PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ARM

alitaroosheh
01-03-2009, 16:57
چند وقته پیش یه بحثهایی در مورد میکروکنترلرهای ARM توی سایت شد اما مشمول زمان شد و دیگه فکر کنم کلی خاک نشسته روش
اگه مدیریت محترم لطف کنن یه بخش مجزا برای ARM باز بشه
زیاد نمیخوام توضیح بدم که این میکرو کنترلر چیه و معماریش چیه فقط یکم توضیح میدم:

ARM یه معماری برای میکرو پروسسوره. مثله risc یا cisc که قبلا داشتیم ARM مخفف Advanced RISC machine و چند شرکت معروف اونو رو تولید میکنن. معروفترین ها Atmel و philips در ایران هستن.
این معماری چند نوع مشخص داره که ARM7 و ARM9 و ARM11 خیلی معروف هستن.(البته CORTEX و ... هم هست)
ARM7 برای سرعتهای با سقف 100MIPS ساخته شده.
ARM9 برای سرعتهای تا 400MIPS و ARM11 برای سرعتها بالای اون

جالبه بدونید که اکثر گوشیهای موبایل موجود دارای CPU هایی با این ساختار هستن مثلا نوکیا N97 دارای CPU با ساختارARM11 هستش. اینم لینکش:
You can see links before reply

در مورد مدلهای موجود در بازار هم که اوضاع بازار خیلی به هم ریختست و هر مدلی رو الان بگم ممکنه فردا نباشه ولی یه زمانی از ATMEL نمونه های AT91SAM7SXXX بود که همون ARM7 با حداکثر سرعت 55مگاهرتز(الان احتمال زیاد هست).
از مدلهای PHILIPS هم یه زمانی LPC210X بود که الان اصلا نیست ولی سرعتشون 60MHZ بود و خیلی عالی ساخته شده بودن برای دانشجوها مثلا LPC2106 در ابعاد یه MEGA32 از نوع SMT بود و خرج زیادی برای کار باهاش نبود. اما یه زمانی LPC23XX هم بود که الان فقط LPC2378 هست که سرعتش 72مگاهرتزه و از نظر امکانات جانبی کامله:
USB2.0 LAN CAN SDRAM SD/MMC ADC DAC 104IOpin و...

از هسته ARM9 هم فعلا AT91SAM9260 و AT91SAM9261 هست که سرعتشون 200MHZ و قابلیت پشتیبانی از WINDOWS CE و LIUX رو داره. (قیمتش 18000 تومان) :k01: ii998)

اما کامپایلرها:
winARM که معرف حضور winAVR کارها هست با همون شکل و قیافه.(البته این برنامه 2 ساله که ورژن جدید نداده)
CROSSWORKS که بازهم تویAVR داشتیمش. این هم 2 سال ورژن جدید نداده.
لینک دانلود:
You can see links before reply(کرک)

IAR که برای همه میکرو کنترلرها یه سلوشن بلاخره داره. کار باهاش خیلی سخته و قیمتش بسیار بالا.
لینک دانلود:

KEIL که برای کسایی که با 8051 کار کردن معروفه و بسیار روونه و کارباهاش نسبتا سادست.
برای KEIL من خودم از سایت دمو رو دانلود کردم و با کیجن بالا کامل کار میکنه(مال سایت You can see links before reply جدیدتره)

HBBR BASIC COMPILER که بیسیکه و فکر کنم مدت کوتاهی از تولیدش نمیگذره چون هیچ جا لینک دانلود و CRACK و... پیدا نمیشه

من خودم اونقدر پول تابحال خرج نکردم که برای یه برد آزمایشی 9260 حدود 500تومان بدم. در مورد اتمل های کوچک هم زیاد جالب به نظر نمیرسن. ولی متاسفانه فیلیپسها هم توی ایران خیلی کم هست.
دوستان اگه مایل هستید با هم شروع کنیم. (چند وقتیه که با فیلیپسLPC2378 شروع کردم)
اگه خواستید از لینک زیر همه چیز براش آمادست:
همشو دنلود کنید کلی سورس مجزا برای راه اندازی بخشهای مختلف هست که کار رو راه میندازه(سورسها تحت KEIL هستن)
جالبه که سایت You can see links before reply که سایت این معماریه فقط از KEIL حمایت کرده.

اگه نظری دارید بدین که بشه کار کرد چون واقعا عقیب افتادیم از این میکرو کنترلر :wink:

Hesam1984
01-03-2009, 17:42
من برام پيش نيومد باهاش كار كنم چون كامپايلرش رو نداشتم. در ثاني به نظر من اگه بخواهيم مثل دستگاههاي حرفه اي مثل گوشي موبايل باهاش كار كنيم بايد سيستم عاملش رو نصب و انگولك كنيم وگرنه به نظرم نميرسه با اين كامپايلرها و كدنويسي عادي كار خاصي بشه باهاش كرد به غير از دسترسي به امكانات بيشتر و پورتهاي بيشتر و ... .

من هم خيلي مشتاقم ياد بگيرم. ميكروهاي معمولي خودشون هم گفتن كه بيشتر براي سرگرمي يا همون Hobby هستند.

naeemafar
01-03-2009, 19:58
زبان برنامه نویسی این ها هم C هست ؟
حدود قیمت هایشان چند است؟
بیشتر از هم کدوم مدل ها تو ایران پیدا می شوند ؟

alitaroosheh
01-03-2009, 20:29
سلام
درسته که میکرو های بزرگ و خفن برای کار های خفن طراحی شدن ولی باید انتخاب درست در مورد پروژه انجام بشه
برای یک کار اتوماسیون که به دیتا بیس و ... نیاز داره باید از یه سیستم عامل استفاده کرد که من تا جایی که امکان داشته باشه از این سیستم دلم نمیخواد استفاده بکنم چون خیلی دستیابی بهش راحت نیست. چند ماه انتظار و هزینه بالا ولی سیستم هایی مثل pocket pc در دسترس ترن یه سری امکانات اضافه تر از این مدارها دارن فقط نمیشه چیزی بهش اضافه کرد ولی این مدارها قابلیت این روداره که بهشون چیزی اضافه بشه ولی فکر نکنم توی ایران کسی تا بحال این کار رو کرده باشه. ببینید یه ویندوزce از توی سایت مایکروسافت قیمت گرفتم حدود 900 دلاره لینک کرک شده و ... هم پیدا نکردم البته ممکنه الان باشه. برنامه هایی که به شما اجازه میدن به سخت افزار چیزی اضافه کنید هم بسیار خاصه و بازم لینک غیرقانونی براش پیدا نکردم ولی ممکنه بازم الان پیدا بشه. پس اگه بخواید باهاش کار کنید یا باید بورد رو سفارش بدید بیارن که بسیار طولانی و زمانبره یا خودتون بسازید که بدتر از اون..
مثلا همون سیستمی که گفتم دیتابیس میخواد و چند تا کنترل کننده برای سیستم های مکانیکی بخواد اگه کارفرما سفارش بده و اختیار رو بده به شما چه میکنید:
1. یه کامپیوتر معمولی (PC) که روش برنامه رو مینویسید با avr هم یه مدار میبندید تنگش که کار کنه
2. یه بورد با windows ce که روش برنامه مینویسید سیستم های اضافه رو به همون میکرو رو مدار اضافه میکنید
اولی یه عیب بزرگ داره اونم حجمه زیاده
ولی دومی چند تا عیب بزرگ: 1. توی ایران پیداکردنش سخته 2. محیط ویندوز ce که برای ماها جدیده(البته با .netframework آشناست) 3. قیمتش سر به فلک میکشه

