بهتره .

dariush_ab
22-01-2013, 11:29
شماتیکش هست چیز خاصی نداره با دلار الان خیلی گرون درمیادبخوایم وارد کنیم

سلام.
جناب زارعی به نظر من هم RGB یا LVDS بهترین گزینه ها هستن.
شما شماتیک Cubieboard Base board که دادید خیلی عالیه -میشه طراحی کرد ,ولی اگر سایتش حدود 10$ بده تعداد که بیارید چند در خواهد آمد؟
لیست قطعاتی که در انتهای فایلی که فرستادید هست ,هم همش نیست شما میخواهید همه قطعاتش رو وارد کنید یا اینکه باید هر چیزی رو از یک جا بگیریم؟
آیا خود سایت اصلی از این مدار جواب قطعی رو گرفته که ما بریم بسازیمش؟
آیا بردی که ما طراحی کنیم به تمیزی اون در میاد؟
میشه لطف کنید بگید حدس میزنید بین بردی که ما بزنیم و اینکه این برد رو بخریم چه قدر اختلاف قیمت خواهد بود؟
من تنبل نیستم و طراحی این برد رو هم دوست دارم و خیای چیزا هم میشه یاد گرفت و اینکه آدم خودش طراحی کنه یه چیز دیگست اما....

با تشکر.

dariush_ab
22-01-2013, 11:34
چرا همگی زوم شدین روی hdmiکه تبدیلش کنید به یه چیزی دیگه؟

شاید به دلیل ساده تر بودن طراحی مدار و یا راحت تر بودن آن باشه!؟

kavir
22-01-2013, 11:43
شاید به دلیل ساده تر بودن طراحی مدار و یا راحت تر بودن آن باشه!؟
hdmi ایس یهای مبدلش و.. خیلی گرون هستند اگر مستقیم از برد درایو کنیم خیلی راحت تره

naatamam
22-01-2013, 12:16
سلام
من دارم روی راه اندازی vga کار میکنم به مشکلی جالب برخوردم

کانکتوری که روی برد برای i/o وجود دارد دو سری 48 پین هست که در نقشه مدار به نام h15 , h14 (یا u14 و u15) مشخص شده ولی روی برد مشخص نیست که کدام u14 یا u15 است !

البته حدسم اینه که u14 اون بالایی باشه (نزدیک کانکتور sata)

کسی اگر اطلاعی داره راهنمایی کنه.

dariush_ab
22-01-2013, 12:37
البته حدسم اینه که u14 اون بالایی باشه (نزدیک کانکتور sata)

آره به نظر من هم u14 بالایی است البته من برد رو ندارم.

dariush_ab
22-01-2013, 12:43
بله درسته.

U15 : Between Ethernet port and USB ports
U14 : Next to SATA connector

Cubieboard - linux-sunxi (You can see links before reply)

lord67
22-01-2013, 16:19
منم یکی از بردها را سفارش دادم.:hi:
این 2 هم در مورد پردازنده این برد هستند.
allwinner a10 (You can see links before reply)
The Allwinner A10 SoC (You can see links before reply)

naatamam
22-01-2013, 19:32
سلام

من فکر میکردم که پایه های VGA روی Cubieboard بطور پیش فرض فعال باشد لذا امروز مدار صفحه 5 این فایل (You can see links before reply) را بستم.

ولی جواب نداد فکر کنم نیاز به نرم افزار واسط (درایور) برای راه اندازی دارد دوستانی که برنامه نویسند کمک کنند که این مشکل را با هم حل کنیم.
در ریر تصاویری از مدار و نقشه فوق مشاهده میکنید.

sigma-mx
22-01-2013, 21:34
الان رو بردت اندروید نصبه یا اوبونتو ؟ شاید تو اندروید درایور نداشته باشه ولی تو اوبونتو کار کنه ..

راستی حالا که داری زحمت میکشی اون cvbs که فقط دو سیمه رو هم تست کن با تلویزیون ...

naatamam
22-01-2013, 21:53
الان رو بردت اندروید نصبه یا اوبونتو ؟ شاید تو اندروید درایور نداشته باشه ولی تو اوبونتو کار کنه ..

راستی حالا که داری زحمت میکشی اون cvbs که فقط دو سیمه رو هم تست کن با تلویزیون ...

روی بردم اندروید نصب است. من درایوری پیدا نکردم .
در ابوونتو هم بطور معمول باید به درایور نیاز داشته باشه .
اگر کسی درایوری برای اندروید پیدا کرد بگه دانلود کنم.

اون cvbs را هم فردا تست میکنم

modj.ir
22-01-2013, 22:17
اینترنت رو گشتم ببینم خروجی Vga رو جایی نوشته نیاز به رام خاص داره یا نه، اما ظاهرا که نباید داشته باشه. فقط تاکید شده برد جانبی که خروجی رو اضافه می کنه کافی هست. اگ کسی هم برد رو داره هم یک اسیلوسکوپ، میتونه خیلی راحت خروجی های مربوط به سینک هارو روی اسیلوسکوپ نگاه کنه ببینه سیگتال دارن یا نه . اگر داشتند یعنی مدار ها باید چک بشن تا یکیش جواب بده

mahdichi
22-01-2013, 22:26
با سلام
همین حالا تونستم Ubuntu linaro از روی اس دی بیارم.
انشاالله تا فردا CVBS یا VGA را راه میندازم.

