PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل عجیب با سنسور مادون قرمز

pishro
27-12-2012, 02:41
سلام
اقا من یه سنسور مادون قرمز ارزون گرفتم .(گیرنده و فرستنده جداست. دو پایه). خروجی فرستنده رو دادم به واحد adc میکرو(pic18f452).برنامه میکرو هم اینه که وقتی مقدار ولتاژ روی پایه adc از 0.8 بیشتر بود یه led روشن بشه و اگه نبود خاموش بشه.مشکلی که برام پیش اومده اینه که فقط وقتی ولت متر رو به خروجی سنسور وصل میکنم مدار درست و دقیق کار میکنه ولی وقتی که اون رو از مدار در میارم led روشن میشه و همونطور می مونه. سنسورها رو هم vccشون رو با مقاومت به 5 ولت وصل کردم . زمین فرستنده رو به adc میکرو بستم.
اشکال کار کجاست؟
کاری ندارم که مدار بایاس سنسورها درسته یا نه ولی بالاخره یه ولتاژی روی یکی از پایه ها می افته و adc هم قاعدتا باید درست کار کنه دیگه ! ها! نظرتون چیه؟؟
ممنون.

Doloop
27-12-2012, 10:33
اگه امکان داره برنامه رو قرار بده تا دوستان راحت تر کمکت کنن...:wink:

morteza_rk
27-12-2012, 12:36
سلام به نظر من شماتیک شما مشکل داره.

شما باید سنسور گیرنده رو با یه مقاومت 10 کیلو بایاس معکوس کنی. یعنی منفی سنسور گیرنده رو میزنی به Vcc ، مثبتش رو میزنی به 10 کیلو ، اون سر 10 کیلو رو می زنی به زمین ، حالا از اتصال 10 کیلو و گیرنده یه سیمم وصل می کنی به ADC ، از این به بعد اگه فرستنده امواج نفرسته ADC ولتاژی در حد صفر نشون میده ولی اگه فرستنده امواج بفرسته ADC ولتاژ بیشتری نشون میده.

pishro
28-12-2012, 01:34
اقا مرتضی دستت درست .مشکلم کاملا حل شد.الان با تغییر مقدار مقاومت گیرنده میتونم برد سنسور ها رو تغییر بدم(هرچه مقدار مقاومت بیشتر باشد برد سنسور بیشتر می شود.) مثلا با مقاومت 330k بردش 30 سانت شد تازه این در حالتی هستش که adc میکرو رو به 0.8 ولت حساس کردم اگه کمترش کنم برد بیشتر هم میشه(اسنادش موجوده!) .البته اگه بردش 8 سانت هم باشه واسه من کافیه ولی اینا رو گفتم برو بچه ها حال کنن.
اقا مرتضی حالا که گل کاشتی بیا و به سبزه هم آراستش کن . لطفا چند تا راه کار برای کاهش اثر نویز محیط روی سنسور ها بمن بگید.

2.من از میکروی pic استفاده میکنم شنیدم که این میکرو ها در برابر نویز مقاوم هستن (البته میدونم که جنس این نویز ها با مال سنسورها فرق داره) .می خوام بدونم که این ویژگی به صورت پیش فرض فعال هست یا باید فعال بشه.
سوال دیگم اینه که آیا با فعال شدن این بخش در عملکرد میکرو مشکلی به وجود نمیاد که(خللی در کار میکرو به وجود میاد یا نه) ؟
اگه مشکل به وجود میاد در کدوم بخش؟؟
ممنونم

morteza_rk
28-12-2012, 12:51
(هرچه مقدار مقاومت بیشتر باشد برد سنسور بیشتر می شود.) مثلا با مقاومت 330k بردش 30 سانت شد تازه این در حالتی هستش که adc میکرو رو به 0.8 ولت حساس کردم اگه کمترش کنم برد بیشتر هم میشه(اسنادش موجوده!)
خیلی خوبه که انقدر تحقیق کردین. اینائی که گفتید همش درسته.

لطفا چند تا راه کار برای کاهش اثر نویز محیط روی سنسور ها بمن بگید.
برای رفع نویز باید از مدارات جانبی استفاده کنید. مثلا از یک آی.سی lm567 برای ارسال و دریافت امواج مادون قرمز استفاده کنید. این یه آی.سی pll هست. یعنی یه فرکانس مرجع درست می کنید براش و اون روی این فرکانس قفل میشه و تنها در صورتی خروجی میده که گیرنده امواج با همین فرکانس دریافت کرده باشه.