شاید بگید این مثال تو احمقانست. بله در نگاه اول احمقانست ولی وقتی توی بازار کار برید میبینید که سفارش دهنده اصلا این چیزا حالیش نیست. البته امیدوارم اوضاع بهتر بشه و بدونن حتما دلیلی داشته که اینا رو ساختن.
منم بدم نمیاد یه آزمایشگاه من رو ساپورت بکنه بگه تو بگو ما برات تهیه میکنیم یا 2 میلیون پول اضافه داشته باشم که اینو بخرم ( نمیدونم که 2 میلیون از این کار در میارم که 2 میلیون خرج کنم

راستی برای پروگرامر دانشجویی هم برید به سایت زیر مثل همون stk200/300 خودمونه که jtag از برنامه هایی که گفتم ساپورت میشه:
برای اتمل هم یه برنامه هست که به usb خود میکرو وصل میشه:
(فایل Install AT91-ISP v1.10.exe رو دانلود کنید)
برای فیلیپس هم برنامه رو از اینجا دانلود کنید که از هر پریفرالی که خواستید میکرو رو پروگرام میکنه:

codev
01-03-2009, 20:40
با سلام
واقعا تشکر به خاطر این اطلاعاتتون :o :o :o :o
چند تا سوال داشتم اول اینکه کتابی توی بازار هست که در مورد این میکروکنترلرها به تفصیل گفته باشه ؟ اگه هست لطف کنید معرفی کنید.
سوال دوم اینکه اگه بخوایم با این میکرو شروع به کار کنیم باید از کجا شروع کنیم ؟

alitaroosheh
01-03-2009, 20:47
زبان برنامه نویسی این ها هم C هست ؟
حدود قیمت هایشان چند است؟
بیشتر از هم کدوم مدل ها تو ایران پیدا می شوند ؟

زبانها همه c هست که winARM و IAR و keil میتونن C++ رو ساپورت کنن.
قیمت چی؟ برنامه که گذاشتم دانلود کنید. میکرو هم at91sam9260 قیمتش 18000 تومنه
lpc2378 هم 18000 تومنه. at91sam7s128 حدودا 10000 تومان بود الان نمیدونم.

چند مدل دیگه هم هست که همش 18000 تومانه(نمیدونم یه رابطه ای با 18000 داره) :k01:
مثلا at91r40708 و ...

alitaroosheh
01-03-2009, 21:30
با سلام
واقعا تشکر به خاطر این اطلاعاتتون :o :o :o :o
چند تا سوال داشتم اول اینکه کتابی توی بازار هست که در مورد این میکروکنترلرها به تفصیل گفته باشه ؟ اگه هست لطف کنید معرفی کنید.
سوال دوم اینکه اگه بخوایم با این میکرو شروع به کار کنیم باید از کجا شروع کنیم ؟

:lol: :lol: اسمی از کتاب نبردم چون زیاد جالب نوشته نشده: میکروکنترلرهای ARM کاوه فارغی هست که یکم در مورد فیلیپسها گفته ولی تقریبا چیز جالبی توش پیدا نمیشه. بخرید بد نیست 3500 تومنه توش کار با keil و پروگرام کردن رو نوشته.

mahmoudARM
02-03-2009, 03:17
سلام به همگی
به نظر شما کدوم کامپایلر برای ARM از همه بهتره؟
یه سوال دیگه فلیپس بهتره یا اتمل ؟ اصلا این میکرو ها شباهتی به AVR ها دارند یا نه؟

alitaroosheh
02-03-2009, 11:42
خودمم موندم کدوم بهتره. هرچی بیشتر امکانات باشه خوب مسلما اشتها آور تره :mrgreen:
ولی من تا الان توی دیتا شیت ها گشتم atmel مثل avr که خیلی جالب بود الان هم sam9 خیلی امکانات داره و قیمتش هم بشکل عجیبی پایینه. مثلا اگه توی سایت اتمل بگردید ar91sam9260 امکاناتش غیر قابل شمارشه با سرعت حدود 200مگاهرتز قیمت 18000 این در حالیه که قیمت dspic با 40مگاهرتز سرعت اینقدره. فیلیپسها رو من بیشتر باهاشون ور رفتم خیلی خوش دست تر از Atmel هستن با تفاسیر که سورس کد زیادی توی اینترنت دارن ولی گرونن و در حال حاضر کم پیدا.
سایت You can see links before reply در مورد این Arm ها کولاک کرده و سایت You can see links before reply هم برای اتمل عالیه همه چیز توش پیدا میشه
مشکل بزرگتر اینه که اینا کامپایلر های یکی دارن ولی رجیستر ها و نحوه ست کردنشون فرق داره
(حتی مثلا دو تا هم خانواده lpc2106 با lpc2378 خیلی تفاوت دارن چه برسه به باقی)
در کل من سر در نیاوردم که کدوم کامپایلر و کدوم نوع بهتره.

alitaroosheh
02-03-2009, 11:54
مثلا لینک زیربرای lpc2378 که برای تنظیم pll دادن:
باید pll درست تنظیم بشه تا cpu توی سرعت مورد نظر کار کنه.(فایل تحت excel)

alitaroosheh
02-03-2009, 12:09
تبلیق فیلیپس نمیکنم و اعمال نظر نمیکنم که فیلیپس بهتره ولی لینک زیر یه مقایسه بین arm7 از شرکتهای مختلف کرده:

نمیدونم چرا طرفدار توی ایران کمه شاید بخاطر اینه که اتمل شناخته شدست ولی فیلیپس چیز دیگست :mrgreen:

از اینجا فیلم و pdf آموزشی فیلیپس رو بگیرید برای lpc23xx

FAM
02-03-2009, 13:05
سلام
علي آقا خيلي ممنون
خودتون تا حالا مداري عملي در واقعت بستيد و از
امكاناتي مثل و يو اس و بي و.... استفاده كرديد؟
راستي ممنون از اين كه اين پستو راه انداختيد. aa)
:wink:

alitaroosheh
02-03-2009, 13:42
سلام
علي آقا خيلي ممنون
خودتون تا حالا مداري عملي در واقعت بستيد و از
امكاناتي مثل و يو اس و بي و.... استفاده كرديد؟
راستي ممنون از اين كه اين پستو راه انداختيد. aa)

سلام
والا اومدیم روی lpc2106 کار کردیم دیگه نیست تو بازار ii998)
الان خیلی مشتاقم روی lpc2378 کار کنم چون تا دیدم تو بازار هست گرفتم که تموم نشه
توی سایت keil یه مدار evaluation داده به نام mcb2300 که یه مدار کامله و یه لینک هم اول دادم که سورس همه وسایل میکرو هست این دو تا رو بگیرید خوبه. الان دارم دنبال pcb اون برده mcb2300 میگردم شما هم بگردید من چیزی پیدا نکردم

codev
02-03-2009, 16:35
ببخشید آقای تروشه ، لینکی هست که یه برد آزمایشگاهی برای ARM های ATMEL (AR91SAMXX( گذاشته باشه
با تشکر

alitaroosheh
02-03-2009, 23:04
نوع میکرو رو مشخص نکردید ولی لینک زیر برای At91sam7s128 مدلهای دیگه هم توی atmel و هم j,d شف91 هست:

ولی فایل شماتیکش cadstar کسی میدونه این چیه؟؟؟

codev
03-03-2009, 19:40
این cadstar این معنی رو می ده (حقیقتش کامل متوجه نشدم که بخوام توضیح بدم)
[align=left]Cadstar is a Windows based EDA software for designing and creating Schematic and Printed Circuit Board.
The first DOS version Cadstar was released in 1988. The latest version as of May 2007 is Cadstar version 9 for Windows. The software is developed at Zuken's Technology Centre, ZTC in Bristol, United Kingdom.

Cadstar works with its sister software E³.series, an electrical design tool by CIM-Team GmbH, A Zuken Company.