برای نصبش به لینوکس نیاز داریم.
اگه موافقید آموزش را همین جا بزارم.

mahdichi
22-01-2013, 22:54
در حالت عادی اوبونتو لینارو با HDMI کار می کنه.
طبق این لینک (You can see links before reply.1_.5Bdisp_init.5D) باید کانفیگ اون را عوض کنیم. الان دارم بررسی می کنم.

modj.ir
22-01-2013, 22:57
CubieBase_OLD.PDF - Google Drive (You can see links before reply)
چیزی که دیدم ظاهرا EDID روی رام نسخه قدیمی نیست و حرفی از رام جدید زده شده که ظاهرا باید تعریف دتکت کردن رزولوشن های قابل دریافت مانیتور براش انجام بشه.
اما برداشتم این شد که در هر حال باید خروجی فعال باشه و فقز مثلا به هم ریخته یا رنگها خراب باشه. فکر کنم بعلا بهترین راه همون تست پایه های خروجی سینک ها باشه

sadmonew
22-01-2013, 23:03
سلام

من فکر میکردم که پایه های vga روی cubieboard بطور پیش فرض فعال باشد لذا امروز مدار صفحه 5 این فایل (You can see links before reply) را بستم.

ولی جواب نداد فکر کنم نیاز به نرم افزار واسط (درایور) برای راه اندازی دارد دوستانی که برنامه نویسند کمک کنند که این مشکل را با هم حل کنیم.
در ریر تصاویری از مدار و نقشه فوق مشاهده میکنید.
سلام مهندس
یعنی هیچی رو مانیتور نشون نداد؟
با اوسکوپ هم تست کردین ببینید سیگنالی دارین یا نه؟
منم دارم تصمیم میگریم که این بردو بخرم یا نخرم. اگه بردو داشتم حتما مدارو میبستم و با اوسکوپ تست میگرفتم.
به هر صورت ممنون که این کارو انجام دادی و نتیجه تست رو گفتین.

mahdichi
23-01-2013, 09:29
با سلام
دیروز تونستم بدون برنامه BerryBoot اوبونتو را از روی SD بالا بیارم.
وقتی مراحل نصب انجام شد، داخل SD دوتا پارتیشن ساخته شد.
تو یکی از این پارتیشن ها فایله Scrip.bin وجود داره. با دستور bin2fex میشه آن را به یه فایل قابل ویرایش به اسم scrip.fex تبدیل کرد.

تنظیمات display اوبونتو که داخل فایله scrip.fex وجود داشت، به صورت زیره:
[disp_init]
disp_init_enable = 1
disp_mode = 0
screen0_output_type = 4
screen0_output_mode = 4
screen1_output_type = 1
screen1_output_mode = 4
fb0_framebuffer_num = 2
fb0_format = 10
fb0_pixel_sequence = 0
fb0_scaler_mode_enable = 0
fb1_framebuffer_num = 2
fb1_format = 10
fb1_pixel_sequence = 0
fb1_scaler_mode_enable = 0
lcd0_bright = 197
lcd1_bright = 197
lcd0_screen_bright = 50
lcd0_screen_contrast = 50
lcd0_screen_saturation = 57
lcd0_screen_hue = 50
lcd1_screen_bright = 50
lcd1_screen_contrast = 50
lcd1_screen_saturation = 57
lcd1_screen_hue = 50

با توجه به این لینک (You can see links before reply.1_.5Bdisp_init.5D) میشه فهمید که فقط HDMI فعاله.
میتونیم با تغییر اون سایر خروجی ها را فعال کنیم.
به نظر میرسه در آن واحد میشه از دو خروجی استفاده کرد.

امروز میخوام تنظیمات VGA یا TV (فکر کنم همون CVBS باشه) را تست کنم.
فقط مدار لازم CVBS را نمیدونم
و اینکه تو مدار VGA دیدودهای شاتکی تو بازار هست یا نه.
اگه بتونم قطعات را گیر بیارم امشب تست می کنم.

kavir
23-01-2013, 09:33
ممنون اقای چنگالی
دوستان هر قطعه ای برای درایو میخواین شرکت تقبل میکنه میاره فقط تا فردا خبر بدین چون چین تا یکماه داره میره توی تعطیلات
در ضمن در تاپیک های بالا هم نوشتم
Google Groups (You can see links before reply!category-topic/cubieboard/ubuntu/VQGiHWHGqzI)
اینو بخونید برای هسته های Allwinner A10 هم نحوه فعال کردنش هست

naatamam
23-01-2013, 09:56
سلام مهندس
یعنی هیچی رو مانیتور نشون نداد؟
با اوسکوپ هم تست کردین ببینید سیگنالی دارین یا نه؟
منم دارم تصمیم میگریم که این بردو بخرم یا نخرم. اگه بردو داشتم حتما مدارو میبستم و با اوسکوپ تست میگرفتم.
به هر صورت ممنون که این کارو انجام دادی و نتیجه تست رو گفتین.

