PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت کالر آیدی

moosavimaleki
23-11-2012, 15:44
سلام:hi:
تاپیک راجع به کالر آیدی زیاد بود ولی من هیچ کدوم رو نفهمیدیم
یعنی نمی دونم دقیقا مثلا sm8223 اطلاعات شماره ی تماس گیرنده رو چه چوری ارسال میکنه ؟ یه استرینگ میده ؟ کدوماش شماره هست؟

اگه خط دی تی ام اف باشه یا اف اس کا خودش تشخیص میده و بازم همون استرینگ رو میفرسته؟

سوالات جانبی:

چه جور میشه فهمید خط خونه ی خودت اشغال هست ، یعنی یه چیز بسازم و بزنم به خط تلفن خودم و اگه گوشی برداشته شد بفهمم

چه جور میشه گوشی تلفن خودم رو به زنگ در بیارم؟

اصلا چه جور میشه با یه تلفن بدون مخابرات ارتباط بر قرار کرد (یعنی یه تلفن دارم و سوکتش رو به جای خط وصل کنم به میکرو ، اون رو به زنگ در بیارم و اون رو بهش صوت ارسال کنم و از مخابرات هم کمک نگگیرم)

:125:
:wink:

zakariya moradi
24-11-2012, 05:12
سلام
بحث آخرش کشید سمت برق امام !! :0013:
پیشنهاد میکنم در مورد سوییچ ها مخابرات کمی مطالعه کنید .
اصولا برای ساخت کالر آیدی از کدهای dtmf که از سمت مخابرات با تاخیر پشت سر هم ارسال میشه استفاده باید کرد .
بگید تا چه حد اطلاعات دارید در زمینه dtmf

KHM
24-11-2012, 11:57
You can see links before reply
یه توضیحاتی تو این پروژه در مورد سیستم dtmf هست..توضیحاتی هم تو همو لینکه هست...
شاید به دردت بخوره...
برا زنگ خوردن گوشی باید برق حدود 110 بدی به سیم تلفن...
پروژه تلفن سانترال موجود تو کتاب 10 پروژه با Avr کاظم لو و حسینی هم خیلی میتونه کمکت کنه..

moosavimaleki
24-11-2012, 12:09
سلام به دوستان و تشکر بابات پاسختون
با دی تی ام اف آشنا هستم
اما خواستم یه کنترل کننده با خط تلفن بسازم که گفتم این قابلیت رو بهش اضافه کنم کالر آی دی داشته باشه و با هر شماره ای سیستمم فعال نشه و تلفن رو جواب نده

اون سوال های جانبی رو هم برای برف امامی نمی خوام ! :) می خواستم مثلا بدونم دستگاهی بسازم که تلفن طبقه ی بالا و پایین رو بتونم بدون استفاده از مخابرات به زنگ در بیارم و صحبت کنم ! که همون فکر کنم تلفن سانترال میشه !

اما نمی دونم اطلاعات شماره به چه شکل بین زنگ اول و دوم فرستاده میشه ! کدوم ساعت تماس هست کدوم شماره تماس گیرنده ! آیا این قرار داد بین اف اس کا و دی تی ام اف فرق داره ؟ و آیا آی سی خودش تشخیص میده که کدوم هست و ...

KHM
24-11-2012, 14:04
شما اول باید تشخیص بدین سیستمتون dtmf هست یا fsk...
البته بعضی آیسی ها هم هست که با جفتشون هم کار میکنن...
شما لینک قبلی رو کامل بخون..اطلاعات خوبی به دست میاری...

moosavimaleki
24-11-2012, 14:32
شما اول باید تشخیص بدین سیستمتون dtmf هست یا fsk...
البته بعضی آیسی ها هم هست که با جفتشون هم کار میکنن...
شما لینک قبلی رو کامل بخون..اطلاعات خوبی به دست میاری...
pdf رو قبلا خونده بودم
اما من فکر کنم برای نشخیص تن اصلا نیاز نیست بدونی DTMF هستی یا FSK و 8870 تشخیص میده اما برای شماره تماس گیرنده که بین زنگ ول دوم و ... هر سیستم دی تی ام اف یا اف اس کا یه جور اطلاعات رو میفرسته ! درسته دیگه ؟

این کالر آیدی های بازار چه جور کار میکنه که هر دوتا سیستم رو شماره یابی میکنه !! sm8223 مثل اینکه دوتاشو دمودوله میکنه و خودش هم تشخیص میده کدومه...