با تشکر

alitaroosheh
04-03-2009, 11:37
Cadstar یه برنامه طراحی مدار و pcb و اینا لینک دانلودن:(خیلی گندست)

اینم مخلفات اضافه:

mahmoudARM
04-03-2009, 23:28
یکی از استادامون می گفت که IAR خوبه ولی کارکردن با هاش سخته از دوستان کسی است که با IAR کارکرده باشه ؟ و اگر مطالبی داره که برای شروع خوب باشه رو تو تاپیک مطرح کنه :D

alitaroosheh
05-03-2009, 12:39
یکی از استادامون می گفت که IAR خوبه ولی کارکردن با هاش سخته از دوستان کسی است که با IAR کارکرده باشه ؟ و اگر مطالبی داره که برای شروع خوب باشه رو تو تاپیک مطرح کنه :D

بله ما هم شنیدیم که بهینه سازی شده ترین کامپایلر دنیاست. آقای نیکنامی چند وقته پیش با یه فایل پروتئوس مقایسه کرده بودن کامپایلرهای AVR رو (یه for تو در تو بعنوان تاخیر یه رقص نور بود)
led ها همه سریعتر توی IAR حرکت میکرند(از همه کند تر بیسکام) ii998) :cry:

برای همه میکرو ها اینطوریه

ولی من تابحال فقط تونستم با هاش همین رقص نور رو درست کنم و توابع کتابخونه ایش درست کار نمیکنه(توی سایت موقع دانلود نمونه آزمایشی میگه این مشکل رو داره)

ولی keil خیلی باحاله. اگه تونستم یه آموزش کار باهاش رو مینویسم. اونم کامپایلر قوی و جالبیه علاوه بر اون اگه نصبش کرده باشید موقع بالا اومدن مینویسه 1997-2005 keil copyright و 2005 به بعد ARM copyright و توی سایت arm.com هم تمام سلوشن ها تحت keil و بعد از winarm بیشترین سورس کد رو توی اینترنت داره.(هرچند اتمل سورسهاش تحت IAR)

1nafar
08-03-2009, 23:52
سلام
راستش من پروژه ها و نمونه های عملی زیادی با arm دیدم (چند تا چاپگر داریم که توی همش arm به کاررفته (hp) )توی ایران منبع کاملی برای arm وجو نداره ، تنها منبع ما سایت eca هست که هیچ کسی اطلاعت نمیده ، بنابراین خودمون باید یه کاری بکنیم ، من یه هفته ای میشه که دنبال یاد گیری کار با arm هستم ، یه سری تحقیقات (البته اگه بشه اسمش رو تحقیقات گذاشت) کردم و همه رو توی دو تا pdf جمع کردم ، اونا رو اینجا میزارم ، به نظر خودم برای شروع بد نیست :
یه سری مطالب اولیه متنی توی سایت زیر وجود داره
اینم pdf اول که اموزش keil و نحوه کار با پورت های arm رو توش توضیح دادم
به امید روزی که arm هم مانند avr عمومی شود ، تا کسانی که ..... بوی سوختگی احساس کنند.
pdf دوم رو هم تا چند روز دیگه میزارم .

codev
09-03-2009, 00:17
تشکر دوست محترم
از اونجا که datasheet هر المان و قطعه ی الکترونیکی بهترین مرجع برای آشنایی همون قطعه هست ، دیشب داشتم فکر میکردم که برم و datasheet یکی از این تراشه های arm رو بدم ترجمه کنن ، حالا فکر میکنید ترجمه ی این datasheet که تقریبا حدود 450 صفحه هست چقدر در میاد ؟؟؟؟ :x

kavir
09-03-2009, 00:28
( نکته مهم: تو پرانتز)
با توجه به علاقه مندی دوستان و اینجانب به این موضوع یک انجمن جدا برای ARM تشکیل داده شد
و نیاز به مدیران علاقه مند داره .لطفا دوستان اعلام امادگی کنید تا بخش ARM بدون مدیر نمونه :k08:

alnz
09-03-2009, 00:47
سلام

سعيد جان جدا از شما يه نفر به شخصه خيلي تشكر مي كنم به خاطر اينكه انواع آموزشهاي مختلف رو تهيه مي كني و با سخاوت در اختيار همه تو سايتها مي زاري ؛ جدا كارت درسته .
اما در مورد eca واسم خيلي جالبه كه اولش خودشون از اينكه چرا ديگران اطلاعاتي نمي دن شاكي بودن . حالا كه كارشون به نتيجه داره ميرسه از ديگران بدتر شدن ii998)

آرمين جان فكر نكنم به اندازه پول 450 صفحه ترجمه مطلبي دستتو بگيره ؛ فوقش يه سري اطلاعات در مورد داخلش و فيوز بيتها و ... گيرت مياد كه شايد چندان كاربرد عملي واسه اول كار نداشته باشه :?or:(

kavir
09-03-2009, 02:06
دوستان بهتر نیست که با کمک یکدیگر منابع رو در اختیار هم بذاریم تا دیگران به ما و ما به دیگران کمک کنیم
در لینک زیر یک کتاب خیلی عالی برای arm هست که دانلود کنید

kavir
09-03-2009, 03:35
دوستان منم علاقه به ARM پیدا کردم و در اولین .وقت آزادی که داشتم می رم سراغش و از 1nafar هم تشکر می کنم برای اموزشش برای شروع خیلی به زبان ساده وعالی بود aa)
تشکر ویژه هم از آقای تروشه به خاطر استارت زدن برای انجمن ARM

1nafar
09-03-2009, 07:01
سلام
با تشکر از همه دوستان
بهترین منبع help نرم افزار kiel ومثال ها و منابع هست ، من خودم از سه شنبه هفته قبل شروع به کار کردم (قبلا نمیدونستم arm چی هست ) الان یه سری از مطالب دستم اومده ،
بهتر که کار ها رو تقسیم کنیم و هر کسی بره و طریقه راه اندازی یه قسمت رو تهیه کنه و بذاره ، نمیخواد کتب بنویسید و خیلی خوب باشه ، حتی اگه یه دستور ، یه نکته و.... از توی help در بیارید برای ما تازه کارا خیلی ارش داره ، مثلا یکی بره طریقه راه اندازی ارتباط سریال رو از توی help ومثال ها در بیاره ، یکی بره طریقه راه اندازی بلوتوث و...
من خودم ، دارم روی دستورات حلقه و پرش ، تاخیر وراهاندازی lcd کار میکنم ، و تاشب مطالب رو همین جا برای دانلود میزارم ، همه دوستانی که میتونن همکاری کنن همین جا بگن
اینم قسمت 0 اموزش هست ، که در اون به بررسی چند تا موضوع پرداخته میشه ، حتما قبل از خوند pcf بالا این pdf رو بخونید

alitaroosheh
09-03-2009, 12:24
من چند وقتی از این تاپیک غافل شدم اینجا ترکیده

خوبه که همه راقب شدن arm یاد بگیرن

در مورد eca که اگه توش رفته باشید من چند تا اعتراض کردم و به این نتیجه رسیدم که همه بلوف میزنن و هیچ کس تا بحال کار نکرده و در سطح ما هستن شاید پایین تر

چون همش در مورد آرزوها و امیال صحبت میشه یا اینکه یه دونکیشوت ساختن دارن به دشمن(آسیاب بادی) حمله میکنن

کل مطالب رو بخونید متوجه میشید که این میکرو کنترلرها از یه معماری شرکت انگلیسی ایجاد شده و ولتاژ کاریشون 3.3 ولته (هسته 1.8ولتی)و سرعتش زیاده :mrgreen: :mrgreen: (همین چند کلمه هم میلیونها بار تکرار شده)

اما کار خودمون:
آقای 1nafar دستت درد نکنه بابت آموزشها ولی قربون دستت فایلها رو بذار رو سرور سایت که راحت بشه دریافت کرد