سلام
مهندس هیچ چیز نشون نداد
فکر کنم جایی اشتباه کرده ام , امروز دوباره بررسی و تست میکنم.

naatamam
23-01-2013, 10:41
سلام
من با اسکوپ دیجیتال از پایه های مربوط به VGA برد بدون اینکه چیزی بهش وصل کنم سیگنال گرفتم که در زیر مشاهده می کنید.

mahdichi
23-01-2013, 18:33
با سلام
امروز مدار VGA را بستم. فایل fex را هم عوض کردم.
فقط وقتی وصل می کنم به مانیتور این اخطار میاد.
out of frequency

دارم بررسی می کنم ببینم می تونم فرکانس H و V عوض کنم.

kavir
23-01-2013, 18:36
با سلام
امروز مدار vga را بستم. فایل fex را هم عوض کردم.
Out of frequency

دارم بررسی می کنم ببینم می تونم فرکانس h و v عوض کنم.
از چه ایسی واسطی استفاده کردین؟

sadmonew
23-01-2013, 18:54
با سلام
امروز مدار VGA را بستم. فایل fex را هم عوض کردم.
out of frequency

دارم بررسی می کنم ببینم می تونم فرکانس H و V عوض کنم.
سلام دوستان
مهندس لطفا یه نگاه به این (You can see links before reply)بنداز.
برای حل این مشکل راه حلش اینه:
1- گفته این دستورو تو ترمینال تایپ وبعدش اجرا کنید:

gksu gedit /etc/default/grub
2- بعدش با یه text editor عبارت # از ابتدای دستور زیر بردارید و ذخیره کنید:

#GRUB_GFXMODE=640x480
3- حالا این دستورو اجرا کنید:

sudo update-grub
4- در آخر سیستم رو ریست(ریبوت) کنید

mahdichi
23-01-2013, 19:07
از چه ایسی واسطی استفاده کردین؟

مدار vga فایل cube_base استفاده کردم.

فقط یه ای سی 7408 وبدون دیود شاتکی.

modj.ir
23-01-2013, 21:56
توو بافر حتما حروف نوع آی سی رو هم رعایت کنین. اینجا مهم هست. فایلهای اصلاح رزولوشن رو هم حتما اضافه کنین. به تاپیکی که توو سایت مرجع زدن حتما سری بزنین. رامی که به اسم اصلاح شده باشه ندیدم احتمالا تغییرات رو باید دستی اعمال کنین.

modj.ir
23-01-2013, 21:59
راستی اینجا هم خوب هست یک برد جنبی وارد بشه که از روی اون تغییرات اعمال بشه.یعنی اگر رام خاصی بخواد باید توی پکیج تون باشه و یا مهندسی معکوس

fzerorubigd
23-01-2013, 22:06
سلام.

دقیقا منظور از GPIO مستقیم چیه؟ لینوکس که تو ساپورت این از همه نظر بدون مشکله، اگه بخواید برنامه بنویسید که اصلا built-in تو کرنل هست درایورش :

حتی امکان استفاده از این تو شل اسکریپت هم هست، مثلا من برای ۴ تا GPIO روی mini2440 که به صورت led هستن از این اسکریپت استفاده میکنم :
gist:4581661 (You can see links before reply)

naatamam
23-01-2013, 22:25
سلام

همه دارید راه حل برای لینوکس ارائه میکنید , ولی من فعلا" امکان نصب و آزمایش لینوکس را ندارم و روی بردم فعلا" اندروید نصب است.
خودم هم دلم نمیاد از اندروید دل بکنم.
یعنی در اندروید هیچ کاری نمیشه کرد (گمان نکنم) اگر لینکی در این رابطه پیدا کردید قرار دهید دوستان.

همچنین در رابطه با اون برد جانبی که در سایت سازنده (Baseboard for the Cubieboard) (You can see links before reply) درج شده است , من دارم با الهام از آن , بردی تقریبا" مانند آنرا طراحی میکنم. (با توجه به قطعاتی که در ایران یافت میشود) . البته قول میدهم از اون برد بهتر و کاملتر دربیاد.
امروز استارت طراحی و ساخت را زدم و فکر کنم هفته آینده طراحی و ساخت نمونه اولیه pcb آن انجام بشود و زمانی که ساخته و چک شد با هماهنگی آقای زارعی در سایت قرار داده خواهد شد.
اگر هم نظر یا پیشنهادی دارید در این رابطه بیان کنید که به برد فوق اضافه کنم.

dariush_ab
23-01-2013, 23:40
سلام.