ولی اصلا نمی فهمم چه طور با استفاده از 8870 کالر آیدی میسازید ! اخه مگه اون فقط با پایه های q مشخص نمی کنه باینری شماره ی ارسال شده چیه؟ فقط کارش کمینه دیگه یه std هم داره که وقتی تن میاد روشن میشه

ولی sm8223 یه پایه Dout داره که تا اونجا درست متوجه نشدم اطلاعات رو اون پایه میفرسه به ما

KHM
24-11-2012, 16:08
خوب رفیق تو همو تاپیک (تو Pdf نه) توضیح داده بودم...تو سیستم dtmf کالر آیدی اش هم مثل همو سیستم تن هست...یعنی به جای زنگ اول اینجوره که شماره ی تماس گیرنده رو تن هاش رو میفرسته...و اینکه فقط شماره رو میفرسته و دیگه خبری از ساعت نیست...
ولی تو fsk سیستمش میفرقه...
پس همو 8870 تو dtmf میتونه کالر آیدی هم باشه...
در مورد آیسی fsk هم که دیگه باید دیتاشیت رو بخونی و ببینی با چه پروتکلی اطلاعات میده..اونو نمیدونم...

sigma-mx
24-11-2012, 16:25
اما من فکر کنم برای نشخیص تن اصلا نیاز نیست بدونی DTMF هستی یا FSK و 8870 تشخیص میده اما برای شماره تماس گیرنده که بین زنگ ول دوم و ... هر سیستم دی تی ام اف یا اف اس کا یه جور اطلاعات رو میفرسته ! درسته دیگه ؟

بله . در واقع برای شماره گیری فقط از تن استفاده میشه و fsk نداره ولی برای کالر آیدی هم fsk داریم و هم dtmf .
آیسی هایی هم که هر دو نوع رو پشتیبانی میکنن برای کالر آیدی .. خودشون سیستم رو تشخیص میدن .
کالر آیدی با سیستم dtmf هم که دوستان گفتند ... با هر آیسی که dtmf رو دیکد کنه میشه این کار رو کرد .
منتها امکانات سیستم کالر آیدی dtmf کمه و بندرت استفاده میشه .
در مورد این هم که گفتید چطور مدوله میکنه ..... اصلا ما چیزی رو مدوله نمیکنیم بلکه در مورد کالر آیدی فقط اطلاعات رو از مخابرای در واقع دمدوله میکنیم و تنها چیزی که از سمت ما باید مدوله بشه شماره گیری با dtmf هست ....

moosavimaleki
24-11-2012, 18:37
خب !
خوندم ، بازم مشکل من حل نشد ! یعنی من دنبال اینم که بدونم 8870 از کدوم پورتش داره اطلاعات کالر آی دی رو میده بیرون ؟ و این اطلاعات به چه سبکی هست (چون میکرو کامل بلد نیستم هنوز ، نتونستم برنامه رو تفسیر کنم)

و سوال بعدی اینکه آیا اطلاعاتی راجع به 8223 دارید ؟ چون میخوام white list که دارم همه جا کار کنه

KHM
24-11-2012, 19:25
خب !
خوندم ، بازم مشکل من حل نشد ! یعنی من دنبال اینم که بدونم 8870 از کدوم پورتش داره اطلاعات کالر آی دی رو میده بیرون ؟ و این اطلاعات به چه سبکی هست (چون میکرو کامل بلد نیستم هنوز ، نتونستم برنامه رو تفسیر کنم)

و سوال بعدی اینکه آیا اطلاعاتی راجع به 8223 دارید ؟ چون میخوام white list که دارم همه جا کار کنه
در مورد 8870 بگم که 4تا پایه ی خروجی شماره داره که عدد رو به صورت باینری نشون میده و اینکه صفر رو 10 نشون میده..همین...
یعنی به این 4تا Led وصل کنی میتونی به صورت باینری شماره رو بخونی...