اما درمورد میکرو کنترلر و کارخونه ها.
نمیدونم شما چی رو انتخاب کردید بین atmel و philips
اگه به نتیجه رسیدید به ما هم بگید(البته من philips رو انتخاب کردم چون اگه اینو You can see links before reply بخونید میبینید که خیلی رون نوشته ماجرا چیه. البته مثالها رو باید گرفت بعد ساختار رجیسترها توی این pdf خیلی جالب میشه پیدا کرد فهمید موضوع چیه)

راستی از مدیر سایت هم ممنون بابت ایجاد forum مجزا برای Arm

kavir
09-03-2009, 12:33
سلام
دوستان اول از همه بین atmel و philips کدوم ارزون تر هستند؟ و در مورد معماری ساخت چی فرقی دارند؟ اصلا در رابطه با نویز بین این دو شرکت فرقی هست؟
من AVR رو ول کردم به خاطر نویز یکی دوتا کار صنعتی باهاش بستم و جواب داد و این آخریه با وجود اینکه یک تایمر معمولی بود آبروی ما رو ریخت و جواب نداد
اصلا یک تصمیمی بگیریم که با کدوم می خوایم کار کنیم (به گفته آقای تروشه اون بالا)
من ترجیحا ارزون تره :mrgreen: چون مدارات می خوام عملی باشه و به صورت صنعتی بفروشم در بعضی جاها
دوستان برای شروع کدوم رو پیشنهاد می دن با چه قیمتی هست و کجا می شه خرید
و امکاناتش هم بگید
منم انشاءالله چند روز دیگه شروع می کنم و هرچی دستم اومد می ذارم همینجا

alnz
09-03-2009, 12:35
سلام

آقا من نتونستم اينو دانلود كنم

شايد مشكل از من باشه :?or:(

اگه ميشه يه جا ديگه بزار . اگر هم خاستي بهم بگو تا دعوتنامه پرشين گيگ واست بفرستم تا اونجا آپلود كني

alitaroosheh
09-03-2009, 12:55
سلام
دوستان اول از همه بین atmel و philips کدوم ارزون تر هستند؟ و در مورد معماری ساخت چی فرقی دارند؟ اصلا در رابطه با نویز بین این دو شرکت فرقی هست؟
من AVR رو ول کردم به خاطر نویز یکی دوتا کار صنعتی باهاش بستم و جواب داد و این آخریه با وجود اینکه یک تایمر معمولی بود آبروی ما رو ریخت و جواب نداد
اصلا یک تصمیمی بگیریم که با کدوم می خوایم کار کنیم (به گفته آقای تروشه اون بالا)
من ترجیحا ارزون تره :mrgreen: چون مدارات می خوام عملی باشه و به صورت صنعتی بفروشم در بعضی جاها
دوستان برای شروع کدوم رو پیشنهاد می دن با چه قیمتی هست و کجا می شه خرید
و امکاناتش هم بگید
منم انشاءالله چند روز دیگه شروع می کنم و هرچی دستم اومد می ذارم همینجا

زیاد با گفته شما موافق نیستم که ارزون بهتر. چون atmel ارزونه ولی فکر کنم حکایت AVR پیش بیاد من توضیح فیلیپس رو میخوندم مدلهای lpc210x رو نوشته بود کاربرد در ecu ماشین و سیستم های الکترونیکی ماشین ولی فکر کنم اتمل کاربردش توی اسباب بازی و اینا باشه :mrgreen:

یه پیشنهاد دیگه دارم: دوستان علاقه مند به اتمل به طور مجزا از فیلیپس کار کنن تا اگه هر کدوم جواب گرفتن بقیه لذت ببرن هزینه زیادی هم گردن کسی نیافته که با همه بخواد همزمان کار کنه
البته میدونم که همه دوست دارن با Atmel کار کنن نمیدونم چرا :mrgreen:

alitaroosheh
09-03-2009, 13:32
شاید اینو دیده باشید ولی بد نیست. برای winAVR کارها اینجا رو ببینید با winARM چه کرده:

codev
09-03-2009, 13:43
مگه چقدر با هم تفاوت قیمت دارن . من که شخصا حاضر نیستم به خاطر چند هزار تومن کارم رو در سطح پایین تر انجام بدم ، در نتیجه فیلیپس بهتره و همچنین امکانات بیشتری هم داره و فرکانس کاریش هم بیشتره .
راستی با کدوم کامپایلر می خواین کار کنین ؟؟چون که تا حالا چند جا که گشتم keil از همه بهتر بوده .
مثل اینکه متاسفانه میکروهای فیلیپس توی ایران کم هست در رابطه با این مسءله می خواین چه کار کنین ؟؟

یه مطلب دیگه خطاب به آقای inafar : این دو تا لینکی که زحمتش رو کشیدین ، با این حال که توی سایت ثبت نام کردم ولی بازهم اجازه ی دانلود فایل ها رو نمی ده و میگه " شما اجازه ی دسترسی به این صفحه رو ندارید ! "
باید چه کار کنیم ؟ :lol:

1nafar
09-03-2009, 13:47
سلام
به نظر من محصولات فیلیپس بهتره ، کتابخونش توی پروتوس هم وجود داره ،
نکته ای که باید برای خرید رعایت بشه ، اینکه میکرو گیر بیاد ، توی mycity که اصلا اسمش نیست .
(یکی از دوستان باید زحمت خرید منو بکشه )
مییکرو به پروگرامر نیاز نداشته باشه و دارای امکانات خوبی هم باشه ، بهتره که سریع تر یه مورد رو انتخاب کنید و تا قبل از سال جدید کلک arm رو بکنیم بره به امید خدا ....
من میتونم برد و pcb و ... دیگر متخلفات رو درست کنم ( پروتل dxp و دیگر نرم افزار ها به دستم رسید ، با تشکر از مدریت )
دو تا pdf قبلی و pdf سوم )(جدید ( دتورات حلقه پرش و تاخیر و .... )رو میتونید از زیر دانلود کنید
دعوت نامه هم بفرستی بد نیست ( sneahdari@yahoo.com )
روی سات هم تا حالا من نتوستم چیزی بذرم (اخر کار خطا میگیره )
دو ستان کسی نمیخواد برای arm کاری انجام بده ، کار زیاده .....
منتظر دوستان هستم ، بهتره یه زمانی بزاریم و همه on بشیم و یه تصمیم درست بگیریم
فایل های اموزشی توی لینک زیر هم وجود داره:

alitaroosheh
09-03-2009, 14:23
در مورد mcb2300 که شرکت فیلیپس و keil دادن pcb پیدا کردید.
من شماتیک رو دیدم خیلی گندست(منظورم بزرگه) ولی pcb براش پیدا نکردم. توی help برنامه keil هست توی سایتهای هر دو تا هم هست.