امروز استارت طراحی و ساخت را زدم

بسیار عالی کار بزرگی میکنید.امیدوارم خیلی زود جواب بگیرید.
تمام قسمتهای برد اصلی رو قصد دارید طراحی کنید؟
اگر کمک خواستید بگید.
موفق باشید.

mahdichi
23-01-2013, 23:44
سلام دوستان
مهندس لطفا یه نگاه به این (You can see links before reply)بنداز.
برای حل این مشکل راه حلش اینه:
1- گفته این دستورو تو ترمینال تایپ وبعدش اجرا کنید:
....

مهندس اخطار out of frequency روی مانیتور میاد. نمیتونه ساپورت کنه می نویسه
HF: 48.5 Khz
VF: 10.0 Hz

Supported range
HF: 30-98 KHz
VF: 50-160 HZ

هنوز نتونستم فرکانسشا عوض کنم.

roohlla
23-01-2013, 23:52
اگه توی خونه تلوزیون lcd hd یا full hd دارید باهاش امتحان کنید . ببینیم اصلا تصویر داره خارج میشه . بعد برید سراغ تعویض فرکانس و ریزولیشن .
من هم برد ندارم از همین جا برات دعا میکنم !:125:

mahdichi
24-01-2013, 00:30
اگه توی خونه تلوزیون lcd hd یا full hd دارید باهاش امتحان کنید . ببینیم اصلا تصویر داره خارج میشه . بعد برید سراغ تعویض فرکانس و ریزولیشن .
من هم برد ندارم از همین جا برات دعا میکنم !:125:

مشکل اینه فقط یه مانیتور دارم که وردی VGA داره.
اقا دمت گرم .
انشالله درست میشه.

ولی یه چیزهایی هست هنوز نفهمیدم:
اگه کسی اطلاعات دقیقی درباره این پارامترها داره بگه، هیچ کجا چیزی پیدا نکردم.

cd_used = xx lcd0 interface using the following settings are effective when used
lcd_x = xx lcd active width
lcd_y = xx lcd active height
lcd_dclk_freq = xx pixel clock, in MHZ unit
lcd_pwm_freq = xx pwm freq, in HZ unit
lcd_pwm_pol = xx pwm polarity
lcd_if = xx lcd interface (0: hv (sync + de); 1:8080; 2: ttl; 3: lvds)
lcd_hbp = xx hsync back porch
lcd_ht = xx hsync total cycle
lcd_vbp = xx vsync back porch
lcd_vt = xx vysnc total cycle * 2

kavir
24-01-2013, 01:13
مشکل اینه فقط یه مانیتور دارم که وردی VGA داره.
اقا دمت گرم .
انشالله درست میشه.

ولی یه چیزهایی هست هنوز نفهمیدم:
اگه کسی اطلاعات دقیقی درباره این پارامترها داره بگه، هیچ کجا چیزی پیدا نکردم.

cd_used = xx lcd0 interface using the following settings are effective when used
lcd_x = xx lcd active width
lcd_y = xx lcd active height
lcd_dclk_freq = xx pixel clock, in MHZ unit
lcd_pwm_freq = xx pwm freq, in HZ unit
lcd_pwm_pol = xx pwm polarity
lcd_if = xx lcd interface (0: hv (sync + de); 1:8080; 2: ttl; 3: lvds)
lcd_hbp = xx hsync back porch
اینجا بخونید

roohlla
24-01-2013, 12:31
من تا جایی که اطلاع دارم این کد ها رو تشریح میکنم :

lcd_x = xx lcd active width فکر کنم تعداد پیکسل های طول باشه
lcd_y = xx lcd active heighتعداد پیکسل های عرض
lcd_dclk_freq = xx pixel clock, in MHZ unit این مشخصه داخل دیتا شیت ال سی دی هست و برای ریزولیشن های مختلف متفاوته
lcd_pwm_freq = xx pwm freq, in HZ unit فرکانس pwm که برای میزان روشنایی بکلایت ال سی دی ازش استفاده میشه
lcd_pwm_pol = xx pwm polarity این هم قطبیت موج pwm رو مشخص میکنه . برای مثال اگه دیوتی سایکل موج 10 درصد باشه با تغییر قطبیت این مقدار میشه 90 درصد
lcd_if = xx lcd interface (0: hv (sync + de); 1:8080; 2: ttl; 3: lvds)این قسمت نوع ورودی ال سی دی رو مشخص میکنه که مثلا lvds باشه یا ttl rgb و ...
این پارامتر ها هم مربوط به فرکانس همگام سارزی افقی و عمودی باید باشه:
lcd_hbp = xx hsync backporch

nuzhat
24-01-2013, 15:43
لینک:

Open Source Mali GPU Linux Kernel Device Drivers (You can see links before reply)
linux-sunxi/mali-400-kernel-drivers · GitHub (You can see links before reply)

فایل پیوست:

LVDS Fundamentals
LVDS: Calculating Driver/Receiver Power
LVDS Reduces EMI
LVDS Compatibility with RS422 and RS485 Interface Standards
Live Insertion Using Low Voltage Differential Signaling
System Clock Distribution Example Using LVDS
Interfacing Between PECL and LVDS Differential Technologies
LVDS Receiver Failsafe Biasing Networks
Using the VBB Reference on High Speed LVDS Repeaters

lord67
25-01-2013, 21:19
سلام،برای کاری نیاز به پردازش سنگین از نوع تصویر و کنترل وسایل جانبی دارم،میخوام بپرسم که برای استفاده از این برد حتما باید سیستم عامل روش باشه یا اینکه میشه با زبان سی و برنامه نویسی هم ازش استفاده کرد؟

dariush_ab
25-01-2013, 22:28
سلام،برای کاری نیاز به پردازش سنگین از نوع تصویر و کنترل وسایل جانبی دارم،میخوام بپرسم که برای استفاده از این برد حتما باید سیستم عامل روش باشه یا اینکه میشه با زبان سی و برنامه نویسی هم ازش استفاده کرد؟

سلام.
خوب چه جوری؟
نه تو کیل همچین cpu داریم نه تو segger!
تازه اگرم بشه فکر نکنم راحت باشه.

dariush_ab
25-01-2013, 23:24
فکر کنم یک کارایی بشه کرد.
در چند پست قبلی نحوه پیدا کردن jtag را فرستادم.
برای کامپایلر هم keil که نمیدونم ولی فکر نکنم ساپورت کنه ولی iar چرا!

برای پروگرم کردن هم :

XDS100v2 USB Jtag Emulator, ARM9, ARM Cortex-A8, ARM Cortex R4, DSP Emulator and Debugger (You can see links before reply)

موفق باشید.

dariush_ab
25-01-2013, 23:29
این دیباگر هم تولید iar هستش :
با ساپورت a8:

dariush_ab
25-01-2013, 23:33
jlink هم تو سایتش گفته ساپورت میکنه:

SEGGER Microcontroller - J-Link (You can see links before reply)

roohlla
26-01-2013, 00:02
سلام ، vga راه افتاد ؟

dariush_ab
26-01-2013, 00:06
آری ببخشید ورژن segger من 4.44 بود a-8 نداشت ولی از آدرس زیر 4.62 رو که دانلود کردم داره:

dariush_ab
26-01-2013, 00:28
پردازنده این برد سازنده اش کیه؟
allwinner هستش؟

lord67
26-01-2013, 02:28
فکر کنم یک کارایی بشه کرد.
در چند پست قبلی نحوه پیدا کردن jtag را فرستادم.
برای کامپایلر هم keil که نمیدونم ولی فکر نکنم ساپورت کنه ولی iar چرا!

برای پروگرم کردن هم :

XDS100v2 USB Jtag Emulator, ARM9, ARM Cortex-A8, ARM Cortex R4, DSP Emulator and Debugger (You can see links before reply)

موفق باشید.

مرسی از پاسختون و 2 سوال،
کرک این نرم افزار و این ورژن وجود داره؟
و دوم اینکه با این توضیحات میشه با نوشتن برنامه سی برای رجیسترهای
پردازنده این برد،براش برنامه نویسی کرد تا نیازی به استفاده از سیستم عامل نباشه،این برداشت درسته یا نه؟
مرسی از راهنمایی شما
:hi:

edisonkocholoo
26-01-2013, 07:05
سلام به همگی

مدار تبدیل HDMI به VGA هست
اقای زارعی اگه بتونین IC هتشووارد کنین خودمون می ساریمش
ای سی هاش تولید شرکت analoge devices هستن
Circuit Note | CN0282 | USB Powered DVI/HDMI-to-VGA Converter (HDMI2VGA) with Audio Extraction | Analog Devices (You can see links before reply)

مدارش الکی نیست هااااااااااا

درست و حسابیه :mrgreen:

kavir
26-01-2013, 08:02
سلام به همگی

مدار تبدیل HDMI به VGA هست
اقای زارعی اگه بتونین IC هتشووارد کنین خودمون می ساریمش
ای سی هاش تولید شرکت analoge devices هستن
Circuit Note | CN0282 | USB Powered DVI/HDMI-to-VGA Converter (HDMI2VGA) with Audio Extraction | Analog Devices (You can see links before reply)

