PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دستگاه جوش پرتابل

kavir
02-03-2009, 23:20
سلام
کسی از دوستان در مورد ساخت دستگاه جوش پرتابل به کمک avr چیزی می دونه
البته با نمونه مثال باشه

codev
03-03-2009, 19:12
دستگاه جوش پرتابل ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 8O 8O 8O 8O 8O
این دیگه چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!
لطف کنید در مورد این دستگاه بیشتر توضیح بدین .

kavir
03-03-2009, 19:33
خودم هم اطلاعات دقیقی ازش ندارم
فقط با کمک میکرو هست و با IGBT و بیشتر به PWm Inverter معروف هستند
یکی از دوستان می گفت یک نمونه هست که با m8 هست من واقعا تعجب کردم ii998) قراره چند روز دیگه برم ببینم و ازش عکس می گیرم می ذارم اینجا

REZA_KLNTR
03-03-2009, 23:19
سلام

من یکیشو بررسی کردم ولی توش خبری از میکرو نیست چون لازم نداره

با یک 555 معمولی هم میشه راهش انداخت حالا با میکرو دقیقتر میشه و تو این دستگاه نویز

بسیار بالاست چون یک ترانس با هسته فریت و فرکانس 20 کیلوهرتز داره!

ضمنا IGBT هاشم خیلی گرونند!

You can see links before reply (You can see links before reply)

و فریتشم گیر نمیاد

فقط برای همون چشم بادمیهای چینی میصرفه که تولید کنند

kavir
04-03-2009, 21:29
ممنون دوست عزیز
منم امروز رفتم دستگاه رو دیدم همچون پرتابل هم نبود :mrgreen:
اینی من دیدم می شه ساخت IGBT های سری 7MBP100RA120 استفاده کرده
زیاد وقت نداشتم بررسی کنم و با اسیلوسکوپ ورودی های کنترلری رو اندازه بگیرم
شما نحوه کنترل این دستگاه رو می دونید با محدوده فرکانس ورودی کنترل کننده چقدر است؟
مثلا از 0 تا 300 آمپر

REZA_KLNTR
05-03-2009, 00:29
خوب رئیس

من اسکوب که دم دستم نبود ولی فرکانس متر دقیق دیجیتال داشتم و با تغییر ولوم جوشش فرکانس تغییری نداشت! فکر میکنم PWM باشه مثل موتورهای DC

البته من اینو گرفتم که تعمیر کنم و اون قطعه تو دستم IGBT یش هست که شمارشم معلومه و دوبل هست و تو بازار هم دوبلش هست ولی قیمتش انقدر بالا بود که صاحبش گفت برام نمیصرفه یعنی گرانترین قطعشه 300 آمپر رو من قیمت کردم 200 هزار تومن!

فریتشم گفتم که پیدا نمیشه البته دو تا فریت مختلف بکار رفته یک استوانه ای و یکی هم بصورت همون ترانس معمولی خودمون!

اندازشم که میبینی میشه زیر بقل بگیری راه ببری چیزی حدود 6 کیلو البته این تکفاز است و سه فازش بزرگتره

راستی دو سری دیود دوبل داره که تو تصویر هم معلومه و فقط دیوداشو من حساب کردم شد 60 هزار!
بازم سوال بود در خدمتیم

راستی من اینجا منتظر کمک شما هستم:

You can see links before reply

1nafar
09-03-2009, 07:29
سلام
من روی این دستگا ها یه خورده کار کردم
اساس کار موتور جوش :
شما یه ولتاژ ac یا dc بین 40 تا 120 ولت درست میکنید (با ترانس ) این ولتاژ باید توان جریان دهی بالا بین 75 تا 200 امپر رو داشته باشه ، هنگامی که شما دارید جوش کاری میکنید ، درواقع سیم مثبت و منفی ترانس رو به هم اتصال کوتاه میکنید .
چون نازک ترین و ضعیف ترین اتصال در مسیر اتصال کوتاه ، سیم جوش هست ، پس ذوب میشه (موادی که اطارف سیم جوش رو پوشندون ف توی فرایند ذوب خیلی تاثیر دارند (اگه اون مواد رو بردارید ، دیگه سیم جوش ذوب نمیشه )
تویمورد بالا ترانس خیلی سنگین هست ، پس میاین با استفاده از یه منبع تغذیه سوئچینگ ، ولتاژ 300 ولت و 150 امپر رو بوجود میارن ، و بعد باهاش جوش کاری میکنن
کار igbt قطع کردن ولتاژ در مواقعی که زمان اتصال کوتاه زیاد بشه هست و دیود ها هم وظیفه یکیسوسازی رو برعهده درند .
نمونه ای رو که من ساختم از سری وموازی کردن 8 هسته فریت پاور کامپیوتر بوجود اومده بود ،
و خوب کار میکرد (من همه قطعاتش رو از روی پاور های کامپیوتر باز کرده بودم )

kavir
09-03-2009, 12:40
سلام
ممنون 1nafar جان من هم بالا گفتم که یک نمونه دیدم که IGBT خاصی داشت و گفته شما صحیح هست برای اتصال کوتاه
در مورد اون شماره ای که من دادم ببینید می تونید سر در بیارین
کنترل جریان مگه با IGBT نیست؟
این رو تا 500 آمپر استفاده می کردند
7MBP100RA120
You can see links before reply

REZA_KLNTR
09-03-2009, 13:33
اگه یکنفر شکل موج خروجی این دستگاه رو تو اسکوب ببینه همه چی حله!

در ضمن 1nafar جان مگر فریت بزرگ تو بازار گیر نمیاد من شنیدم هر اندازه بخواهی برات برش میدن؟؟؟

برا igbt های گرونش چکار کردی؟ aa)

1nafar
09-03-2009, 14:05
سلام ، برای کنترل جریان با igbt از یه سیم پیچ یا مقاومت استفاده میکنند ، یهسر سیم پیچ به زمین (یا ولتاژ اصلی ) متصل میشه ، جریانی که از سیم پیچ عبور میکنه باعث ایجاد یه ولتاژ دو سرش میشه ، از این ولتاژ برای تحریک igbt استفاده میشه ، igbt ولتاژ ورودی رو قطع میکنه و ولتاژ خروجی از سر دود های قدرت گرفته میشه و ربطی به igbt نداره
همون طور که میدونید هنگامی ولتاژ 'گیت igbt صفر بشه ، ولتاژ خروجیش هم صفر میشه ، کافی اون ولتاژ ( ولتاژی که با کشیدن جریان روی سیم یا مقاومت افت میکنه )رو به رله یا اپ امپ یا .. بدید و ولتاژ گیت igbt رو قطع کنید ، igbt هم ولتاژ ورودی (ولتاژی که dc شد ه و قرار به ترانزیستور های قدرت بابت سویچ داده بشه ) رو قطع میکنه .
من توی ممنبعی که ساختم از igbt استفاده نکردم ، من پالس ورودی که برای ترانزیستور های سوئچینک میرفت رو قطع میکردم .
قیمت هسته ها خیلی گرونه (مخصوصا اگه برات بتراشن(

REZA_KLNTR
09-03-2009, 15:30
نمیشه تعمیم بدیم به تریستور و بجای IGBT از تریستور استفاده کنیم؟ چون قیمتش خیلی بالاست!

راستی مرکز فروش هسته و فریت تهران کجاست؟

حالا گرون هم دربیاد من یکی میخوام : 80*80*30 میلیمتر!

able
23-01-2012, 12:56
1nafar جان میشه اون دستگاهی که با پاور کامپیوتر درست کردی نقششو بزاری