اگه تونستید پیدا کنید یا یه pcb بزنید خیلی خوب میشه.(مدار اصلی بدون jtag قیمتش 160 یورو)
راستی اگه عکس بورد رو ببینید برای همه lpc23xx ها جا گذاشته هم 144 پین و هم 70 پین که تو در توی همدیگن)

من امروز یا فردا یه برد تبدیل دادم میرم بگیرم که بشه آورد روی هزار سوراخ یا برد بورد

1nafar
09-03-2009, 14:28
سلام
من تا حالی pcb یا بردی نساختم ، گفتم اگه چیزی شما داشته باشید من میتونم توی پرتل رسمش کنم .
برای کار با arm حتم یه بردنیاز هست ، یه برد که بشه میکرو روش بذاری و بوسیله سوکت های که به میکرو متصل شده با میکرو ارتباط برقرار کنی

kavir
09-03-2009, 15:29
اتمل ملاک بنده هم نیست و می خوام از دست نویز راحت باشم اگه اتمل مثل avr هاش باشه که بی خیال اتمل
خوب برای برخی کارا قیمت در تیراژ خیلی مهم هست
برای فیلیپس یک نمونه ای توی بازار باشه . ارزون تر از همه اگه ممکنه معرفی کنید
به قول 1nafar توی مای سیتی ما هم خبری ازش نیست :mrgreen: و باید دوستان زحمتش بکشند
من دارم کامپایلرهای ARM رو همگی دانلود می کنم تا یک بررسی کنم
هنوز keil رو دانلود نکردم ولی اگه winarm مثل winavr باشه که خیلی عالی هست ولی کتابخنونهاش نمی دونم چیا داره
خوب با یک تحلیل اگه بشه از avr ها این همه مثال هست اورد توی arm که خیلی کارا حل می شه
من فکر میکنم قسمت آنالوگ به دیجیتالش دست بگیرم بهرته ii998)
دوست خوبمون نظر خوبی داد دوستان لطفا یک بخش دست بگیرید و روش کار کنید و نتیجه رو اعلام کنید و تا چند روز دیگه اگه خدا خواست اولین راهنماش هم بدیم بیرون
aa)

alitaroosheh
09-03-2009, 15:48
اصلا ایراد نداره که چه مدل میکرو از کدوم کارخونه هست(البته فعلا. واسه همین گفتم گروههای موازی راه بندازیم)

این لینک فایل پروتئوس و پروتلیه که من دادم برام بزنن(برد تبدیل)

برای برد آزمایشی هم از لینک زیر هر کدوم رو خواستید انتخاب کنید شماتیک رو با همه مخلفات میده بدون pcb :

از سایت nxp هم هر بوردی از بالا انتخاب کنی میتونی سورس راه اندازی همه پریفرالها رو بگیری:
اینم یه نمونه:

راستی دارم یه نفر رو گیر میارم که یکم پول بیشتر میگیره قطعه با تعداد یکی دو تا وارد میکنه واسه ما خوبه نه :wink:

codev
09-03-2009, 16:02
اگه بتونید یکی از این برد های آزمایشگاهی رو که توی سایت keil گذاشته شده رو انتخاب کنید (بهترین و با صرفه ترین رو) من می ونم pcb رو تهیه کنم و اینجا بزارم . شما یکیش رو انتخاب کنید و بگید تا مراحل بعد ان شا الله.....

kavir
09-03-2009, 16:08
من توی سایت جوان که می گشتم فقط برای اتمل دیدم
دوستان لطفا میکروهایی که توی بازار گیر می یاد یک لیست بدین
من هنوز نمی دونم چی تو بازاره تا برم سراغ دیتا شیتش :cry:
اگه ممکنه سری فیلیپس در موردش بگید

1nafar
09-03-2009, 16:17
سلام
قسمت های که وجود داره ، اینا هستند :
adc
dac
pwm
timer
counter
usrt
usb
glcd
lcd
keypad
,...
من روی lcd ها و pwm و usb و usrt کار میکنم .
به امید عمومیک ردن arm ...... صلوات[align=center]

kavir
09-03-2009, 16:55
خوب تصمیم بر کدوم کامپایلر گرفتید؟
من winarm رو دانلود کردم حجمش که بالاست و خطا از کامپایل می گیره که نمی دونم از چیه دارم keil رو دانلود می کنم

1nafar
09-03-2009, 19:19
سلام
همون طور كه توي اموزش 0 گفتم تنها كامژايلر معتبر براي ارم همين كيل هست ُ بقيه يه نوع مشكل دارند .
منم كه با كيل شروع به كار كردم

alitaroosheh
10-03-2009, 00:04
بزرگترین مشکل وجود میکرو هست
اون میکرو هایی هم که جوان نوشته توی سایت فقط 40807 رو داره که 35مگاهرتز سرعت داره و 18000 تومانه.
9260 هم داره که 18000 تومانه
از فیلیپس هم فقط lpc2378 هست

ولی یه زمانی lpc210x و همه مدل sam7s و sam7a رو میشد توی بازار پیدا کرد:cry:

ایران هم یه زمانی داشت که نمیدونم ایران چی شد. میری در مغازه نوشته برو پایینه پاساژ میری پایین نوشته برگرد همونجا که بودی ii998) :k01: :mrgreen:
ولی اون یه سری از اتمل و sgsThomson رو داشت(سری stm)

ولی امیدوارم که این آقایی که گفتم این کار رو انجام بده فردا دارم میرم اونجا خبرشو میدم که چی شد

راستی فقط keil (بی مزد و مواجب کار میکنه دیباگ میکنه این همه مثال داره اگه قبلا برای 8051 کار کرده باشی حله اگه نه توضیحات 1nafar جالبه این کتابه کاوه فارغی هم خوبه(البته فقط برای keil))
راستی اگه keil رو دانلود کردید اینرو دانلود کنید که قیافش عوض شده بعد از نصب قبلیا اینو روش نصب کنید:

alitaroosheh
10-03-2009, 21:11
قرار بود امروز از بازار خبر بیارم:

قیمتها و موجودیه جوان الکترونیک:
از اتملها:
سری sam7 فقط sam7x256 به قیمت 12000 تومان
سری sam9 فقط sam9260 به قیمت 18000 تومان
سری AT91R چند مدل بود من اینو میشناختم AT91R40807 قیمت 18000 تومان(سری پر از ram و با سرعت در پیت)

از تامسونها فقط این کشو داشت نمیدونم توی کشو چیزی بود یا نه: STM32F101

از فیلیپسها:
lpc2478 قیمت 27000
lpc2378 قیمت 18000
lpc2368 قیمت 18000
چندتا دیگه کشو هم بود خجالت کشیدم دیگه بپرسم که هست و چنده: lpc2388 و lpc2366

قیمتها و موجودیه ایران الکترونیک:
هیچی
ولی میگفت فقط سفارش میگیریم اونم اتمل حداقل 5 تا و بقیه 10 تا کمتر نمیتونم

codev
10-03-2009, 23:33
با سلام
ما هم رفتیم سراغش ولی خیلی پربار نشیدیم
آقاهه می گفت فعلا ندارم ولی تا چند روز دیگه برام میاد اونم به احتمال زیاد atmel . اون یکی هم که می گفت فقط این arm ها توی تهران گیر ماد و بس :lol:

alitaroosheh
11-03-2009, 00:01
با سلام
ما هم رفتیم سراغش ولی خیلی پربار نشیدیم
آقاهه می گفت فعلا ندارم ولی تا چند روز دیگه برام میاد اونم به احتمال زیاد atmel . اون یکی هم که می گفت فقط این arm ها توی تهران گیر ماد و بس :lol:

اصلا نگران نباشید
اگه الکترونیک جوان هم در تهران بسته بشه فقط دنیای الکترونیک به مقاومت و خازن محدود میشه :mrgreen:
یکم صبر کنید خبرهای خوبی در راهه

راستی اگه برای شروع قطعه میخواید الکترونیک جوان تیپاکس میگن تیفاکس میگن تلفاکس میگن(من معادل توی دیکشنری پیدا نکردم:mrgreen:) میکرد ممکنه البته الان اخر ساله نکنن(به هرحال یه نفر توی بازار الکترونیک از علم الکترونیک کوره سوادی داره باید تبلیغشو کرد الکترونیک جوان روح ا... قنبری 02166712719 البته الان کلاسش رفته بالا سه طبقه بالا تر از مغازه میشینه و جواب تلفن نمیده ولی با باقی همکاراش راحتتر میشه کنار اومد)
اینم سایتش:

kavir
11-03-2009, 00:25
از آقای تروشه هم ممنون از پی سی بی خیلی می خوام یک برد که همه تائید کنند داشته باشیم و دسته جمعی یک نمونه داشته باشیم تا کار کنیم
اگه خدا بخواد سایت رو به سمت ARM بکشونیم ولی AVR هم فراموش نکنیم و وفادار باشیم البته برای پروژه دانشجویی
دوستان من پیشنهاد می کنم برای شروع با flow code for arm شروع کنید تا رجیستر ها و کلا عملکرد دستتون بیاد
به زبان سی هم اکسپورت می کنه و کد هگز هم میده :wink:

hadi-e
13-03-2009, 19:41
سلام جوان الکترونیک گران میده بعضی وقته من جا های دیکه سراغ دارم :wink:

alitaroosheh
14-03-2009, 02:37
سلام جوان الکترونیک گران میده بعضی وقته من جا های دیکه سراغ دارم :wink:

خواب نیکی و پرسش اگه جای دیگه سراغ دارید بگید :lol: :mrgreen:

1nafar
14-03-2009, 06:38
سلام
بهتره یکی از دوستان تهرانی لطف کنه و بعد از انتخاب میکرو شما فروشگاه و ادرس و.... رو بگیره تا ما شهرستانی هم بی نصیب نمونیم .

hesam_elc
16-03-2009, 11:02
سلام ببخشید ییهو پریدم وسطو بحثو عوض کردم :mrgreen: :k08:

این پروسسور هاARM مثل میکرو کنترلر رم رام ... دارند یا باید بهشون وصل کرد ؟؟؟

codev
16-03-2009, 14:32
نه خوشبختانه .
مثل این هست که دارید با AVR کار می کنید. همون میکروکنترلر هست ولی با هسته ی پردازشی یا معماری پروسسور ARM . شرکتهای مختلف مثل ATMEL یا PHILIPS و .... این هسته رو برمیدارن و امکانات اضافی بر روی این هسته سوار می کنن و به عنوان یک میکروکنترلر و با یک نام مشخص به بازار عرضه می کنند .
اما برای کار با این میکروکنترلر ها باید اطلاعاتی در مورد هسته ی ARM و رجیستر ها و امکانات و همچنین روش کار با اونها رو یاد بگیرید که ما الان داریم روی همین مسئله کار میکنیم و البته جون می کنیم :D

codev
16-03-2009, 16:12
این رو هم جالبه که ببینید توی موبایل های nokia از چه پروسسورهایی استفاده شده . اکثرا یا شاید بین 60 تا 80 درصد از پروسسورهای arm استفاده کردند .

اگه هم مجبور شدیم باید آویزون این دست دوم فروشی های موبایل بشیم برای پیدا کردن این ای سی ها ii998) ii998)
میشه به نظرتون از این ای سی ها استفاده کنیم ؟؟؟؟؟؟

1nafar
16-03-2009, 18:18
سلام
معمولا همشون پایه هاش زیر هست که به برد و.... نیاز داره
برای شروع باید دنبال یه چیزی بود که حداقل خودمون بتونیم براش برد بزنیم و لحیمش کنیم

ramin_ae2003
18-03-2009, 14:14
سلام و خسته نباشید به دوستان
تاپیک بسیار جالبیه و در نوع خودش بی نظیر.
قبل از هر سخنی باید از تمامی دوستانی که در این تاپیک زحمت می کشند مخصوصا دوست بسیار محترم ،1nafar که بنده به شخص از مطالب مفید و آموزنده ایشون خیلی استفاده کردم و سایت کویر الکترونیک که این امکان و فضا رو در اختیار دوستان عزیز گذاشته ، تشکر و قدردانی کنم.
من هم خیلی راغبم که تمامی این بحث ها رو دنبال کنم و مشتاق تر به این که در یکی از قسمتهای میکرو ARM با کمک شما دوستان عزیز شروع به آموختن و نهایتا فعالیت کنم ، ولی با توجه به وقت ناچیز بنده نمی تونم عملکردی عالی داشته باشم ولی سعی می کنم در برنامم جایی رو واسه این کار باز کنم.
با توجه به مطالب 1nafar عزیز ،در رابطه با کامپایلر و زبان برنامه نویسی میکرو ، به نمونه برنامه ها که نگاه کردم مطلب جدید و سختی نداشت غیر اینکه نوع نوشتن دستورات و رجسیترها فرق خواهد کرد که به امید خدا میشه طی مدت 1-2 ماه خوب راه افتاد.
درود

1nafar
20-03-2009, 15:33
سلام
خب من یه دونه برد طراحی کردم ، این برد از همه نوع میکرو و میکرو پروسسوز پشتیبانی میکنه و دارای امکانات زیادی هست شما فقط لطف کنید و برد رو بررسی کنید ، اگه مشکلی داشت بگید تا رفع بشه و همچنین اگه چیزی باید اضافه بشه بگید .
نحوه نصب شده میکرو روی این به این صورت هست که برای هر میکرو باید به برد کوچکتر طراحی بشه ، و این برد کوچک که اندازه ای نزدیک به 7.5 * 7.5 سانتی متر داره ، روی برد اصلی (که به اندازه 20*20 سانتی متر ویک رو است )نصب میشه ، برد اصلی داری امکانات زیر هست :
1- چون شما میتونید برای هر میکرو ای یه دونه فیبر طراحی کنید بنابرای از همه میکرو ها دنیا پشتیبانی میکنه ( به محض تایید شده برد ، کار طراحی برد های کوچک رو شروع میکنم )
2- lcd کارکتری ، 7 سگمنت 4*4 (راه اندازی با 7447 ) ، uln 2003 پروت com ، usb ، ، دارای سه عدد رله ، واسط jtag ، بازر ، کلید فشاری ( 10 عدد ) ، led هشت عدد ، کیبرد 4*4 ، 25 پین ثابت که به جای متصل نیست ، و... روی برد رگولاتور ها و همه چیز برای تغذیه تعبیه شده ، چراغ های نشان دهنده متصل بودن تغذیه و....
من همین جا منتظر بررسی شما عزیزان هستم :
لینک دانلود : پایین
به امید روز عمومی شدن arm

codev
21-03-2009, 01:24
با تشکر
فکر خوبیه اینکه بتونیم یه بورد بسازیم که با این روش همه ی این میکروها رو پشتیبانی کنیم
چند تا سوال اینکه ( البته شاید یه نظر) :
چند تا از این نت ها هنوز متصل نشده بودند ، جریام چیه ؟ مشکل ایجاد نمی کنن ؟
دوم اینکه بهتر نیست که با یه نرم افزار قدرتمند تر مثل پروتل این کار رو کنید ، اگر هم بتونید شماتیک رو اینجا بزارید ، من می تونم pcb رو با این نرم افزار تولید کنم >
باز هم با تشکر و تبریک سال نو
دوستان نظر بدهند ......

1nafar
21-03-2009, 07:14
سلام
راستش من میخواستم با پروتل این کار رو کنم ، ولی پروتل ، کتابخانه بسیاری از قطعات استفاده شده رو نداره ، همچنین کشیدن مدار در پروتوس بسیار حرفه ای تر از پروتل هست ،
من میتونم pcb رو به پروتل منتقل کنم ،
در ضمن فایل شماتیک در پروتوص چند صفحه است ، برای دیدن دیگر صفحات از page up و page down استفادهه کنید .