مدارش الکی نیست هااااااااااا

درست و حسابیه :mrgreen:
سلام
این ایسی ها مبدلش خیلی گرون هستن مثلا نمونه ایسی یکی دوستان فرستاده بود قیمت گرفتم توی ارزونی نزدیک 40 تومن بودii998)
ولی خیلی نگران نباشید فعلا دنبال کانورتر نگردید
راهش رو من از بچه های لینوکس کار پرسیدم گفتن همینی که اقای چگانی داره روش کار میکنه script.fex رو به script.bin تبدیل کنید و توی روت لینوکس کپی کنبد توی بوت شدن هرچی تعیین کردین فعال میکنه
همچنین اقای معماری عزیز هم چند تا مبدل گرفته بدستش برسه نتیچه ببینیم چیه

dariush_ab
26-01-2013, 10:59
سلام

کرک این نرم افزار و این ورژن وجود داره؟
و دوم اینکه با این توضیحات میشه با نوشتن برنامه سی برای رجیسترهای
پردازنده این برد،براش برنامه نویسی کرد تا نیازی به استفاده از سیستم عامل نباشه،این برداشت درسته یا نه؟
نرم افزار iar از ورژن 6.2 به بعدش - اگر اشتباه نکنم - cortex A8 رو ساپورت میکنه . من تا ورژن 6.4 رو تو اینترنت دیدم - کرکش هم هست. segger هم که این پردازنده رو داره اما چند تا مشکل هستش:
یکی اینکه درسته که اینها از cortex-A8 پشتیبانی میکنند ولی شاید A8 این برد مدل خاصی باشه که ساپورت نشه.
دوم اینکه باید یک مثالی چیزی پیدا بشه و شروع از صفر شاید غیر ممکن باشه چون کلی ثبات و....باید برای یک چشمک زن معمولی تنظیم بشه.
سوم اینکه این آی سی ها که FLASH داخلی ندارن نمیدونم با JTAG برنامه رو میشه مثلا تو NAND FLASH ریخت ( اون موقع یک FLASH PROGRAMMER کافیه) یا BOOTLOADER میخواد!
چهارم معمولا کسی نمیاد مستقیم براش برنامه بنویسه و شاید شما هم بهتر باشه از یک سیستم عامل استفاده کنید ( خیلی اوقات مدیریت سیستم عامل کارایی برنامه رو از حالتی که ما برنامه رو بنویسیم بالاتر میبره)
شاید یک سیستم عامل سبک برای کاره شما خوب باشه؟
در هر حال باید بیشتر جستجو کرد.
موفق باشید.

electeron_man
26-01-2013, 20:57
سلام دوستان
چند ثانیه طول میکشه که لینوکس یا اندروید روی این برد بطور کامل بالا بیاد؟یعنی عملیاتی بشه؟
و آیا میشه با دستکاری یکی از این سیستم عامل ها همه چیز الا اون امکاناتی که میخوایم رو غیر فعال کنیم؟ اگه مثبت است چطور و چگونه؟
ممنون

lord67
26-01-2013, 21:46
سلام به همه،کوبیه برد وقتی از فروشگاه خریده میشه،بصورت پیش فرض سیستم عامل روش نصبه یا نه؟

kavir
26-01-2013, 22:57
سلام به همه،کوبیه برد وقتی از فروشگاه خریده میشه،بصورت پیش فرض سیستم عامل روش نصبه یا نه؟
سلام
بله اندروید روش نصبه
خبر خوش اینکه امروز همکار بنده سفارشات مرحله دوم و یه چند تایی مرحله سوم بسته بنده بندی کردن و فردا ارسال میشه:wink:
مرحله سوم هم حدودی 10 روز دیگه میرسه

naatamam
26-01-2013, 23:03
سلام دوستان

همانطور که قبلا" گفته بودم من (اینجا) (You can see links before reply) من با الهام از برد جانبی که در سایت سازنده (Baseboard for the Cubieboard) درج شده است , بردی تقریبا" مانند آنرا طراحی کردم. (البته کاملتر و بهتر)
طراحی و کشیدن pcb برد را امروز تکمیل کردم که در زیر مشاهده می کنید.

این برد دارای مشخصات زیر می باشد:
1- 96 پین I/O برد Cubieboard بصورت 4 ردیف مجزا (H14-1, H14-2 , H15-1 , H15-2) و با فاصله مناسب برای استفاده
2- دارای ورودی 12 ولت همراه با فیوز برای اطمینان.
3- ولتاژ 12 - 5 و 3.3 ولت با 3 آمپر خروجی. همراه با led نشان دهنده.
4- خروجی 5 ولت با کانکتور usb برای تامین ولتاژ برد Cubieboard.
5- خروجی vga پانزده پین.
6- خروجی LVDS سی پین همراه با بک لایت.
7- کانکتور تاچ (TOUCH) برای استفاده از تاچ اسکرین (حدس میزنم در اندروید بصورت پیش فرض فعال باشد).
8- آمپلی فایر 6 وات (2x3) استریو با ولوم کنترل صدا.

انشاله بزودی pcb برد را چاپ و بعد از مونتاژ و تست با هماهنگی آقای زارعی در سایت قرار داده خواهد شد.

dariush_ab
26-01-2013, 23:29
طراحی و کشیدن pcb برد را امروز تکمیل کردم
بسیار عالی.واقعا دستتون درد نکنه.امیدوارم بدون کوچکترین موردی جواب بده.

mahdichi
27-01-2013, 11:29
با سلام

امروز تونستم خروجی کیوبی برد را با استtاده از CVBS روی تلویزیون ببینم.:hi:
جالبه که در ایمیج آندروید CM9، بصورت پیش فرض خروجی CVBS و هم HDMI همزمان فعاله.