sigma-mx
24-11-2012, 19:39
عزیز من خب مدار نمونه که تو نت و دیتاشیت هست . یعنی چی که از کدوم پورتش میده بیرون . مثلا 8870 ، بسته به استفاده از کدوم حالتش .. 1 یا 2 ورودی داره و چند تا المان دیگه و چهار بیت ( 1 نیبل ) خروجی . دیگه مگه بغیر از این 4 بیت از کجاش میشه خروجی گرفت !!! اساس کار اینه .. اگه به ورودی این آیسی تن dtmf برسه ، در خروجیها ( 4 بیت ) عدد دیکد شده رو که 0 تا 9 هست ( به باینری ) نشون میده . دیگه حالت دیگه ای نداره !!
پس چه در حین برقراری تماس شما شماره بگیری نشون میده .. چه طرف مقابل گوشی رو برداره و بعد شماره بگیره نشون میده و چه وقتی که اصلا گوشی رو بر نداری و مخابرات برات کد کالر آیدی بفرسته نشون میده . چون در همه این موارد dtmf روی خط سوار شده و به ورودی این آیسی رسیده و این هم دیکدش کرده ...

پس در حالت کالر آیدی dtmf هم شماره به شماره کد های باینری 4 بیتی که نمایانگر شماره مبدا هست رو میفرسته و شما باید اینو بگیری . این که گوشی رو برداشتی یا نه هم از لحاظ اساس کار فرقی نمیکنه . این سیگنالی هست که میاد و آیسی دیکدش میکنه ...

یا حق

sigma-mx
24-11-2012, 19:43
در مورد کالر آیدی هم که گفتی یه whitelist یا blacklist درست کنی .... با هر نوع کالر آیدی میشه این کار رو کرد . اینکه سیستم کالر آیدی چی هست ربطی به این موضوع نداره و این یک الگوریتم کاملا نرم افزاریه !!

شما باید هنگامیکه زنگ میخوره با میکرو شماره رو از ایسی کالر آیدی بگیری .... در یک جدول پیش ذخیره شده که تعریف کردی جستجو کنی و اجازه زنگ خوردن - اتصال یا اعمال یک فرمان رو صادر کنی یا اصلا هیچ پاسخی ندی ..

moosavimaleki
25-11-2012, 12:33
آهان من نمی دوستم کخابرات شماره تلفن رو در سیستم dtmf چه جوری راه میندازه که الان فهمیدم با ارسال تن
پس یعنی اگه تو اون لحظه که مخابرات داره شماره رو میفرسه یه بلندگو رو خط داشته باشیم باید صدای تن های حاصل از شماره ی تماس گیرنده رو بشنویم ؟ چون 8870 این تن ها رو میگیره و دی کد میکنه رو چهار تا پایه !

خب این مشکل حل شد ! اما هنوز سوال باقی مونده که چه جور یه کالر آیدی ساخته بشه که در هر دو سیستم دی تی ام اف و اف اس کا کار کنه !؟ که 8223 رو بهم پیشنهاد کردم اما پروژه ی آموزشی راجع بهش پیدا نکردم ! اگه داشتید ممنون میشم بزارید

التماس دعا

sigma-mx
25-11-2012, 13:11
آهان من نمی دوستم کخابرات شماره تلفن رو در سیستم dtmf چه جوری راه میندازه که الان فهمیدم با ارسال تن
پس یعنی اگه تو اون لحظه که مخابرات داره شماره رو میفرسه یه بلندگو رو خط داشته باشیم باید صدای تن های حاصل از شماره ی تماس گیرنده رو بشنویم ؟ چون 8870 این تن ها رو میگیره و دی کد میکنه رو چهار تا پایه ! بله ، من قبلا البته با سیستم FSK امتحان کردم . صدای خط رو هنگام زنگ خوردن گوش کردم ، در سیستم FSK ، بعد از زنگ اول اطلاعات میاد . من صدایی شبیه شماره گیری مودم شنیدم ! اگه توجه کنید مودم کامپیوتر هم با FSK کار میکنه .

خب این مشکل حل شد ! اما هنوز سوال باقی مونده که چه جور یه کالر آیدی ساخته بشه که در هر دو سیستم دی تی ام اف و اف اس کا کار کنه !؟ که 8223 رو بهم پیشنهاد کردم اما پروژه ی آموزشی راجع بهش پیدا نکردم ! اگه داشتید ممنون میشم بزاریدجواب اینو که قبلا گفتم . خودش سیستم رو تشخیص میده . تو دیتاشیت SM8223 اگه به صفحه اول نگاه کنید نوشته :

with the added benefit of an FSK decoder/DTMF receiver auto-select function1 using the telephone tip/ring input signal

و یک پایه بنام FSK/DTMF داره که خروجیه . یعنی با 0 یا 1 شدن مشخص میکنه که سیستم کدومه .