1nafar
21-03-2009, 12:18
سلام
خب بعضی از مشکلات درست شد ، برد با اخرین تغییرات :

اینم یه نمونه سوکت که برای چیپ lpc2124 تهیه شده (من این سوکت رو با بورد یه لایه طراحی میکنم در اینده ، این سوکت فقط برای نمونه است )
با تشکر از همه دوستانی که کمک میکنن

alitaroosheh
21-03-2009, 15:55
قبلا این فایل رو به مدیر سایت دادم ولی الان یکم تغییرات دادم برای شما میذارم. برد تا جایی که تونستم کوچیک و کمتر via خورده (خودم دادم بورد رو دو رو معمولی زدن خودم دستی رو طرف بورد رو به هم وصل کردم ) :mrgreen: بی پولیه دیگه

بورد برای lpc2378 از روی mcb2300 سایت keil زدم با حذف اضافات و تا حد امکان dip(جمع و جور ترین حالت ممکن)

این لینکش:
اینم عکسش:

البته تا بحال وقت نکردم باهاش کار کنم(امیدوارم کار کنه) و فکر نکنم حالا حالاها بتونم باهاش کار کنم چون سرم شلوغه :cry:

codev
21-03-2009, 17:30
تشکر از شما
ولی یه سوال . حالا ما که این میکرو های فیلیپس نداریم و نخواهیم داشت چه کار کنیم . می شه با استفاده از این بورد یه میکروی دیگه ای(مثل میکروهای atmel) رو راه انداخت (با استفاده از بوردی که جدا می شه ) .
یه چیز دیگه اینکه این فایل pcb با پروتئوس یا با پروتل باز میشه . اگه با پرتئوس هست ورژن چند . اگر هم با پروتل هست که این فایل رو که می بینه چت می کنه !! :cry:
مشکل چیه

SMRS
21-03-2009, 18:43
تشکر از شما
ولی یه سوال . حالا ما که این میکرو های فیلیپس نداریم و نخواهیم داشت چه کار کنیم . می شه با استفاده از این بورد یه میکروی دیگه ای(مثل میکروهای atmel) رو راه انداخت (با استفاده از بوردی که جدا می شه ) .
یه چیز دیگه اینکه این فایل pcb با پروتئوس یا با پروتل باز میشه . اگه با پرتئوس هست ورژن چند . اگر هم با پروتل هست که این فایل رو که می بینه چت می کنه !! :cry:
مشکل چیه

من اونو با پروتئوس 7.4 باز کردم. :wink:

1nafar
21-03-2009, 18:51
سلام

اون برد فقط یه نمونه بود ، بعد از اینکه برد کاملا اشکال یابی شد ، من سوکت تمامی میکرو ها ( از 8051 تا arm ) رو روی برد یک لایه طراحی میکنم وبرای دانلود میزارم .
با استفاده از این برد میشه هر میکرو ای رو راه اندازی کرد ،

یه چیز دیگه اینکه این فایل pcb با پروتئوس یا با پروتل باز میشه . اگه با پرتئوس هست ورژن چند . اگر هم با پروتل هست که این فایل رو که می بینه چت می کنه !!
مشکل چیه
فایل مال پروتوس هست و شما باید با ورژن 7.2 به بعد بازش کنی .

بازم با تشکر از همه دوستانی که پیگیر این موضوع هستند (مخصوصا اقای codev)

kavir
22-05-2009, 01:11
دوستان لطفا در نظر سنجی اول تاپیک شرکت کنید

kavir
26-05-2009, 00:58
سلام
امروز یک چیز جالب دیدم و اونم ادغام keil و gcc بود در اصل به winarm گفته بود ولی keil رو به عنوان یک IDe بکار برده بود دوستان کسی مطلب درست حسابی داره؟
من تست کردم خیلی خطامی ده و جواب نگرفتم
راستی Winarm که هسته اصلیش GCC هست خوب GCC فکر می کنم اپدیت شده به جای Pn از IDE دیگه استفاده کنیم که GCC آپدیت شده هم ساپورت کنه
فقط نمی دونم چقدر درست گفتم دوستان اگه اصلاحی می بینید دریغ نکنید بگید :k08:

kavir
27-05-2009, 00:18
در اینجا در مورد اضافه کردن winarm به keil گفته شده که متاسفانه من هنوز موفق نشدم بدون خطا کامپایل کنم

alitaroosheh
27-05-2009, 14:27
سلام

بعد مدتی نچندان کوتاه اومدم

با دو تا خبر

یکی اینکه برنامه h-jtag اپدیت شده برید دوباره دانلود کنید You can see links before reply

دو اینکه keil هم آپدیت شده دوباره دانلود کنید ورزن mdk3.5 هستش با همون کرک و کیجن قبلی کار میکنه

اما یه تغییراتی توی همه این چیزایی که گفتم رخ داده که توی یه pdf نوشتم برید دانلود کنید

درمورد کار خودمون هم ADC رو راه اندازی کردم ... البته دوستان قبلا برام مثال فرستاده بودم ولی با رعایت کپی رایت بنده اصلا ازش استفاده نکردم ولی نمیدونم چرا خیری ازش نشد (چند پست قبل تر گفتم بزار ولی نذاشت)

ADC رو هم برید دانلود کنید

Ali_Salehi
10-07-2009, 11:50
سلام
من با یک نفر در این مورد(موضوع بحث) صحبت کردم ..گفتش که این که مثلاً بیایم و با KEil برنامه بنویسیم خیلی سخته به خاطر محیطش.
بهتره که از Editor های خیلی راحت تر و بهتر برای نوشتن برنامه استفاده کنیم . مثل net beans و یا E-clips (خودش میگفت net beans خیلی راحت تره )و بعد برای کامپایل بریم و از یکی از این برنامه ها استفاد ه کنیم.مثل Winarm یا keil

البته مثل اینکه برای زبان اسمبلی خود keil خیلی خوبه ولی برای زبان c که مد نظر ما هم هستش ..زیاد به درد نمی خورده...

1nafar
12-07-2009, 09:02
من با یک نفر در این مورد(موضوع بحث) صحبت کردم ..گفتش که این که مثلاً بیایم و با KEil برنامه بنویسیم خیلی سخته به خاطر محیطش.
بهتره که از Editor های خیلی راحت تر و بهتر برای نوشتن برنامه استفاده کنیم . مثل net beans و یا E-clips (خودش میگفت net beans خیلی راحت تره )و بعد برای کامپایل بریم و از یکی از این برنامه ها استفاد ه کنیم.مثل Winarm یا keil

البته مثل اینکه برای زبان اسمبلی خود keil خیلی خوبه ولی برای زبان c که مد نظر ما هم هستش ..زیاد به درد نمی خورده...
درسته kiel کامپایلر جالبی نیست ف اما در دسترس ما هست ،
اقا کویر موفق به راه اندازی winavr که یک کامپایلر متن باز هست شدن . با اتمام مراحل و حل شدن مشکلات احتمالی ا از اون کامپایلر استفاده خواهیم کرد

hosseinict
14-09-2009, 17:24
سلام..آقا ما هرجا میریم این سوال رو میکنیم نمیدونم چرا منو این طوری نگاه میکنن 8O
سوالش هم اینه:چطور میتونیم با برنامه نویسی توی keil یه صفحه keyboard توی protus7.4 اجرا کنیم البته با سری LPC2131 ...؟

moein
19-01-2010, 17:04
salam man niaz be ail haye header daram az kodom link mitonam downdoal konam ba tashakor???

arsalan681
19-01-2010, 17:34
salam man niaz be ail haye header daram az kodom link mitonam downdoal konam ba tashakor???