فقط کافیه زمین و پایه CVBS را وصل کنیم و یه مقاومت ۷۵ اهم از CVBS به زمین وصل کنیم.
فقط همین،
بعد از حدود ۱ دقیقه که آندروید کامل بالا اومد تصویر روی صفحه میاد.
موس و صفحه کلید را وصل کنید و حالشو ببرید.

من مقاومت ۷۵ اهم نداشتم ولی یک مقاموت ۱۰ را با ۶۸ سری کردم. حتما باید مقاومت باشه و گرنه تصویر نمیاد.

الان دارم روی اوبونتو امتحان می کنم ببینم میاد یا نه.

dariush_ab
27-01-2013, 11:40
امروز تونستم خروجی کیوبی برد را با استtاده از cvbs روی تلویزیون ببینم

یک تصویری چیزی هم بگذارید ما ببینیم خیلی خوبه.

ممنون.

mahdichi
27-01-2013, 13:04

ممنون.

دوربین ندارم ولی حالا با دوربین لبتاپ عکس می گیرم

roohlla
27-01-2013, 13:10
دستتون درد نکنه ، خروجی مانیتور به جایی رسید؟

mahdichi
27-01-2013, 13:22

این هم چندتا عکس.

dariush_ab
27-01-2013, 13:24
سلام.
تغییرات fex برای خروجی های تصویر مختلف :

Need to set FEX appropriately in uBoot.

See -
You can see links before reply (You can see links before reply) for the fex /bin tools.
You can see links before reply (You can see links before reply) for the FEX config

disp_init_mode =

screen0_output_type = xx (screen0 output type)
screen1_output_type = xx (screen1 output type)

xx Output Type
0 none
1 lcd
2 tv
3 hdmi
4 vga

mahdichi
27-01-2013, 13:25
دستتون درد نکنه ، خروجی مانیتور به جایی رسید؟

ببینم اگه بتونم تنظیمات فایل Script.bin که برای CVBS کار می کنه را عوض کنم، انشاالله VGA هم راه میفته.

dariush_ab
27-01-2013, 13:29
این هم چندتا عکس.
دستتون درد نکنه.
برای cvbs فقط دو سیم از برد گرفتید دیگه؟ با یک مقاومت-درسته؟
تغییرات نرم افزاری هم که لازم نیست برای android اعمال بشه؟

mahdichi
27-01-2013, 13:42
دستتون درد نکنه.
برای cvbs فقط دو سیم از برد گرفتید دیگه؟ با یک مقاومت-درسته؟
تغییرات نرم افزاری هم که لازم نیست برای android اعمال بشه؟

دقیقا
یک سیم برای خود cvbs یکی برای زمین و یک مقاومت 75 اهم. همین.
فقط بزار امتحان کنم کدوم ایمیج بود. CM9 یا آندروید TV.

الان امتحان می کنم.

mahdichi
27-01-2013, 14:10
من هر دو ایمیج Android TV v2 و هم CM9 را امتحان کردم.
هر دو خروجی CVBS کار می کنه.

mahdichi
27-01-2013, 14:42
الان داشتم با Android TV کار می کردم.
تونستم فیلم Full HD همراه با زیرنویس را با صدا و تصویر روی تلویزیون پخش کنم.
بدون هیچ تاخیری پخش میکنه.
فیلمش MP4 با زیرنویس انگلیسی Srt بود. با فلش وصل کردم بهش.
فقط یکم صداش نویز داشت.

حتما امتحان کنید.

moshen3357
27-01-2013, 15:49
با سلام
من اولین باره این برد رو میبینم
چندتا سوال داشتم
میشه به این برد وب کم وصل کرد و تصویر گرفت؟
اگه بخوام این برد رو به ربات وصل کنم خروجی هایی مثل pwm و یا ورودی هایی مثل adc رو بهم میده؟
ممنون میشه راهنماییم کنین

hamidam
27-01-2013, 16:28
سلام دوستان

همانطور که قبلا" گفته بودم من (اینجا) (You can see links before reply) من با الهام از برد جانبی که در سایت سازنده (baseboard for the cubieboard) درج شده است , بردی تقریبا" مانند آنرا طراحی کردم. (البته کاملتر و بهتر)
طراحی و کشیدن pcb برد را امروز تکمیل کردم که در زیر مشاهده می کنید.

این برد دارای مشخصات زیر می باشد:
1- 96 پین i/o برد cubieboard بصورت 4 ردیف مجزا (h14-1, h14-2 , h15-1 , h15-2) و با فاصله مناسب برای استفاده
2- دارای ورودی 12 ولت همراه با فیوز برای اطمینان.
3- ولتاژ 12 - 5 و 3.3 ولت با 3 آمپر خروجی. همراه با led نشان دهنده.
4- خروجی 5 ولت با کانکتور usb برای تامین ولتاژ برد cubieboard.
5- خروجی vga پانزده پین.
6- خروجی lvds سی پین همراه با بک لایت.
7- کانکتور تاچ (touch) برای استفاده از تاچ اسکرین (حدس میزنم در اندروید بصورت پیش فرض فعال باشد).
8- آمپلی فایر 6 وات (2x3) استریو با ولوم کنترل صدا.