.من از میکروی pic استفاده میکنم شنیدم که این میکرو ها در برابر نویز مقاوم هستن (البته میدونم که جنس این نویز ها با مال سنسورها فرق داره) .می خوام بدونم که این ویژگی به صورت پیش فرض فعال هست یا باید فعال بشه.
سوال دیگم اینه که آیا با فعال شدن این بخش در عملکرد میکرو مشکلی به وجود نمیاد که(خللی در کار میکرو به وجود میاد یا نه) ؟

متاسفانه من با این دسته از میکروکنترلرها کار نکردم. ولی فکر نمی کنم که تنظیماتی برای مباقبله با نویز داشته باشن. اگرم داشته باشن و اعمال بشن نبادی اختلالی در عملکرد مدار بوجود بیاد.

pishro
29-12-2012, 01:35
من چندتا مدار پیدا کردم واسه راه اندازی مادون قرمز با lm567 .عزیزان یه نیگاهی بندازن ببینن کدوم برای این کاری هست که اقا مرتضی گفتن:

You can see links before reply (You can see links before reply)

مدار پیشنهادی خودتون رو هم قرار بدید.
سوال1)آیا برای این کار باید برنامه هم تغییر کنه که بتونه فرکانس رو تشخیص بده یا خود آی سی تشخیص میده و یه خروجی میده.(البته فک کنم با توجه به حرف های مرتضی جون خود lm567 تشخیص میده ولی می خوام مطمعن شم. )

اگه باید با میکرو این تشخیص انجام بشه باید با کمک کدوم واحد میکرو این کار رو کرد ؟

لطفا یه نمونه ای مثالی چیزی از برنامه هم اگه دارین بزارین

سوال2) خروجی که این آی سی میده آنالوگه یا دیجیتال ؟؟ من آنالوگ لازم دارم(برای تشخیص فاصله از دیوار لازمش دارم).اگه دیجیتاله لطفا راه کار پیشنهاد کنید.
ممنون.

.

morteza_rk
29-12-2012, 12:41
من خودم از مدار دوم استفاده می کنم.

این آی.سی خروجی دیجیتال داره ، یعنی به محض دریافت امواج فرستنده با فرکانس مناسب خروجی lm567 یک میشه که شما با یکی از پایه های میکرو می تونید بخونیدش.

برای حالت آنالوگ هم شاید بشه (من تا حالا تست نکردم) ولی راهی که به ذهنم میرسه اینه : شما در مدار دوم از پایه ی شماره 3 آی.سی یه انشعاب میگیری و میدی به تایمر میکروکنترلر و خودت فرکانس رو اندازه می گیری. با تغییر فاصله این فرکانس هم تغییر می کنه (احیانا).

ولی در کل برای تعیین فاصله باید از سنسورهای التراسونیک استفاده کنی.

pishro
29-12-2012, 14:48
خوب شما یه راه حلی ندارین که هم بشه خروجی آنالوگ گرفت وهم اثر نویز کم بشه؟ یعنی مثلا lm567 رو فراموش کنیم و یه کار دیگه بکنیم.اگه راهکارتون برای حذف نویز هم موثر نباشه وبرای کاهش نویز موثر باشه هم خوبه.

shivarin
22-05-2013, 18:53
سلام من می خوام یه دورسنج درست کنم و از فرستنده و گیرنده مادون قرمز استفاده کردم اما بردش در حد 1 سانتی متر هست . لطفا مداری معرفی کنید که بردش زیاد باشه

Ma3ood
23-05-2013, 20:08
سلام
اپ امپ را در حالت مقایسه مانند شکل زیر استفاده کن تا 20 سانتی متر هم تست شده و جواب میده
و نکته اخر با تغییر پتانسومتر میتونی حساسیت کم و زیاد کنی

shivarin
30-05-2013, 13:00
ممنون می خوام فرستنده و گیرنده یک طرف باشند و موتور در طرف دیگر آیا این طوری هم 20سانتی متر برد داره؟

REZAMAJDI
15-05-2016, 13:39
سلام دوستان :
من الان نمیدونم چطوری میشه نویز این سنسور فرستنده و گیرنده مادون قرمز رو گرفت ، ممنون میشم راهنمایی کنین ...