لطفا فارسی تایپ کنید!

meysam13659
29-03-2010, 12:47
با عرض سلام خدمت بچه های کویر الکترونیک.من تازگی کار با میکرو armرو با مجله های pmmشروع کردم.لطفا چند تا پروژه کاربردی و مناسب برای پروژه پایان دوره کارشناسی معرفی کنید .با تشکر

alishekarriz
28-02-2011, 12:47
دوستان براي مقايسه ميكروهاي در كاربردهاي مختلف .. منبع معتبر سراغ داريد

به طور خاص
ميخوام از Avr به سمت ميكرويي برم كه 12bit adc داشته باشه ..
گزينه ها:
Xmega
LPC 1700
PiC

به نظر دوستان كدام سريعتر و ساده تر و قويتر هست .. خودم دوست دارم برم سراغ آرم بخاطر تنوع و آزادي .. چون وابسته به شركت خاصي نخواهيم بود

موفقتر باشيم

farzadsw
28-02-2011, 19:42
بین این مواردی که شما گذاشتید LPC 1700 از همه سریعتره . xmega هم از بقیشون ساده تره(به خاطر کامپایلرهاش) . PIC نزدیک به 100 تا مدل مختلف داره ، بسته به مدل انتخابی میتونه از lpc1700 هم سریعتر باشه .در ضمن کار با PIC هم تقریبا مثل AVR ساده هست.
شما دقیقا با این adc ی 12 بیتی چکار میخواید بکنید ؟

alishekarriz
12-04-2011, 13:12
سلام

به نظرم STM32F103xB از lpv1700 قويتر و ارزانتر هست .. البته اين نظرم كاملا سطحي هست .. دوستان در مورد پروگرام كردن و محدوديتهاي كامپايلرهاش راهنمايي كنن ممنون ميشم

در ضمن جزئيات اين ميكروها توي ديتاشيتش پيدا نكردم . يعني ديتاشيت براي خانواده هست نه براي دقيقا اين ميكرو .. مثلا تعداد مبدل ها و كدوم پايه ها هستن

بی مخ!
02-12-2011, 14:13
با سلام دوستان،
من 4.22.22 Keil رو از سایت خودش دانلود و نصب کردم، ولی چون کـ.ـر.کــــ نیس نمیتونه از شبیه سازی درش استفاده کنم!
کسی کـــ.ـــرکی، لیسانسی چیزی برای این نسخه سراغ نداره؟
با تشکر

sadmonew
02-12-2011, 15:02
با سلام دوستان،
من 4.22.22 keil رو از سایت خودش دانلود و نصب کردم، ولی چون کـ.ـر.کــــ نیس نمیتونه از شبیه سازی درش استفاده کنم!
کسی کـــ.ـــرکی، لیسانسی چیزی برای این نسخه سراغ نداره؟
با تشکر
دوست عزيز با همون كركي كه ورژن هاي قبلي رو كرك مي كرديد ميتونيد براي همين ورژن هم انجام بديد. خودم انجام دادم مشكلي نداشت.

sadmonew
02-12-2011, 19:49
با سلام
داخل اين فايل زيپ شده، فايل Keygen.exe هستش دانلودش كن. خيلي خوب كار ميكنه.

leylijoon
04-11-2012, 16:11
سلام
راستش من پروژه ها و نمونه های عملی زیادی با arm دیدم (چند تا چاپگر داریم که توی همش arm به کاررفته (hp) )توی ایران منبع کاملی برای arm وجو نداره ، تنها منبع ما سایت eca هست که هیچ کسی اطلاعت نمیده ، بنابراین خودمون باید یه کاری بکنیم ، من یه هفته ای میشه که دنبال یاد گیری کار با arm هستم ، یه سری تحقیقات (البته اگه بشه اسمش رو تحقیقات گذاشت) کردم و همه رو توی دو تا pdf جمع کردم ، اونا رو اینجا میزارم ، به نظر خودم برای شروع بد نیست :
یه سری مطالب اولیه متنی توی سایت زیر وجود داره
اینم pdf اول که اموزش keil و نحوه کار با پورت های arm رو توش توضیح دادم
2shared.com - free file sharing and storage (You can see links before reply)
به امید روزی که arm هم مانند avr عمومی شود ، تا کسانی که ..... بوی سوختگی احساس کنند.
Pdf دوم رو هم تا چند روز دیگه میزارم .

سلام و عرض خداحافظی
پس چه شد این آموزش دوم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من که مردم

yraeisi
28-02-2013, 14:33
سلام
کسی میدونه چه جوری میشه برای پروژه keil فایل exe ساخت
مثل نمونه های تو سایت segger?

hamed20
09-05-2013, 15:18
كراس ورك ورژن 2.3.1 رو كسي ديده ؟ تقريبا تمام سريهاي ارمو ساپورت ميكنه من دانلودش كردم و ديدم كتبخونه هاي كاملي داره اما متاسفانه كركي براش گير نياوردم. اگه كسي داشت بزاره .ممنون

sanup2006
07-10-2013, 08:21
سلام دوستان
برای شروع کار با arm چه کامپایلری خیلی پر استفاده و قوی و دارای کتابخانه های کامل هست ؟
یه چیزی معرفی کنید که علم روز باشه و جای کار داشته باشه
ممنون

sarbaz13
07-10-2013, 10:18
سلام دوستان
برای شروع کار با arm چه کامپایلری خیلی پر استفاده و قوی و دارای کتابخانه های کامل هست ؟
یه چیزی معرفی کنید که علم روز باشه و جای کار داشته باشه
ممنون
keil
IAR

sanup2006
07-10-2013, 12:17
keil
IAR
از اونجایی که بعضی پروژه ها هنوز با AVR انجام میشه میتونم از کامپایلر IAR هم برای AVR و ARM استفاده کنم ؟
من با بسکام کار میکنم فعلا.
شنیدم مزیت یک کامپایلر به فراوونی کتابخانه هاش هست.مثلا من که با بسکام خیلی راحت کار میکنم.
شنیدم کار با IAR برای AVR سخته.درسته ؟
خواهشا کمک جامعه ای بکنید چون وقت واسه آزمون و خطا ندارم.
مثلا کدویژن و اتمل هم تعریف شنیدم.
sarbaz13 (You can see links before reply) عزیز ممنون.

ERSA
21-03-2014, 17:14
درود.

دوستان برای میکروهای آرم یه ادیتور/دیباگر مثل اتمل استدیو هست؟ که محیطش مثل ویژوال استدیو باشه؟ من یه IDE پیدا کردم به اسم emIDE که با IAR و KEIL سازگاری داره ولی مثل اتمل استدیو نیست.برای بار اول که کدویژن رو باز کردم،حالم بد شد.اینقدر که محیطش مزخرفه.بنابراین منم با اتمل استدیو و کامپایلر gcc شروع کردم و خیلی هم راضیم ازش.خصوصا" محیطش.و ترجیح میدم سختی کار با رجیسترها و نوشتن کتابخونه در اتمل استدیو رو به جون بخرم ولی با کدویژن کار نکنم.میخواستم ببینم یه همچین محیطی برای میکرو های آرم هم گیر میاد؟ حیف که با آرم های اتمل نمیخوام کار کنم والا اتمل استدیو کلی بهم حال میداد!

ZAMANIMAHDI77
10-06-2016, 18:02
کرک keil رو از اول بزارید لینکا خرابه :(

- - - Updated - - -

درود.

دوستان برای میکروهای آرم یه ادیتور/دیباگر مثل اتمل استدیو هست؟ که محیطش مثل ویژوال استدیو باشه؟ من یه IDE پیدا کردم به اسم emIDE که با IAR و KEIL سازگاری داره ولی مثل اتمل استدیو نیست.برای بار اول که کدویژن رو باز کردم،حالم بد شد.اینقدر که محیطش مزخرفه.بنابراین منم با اتمل استدیو و کامپایلر gcc شروع کردم و خیلی هم راضیم ازش.خصوصا" محیطش.و ترجیح میدم سختی کار با رجیسترها و نوشتن کتابخونه در اتمل استدیو رو به جون بخرم ولی با کدویژن کار نکنم.میخواستم ببینم یه همچین محیطی برای میکرو های آرم هم گیر میاد؟ حیف که با آرم های اتمل نمیخوام کار کنم والا اتمل استدیو کلی بهم حال میداد!
بله ویژوال اسادیو هم میشه