انشاله بزودی pcb برد را چاپ و بعد از مونتاژ و تست با هماهنگی آقای زارعی در سایت قرار داده خواهد شد.

بسیار عالی و خوب
اینجوری که معلومه این برد از اونی که در سایت سارنده معرفی شده بود خیلی بهتره.
اگر امکان داره به اونا هم نشون بدین که بدونند ما ایرانی ها طراحی مون خیلی بهتر از اوناست.

دیگر اینکه دوستان این تایپیک را با موضوعاتی که مریوط به اینجا نیست بیخودی شلوغ نکنید ( jlink , keil و jar ربطی به اینجا نداره)

naatamam
27-01-2013, 19:17
بسیار عالی و خوب
اینجوری که معلومه این برد از اونی که در سایت سارنده معرفی شده بود خیلی بهتره.
اگر امکان داره به اونا هم نشون بدین که بدونند ما ایرانی ها طراحی مون خیلی بهتر از اوناست.

دیگر اینکه دوستان این تایپیک را با موضوعاتی که مریوط به اینجا نیست بیخودی شلوغ نکنید ( jlink , keil و jar ربطی به اینجا نداره)

سلام
با تشکر از شما

من هم قبول دارم که با مطالب بیهوده نباید اینجا را پر کرد پاسخ خیلی از سوالات را با یک جستجوی ساده می توان پیدا کرد.

بردی که در پست 233 (اینجا) (You can see links before reply) حرفش را زدم را امروز تکمیل تر کردم و فرستادم برای چاپ PCB

به برد فوق علاوه بر امکانات و قابلیت های قبلی 2 مورد زیر هم اضافه شد.

1- یک کانکتور 4 پین برای ولتاژهای خروجی شامل 12v - 5v - 3.3v و زمین
2 - یک خروجی برای تلویزیون بصورت Composit) - CVBS)

electeron_man
28-01-2013, 02:00
آقا کسی نگفت زمان بالا اومدن لینوکس و اندروید دقیقا چقدره؟

mahdichi
28-01-2013, 10:50
آقا کسی نگفت زمان بالا اومدن لینوکس و اندروید دقیقا چقدره؟

کمتر از یک دقیقه بالا میاد.
اگر قسمت هایی که لازم نداریم را غیر فعال کنیم، خیلی زودتر بالا میاد.

mahdichi
28-01-2013, 11:59
با سلام
دیروز بعد از اینکه فهمیدم که ایمیج های CM9، Android TV به صورت پیش فرض CVBS فعاله،
فکر کردم فایل fex آن را برای کار با VGA تغییر بدم.

اول باید فایل ایمیج را Unpack کنیم. برای این کار یه برنامه برای ویندوز هم وجود داره. imageRepacker
برنامه اش را پیوست می کنم.

کار با برنامه اش خیلی ساده است. دیگه توضیح نمی دم. اگه مشکلی بود بگید توضیح می دم.
بعد از Unpack کردن ایمیج Andriod TV داخل فایلهاش یه فایل به اسمه sys_config1.fex هست که مشابه فایله script.fex اوبونتو است. (تو پیوست هست)
تنظیماتش به صورت زیر است:
[disp_init]
disp_init_enable = 1
disp_mode = 0

screen0_output_type = 3
screen0_output_mode = 5

screen1_output_type = 1
screen1_output_mode = 4

با این پارامترها متوجه میشیم که screen0 به HDMI و Screen1 به LCD وصله ولی با توجه به disp_mode فقط screen0 فعاله.

ولی نکته مهم اینه که من تونستم با همین تنظیمات از CVBS خروجی بگیرم.
ولی با تغییر اون برای VGA هیچ نتیجه ای نداشت.
ولی همون تغییرات برای اوبونتو این جوری بود:
مانیتورم می تونه سیگنال های V و H را تشخیص بده و رزولوشینی که تنظیم کردم را تشخیص میده ولی بجز یک سری خطور افقی چیزی نشون نمیده.

هنوز تنظیمات آندروید را روی اوبونتو تست نکردم که ببینم CVBS اون کار میکنه یا نه.

به نظرم علاوه بر تنظیمات فایل script.fex برای اوبونتو یا sys_config1.fex برای اندرویدجایی دیگه ای هم باید تنظیماتی انجام بدیم.
ولی بنظرم یکی دیگه این آزمایش ها را انجام بده، چون من به مدار VGA که بستم مطمئن نیستم.
اگه موافق باشد مراحل کامل نصب اوبونتو را میزارم تا امتحان کنید.